98J0 Er was eens een Ronde van Canada Kapptc en de nieuwe koksmaat LEZERS SCHRIJVEN ivf Z$'" KOn^aeld! i5o f>r<? DE KlERKeZN r en Van Vrouw toi Vrouw Ze dragen hei allemaal VLISSINGEN 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 6 APRIL 1950 Oud-wielrenner vertelt een ongelooflijk verhaal DRIE EN DERTIG DAGEN GEREDEN RENNERS ZAGEN GEEN CENT In de dagen tussen 29 Juni en 3 Augustus van het jaar 1933 ploeterden door de bossen, de steden en de prairies van Canada 85 renners. Zy namen deel aan de eerste en tevens de laatste Ronde van Canada in 33 dagen, bij weer of geen weer, dag of nacht, legden zij ongeveer 4200 km af. Maar toen zü na afloop van deze marathonronde, waarby geen enkele rustdag werd gegeven, om hun geld kwamen, kregen zij geen cent..... De winsten hadden in Chicago moeten komen. Het plan was geweest, daar een zes daagse te organiseren, maar toen de karavaan aan de Canadees-Ameri kaanse grens kwam, werd zy teruggestuurd, want men had de Ameri kaanse Staat niet op de hoogte gesteld De Ronde begon al goed. Na een carnaval van twee dagen, om de no dige publiciteit aan het geval te ge ven, werd in Montreal het startschot gegeven. De eerste rit ging van Mon treal naar St. Gabriella, maar voor dat de renners de 85 km naar de laatste stad reden, moesten ze eerst 100 km in een base-ballpark rond draaien. Tienduizend toeschouwers waren opgekomen om in een stortre gen de 85 renners hun rondjes te zien rijden. Toen ze daar een paar .uur als varkens in de modder hadden rondgeploeterd, werden ze door een achterdeurtje het helverlichte stadion uitgestuurd naar St. Gabriella. Regenjasjes hadden ze niet en daar óm hadden de renners maar een ta felkleed omgedaan. Om 10 uur in de avond waren ze gestart en toen de spookbende de stad uit was in de stad stonden tenminste nog mensen met fakkels op de hoeken van stra ten konden de mannen in het pik donker en in een stromende regen geen hand voor ogen zien. Slechts één volgauto was werkelijk volgauto. Op een gegeven moment struikelden de renners over een boom. Het hele pele- ton plofte toen op de grond in de plassen. Vloekend en tierend in alle talen van de wereld, werd de kluwen ontward en toog de rennersscharë verder naar de finish van de eerste étappe. De moeilijkheden waren die eerste dag echter nog niet voorbij. Toen de renners honger begonnen te Amsterdamse Beurs 4 April 5 April. Nederland 1948 (3%) 100% 100% dito 1947 (3%) 3 98% 98% dito 1937 3 98% 98 Dollar-lening 1947 3 98% 98% Investeringscert. 3 99% 99% Nederland 1962—64 100 99% Nederland N.W.S. 214 81% 81% Spaarc. a f 100 2 100 >4 Indië 1937 A 3 96 95% Ned. Ind. Hand. B 100 100 Ned. Handelmij. 145 14414 AKU 166% 166% Bergh's Jurgens 316 316 Calvé-Deift 134 132 Centrale Suiker 176 170% Kon. Ned. Hoogovens 168% 167 Unilever 204% 201% Ned. Kabelfabriek 252 Philips 215% 217% Wilton Feyenoord 141 139% Biliton 322 313 Kon. Petrol. Mij. 264% 261% Amsterdam Rubb. 127% 12714 HA. Lijn 154 153 Kon. Paketvaart 121 120 Ned. Scheepv. Unie 130% 129% Rotterdamse Lloyd 125 125 Stv. Mij. Nederland 135 139 Handelsver. A'dam 126% 126% Deli Batavia Mij. 105 105 DeU Mij. 121% 120% Anaconda 29% 29% Bethlehem Steel 104% 104% General Motors 81 81% Kennecot 51% 51% 39% Shell Union 39% Baltimore Spw. 12% 11% Miss K.T. Spw. 6% 6 New York Centr. Spw. 15 14% Pennsylvania 1814 18% Onder leiding van de hoofdfondsen, olie en Unilever, liepen de koersen, na een prijshoudende opening, in alle sec toren achteruit. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat dè betere stemming gepro longeerd zou worden. Aanbod in genoem de hoofdfondsen en de gebeurtenissen in Indonesië maakten spoedig een einde aan deze stemming. De optimistische uit latingen van de ministers van Maarse- veen en Lieftinck kwamen hierbij op de achtergrond. Unilevers openden op 203 maar brokkelden toen af en voor twee uur was de koers gedaald tot 199. Tegen slot trad een licht herstel in zodat boven 200 gesloten werd. Olies kwamen even eens op een laagterecord. krijgen, bleek de cantine-wagen niet in de buurt. Er werd toen maar een boomgaard geplunderd. Om drie uur in de ochtend kwamen de renners tenslotte aan de eindstreep, die in 'n ondergelopen wei getrokken bleek te zijn. Publiek was er niet bij Twee renners waren de centrale fi guren in deze ronde. De Canadees Torchy Peden en de Belg Maurice Declercq. Torchy Peden was de man, die de i'onde moest winnen, hij was niet voor niets Zesdagenkoning en bijzonder populair in Canada en Mau- x-ice Declercq probeerde dit spelletje te breken, wat hem tenslotte toch niet gelukte. De tweede rit was voor Peden met een al een pechdag. Hij had verschei dene ongelukjes en geraakte zodoende ettelijke minuten achter, maar geen nood voa: Peden, onderweg werd de karavaan tegengehouden: „men kon dan gezamenlijk eten". Maar De clercq ging meteen na het middag maal op de vlucht. En in een onherg- bergzame streek met erbarmelijke wegen koos Maurice zijn eigen route uit. Vrijwel alle renners raakten toen de weg kwijt, maar Torchy niet, dié werd in een volgauto geladen en tien minuten voor de eindstreep weer los gelaten. De andere renners hadden 't niet allen zo gemakkelijk. Door woeste gebieden moesten ze, waar ze heb noch steg wisten en waar ze zich moesten voeden met wilde bessen. Soms werden zij nog achterna gezeten door Indianen. Tenslotte kwamen zij de andere dag uitgeput aan het eind punt van de tweede étappe aan. Maurice had zich wel gewroken, maar ten koste van zijn makkers. OP BLOTE VOETEN Op een andere dag pleegde De clercq weef een stunt. Het was die dag snikheet en daarom besloten de renners een bad te nemen in een van de talrijke meren langs de weg. Bij een van die baden kwam de Belg op de gedachte de kleren mee te nemen. Met het hele bundeltje onder zijn arm ging hij er in volle vaart van door- De bestolenen, meest Canadezen, stormden als bezetenen achter hem aan, maar zij haalden hem niet in en 50 km heeft Peden op zijn blote voeten moeten rijden. Peden heeft natuurlijk fietsend en in volgauto's rijdend, de ronde ge wonnen, maar hij had er niets aan, want noch hij. noch de anderen heb ben ooit een cent gezien. De heer A. Groenendijk, opzichter weg en werk R. T. M. op Schouwen, ging na 45-jarige dienst met pen sioen. Hy werd te Zierikzee hartelijk gehuldigd. Officiële publicaties. «SLUITING GEMEENTELIJKE DIENSTEN. B. en W. van Middelburg brengen ter algemene kennis dat de gemeentelijke diensten op Goede Vrijdag zullen func tioneren als op Zondagen. WINKELOPENSTELLING. B. en W. van Middelburg brengen ter algemene kennis dat zij besloten hebben op Dinsdag 11 April a.s. van 1418 uur algemene ontheffing te verlenen van de bepaling dat de winkels moeten worden opengesteld. SSSLUITING GEMEENTELIJKE DIENSTEN. Het Gemeentebestuur van Oost- en W.- Souburg maakt bekend, dat de gemeen- te-secretax-ie alsmede het kantoor van de Gemeente-Ontvanger en van dc Woning- dienst op Zaterdag 8 April 1950 en de 3c Paasdag voor het publiek zijn gesloten. Aangiften van geboorten en overlijden kunnen op die dagen plaats hebben des voormiddags tussen 9 en 10 uur. Mijn dochter bezorgt me 'n knie-kousen-complex. Zeker drie weken lang zeurt ze mij het hoofd achterstevoren om nu eindelijk eindelijk! en Maart kwispelt nog fiks met zijn staart) die ake lige hete prikkende kou sen uit te mogen laten en schoolwaarts te mogen huppelen in die heerlijke sportieve onaanstotelijke kniekousen. Ik heb, als moeder, mijn rotsvaste principes. Mis schien noemt u het klei ne bijgelovigheden. Ik ben, bijvoorbeeld, onge neeslijk overtuigd van de griezeligste gevolgen van blote knietjes in een aanvallig klimaat als het onze. Als ik 's avonds de kleine meisjes in de gure Noordwester, opgewekt naar turnles zie huppe len met haar blauwrode blote benen in afzakken de sokjes en dunne gymnastieksrhoentjes, dan lopen mij de koude griezels over de rug en zie ik in het verschiet over twintig, dertig jaar een zielige processie van eeuwig klagende vrou wen met nierkwalen, blaasaandoeningen en meer euvelen in die contreien. En geloof ik eens te meer heilig in de onmisbaarheid van borst, rokjes, wollen onder- jurkjes, dubbele direc- toirtjes en vooral, vooral lange kousen totdat de mussen in de dakgoot be ginnen te geeuwen. Als mijn dochter vijf en twintig is wil ik het niet op mijn geweten hebben, dat de dokter haar Hoofdschuddend vraagt of haar moeder niet be ter op haar had kunnen passen wat betreft de on dergoed-branche. En dus Moeder, mag ik nou kniekousen aan? Lieve kind, luister nu es...en dan lepel ik maar weer trouw op mijn overgeërfde en door het lezen van veel ver standige boekjes, aange dikte overtuiging om trent het nut van warme bedekking wat betreft de zuiderbreedte. Ik weid, al vaten afdro gende, in sombere ter men uit over de narighe- deui onverbiddelijk in- haerent aan het lichtzin nig ontbloten van de knieën: Kun je best rheumatiek van krijgen dragen. O kudde-moraal, o slatfse naaperij, o el lendige kleinzielige angst óm op te vallen, af te steken, een persoonlijk heid te zijn. i)at wat wij jezelf te zijn en je niet te in huis kwamen zo beel dig' vonden, ze had hem proberen te bezielen met de edele fierheid om overal en ten allen tijde en dat is geen grapje, als het hoogste ideaal storen aan het domme Hnt rlnot nrn arnov -jnn-r Ar<ni Iwi dat doet nog erger zeer dan dan een buil op je hoofd, geloof dat maar. En ik keuvel nog wat hartverov erend door over haar lange kousen, die juist zó prachtig zijn, nee, dan moeder toen ze klein was, ai ai ai, eigen gebreide twee recht twee averecht, ddt waren nog eens kriebelige mon sters Mijn dochter luistert met het wijsgerige ge duld van een zesjarige van de opvoeding zien: de vorming van een on afhankelijk mens met 'n eigen, zelfbevochten overtuiging: dat botst telkens weer op die on uitstaanbare kuddegeest, waarmee alle kinderen van alle generaties weer op de wereld schijnen te komen. En ik herinner mij het wanhopige ingezonden stuk van een jonge moe der in een bekend paeda- gogisch weekblad, een tegenover een volwas sene en als ik enigszins triomfantelijk een punt heb gezet vraagt ze: En wannéér mag ik dan kniekousen aan? Maar beste meid, zucht ik be rustend, waarom wil je die dingen dan toch met alle geweld. En mijn dochter antwoordt met het ergste, dat ik beden ken kan: Omdat ze ze al paar jaar voor de oorlog. Zij was met haar man, beiden kunstzinnig aan gelegd, uit een forenzen plaats met veel artisten verhuisd naar een „ge woon" dorp. En sindsdien begon de ellende met de oudste van haar twee kleine jongens. Zij had smaak en originaliteit, kleedde de kinderen in Russische kieltjes van lemaal aan hebben. mooie stérke kleuren, Ik argumenteer niet' metfjuri9 borduursel meer. Ik sluit het debat, versierd, Dasend btf hun Ik dirigeer haar naar buiten en decreteer, met ergerlijk machtsmisbruik, daf ik geen woord meer over die kniekousen ho ren wil. Dat ik wel zal uitmaken (wij Saskia, de raad van medische en me teorologische adviseurs gehoord) wanneer de lange in de linnenkast gaan. En tot zolang: ho ren, zien en zwijgen. Goed je best doen op school en om vier uur gaan we alvast sandalen kopen. Dan gaat de deur achter het probleem dicht en ik keer ziedend terug tot mijn vaten. Omdat ze het allemaal getier van het vulgus. Zijn enig (en volkomen juist) verweer bleef: Ja maar Mam, jij hoeft niet naar school met zulk goed dat niemand anders draagt. En na enige weken van strijd en vruchteloze preekjes was zij bezwe ken, en had hem, met bitterheid die zij op pa pier luchten moest, naar school gestuurd in een akelig gewoon, smakeloos confectiepak je met een saai flanellen bloesje tot zijn huppelende vreugde. En dat verhaal doet mij plotseling glimlachen. Ach ja, wij preken zo hartroerend, en wij heb ben ook wel gelijkMaar wij behoeven niet als ex centrieke eenling, amper zes jaar oud, een gehele kudde te trotseren. En zijn wij eigenlijk zélf, met al onze verhe ven principes, wel een haar beter? De nieuwe voorjaarsmode is in aan tocht, en wij hebben het nu al bij geruchte verno men. Er helpt geen lieve moederen aan, de rokken worden korter en nau wer. Men zégt dat het zo'n vaart niet lopen zal, maar de grote Parijse huizen lanceren toch een nieuwe lijn die onrustba rende vermoedens doet rijzen van een terugkeer type en een lust voor liet oog. Maar de eerste dag '1}a-ar die vreselijke mouw - al was haar oudste snik- japonnen anno 1925, kend uit school thuisge komen. Onderweg was hij door een grote troep kinderen uitgejouwd en gemoles teerd om: dat gekke meissiesgoed! En hij had, angstig en dringend ge smeekt: Moeder, mag ik alstublieft gewóón goed aan, net als al die anderen? Ze had hejn getroost en moed ingesproken, ze had een allerliefst preek- je tegen hem afgestoken over dat mooie kieltje dat alle grote menseh die met de taille om de knie- en en de rokken boven de knie. En als dat doorzet durft u dan nog de straat op in uw dierbare, nau welijks voetvrije, ouder wetse New Look'SASKlA P.S. In antivoord op de vele hartelijke brieven naar aanleiding van „Hol lands Glorie", geef ik aan alle belangstellenden hierbij het adres door van de Nederlandse emi grante: Mevr. L. Daling- Geldermans, Halloway R. R. I., Ontario, Canada. 28. Er bogen zich vier Chinezen over Kappie heen, die door de knotsslag op zijn hoofd bewusteloos was neergevallen. Eén van hen was Ho Pong Lie, de Chinese kok, die voldaan grijnsde en druk met zijn vi-ienden over zijn handigheid sprak. Ze lichtten Kappie op en droegen hem naar een klein, kaal kamertje. De maat en de mees ter zaten op de over valwagen, omringd door agenten. De wa gen was voorzien van een sirene, die aan één stuk loeide en ze suisden met een angstwekkende vaart door de stad tot ze in de Chinese wijk kwamen, waarde vaart wat geminderd werd. „Nu liep de „Rooie" nog steeds te zoeken naar een agent en toen zag hij ineens de overval wagen met niet één agent, maar een groot aan tal agenten. De „Rooie" ging midden op de weg staan en begon hevig met zijn ai'men te zwaai en en te roepen. „Smokkelaarsbende op het spoor!" schreeuwde hij. „Smokkelaarsbende..." D® overvalwagen stopte met een geknars en gepiep Van wielen en het nauwe straatje was ineens gevuld met rookwolken en angstig uit eikaar stuivende mensen. De maat keek scheel van angst. „Wat is dat nu weer voor ellende!" dacht hij. - „WERK". De vlaggen uit, de wimpels op, Wij bouwen een groot schip. "t Betekent veel. want 't personeel. Zit dan niet op de wip. We hebben weer een flink stuk werk, Tot zelfs in 't verre land Weet men, dat hier goed wordt gebouwd. Werkers met hoofd en hand Zorgt steeds dat, wat de Schelde maakt, De klanten stelt tevreê. En menig mooi nieuw Scheideschip. Bevaart de wijde zee. Vlissingen. JAN VAN MARION. (Deze „onbegrijpelijke redenen" zijn na Informatie niet zo onbegrijpelijk ge bleken. De competitieleider heeft SET Alliance op verzoek van SET voor de tweede maal uitgesteld, omdat Zondag Jl. in Tilburg ook de uitermate belang rijke wedstrijd RKTVV—Vlissingen werd gespeeld. En daar het SET-veld tamelijk dicht bij het RKTW-veld ligt, zou SET vermoedelijk weinig publiek hebben ge trokken. Dit v/as dan ook voor SET re den om een verzoek tot uitstel in te die nen. Eed.) DIT UITSTELLEN IS NORMAAL. In het verslag van de wedstrijd De ZeeuwenBaronie van Zondag J.L las ik het navolgende „Om onbegrijpelijke redenen werd de wedstrijd SETAllian ce wederom uitgesteld". Voor mij is dat volkomen duidelijk en dat moet voor een ieder zijn, die deze zaak van de sportieve kant bekijkt. „Onbegrijpelijk" was het voor mij, dat genoemde wed strijd. welke de laatste was van SET, reeds drie weken geleden gespeeld moest worden, terwijl hun mededegradatiecan- didaat De Zeeuwen er nog drie moest spelen. Nu de spanning onder aan de ranglijst zeer groot is, acht ik het een normale sportieve zaak. dat èn de Zeeu wen. èn SET, hun laatste wedstrijd op dezelfde dag spelen. Schijnbaar heeft de competitieleider dit ook beseft, door de ze wedstrijd een paar keer uit te stellen, hetgeen een volkomen normaal ver schijnsel is. Dit uitstellen moet men ob jectief bekijken en niet het belang van een of andere club naar voren trachten te brengen. Vanzelfsprekend gaat „De Zeeuwen" geheel vrij uit, van het vast- of uitstellen van wedstrijden, daar dit wordt gedaan door de Comp.-leider te Breda. Uitspraak inzake overval op Rotterdamse taxi-chauffeur. Het Haagse Gerechtshof heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de oudste der gebroeders B. uit Hilver sum, de 23-jarige Henk, die door de Haagse rechtbank indertijd tot levens lange gevangenisstraf werd veroor deeld, wegens de moord op een Rot terdamse taxichauffeur. Het Hof achtte het vonnis van de rechtbank juist en veroordeelde H. J. B. tot levenslange gevangenisstraf. De jongste broer werd veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf door te brengen in de strafgevangenis voor jonge mannen te Zutfen. De Haagse rechtbank had hem tot 4 jaar ver oordeeld. KLANKEN uit de AETHER VRIJDAG. De Nederlands® componist Ernest W. Mulder componeerde een „Sympho- nia Sacra Super Passionem". Dit werk wordt voor het eerst uitgezon den over Hilversum I (H. I 21.30). De Mattheus-Passion van Melchior Vulpius wordt uitgevoerd over H I (11.30). Hilversum I: 7, 8, 13, 19. 20 en 23 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.15 Gram. muz. 9.15 Voor de zie ken. 9.35 Gram. muz. 10.30 Morgendienst. 11 Sopraan en piano. 11.30 Kamerkoor. 12.33 Gram. muz. 13.15 Kinderkoor. 13.45 Ml.rinierskapel. 14.40 Voordracht. 15 Koor. orkest en soliste. 15.40 Voordracht. 16 Pianovoordr. 16.30 Gram. muz. 16.45 Kamermuz. 17.30 Friese causerie. 17.45 Orgelconc. 18.15 't Is onze zaak, waar voor hij staat, causerie. 18.30 Mannen koor. 18.45 C.M.B.-kwartier. 19.15 rege ringsuitzending. 19.40 Radiokrant. 20.05 Ned. Herv. kerkdienst. 21.30 Radio Phil- harmonisch Ork. 22.45 Avondoverdenking. 23.15—24 Strijkkwartet. Hilversum II 7, 8. 13. 18, en 23 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 en 8.18 Gram. muz. 9 Gram. muz. 10.05 Morgenwijding 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Pianorecital. 11.15 Voordracht. 11.35 Orgelspel. 12 Gram. muz. 12.33 Sportpraatje. 12.45 Gram. muz. 13.15 Gram. muz. 14 Voor de vrouw. 14.20 Pianorecital. 14,35 Negro spirituals. 15 Goede Vrijdagmeditatie. 15,20 Kamerorkest. 16 Kamerkoor. 16.30 Voor de jeugd. 17 Kwartet. 17.20 Muzi kale causerie. 18.15 Felicitaties. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19 Denk om de bocht. 19.15 Gram. muz. 19.30 Avond maalsdienst. 21 Verzoekprogramma. 21.25 Aetherforum. 2155 Euitenlands week overzicht. 22.10 Pupulaire muz. 22.45 Avondwijding. 23.15—24 Gram. muziek. ZON EN MAAN 7 April Zon: Op 6.03 Onder 19.23 Maan: Op 1.20 Onder 7.56 7 April Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG WATER u.+NAP u.+NAP 4.57 2.22 5.28 2.40 6.10 2.44 6.29 1.59 0.46 1.83 17.18 2.07 17.52 2.26 18.32 2.31 18.48 1.47 39.09 1.70 LAAG WATER U.—NAP u.—NAP 11.15 2.14 23.39 l.S 11.55 2.33 0.09 2.40 12.37 2.4 11.48 1.64 12.26 1.92 sp Speurderszin en een dosis geluk hebben ons eigenaar gemaakt van een grote partij prachtige Morgen 9 uur begint de verkoop van deze partij tegen prijzen, waarvoor U in geen jaren vitrage hebt gekocht. Een buitenkansje voor de schoonmaak I Wat denkt U van deze prijzen? HH BELLAMY PARK

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 8