Geallieerde officieren in nauw contact met elkaar JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Plouvier heeft DE Schoenen .BITTERE RIJST" Conflict met de Russen zou in Duitsland opgevangen worden Op 'i Matje LETTY'S moeilijke KEUZE DONDERDAG 6 APRIL 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 De verdediging van West-Europa II Iets nieuws voor Europa in vredestijd. MONTGOMERY'S HOOFDKWARTIER in Fontainebleau is een ta melijk teleurstellende plaats op het eerste gezicht. Behalve wanneer de toeristen er door komen in de zomervacantie, blijft de stad even rustig als zij altijd was en de militaire plannen-ontwerpers hebben zich heel handig in het landschap verborgen. Zy hebben 't koninklijk paleis overgenomen en iedere dienst heeft zien gevestigd in een aparte vleugel rondom de binnenplaats. Zo heeft men „Unimer", de Marine staf aan de ene zijde; „Uniair" de Luchtmacht, daar tegenover „Uni- ter", het Leger, aan de linker kant; en „Unilion", de veldmaarschalk zelf, staat op het punt om zijn intrek te nemen in de laatst overgeble ven vleugel aan de rechterzijde. De vlag van de Westerse Unie vijf gele schakels avn een ronde ketting op een blauw fond wappert over dat alles heen. De gebruikelijke taal is Frans, en de sfeer is die A an een rustige universiteitsstad. Ongeveer 500 officieren en hun gezinnen, die tezamen het hoofd kwartier vormen, hebben zich gevestigd rond Fontainebleau, of schoon de meeste oudere mensen lie ver er buiten wonen. Montgomery, de voorzitter van het verenigde be velhebberscomité, woont in een sprookjesachtig kasteel te Couran- ces, een aantal kilometers er van daan, en luchtmaarschalk Sir James Robb, de Britse opperbevelhebber van de gecombineerde luchtstrijd krachten, woont iets verder weg, door het bos. De twee oudere Franse officieren, generaal Jean de Lattre de Tassigny, die de opperbevelhebber is van de landstrijdkrachten, en vice- admiraal Jaujard, de vlag-officier van de verenigde vloten, wonen bei den in Parijs. MOEILIJKHEDEN. Er is veel gesproken over woor dentwisten en onenigheid op dit hoofdwartier, maar op het ogenblik gelijkt de sfeer zeer veel op die, wel ke gewoonlijk heerste bij de Shaef de Supreme Headquarters Allied Ex peditionary Forces of in Algiers gedurende de oorlog. Dat wil zeggen, men vindt Franse, Nederlandse, Belgische en Britse officieren, die in nauw contact met elkaar leven en de détails uitwerken met niet meer on enigheid dan gewoonlijk. De werke- RIBFLUWEEL De verdachte, die in een broek van ribfluweel en met een buiten- soortige jas van geitenleer voor de rechter trad, betoogde te zijn Leonar- dus Kwakernaat, van beroep artiest. Maar de rechter vond dat, in deze kunstige tyden, een beetje ruim van begrip en vroeg om specificatie. Waarop Kwakernaat uiteenzette, dat hij vormen en kleuren schiep van dameshoeden. En af en toe een jurk, maar alleen op bestelling. U is dus mode-ontwerper Niet in die zin. Ik schep de ideeën, ziet U. Maar omdat het beroep van ideeën- schepper .bij de burgerlijke stand niet wordt aanvaard (evenmin als dat van amateurfilosoof) kwam de slanke jongeling in de rechtsannalen als mo de-ontwerper. De rechter vond dat een mooi woord en Leonardus wou er niet verder om kibbelen. Hij had blijkbaar genoeg gekibbeld. Wegens mishandeling van zijn ex- verloofde stond 'ie voor 't groene la ken. 't was niet alles ribfluweel wat er aan deze hoedenvervormer zat; dek sekater neeDat wist de dagvaarding ons wel anders te vertellen. En de bittere rgstjuffrouw. wier verklaring even positief was" lijn, gebruikte zelfs woorden als dist en bruut. Alsof het geen geld kostte. Toemaar. Heeft verdachte U geslagen vroeg de rechter nuchter. En wij zagen, dat zij aanstalten maakte om vanonder de voorjaarsstof een paar geslaagde blauwe plekken te voorschijn te ha len. Dat wilde ik U net effe laten zien, zei de geprononceerde, maar de rech ter woof dat weg. Hij zei: ik geloof U wel. Welaan deze juffrouw was eerst benünd, daarna "verguisd, vervolgens weer benaderd door de artiest. En toen ze gezegd had, inmiddels een passende offerte te hebben aanvaard, was de heer Kwakernaat tot daden gekomen van doorslaand karakter. Bovendien had hij een poging tot plukharen ondernomen. Hij sloeg me, dat ik bgna flauw viel en daarna trok hg een ganse bos haren uit mijn hoofd. Ik dacht te bezwijmen, zei het ontwikkelde meis je met de gevoileerde stem. Er kwam eén nerveus hikkend vriendinnetje zo waarlijk helpe mij verklaren, dat het ont-zet-tend was geweest. Ze had gedacht, dat Cato in wijlen zou worden veranderd. Leo had het schuim op de lippen gehad. Een binnensnellende hospita had hem door het doeltreffend aanwenden van En 't komt in orde. Heb gerust ver een strgkbout naar de achterhoed^Jjj-ouwen in dit schrandere ding. verwezen en Cato had vier uren lang" "„Vraag maar om 't beste voor de was" lgke disputen vinden plaats op een hoger niveau, en strekken zich uit tot Parijs, Londen en Washington toe. Er zijn enige in het oog sprin- gendé moeilijkheden geweest. Hoe veel, bijvoorbeeld, behoorde ieder land bg te dragen tot de gezamenlij ke verdediging? Het is duidelijk, dat in dit stadium de voornaamste last door Gr.Brit- tannië gedragen moet worden, daar dit land krachtiger en beter geor ganiseerd dan al de andere uit de oorlog te voorschijn is gekomen. Maar in het kader van de overeen komsten van het Amerikaanse mili taire hulpprogramma is het de opzet om zeer veel nadruk te leggen op het wederom opbouwen van het Franse leger, want zonder dat kan Europa niet verdedigd worden. „Het grootste gedeelte van de Amerikaanse wapens, dat nu in Eu ropa aan land zal worden gebracht, zal naar Frankrijk gaan. Later, wanneer Franltrgk hersteld is en de andere landen van het Atlantische Pact, in het byzonder Italië, weer over nieuw uitgeruste strijd krachten beschikken dan is het goed mogelijk, dat er iets zal worden ge daan om de Duitsers in de Weste lijke zones wederom te bewapenen. Dat probleem is reeds ongeveer één jaar geleden besproken en toen ter zijde gelegd. Er zijn geen wapens be schikbaar om de Duitsers nu op eni gerlei wyze opnieuw uit te rusten". Waar ligt voorts het zwaartepunt in de lucht: Steekt men het grootste gedeelte van zgn geld en zijn beste krachten in de verdediging door mid del van gevechtsvliegtuigen niet kleine actie-radius en luchtafweer geschut 7 VERDEDIGING- OF AAN- VALS-LUCHTMACHT Of moet men alle aandacht aan 'n tactische bommenwerper met een ac tie-radius van pl.m. 1000 kilometer besteden, die de Russische verbindin gen kan treffen op 't eerste ogenblik van het conflict? De voorstanders van bommenwerpers beweren, dat er altijd wel een vliegtuig doorkomt, hoe goed de verdediging ook is; en dus zoumen even goed kunnen be sluiten zijn verliezen op eigen front maar te dragen en eenvoudig de vijand nieer te treffen, dan hij zelf doet. De voorstanders van de verde diging antwoorden, dat men wel ge vechtsvliegtuigen moet hebben, of men krijgt zgn bommenwerpers op geen enkele wijze bij het doel. Men is het eens geworden over een systeem van codes en tekens en te vens over standaard-handboeken over de opleiding, gedrukt in het Neder lands, Frans en Engels. Een plan voor uitwisseling van officieren tus sen de verschillende legers is in be handeling. Daar Engeland het groot ste aandeel draagt in de luchtverde diging, heeft het ongeveer 3000 vliegtuigen overal heen gezonden, met instructeurs, welke de kern moe ten vormen van de nieuwe geallieer de luchtstrijdkrachten op het conti- VOOR DE EERSTE KEER OM EEN BOODSCHAP GESTUURD geschokt van de zenuwen. Het ribfluweel Idee wist er maar weinig op te zeggen. Ik deed het in mijn hartstocht, zei hij flauwtjes want ik hield van die vrouw De rechter ging er niet op in. We zijn hier niet in Pargs. Het werd een maand brommen. De jongen nam het met een blik van staal, maar de juf frouw van de bittere rijst ging hui len. En nou wil ik met U wedden, dat er nog een best huwelijk uit groeit. Je hèbt van die vrouwen.. is haar gezegd en wij garanderen U dat ze met Super Radion thuis komt. Super Radion, want dat is toch ook voor de overgrote meerderheid van onze lezeressen 't allerbeste. Na ja renlange wetenschappelijke onderzoe kingen hebben de wasexperts aan Super Radion een ideale samenstel ling gegeven, waarvan het resultaat ieder als 't ware in het oog schittert. Super Radion wast inderdaad nóg witter, en nu zelfs in het schraalste water. nent Eveneens heeft men een rege ling getroffen, dat vliegtuigen en an dere wapens van Brits ontwerp zul len worden gemaakt in België, Hol land en Franltrgk. WEERSTANDSLIJN NAAR HET OOSTEN. Dit alles is iets geheel nieuws in Europa in vredestgd. „Maar het werkelijke belang van Fontainebleau is, dat er een plan voor de volledige verdediging van W. Europa opgesteld is en dat men er overeenstemming over bereikt heeft. Er zijn geen bijzonderheden van dit plan bekendgemaakt en dat zal waarschijnlijk ook wel niet gebeuren. Wanneer er echter ooit een oor log mocht uitbreken moet men aan nemen, dat men de Russen In Duits land zal ontmoeten en bestrijden, en niet ten Westen van de Rijn. Daar het niet erg waarschijnlijk is, dat een nieuwe oorlog zal beginnen met een stille periode, zoals in de laatste, moet men plannen ontwer pen voor een onmiddellijke actie. Heel veel zal afhangen van het geal lieerde leger, dat de eerste schok zal moeten opvangen, wanneer de strijd is begonnen, totdat versterkingen aankomen en het luchtoffensief in werking gaat treden. Alléén zou het hoofdkwartier te Fontainebleau nooit voor dit alles hebben kunnen zorgen. Maar iets als een revolutie greep plaats op het toneel van Europa, toen het Atlantisch Pact verleden jaar werd getekend en zeven andere lan den, de V.S. inbegrepen, zich verbon den tot de verdediging van Europa. Het plan van Fontainebleau werd plotseling een uitvoerbaar plan. Het is thans opgenomen in de veel rui mere maatregelen, vereist door het Atlantische Pact. Dit jaar gaat het van blauwdruk over tot actie. Een onbegrepen man. Twee Engelsen waren dezer da gen de weg kwijt in Amster dam. „Laten we het hem vra gen" zei een van hen en wees op een keurig meneertje, dat met aandacht naar de twee vreemde bezoekers stond te kij ken. „Iedere Nederlander spreekt Engels", meende de Engelsman, „dus deze meneer ook...." Hij begaf zich energiek naar de man en vroeg hem de weg naar het Centraal Station. Het mannetje begreep de Engels man niet en daarom werd de vraag herhaald. Ook nu lukte het niet. „Ze Zeggen, dat iedere Nederlander Engels spreekt", mompelde de Engelsman min achtend Eindelijk zei ook het mannetje wat: in vloeiend Frans klonk het: „Je ne comprends pas. Moi, je suis Fransais". Ctefa-SaWl UHló, de Ztdeviqe was endt tMpedfyn! 46. Dat stuk van Bartlehien naar Franeker is een kwaad eind maar de felle Oostenwind gaf ook de andere rijders vleugeltjes. Aan de kop reed nog steeds Jelle Pipjes, een Fries van het oude slag. een bonkige figuur, die af en toe uit zijn knapzak een groot stuk metworst te voorschijn haalde en er dan grote stukken afhapte. Toen hij onder de rook van Franeker was had hij al drie metworsten soldaat gemaakt en van dc vierde was ook niet veel meer over. Jelle kauwde de worst met zijn grote gele kiezen in twee tellen naar binnen en betastte zijn knapzak of er nog wel genoeg an dere worsten in zaten. Er zaten er nog zeven in. want zijn „Olde mem" had gezegd: „Jelle, voor elke stad een metworst, dan kan jou niets gebeuren". Ministers van Maarseveen en Lieftinck zijn terug. Dinsdagmiddag keerden met de K. L.M.-Constellation „Maastricht" op Schiphol de ministers Van Maarse veen en Lieftinck terug uit Indone sië. waar zij de Unieconferentie bij woonden. Zij toonden zich zeer te vreden over de resultaten daarvan. De heer Lieftinck was zeer te spre ken over het handelsaccoord en de le ningsovereenkomst, die, zoals hij zei- de, een gezond, zakelijk karakter heeft en een hervatting is van het voor Ne derland zo gunstige deviezen-drie - hoekverkeer. Beide landen zullen van de resultaten van deze lening kunnen profiteren. Minister Van Maarseveen deelde nog mede, dat weldra de benoeming der leden van het Uniehof geschieden zal. De eerste bijeenkomst van dit Hof is in Mei. De volgende Unieconferentie wordt in het najaar in ons land ge houden. Een zesde station voor atoomenergie in Engeland. Engeland zal een nieuw station voor de opwekking van atoomenergie krij gen, dat dan de zesde atoomfabriek wordt. De bouw van het nieuwe station, dat te Aldermaston in Berkshire komt, zal verscheidene jaren duren. Het tot dusverre belangrijkste atoomcentrum is te Didcat in Berks hire, waar de krachtigste cyclotron voor Europa staat FEUILLETON door MARY BURCHELL 78 Zoveel was zeker: niemand wist be ter dan Alec een feestavond in elkaar te zetten. Terwijl hij voortreed zo snel als zijn auto maar halen kon, wat Letty bijna de adem benam, weigerde hij haar te vertellen, waarheen ze gin gen, tot ze stil hielden voor 'n prach tige antiek-betimmerde herberg, die, zonder aan de oorspronkelijke schoon heid tekort te doen, veranderd was in een modern buiten-restaurant. „Maar Alec, ik wist niet, dat er zo iets in de buurt van Farrow's Eden bestond", riep Letty uit, enerzijds verheugd, maar toch ook verwonderd, dat hij deze gelegenheid kende en zij niet. „Ik weet niet, of het wel zo dicht bij Farrow's Eden is", lachte Alec. „We hebben ongeveer 40 mijlen (bij na 65 km Vert.) gereden, moet je weten- In elk geval is het ding pas een veertien dagen geleden geopend. Een immorele film met een schijn van oprechtheidJ Algemeen kan men 't er over eens zgn, dat de Italiaanse film na de oorlog een verrassend hoog peil bereikt heeft, waarbij zelfs de beste pro ducten uit andere landen in de schaduw bleven. Denk slechts aan „I'aïsa", „Seiuscia", „In vrede leven", „Tragische jacht" en vooral „Fietsendie ven". Films die zich onderscheidden door een prachtige eenvoud en een verbasterende, tot het hart sprekende eerlykheid, gaaf van vorm en van inhoud, filmkunst in de ware zin van het woord en filmkunst zelfs, die ook de grote massa weet te bereiken en te ontroeren. Van Giuseppe de Santis, één dezer filmkunstenaars, wiens eerste film „Tragische jacht" in Nederland de ere-titel „Film van de maand" waard bleek, is thans een nieuwe film te zien: „Riso amaro", „Bittere rust", een film, waarin hg de kunstzinnige traditie van de na-oorlogse Italiaanse film voortzet maar tevens twee andere elemenent: het thriller-verhaal en de erotiek, ver werkte. En daarmee beging hy een onvergeeflijke en verbijsterende mis stap, want „Bittere Rijst" hoe goed ook gemaakt blijkt daardoor een walgeiyk immorele film geworden. Niettemin mag „Bittere ryst" in Ne derland vertoond worden: bepaald on zedelijk te noemen beelden geeft de film niet te zien, al schijnt ook de uiteraard moeilijk te trekken grens van het toelaatbare hier soms wel overschreden. Maar naar de geest is 'deze film zo onfris, zo onzedelijk zelfs, dat men er zeer wel aan gedaan zou hebben „Bittere rijst" absoluut voor vertoning te verbieden. Geenszins be hoeft men een voorstander te zijn van filmkeuring en filmcensuur om tot 'n dergelijke conclusie te komen. Maar wanneer de gemeens'hap eenmaal de instelling van een filmkeuring noodza kelijk heeft geacht tot bescherming van de openbare orde en zedelijkheid, dan mogen wij van een filmkeuring ook verwachten, dat zij haar taak naar behoren opvat. Dan mogen wij ook eisen, dat zij de gemeenschap werke lijk zal beschermen tegen producten die inderdaad gevaarlijk zijn. En daar bij moet men dan zeer zeker durven te overwegen dat een film, waarvan de beelden openlyk aanstoot geven, eigenlijk voel minder gevaarlijk is (omdat het gevaar daarvan immers di rect door ieder te herkennen valt) dan een film, die in haar beelden, juist niet met de fatsoensnormen in strijd komt. maar naar de geest onzedelijk is. En dit laatste is zeer stellig het ge val met „Bittere rijst". De film speelt tijdens een rijstoogst in de Po-vlakte. Elk jaar trekken duizenden vrouwen uit Noord-Italië daarheen om er een goede maand in de drabbige modder van de moeras achtige rijstvelden te werken. Koelie- arbeid van de ergste soort in verzengen de hitte, temidden van zwermen mus kieten. Uitputting en uitbuiting. Maar het loon is redelijk en zelfs aanlokke lijk voor wie zich de rest van het jaar in ellendige armoe moet schikken. Een ontstellende sociale tragiek ligt hierin, schrijnend en schreeuwend. En een kunstenaar, die behoefte gevoelt de nood van zijn volk uit te drukken, zou hier de dramatische stof kunnen put ten voor een 'machtig kunstwerk, dat een felle aanklacht kan zijn tegen on recht. Dit aangrijpende en diep-tragische gegeven gebruikte regisseur De Santis echter als achtergrond voor een onbe- Silvana Mangano, „super-atoombom van het witte doek"onsmakelijke en immorele verwording van de Ita liaanse film. nullig misdaadverhaaltje, dat bijzon der onsmakelijk is door een tot in het uiterste uitbuiten van perversiteit (getuige bijvoorbeeld het dodelijk ge vecht in een slachthuis, waar een man doodbloedt temidden der van bloed druipende kadavers var. pas geslacht vee). En de walgelijkheid hiervan wordt nog versterkt doordat de film bovendien overladen werd met zwoel- sensuele, schaamteloos aangezette, ero tische prikkels. De hele film concentreert zich rond om een nieuwe ster: Silvana Mangano, een temperamentvol hysterische juf frouw met bliksemogen en vormen, waarover ze zich allerminst te bekla gen heeft. Deze „miss Rome 1946", die 'n Italiaanse concurrente is van Rita Hayworth. heet in dc reclame, ,,de su per-atoombom van 't witte doek". Als actrice heeft ze weinig te betekenen, maar ze kreeg haar kans, omdat haar man als financier optrad voor deze film, waarin ze geraffineerd haar li chamelijke super-kwaliteiten ten toon stelt ten gerieve der liefhebbers van onfrisse zoekplaatj es. Het gevaar van een film als „Bit tere rijst" schuilt overigens heus niet in de welgevormde en vaak getoonde benen en verdere prikkelende hoeda nigheden van deze ster. Maar wel in de perversiteit van de gehele opzet de zer film, die met een ongekende huichelachtigheid ons een goor gevaL tje voorzet in een entourage van aan grijpende werkelijkheidssfeer. Hier na melijk treedt een verachting vAor de mens aan de dag. die huiveringwek kend blijkt en verregaand onzedelijk. Er mag in .Bittere ryst" dan over het algemeen goed spel geleverd wol-den, de filmbeelden mogen al bijzonder knap zijn en sterk aansprekend door hun realistische sfeer, als geheel is deze film onaanvaardbaar. Want dat een goedkoop misdaadverhaal van ver dacht allooi en een dure ster van be denkelijk allooi hier op de voorgrond moesten staan met als achtergrond een schrijnend sociaal conflict uit on ze huidige wereld, getuigt van een ver derfelijke geestelijke instelling en een ontstellend tekort aan goede smaak en verantwoordelijkheidsbesef. Een der gelijke film, die ons bij een dergelyke perverse inhoud nog wat tracht te ontroeren door haar sociale achter grond, is onoprecht en weinig minder I dan misdadig, omdat zij juist door I haar immorele geestelijk klimaat de bittere sociale tragiek van het werke- lijke leven toont. LONG-SHOT. Ga maar mee naar binnen, dan kun ie zien, wat voor moois ze er van nebben gemaakt". Binnengekomen, merkte Letty op. dat enige vertrekken tot een zaal moesten zijn verenigd, om plaats te bieden zowel voor de vele keurig ge rangschikte en gedekte tafels als voor de uitstekende moderne dansvloer. Maar alles was zo smaakvol en onop dringerig uitgevoerd, dat men moei lijk had kunnen zeggen, wèt er nu ei genlijk veranderd was. Op de verhevenheid, die oorspron kelijk de galerij voor de minstreels moest zijn geweest, zat nu een klein maar uitstekend orkestje, dat ten ge rieve van hen die wensten te dansen bescheiden muziek ten gehore bracht. Muziek, die voor degenen, die liever wilden praten, de conversatie niet tot een vermoeiende en bij voorbaat ver loren worsteling maakte. Ook was er geen „crooner", die gehoor en ver stand beledigde met het voortbren gen van onmannelijke kweelgeluiden of misplaatst en kwasi-gevoileerd alt- geloeii! ,,'t Is heerlijk, Alec!" Letty stond op de drempel en keek rond. En toen scheen het, dat Alec een van die mannen, die altijd ober- kellners kennen en hoektafels weten te bemachtigen ook deze oberkell- ner reeds in een vorige eetgelegen heid had gekend en als bij toverslag stond dan ook een knus hoektafeltje voor hen gereed! Voor Letty was dineren buitenshuis reeds zoiets prettigs ongewoons, dat ze elk behoorlijk maal eer zou heb ben aangedaan, maar zelfs haar onbe dreven smaak moest toch wel consta teren. dat deze maaltijd zelfs een fijn proever zou bevredigen. Alles scheen saam te werken om de avond te vol maken en de kern, het middelpunt van alles, was de steeds weer naar vo ren tredende wetenschap, dat Alec haar per slot van rekening toch lief had Ze praatten een beetje, maar dans ten veel meer, omdat, hoe dan ook, er niet veel onder woorden viel te bren gen. De druk van zijn arm rondom haar. de wijze waarop hij naar haar keek terwijl ze dansten-, dat alles zei zo veel meer dan welke woorden ook en Letty verheugde zich, dat het zo was. Zonder dat er verder over werd gepraat, namen ze stilzwijgend aan. dat ze in een zeer nabije toekomst zouden trouwen. Hij sprak alsof ze reeds zijn vrouw was en besefte, dat een verloving zowel hem als haar iets onwerkelijks toescheen. Ook was ze er blij om, dat hij blijkbaar van plan was. in de omtrek van Farrow's Eden te blijven wonen, ofschoon ze. natuurlijk af en toe naar Londen zouden gaan. Als hij 't an ders had gewild zou zij erin hebben toegestemd zoals in bijna alles wat hij mocht hebben voorgesteld maar het deed haar veel genoegen dat zij niet gescheiden zou worden van de landstreek, die zij zo liefhad. Uiteraard zou het een niet-prettige omstandigheid zijn, dat Rufus op Edenfield woonde. Maar aan niet- prettige omstandigheden kon ze deze avond niet denken. Zo'n geluk als 't huidige was daarvoor te heerlijk en bovendien zeldzaam in je leven (Wordt vervolgd). Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. I Zuivert de poriën, doet I I de Jeuk bedaren, verfrist J en sterkt de huidweefsels. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 7