Sport en wedstrijden MARKTBERICHTEN Waarborg-kleding IN RUIM HONDERD ZEEUWSE SCHOLEN DRAAIEN FILMS Twijfel veranderde in geestdrift INDUSTRIETERREIN TE GOES IS BIJZONDER IN TREK DONDERDAG 6 APRIL 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Beverige toverlantaarns vervangen door moderne filmpro jectoren. Vroeger, in onze schooljaren, was het een groot feest, wanneer op de dag vóór de grote vacantie de onderwijzer een projectielantaarn de klas bln- nentorste, deze op een wankel tafeltje plaatste en vervolgens bibberige plaatjes op de muur deed verschijnen. Sindsdien heeft de „toverlantaarn" plaats gemaakt voor moderne 16 mm filmprojectoren, die niet worden gebruikt om een kinderschare (met de vacantiekriebel in het bloed) bezig te houden, doch die een vaste plaats zijn gatfn innemen in het lesrooster en een dienende functie bij het onder wijs vervullen. Van grote waarde voor het onderwijs. De „Nederlandse Onderwijs Film" in Den Haag, een stichting van het ministerie van O., K. en W., heeft dit mogelijk gemaakt. Een omvangrijke organisatie, die het gehele land be strijkt en daartoe districten heeft ge vormd. Zeeland behoort tot het dis trict Den Haag, doch bezit een eigen depót in Middelburg. Dit depót, ondergebracht in een eeuwenoud herenhuis, heeft veel weg van een miniatuur-filmverhuurkan toor. Men treft er de filmotheek aan, waarin alle beschikbare rolprenten, de meeste met meer dan één copie, worden bewaard. Iedere Zeeuwse school, die ingeschakeld is bg het werk van de N.O.F., mag per maand vier films aanvragen en daar ruim 110 scholen „draaien", komen weke lijks ongeveer 30 verzoeken binnen. Per post worden de films vervolgens naar de scholen verzonden. De N.O.F. kan dit zeer kostbare werk uiteraard alleen verrichten dank zij een royale rijkssubsidie. De deelnemende scholen dragen slechts een kleinigheid bij, nl. 25 cent per jaar per leerling met een minimum van 25. Daarvoor kunnen zg niet alleen 48 films per jaar aanvragen, maar ook een projectieapparaat ver krijgen. In de diverse delen van de provincie zijn dooi de N.O.F. film toestellen gestationneerd, in totaal 15 a 20, die door groepen van scholen gezamenlijk gebruikt worden. In het depót Middelburg staan twee projec toren, waarvan de 12 plaatselijke scholen gebruik maken. Ongeveer 15 onderwijsinrichtingen in Zeeland be schikken over eigen toestellen, veelal geschonken door de oudercommissies of door gemeentebesturen aangekocht voor de plaatselijke scholen. Wanneer geen N.O.F.-apparaat wordt gebruikt betaalt men minder contributie. De verzending van de films en eventuele malheur daaraan kost niets. GRONDIGE BEHANDELING De N.O.F. heeft een eigen opne- mingsdienst, terwijl een paedagogi- sche afdeling de filmplannen vast stelt. Voordat een film in roulatie komt, worden er in een 40-tal klas sen in ons land proeven mee geno men, waardoor de bruikbaarheid komt vast te staan. Bovendien worden de films zorgvuldig geselecteerd, waarna wordt vastgesteld voor welke klassen en onderwijsinrichtingen zij geschikt zijn. Wanneer een onderwijzer een be paalde film voor vertoning in de klas se heeft uitgekozen, kan hg tevoren een uitgebreide toelichting geven aan de hand van leerboeken en speciale instructieboekjes, die bg elke rolprent v/orden verstrekt. Na de voorberei ding wordt de film zonder toelichting vertoond. In de les kunnen daarna vragen worden gesteld, kan de film als uitgangspunt worden» genomen voor een verdere behandeling Van het onderwerp en kan de leerlinen worden opgedragen werkstukjes te maken. Dan volgt nog een tweede filmverto ning, waarbij de kinderen veel zullen opmerken, wat him de eerste maal is ontgaan. Bovendien kan de onder wijzer nu verdere verduidelijking ge ven. GROTE VERSCHEIDENHEID En keus is er genoeg, op allerlei gebied: vogels- en dierenfilms in gro te verscheidenheid, draaiprenten over industrie en ambacht in Nederland en daarbuiten (men beschikt ook over uitstekende Duitse en Oostenrijkse filmpjes), aardrgkskunde-films, ja zelfs films over transmutatie van atomen (voor het M.O.), over sollici teren (handelsonderwijs) en over ver edeling van tarwe en vruchtbomen (plantkunde M.O.) Somige films zijn, zoals dat heet. „zwaar geboekt"; o. m. worden „Bergstromen" en „De lcapmeeuw" met prachtige opnamen, steeds weer gevraagd. De behandeling van de filmtoestel len is nog niet zo gemakkelgk als het lgkt en ae N.O.F. stelt dan ook de eis, dat de leerkrachten worden opge leid in de bediening, evenals trouwens in de didactiek van het filmonderwijs. Die opleiding geschiedt ook in het de pót te Middelburg, waar 13 lessen worden gegeven voordat het diploma wordt uitgereikt. Momenteel worden 42 leerlingen van de beide kweek scholen te Middelburg geïnstrueerd; zg volgen met enthousiasme de les sen, omdat zij, zoals al dikwijls is ge bleken, de onderwijsvernieuwing een warm hart toedragen. En dat in de schoolfilm een belangrijk stuk onder wijsvernieuwing schuilt, zal niemand, die het werk van nabij volgt, ont kennen! Doorlaatpost bij Retranchement met Paas- en Pinksterdagen open. Naar wij vernemen zal gedurende de Paas- en Pinksterdagen de door laatpost te Retranchement geopend zijn. Met vreugde wordt dit nieuws in het dorp begroet, omdat de buiten landse toeristen nu weer 'van de bad plaats Knocke een bezoek kunnen brengen aan West Zeeuwsch-Vlaan- deren. Tentoonstelling van „Het Neder landse Trekpaard" uitgesteld. Volgens traditie wordt de tentoon stelling vanwege de Kon. Ver. „Hel Nederlandse Trekpaard" steeds half Juni gehouden in de Bossche Vee markthallen. Dit jaar echter is de expositie uitgesteld tot 5 en 6 Sep tember in verband met de tentoonstel ling van het Belgische Trekpaard op 1, 2 en 3 September. Dagpassen afgeschaft. De districtscommandant der Kon. Maréchaussee te Temeuzen deelt ons mede dat met ingang van 8 April a.s. de verstrekking van de z g. dagpas sen aan de inwoners van Zeeuwsch- Vlaanderen door de Brigade-comman danten zal worden gestaakt, daar thans door de burgemeesters bewij zen van Nederlanderschap verstrekt kunnen worden die voldoende zijn om langs Doorlaatposten het land te mogen verlaten voor het gaan naar- en van België. De zg. dagpassen waren uitsluitend geldig voor één dag en dienen niet verward te worden met de passen voor Grensverkeer, die normaal ge durende een half jaar geldig zijn en waarvan de afgifte nog wel zal plaats vinden. In Zeeuwsch-Vlaanderen werden in 1949 ongeveer 45000 z.g. dagpassen afgegeven. Alvorens tot stopzetting der afgifte werd besloten is overleg gepleegd met de Provinciale Griffie en waar nodig met de betrokken burgemees- ATHLETIEK Nationale vijfkampen. Ook dit jaar zal het Nederlands Olympische Comité wederom nationale vijfkampen organiseren. Deze vijfkam pen, welke van 17 tot en met 21 Juli 1950 in Amersfoort worden gehouden, bestaan uit de onderdelen paardrijden of motorterreinrijden of handgranaat- werpen, schermen, schieten, zwemmen en veldloop. Bij wijze van proef is het motorterreinrijden dit jaar aan de nummers toegevoegd. Aan elke vijfkamp is een korps wedstrijd verbonden, waaraan kan worden deelgenomen door elke troe penonderdeel of vereniging, waarvan tenminste 2 vertegenwoordigers in de betrokken vijfkamp uitkomen. VOETBAL NEDERLANDS JEUGDELFTAL Het Nederlands jeugdelftal speelde Woensdagavond een wedstrijd in Haarlem tegen een Westelijke combi natie. Het westelijk elftal wist met 32 te winnen. Het jeugdelftal speel de een vrij goede wedstrijd en was in technisch en tactisch opzicht zeker niet de mindere van de Westelijke combinatie. De afwerking der overi gens goed opgezette aanvallen liet evenwel iets te wensen over terwijl 't met de schotvaardigheid eveneens niet al te best was gesteld. De meest opvallende spelers in de jeugdploeg waren de buitenspelers Vermunt en Louwer alsmede de linksachter Looy- en. Ook de beide binnenspelers van Beurden en Krommert deden goed werk maar middenvoor Bakema was een vrij zwak punt. Grote export van courantenpapier Volgens het verslag over 1949 van dc Van Gelder Zonen N-V. te Amster dam mag de bedrijfstoestand over dit jaar gunstig worden beoordeeld. De grondstoffen voorziening was vrijwel normaal, en de productie van cellulo se en houtslijp, hoewel nog niet op normaal peil. was belangrijk hoger dan in 1948 Vooral door een toeneming van de export van courantenpapier, stegen de omzetten met het buitenland tegen de verwachting, tot boven het peil van 1948. Waar zijn onze schepen? Aalsdljk 4 v. Philadelphia n. Baltimore. Aalsum 4 rede Suez. Alblasserdijk 4 in Straat Florida. Alcor 4 St. Vincent thuisr. Alhena 4 v. Las Palmas. Alphacca 5 te Trinidad verwacht. Annenkerk 4 nog te Melbourne. Arendskerk 4 v. Fremantle n. Adelaide. Bengkalis 4 v. Port Said n. Genua. Boissevain 5 te Yokohama verw. Enggano 4 v. Koweit n. Bandarsh. Generaal Stuart Heintzelman 4 in Suezk. Goya 4 p. Lissabon, thuisr. Hermes 5 te Cura#ao. Jagersfontein 4 v. Teneriffe. Japara 4 te Soerabaja. Katwijk 4 v. Rotterdam n. Swansea. Keilehaven 4 te Port Gentil. Laertes 4 v. Gravesend n. Hamburg. Lombok 4 v Djakarta n. Singapore. Lucita 4 te Avonmouth. Maas 4 v. P. au Prince n. Caracol. Madoera pass. 4 Ouessant thuisr. Marken 4 v. Bandarshapur n. Abadan. Mataram 4 v. Semarang n. Soerabaja. Modjokerto 4 nog te Taruna. Murena 6 te Miri verw. Myonia 4 in Str. Molukken. Orion 3 te Malta. Perna 4 v. Madras n. Calcutta. Polyphemus 5 tc Singapore. Poseidon 4 te Curagao. Raki 4 v. Djakarta n. Cheribon. Riouw 4 v. Hamburg n. Amsterdam. Rotti 4 te Djakarta. Siberoet 4 v. Benkulfn n. Enggano. Sigli 5 te Djakarta. Sloterdijk 4 v. P. Said n. Suez. Somersetshire pass. 4 Gribaltar. St. Benakat 4 in Str. Banka. St. Djirak 4 v. Sungei Gerong n. Tj. Uban Stad Alkmaar 4 v. P. Said n. P. Sudan. St. Pendopo 2 te Singapore. Tankhaven 4 v. Tj. Uban n. Sungeig. Taria 2 te Sydney. Tiba 4 te Buenos Aires. Tjipanas 4 v. Singapore n. Penang. Utrecht 5 te Cristobal. Veendam 4 te Southampton. Volendam 4 pass. Beachy Head. Van Outshoorn 4 v. Belawan n. Djakarta Zeeland 4 v. Rotterdam n. Huil. Zeeman 4 v. Belawan n. Aden. Zuiderkruis 5 te Padang verw. HANDBAL Schakelt Hellas ook Olympus uit In verband met de nog te spelen wedstrijden en de beperkte tjjd, is be sloten Zondag 9 April (le Paasdag) als gewone wedstrijddag te beschou wen. De reeds eerder vermelde se lectiewedstrijden van de Zeeuwse dames- en herenploegen tegen de elf tallen van Hellas vinden op de 2e Paasdag normaal doorgang. DISTRICT ZUID 2e KLASSE. Heren: Marathon 2E.M.M. E.M.M., dat de laatste tijd over een goede ploeg schijnt, to beschikken zal er wel in slagen de volle winst mee naar Middelburg te nemen, waardoor het zich dan definitief meester maakt van de derde plaats. Dames: Hellas—Olympus, E.M.M. Tonido. Zou Hellas er in slagen Olympus te verslaan, dan hebben de Goese da mes nog maar één puntje nodig om zich definitief kampioen te kunnen noemen. Mocht Olvmpus eventueel winnen, dan zou de spanning nog meer gaan stijgen. E.M.M. heeft het niet moeilijk en Tonido zal wel weer met lege handen naar Goes terug moeten. AFDELING ZEELAND. Heren: Tonido 2Marathon 3. Hier een ondergeschikte wedstrijd, welke alleen nog kan leiden tot een kleine verschuiving in de standen- lijst. We zijn echter van mening, dat Tonido 2 wel in staat is Marathon 3 met de kous op de kop naar Vlissin- gen terug te sturen. Dames: Marathon 2Marathon 3, Hellas 3De Zeeuwen 2. De beide reserve-elftallen van Ma rathon binden de strijd aan en het is niet moeilijk te voorspellen dat Mara thon 2 de winstpunten wel achter haar naam kan zetten. Anders Is het met dè wedstrijd tussen Hellas en De Zeeuwen en hoewel we een kleine overwinning voor Hellas 3 verwach ten is toch niets met zekerheid te zeggen. Huisvrouwen siormenderhand gewonnen VERBLUFFEND EFFECT. Toen Edison zijn eerste phonograaf demonstreerde, meenden alle toe schouwers, dat er een spreker ach ter een gordijn verborgen zat. En tallozen, die Fulton's stoomboot "voor het eerst zagen varen, waren ervan overtuigd, dat in de buik van het vaartuig roeiers verborgen zaten. Zo kijkt ook de huisvrouw onge lovig op. als zij bij een vriendin voor het eerst een was ziet, die met Castella is behandeld. Alleen maar nieuw of chemisch gereinigd goed, zo meent zij, kan zulk wit vertonen. Zulke flonke rende kleuren, zo gelooft zij. kun nen alleen maar rechtstreeks uit de winkel komen. Zo za:ht, daar van is zij overtuigd, is alleen maar pasgekocht goed. Zij staat hier dan ook tegenover een volslagen ommekeer in de was- behandeling. Namelijk tegenover het verbluffend effect van Actief Wit, verwerkt in Castella Zelfwer kend Wasmiddel van Dobbelman uit Nijmegen. Castella is geen verbetering van een bestaand wasmiddel. Het stelt de huisvrouw in staat tot „optisch bleken", een methode, die tot voor kort alleen in scheikundige labo ratoria kon worden toegepast. Het is in zijn soort volkomen nieuw, en ook de resultaten zijn abso luut nieuw. Vandaar, dat Castella stormenderhand de gunst van de huisvrouwen wint! RAADSSTUKKEN GOES Prijzen worden iets verhoogd. B. en W. van Goes stellen de raad voor het tweede gedeelte van het in dustrieterrein aan te leggen. Er zijn aanvragen binnengekomen voor het reserveren van ongeveer 21.600 m2 grond, terwijl op het eerste gedeelte maar 17 000 m2 beschikbaar is. Met het in exploitatie brengen van het tweede deel wordt de beschikbare op pervlakte vergroot tot 28.500 m2. De kosten voor aanleg van bestrating, trottoirs, enz., zijn 56.000, waarvoor een crediet wordt aangevraagd. De opbrengst van de verkoopbare grond ad 11.500 m2 wordt geraamd op 54.000, wanneer de verkoopsprijzen van dit gedeelte aan de prijs van het eerste gedeelte worden aangepast In een vorige vergadering werden de verkoopsprijzen van de gronden van het industrieterrein vastgesteld op 6.50, 5.50 en 4.50 per m2. terwijl een reductieschaal bg afname van een oppervlakte ineens werd vastgesteld. G.S. maken echter be zwaar tegen deze prijzen en reductie- schaal, omdat bij volledige exploitatie van het industrieterrein een bedrag van 107.654 ten laste van de gemeen te blijft. Dit bedrag acht het college te hoog. De grondprijzen willen G.S. bepaald zien op resp. 6.50, 6 en 5 per m2, terwijl ook de reductie- schaal gewijzigd zou dienen te wor den. B. en W. stellen de raad voor DAMMEN Metz toch nog nummer zes bij persoonlijk kampioenschap. In Amsterdam is de laatste partij ge speeld om het persoonlijk damkampi oenschap van Nederland 1950 tussen de Amsterdammers Metz en Rusten burg. Wegens ziekte van Rustenburg kon deze partij van de 11e en laatste ronde op 17 Maart geen doorgang vin den. De partij was daarom van groot be lang. omdat zij beslissend was voor de bezetting van de zesde plaats. De eer ste 6 van de 12 deelnemers worden nl. automatisch geplaatst voor het per soonlijk damkampioenschap voor 1951, de laatste zes mogen slechts deelnemen aan de voorwedstrijden om te trachten een plaats te veroveren voor het per soonlijk kampioenschap van 1952. De partij tussen Metz en Rustenburg eindigde in remise. Dit leverde Metz juist het matchpunt op, dat hij nodig had om het tournooi als zesde met 11 punten te beëindigen. Clubkampioenschap van Nederland. Op 2e Paasdag beginnen de wed strijden van de demi-finale club kampioenschap van Nederland, waaraan de Middelburgse damclub als Zeeuws kampioen deelneemt. Op deze dag speelt Middelburg te 's-Her- togenbosch tegen „Excelsior" uit Den Bosch. Op 15 April volgt, we derom in 's-Hertogenbosch de wed strijd M.D.C.V.I-O.S. uit Maastricht, terwijl op 22 April te Middelburg te gen R.D.G. uit Den Haag gespeeld wordt. VEEMARKT ROTTERDAM. 3 en 4 April: Aangevoerd werden 2967 stuks rundvee, waarvan naar schatting 1420 vette koeien en ossen, 1547 stuks ge- bruiksvee. Verder 270 graskalveren, 2120 nuchtere kalveren, 425 varkens, 438 big gen, 248 paarden, 30 veulens, 95 scha pen, 33 lammeren, 104 bokken of geiten Totaal aanvoer 6730 dieren. Vette koeien le kw. 260/275, 2e kw. 3e kw. 220/240 ct. per kg. Prijs in ct. p.kg. in gld. p.st. le 3e kwaliteit Vette kalveren Graskalveren N. kalveren 165 162 155 Biggen Sl.paarden Schapen Kalfkoeien Melkkoeien Vare koeien Vaarzen Pinken Vette koeien: Aanvoer als 2e 3c kwaliteit 300 250 150 42 38 35 190 180 230 210 1000 900 775 1000 900 775 650 580 500 675 575 425 530 430 350 •orige week; handel lui; iets stijver in prijs. Graskalveren: Aanvoer iets ruimer: week: handel vlot; prijzen iets hoger. Nuchtere kalveren: Aanvoer als vorige week: handel vlot; prijzen iet shoger. Varkens: Aanvoer kleiner; handel rede lijk; prijzen gemiddeld als vorige w^ek. Enkele zware varkens boven notering. Biggen: Aanvoer iets kleiner; handel kalm; prijzen onveranderd. Slachtpaarden: Aanvoer korter; handel traag; prijzen als vorige week. Schapen: Aanvoer iets kleiner: handel flauw: prijshoudend. Kalf- en Melkkoeien: Aanvoer gewoon; handel kalm; prijzen iets hoger. Vare koeien: Flinke aanvoer; handel stil: prijshoudend. Vaarzen en pinken: Aanvoer als vorige week; handel slepend; prijzen constant. VEILING GOES. Van 5 April. Witlof A 16—28; Idem B 11—20; idem stek 1—8; rabarber 26—30; prei 48; snij- sla 1214; uien 14—31; aardappelen 10; kropsla 12—13; radijs 1113; selderij 5— 7, alles pér 100'kg., stuks of bos. VEILING ROTTERDAM. Van 4 April.. Bloemkool lil 20—43; Prei 55—72; Ra barber 3041; Radijs 7—12; Selderij 2.50 —5.50; Stoofsla 40—56; Sla I 14.30—18.20; idem 1110 .50—12.50; idem III 7.50—10; Spinazie 38—51; Uien 18—42; Witlof 22— 41; Appelen: Standaard 6083; Huishoud 40—58; Peren: Huishoud 15—25, alles per St., bos of kg. VISMIJN VEERE. 5 April: Export garnalen 1381 kg 62— 111. Schar 143 kg 20—28. Bot 368 kg 20— 25. Middel tong 21 kg 74—133. Rog 240 kg 21—28. Ongesorteerd 91 kg 21—89. Al les per kg. het besluit in de aangegeven zin te wijzigen. Het gevolg van een en an der is, dat het door de gemeente te betalen bedrag van 107.654 wordt teruggebracht op ca. 59.000. Voorts wordt de raad verzocht machtiging aan B. en W. te verlenen, om in voorkomende gevallen de gron den van het industrieterrein desge wenst in erfpacht te kunnen geven. WIJZIGING GASTHUIS BEGROTING 1950 Het Gasthuisbestuur heeft een tweede wijziging van de Gasthuisbegroting 1950 ingediend. Drie huizen, welke thans gehuurd worden, zouden na "t einde van de huur in de oorspronke lijke toestand opgeleverd moeten wor den, waarmee plm. 20.000 gemoeid zou zijn, waartegen geen enkel bezit komt te staan. Het bestuur acht het daarom meer verantwoord deze wo ningen aan te kopen, daar er een groot tekort aan ruimte is. B, en W. kunnen zich met deze gedachtengang verenigen. ONDERWIJSKOSTEN De uitgaven voor openb. l.o. en uit gebreid l.o. hebben over 1947 resp. 3459.12 en 1016.29 meer bedragen dan beschikbaar was gesteld. Over het vijfjarige tijdvak 1943/1947 werd voor het openb. l.o. 2866 55 meer uitgegeven, gerekend naar het gemiddeld aantal leerlingen van 456 14/15 6.27 per leerling. Voor het openb. u.l.o. werd 3464.58 minder uitgegeven. Aan alles komt een eind. De oudste ambtenaar van de bur gerlijke stand in Nederland, de heer K. Zijp te Abbekerk, heeft op zgn ver zoek eervol ontslag gekregen. Hij is 83 jaar oud en fungeerde 52 jaar als ambtenaar van de burgerlgke stand. Zonderlinge vijfde ronde bij Zeeuws kampioenschap. In de 5e ronde om het Zeeuwse damkampioenschap deed zich het op merkelijke verschijnsel voor, dat alle partijen in remise eindigden, ondanks het feit, dat de spelers niet voor het nemen van risico's terugschrokken. De uitslagen zgn: W. BoogaardR. Rjjkse: afgebr. J. Strooband Jr.W. Hegdra: 11 J. Blom—E. A. Schuitema: 11. W. LenteM. F. de Jonge: 11. F. BrandenburgJ. de Smet: 11 R. Rijkse—W. Heijdra 1—1. De partij tussen Boogaard en Rijk- se moest, in een spannend eindspel gedeelte, worden afgebroken, wegens het verstrijken van de speeltijd. De overblijvende stelling houdt echter niet meer dan remise in. Strooband Jr. had in het middenspel goede kan sen, omdat hij met verschillende combinaties kon dreigen. Heijdra loste de moeilijkheden echter goed op, zodat een puntenverdeling tot stand kwam. Blom blijkt in dit tour nooi moeilijk op gang te kunnen ko men en hij moest ook tegen Schuite ma, die dank zij een tijdig ingezette tegenaanval gelijk spel wist te be houden, met remise genoegen nemen, waarbij in een eindspel van elk drie schijven zelfs nog zorgvuldig spel van Blom noodzakelijk was om niet te verliezen. De Jonge wacht, even als Blom, nog op zijn eerste winst- partij, doch ook Lente deed zijn uiter ste best zijn positie op de ranglijst te verbeteren. Een scherp gespeelde partij was het resultaat, doch in een spannend eindspel deden beide spe lers de goede zetten, zodat ook hier geen beslissing verkregen werd. De Smet had in deze ronde de enige reële winstkans, doch hg miste deze, waardoor Brandenburg 9 nog remise wist te behalen. De Smet behaalde hierdoor zijn eerste punt in dit tour nooi. Rijkse en Heijdra speelden ten slotte een destijds uitgestelde partij, die zonder veel spanningen in remi se eindigde. De stand is nu: 1. W. Boogaard: 7 punten uit 5 partijen. 2. J. Strooband: 6 punten uit 5 partijen. 3. 4 en 5: F. Brandenburg, W. Heij dra en R. Rijkse, elk 5 punten uit 4 partijen. 6. J. Sinke: 4 punten uit 3 par tijen. 7. W. Lente: 3 punten uit 3 par tijen. 8. M. F. de Jonge: 3 punten uit 4 partijen. 9. E. A. Schuitema: 3 punten uit partijen. 10. J. Blom: 2 punten uit 3 par tgen. 11. Joh. de Smet: 1 punt uit 4 par tijen. Verhuur van auto's zonder chauHeur. Zoals bekend ia een regeling getrof fen betreffende de verhuur van auto's zonder chauffeur. Op 35 April wordt begonnen met 250 bedrijven. Er is een aantal algemene voorwaarden vastgesteld. Eén daarvan is, dat zowel huurder als verhuurder verplicht zijn, zich minstens te verzekeren tegen wettelijke aansprakelijkheid. Er is een arbitragecommi.ssi.se ingesteld, die alle geschillen zal beslechten. Om de kwaliteit van het matcriëel te waarborgen, zal dit periodiek wor den gekeurd. Een huurder kan bij een van de or ganisaties waarvan hij lid is (zoals A-N.W.B.. en K.N.A.C. en E.V.O.) een zgn. motorvoertuighuurbewijs aan vragen. Daarna kan hij bij elke er kende verhuurder een auto huren zon der het storten van een waarborg som. Het blijft echter mogelijk voor personen die een dergelijk bewijs niet hebben, wagens te huren. Tien Tsjechische geestelijken in Praag veroordeeld. Tien R.K. kloosterlingen, onder wie twee abten en een Jezuiet, zijn door de staatsrechtbank te Praag veroor deeld tot straffen variërend van twee jaar tot levenslange dwangarbeid op beschuldiging van verraad en spion- nage. Het proces heeft vijf dagen ge duurd, De verordening op bestrijding van t.b.c. onder het rundvee in Friesland zal op 15 Mei van kracht worden. In 1950 zal strenger dan voorheen worden opgetreden tegen gebruikers van percelen aardappelen, die niet voldoende actief zijn bij de bestrijding van de colo radokever. Zij gaan direct op de bon. 10 jaar lang moesten wij wachten op de goede grond stoffen om weet Waarborg- kleding te kunnen brengen. Dat is voorbijet is weer Waarborg-kleding Waarborg-costuums van f84totf 144.— W aarborg-sportpakken van f 68.— tot f 89 Juist ontvangen nouveauté Trenchcoat-Regenjassen 2 rij model, dubbele stof f 35- 25 zaken in Nederland. Vraagt reizigersbezoek. De Wieringermeer krijgt er een dorp bij. De herbouw van de drie in de oor log verwoeste dorpen in de Wierin germeer is vrijwel gereed. Thans zijn ook de plannen van prof. Wieger Bruin uit Amsterdam voor de bouw van een vierde dorp klaar gekomen. Het zal een zuiver agrarisch karakter krijgan en 1330 inwoners tellen. De oppervlakte bedraagt 33.8 ha. Het centrum wordt gevormd door de openbare gebouwen en de kerken. De woonhuizen zijn alle Noord-Zuid gericht. Het dorp wordt omgeven door een windsingel van hoog en la ger geboomte. De mogelijkheid be staat, dat het grotendeels in montage- bouw wordt uitgevoerd. Harddraverijen te Axel op Tweede Pinksterdag. Wg vernemen dat het plan bestaat op Tweede Pinksterdag te Axel weel de traditionele harddraverijen te or ganiseren. Nagekomen advertentiën. piiiiiiinirniniiiiiiiiiiiiiimiinuiiiiimiiiiiiiiuiiiiinnmiiiiimitiiiiiitiin^ Oproep H verwarmingsmonteursj= 1 VISSER EN VAN DER GIESEN, Groenmarkt 31, H Dordrecht, vraagt n leidend monteur 1 en eerste monteurs voor grote werken in Mid- jf E delburg en Vllssingen. Sol- E licitaties schriftelijk of e mondeling op Donderdag- avond 6 April tussen 6 en 8 uur in Hotel „Het Raad- E huis" te Middelburg. illl!llillllfil!liUI!lllit1lllllll!ililllllillllliilll!lllll!lilllli!lllilllillI!ll!H!llliï

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5