N NIEUWS UIT ZEELAND THANS TWAALF JAAR GEEIST TEGEN IR. A. J. ILCKEN Eis in de Zeeuwse sfeer" Radicaal Reinigend IAXEER-AKKERTJES WESTERUNG KRIJGT NOG 40 DAGEN OPSLUITING. IEUWS in een O T E D O P Studenten komen naar St. Anna ter Muiden J- .r Ook 's Heer Abtskerke tegen samenvoeging. De Zweedse opdracht voor „De Schelde" WALCHEREN Nieuw gemeentehuis voor Aardenburg 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 6 APRIL 1950 Ir. A. J. Heken uit Zierikzee, geboren iu 1891, werd door het bijzonder gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot een gevangenisstraf van 10 jaar. Hem was ten laste gelegd, dat hjj was toegetreden tot de Neder landse S.S., later genaamd Germaanse S.S. en tot de Watten S.S. Voorts had Heken mededeling ge daan aan de opper-luitenant der ma- rechaussée J. Schaap, dat de wacht meester van dat wapen, De Jong, naar de Engelse zender luisterde en dat diens echtgenote de kinderen Oranje-liederen leerde zingen. Tenslotte had hij de inundatie van Schouwen-Duiveland bevorderd. Ilcken, die met een Duitse vrouw is getrouwd, was in beroep van cas satie gegaan. Bij de behandeling voor de Bijz. Raad van Cassatie in Dén Haag bleek, dat I. reeds in 1919 tot inge nieur bij het waterschap Schouwen- Duiveland benoemd werd. Zyn raads man, mr. dr. Klaassen, bestreed de dienstneming van requirant bij de S. S. Hij zou zich alleen hebben gemeld, om het mogelyk te maken in Mei 1945 met het Duitse leger naar Duitsland te kunnen vluchten. Wat de inundatie betreft, merkte hij op, dat men van Duitse zijde het waterschap voor een fait accompli zette: „Of wij doen het met ons per soneel of jullie doen het". Hij schetste de figuur van requirant, die van 1919 af altjjd groot vertrouwen op het eiland genoten heeft. Hij kwam in conflict met Mussert en had als ambtgenoot geen achting voor hem. De raadsman vroeg tenslotte vermin dering van de straf. ZWAARDER STRAF GEËIST. De procureur fiscaal bij de Bijz. Raad van Cassatie stelde vast dat de cassatiemiddelen te laat wa ren ingediend. Hij gaf deze overigens weinig kans van slagen. Wat de strafmaat betreft, merkte hij op, dat de gehele zaak 'n grote mate van wan trouwen gewekt. De wijze, waarop de inunda tie werd uitgevoerd, was in het voor dcel van de vijand. Hij meent, dat het tafp f Is p n tegen verstopping Westerling, wiens straf voor het illegaal binnenkomen in Singapore Vrijdag geëindigd zou zyn, is tot 40 dagen eenzame opsluiting veroor deeld, wegéns een aanval op een celgenoot. In de beklaagdebank deelde Wester ling de rechter mee, dat hij zijn In donesische celgenoot Harris Porkas had geslagen, omdat Porkas hem de hand niet wilde schudden. „Ik zou niet zo veel geduld met hem gehad hebben, indien hij een Europeaan was geweest", aldus Westerling. .Hij verklaarde zich bereid Porkas, wiens kaak in de worsteling gebroken was, schadevergoeding te geven. Tijdens 't verhoor was Westerling niet geboeid. De zitting van de rechtbank werd bij gewoond door een vertegenwoordiger van de Indonesische regering. Amerikaans vliegtuig neergestort. In Engeland zijn noodsignalen op gevangen van naar men meent een Amerikaans burgervliegtuig voor de Ierse kust. Vliegtuigen van de R.A.F. zijn onmiddellijk uitgevlogen en ook een Skymaster heeft aan het zoeken deelgenomen. Deze kwam later echter terug met de melding niets gezien te hebben. Volgens te Belfast opgevangen be richten zou 40 km ten Noorden van Galway Bay, West-Ierland, een vlieg tuig neergekomen zijn. Er werd ech ter niets gevonden. De In Eindhoven gevestigde Ned. Herv. Stichting voor soeiale arbeid in het Zuiden, heeft voor 1950 een gift ont vangen van het Koningin Julianafondè. groot f 5000. De A.N.W.B.-Wegenvvacht zal op Goede Vrijdag en de 2de Paasdag nor. maal dienst doen. Op 1ste Paasdag hebben de „gele rijders" echter vrij-af. De heer M. C. van Aert uit Leur bij Breda, die 43 jaar oud is, gaat half April met zijn vrouw en 16 kinderen, waarvan de oudste 17 jaar is, scheep naar Canada. Vermoedelijk doordat kinderen met lucifers speelden, brandde Dinsdag een boerderij te St. Anna-Parochie groten deels af. Bij K. B. is aan de hoofdarchitect bij de Rijksgebouwendienst, de heer J. Crouwel. eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Tegen een restaurantbedrijf te Am sterdam werd voor het Amsterdams ge rechtshof wegens overtreding van prij- zenbeschikkingen een boete geëist van f 3000.-. Een hofauto, waarin prinses Mar griet zat, reed Woensdag tussen Biltho- ven en Soestdijk een wielrijder aan. toen deze dwars de weg overstak. De man liep een hersenschudding op. geheel in de Zeeuwse sfeer te zacht is beoordeeld. Hij heeft een sterke afkeuring voor de houding van requi rant. Van dienstneming bij de S.S. is hij ten volle overtuigd. Dat rekent hem extra zwaar aan, omdat het hier een intellectueel en een oud-reserve officier betreft, die in 1929 als zoda nig ontslag kreeg, omdat hij zyn op komst voor herhalingsoefeningen tel kens wist te verschuiven. Hij conclu deerde tot verhoging van de straf tot 12 jaar met aftrek van voororrest. Circus Mullens verbrand. 22 PAARDEN KWAMEN IX DE VLAMMEN OM In de binnenstad van Utrecht aan de rand van de Singel heeft Donderdag morgen een korte, hevige brand ge woed mei tragische gevolgen voor het bekende circus .Tos. Mullens, waar van in een uur tjjds de gehele leven de have verbrandde. 22 voor het merendeel zeer kostba re paarden kwamen om het leven, toen tussen 4 en 5 uur een grote stal, die liet winterverblijf van liet circus vormde, afbrandde. 12 man personeel, die de vaste kern van het circus uitmaakten, raakte in dit voor hen noodlottig uur al hun bezittingen kwijt. Behalve een stal knecht, die bij zijn vergeefse pogin gen om het lievelingspaard van me vrouw Mullens uit de vlammen te red den, brandwonden aan zijn handen op liep, bekwam niemand var hen enig letsel. Weer 1900 militairen in Nederland aangekomen. Het troepentransportschip ..Fairsea" is met bijna 1900 militairen uit Indo nesië -ii\ Rotterdam aangekomen. De „Fairsea" is een Italiaans schip, dat onder Panamese vlag vaart. De ac commodatie op dit schip, dat ook „dis placed persons" heeft vervoerd, is. al dus de commanderend officier der troepen aan boord, zeer goed. Oud raadhuis wordt contactcentrum. Reeds enkele maanden wordt er hard gewerkt aan de restauratie van het fraaie, rustige dorpsplein van St. Anna ter Muiden. Vooral in het toeristenseizoen werd en wordt het voormalige koopstadje door duizenden bezocht en dan kan het druk zijn bij de oude pomp, bij de plompe, vierkante toren, die de gehele omgeving beheerst, en bij het oude raadhuisje, met zijn oude wapen schilden, getuigend van vergane glo rie. Kunstschilders hebben er uren gezeten. Vele schilderijen van de oude geveltjes zijn de gehele wereld overgegaan en dichters hebben de schoonheid van het plein bezongen. Ook de Amsterdamse studenten heb ben de laatste maanden belangstelling getoond. Zij willen nu dit oude raad huis huren. Daarom is 20 Februari van dit jaar in onze hoofdstad opge richt een vereniging: „Studentenkring St. Anna ter Muiden", een vereniging met een reglementair omschreven doel. Zij zoekt de rust van de lande lijke eenvoud en daarnaast zoekt ze contact met de culturele centra van Vlaanderen. De Europese faculteit van het cultuurcentrum Brugge onder leiding van onze landgenoot, rector prof. dr. H. Brugmans, is niet vreemd aan deze belangstelling. Wanneer gemeente en studenten in overleg met monumentenzorg tot een vergelijk kunnen komen, dan bete kent dat «voor St. Anna ter Muiden een rijke aanwinst. Nadrukkelijk is in de gemeenteraad gezegd, dat het raadhuis zich niet leent voor woonhuis. Slaapgelegen heid zal men dus eldérs in de buurt moeten zoeken en heeft men hoogst waarschijnlijk reeds gëvonden. Maar men kan er bij elkaar komen, ver gaderen, m?n kan er medestudenten uit andere oorden ontvangen en dis cussiëren over de geestelijke, cultu rele en wetenschappelijke vragen van deze tijd. Vanuit St. Anna kunnen ze naar Brugge, met de fiets of het trammetje dat - 5 x per dag voorbij snort, vanuit St. Anna kunnen ze ge makkelijk uitzwerven door het land van Uilenspiegel die zijn stempel onmiskenbaar gedrukt heeft op dit land. WONINGBOUW' Van 1 Januari 1950 af is een extra contingent van 3500 woningen be schikbaar gesteld voor hen, die wo ningen willen bouwen, welke zij ge heel zelf financieren. In Zeeland wer den in Januari en Februari tien wo ningen gebouwd. KERKNIEUWS. P AAS-CONFERENTIE Op Maandag en Dinsdag 2e en 3e Paasdag zal te Nieuwvliet de Paas- conferentie der Vrije Evangelische Gem. worden gehouden. Aanvang der diensten op beide dagen, 's middags 2 en 5 uur, voorgangers: ds. P. J. Mieier van Amsterdam en ds. J. J. v. Petegem van Apeldoorn. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Dinteloord M. de Wit te Middelburg. Wij delen aan onze abon- né's, agenten en bezorgers mede. dat de Provinciale Zeeuwse Courant op mor gen, GOEDE VRIJDAG, normaal verschijnt. Dalende werkloosheid. DE CIJFERS VOOR ZEELAND OVER MAART Gedurende Maart daalde het aantal bij de Gewestelijke Arbeidsbureaux als werkloos ingeschreven mannen van 101.767 tot 86.982, t.w. 52.969 ge heel werklozen (vorige maand 66.256), 31.647 DUW-arbeiders (33.429) en 2366 wachtgelders (2082). Deze daling staat in verband met het seizoen. In de landbouw was de daling geringer dan in het overeenkomstige seizoen van het vorige jaar, hetgeen verband houdt met gewijzigde teelt plannen en mechanisatie. Het aantal als werkloos geregi streerde gedemobiliseerde militairen bedroeg eind Maart 2802 tegen 3279 eind Februari. Onder de bouwvakar beiders daalde het aantal werklozen van 16.041 en 10.769 onder de werknemers in landbouw en veetelt van 20.543 tot 14.890. Regionaal gezien blijkt de werk loosheid het grootst in Drente 49 per 1000 mannelyke inwoners). Daarop volgen Groningen (27) en Friesland en Noord-Brabant (23). Het laagste cjjfer vertoont Overijssel (9). In Zeeland waren einde Maart 1950 2625 werklozen, d.i. 20 per 1000 man nelijke inwoners, tegen 2976 eind Fe bruari j.l. en 1375 eind Maart 1949. Als laatste in de rij van gemeentera den welke zich moesten uitspreken over de grenswijzigingsplannen in dc Zak van Zuid Beveland, heeft de raad van 'sHeer Abtskerke zich Woensdag avond ook tegen de voorgestelde sa menvoeging verklaard. De gemeente wil zelfstandig blijven met behoud van de huidige grenzen. Wat betreft de behartiging der gemeentelijke be langen, gezien ö<>k de te verwachten samemverkings regeling, zal zij zeker dezelfde resultaten kunnen bereiken als wanneer zij zou moetqn opgaan in de combinatie 's Gravenpolder, Nisse en 's Heer Abtskerke, met de daaraan verbonden bezwaren van wellicht gro. tere afstand naar het gemeentehuis, vertegenwoordiging door wellicht één lid in de nieuwe gemeenteraad en ver. scheuring van de thans bestaande ge meenschap, aldus zal in het schrijven aan G. S. worden medegedeeld. BIJEENKOMST C.J.V.F. De Prov. Commissie van Zeeland van de Chr. Jonge Vrouwen Federatie hield een bijeenkomst, in de „Prins van Oranje" te Goes. Ditmaal warén alleen de leidsters van de jeugdclubs aanwezig. Mevr. van Oeveren-Julïus van Sluiskil had de leiding. Bespro ken werd de „handenarbeid". De da mes Oosteriep. van Oeveren en dc Graaf gaven practische wenken. De samenzang stond o.l. v. mej. Gij- souw uit Groede. 4 Ten gevolge van een correctiefqut werd in ons blad van Woensdag ten on rechte vermeld, dat de nieuwe directeur van het Huis van Bewaring te Middel burg afkomstig"is uit Aalsmeer. Dit moet zijn Alkmaar Grootste in de geschiedenis der Zweedse koopvaardij. De directeur van de Zweden-Ame- rika-lijn, de maatschappij, die zoals men-weet, aan „De Schelde" te Vlis- singen een belangrijke opdracht heeft verstrekt, heeft medegedeeld, dat het met „De Schelde" gesloten contract het grootste was. dat ooit in de ge schiedenis van de Zweedse koopvaar dij was getekend. Voor de bouw waren in totaal 48 gegadigden uit Zweden, de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, Italië, Japan en Nederland. De kiel van het schip zal in het najaar van 1951 worden gelegd. Benelux-persexcursie naar Zuid-Beveland. Een veertigtal grote Belgische en Nederlandse dagbladen, tijdschriften, persbureaux alsmede de fotopers, hebben gevolg gegeven aan de uitno diging van de V.V.V. Zuid- en Noord- Beveland, om indrukken te komen opdoen van.bloeiend Zuid-Beveland, teneinde him lezers in woord en beeld kennis te doen maken met dit schone landschap. De gasten zullen Donderdag 20 April des morgens in Goes ontvan gen worden. Na een korte verwelko ming wordt een rondrit door de „Zak" en langs Kapelle en Wemeldinge ge maakt. Onderweg zal de /inwendige mens worden versterkt, waarna in Yerseke de thee wacht. Na een be- zoek aan het kreeftenpark zal ver volgens een vaartocht langs de oes terpercelen worden gemaakt. Natuur lijk zullen de liefhebbers zich hierbij tegoed kunnen doen aan oesters. Bondsdag Geref. Mannen- verenigingen te Middelburg. Op de 27 en 28 Juni a.s. te Middel burg te houden Bondsdag van de bond van Geref. Mannenverenigingen zullen als referenten optreden de Geref. predikanten ds. J. G. Feen- stra van Scheveningen en in de mid dagvergadering ds. J. Overduin van Amsterdam, die zal spreken over: „Zijn wij aan het evangeliseren al toe?" De huishoudelijke jaarvergade ring wordt in de Hofpleinkerk ge houden, de begroetingssamenkomst in „Het Schuttershof" en de eigenlij ke toogdag in de Noorderkerk. Eerste steenlegging R.K. kerk. De Deken van Middelburg te Goes de H. E. heer R. M. A. Nieveen van Dykum, zal op Woensdag 12 April, 's morgens te half elf, op plechtige wijze de eerste steen leggen van de nieuwe kerk der parochie van de H. H. Petrus en Paulus aan de Bachten- steene te Middelburg. Horstel dorpsplein te St. Anna ter Muiden. De gemeenteraad van Sluis kwam bijeen onder voorzitterschap van burgemeester P. F. van Hootegem. Men besloot voor de restauratie van het dorpsplein te St. Anna ter Mui den dit jaar 20.000 ter beschikking te stellen. Tot gemeente-ontvanger werd met algemene stemmen benoemd de heer P. L. de Wispelaere, die de eed afleg de. Middelburg HET GEWONNEN WEEK-END Bij wijze van proef wordt op de R.H.B.S. te Middelburg gedurende elk der maanden April, Mei en Juni één huiswerkloos week-end ingevoerd. Blijkt deze proef te voldoen, dan zal in het volgende cursusjaar iedere maand één huiswerkloos week-end worden gegeven. GEZELLIGE MIDDAG I OOR DE OUDJES Ongeveer driehonderd Ouden van Dagen uit Middelburg woonden Woensdag in de Bogardzaal de gezel lige middag bij, die was georganiseerd door de Ned. Christen Vrouwenbond. Het openingswoord werd gespro kén door de presidente, mevrouw Blaauw, waarna mevrouw A. H. van Kamer-van Driel een Zeeuwse schets voordroeg. De oudjes werden vervol gens getracteerd. Mevrouw Blaauw vertelde iets over het werk van de N. C. V. B. Hierna liet zich een zang koortje o.l.v. mevrouw Strubbe horen. Mej. Edelman bracht nog een schets „Grootmoedertje" geheten, waarna mevr. De Jong-Bikker het slotwoord sprak. De heer Frenks, 2e voorzitter van de Alg. Bond v. Ouden van Da gen, dankte namens de aanwezigen de dames voor haar vriendelyk ont haal. PROPAGANDARIT Dinsdagavond hield de motorclub Scheldegouwen" een propaganda- rit voor berijders van auto-rij wielen. Het gure weer had velen thuis gehou den, maar toch werd het nog een leuke stoet, die overal veel bekyks trok. Dat het bij de deelnemers in de smaak viel. bleek na afloop tijdens 't gezellig samenzijn, want velen gaveu zich als lid op. Binnenkort zal Schel degouwen weer enkele ritten organi seren. MIDDELBURG NAAR TORHOUT De voetbalvereniging Middelburg maakt op eerste Paasdag een reisje naar België en zal te Torhout een vriendschappelijke wedstrijd spelen tegen de club van <Jie naam. BARONIE—MIDDELBURG De voor 2de Paasdag vastgestelde bekerwedstrijd MiddelburgBaronie zal niet doorgaan, doch reeds a.s. Za terdag te Breda worden gespeeld! Vlissingen DE „GLASHAVEN WORDT GELOST. Het m.s. „Glashaven" moet in het droogdok worden opgenomen. De la ding wordt gelost en aan de wal op geslagen. De reparatie wordt door de Kon. Mij. „De Schelde" uitgevoei'd. Vrouwenpolder NED. CHR. BOUWVAK ARBEIDERS BOND. De afdeling Vrouwenpolder van de Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond hield een praatavond. Voorzitter was de heer A. Joosse, die met schriftle zing en gebed opende, waarna de heer H. Koetsveld, bondsbes tuur slid, een referaat leverde over „Bedryfs- pensioenfonds voor het bouwbedrijf". Tal van vragen werden naar aan leiding van deze rede gesteld. Arnemuiden VERGADERING C.M.B. Onder voorzitterschap van de heer A. Poortvliet hield de afdeling Arne muiden van de Chr. Metaalbewerkers- bond een algemene jaarvergadering. 'De heer Lodder reikte aan de heer K. de Nooijer, die 25 jaar lid is van de C.M.B., een gouden insigne met oorkonde uit. De heer G. de Nooijer werd als bestuurslid herkozen en de heer H. Bliek Jzn als zodanig geko zen. De heer Bliek werd tot secreta ris benoemd. In de kascommissie wer den gekozen de heren P. v. d. Graaf, N. de Vos en J. v. Belzen. St. Laurens VERGADERING „HUIS EN HOF" Te St. Laurens vergaderde de Wo ningbouwvereniging „Huis en Hof" ouder leiding van de heer S. Simon- se. Uit het verslag van de secretaris- penningmeester, de heer P. Wisse, bleek, dat de Koninklijke goedkeu- ring was verkregen op de gewijzigde Statuten voor het tijdvak van weer 30 jaren. Het exploitatietekort -groot 742.22 was gedekt door de bijdra gen van Rijk en Gemeente. Als be stuurslid werd herkozen de heer J. Boon Pzn en als commissaris -de heer J. Wondergem. Het onderhoud van de woningen te Brigdamme zal voor 1950 worden opgedragen voor timmer werk aan de heer J. Mesu en voor schilderwerk aan de heer S. Pouwer. Voor het onderhoud van de begraaf plaats resp. de heren J. Adriaanse en W. Walraven. Zoals reeds is gemeld heeft het ge meentebestuur van Aardenburg thans vergunning ontvangen voor de bouw van een nieuw gemeentehuis. Men hoopt binnenkort tot aanbesteding over te gaan. Het nieuwe gemeente huis, waarvoor het ontwerp werd ge maakt door architèct J. A. Wentink te Baarn, is geprojecteerd op dezelfde plaats waar thans het gemeentehuis staat, met dien verstande, dat het nieuwe enkele meters naar voren komt te staan en ook wat breder- zal worden. Het zal echter slechts onge veer 12 meter hoog zijn, dus heel wat lager dan het tegenwoordige. Aan de voorzijde komt een laag bordes, met aan weerszijden een stenen trapje, dat toegang zal geven tot een ruime hal met een gang voor het publiek. Links komt de secretarie en rechts komen de kamers voor de secretaris, ontvanger en voor de Centrale Dienst. Daarnaast is er plaats opengelaten voor een even tuele bodenkamer. Onder deze vertrek ken komt een sou-terrain, waarin een archiefruimte, een oudheidskamer en de plaats voor de centrale verwarming komen. Vermoedelijk zal daar ook de kluis komen. De bovenverdieping is bestemd voor de raadszaal, 7 bij 9.50 m., waarin een speciale tribune komt voor publiek en pers, verder de bur gemeesterskamer en een vergaderka mer voor B. en W. Op het dak is een klein torentje geprojecteerd. Zoals gezegd hoopt men binnenkort de bouw van het nieuwe gemeentehuis te kunnen aanbesteden. Het wachten is dan nog slechts op de goedkeuring van het ingediende plan. Daar het oude gemeentehuis gesloopt zal moeten wor den, ligt het in de bedoeling de kan toren tijdelijk te verplaatsen naar de Elderschans, welk buitenverblijf thans eigendom van de gemeente is gewor den. O.- en W.-Souburg S.T.E.C. voerde „Loods aan boord" op; STEC, de Souburgse Toneel- en Ca baretclub, heeft haar eerste toneeluit voering gegeven. De vereniging, vol zelfvertrouwen, had meteen maar een stuk van Johan Fabricius genomen: „Loods aan boord". Lukt zo'n experiment, dan is de naam van de vereniging gevestigd, maar mislukt het. dan duurt het een hele tijd, eer het publiek weer ver trouwen in de prestaties van de club krijgt. Welnu, de opvoering, die STEC Woensdagavond in de concertzaal „De Zwaan" van Fabricius' „Loods aan boord" heeft gegeven, is gelukt en zelfs meer dan dat, Zeer zeker, er kleefden enkele fou ten $an deze. opvöering, pr werd soms teyAl door des;spele,rs naar het pu bliés gekeken en ook kwam het voor, dat de spelers" elkaar soufleerden, maar als aan een uitvoering van be roepsacteurs soms nog fouten kleven, waarom zouden die er dan bij een di- lettantenuitvoering niet zijn. De inhoud van het stuk is simpel. In de buurt van Amsterdam woont in een boerderij annex herberg een fami lie, die ogenschijnlijk rustig leeft. Dit is echter schijn, want in de familie Maree leven heftige conflicten. Oor zaak daarvan is de zelfzuchtige en egoïstische moeder Maree, die de ge hele familie als een persoonlijk bezit beschouwt en deze in zekere zin ty- ranniseert. Vrijwel ieder familielid heeft ze bij zich kunnen houden, maar dat dreigt met haar jongste zoon Tom niet het geval te wórden. Er volgt conflict op conflict en slechts door de tact cn de wijsheid van de kapitein op de wilde vaart, Koos Fabian, verlaat Tom zonder veel moeilijkheden de fa miliekring om een eigen gezin op te bouwen. Mevr. Frankin gaf een ontroerende creatie van de moeder, die zich blind houdt om medelijden te wekken. Uit stekend werd zij bijgestaan door de kapitein, wiens huwelijk met haar zus ter door moeder Maree was verhin derd. Haar man (de heer Schuyt) speelde de echte pantoffelheld. Ook Tom (de heer Caljouw) assisteerde mevr. Frankin uitstekend. Van de an dere rollen mogen wel genoemd wor den, mej. Boogerd, die voortreffelijk de in haar eerste huwelijk teleurgestel de vrouw uitbeeldde, Martha, dochter van moeder Maree (mevr. Beun), dok ter Krone (de heer Beenhakker), die het geheim van de blindheid moest be waren en de heer Lammers als Jan de oudste zoon van moeder Maree. Ook de bijrollen, mevr. Beenhakker als Cato, het dienstmeisje, mevr. Flip- se als Paultje Colijn, mevr, Wielema- ker als de zuster van moeder Maree en de heer Bouwdewijn als Colijn de post bode, werden goed gespeeld. STEC rechtvaardigde met deze op voering op voortreffelijke wijze haar bestaan. Het zal nu oppassen zijn om wat de keuze van toneelstukken be treft, niet te dalen! Na afloop werd aan de regisseur ,de heer A. C. Jan- sens te Vlissingen door de voorzitter, de heer B. Réyerse. een enveloppe met inhoud en aan mevr. Jansens bloemen aangeboden. Domburg OUDERAVOND CHR. SCHOOL Te Domburg hield de Chr. School een ouderavond. Ds. Pontier hield oen causerie over „De oovoeding in het gezin". Dopr de oudste leerlingen der school werden verschillende groepen voorgesteld, o.a. het ontluiken der bloemknoppen, de Nederlandse vlag, waarbij door de aanwezigen toepas selijke liederen werden gezongen. In de pauze werd thee en chocolade aangeboden. Het hoofd der school, de heer Jellema. vertoonde enkele onder wijsfilms. De grote opkomst, en de warme belangstelling der ouders voor het gebodenel bewezen, dat het bestuur op deze weg voort moet gaan en op een geslaagde avond mag terugzien. KUNST. Westenwind. Het Rotterdams Toneel. Op voering voor de Z.V.XJ., Mid delburg. Om volkomen zeker te weten, of Westenwind, „spel" in drie bedrijven, door Charlotte Frances wel zozeer als blijspel is bedoeld als het Rotter-' dams Toneel het bracht, zou men het stuk eerst moeten lezen. Nu dit niet mogelyk is, blyft er, hoezeer na de blyspeltoon van I en II in III de die pere accenten domineerden, niets an ders over, dan de merites te beoor delen van de opvoering zoals die nu eenmaal was. Tony Macrae trouwt Hermione zeer kort voor het uitbreken van de oor log. Als hy vijf jaar later terugkeert uit Birma, is zijn vriend Gay meer dan alleen maar Hermione's vriend geworden. Tony, hoezeer zelf ook ver vreemd van zyn vrouw, neemt zich, op het moment waarop hij Hermione terugziet, vastbesloten voor haar te heroveren. Gay weigert haar op te geven en daar noch Hermione, noch Gay de situatie uitleggen, ontstaat er een fantastische situatie. Uiteindelijk is het Tony, die over wint. Hermione vertelt „het verhaal van vele vrouwen, die hun man vijf jaar moesten missen": eenzaamheid, verlangen naar tederheid, een ogen blik van zwak-zyn, met op de ach tergrond het weten, dat het tussen spel geen realiteit is. De realiteit komt pas terug als de oorlog voorbij is en Hermione kiest dan zonder aar zelen. Het Rotterdams Toneel maakte van het eerste en tweede bedryf een blijspel. Rie Gilhuys als Hermione, Joan Remmelts als Tony, Steye van Brandenberg als Gay zóchten de ko mische kanten, deinsden niet voor flitsen charge terug om toch vooral maar het ondeugende, het amusante van de situatie te onderstrepen. Tot aan het slottafereel van II hielden zij dit vol, waarbij de zwakke „dron- kenschapsscène" van Rie Gilhuys nauwelijks stoorde. Daarna moesten zij de geweldige sprong naar de ernst maken in III, noodgedwongen, omdat er eenvoudig geen humor weer was. Zij deden dat knap en gaven blylc van een virtuose veelzydigheid, die af en toe weinig minder dan verbluffend was. Rie Gilhuys had hier wel de moeilijkste taak, maar van wat in de twee eer ste bedrijven een „ondeugend, fan tastisch" geval was, maakte zij een zuiver brokje mensenleven in het derde. Dat is, ondanks een zekere vlakheid, niet gering. Alle hulde trouwens ook voor Joan Remmelts en Steye van Brandenberg, van wie de eerste ver uitstak boven de overigens knap acterende laatste. De toeschouwers genoten van stuk en spel, van de wisseling der stem mingen en de onmiskenbare span ning, die Westenwind meebrengt. Zo kreeg de Z.V.U. haar zoveelste ge slaagde toneelavond van dit seizoen: de ovatie aan het slot bewees, dat stuk en spel het ged&an hadden. G. B. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen: 4 April Ter- nefjell van Stavanger. Pacific Express van zee. Zeeland van Antwerpen. 5 April Ru ja van Hamburg. Vlissingen rsrtrokken: 4 April Ter- nefjell naar Antwerpen. Pacific Express naar Casablanca. Marathon naai- Huil. Ward naar Southampton. 5 April Zee land naar Londen. Gepasseerd naar Antwerpen: 4 April Admiraal Nelson van Londen. Akkrum- dijk van New York. 5 April Rapid van Parijs. Nyenburgh van Amsterdam. Alice van Londen. Hebe Nobel van Mistley. Dinkel van zee naar Gent. Remmert van zee naar Gent. Gepasseerd van Antwerpen: 4 April Jaga naar Kopenhagen. 5 April Corsica naar Methil, Aldabi naar Rotterdam. Con- fid naar Londen van Gent. Viking naar Aarhus. UIT HET ZAKENLEVEN. De fa. H. Meyer, dames- en kindercon* fectiemagazijn heeft haar nieuwe pand in de Lange Delft te Middelburg betrok ken. Het is een ruime, moderne en ge zellige zaak, met behoorlijke paskamers, terwijl ook aan de étalages en de ver lichting veel aandacht is besteed. PREDIKBEURTEN VRIJDAG 7 APRIL. Ned. Herv. Kerk. Aagtekerke 7 ds. Theunissen; Arnemuiden 7 ds. v. Woerden; Gapinge 5 ds. de Boer; Kleverskerke 5.30 ds. Otte; Melis- kerke 7 de heer Barnard; Nieuw- en St. Joosland 7 ds. Pynacker Hordijk; Oost- en West-Souburg 7.30 ds. Spij kerboer; Oostkapelle Y ds. Richard; Ritthem 7 ds. Muller; Serooslterke 7 ds. v. d. Wind; St. Laurens 7 ds. sKeyzer; Veere 7.30 ds. Otte; Vlis singen St. Jacobskerk 10 ds.. v. Dyl, 7.30. ds. Kloosterman; Vrouwenpolder 7 ds. de Boer; Westkapelle 2.30 en ds. Oosthoek. Eglise Wallonne. Middelburg 7 dans l'église anglaise, mons, le Pas teur Risseeuw. Geref. Kerk. Domburg 7 ds. Schee- Ie; Meliskerkc 7 ds v. Nes; Middelb. Hofpl. 7 ds v. Til; Noorderkerk 7 dr. Oussoren; Oostkapelle 7.30 ds. Veld kamp; Serooslterke 7 ds. v. Wouwe; St. Laurens 7 ds. Boon; Veere 6 ds. Veldkamp: Vlissingen; 8 ds Verschoor Vrouwenpolder 5.30 ds Oostra; West kapelle 7 ds Pontier. Geref. Kerk (art. 31). Souburg 8 stud. Breen. Geref. Gem. Aagtekerke 7 leesd.; Middelburg 7 ds. de Wit; Oostkapel le 7 leesd.; Westkapelle 7 leesd. Chr. Geref. Kerk. Vlissingen 7.30 leesd. Ver. Vrijzinnig Hervormden. Mid delburg 7 ds. Metz; Vlissingen 7 ds. v. Empel. Evang. Lutli. Gem. Middelburg 7.30 ds. Johannes. Doopsgez. Gem. Vlissingen 7.30 da. de Boer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2