Evenwichtstoestand met Rusland een eerste vereiste Goudkoorts in een vredig stadje JIMMY BROWN, no.1 Zeeuwse Almanak LETTY'S moeilijke KEUZE Nu de kosien DINSDAG 4 APRIL 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 De verdediging van West-Europa 1 j Initiatief lag tot 1950 bij Moskou Slinger zwaait langzaam naar de andere kant. Zoals het er thans voorstaat, is West-Europa niet in staat zichzelf te verdedigen, want de Bussen z{jn veel sterker dan wij. In tegenstelling tot de geallieerden, hielden de Russen niet op zich te bewapenen na de laatste oorlog en in feite demobiliseerden zg niet. In plaats daarvan gin gen zij, met steun van Duitse geleerden, vaklieden en grondstoffen, ge stadig voort met het produceren van wapens en het opleiden van recru- ten. Vandaag aan de dag Is het Rode Leger sterker dan alle landstrijd krachten van West-Europa en Amerika tezamen. Langs de lijn, die loopt van Lübeck naar Triëst liggen ongeveer 25 Russische divisies. In geval van nood zijn zij in staat dit leger uit te breiden tot 90 divisies of zelfs meer en met een snelheid, welke wij in het Westen nooit zouden kunnen bereiken. In de lucht hebben de Russen een onbetwiste superioriteit. Er zijn ver schillende cijfers en misschien heeft geen van deze enige waarde, tenzij men ze slechts verdeelt in de verschil lende soorten vliegtuigen. Men kan aannemen, dat er in totaal meer dan 15.000 moderne toestellen zijn van alle typen, straalvliegtuigen en een verbeterde versie van het Amerikaan se Superfort B-29, dat aan het einde van de oorlog werd gebruikt. De Russen hebben veel onderzoe kingen-gedaan op het gebied van het poolvliegen. Vliegvelden zijn aange legd in het verre Noorden, en onge twijfeld zal de Russische luchtmacht in staat zijn Canadese en Amerikaan se steden via de Noordelijke route te bereiken. Voor de oorlogvoering van dichterbij in Europa heeft men ook geregeld geëxperimenteerd met raket ten, zelfbestuurde projectielen en an dere moderne wapens. De productie van tanks zou, naar bericht wordt, de Alan Moorehead is één van de bekendste journalisten in Engeland. Vooral als oorlogs correspondent heeft hij zich een goede naam verworven en hg heeft een aantal boeken, w.o. een biografie van veld maarschalk Montgomery, over militaire vraagstukken ge schreven. De laatste twee maanden heeft Moorehead een reis ge maakt door Engeland, Frank rijk en Duitsland om de staat van verdediging van de West-Europese Unie te bestu deren. Hij had tijdens deze reis gelegenheid met de West-Eu- ropese militaire leiders, o.a. in 't West-Europese hoofdkwar tier te Fontainebleau, diep gaande gesprekken te voeren. In enkele artikelen, waarvan het eerste vandaag verschijnt, vertelt Moorehead over de in drukken, welke hij gedurende zijn reis heeft gekregen. V 1500 per jaar hebben overschreden. De Russen hebben meer dan 200 duik boten en dat is veel meer dan enig ander land. Deze werden gebouwd met hulp van de Duitsers en zij zijn uitgerust met een toestel waarrhede de batterijen onder water weder kun nen worden opgeladen. Tenslotte zijn de Russen begon nen met de vorming van een voor raad atoombommen, waarvan er naar schatting 25 per jaar worden gemaakt en men moet eigenlijk wel aannemen, dat zij, althans de theo rie van de waterstofbom meester zijn. KANAALHAVENS. Van Europees gezichtspunt uit be zien is de toestand verontrustend. Het is buiten kijf, dat de Russen in staat zijn, zeer snel op te trekken naar de Atlantische Oceaan en de Kanaalhavens. De aanval zou zonder twgfel worden aangekondigd door parachutisten en een zwerm bom menwerpers; en eenmaal aan de kust gekomen, zouden de Russen geen minuut verliezen, doch onmiddellijk raketten afschieten naar Engeland en hun duikboten in de Atlantische Oceaan laten uitvaren. Er zou wei nig aanlokkelijks in liggen om te trachten in enige hoek van Europa een steunpunt te behouden, met de hoop dit te gebruiken als hereni- gingspunt, nadat de eerste strgd voorbij was. Spanje is ongeveer de enig mogelijke plaats, daar dit slechts twee bruikbare toegangswegen heeft, Irun en Port Böu, aan beide uiteinden van de Pyreneën. Indien dit een Russisch leger het moeilijk maakt binnen te komen, dan zal het voor een geallieerd leger vermoede lijk even moeilijk zijn om er uit te komen. Dit zou niet meer zgn dan een laatste schans en in ieder geval is Spanje geen deelnemer aan het Atlantisch Pact. HET MIDDEN-OOSTEN. Behalve deze voornaamste op marsroute naar de Atlantische Oce aan, staan de Russen nog twee an dere wegen open: zij zouden naar 't Noorden kunnen optrekken, naar Scandinavië, ten einde de Oostzee toegangelijk te maken. En zij zouden naar het Zuiden kunnen zwenken, naar Italië, om de Middellandse Zee af te snijden. Voor de onderneming in Italië hebben zij een prachtige basis in Oostenrijk en wanneer zij eenmaal de Alpen over zijn, dan be vinden ze zich in een land, waar de Communistische Partij aanspraak maakt op 1/3 van de stemmen. Dan is er een vierde mogelijkheid voor de Russen, een opmars naar de Perzische olievelden en het Midden- Oosten. Geheel afgezien van zijn olie en zijn betekenis als doorgang- naar de Indische Oceaan, is het Midden-Oosten de plaats om een Russische opmars tegen te gaan naar Afrika 't laatste continent, waar het Communisme nog niet met geheel niet In Europa. De toestand is eenvoudig gestabiliseerd door de Amerikaanse voorraad atoombom men. Maar dit is geen voordeel, dat bestemd is om oneindig voort te du ren. Het probleem voor de Weste lijke geallieerden in Europa is, om hun strijdkrachten, hun vloten en luchtmacht opnieuw op te bouwen, zolang er nog tgd is; m een zekere evenwichtstoestand te komen met Rusland, voordat de aangename be scherming van de atoombom is'weg genomen. Ondanks alle deprimerende gege vens, welke boven werden genoemd, is dit een vrij aannemelijke stelling, want het is niet alleen een kwiestie van mensenmateriaal. Het is een kwestie van productie, van geld, van bekwaamheid, van natuurlijke hulp bronnen en van een soort geestes gesteldheid, welke de mensen doet geloven, dat het goed is wat zij doen en daarom bestemd om uiteindelijk te zegevieren. De afgelopen vijf jaar hebben de Russen bijna alle initiatieven geno men. Nu, in 1950, kan men de slin ger langzaam nog veel te lang zaam naar de andere zijde zien zwaaien. Sinds Donderdag vertoeven H. M. Koningin .Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard en de beide oudste prinsessen Beatrix en Irene met vacantie te Val d'Isére in Haute Savoie. Reeds gedurende de eerste dagen nebben de *Tser« koninklijke vancantiegangers verscheidene ski-tochten in de Per z.g. „Train rouge" gaat de Koninklijke prachtige omgeving van Val d'I familie naar de ski-lift. ére gemaakt. Amateur-gravers in Australische tuinen „DEZE RUIT...." Jopie X, oud twaalf jaren, gooide een dezer dagen in de Verkuyl Quak- kelaarstraat in Vlissingen een ruit in. Het kan de beste overkomen. De reactie, die volgde, was de meest na tuurlijke van de wereld: Jopie zag in een flits een toornende vader, een schreiende moeder, ontstemde eige naars van de ruit en wellicht een ste vig pak slaag. Dus maakte Jopie dat hij uit de voeten kwam. Fanny Koen had niet sneller kunnen zijn... Maar na vijftig meter stond Jopie eensklaps stil. En draaide zich om. Schoorvoetend liep hij naar het huis met de gebroken ruit Hij belde aan. Hn niemand deed open, Ook niet na twee of drie keer bellen. Toen viste Jopie een stuk papier uit zijn linkerbroekzak en uit zijn rech ter broekzak een stompje potlood. Met grote schoolse letters schreef hij: Deze ruit is gebroken door Jopie X, wonende De mensen kwamen thuisZagen de ruit En waren woedend. Maar ze vonden Jopie's briefje. Ze dachten aan een mop en waarschuwden toch de politie. De politie wendde zich tot Jopie. Ik kon er die lui toch niet voor laten opdraaien. De bedoeling is om de ruit uit mijn spaarpot te betalen. Aldus onthulde Jopie. Ontspoorde jeugd? Zolang er zulke knapen zijn? Laat Jopie maar schui ven.' enige macht zrjn intrede heeft ge daan. Op dit moment zgn er in Eu ropa geen gelijkwaardige geallieer de strijdkrachten, om alle of enige van deze voorsprongen te kunnen weerstaan. De Amerikanen hebben ongeveer 150.000 soldaten in Duits land, Oostenrijk en Triëst en de Britten ongeveer een zelfde aantal. Dit zijn bezettingstroepen, niet een leger- waarvan men kan verwachten, dat het 'n verdedigingslijn zal kun nen houden, lopende van de Oostzee tot aan de Middellandse Zee. West Duitsland heeft helemaal jeen leger. Noorwegen, Denemar- ten, Nederland en België zouden met zijn allen lang niet genoeg mannen kunnen oproepen om hun eigen gren zen tc beschermen, zonder hulp van buiten. Italië is even zwak. Frank rijk heeft een bezettingsleger in Duitsland en Oostenrijk, en een klei ne strijdmacht in opleiding in het land zelf, maar het grootste deel van zijn leger of liever het beste deel is in Indo China, gewikkeld in een oorlog, waarvan het einde nog niet in zicht is. AMERIKAANSE BOMMEN. Gelukkig ligt de werkelijke verde diging van Europa momenteel in 't Ned. Pa dvindstersgilde heeft een nieuwe presidente. AFGETREDEN PRESIDENTE ONDERSCHEIDEN. Zaterdagmorgen is in restaurant „Groe- nendaal" te Heemstede de jaarvergade ring van het Nederlandse padvinsters gil de gehouden. Na afloop van deze verga dering werd mevrouw E. van den Bosch de Jongh, die 20 jaar lang presidente was en zich niet meer verkiesbaar stelde, ge huldigd. De nieuw gekozen presidente is mevrouw H. van Nispen—van Wely. Hier en daar komt zowaar een klomp te voorschijn. (Van onze correspondent). MELBOURNE; Maart. Wie denkt, dat de romantische tyd van de „gold rush" helemaal voorbij is, heeft het mis. Weliswaar liggen de da gen ver achter ons, dat duizenden gelukzoekers, desperado's plus het schuim van de aarde de roepstem van 't gele goud volgden ei. in groten getale toestroomden, wanneer plotseling magische namen gefluisterd werden als Klondyke, Coolgardie, Nieuw Zeeland of Ballarat, maar iets van die oude koorts laait toch weer op, wanneer ergens een grote klomp goud gevonden wordt en men begint te spreken over mogelijke rijke goudaders.. In het binnenland van de Australi sche staten Nieuw Zuid Wales, Victo ria en West Australië kan men in de dode „spooksteden", die eens in de tijd van de gold rush een beeld van leven en welvaart leverden, nog altijd van de vergrijsde goudzoekers de sterke verhalen horen over de millioenen schatten die zij juist gemist hadden. En tussen de ruïnes, onder dé' oude kastanjebomen van die verlaten stad jes kan men dromen over de tijd, dat goudzoeken nog romantiek betekende. Tegenwoordige zijn het de machtige machines van de grote bedrijven, die het gele metaal aan de aarde onttrek ken. Er mag hier en daar nog wel eens een individuele goudgraver te vinden zijn, doch de tijd van de „dig gers" is voor eens en voor altijd voor bij. Toch is die oude koorts nu plotse ling weer opgelaaid in het slaperige stadje Wedderburn met zijn 1000 in woners en zijn ene straat, slechts een dikke 200 kilometer Noord-Westelijk van Melbourne. Ongeveer de hele be volking is er vol verwachting in de achtertuin gaan graven en bijna de ge hele hoofdstraat is reeds in „claims" verdeeld. Iedere dag begint er weer een nieuwe amateur-goudgraver in zijn achtertuin te spitten, en de grote klompen goud komen in een bijna fantastisch tempo te voorschijn tussen de slabedden en dahlia's. De man die 18 maanden geleden ont dekte, dat de oude goudmijn van Wed derburn allerminst uitgeput was, maar dat er onder de huizen en de hoofd straat nog een fortuin verscholen lag, heeft alles in het werk gesteld om een gold rush te voorkomen. En hij is hier in, tot voor enige dagen ,ook heel aar dig geslaagd. In deze 18 maanden heeft deze boer in ruste, Dave Rutte- rick, met zijn drie zoons voor zeker niet minder dan 100.000 gulden aan goud uit zijn achtertuintje gehaald. Een van de zoons had een slagerij in Melbourne en zijn broers waren ma chinisten bij de spoorwegen. Maar zij hebben er nooit spijt van gehad .dat I zij hun werk hebben laten liggen om met vader in de achtertuin te gaan graven. SUCCES. Op uiterst slimme wijze hebben de vier mannen hun geheim zo lang we ten te bewaren. Zij brachten of en toe namelijk wat stofgoud bij de plaatse lijke goudkoper, terwijl zij de grootste klomp van 13.000 gulden en talrijke klompen van 20 tot 50 ons direct naar de munt in Melbourne zonden. Zodoende wekten zij bij hun stadgenoten de indruk, als was al die graverij nauwelijks de moeite waard. Toen de plaatselijke groenteboer, Bert Smith, echter een klomp van 75 ons ter waarde van 11,000 gulden aan de kant van de weg uit de grond haalde, was het hek van de dam! Iedereen moest gaan goudgraven. Bru ce Jackson begon 's morgens om 9 uur te graven en had om half vier in de middag al een klomp van 3 ons te pakken. John Crisp, die tegelijk begon, wilde niemand het gewicht van de klomp, die hij binnen een paar uur vond. onthullen. Terwijl ik dit schrijf zijn de plaatselijke hotelhouder met de bar-man ook al de achtertuin van het hotel aan het omspitten; aan normaal werk denkt haast niemand meer in Wedderburn. In de afgelopen dagen zijn al niet minder dan 150 nieuwe claims langs de. hoofdstraat uitgegeven. Zo'n claim kost slechts 50 gulden met 2 gulden zegel kosten, zodat iedereen in Wedder burn die over dit bedrag beschikt zijn kans zal gaan waarnemen om in zeer korte tijd schatrijk te worden. ONGELUKKIG. De ongelukkigste goudzoeker van het stadje is wel de oorspronkelijke ont dekker van de nieuwe goudschat, boer Butterrick. Zijn achtertuin grenst aan de plaatselijke school, die gouverne mentseigendom is.' aan de Presbite- raanse kerk, die natuurlijk op gewijde aarde staat en aan de Bank van Au stralasia. waar men er nog altijd bar het land over in heeft dat men boer Butterick dat stuk grond verkocht heeft. Uitbreiding van zijn „mijn" is dus niet mogelijk. De plaatselijke schooljeugd is na tuurlijk in de vrije uren ook hard aan de gang. en verschillende kleuters heb ben al aardige stukjes goud in de schooltuin gevonden. Maar dat zijn na tuurlijk maar „onder de maat" visjes. Alle volwassen gravers dromen van die geweldige goudbank waar zij tegen op zullen lopen en die hen in een omme zien tot millionnairs zal maken. Voor de gewone manier van het da gelijks brood verdienen hebben weini gen in het goede Wedderburn nog veel aandacht over. De goudkoorts heeft opnieuw, zoals in vervlogen tijden, het gehele stadje tc pakken. Tot de ach tertuintjes leeg zijn en nieuwe bewo ners de plaatsen van de rijk geworden amateur-goudgravers zullen hebben in genomen. Dan zal Wedderburn daar weer onder de oude kastanjes liggen dromen zoals tientallen van die be koorlijke dode stadjes in de heuvels en bergen van Victoria. (Nadruk verboden). FEUILLETON door MARY BURCHELL „Och, wanneer je maar wilt", sprak ze dromerig, „Zeg het maar". „Volgende maand, volgende week., morgen?" Ze lachte om zijn dwaasheid, maar zijn woorden brachten haar in herin nering, dat er toch nog enige schikkin gen waren te treffen en uitleggingen te geven voor het grote ogenblik kon aanbreken. Waarschijnlijk had hij haar peinzende blik opgemerkt, want hij zei glim lachend: ..Welnu, wat scheelt er aan?" „Er scheelt niets aan Alec. Helemaal niets. Maarik zal nog aan Rufus moeten schrijven en hem de zaak uit leggen voorvoor we een definitief besluit nemen". „Watblief?" Hij keek haar wat spot tend, maar met een tikje ergernis, aan: „Denk je, dat ik zal wachten op ons ter "waarde vande toestemming van een andere man. 44. Juist, het was de lieftallige Sietske, die bang was geweest dat de brave Jimmy op dit punt de weg bijster zou raken. Zij stond met haar armen te zwaaien en zij riep: „Rechts af, Jimmy, rechts af!" Jimmy zag haar staan en zijn hart begon dadelijk weer wild te kloppen, want al besefte hij dan niet dat Sietske zijn beschermengel was, wel wist hij zeker dat hij haar een engeltje vond. Met zijn twee schaatsen remmend zodat het ijsschraap sel als een fontein achter hem opspoot, hield hij zijn vaart in en stopte vlak voor haar voetjes. „Geen tijd te verliezen, Jimmy", riep Sietske. „Vooruit, rijden, rijden wat je kan. Je bent nog maar een kwartier achter.en.je moet.en je zult het halen!" om met het meisje, dat ik liefheb, te trouwen?" „O, neen .natuurlijk niet! Dat bedoel de ik ook niet. 't ïs afgesproken dat we samen zullen trouwen. Maar ik moet toch aan Rufus schrijven en 't hem vertellen voor we onze verloving bekend maken, onze trouwdag bepa* len en zo". „Dat begrijp ik cn daar heb je gelijk in. Zou hij herrie maken?" „O. neen, Alec. Zo is hij in 't geheel niet". „De meeste mannen maken wel her rie als een ander met hun meisje gaat trouwen", luidde Alec's ietwat droge commentaar. „Maar zo is hij absoluut niet", pro testeerde ze, niet bijster op haar ge mak. „Hijhij wist, dat ik niet vol komen zeker van mezelf was. En hij wilde, dat ik geheel vrij in mijn keus bleef. Dat heeft hij zelf gezegd". „Dan kan hij ook niet dol op je ge weest zijn", meende Alec. Ze gaf geen antwoord, maar be dacht, hoe vreemd het was, dat an deren zich zo positief over Rufus' ge voelens voor haar uitlieten. Gabrielle had gezegd, dat hij „gek op haar moest zijn geweest" en nu beweerde Alec precies het tegendeel. En zij zelfoch ze had nooit precies ge weten, wat Arling eigenlijk voor haar gevoelde. En nu zou ze dat ook nooit. Onwillekeurig rilde ze even. En om zichzelf uit dit ogenblik van depres sie los te rukken, zeide ze: „Kom mee naar huis, Alec. Je blijft toch eten, nietwaar?" „Neen", antwoordde hij. „Ik wil je vanavond voor mij alleen hebben en we gaan het feest ergens vieren. Ik ga nu naar huis, me verkleden en de auto halen, dan ben jij klaar voor ik terug kom". „O, dat zal heerlijk zijn!" „Prachtig". Hij drukte haar tegen zich aan en kuste haar opnieuw. .Bin nen een uur ben ik terug. Ben je dan klaar?". „Ja, natuurlijk", (Wordt vervolgd). Vandaag heeft minister Spit zen een bezoek gebracht aan het IJmuidense Staatsvissershavenbedrijf Het Wereldgebeuren De conferentie in Den Haag van de militaire kopstukken der Atlan tische Unie heeft betrekkelijk weinig nieuws opgeleverd. Vanzelfsprekend werden tijdens de vergaderingen geen journalisten toegelaten. Be sprekingen over militaire onderwer pen kunnen bezwaarlijk in het open baar gehouden worden. De kranten moesten hun stof putten uit de of ficiële communiqué's, en die commu niques waren in feite weinig meer dan een aanrijging van slecht lo pende volzinnen, die tezamen niets zeiden. Er is een defensieplan ont worpen en goedgekeurd. Men krijgt echter niet de indruk, dat dit plan werkelijk uitvoerig is besproken en goedgekeurd. De chefs van de sta ven, die tezamen de militaire com missie van het Atlantisch Pact vor men, waren na vijf uur vergaderen klaar en van die tijd werd de helft nog in beslag genomen door de tol ken. De ministers van Defensie de den het nog vlugger, indien de tijd, bestemd voor gelegenheidsspeeches, wordt afgetrokken. Discussies kwa men er niet aan te pas. De besluiten werden eenstemmig genomen. Blijk baar werden de stukken zoals dat in vergaderingstaai heet, erdoor ge hamerd. Dus ligt de conclusie voor de hand, dat de met veel tam-tam aangekondigde Atlantische confe rentie meer het karakter droeg van eon grote militaire show van unifor men en hoge autoriteiten dan van een uitermate belangrijke bijeen komst. Zo geheel verwonderlijk is dat niet. De Atlantische Unie kent een reeks lagere organen, die in stilte de plannen voorbereiden, maar die de bevoegdheid tot het nemen van beslissingen missen. Daar moe ten de hoogste chefs aan te pas ko men. De hoogste chefs schijnen zich te bepalen tot het in snel tempo goedkeuren van de voorgelegde pro jecten. De ministers van Defensie hebben zich gemakshalve niet bezig gehou den met de financiële kanten van 't verdedigingsplan. Dat wordt overge laten aan de deskundigen in deze materie. Het is niet gewaagd om te veronderstellen, dat nu juist hier de schoen wringt. Hoe ook strategisch gezien de inhoud \'an het geheime verdedigingsplan zij, het voorziet in elk geval in een sterke Atlanti sche lucht-, zee- en landmacht, waaraan elk land zijn deel moet bij dragen. Dat kost geld, veel geld, ën hoe moet dat op de toch al zwaar belaste begrotingen verwerkt wor den? De economisch zwakkere part ners hebben doen weten, dat aan de an hen te vergen financiële offers grenzen gesteld dienen te worden. Zo stond men blijkens een A.N.P.-be- richt in Nederlandse kringen op de conferentie sceptisch tegenover de mogelijkheid tot verwezenlijking van de Nederlandse militaire bijdrage tot het Atlantisch Pact. De financiële positie van ons land is daarvoor te slecht. De verscheping van duizen den soldaten naar Indonesië, hun mi litair optreden en de demobilisatie kostten millioenen. Al deze uitgaven tezamen vormden een zo groot deel van de Nederlandse defensiebegro ting, dat er slechts weinig geiden over bleven om een begin te maken met de bijdrage aan Europa's defen sie. Frankrijk, dat ook met overzee se moeilijkheden te kampen heeft, staat voor eenzelfde situatie. Het probleem, hoe de wensen van de militairen in overeenstemming te brengen met de zorgen van de eco nomen, zal moeilijk oplosbaar zgn. De Amerikaanse politiek is in dat opzicht tweeslachtig. Aan de ene kant Marshall-hulp om Europa eco nomisch op de been te helpen, aan de andere kant kostbare militaire plannen, die het economisch herstel In gevaar brengen. De noodzakelijk heid van militaire geheimhouding zal niemand betwisten. Maar voor de nevel over de verdeling van de financiële lasten is geen dringende reden aanwezig, tenzij er menings verschillen zijn, die liever niet aan de grote klok gehangen worden om geen schaduw te werpen over de gede monstreerde militaire eensgezindheid. Dr. Drees herdacht Troelstra. Vijftig jaar geleden, toen „Het Volk" als dagblad op initiatief van Hei-man Heyermans werd opgericht, werd mr. Pieter Jelles Troelstra. hoofdredacteur. Minister-pres. dr. W. Drees heeft Zaterdagmiddag aan het graf van Troelstra op de alg. begraaf plaats in Den Haag een rede gehou den, waarin hij deze ongeveer twintig jaar geleden gestorven strijder voor het socialisme herdacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3