Krotopruiming-probleem van nationale betekenis LEZERS SCHRIJVEN Vele Nederlanders wonen nog in mensonwaardige behuizingen flêth cW dickwik 't INTERLOCKHUiS VRIJWILLIGE ZIEKENFONDSEN HEBBEN MOEILIJKHEDEN DE SAMENVOEGING VAN DE BEVELANDSE GEMEENTEN EEN FRAAIE REMISEPARTIJ UIT DE VOORWEDSTRIJDEN 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 3 APRIL 1950 Kwaliteit van woningen mag niet lijden onder vereenvoudigingsplannen. (Van onze speciale verslaggever) Ons land staat heden ten dage voor grote problemen op het gebied der volkshuisvesting. Want enerzijds wil een groot deel der steeds groeiende bevolking een eigen, zij het een bescheiden woning, teneinde het euvel der samenwoning zo spoedig mogelijk te doen ophouden, anderzijds „bezit" ons land een reusachtig aantal krotwoningen, waarvan de opruiming in vele opzichten een dringende noodzaak genoemd moet worden. Wat verstaat men onder een krot? Het is merkwaardig, dat de Woningwet, die 48 jaar geleden door de toenmalige liberale minister vap Binnenlandse Zaken, mr. H. Goeman Borgesius, tot stand gebracht werd, geen omschrijving of defi nitie van een krotwoning behelst, zodat de wet geen houvast biedt. De oude woningwet staat thans op de helling en zijn wij welingelicht dan zal de nieuwe welke door een staatscommissie onder leiding van de Amsterdamse hoogleraar prof. mr. dr. G. v. d. Bergh wordt voorbereid en op een haar na gevild is, de bestaan de wettelijke leemte aanvullen en te vens o.m. de woonschepen, waarmede thans zovelen sukkelen, omdat deze onder het departement van Justitie vallen en op de bouw daarvan geen preventief toezicht uitgeoefend wordt, onder het departement van Wederop bouw en Volkshuisvesting brengen, waardoor strenge eisen gesteld zul len worden aan de materialen en de bouw dezer moderne Arken Noachs. Het werk van de verbetering dei- volkshuisvesting is in die 48 jaar drie maal op ernstige wijze onderbroken: •de eerste keer door de eerste wereld oorlog, de tweede door de economi sche crisis van 1930-1935 en de laat ste door de tweede wereldoorlog. In feite kon dus alleen van 1920 tot 1930 en van 1935 tot 1940 ernstig werk gedaan worden. Na 1937 begon men aandacht te Een autoriteit op het gebied van de woning-voorziening in ons land heeft onze speciale verslaggever belangwekkende gegevens verstrekt over een nationaal probleem van grote betekenis: de dringende nood zaak van massale krotoprui ming in ons land. In bijgaand artikel treft de lezer zijn uit eenzetting aan. schenken aan de noodzakelijkheid van een ruimere steunverlening ten behoeve van de bouw van woningen ten plattelande, van een versnelde krotopruiming, van het verlenen van toeslagen voor de bouw van woningen voor grote gezinnen. KROTWONINGEN Uit de laatste oorlog kwamen wij met tientallen verwoeste steden en dorpen met 100.000 vernielde wonin gen en een tekort van 250 k 300.000 woongelegenheden te voorschijn. En onder de verwoeste stadsdelen waren behalve bijv. in Rotterdam en Nijme gen geen krotwoningen. In zijn jaarverslag over 1924 heeft de toenmalige, zeer verdienstelijke hoofdinspecteur voor de Volkshuis vesting ir. H. v. d. Kaa een schatting gemaakt van het aantal in ons land aanwezige krotten en hij kwam daarbij op 4% van de woningvoor raad of totaal 60.000 woningen. Van 1924 tot 1939 zijn in ons land iets minder dan 100.000 woningen af gebroken of op andere wijze aan de bestemming onttrokken. Hierbij zijn er echter maar 19.000, die na onbe- Parijzenaars kunnen weer naar de schouwburg. De Parljzenaars zullen Dinsdag weer naar de schouwburg kunnen gaan. Aan de staking van toneel knechts en technici is een einde ge komen, waardoor de Comédie Fran- caise, de Opera en de Opera Coml- que haar deuren weer kunnen ope nen. Ook zal vanaf Dinsdag de kinder bijslag kunnen worden uitgekeerd. De ambtenaren van de sociale ver zekeringsinstanties, die in staking waren, zullen Maandag het werk hervatten. De kantoren gaan Dins dag open. Advertentie woonbaarverklaring gesloopt zijn en ongeveer 75.000, die door sloping ten behoeve van openbare werken of van de uitbreiding van handel en be drijf zijn verdwenen. Maar die wonin gen waren zeker niet alle slechte woningen, laat staan krotten. Verstaat men nu onder een krot een woning, die feitelijk voor onbe woonbaarverklaring in aanmerking komt, dan telde in 1939, volgens rap porten op het landelijk congres voor krotopruiming van de Nat. Woning raad op 28 Januari 1939 uitgebracht: Amsterdam 13.000 krotten of 6% v. d. woningvoorraad; Rotterdam 8300 of ruim 5% v. d. woningvoorraad; Den Haag 4.500 3 >4% van de wo ningvoorraad; Maastricht 1000 of 6van de woningvoorraad. In totaal hadden 14 grote gemeen ten met één derde der bevolking van Nederland ruim 30.000 krotten of ruim 4% van de woningvoorraad. Houdt men voor overig Nederland een lager percentage aan, dan komt men voor het gehele land tot een aan tal van ongeveer 70.000 krotten. Dit aantal is er grotendeels nog, maar bovendien zijn sindsdien tal van wo ningen door onvoldoende onderhoud en verwaarlozing tot krotten gewor den, waarin tienduizenden Nederlan ders met hun gezinnen een menson waardig bestaan moeten leiden Het is merkwaardig, dat, wie op recente gegevens uit is, .deze te bp- voegder plaatse met moeite kan er langen, omdatde desbetreffende instanties zelf zéér moeilijk deze ge gevens kunnen verzamelen. Van 1921 tot 1948, zo deelde men ons mede, zijn er ongeveer 34.000 woningen onbe woonbaar verklaard en 24.000 ont ruimd. In 1948 bedroeg het aantal onbe woonbaar verklaarde woningen 414 en het getal der ontruimde 190. De laatste tijd heeft men nu alom den lande grote belangstelling voor een vereenvoudigde woningbouw overeenkomstig plannen als door de Bussumse wethouder Bouma geventi leerd. Reeds heeft minister mr. dr. J. in 't Veld zeven bouwplannen voor ongeveer 900 woningen in kleinere plaatsen goedgekeurd. De kwaliteit der woningen mag echter niet verminderen. Dat is het standpunt onzer overheid, die daarom wel geen fiat zal kunnen verlenen aan menig „vereenvoudigingsplan"! VIRGINIA Duitse parlementsleden krijgen 8700 per jaar. De leden van de Westduitse Bonds dag zullen elk een jaarwedde krijgen van 6390 met een toelage van 2325. Verder vrij reizen en vrijdom van por to. Een desbetreffend voorstel werd Vrijdag met grote meerderheid in de Bondsdag aangenomen. Alleen de communisten en een rijke industrieel verklaarden zich ertegen. De eersten zeiden, dat het Duitse volk te arm was om zich een dergelijke be zoldiging van zijn volksvertegenwoor digers te kunnen permitteren. De in dustrieel sprak over baatzucht, maar voor hem was het gezien zijn eigen inkomen ook niet moeilijk om onbaat zuchtig te zijn. Franse actrice verdwenen. De blonde Franse actrice Nicole Riche, die in de „Grand-Guignol" de hoofdrol speelt in „Geen orchideeën voor mejuffrouw Blandish" is Woens dagavond op geheimzinnige wijze na de tweede acte verdwenen. Een zegs man van het theater verklaarde dat Nicole uit haar kleedkamer is wegge gaan na een brief van een onbekende te hebben ontvangen, waarin haar ge vraagd werd naar huis te komen om dat haar moeder ziek was. Een politie-onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat Nicole's moeder niet ziek is. Na Woensdag heeft nie mand de jonge toneelspeelster meer gezien. De avondbladen spreken het ver moeden uit, dat Nicole of ontvoerd is of dat haar verdwijnen een reclame trucje is. Advertentie EXTRA BERICHT Geen centen, maar GULDENS be spaart U, wanneer U by ons een zware kwaliteit OVERALL koopt, een overall welke normaal vtfftlen gulden kost, kunnen wij U zolang de voorraad strekt, leveren voor 1 12.95 in alle maten en gesanfori- seert, d.w.z. KRIMPVRI.J komt zien en overtuigt U, niet goed geld terug. Wij zfln ook op elke markt in Zee land aanwezig. Let dus op het juiste adres, St. Jaoobstraat 46, Goes. Tel. 2953. Nederlandse bankbiljetten in Amerika gestolen. De Amerikaanse rechter heeft de tenlastelegging van heling van Neder landse bankbiljetten tegen George Jes- sel onontvankelijk verklaard. Jessel, een functionaris van de Ex- preso Aero Interamericano, was ervan beschuldigd gestolen Nederlandse bankbiljtten ter waarde van 9000 dol lar in zijn woning te hebben verbor gen. De bankbiljetten, die in de Ver- Staten waren gedrukt en bestemd wa ren voor de betaling van Australische soldaten en ondergrondse strijders in Ned.-Indië, werden in de oorlog van een aanlegsteiger in de Hudsonrivier te New York gestolen. Jessel had ver klaard het geld van een zakenrelatie uit Cuba te hebben ontvangen als be taling voor een handelstransactie. De ministers van Maarseveen en Lieftinck zijn Zondag uit Djakarta per vliegtuig naar Nederland vertrokken. Advies van prof. dr. C. W. v. d. Pot Deze week zullen, zoals gemeld, de gemeenteraden van 's-Gravenpol- der, Nisse en 's-Heer Abtskerke bijeenkomen ter bespreking van de plan nen tot samenvoeging van gemeenten in de Zak van Zuid-Beveland. De drie gemeenten hebben advies Ingewonnen van Prof. dr. C. W. van der Pot te Groningen, die hierover o.m. opmerkt dat het nieuwe plan voor de drie gemeenten een achteruitgang zou zijn. Wat betreft het streven naar „mogelijk krachtiger gemeenschappen", rijst de vraag, ook al zou men hierby alleen op de financiële zyde van hét vraagstuk letten, of de combinatie, zoals die thans gedacht wordt, Inderdaad een krachtiger ge meenschap belooft te zyn dan de drie tot dusver gescheiden gemeenten Saneringscommissie stelt bezuinigingen voor Het Rijk zal weer een bijdrage verlenen. (Van onze Haagse redacteur). Nog altijd verkeert de vrijwillige zie kenfondsverzekering in financiële moei lijkheden Reeds in voorgaande jaren heeft de overheid moeten bijspringen en thans is weer een beroep op haar offer vaardigheid gedaan, doch daarmede is geen afdoende verbetering verkregen. Er zullen maatregelen beraamd moeten worden om de financiën van de zieken fondsen op een gezonde basis te stellen. Ook het beroep op het Vereveningsfonds brengt geen oplossing. De Ziekenfondsraad heeft een san|e- ringscommissie ingesteld, die reeds ver schillende bezuinigingen heeft voorge steld, die op korte termijn ingevoerd een zekere besparing van kosten met zich zullen brengen. Ook de verplichte ziekenfondsverzekering zal hierbij be trokken worden, teneinde het weliswaar geringe tekort, dat voor de eerste maal voor deze groep verzekerden is geraamd, tUdig in te perken. De vrijwillige verzekering is door ver schillende oorzaken noodlijdend gewor den. In deze verzekering zijn in hoofd zaak opgenomen kleine zelfstandigen, ouden van dagen, ambtenaren en „uitge- trokkenen" van de Ziektewet. De premie, die men van deze verzekerden kon vra- DESILLUSIE. Nadat ik 3 jaar in mijn vrije tijd aan een houten zomerhuisje (afin. 7.50 m. x 3.50 m. en uitneembaar) heb gebouwd en nu het voltooid is daar een plaatsje voor tracht te vinden, kan ik voor het plaat sen geen toestemming krijgen. Het be staat uit woonkamer. 2 slaapkamertjes, keuken en W.C.. terwijl er 6 openslaande ramen zijn aangebracht. En hier de re den waarom geen toestemming wordt ge geven Er moet een woonkamer zijn van mins tens 15 m2, de slaapkamer moet 7 m2 zijn. hoogte vloer tot plafond 2.60 m. enz. Mijn huis waar ik met vrouw en 2 kin deren dagelijks in moet wonen, heeft een kamer van 14 m2. slaapkamertjes van 4 m2 gemiddelde hoogte 2.50 m.. geen keuken enz. (Havendorp). Is het nu niet een beetje al te gek dat een zomerhuisje waar slechts de vacantie in wordt doorgebracht aan hoger eisen moet voldoen, dan met goedkeuring der over heid, gebouwde woningen. Er wordt van verschillende zijden pro paganda gemaakt voor het doorbrengen van de vacantie in de vrije ntauur, maar niet iedereen kan dure pensions betalen Ongetwijfeld is het nodig dat zomer huisjes aan bepaalde eisen voldoen, maar laat men dan met de reeds bestaande huisjes enige soepelheid betrachten, daar ik er van overtuigd ben. dat meerdere bezitters van dergelijke huisjes, die hun zomerverblijf hebben moeten afbreken, of kostbare veranderingen aan moeten laten aanbrengen, er net zo over zullen denken. A. VAN HAARLEM. Naschrift Redactie. Inderdaad worden aan zomerhuisjes oJ. te hoge eisen ge steld. Dat de gemeenten geen krotten of kippenhokken als kampeerhuisjes wensen toe te laten, accoord. Maar als men bijv. ziet, dat bijv. in Vrouwenpolder zeer de gelijke en behoorlijke zomerhuisjes af gebroken moeten worden, terwijl huisjes zoals die geëist worden, met geen dui zenden te betalen zijn, rijst toch de vraag of men niet veel te ver gaat. Meer soe pelheid is inderdaad gewenst. LOGEERCENTRUM DUINOORD TE GROEDE. Wat de heer Traanberg onlangs in uw courant van Donderdag jl. schreef over het logeercentrum „Duinoord" is stellig juist. Maar verle den jaar was er voor ons geen tijd meer, om alles geheel voor elkaar te hebben. Daarvoor werd van Rijkswege het kamp veel te laat te onzer beschikking gesteld. Maar zo heel erg is dat toch niet ge weest. We worden overstroomd met aan vragen van personen, die van de zomer graag 1a „Duinoord" zullen kamperen. Vele van die personen hebben ook ver leden jaar hun vacantie. of een gedeelte daarvan, in Duinoord doorgebracht. Wel een bewijs, dat het er allerminst slecht is geweest. Trouwens hoeveel dankbetui gingen kregen wij. of onze Burgemees ter. niet van onze logeergasten? Maar dat neemt niet weg. dat ook wy van oor deel zijn, dat de suggestie van de heer Traanberg overweging verdient Voors hands echter verbiyden wij ons met onze gasten, die hier met medewerking van de autoriteiten een goede, zij het eenvou dige gelegenheid geboden wordt, om ook hen. die gedwongen zijn minder hoge eisen te stellen, hun vacantie in deze streek door te brengen. Namens bestuur v. d. V.V.V. Groede, P. M. HOSTE. Voorzitter. GOEDE VRIJDAG. Velen verwondert het telkens weer op nieuw dat de GOEDE VRIJDAG zo ver onachtzaamd wordt. Het leven gaat z'n gewone gang; er wordt gewerkt, gekocht en verkocht; er is rumoer als alle ande re dagen. Gelukkig ja. er zyn nog stille uren des avonds wanneer er kerkdienst is of béter nog in de kerken waar het twee maal dienst is. doch helaas! van een alge mene vol piëteit gevierde GOEDE VRIJ DAG is nog geen sprake! Het komt mij voor dat er hier iets niet in orde is. Jezus' sterven aan het Kruis voor U en voor mü en voor alle mensen is de eeuwige prediking van schuldvergeving. Daarom is die Vrijdag, waarop Hy stierf „de GOEDE VRIJDAG"l Als alles gewoon door gaat komt die Grote Dag niet tot zijn recht. De wereld is niet hopeloos en de mens behoeft niet hopeloos te zyn, omdat Jezus op GOEDE VRIJDAG het schuldoffer bracht! Dé&rom de Goede Vrijdag dus geen gewone werkdag meer!!! Wij vragen Plaatseiyke en Kerkehjke Autoriteiten alsook de Pers dringend hun medewerking. Werkgevers! realiseert U dat de GOE DE VRIJDAG méér is dan een tweede (of derde) Chr. feestdag l Zakenmensen sluit Uw zaken en helpt zo allen mede dat de GOEDE VRIJDAG voortaan wor de EEN ALGEMEEN ERKENDE STILLE CHR. DANKDAG! Goes. R- gen. was niet toereikend om de kosten van de uitgebreide verstrekkingen op geneeskundig terrein, die in 1947 in het algemeen op hetzelfde niveau zijn ge bracht als voor de verplicht verzekerden te bestrijden. Het jaar 1947 bracht een nadelig ex ploitatiesaldo. De overheid wilde daar voor het Vereveningsfonds van de ver plichte verzekering aanspreken, doch de mede-financiëring van de vrywillige door de verplichte verzekering heeft uiteraard bezwaren. De Stichting van de Arbeid, die over deze kwestie advies ge vraagd werd, heeft dan ook slechts aar zelend in het putten uit het Verevenings fonds toegestemd, geleid door de gedach te, dat er een nieuwe Ziekenfondswet in de maak was. die sanerend zou werken, zodat de bijdrage van de verplichte ver zekering slechts een incidenteel karakter zou dragen. DE VEREVENINGSKAS. De nieuwe Ziekenfondswet bleef echter uit en de financiële moeiiykheden duur den voort. In de volgende Jaren moest daardoor opnieuw een beroep op het Vereveningsfonds, dat is op de middelen, die door werkgevers en werknemers voor de verplichte ziekenfondsverzeke ring bijeen gebracht moeten worden, ge daan worden. De Stichting van de Ar beid voelde daarvoor steeds minder; zij was van oordeel, dat andere middelen toegepast moesten worden om uit de im passe te komen. Zij staat op het stand punt. dat de „uitgetrokkenen" en de uit het bedrijfsleven afkomstige ouden van dagen onder de verplichte verzekering behoren.te worden gebracht en dat ook de ambtenaren, voor wie de overheid als werkgeefster geen premie betaalt, ver plicht verzekerd dienen te worden. Niettemin heeft de Stichting berust in een aantal bijdragen uit het Verevenings fonds en wel in 1947 van f 10.000.000.in 1948 van f 12.000.000.en in 1949 van f 7.500.000.—. Nadere berekeningen we zen uit, dat de tekorten in werkelijk heid nog meer hebben bedragen dan door deze grote sommen gedekt werd. Daarom is nogmaals een aanvullend sub sidie van f 5.000.000.uit 't Verevenings fonds geput. Ook tegen dit laatste be drag heeft de Stichting voor de Arbeid tenslotte geen bezwaar gemaakt hoe wel zij haar principiële bedenkingen wel handhaafde en wel omdat de overheid voor het eerst bereid gevonden werd om met het oog op de vrijwillig verzekerde ambtenaren ook harerzyds in het tekort van de vrywillige verzekering by te dra gen. In 1950 zal de nieuwe Ziekenfondswet, By het verlies voor Nisse van Nisse Stelle komt nog; voor 's-Heer Abts kerke de ook reeds in het eerste plan voorziene overgang van Baarsdorp naar 's Heer Arendskerke. De combi natie zal een verlies lijden van pl.m. f 20.800, waartegenover aan bezuini gingen niet meer kan worden becij ferd dan pl.m. f 7200. Intussen schuilt de kracht van een gemeenschap volgens prof. van der Pot niet alleen in haar financieel ver mogen, maar voor een belangrijk deel ook in het gevoel van saamhorigheid der bevolking. Dit is over het alge meen aanwezig in sedert eeuwen staande gemeenschappen. Wanneer men zulke gemeenschappen min of meer willekeurig bijeen voegt en er- daar hier en daar nog 'n stuk af knipt, ontstaat een zuiver kunstma tige gemeenschap, waarvan als zoda nig weinig kracht zal uitgaan. DE NIEUWE RAAD. In de nieuwe combinatie zal 's Heer Abtskerke vertegenwoordigd zyn met 430134 is 296 inwoners, Nisse met 657120 is 537 en 's-Gravenpolder met 1368 inwoners. Het totale aantal blijft ver beneden de 3000, dat nodig zou zijn om aan de nieuwe gemeente raad een getal van 11 leden te ge ven. Deze zal, evenals de drie be staande raden, uit 7 leden bestaan, waarvan allicht 4, zo niet meer, uit 's-Gravenpolder zullen voortkomen. De bewoners van 's Heer Abtskerke en Nisse zullen zodoende vrij zeker het gevoel krijgen, dat zij gean nexeerd zijn. Eerst na zeer lange tijd zal wellicht een nieuw gemeenschaps gevoel ontstaan, maar voorshands zal men in beide genoemde dorpen sterk het gemis voelen van het oude admi nistratieve centrum. MÈER SAMENWERKING MOGELIJK. De adviseur zag niet over 't hoofd, dat er verschillende belangen zjjn, waarop in de tegenwoordige tijd meer de nadruk valt dan vroeger en die door gemeenten van 300 a 500 inwo ners en zelfs van pl.m. 1500 inwoners bezwaarlijk naar de eis kunnen wor den behandeld. Het scheppen van gro te bestuurskringen binnen het pro- Betwiste erfenis De Chicagose importeur Chris topher Janus heeft van zijn rij ke Egyptische oom onder meer 4 Egyptische dansmeisjes van 16 tot 21 jaar geërfd. Zijn tante, die twee derden van zijn ooms nalatenschap heeft gekregen, betwist hem echter nog zijn deel en zijn vrouw is ook niet bepaald enthousiast over die meisjes. zo zij al binnen afzienbare tü'd tot stand mocht komen, nog geen toepassing vin den. Men staat dus voor de noodzakelyk- heid opnieuw 'n groot tekort van de vrij willige ziekenfondsverzekering te dekken, ondanks de verhoging van de premie voor de vrijwillig verzekerden van zes tien jaar en ouder van 50 tot 63 cent per week. Vandaar, dat weer. een beroep op het Vereveningsfonds is gedaan en dat het Rijk zich bereid verklaard heeft een bij drage te verlenen. De door de Zieken fondsraad ingestelde saneringscommissie zal verder moeten nagaan, op welke wij ze spoedig tot een sluitende rekening ge komen kan worden. In de vorige jaren verenigde de Stichting van de Arbeid zich nog met het beschikbaar stellen van grote bedragen uit het Vereveningsfonds ter dekking van de tekorten. Voor 1950 heeft zij haar standpunt voorbehouden; zy wenst voldoendë inzicht te verkrij gen in het effect van de maatregelen der saneringscommissie. ONZE DAMRUBRIEK. IJmuidenaar Laros iets achteruit gegaan. Tot de deelnemers aan de voorron de Kampioenschap van Nederland 1951 behoort ook ae bekende IJmuide naar Laros. In de finale van het Nationaal Kampioenschap 1948 bezette hij de 2e plaats vóór Keller en van Dyk; in het Wereldkampioenschap eindigde hij op de 5e plaats! Verwacht mocht dus worden, dat hij in de voorronden een eerste viool zou spelen. De situatie is echter zo, dat hy h\j moet nog één partij spelen op de 7e plaats staat, zodat het nog zeer de vraag is of hij bij de bovenste zes zal eindigen. Dit kan als een bewijs gelden, dat er hevig gestreden wordt en dat in Nederland steeds weer dammers naar voren komen, die een grote rol zullen gaan spelen. (Jurg-Haasdonk-Bergs- raa). Wy hebben echter ook de indruk, dat Laros iets minder scherp speelt dan een twee jaar geleden. Onderstaande boeiende partij werd ;speeld in de 11e ronde: rit: L. Anderson, Goes; Zwart: H. Laros, IJmuiden. 1. 32-28 19-24 2. 37-32 14-19 3. 41-37 18-23. Vervolgt wit nu met 34-30 (10-14) 30-25 (17-21), dan is 39-34 verhinderd wegens 21-27, 24-30 enz. Dit is een variaat van de Dumont-speelwijze in de modern-Franse opening, welke op het principe berust, dat wit de op sluiting aan de linker-vleugel niet kan handhaven wegens tempo-gebrek. 4. 34-29 23x34 5. 40x29 20-25; 6. 29x 20 25x14 7. 46-41 12-18; 8. 28-22 17x28 9. 32x12 7x18; 10. 37-32 1-7 11. 33-28 7-12; 12. 39-33 19-24 13. 44-39 14-19; 14. 41-37 10-14. Het bij herhaling bezetten van veld 24 wijst op Zwart's voorkeur voor een klassieke partij. 15. 50-44 18-23 16. 31-27 13-18; 17. 44-40 9-13 18. 39-34 14-20; 19. 34-29 23x34 20. 40x29 20-25. 11 of 12-17 faalt natuuriyk wegens 29-23, 28-22, enz. 21. 29x20, 15x24. Indien zwart te rugslaat naar 14, dan volgt 35-30 met voordeel voor wit. 22. 37-31, 4-9, 23. 47-41, 5-10. 24. 41-37, 10-15. 25. 49-44, 9-14. Stand van 25e zet van zwart: Wit: 27-28-31/33-35/38-42/45 en 48. Zwart: 2-3-6-8-11/16-18-19-24 en 25 Het is in een stand als deze steeds vinciale verband met het oog juist op die belangen, zou naar zijn gevoelen daarvoor de beste oplossing zijn. Bin nen die bestuurskringen of districten, waarvan Zuid-Beveland buiten Goes er drie of vier zou kunen bevatten, zouden de aloude gemeenten met een meer beperkte, maar toch altyd nog belangrijke taak hun zelfstandigheid echter kunnen bewaren. In Nederland kent men reeds de publiekrechtelyke samenwerking van gemeenten. Vol gens het op 15 Maart jl. door de Tweede Kamer aangenomen ontwerp van wet houdende voorschriften met gelingen zal deze samenwerking nog in een ruimer kader worden geplaatst en ook onder bepaalde voorwaarden de oplegging van een gemeenschappe- lylce regeling door de Prov. Staten mogelyk worden. Adviseur gelooft dat in de beoogde richting na deze aanstaande verrui ming nog veel meer zal kunnen wor den bei-eikt en zodoende aan de drang tot samenvoeging van kleine gemeen ten het voornaamste motief zal wor den ontnomen. Amerikaans Huis keurt hulpverlening goed. Het Amerikaanse Huls van Afgevaar digden heeft zijn goedkeuring gehecht aan het programma voor hulp aan het buitenland, dat met ingang van 1 Juli een periode van 12 maanden bestrijkt. De stemverhouding was 287 voor en 86 tegen. In totaal is voor hulp aan het bui tenland uitgetrokken 3102 millioen en 450.000 dollar. Het Huis verwierp het besluit om Engeland Marshall-hulp te onthouden als protest tegen de verdeling van Ier land met 226 tegen 60 stemmen. Het besluit was bij een proefstemming in commissie-zitting genomen. In het totale bedrag van 3.102.450.000 dollar zijn behalve het bedrag voor de Marshall-hulp o.m. begrepen: 25.000.000 dollar voor Tru- mans „punt vier" (de president had om 45 millioen gevraagd), 100 mil lioen voor Zuid-Korea, een zelfde be drag voor niet-communistisch China en 27.459.000 dollar voor de Arabi sche vluchtelingen in Palestina. Minister Stikker over de Raad van Europa. In een interview met de speciale cor respondent van het A.N.P. drukte mi nister Stikker zijn overtuiging uit. dat de huidige zitting van het comité der ministers een zeer gunstig verloop heeft gehad en dat de resultaten ervan be moedigend geacht kunnen worden voo» de verdere ontwikkeling van de raad van Europa. Wat de toetreding van West-Duitsland tot de raad betreft, zeide minister Stik ker, dat het belang daarvan blijkt uit de doelstellingen van de organisatie zel ve. „De Raad van Europa is ingesteld om de democratische Europese landen bij een te brengen". Daarbij acht mr. Stik ker de medewerking van Duitsland on ontbeerlijk, aangezien zonder de opne ming van dit land slechts een onvol doende mate van eenheid bereikt zou kunnen worden. Dit betekent evenwel niet. dat de deelneming van Bonn in het huidige stadium zo belangrijk zou zijn. dat Duitsland zijn toetreding aan bepaal de voorwaarden zou kunnen verbinden. Dr. Adenauer heeft na een bespreking met de partyleiders verklaard het te be treuren. dat „de uitnodiging aan Duits land voor de Raad van Europa niet ge paard is gegaan aan een vriendschappe- lyk gebaar". moeilyk de juiste beslissing te nemen. Wit moet zich nu verklaren voor één van de volgende mogelykheden: 1. uitruil naar 21, al dan niet via 22 waarmede het spel geheel wordt ojjengebroken. 2. Bezetting van de kerkhofruit al dan niet via 21 met zeer riskant spel voor wit. 3. 44-40, waarmede wit zich teveel beperkingen oplegt. 4. Een inleiding tot een Coup- Royal-formatie met 31-26. Wit besloot tot het laatste en ver- krygt hiermede zeer sterk spel. 26. 31-26! 18-23. 27. 37-31 12-18; 28. 43-39 14-20! Indien zwart 8-12? dan 27-22 (18x27) 32x21 (23x34) 44- 40 (16x27) 40x16! Een aardig voorbeeld van een ver nietigende Coup-Royal winst. 29. 44-40. 8-12. 30. 42-37, 12-17. Wit 39-34 (30e zet) verliest wegens 24-30! Behalve 12-17 kwam nog in aanmerking 3-8. Het ogenschijnlyk voor de hand liggende 2-8. 3-9 of 11- 17 levert zwart zeer nadelig spel op. Het voert te ver, dit geheel uiteen te zetten. Gewezen zij slechts op de mogelijk heid van 39-34, waarna bij bezet ting van veld 8 of 9, 24-29 óf 24-30 verhinderd is wegens 27-21! 31. 27-21 16x27. 32. 32x12 23x34. 33. 12x14 20x9. 34. 40x20 15x24; 35. 37- 32 13-19. 36. 31-27 9-13; 37. 48-43! 11-16. 38. 26-21 13-18; 39. 21-17 3-8. 40. 36-31 18-23; 41. 43-39. 23-29. 42. 45-40. 29x38; 43. 32x43. 2-7. 44. 27- 22 8-13; 45. 40-34 24-30. 46. 35x24 19x30; 47. 31-27 30-35. 48. 43-38 25- 30; 49. 34x25 35-40. 50. 39-34 40x29; 51. 27-21 16x18. 52. 17-12 13-19; 53. 12x14 29-34. Remise.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 4