NIEUWS UIT ZEELAND TWEEDE KAMERLID STUFKENS SPRAK VOOR „NIEUWE KOERS" Avondschool Nijverheidsonderwijs te Middelburg HET WALVIS-BROED. WALCHEREN VEERTIG JAAR ONDERWIJZER TE MIDDELBURG |T"genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 3 APRIL 1950 Gewest Zeeland vergaderde. Het gewest Zeeland van de „Nieu we Koers", de jongeren organisatie van de Partij van de Arbeid, kwam in het afgelopen weekeinde in „de Prins van Oranje'.' te Goes bijeen. Nadat de gewestelijke voorzitter, de heer Martin de Groot uit Goes in de vooravond de jongeren had ver welkomd. volgde een gemeenscnappe- lljke koffiemaaltijd. Des avonds werd in de grote zaal een openbare vergadering gehouden, waarin het Tweede Kamerlid mr. N. Stufkens sprak over het onderwerp „Waar staan wij". In grote lijnen schetste spreker de wereld van he- Explosieve (Kamper)-uien Het Alg. Ned. Persbureau bracht Zaterdag een vrij schokkend bericht op de telex, afkondiging uit Den Haag, dat luidde „De Nederlandse rege ring heeft met ingang van he den de export van uien stopge zet. Dit is geschied op aan drang van de geallieerde mi litaire raad. Volgens ontvan gen inlichtingen is gebleken, dat de grote export van uien naar Oost-Europa niet be stemd was voor menselijke consumptie. De inlichtingen over de bron. waarover men zwijgt, zeggen, dat de uien verwerkt worden in fabrieken, die voor oorlogsdoeleinden fa briceren. Men vermoedt, dat uit deze Nederlandse land bouwproducten explosieve grondstoffen worden verwaar digd. De regering overweegt maatregelen, om alle nog aan wezige partijen uien over re nemén, teneinde de telers en handelaren voor schade te vrij waren. Voorts is men van plan de teelt van uien onder scherpe contróle te stellen". Voorwaar een opzienbaren de tyding, temeer, wanneer men bedenkt, dat de uien- export enige tijd geleden al is gestaakt, omdat er geen uien meer warenTe laat is het schaamrood op de kaken van de A.N.P.-redacteuren ver schenen. „Sliep uit klonk het op alle dagbladredacties, toen korte tijd later de telex meldde „Het bericht, Export van uien stopgezet", wordt hierbij ingetrokken. Het is een ons op onverantwoordelijke wijze toegezonden Aprilgrap". De kalender wees 1 April den, waarover sombere dreigingen hangen. De vrijheid is in gevaar. Wanneer men daarom iets van zijn opdracht begrijpt, staat men thans aan het front om te vechten voor de geestelijke en maatschappelijke vrij heid. Sprekend over het Indonesische waagstuk zeide spreker dat de P. v. d. A. haar standpunt handhaaft. Verder sprak de heer Stufkens over de rechtsorde van de arbeid. In dit verband noemde hy in het bijzon der de Publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie. Verschillende andere onder werpen, als het belang van een West- Europese samenwerking, het gevaar van een loslaten van de loonstop en de andere enorme moeilijkheden op economisch gebied kwamen ter spra ke. Spreker wees op de komende Sta tenverkiezingen. Vooral met net cog op de samenstelling van de Eerste Kamer, waar volgens spreker nog t en te conservatieve geest heerst. Als belijdend Christen wees spreker 'er op dat zij die geloven in de uiteinde lijke komst van het Godsrijk, geroe pen worden in deze were UI een t.ukeri van gerechtigheid op le richten. Na de pauze was er gelcgonneii tot het stellen van vragen. De „Stem des Volks" verleende haar vocale mede werking aan deze bijeenkomst. Zondagmiddag zetten de „Nieuwe Koersers" hun bijeenkomst voort. Na enkele volksdansen, hie'l de age meen voorzitter, de heer Martijn Tjebbes een inleiding, waarin luj liet Nieuwe Koers-werk in plaatselijk, landelijk en internationaal verband besprak. Voorts zette hij de verhou ding- tot de P. v. d. A. en de A.. Ï.C. uiteen. Hierop volgde een geanimeer de gedachtenwtsseling. Na een farpi- liecompetit.ie, besprak tenslotte de heer Th. A. van der Spiegel uil Goes, het perswezen in het algemeen en de ontwikkeling van de socialistische pers in het oijzonder. P.onJ acht uur sloot de gewestelijke voorzitter dit. weekeind. SEROOSKERKE (W.) Met ingang van 1 April 1950 is in do plaats van Mej. J. MARKUSSE, als agent van ons blad aangesteld de Heer R. DE LATER NOORDWEG 8. Opgave van abonnementen en advertenties voor ons blad, zullen gaarne aan het nieuwè adres in ontvangst worden ge nomen. ADMINISTRATIE PROV. ZEEUWSE COURANT Originele opening van badhuis in Zaamslag. GENODIGDEN VERDWENEN IN BADCELLEN. Burgemeester H. D. Trimpe van Zaamslag heeft zijn gemeentenaren een uitstekend voorbeeld gegeven. Nadat hij in een bijzondere bijeen komst in de raadszaal de in het ge meentehuis ondergebrachte nieuwe gemeentelijke badinrichting officieel had geopend, nodigde hij de aanwe zigen uit om met hem de daad bij het woord te voegen en een bad tc nemen. Allen begaven zich daarop naar het badhuis, om deze aanwinst van Zaamslag in ogenschouw te ne men en verdwenen vervolgens in de badcellen. Dit voorbeeld vond navol ging. want toen later in de middag het badhuis voor het publiek werd opengesteld, bleek de belangstelling vor de douches enorm groot. Meisje redde tweejarig kind uit het water. Het tweejarig zoontje van de familie v. d. Hooft te Temeuzen geraakte bij het spelen te water in de duiker aan de Steenkamplaan, Op het hulpgeroep van een buurvrouw, die het ongeyal zag. sprong de 18-jarige mej. B. Valkcx gekleed te water. Zij smaakte het ge noegen het kind te redden. Distributiedienst te Middelburg opgeheven. Zaterdag 1 April 1950, dat zal een gedenkwaardige datum in "ónze his torie geworden. Wat een jaar tevoren nog een April-grap zou hebben ge leken. was eergisteren verheugende werkelijkheid: de distributiediensten werden officieel opgeheven. Ook aan de werkzaamheden van de dienst voor Walcheren, gevestigd te Middelburg, is thans definitief een einde gekomen. En zo nemen wij nu afscheid zon der te treuren. Wij willen hier niet de korte, doch roemruchte historie van deze dienst gaan oprakelen (dat gebeurde reeds bij het 10-jarig „jubi leum"), maar onwillekeurig gaan toch even dc gedachten terug naar de nog maar zo kort achter ons liggende tijd. dat nagenoeg alles op de bon en op punten was, naar 't eindeloos geschar rel om uit te komen, naar het onge zonde gesjacher, dat daar dikwijls het gevolg van was. Om van de zwarte handel, die onvermijdelijke uitwas van een distributie-tijdperk, maar niet te spreken. Het is allemaal alweer ge schiedenis geworden en wij kunnen daar blij om zijn. Er is een tijd geweest, dat meer dan honderd mensen werkzaam waren op het distributiekantoor te Middelburg. Zaterdag j.l. werd aan de enig over geblevene, de directeur de heer L. A. Bouman, eervol ontslag verleend. Tien en een half jaar heeft hij de Distribu tiedienst gewerkt, negen en een "half jaar heeft hij daarvan de leiding ge had. „Het waren de beste jaren van mijn leven", vertrouwde hij ons Za terdag toe. Voor de wijze, waarop hij en zijn staf van personeel in de afge lopen jaren getracht hebben het pu bliek zoveel als maar mogelijk was ter wille te zijn, past bij dit afscheid zeker een welgemeend eresatuut! Zeeuwse militairen komen naar huis. Met de General Stuart Helntzebnan, die 20 Maart uit Tandjong Priok is ver trokken en 11 April in Amsterdam wordt verwacht repatriëren de volgende Zeeu wen: P. J. Allaart, Oostburg; P. J Blok. Kieuwdorp; J. D. Ganseman. Kapelle; H van Gassen. Zeedorp, Ossenisse; D. J. Gueguierre. Temeuzen; P. G. Huser, Vlis- singen; A. de Jonge. Scharendijke: C. M. Kasse. 's-Heer Arendskerke; A. J. Mang- nus, Boskapelle; K. Mangold. Axel; P. Melis. Serooskerke; J. SandCl'se, Koude- lcerke; J. Buyze, Kamperland; J. L. de Keyzer. Clinge; A. A. Martens. Ovezan- de; J. Wirtz. Hoedekenskerke; P. M, Dicrx. Breskens; J. Hoogstrate, Kloetin- ge; P. J. Jansen, Hansweert; W. Kaljouw Grijpskerke; J. Kempe, Colijnsplaat; J. A. Willigen! Vlissingen: S. J. de Feiter, Kerkwerve; K. J. Holm, Zierikzee; J. Schrier. Waarde; J. P. Vereecken, Kloos- terzande; M. Wonaergem. Oostkapelle; S. Mol. St. Philipsland en A. Jobse. Goes. Met de Groote Beer. die 21 «Maart uit Tandjong Priok is vertrokken en 13 Aprli in Amsterdam wordt verwacht re patriëren de volgende Zeeuwen: J. Bal, Bruinisse: J. den Doeider. Temeuzen; J. Kloek Wolfaartsdijk; A. C. J. van Loo, Goes; C. van Oostenbrugge. Breskens; A. W. Sloutjesdijk. Nieuwerkerk; J. J. van Fraassen. Waarde; J. J. Olree, Vlissingen; L. J. de Block. Koewacht; L. Hartoog. Yerseke; C. Klap, 's-Heer Hendrikskin deren; J. Kempe, Vlissingen; L. M. Klep- pe, Oosterland; J. Maljers, Middelburg; P. lyiecvman, Vlissingen en A. de Meiil- meeser, Arnemuiden. per rol De grootste en de beste Uitreiking getuigschriften en rapporten. In een feestelijk ingericht lokaal var. de Ambachtsschool te Middelburg werden op de gebruikelijke wijze getuigschriften, rapporten en beloningen uitgereikt aan de leerlingen van de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Dc bijeenkomst, waarin aanwezig waren d«- Commissie van Toezicht en alle leraren, stond on der leiding van de heer J. W. Kögeler. wnd. burgemeester. De leerlingen, die het getuigschrift ont vingen. werden dóór de voorzitter en de directeur toegesproken en aangemoedigd met de verkregen kennis in het belang van de gemeenschap te woekeren en deze uit te breiden. De voorzitter prees de prestaties, die uit de tentoonstelling We ken. niet in de laatste plaats die der metaal- en houtbewerkers. Tenslotte werden waarderende woorden gericht, tot de heer P. Wilschut, die op 1 April 25 jaar bij het nijverheidsonder wijs werkzaam was. Hij werd een dege lijke, ernstige werker en een van de bes te vakleraren genoemd. Namens de lera ren bood de directeur de jubilaris eer geschenk aan. Bevorderd van de le naar de 2e kl.: J. N. v. d. Berg. D. de Bruijne. H. J van Donselaar, J. van Egmond. H. C. Heiboer. J. Hendrikse. C. Hoek. J. Hoo- gerheide, J. Huijsman. C Luitwieler, C. F. Riet velde. J J. Schuilwerve. P. J. Soer. A. Vermeulen, allen te Middelburg, P. Boogaart, Zoutelande, P. Boone Lzn.. Koudekerke. Joh. Jobse, Oostkapelle, W. Mesu, Oostkapelle en C. Meulmeester, Arnhem. Van de 2e naar de 3e klasse: A. Din- gemanse, A. Franse, E. Joosse, C. Steyn, C. H, Verwey, P -M. Zwarlepoorte, J. H. van Dijk. allen te Middelburg. A. v. d, Broeke, Grijpskerke. J. J .Crucq. Arne muiden. A Goedbloed, Veere, L. Houter man. Serooskerke. K. v. d. Ketterij, Ar nemuiden en J- J .van Eenenaam. Sou burg. Van klasse 3 naar klasse 4. P. Dek ker. C. J. van Egmond. E. van Maanen, J. de Rijk. H. G. Schotman. I. A. Goed bloed. A. deKam. P. A. J Slof. M. C. Tissink. J. de Jong. J. Dobbelaar. Th. H Lenting. allen Middelburg. L. Boone. Se rooskerke.. M. Janse. Koudekerke. A. H. Kasteleyn. Souburg. G. de Nood, Nieuw- land, J. de Ruyter. Haarlem. P. M. van Sorgen. Veere. L. van Waarde (alleen voor tekenen i. Nieuwland. A. Bimmel, Domburg. J. van Keulen, Veere, J. van Belzen. Arnemuiden, F. Jobse, Oostka pelle, P. L. van de Boomgaard, Arne muiden. Van de 4e naar de 5e klasse: J. Bassie. A. de Plaa, J.. Schels. C, Köppejan, J. F. Nijsen, W. van Sluys, A. Bos.-. Wy P. Spruit. J. J. Janse, C. J. Tilroe, R. 3. van Weeten. allen Middelburg. J. van Eykeren, :M. Marijs. M. Reijnhout., Sou burg, B. de Later. P. Wattel. Seroosker ke, M. Marteyn. Arnemuiden. P. W. Me su. Oostkapelle. J. A. Roose. A. de Wijze. Koudekerke, M. Dingemansc, W. Roose. J. Sturm. L- Verhage. St. Laurens. J. de Groot. A, de Vlieger. Grijpskerke. EINDEXAMEN. Voor hiet eindexamen slaagden vin klas se 5A: C.-Blaasse, C. J. Brouwer, C. Fi- lius. J. J. Flipse, C. C. Hoogestegeri A. M. Horijn, A. Janse, L. Jobse, A. Kal jouw, L. van Keulen. C. de Ke.vser, 3. Lievense, J.-dè Lignie, H. W. Mallekoote, Meyers. A. Pïeterse, A. de Ridder, J. Theune. G. M. Voskuilen. F. Wattel, J. van Sluijs. In klasse 5B slaagden: H. Boone. P. v. Eyzeren, D. J. Flipse, D. Geersc. S. Hil- lebrand, F. Janse, J. E. Meyers, J. de Nooijer, A. Stroo. J. J. Wisse. In klasse 5C slaagden: J. Marinissen. K. M. Pleyte. C. Sierveld. J. Verhage. In klasse 5E slaagden: F. H. Barentsen, P. L. Boone, J. W Brasser, R, W. Broeks- ma, Franckc. P. Francke, L. .Kaland. M. L. v. d. Klooster. J- J. Minet. J. Pro voost, J. Reynlerse. L. de Vos en A. Jo- ziasse. In tota3l werden zeven leerlingen af gewezen bij de examens. VERVOLGCURSUS. Bevorderd van de le naar de 2e kl. Vervolgcursus (VL.N.O): C. A. Meer man. J. Wondcrgem, Arnemuiden, J. G. de Rijke, M. Jeroense, C. Pleyte. Mid delburg. J. Boone. Grijpskerke. J. Flo- russe. L. M. Hock, A. de Rijke, J. H. Verschelling. P Vcyjel, A. Polderman, P. J. Baan, Middelburg, L. H. Koppejan. W. van Maldegem, Souburg. L. Jobse. A. Reynierse, J van Sluys, Chr. Schipper. Koudekerke, J. Poppë, Ritthem, C. Sinke, Serooskerke. Geslaagd voor de vervolgcursus: W. J. Engelsman en A. P. Vader, Middelburg, J. J. Flipse, Koudekerke. Voor het diploma vakbekwaamheid straatmaken slaagde te Breda, de heer A. Goedhart te Souburg. Critiek op gemeente ontvanger van St. Jansteen VAN ONNAUWKEURIGHEID BETICHT. In de laatstgehouden vergadering van de gemeenteraad van St. Janstcen werden aanmerkingen gemaakt op het beleid van de gemeente-ontvanger. Hij werd door verschillende raadsleden van slordigheid beticht, hetgeen geble ken zou zijn uit de contróle.rapporten. Men wilde een instructie voor dc ont vanger, indien deze althans nog niet bestaat, vaststellen. B, en W. zullen deze aangelegenheid onder ogen zien en de ontvanger verzoeken (en zo no. dig opdragen) buitengewoon nauw keurig te zjjn, Franse landbouw-studenten in Zeeland. 28 leerlingen van Franse land bouwscholen, kwamen Zondagavond in Sluis over de grens voor een tien daagse tocht door Nederland. De meesten hunner komen van de hoge re landbouwschool van Angers aan de Loire, enkele van andere land bouwscholen in Parijs, Beauvais en St. Mothe Achaerd (een klein stadje in de Vendéel. De bedoeling van deze excursie naar Nederland, welke onder leiding van een oud-leerling van de school van Angers, de heer Regis Rivoire, staat, is de leerlingen kennis te la ten maken met de Nederlandse land en tuinbouw en veeteelt. Ir. G. Bui ter van de Rykslandbouwwinter- school te Emm en leidt het gezel schap daartoe docv ons land rond. Hij is er in geslaagd een aantrekkelijk programma samen te stellen. Dit programma begint in Zeeland, waar onder leiding van ir. J. Versteeg, directeur van de Rijkslandbouw- winterschool te Goes, vandaag de meest interessante objecten van Walcheren en Beveland worden be zichtigd. De beide eerste nachten werden doorgebracht in het Arbei derskamp te Breskens, waar burge meester J. A. Eekhout aan het einde van de eerste maaltijd öp Nederland se bodem. Zondagavond een hartelijk wbord van welkom sprak en daarbij wees op de vele banden tussen Ne derland en Frankrijk. Zijn toespraak werd beantwoord door de heer Regis Rivoire. die reeds vroeger enige tijd in Nederland doorbracht en om practische ervaring op te doen. o.m. ook op een landbouwbedrijf te IJzen- dijke werkte. Als vertegenwoordiger van de stichting Zeeland voor maatschappelijk en. cultureel werk, was- mr.-J. F. Homstra ter begroe iing' aanwezig. Dinsdagmorgen vertrekt het ge zelschap naar Wageningen. waarna de tocht door ons land verder door Overijssel, Drente, Groningen, Friesland en Noord- en Zuid-Holland zal leiden. De Paasdagen worden in Amsterdam doorgebracht. Onder dedeelnemers aan deze- ex cursie bevtmdeir -zicïr -eéft' "Zweed en een Yoego-Slaaf. die leerling van één der' genoemde instituten zijn. Resultaat van Aprilgrap. Een tiental knapen hing Zaterdag middag over de Boulcvardmuur te Vlissingen en tuurde diepzinnig in het water van de Koopmanshaven. Of die walvissen nu nooit kwamenIn Breskens zat de uit Sluis afkomstige correspondent van een Belgische Courant in een restaurant te wach ten op het grote gebeuren; het uit zetten van walvlsuroed. Bij een dei- redacteuren rinkelde thuis de tele foon en een meneer uit Beveland in formeerde hoe het-nou-eigenlijk zat, want hij had niks voorby zién ko men Over telefoon gesproken: dat wal visartikel was het ergste voor de te lefoonjuffrouw van de krant, want die moest alle telefoontjes opvangen en doorgeven. En dat waren er een hoop „U spreekt .net de firma Onderwa ter. Meneer, wij hebben spéciale fo to-apparaten voor onderwaterfotogra fie. Wilt U een plaatje van het wal- vissenbroed hebben?" „Meneer, als U Zaterdag nog wat van dat wal vissenbroed over hebt, dan zou ik graag wat willen hebben voor mijn aquarium „Wij hebben ook nog nijlpaarden- broed, kunnen we dat niet aan Uw krant leveren?" „Meneer, ik heb een walvis gezien in het kanaal. Het beessie had een vlaggetje op zijn kop en het zwaaide d'r mee „Een zeeleeuw gesignaleerd in de Schelde meneer, pas op voorde wal vissen „Kippengaas kunnen we U léveren, om de Schelde af te. zetten, anders zwemmen de walvisjes weg Onze Zeeuwsch-Vlaamse redacteur kreeg een telefoontje van een voor aanstaand ingezetene of het foed was dat hy met zyn auto langs wam, dan kon de redacteur meerij den". Dat walviSbroed wilde hy blijk baar niet missen. De Vlissingse redactie kreeg een brief van een Vlissinger, die weten wilde of Prins Bernhard soms met kwam. In Middelburg, waar toevalligerwys twee witgehelmde militaire politie mannen bij de atationsbrug op post stonden, verzamelden zich nogal wat jongelui en ook een aantal ouderen... zelfs reed er een taxi de Loskade op, met pa, ma en drie kleuters. Na een kwatiertje wachten verdween de taxi weer. Aldus het resultaat van de walvis sen-Aprilgrap. IN OOSTKAPELLE Een onverwacht resultaat had een April-grapje van het Zeeuwsch Dag bladen Oostkapelle. Naar aanleiding van éen bericht over de gratis verde ling van een hoeveelheid in een bun ker gevonden chocolade verzamelde zich Zaterdagmorgen een groep van rond 150 man by het Verenigingsge bouw. Toen na bijna een uur wachter de deuren open gingen, bleek het ge bouw' leegGevoel voor humor hdöderr-de slacWtoffers -niet.' Zif-Waven woedend en speuren nu naar geesteiyke vader van de mop. Middelburg NOODKERK NED. HERV. GEMEENTE IN GEBRUIK. Öp Palmzondag werd het ont- snanningslök'aal van het Wederop- bouwkamp aan het Middelburgs wegje als noodkerk officieel door de Ned. Herv. gemeente van Middel burg ingebruik genomen. Het lokaal, dat ruimte biedt aan 300 personen, was geheel gevuld. Voorgangers was ds. F. Don, in wiens wijk de nood kerk is gelegen. Het ligt in de be doeling dat ook de andere Ned. Herv. -vedikanten te Middelburg, in de noodkerk zullen preken. Vlissingen Hartelijke huldiging van de heer A. v. d. Ende. Het oranje-blanje-bleu wapperde Zaterdagmorgen van de gevel der Her vormde School aan de Zuidsingel te Middelburg: in de feestelijke versier de vijfde klasse werd de heer A. v. d. Ende, die op de eerste April 40 jaar als onderwijzer nan deze school verbonden was, op hartelijke wijze gehul digd. Het was aardig, dat niet alleen de genodigden, onder wie autoriteiten uit de onderwijswereld en predikanten alsmede collega's, doch ook de kin deren uit de klas van meester Van der Ende daarbij aanwezig konden zyn. De inspecteur van het L.O., de heer A. A. Leenhouts, die in verband met de noodzaak van een vroegtijdig ver trek het eerst het woord kreeg, wees op de mooie taak. die de jubilaris 40 jaar aan de Hervormde School en vier jaar daaraan voorafgaande elders heeft verricht. Hij roemde diens grote liefde, voor het kind. welke al die jaren zo treffend tot uitdrukking is gekomen. Nadat gebeden was, gelezen uit de brief van Paulus aan de Corinthiërs en gezongen, kreeg de voorzitter van -het schoolbestuur, ds. P. J, F. van Voorst Vader, het. woord. Deze prees de gïote trouw van, dé lieer V. d. Ende en bood hem namens het schoolbe stuur de z.g! Kleine Winkler'Prins-en., cyclopaedie en een schilderij, voorstel lende de haven van Zierikzee, aan. Het schoolhoofd, de heer J. van Sprang, die tevens namens de collega's van de jubilaris sprak, memoreerde, dat de heer V ,'d. Ende minstens 1400 kinderen onderwezen heeft en ge tracht heeft jien iets mee te geven in het leven. In zijn klas zitten thans kin deren, wier ouders hij óók nog in de banken heeft gehad! Deze spreker dankte tenslotte voor de velé bewijzen van vriendschap, die hij en zijn colle ga's steeds van de heer V. d. Ende hebben ontvangen en overhandigde hem als blijk van waardering een fraai boek. BEWIJS VAN MOED. Een van de leerlingen liet zich ook niet onbetuigd en bood de onderwijzer namens de klas een klok en mevr. V. d. Ende, die met haar twee' dochters, haar zoon en schoonzoon de plechtig heid bijwoonde, een boeket anjers aan. De wnd. burgemeester van Middel burg, de heer J. W. Kögeler, bracht de gelukwensen van het gemeentebestuur over en de burgemeester van Souburg, de heer A. H. S. Stemerding, voerde het woörd als inspecteur van de Ver eniging voor Chr. Volksonderwijs. De. ze betoogde, dat het in de jaren waar in de jubilaris zyn loopbaan begon, eigenlijk een bewijs van moed was om onderwijzer bij het Chr. onderwijs te worden. Veel zekerheid bestond er toen nog niet, de klassen waren groot, maar de salariëring Angstwekkend ge. ring. Het hoofd van de Herv. school aan 't Zandt, de heer J. Schipper, richtte zich speciaal tot de kinderen en wees hen op.de betekenis van de trouw die hun onderwijzer 40 jaar heeft getoond. De jubilaris dankte tenslotte mede na mens zijn vrouw alle sprekers en uitte de wens, dat het hem gegeven zal mo gen zijn ook de laatste drie jaar, die hem nog resten vóór zijn pensioen, in dezelfde geest en omringd door dezelf de vriendschap en liefde les te kunnen geven. Hierna werd koffie gebruikt en wer den de kinderen getracteerd. 's Mid dags werd een receptie gehouden in de Bogardzaal waar velen de heer Van den Ende de hand kwamen drukken. NIJVERHEIDSONDERWIJS, Vrijdagavond jl. werden in het school gebouw Avondschool voor Nijverheidson derwijs Vlissingen de bevorderingen be kend. gemaakt aan het eind van de cur sus 1949—1950. Bevorderd van de 1ste naar de 2de klasse: Klasse TA. Jac. Baas, J. v. Bel zen, H. Boelman, A. W. Gillissen, D. de Graaf, P, Griep. C. v. d. Gruyter, P. Leer touwer. Jac. v. Loon. J. Nieuwkoop, W. de Ridder en H. H. Schillemans allen te Vlissingen, C. W. M. Schinkel en C. v. d. Willigcn tc Oost- cn West-Souburg. Niet bevorderd 12 leerlingen. Klasse IB. J. Geluk, J. Hoendervanger, R. Kruizinga, M. Moes. L. den Boer, A. Boogaard. W .Fliers. W. Luwema, J. de Nooijer, M. K. de Nooijer, J. Meerman. G. Tuin en J. Kruit allen te Vlissingen. J. Jalving te Oost- en West-Souburg. Niet bevorderd 8 leerlingen. Van de 2de naar de 3de klasse; Klasse 2A. A. de Bruyne. A. A. Duvekot. A. Everaers, J. Geelhoed. W. Hermans. J. Kort, J. A. v. Loenen. J. de Nooyer, Jac. de Ridder. B. Spuij. Chr. W. Verbeek, Jac. de Wolff, J. C. Ovaa, M. de Boer en J. Overbeeke allen t;e Vlissingen, C. J. Castel en G. C. J. Uyt de Haag te Oost en West-Souburg. Niet bevorderd 3 leerlingen. Klasse 2B. D. v. d. Linden, H. Mallie en Jac. v. d. Plasse allen tc Vlissingen. Niet bevorderd 1 leerling. Bevorderd van 3de naar de 4de klasse: C. v. d. Burgt. K. Kok, P. de Koning, A. D. Millenaar, A. J. Boekhout, C. v. Belzen. J. Boogaard, Kl. Buter, J. Dui zendstra, L. v. Noort, J. Meerman, S. P Ventevogel, J. P. dc Hondt en E. Meer man allen te Vlissingen. J. B. Stokx le Oost- en West-Souburg. 1 Herexamen 1 leerling. Niet bevorderd 6 leerlingen. Van de 4de naar de 5de klasse: P. C. Bertijn. M. J. Corstanje, W. R. H. de la Cousine, H. E Koetje, R. v. Opbergen, W. C. v. Splunder. F. N. M. Corveleijn. J. v. Leerzem, M. de Nooijer. H. Schuys. Chr. M. v. Wanrooij, 'j. P. de Klerk, H. van der Linden en J. v. d. Zauwer. allen te Vlissingen. Herexamen 1 leerling. Üitgestéld exa men 1 leerling in militaire dienst. Niet bevorderd 3 leerlingen. Eindexamens zijn nog niet beëindigd. Geslaagd voor 3e stuurman, de heer W. A. Oosterdorp; voor het examen scheepswerktuigkundige, diploma A, de heer A. Suurland. Beiden zijn leerlin gen van de De Ruytcrschool te Vlis singen, O.- en W.-Souburg FEESTAVOND REPOS AILLEURS. In het jeugdgebouw van de Geref. kerk te Souburg werd een begunsti- gérsavond gegeven van de afd. A. en B van de Geref. J. V. „Repos Ail- leur-s", waarvoor tameiyk belang stelling 1 bestond. Uit het jaarvérslag van de secretaris, de heer W. Joosse, bleek, dat beide afdelingen tezamen 40 leden tellen. De avond werd ver der op prettige en leerzame wyze doorgebracht, waarby dé heer M. v. d; =Putte declameerde. Radioprogramma's voor Zeeuwen in de tropen.' IN MIDDELBURG OPGENOMEN Zaterdagmiddag werd in de Con ceit- en Gehoorzaal te Middelburg een tweetal complete radio-program ma's van een half uur voor de Zeeuw se militairen in Indonesië op de gra- m'ofóonplaat vastgelegd. Het betrof hier een treffend staaltje van particu lier initiatief, meer in het bijzonder van het initiatief van mevr. L. A. M. Hordyk-Heerebout te Middelburg, die ook in haar vroegere woonplaats Per nis reeds enige tientallen van deze uitzendingen met succes heeft geor- geniseerd. De platen werden opgeno men door een geluidstechnisch bu reau in Den Haag, en worden per K.L.M. naar Indonesië over gebracht, waar de beide programma's resp. op Vrijdag 14 en 21 April in de Strijd krachtenuitzending van Radio Dja karta zullen zijn te beluisteren. Natuurlyk vormden de gesproken groeten van familieleden aan 50 Zeeuwse jongens in de Oost de hoofd» Schotel. Zij werden geannonceerd door mevr. Hordijk zelf, wier echtgenoot als omroeper van de hoofdteksten op trad. Algemene groeten werden voorts uitgesproken door Aalmoeze nier H. C. de Graaf en de burgemees ter van Oostkapelle. Aan het eerste programma werd medegewerkt ddor het uitstekende amusements orkest van „De Schelde" door drie Middelburgse meiskes, die het Zeeuwse volkslied zongen, dooi de Zuid-Westers, een accordeon-spe lend lid van de Vitrite-personèelsver- eniging en door Barend de Jonge en Joop v. d. Reepe van de PZEM-per- soneelsvereniging. Bovendien hield ir. C. Kapsenberg van de Kon. Mij De Schelde een hartelyke en bemoedi gend speechje, waarin hij wees op het vele werk, dat jonge Schelde-mensen in het bedryf wacht en dat hij be ëindigde met de woorden: „Wij ver wachten julie spoedig in ons midden". Ook de toespraak van de directeur van het Gew. Arebidsbureau, de heer J. C. Corver, in het tweede program ma, zal vele Zeeuwse jongens, die in de tropen op hun repatriëring wach ten, een hart onder de riem hebben gestoken. De lieer Corver besprak in net kort dc werkgelegenheid in Zeeland cn de kansen, die daar liggen voor de terug kerende militairen. Ook aan dit twee de programma werkten de Zuid-Wes ters en het PZEM-duo mede. Boven dien speelde het fanfarecorps Cres cendo uit Oostkapelle o.l.v. de heer J. J. Laroes een pittige mars en zong 't „comb.-zangkoor" uit die plaats (Eendracht maakt macht met Sur- sum Corda) onder leiding van de heer L. Francke het mooie lied „Mijn Ne derland". Ongetwijfeld zullen beide typische Zéeuwse radio-uitzendingen er toe byöragen om de laatste loodjes van de Zeeuwen in de tropen wat lichter te maken. Zesde leerjaar Chr. Lyceum. Voor een aandachtig auditorium, ouders'vah.' leerlingen van het Chr. Lyceum voor Zeeland te .Goes, hield de rector van dit Lyceum, drs. D. Barends een pleidooi voor de invoe ring van een zesde leerjaar aan de H.B.S.-B afdeling van het lyceum. Vrywel alle onderwijsdeskundigen in Nederland zijn van mening, dat de huidige vorm van de HBS-B absoluut niet meer voldoet, aldus drs. Barends. Dit komt vooral in het zeer hoge per centage blijven-zitters tot uiting. In tegenstelling tot het gymnasium, waar in een klasse gemiddeld 23% doubleert is dit percentage bij de H. BS voor jongens 30 en voor meis jes 24-25%. De oorzaak van dit hoge percentage is gelegen in de verande ringen van het karakter der HBS in de loop der tijden. Steeds meer ver- wyderd men zich van de vorm die Thorbecke bij de instelling ervan in 1863 zich had gedacht. Slechts dooi de instelling van een A-afdeling heeft men deze oorspronkelijke gedachte benaderd. Er gaan nu stemmen op om de H. B.S. tot vier jarige school te maken, maar dit brengt zeer veel bezwaren met zich mee, omdat het niet mo gelijk is, de H.B.S. als voorbereiden de school voor het hoger onderwijs uit te schakelen. Een zesde leerjaar is daarom naar de menig van spr. dè oplossing. Wanneer een leerling een jaarlan ger op de H.B.S. blijft, zal hij er zeer zeker rijper en meer volwassen van daan komen. Financiële bezwaren kunnen slechts gelden voor c!a ouders van die leerlingen, die zonder dou bleren de H.B.S. verlaten. Tot slot sprak drs. Barends de hoop uit, dat de ouders het streven tot instelling van een zesde leerjaar zullen steu nen. Uit de discussie, die na de duide lijke inleiding van de rector volgde, bleek echter, dat de aanwezige ouders niet zo voor het plan van drs. Barends geporteerd waren. Daar dit echter een informatieve bespreking was, werd er geen enkele besluit ge nomen. Goesenaar herkozen als hoofdbestuurslid V.V.D. In de Zaterdag voortgezette jaar vergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, werd ir. M. J. Stoel Feuerstein te Goes, herkozen als lid van het hoofdbestuur. MIDDELBURG. Vandaag: Electro: Key Largo. 7 cn 9.15 uur; Schouwburg: Adam en Evelyne, 8 uur. Morgen: Electro: De Ooievaarsclub. 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Indisch Jeugd centrum, 8.45, 10.30 en 1.30 uur. VLISSINGEN. Vandaag: Alhambra: „Het liefdeleven van Carmen", 7 en 9 uur; Luxor: Jungle Jim", 8 uur; Gemeentehuis: Vergadering rijwielpad Walcheren, 1 uur. Morgen: Alhambra: „Ridders van het zwaard", 7 en 9 uur; Luxor: „LulU Belle", 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2