NIEUWS UIT ZEELAND DANSEN GOESE POLITIEMAN PLEEGDE REEKS VAN INBRAKEN ■■2323333 JUBILEUM GOED WONEN Een druk bezochte receptie WALCHEREN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 1 APRIL 1950 ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK Tijdens nachtelijke straatdienst drong hij kantoren, scholen en w oningen binnen. Hot geeft een rustig gevoel, wanneer men weet, dat in de nachtelijke uren politieagenten door de straten pa trouiiicren, waken over de belangen en de bezittingen van de slapende burgerij. Het was dan ook voor velen een schok te moeten vernemen, dat in Goes een agent werd gearresteerd, die tijdens zijn nachtelijke ronden gebouwen binnendrong en roofde wat van zijn gading was. Vrijdag werd voor de Arrondissementsrechtbank te Mid delburg een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek tegen de man, L. van der P., geëist. Was hij geraffineerd of speelde het toeval hem in de hand? Waren de vele sleutels in zijn kastje op het bu reau inderdaad gevonden voorwerpen, of gebruikte hij ze doelbewust bij zijn nachtelijke misdrijven? Trof hij wer kelijk, zoals hy zei de deuren van kantoorgebouwen en scholen ongeslo ten aan? Het werd tydens de zitting niet duidelijk, doch wél duidelijk was de stem van de Officier van Justitie, mr. P. M. Schenkenberg van Mierop, toen deze de dagvaarding voorlas: een lange reeks van inbraken en dief stallen. Het begon althans volgens de be schuldiging in Mei 1948. Een glasfir ma verspeelde 'n schrijfmachine. De zelfde maand drong v. d. P. een bio scoop binnen, stal geld eneen staaflantaarn als speelgoed voor zijn zoontje. Ten nadele van het zieken fonds Noord- en Zuid-Beveland roof de hij in September 1948 maar liefst 1392uit een geldkistje, dat hij on gesloten in een lade aantrof. In het afgelopen jaar volgden een inbraak bij een wasserij met een buit van 230.een bezoek aan een wo ning boven een cafetaria, waarbij 204.uit een dressoirlade verdwe nen en een inbraak in de Hervormde School, waar v. d. P. uit een lessenaar een bedrag van 200.— meenam, no ta bene door de kinderen gespaard voor een schoolreisje. Ook werd on der meer de meisjesvakschool be zocht. En dan vermeldde de beschul diging nog niet eens de wederrechte lijke toeëigening van 980 spaarbonnon tijdens de Goese winkelweek 1949. welke bonnen v. d. P. een cassette met tafelzilver opleverden. /V ADVOCAAT Mr. Oud opende congres in Utrecht van de V.V.D. PLEIDOOI VOOK HERZIENING VAN ONS KIESSTELSEL. Mr. P. J. Oud heeft Vrijdagavond In Utrecht de jaarlijkse algemene verga dering van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie geopend met een rede, waarin hij de voornaamste bin nenlandse politieke kwesties de revue liet passeren. De V.V.D.-voorzitter sprak o.a. over de souvereiniteitsoverdracht, de P.B.O. en de kabinetsformatie. In verband met dit laatste onderwerp hield mr. Oud een pleidooi voor wijzigingen in ons kiestelsel, waardoor de band tus sen kiezers en gekozenen versterkt zou worden. Naar het stelsel van voor 1917 wilde mr. Oud niet terug, maar een tussenvorm tussen een districten stelsel en een evenredig stelsel, achtte hij goed denkbaar. Getuige England-Spie! verdacht van meineed. De enquêtecommissie heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat op het ogenblik een vierde en vijfde deel van haar verslag in bewerking zijn. Voltooid zijn deze delen echter nog nipt en de commissie kan thans ook nog niet precies aangeven, op welk tijdstip ze voor publicatie gereed zullen zijn. Beide delen worden zeer omvangrijk. Voor het eerst heeft de commissie zich genoodzaakt gezien de stukken, betrekking hebbende op het verhoor van een voor haar verschenen getui ge, te stellen in handen van de Of ficier van Justitie wegens verdenking van meineed. Het betrof hier een ge tuige inzake het England-spiel. Kordaat meisje wist inbreker in bedwang te houden. ..De dochter des huizes zij geprezen", zeide gisteren de Bossche officier van justitie, mr. J. Dony, in zijn requisi toir tegen J. M. N„ zwerver-inbreker, die tijdens een inbraak in Den Bosch door de dochter des huizes op heter daad werd betrapt. Onvervaard greep het meisje de inbreker vast en hield hem onder contröle, tot haar broer op het toneel Verscheen, die de ongenode gast met een ferme ..rechtse" buiten gevecht stelde. Twee en een half jaar was de eis tegen deze 36-jarige zwerver, die met zijn 14 veroordelingen reeds 9 jaar in de gevangenis heeft doorgebracht. HOTEL „NOORDZEE-BOULEVARD Daar gaan wij iedere ZATERDAGAVOND in het groene zaaltje. Toegang op introductie. Met gebogen hoofd, snikkend, stond de verdachte nu voor zijn rechters. Een gebroken man, die alles bekende. Al het geld in totaal ongeveer 3000 was besteed aan het huishouden of op de spaarbankboekjes van de kinderen geplaatst, maar zijn vrouw wist de herkomst niet. Hij stelde het voor alsof hij prijzen in de loterij had ge wonnen en andere meevallertjes had gehad. De Officier van Justitie was vpn oordeel, dat de misdrijven van v. d. P. te ernstiger zijn, omdat zij ge pleegd werden door een opsporings ambtenaar. Uit een oogmerk van al gemene preventie vroeg hij drie jaar met aftrek van voorarrest. Do verdediger, mr. M. Vlaming, be toogde. dat zijn cliënt in 1941 in Goes is gekomen, toen er geen prettige sfeer in het politiecorps heerste en dienstverzaking dikwijls vaderlandse plicht was, V. d. P. is nimmer eèn politieman in hart en nieren geweest. Mede in verband met de persoonlij ke omstandigheden van verdachte drong hij op clementie aan. Uitspraak 14 April. 1 UI 1161/ HUI5KAAVEKS PUK U/TGEVOEPP EN HET PP/AtA BEKLEDING TELEFOON 500 >K 1105 Delftse studenten bezochten Tholen. Een 40-tal studenten in de bouw kunde aan te Technische Hogeschool te Delft, bracht onder leiding van prof. Terkuijl een bezoek aan de in restauratie zijnde Ned. Herv. Kerk te Tholen. Na afloop van het bezoek aan dit waardevolle historisch ge bouw ging men nog naar het gemeen tehuis, dat eveneens in de Middel eeuwen is gebouwd. .In 1930 zullen er 881 woningen, een badhuis en een fietsenbergplaats in beheer zyn by onze vereniging, maar wy hopen de 1000 woningen toch binnen afzienbare tyd vol te maken". Deze woorden sprak de heer A. C. v. d. Velde, voorzitter van de jubilerende bouwvereniging „Goed Wonen", tijdens een receptie, die Vrijdagmiddag werd gehouden in het hotel Noord- zeeboulevard. Hg gaf een overzicht van het wel en wee der vereniging, waarby hg gelegenheid had lof toe te wijzen aan oud-burgemeester C. A. van Woelde- ren en aan burgemeester mr. B. Kolff. Spr. wees op de stijging van de bouw kosten. In 1940 kostten de woningen van „Goed Wonen" gemiddeld f 2250 en thans f 10.800. Ze zijn dus vier maal zo duur geworden. Nog steeds geldt voor de woning bouwverenigingen als ideaal: Iedere, Nederlander een goede woning. Bijzondere hulde bracht spr, aan de heer L. J. Pi'eterse, diö sedert dc op> richting bestuurslid was van de ver eniging en die thans op 77-jarige leeftijd wil aftreden. Hem werd dank gebracht voor alles, wat hg voor „Goed Wonen" deed. Dankbaar herdacht spr. ook het werk, dat de eerste architect der ver eniging. wijlen de heer M. Vrijenhoek, heeft verricht. Na deze rede voerden tal van spre kers het woord voor het aanbieden van gelukwensen en geschenken. Wethouder L. P. van Oorschot bracht de gelukwensen van het ge meentebestuur over en herinnerde aan de noodzakelijke opruiming van de krotwoningen te Vlissingen. De heer D. Heijboer sprak voor de wo ningbouwvereniging Gemeenschappe lijk Belang, de heer M. J. van Poelje sprak niet alleen namens de afd. issingen van de P.v.d.A. maar bood ook een theeservies aan. de heer J. L. Verhagen sprekend voor de Ver. tot verbetering der Volkshuisvesting, uitte de hoop, aat in de toekomst weel een beter type woningen, dan het hui dige gebouwd zou kunnen worden, de heer W. A. den Hollander bracht ge lukwensen over van de afd. Zeeland Nationale Woningraad cn de M. A. van Popering sprak als wethouder van volkshuisvesting, de heer A. R. König haalde herinneringen op aan de activiteit van de Vlïssingse Be- stuurdersbond bij de oprichting van „Goed Wonen" en de heer H. v. d. Meer bood namens deze Bestuurders- bond een klok aan. De heer J. Sinke wees op de pret tige verstandhouding met de coöp. ..De Broederband", waarna de heer J. Post de goede wensen van het per soneel overbracht en herinnerde aan het moeizame herstel van de wonin gen tijdens en kort na de inundatie. Commissaris C. v. d. Mark sprak voor het politiecorps, waarvan ver scheidene leden in huizen van „Goed Wonen" een prettig onderdak vonden en de architect A. Hooft bood mede namens mevr. de wed. Vrijenhoek 'n prachtige aquarel aan. Nadat nog de heer Mol als adj. dir. van Gemeente werken had gesproken en de heer L. F. Groosman, als architect, was de heer van der Velde aan het slotwoord toe. Hij onderstreepte daarin de wens van de bouwverenigingen om een slui tende exploitatie te voeren en hij hoopte, dat het in de toekomst mo gelijk zou zijn wederom woningen te bouwen, die uit de huuropbrengst vol ledig geëxploiteerd kunnen worden. Vermelden wij nog dat tal van bloemstukken, telegrammen en brie ven waren ingekomen. Véle sprekers richtten ook hartelijke woorden tot de heer L. J. Pieterse, die als pio nier van de woningbouwvereniging zo verdienstelijk heeft gewerkt. Het was bijna zes uur toen deze druk bezochte receptie, die bijzonder geanimeerd verliep, teneinde was. DE FEESTAVOND. 5 Avonds werd de eerste van de drie door het bestuur aangeboden feestavonden gegeven. Een stampvol Concertgebouw genoot ten volle van het uitstekende cabaret, dat het ca baret-gezelschap van Gerard Walden en Berry Kievits op de planken bracht. Met een kostelijke „service" werd meteen de stemming erin ge bracht en er ook in gehouden, daar zorgden Berry Kievits, Gerard Wal den en de rest van het ensemble wel voor. In dit gezelschap trad ook de bekende radio-zangeres Coby Beek op, die met haar uitstekende zang de aanwezigen zeer wist te amuseren. Van de andere nummers viel vooral de creatie van de Amsterdamse tram conducteur van Gerard Walden bij- zonder'in de smaak. Met een dave rend müZiTf&ftT vuurwéfk door alle medewerkenden werd deze eerste uit voering besloten. Hiermee trad voor al het orkest van Martih Erich" op de voorgrond. De voorzitter, de heer A. C. v. d. Velde opende de feestavond. Hij deed nog een beroep op de leden van „Goed Wonen" toch veel gebruik te maken van het badhuis. Advertentie MijnhardlJ«t: da cachat, die pijn verdrijftenkouafzet.40-75c. In de Paasvacantie weer schoolvoetbaltoumooien. Ook dit jaar zullen in de week na Pasen de nu reeds traditionele schoolvoetbaltournooien worden ge houden. De commissie van de af de. ling Zeeland der K.NV.B., die de or ganisatie van deze wedstrijden op zich heeft genomen, heeft besloten gezien het groot aantal deelnemers, dit jaar een halve competitie te la ten spelen Er wordt in drie afdelingen gespeeld, die ook andere speeltijden hebben. De leerlingen van de lagere scholen spelen in afdeling A tweemaal 20 minuten. De leerlingen van de laag ste klassen der middelbare scholen, die in afdeling B zijn ingedeeld, spe len reeds tweemaal 25 minuten, even als de leerlingen van de hogere klas sen der middelbare scholen in afde ling C. De kampioen van de afdelingen in de districten Oost Zeeuwsch-Vlaande ren. West Zeeuwsch-Vlaanderen, Wal cheren. Zuid-Beveland en Schotiwen- Duiveland, kampen dan in een finale die omstreeks Pinksteren wordt ver speeld, om de drie wisselbekers. Men heeft als overige prijzen medail les en verder diploma's voor de clubs en spelers afzonderlijk. De wedstrijden in Goes worden ge speeld op het Gemeentelijk sportpark, in Middelburg op Modderoord en in Vlissingen op de terreinen aan de Keersluis, Bosweg (een by veld) én bij het van Nispenplein. POLITIE ALS SCHEIDSRECHTER Wat de scheidsrechters betreft, heeft men zoveel mogelijk getracht gediplomeerde scheidsrechters te krij gen. Er zijn er. die zich beschikbaar hebben gesteld en een snipperdag hebben genomen. Echter niet genoeg. De gemeentepolitie te Vlissingen en Middelburg en de Rijkspolitie te Middelburg hebben evenwel reeds hun volledige medewerking toege zegd. In het reglement, dat deze tournooien regelt, zijn ook enkele strafbepalin gen opgenomen. Zo mogen van een elftal, dat zonder gegronde redenen zijn programma niet afwerkt, het vol gend jaar de spelers niet meer mee doen aan 'dit sympathieke tournooi. In Goes worden de wedstrijden op 11, 12 en 13 April, in Vlissingen op 11, 12, 13 en 14 April en in Middelburg op 11 en 12 April gespeeld. Zijn zeeasters onkruid In hoger beroep stond Vrijdag voor de Arrondissementsrechtbank te Mid delburg terecht F. A. L. C. Baron S. van der O. uit Wassenaar, voor wie als gemachtigde optrad mr. C. J. B. du Croo. Baron 5. was door de Kan tonrechter te Zierikzee veroordeeld tot 15 of 10 dagen, omdat hij met betrekking tot zijn gronden te Oos- terland niet heeft voldaan aan de gemeentelijke verordening van Oos- terland, dat zeeasters, in die verorde ning van Oosterland. dat zeeasters, in die verordening aangemerkt als onkruid, moeten worden uitgeroeid. Een landbouwkundig ingenieur van de Wieringermeer, die als deskundige werd gehoord, verklaarde, dat zee asters geen onkruid genoemd kunnen worden, omdat zij geen schade ver oorzaken aan landbouwgrond, die in cultuur is gebracht. Een boomkweker, die eveneens als getuige optrad, noemde de zeeaster een lief bloe metje, waaraan hij zijn hart had ver pand. Dat zijn in de verordening worden genoemd, achtte hij een „slip of the pen". De Officier van Justitie zeide in zijn requisitoir, dat bij een veroordeling van S. de consequentie zal zijn, dat inderdaad alle zeeasters moeten wor den «itgeroeid, hetgeen in de prac- tijk een volslagen onmogelijkheid be tekent. Het leek hem het beste deze zaak voor nader onderzoek aan te houden. De rechtbank besloot daarna de verdere behandeling voor onbe paalde tijd uit te stellen. Bevelandse gemeenteraden over herindelingsplan. Nog twee gemeenteraden zijn op Zuid-Beveland bijeengeroepen ter be spreking van 't nieuwe herindelings plan in de Zak van Zuid-Beveland. Dinsdag komt de gemeenteraad van Nisse bijeen en Woensdag de gemeen teraad van 's-Heer Abtskerke. Klstendieven stonden in Middelburg terecht. Voor de Arrondissementsrechtbank te Middelburg stonden Vrijdag te recht de fruithandelaren J. de W, en W. van O- uit Goes, die in September 1949 honderden veilingkisten, toebe horende aan de Veilingsverenigingen Zuid Beveland en Kapelle-Biezelinge, bij de tijdelijke houders daarvan ge stolen en vervolgens tegen ontvangst van ƒ3.per kist bij de veilingen hadden ingeleverd. De W. werd er bovendien van beschuldigd bij zijn practijken een 12-jarige jongen en de 18-jarige A. van H. te hebben inge schakeld. De kisten hadden in totaal ongeveer 900 opgebracht. Beide ver dachten bekenden, doch De W. ver klaarde. dat Van O. met de diefstal len is begonnen, hetgeen deze ont kende. De Officier eiste tegen De W., die hij een „principieel scharrelaar" noemde, een gevangenisstraf van 9 maanden met aftrek, tegen W. van O. 1 jaar en 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en on der toezichtstelling. Tegen de 18-jarige helper vroeg hy 30 of 10 dagen en 2 weken voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar, tegen de coupeuse A. F. W. te Rotterdam, die eveneens bij de dief stallen betrokken is geweest en 100 •uit de buit ontving, 2 weken gevan genisstraf. Stationschef benoemd te Middelburg. Naar wy vernemen is tot stations chef te Middelburg' benoemd de heer A. J. Dourlein, thans adjunct-sta tionschef te Heerlen. De heer Dour lein, die opvolger is van de in Den Haag benoemde heer J. L. Vereyken, zal op 15 April a.s. zyn nieuwe func tie aanvaarden. Oudheidkundige vondst te Vlissingen. By graafwerkzaamheden op het terrein van het nieuwe gebouw van 't Belgische Loodswezen te Vlissingen zijn ongeveer 250 16e eeuwse tegels te voorschijn gekovnen. waarvan er een 100-tal zeer fraai zyn. Het zijn ge kleurde tegels, waarop allerlei voor stellingen, voornamelijk vogels staan. Het is niet uitgesloten, dat in dé buurt van de plaats, waar de tegels aangetroffen werden, het eerste Gast huis heeft gestaan, doch zekerheid daarover bestaat geenszins. De tegels zijn overgebracht naar het Stedelijk Museum. Er.kele exemplaren betekenden voor dit museum een be langrijke aanwinst, ornaat zij een ty pe vertegenwoordigen, dat nog niet in de verzameling aanwezig was. Voorts hebben enkele eigenaren van oude-panden in-Vlissingen enkele te gels uit dé 16e en 17e eeuw, die in de ze panden werden aangetroffen, aan het Museum geschonken. Geen stagnatie in Middelburgs wederopbouw. Naar aanleiding van de passage over de wederopbouw van de binnenstad van Middelburg in ons hoofdartikel van Woensdag wijst men ons van bevoegde zijde op het volgende: 1. Het aantal aanbestedingen van nieu we panden is in de laatste tijd niet ge zakt beneden het normale peil. Het enigermate afnemen van aanbestedingen in de laatste maanden van het oude jaar en in de eerste maanden van het nieuwe jaar is een normaal verschijnsel, hetwelk ontstaat doordat in het begin van het jaar het bouwvolume wordt verdeeld over de gemeenten en daarna over de daarvoor in aanmerking komende ge troffenen. Daarmee is enige tijd gemoeid. Ook als er een nieuwe burgemeester is zal dus het volgende Jaar op dezelfde tijd als thans een geringe stagnatie optre den. 2. De door U gesignaleerde hapering welke intussen Is opgeheven is een gevolg van de inwerkingtreding van de wet op de materiële oorlogsschaden. Al leen iemand, die de wet kan wijzigen en die een rechtstreekse invloed op een spoedige totstandkoming van deze wet en haar uitvoeringsvoorschriften kon uit oefenen en dit waren slechts de leden der Staten-Generaal en der Regering had deze hapering kunnen voorkomen. Deze hapering in de financiering zal echter eerst haar invloed over enige maanden doen gelden, waardoor alsdan het aantal aanbestedingen enigermate beneden het normale peil zal zakken. Nu wordt nog aanbesteed ten laste van „in- voorraad zijnde" oude financieringen De' voorbereiding der herbouwfinancie- ringen geschiedt namelijk steeds van 4 tot 6 maanden vóór de aanbesteding, zo dat de hapering die in de laatste 2 maanden is ontstaan thans nog niet aan de herbouwbedrijvigheid kan worden geconstateerd. 3. In de laatste maanden zijn nieuwe panden aanbesteed op de Markt, in de Lange Delft, in de St. Jorisstraat, in de Gravenstraat etc. Met de herbouw van enkele dezer panden wordt binnenkort begonnen, de overigen zijn reeds in aan bouw. 4. De voorbereiding der herbouw van een groot aantal panden is in een verge vorderde staat van afwikkeling. Ook met de herbouw van een aantal dezer panden zal ongeacht de burgemeestersbenoe ming in de loop van dit jaar worden begonnen. 5. Er behoeft geen vrees te bestaan, dat het herbouwrumoer in de binnenstad nu of in dè toekomst zal vèrstom- men. Dit rumoer zal eerst verstommen als de herbouw is beëindigd. 6. Met het bovenstaande willen wij de kern van Uw betoog, die wij juist achten, niet aantasten, doch slechts één Uwer motiveringen, die niet juist is, recht' zet ten. (Zorgvolle uitlatingen van verschillen de zijden hadden bij ons de indruk ge wekt. dat de herbouw ernstig dreigde te stagneren. Dat dit niet het geval is, wekt verheuging. Van de juistheid van ons betoog, dat een spoedige burgemeesters benoeming noodzakelijk is, doet dit alles echter niets af. Redactie). Middelburg MEVR. J. C. WESSELING—PRINS UIT VOOGDIJRAAD. Bij Kon. besluit van 25 Maart 1950 no. 46 is op haar verzoek aan mevr. J. C. Wesseling, geb. Prins, lid van de Voogdijraad te Middelburg, uit die functie eervol ontslag verleend, on der dankbetuiging voor de als zoda nig bewezen diensten. AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Zoals wij reeds eerder meldden, zal er in tegenstelling tot vorig jaar in 1950 wederom een autotocht voor ouden van dagen van Middel burg worden gehouden. Deze auto tocht zal georganiseerd worden door het comité „Autotocht voor Ouden van Dagen", bestaande uit de heren P. Augustijn, J. Verhage en P. de Vos, Ten einde de benodigde gelden bijeente. brengen, -zal door -de dames van de U.V.V. op Méandag a.s., Dinsdag en Woensdag huis aan huis een lijstcollecte worden gehouden, terwijl op Donderdag 6 April (Marktdag) een buscollecte op straat zal plaats vinden. De autotocht zal eind Juni worden gehouden. Het spreekt vanzelf, dat wij met deze collecte van harte in stemmen en haar met warmte by ieder aanbevelen' omdat het zorgen voor ontspanning voor ouden van da gen niet anders dan burgerplicht kan worden genoemd. BENOEMING CHR. KWEEKSCHOOL. Met ingang van 1 April is aan de Chr. Kweekschool te Middelburg tot leraar in de ilch. oefening benoemd, de heer D. Lampe te Middelburg. Vlissingen AFSCHEID BIJ HET POLITIECORPS. Helaas moest de inkrimping van het Vlissingse politiecorps voortgang vinden en in verband daarmede heb ben Vrijdag twee hoofdagenten, die de 55-jarige leeftijd hadden bereikt, de dienst verlaten. Dat geschiedde in een korte plech tigheid, waarby commissaris C. v. d. Mark aan de beide vertrekkenden hulde bracht voor hetgeen zij als be kwame politiemensen hadden ver richt. De vertrekkenden waren de heren B. de Nooyer en P. J. Donze. Bij de woorden van lof sloot de hoofdinspecteur, de heer Q. van Vugt, zich van harte aan. Na hem werd nog het woord gevoerd door de heer de Wolf voor de Chr. Bond van Politiepersoneel en door de heer Dek voor de Alg. Politiebond. Tenslotte werd met een handdruk van de vertrekkende politiemannen afscheid genomen. O.- en W.-Souburg SCHAAKCLUB OPGERICHT. Reeds geruime tijd bestond er op Sou burg het plan om een schaakvereniging op te richten. Nadat de vorige week een propagandarschaakavond was gehouden, waarbij de heer P. de Zeeuw uit Middel burg een simultaan-séance gaf, werd er deze week door een aantal schaaklief hebbers een vergadering belegd. Beslo ten werd een schaakvereniging op te richten. Inmiddels traden 17 schakers als lid tot de vereniging loe. Voorlopig zal er gespeeld worden op Maandagavond in het gebouw van het Rode Kruis. FEESTAVOND „HET GENTRUM". De buurtvereniging ,Het Centrum" te Souburg gaf een feestavond in „De Zwaan". Een zeer afwisselend programma werd vlot afgewerkt, o.a. een blijspel in één bedryf. De leiding van deze avond berustte by de heer J. J. Bruggeman. NIEUW MATERIAAL BIJ PLANTSOENDIENST. Bij de plantsoendienst te Souburg is thans in plaats van de handgrasmaai- machine een benzine Soyd Slower-motor in gebruik genomen. Ook wordt sedert enige tijd ,het huisvuil niet meer met paard en vlagen opgehaald maar per auto. Deze auto kan ook als gewone vrachtauto gebruikt worden. KUNST. Bach's Mattheus-Passion in Goes. Nog geen week, nadat Bach's Mat theus-Passion in de Hulster basiliek tot klinken was gebracht, hoorde men in Zeeland opnieuw deze muziek, dit maal in de Grote Kerk van Goes. In deze stad heeft namelijk de Goese Ora toriumvereniging het aangedurfd om het gigantisch Bach-werk op haar re pertoire te nemen en zo gaf zij Vrij dagavond onder leiding van Jan Kou semaker voor de eerste maal een uit voering van deze passie. Er is inderdaad een zekere moed no dig om als koor aan de Mattheus-Pas sion te beginnen, omdat het werk niet alleen technisch hoge eisen stelt, maar ook omdat men geestelijk in staat dient te zyn deze muziek uit te voeren. Het zingen en spelen van de noten al leen is immers niet voldoende, er moet ook begrip zijn voor de geestelijke achtergrond van het werk. Een vol maakte uitvoering ontstaat pas dan, wanneer technisch en muzikaal een eenheid kan worden gevonden. Men mag eigenlijk deze eenheid nog niet verwachten bij een eerste concert, zo als dit Vrijdagavond door de Goese Oratoriumvereniging werd gegeven. Toch bleek, dat dit koor er ernstig naar streeft om een verzorgde en ver antwoorde vertolking te doen horen. Zo waren er Vrijdagavond in de Maria Magdalenakerk ogenblikken, waarin men werd getroffen door uitstekende koorzang, verzorgd en doordacht, ge troffen door prachtig samenspel van het orkest of door de overwogen voor dracht van een der solisten. Om van dit alles enkele voorbeelden te geven: het slotkoor van het eerste deel. het „O, Mensch bewein dein' Sünde grosz" werd bewogen en aangrijpend gezon gen (opvallend was het, dat hier niet zoals gebruikelijk 't jongenskoor de sopraanpartij meezong)het orkest, het Haags Kamer Symphonie-orkest zorgde by dit koor voor een begelei ding, die zich aanpaste aan de zang. Bij de solisten was het de tenor Reinhardt van Randwijck, die in de eerste plaats genoemd moet worden. Hij zong zijn partij stijlvol en zonder effect-najagery. Ook de zang van de sopraan, mevrouw Ankie Wickevóört— Crommeling en van de bas Otto Gou- perus was bijzonder fraai. De laatste viel op door zijn rustige en ingetógen Christuspartij. Men kan de grootte van een baszanger bijna afleiden uit de wijze, waarop hy het „Eli lama sabat- thani" zingt. Welnu deze passage kreeg een voorname uitvoering, niet alleen door Couperus, maar ook door de tenor, door de organist Th. C. Fer- werda en door Meindert Boekei aan het clavecymbel. Allen gaven zij hier blijk van grote muzikale zelfbeheer sing. Naast de vele goede elementen in de uitvoering van Vrijdagavond, die on getwijfeld voor de toekomst verwach tingen wekken, waren er ook een aan tal minder prettige dingen: kleine foutjes in orkest en koor (b.v. de hobo by „Mein Jesu schweigt zu falschen Lügen stille", de inzet der tenoren bij ,,Lasz ihn kreuzigen", enz.), de wel zeer vele coupures in het tweede deel. waardoor bij de tenor zelfs verwarring ontstond, de matige zang van de bas Henk Driessen, het dikwijls veel te sterke orgel en ook de opvatting van de dirigent, die in sommige opzichten verwantschap toonde aan Piet van Egmond. Men dient bij dit alles echter te bedenken, dat de Goese Oratorium - vereniging voor het eerst dit werk uit voerde. En nog steeds is alle begin moeilijk. Hoofdzaak is echter dat het begin er is. Tenslotte nog één opmerking: men zal in de toekomst er goed aan doen om by kerkconcerfen het carillon bui ten werking te stellen. De beiaard- wijsjes waren Vrydagavond soms zeer hinderlijk. de K. Middelburg naar Paastournooi in Amersfoort. De Middelburgse Mixed Hockey club gaat, evenals vorig jaar naar het Inter nationale Paastournooi van de Amers- foortse Mixed Hockey club. Aan dit tour nooi nemen de volgende clubs deel. Schaerwijde (Zeist) Almelo, Westgate (Engeland) Amersfoort met een A- en B-team, Kieviten (\Va3senaar) Wickers- ley (Engeland) en Middelburg. Gestreden zal worden om de van Mar- wijck-Kooy-beker. Voor het team, dat de beste hockey mentaliteit toont, zowel wat kleding als gedrag betreft, gedurende het gehele tournooi. feestavond inbegrepen, is een wisselbeker beschikbaar gesteld. Middelburg is ingedeeld in poule B en speelt een halve competitie met Kieviten (de bekerhouder) Wickersley en Amers foort A) die vorig jaar op de 2e plaats eindigde). De nummers 1. 2. 3 en 4 van poule A spelen dan nog een wedstrijd, tegen de zelfde nummers van poule B. Thoolse Courant opgeheven. De Thoolse Courant van de firma J. M. C. Pot uit Tholen, die Sinds 1886 wekelyks verscheen, heeft mét als laatste uitgave no. 13 van de vier en zestigste jaargang de uitgave ge staakt. Officiële publicaties. MIDDELBURG. GROEPERING CANDIDATEN PROV. STATEN. De Voorzitter van het Centraal Stem bureau te verkiezing van de leden vin de Provinciale Staten van Zeeland te Middelburg brengt ter openbare kennis, dat op heden van alle Voorzitters dft- Provinciale Hoofdstembur'aux de mede deling is ontvangen welke geldige lijsten van candidaten zijn ingeleverd. Binnen vier dagen kunnen de gemach tigden cfcr ondertekanaars van lijsten deze tot een groep verbinden door een daartoe strekkende gemeenschappelijke verklaring schriftelijk bij het Centraal Stembureau in te leveren. Op Maandag 3 April 1950. te 11 uur zal in de Burgemeesterskamer ten Stadhui- ze een openbare zitting worden gehou den, waarin de loting en nummering der lijsten zal plaats vinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2