PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederland moet deel bijdragen in de Atlantische luchtmacht De stagnatie van het veer Vlissingen-Breskens DE BILT Dat zal grote financiële offers vergen Deze week DEVEZE NAAR KONING LEOPOLD 192e Jaargang - No. 78 directie F van de Velde en F. B. den Boer Adj W de Pagter. Hoofdred. G. öallintijn, Pl.verv.j W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per »veek; f 3.90 p lew.: fr d p. t 4.15 oer lew Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 1 April 1950 (ngez. mededelingen dubbel tarieï. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels l 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 35®300 P.Z.C., Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 58-60. tel 2355. 4 lijnen (b.g.g 2861 of 2160): M'burg Londense Kaai 29. teL 2077 en 2924; Goes: I*. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; Tomeuzen: Bro uwerjjsti. 2; Zierikzee: N. Bogardstn_C_1601_teL26 Hulp van de partners nogn!et voldoende geacht. Het Nederlandse aandeel in de gezamenlijke luchtmacht van de lan den, verenigd in het Atlantisch Pact, zal bestaan uit groepen jagers en lichte bommenwerpers, zo verneemt het A.N.P. van militaire auto riteiten, die aan de conferentie in Den Haag deelnemen. Hoe groot de omvang van de Nederlandse luchtmacht zal worden is nog niet bepaald. Dat zal afhangen van de bijdragen uit andere landen. Het plan zal ech ter grote financiële offers vergen. Er is echter geen keus, zo meent men in luchtvaartkringen, want geen luchtmacht betekent in geval van oor log geen bescherming tegen bombardementen. Zonder luchtmacht zou West-Eropa onder de voet worden gelopen. Gloster „Meteor"-straaljagers, reeds bekend in het Nederlandse luchtruim, zijn bestemd voor de luchtverdediging bij daglicht. Om nachtelijke vliegaan- vallen het hoofd te kunnen bieden, zullen nachtjagers, met radar uitge rust, worden aangeschaft. Het is nog niet bekend, welk type toestel voor dit doel door Nederland zal worden uitgekozen. Aanvankelijk schijnt men te hebben gedacht aan de Amerikaanse „Thunder volt", doch dit toestel is als gevolg van de snelle vooruitgang der techniek, thans reeds weer verouderd. Ook voor de lichte bommenwerper is de keuze nog niet bepaald. Waarschijnlijk zal zij vallen op een Amerikaans toestel. De lichte bommenworpers dienen ter ondersteu ning van de lucht uit van militaire operaties op de grond. Men wijst er echter op, dat van ons land alleen een evenredig deel kan gevraagd worden voor de ge meenschappelijke luchtmacht van de Atlantische Unie, een deel afgestemd op het nationale inkomen en de finan- cieel-economische situatie. Dit bete kent, zo zegt men in luchtmachtkrin gen dat ook de Nederlandse lucht macht in aanzienlijke mate gesteund zal moeten worden door financieel sterkere partners, wier productie vermogen het onze overtreft. Deze steunverlening is thans reeds merk baar. Onder de eerste te verschepen Amerikaanse wapenleveranties be vinden zich o.a. „lesvliegtuigen" voor de Nederlandse luchtmacht. Ook bij de opleiding van vliegers helpen de partners elkaar. Na het on Amerikaanse aanbod tot gratis oplei ding van vliegers in Canada en de Ver. Staten wordt, in conferentie- De militaire kopstukken van de in het Atlantisch Pact verenigde na ties vergaderen in Den Haag en even heeft dit feit op sommigen veront rustend gewerkt. Men meende, dat er een oorlog voor de deur stond en het Stalinistisch aangelopen Vredescomi- té liet demonstraties houden in de oude hofstad. De politie voerde char ges uit, de gedelegeerden merkten niet eens dat er iets aan de hand was. En de oorlog ligt, als men Bradley en Churchill mag geloven, nog een heel eind van ons af. Ons Koninklijk Gezin heeft na de vacantie in Tirol, Savoye als ont spanningsoord opgezocht en de reis daarheen per vliegtuig gemaakt. Dit heeft in Nederland nogal wat pennen in beweging gebracht. Er behoeft met zo'n vliegtuig maar iets te gebeuren en het gehele Koninklijke Huis zou omgekomen zyn. Inderdaad is dit ri sico niet denkbeeldig en zo lang vliegrampen aan de orde van de dag zijn, zou het aanbeveling verdienen om een veiliger reismethode te kie zen. Nederland heeft de Chinese volks republiek erkend en de K.L.M. heeft besloten het binnenlandse luchtver keer niet te herstellen. Beide feiten spruiten voort uit de dwang der om standigheden. De Nederlandse belan gen in China eisen contact ook met de communistische regering en het binnenlandse luchtverkeer is nu een maal niet lonend. De honderdduizendste woning se dert de bevryding werd met vreugde begroet ensmokkelen is nog al tijd een lonende bezigheid. Ware dit laatste niet zo, de smokkelaars zou den zich niet aan de stunts gewaagd hebben, waarmede zij deze week voor gesprekstof zorgden. In Indonesië valt een opstand op Ambon te vermelden die juist uitbrak nu de eerste Unie-conferentie wordt gehouden. Bovendien probeert Djocja nu ook de federalisten buiten Java van hun zetel te stoten. Veel blijft er van het R.T.C.-accoord op. die manier niet over. De Unie-conferentie schynt naai* wens te verlopen. De Nederland se ministers laten zi h optimistisch uit. Betekent dit, dat Nieuw Guinea zonder meer zal worden prijsgegeven? Of het Nederlandse volk, zuchtend onder te zware belastingdruk, het voornemen om aan de R.I.S. een le ning van 300 millioen te geven, erg zal toejuichen, is aan twijfel onder hevig Misère in België! de vierde kabi netsformateur kan aan de slag en Leopold demonstreert zijn einde loos geduld. Tito heeft de verkiezin gen in Joego-Slavië gewonnen. Niet tegen de verwachting in! Attlee heeft met zijn slinkende meerderheid de eerste nederlaag ge leden, Het was niet belangrijk, maar ook niet leuk voor hem. Uit Tsjecho Slowakye zyn 85 man per vliegtuig ontsnapt. Geen reclame voor Gottwald. Geen wonder, dat Praag moppert! kringen binnenkort ook een derge lijk Engels aanbod vernacht. Deze hulp wordt evenwel door ver scheidene deelnemers aan de confe rentie niet voldoende geacht. Wil er binnen niet al te lange tijd een sterke luchtmacht ter beschikking staan van de Atlantische Unie, dan zullen de Ver. Staten, zo zeggen deze deelne mers, in versneld tempo vliegtuigen, en ook luchtdoelartillerie aan de ver schillende partners moeten zenden. Anders zal het te lang duren voor ex- in West-Europa een luchtmacht van enige betekenis is gevormd. In Nederlandse militaire lucht vaartkringen hoort men verder wel de opvatting verkondigen, dat de bouw van een luchtmacht primair is bij het opstellen van een defensie plan. eZlfs wordt hier en daar gepleit voor een vergroting van het lucht machtbudget ten koste van de mari nebegroting. Nederlandse lening van 200 millioen aan Indonesië. Er is overeenstemming bereikt over een lening van Nederland aan Indo. nesië groot 200 millioen, aldus ver nam Aneta van doorgaans welinge lichte zyde, Op de conferentie der Unieministers werd eveneens overeenstemming be reikt ten aanzien van een financiële regeling betreffende de uitbetaling der pensioenen. „Op de Unieconferentie te Diakaita is verder overeenstemming bereikt in zake de Nederlandse militaire missie", aldus verklaarde de staatssecretaris van Ooorlog, rar. Fockema Andreae Vrijdagmiddag in Den Haag. Beide partijen, zo zeide de staatssecretaris, zijn ovex-eengekomen, dat het zakelijk en psychologisch gezien verstandig is met een militaire missie van beschei den omvang te beginnen. In de eerste periode zal zij daarom uit 800 man be staan. „Vredesbetoging" in Den Haag werd verboden. De bux-gemeester van Den Haag heeft de voor Zaterdag in de residen tie uitgeschreven betoging van de Ne. derlandse (communistische) Vredes- raad verboden. Dit om ordeverstorin gen te voorkomen. De betoging was bedoeld als demon stratie tegen het Atlantisch Pact en de bijeenkomst van de ministers van De fensie. In plaats van een straatdemonstra tie zal nu een besloten bijeenkomst in de Dierentuin worden gehouden. De vorst blijft echter onwrikbaar op zijn standpunt staan Koning Leopold heeft erin toegestemd om kabinetsformatexir Devèze Maandag op zyn verblijf te Pregny in audiëntie te ontvangen. Alleen Devèze De delegatie van drie vooraanstaande liberalen, die met Devèze mee zou gaan, moet in Brussel blijven. De kabinetsformateur had verzocht om audiëntie voor hem en zijn delegatie, maar de secretaris van de koning heeft per brief laten weten, dat alleen het bezoek van Devèze op prys wordt gesteld. Het onderhoud moet strikt vertrouwelijk zyn en er mag na afloop geen communiqué worden uitgegeven. De koning liet in zijn schriftelijk antwoord weten, dat hij gaarne ver slag zal ontvangen van de bespre kingen, die de formateur de afgelo pen dagen heeft gehouden. Uit het antwoord blijkt tevens, dat de vorst voornemens is zich strikt te houden aan zijn verklaring van 16 Maart, dat zonder verwijl de Kamers bijeen ge roepen dienen te worden om een ein de te maken aan de wet op het re gentschap. In politieke klingen te Brussel is men over 't algemeen van oordeel, dat, nu de koning duidelijk te ver staan heeft gegeven niet van op vatting te zijn veranderd, uit het on- dei-houd tussen vorst en kabinetsfor- mateur weinig resultaat zal komen. Naar „Le Soil-" meldde, heeft het antwoord van de koning vooral in li- Duikers op zoek naar een grote goudschat Geheel Engeland in spanning. In de baai van Tobermory, voor een der Westelijke Schotse eilanden, wordt op 't ogenblik door duikers gezocht naar een schat van ongeveer 320 mil lioen gulden De schat moet zich be- vinden in een Spaans galjoen, dat daar circa 350 jaar geleden is gezonken. Het wrak van het galjoen ligt op onge veer vijf meter onder de zeespiegel, bedolven door modder en zand. De schat zou bestaan uit gouden du katen en platen en goudklompen. Duikers van de Britse marine heb ben Vrijdag het wrak bereikt. Zij ho pen Maandag in het binnenste ervan te kunnen doox-dx-ingen en vast te stel len, of de schat zich werkelijk aldaar bevindt. Hun pogingen worden door geheel Engeland met gespannen ver wachting gevolgd. De duikers meldden dat het Afrikaans eikenhout nog steeds zo hard als ijzer is. Aangenomen wordt dat de schat, indien zij althans aanwe zig is, zich onder de kapiteinshut moet bevinden. De duikers van de Britse marine wex-ken in opdracht en voor rekening van 'de hertog van Argyll, die beschikt over de bergingsrechten van hetgeen in de baai van Tobermory wordt aan getroffen en die aanspraken kan doen gelden op alles, dat wordt gevonden. Over tien dagen loopt het contract van de hei-tog met de admiraliteit ech ter af. Is de schat dan nog niet ge vonden dan moet hij op andere wijze de bergingswerkzaamheden organise ren. Luc van Dam won door technisch k.o. Luc van Dam heeft in theater Carré te Amsterdam door technisch k.o. in de derde ronde van de jonge Fransman Jacques RogerCrecy gewonnen. De Fransman brak in de derde ronde zijn neusbeen en moest op advies van de dokter dc strijd staken, berale kringen verbittering gewekt. Volgens het blad verwachtte men in d(, liberale partij, dat de pogingen om tot een verzoening te geraken op liun juiste waarde zouden worden geschat. „Het is duidelijk", zo verklaarde men in deze kx-ingen, „dat het land zich in een chaos zonder weerga bevindt en wij hadden gehoopt, dat het initia tief van mensen van goede wil ont vangen zou worden. Dit is ongeluk kigerwijze niet het geval geweest". 44 millioen door de tribunalen verbeurd verklaard. De verbeurdverklaringen, door de tri bunalen uitgesproken, belopen een be drag van ongeveer f 44 millioen. De gel den zullen dienen tot vergoeding en her stel van oorlogs- en bezettingsschade al dus heeft de minister van Justitie me degedeeld In antwoord op vragen uit' de Eerste Kamer over zijn begroting. Proces in Praag tegen tien geestelijken Aanvallen op het Vaticaan. In Praag is een proces begonnen tegen tien katholieke geestelijken, die wórden beschuldigd van spion- nage voor het Vaticaan, samenzwe ring tegen de staat, het verbergen van kunstschatten, het organiseren van fluistercampagnes, het verber gen van wapens, enz. De beschuldigden behoren tot vijf verschillende orden van de R.K.-kerk. Volgens het Tsjechische persbureau Ceteka zijn drie van hen abten, die met bisschoppelijke bevoegdheid zijn bekleed. Ceteka maakt verder mel ding van de gebruikelijke bekentenis sen. e In de rechtzaal bevonden zich als „stukken ter overtuiging" vuurwape nen, die in kloosters zouden zijn ver borgen. De openbare aanklager deed herhaaldelijk aanvallen op het Vati caan, dat zou streven naar vernieti ging van de volksdemocratieën. Kolen toch van de bon. Er is voldoende, maar de prijzen komen nog niet vrij. De minister van economische zaken, heeft na cle adviescommissie voor de huisbrandvoorziening te hebben ge hoord, besloten de distributie en de rantsoenering van vaste brandstoffen voor huisbrand en kleine indxistrie met ingang van 1 Mei 1950 te beëin digen. Dit houdt in, dat bij aankoop van deze brandstoffen (met inbegrip, van anthraciet en éierbriketten) van deze datum af geen bonnen of vergunnin gen meer nodig zijn. Deze maatregel kan worden getroffen, omdat de huis brandpositie thans over het geheel ge nomen voldoende ruimte laat. om een normale behoefte van de bevolking in de tot dusverre gebruikelijke ver deling te dekken. Het ligt voorshands niet in de bedoe ling de prijzen vrij te laten. Leden van de „Vereniging tot Behartiging der Stoomvaart in Nederland" maakten een trip op de Westerschelde met de „Prins Bemhard". De „Prins Bernhard" en de „Jagersfontein", die beide hij de werf „De Schelde" zyn gebouwd, ontmoetten elkaar op de Westerschelde. De „Jagersfontein", is op de eerste reis naar Afrika. Texelse vuurtoren wordt door Noord-Óoster bedreigd Het Noord-Oostelijk gedeelte \ran Texel heeft het weer zwaar te verdu ren. Als bij Noord-Oostenwind het water vrij laag komt te staan, wordt door de snelle stroom het strand on dermijnd. Draait de wind naar het Westen zodat het water stijgt dan storten grote stukken duin omlaag en verdwijnen in het kokende water. Waar vroeger een breed duincom plex lag is nu de zee, de nieuwe vuur toren komt angstig dicht bij de wal te staan. Garry Davis weer thuis. GaiTy Davis, de zelfbenoemde we reldburger nummer één, is met de mailboot America te New York te ruggekomen in het land. dat hij had afgezworen. Hij verklaarde echter niet weer Amerikaan te willen worden. Zijn vader, een band-leider uit Phi ladelphia, verwelkomde hem aan de steiger. De immigratie-autoriteiten stonden Davis niet toe van boord te gaan. Hij zal aan boord worden verhoord door functionarissen, die zullen vaststellen of hij in de Vei*. Staten kan worden toegelaten. Lesvliegtuig neergestort bij 's Gravenmoer. PILOOT VERLOOR HET LEVEN. Bij 's Gravenmoer In Noord-Brabant is Vrijdagmiddag een vliegtuig van de luchtstrijdkrachten, afkomstig van het vliegveld Gilze-Rijen, neergestort. De piloot, reserve-korporaal A. V. G. Smolders, kwam daarbij om het leven. Het ongeluk gebeurde omstreeks twaalf uur, toen korporaal Smolders alleen een oefenvlucht maakte. Het toestel, een Harvard-lesvliegtuig, kwam neer tussen de Wielstraat en de Molen vaart in het ten Noorden van öe gemeente Dongen gelegen 's Graven- moei*. Koffieprijs niet hoger. Naar het A.N.P. van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening verneemt, ligt het niet in de bedoeling tijdens de koffierantsoe- nering de prijs van de koffie te wijzi gen. Over de duur van de rantsoene ring is niets naders bekend. Wel is de voorraadpositie verbeterd met 4500 ton Congokoffie, die enkele maanden, ge leden werd aangekocht en inmiddels in ons land is gearriveerd. Lichte personen-auto's zullen toch vervoerd worden Maar niet in groten getal e In verband met het stop leggen van het vervoer van auto's over het veer VlissingenBreskens in de periode van 12 tot 29 April werd Vrijdagmid dag op de Provinciale Griffie een persconferentie gehouden, waarop aan. wezig waren de Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Casern- broot, de griffier der Staten, dr. B. D. II. Teilegen, dc hoofdingenieur der Rijkswaterstaat ir. J. Moll en de direc teur der Prov. Stoombootdiensten, de heer G. J. de Jonge. Er werd op gewezen, dat de fuik in Breskens dringend reparatie behoeft en dat daartoe thans wordt overge gaan. Als ponton voor de toen in gebruik zijnde kleine schepen werd eertijds een oud Duits landings vaartuig gebruikt, dat bestemd was ge durende twee jaar dienst te doen. Het schip is thans ongeveer vijf jaar ge bruikt en vex-keert in een zo slechte toestand, dat het niet verantwoord woi*dt geacht er voor omvangrijk au tovervoer gebruik van te maken. Noödherstel, dat mogelijk zou zijn ge weest, omdat men de reparatie van de grote fuik reeds lang had voorzien, werd door de Rijkswaterstaat prac- tisch onmogelijk geacht en zou tevens zeer kostbaar zijn geweest. Ook dc brug in Breskens, die de ponton met de wal verbindt, is wrak. ALLEEN LICHTE AUTO'S. Nu de .Juliana" uitvalt, zal de dienst worden onderhouden met de „Prins Willem I", de Koningsplaat" en de „Prinses Irene". Getracht zal worden om met deze schepen ten ge rieve van het autoverkeer niet te zwaar belaste personenauto's tot een gewicht van 1500 kg. te vervoeren. Men dient er evenwel rekening mede te houden, dat de „Prins Willem I" naast een hoeveelheid vracht slechts een tiental van deze anto's mee kan nemen, dat de „Koningsplaat" slechts vier auto's kan vervoeren en de „Ire ne in het geheel geen. Het vervoer, ook van kleine wagens, zal dus in elk geval beperkt blijven, terwijl als een boot op een trein aan sluiting geeft en de tijd voor de over. gang kort is, .nog een of twee wagens minder zullen worden meegenomen, dan mogelijk is, om het publiek in staat te stellen de boot snel te verla ten. Met borden op de Kreekrakdam, bij Kruiningen en aan de grens-over- gangeh in Selzaete, IJzendijke, Eede en Sluis zal de stremming van het verkeer Vlissingen-Breskens ken baar worden gemaakt. De dienst op het veer Kruiningen Perkpolder zal met twee Moerdijk- ponten worden versterkt. KORTE PREDICATIE GOD TUSSEN DE MENSEN. en Jezus in het midden Joh. 19:18 Daar hangt Jezus. Aan een kruis balk. Plaats der terechtstelling: de Hoofdschedel. Tussen twee moor denaars, zegt de Schrift. Midden tus sen de moordenaars, het uitschot, de onfatsoenlijken. De heffe van 't volk. zeggen wijEn toch, dat ééne woord laat mi) met los: en Jezus in het midden. Laat ik het eens anders zien: Je zus tussen de mensen. Zijn te ij moordenaars? Wij zijn kerkelijke mensen misschien. Wij zijn mensen, opgevoed tot christelijke en maat schappelijke deugden. Wij hebben de kans gezien iets te bereiken. Fatsoen lijk iets te bereiken. We zijn geen a-socifllen, niet anti-kerkelijk. Neen: pro! Wij geloven in een betere wereld als Stalin zijn mond houdt en Ameri ka betaalt. Wij zijn tegen de oorlog, alleen als het nodig is mag je vech ten. We zijn tegen de atoomboni. maar op Japan moest 'ie indertijd vallen. Dat was nodig. We zijn tegen cle prostitutie; van-binnen kan je al leen je gedachten niet de baas. af en toe. Wij zijn nette mensen Wij bemoeien ons niet met moorde naars „En zij kruisigden Jezus, en met Hem twee anderen, aan elke zijde één, en Jezus tn het midden Jezus tussen het uitschot, tussen de moordenaars. tussen de mensen. Hij in het midden. Goddank, Hij in het midden van het uitschot. Dan kan ik, als ik mijzelf leer zien, er óók n o g bij zij n! Als Jezus tussen de moordenaars hing, dan hing Hij in déze wereld, deze icereld van mén sen; mensen, zoals Plevier zegt: „met bevroren harten„Dode mensen!" Mensen die in zichzelf niets van de engel ontdekken, maar alleen maar Zola begrijpen, als deze sprak van „la béte humalne. Mensen met als diepste en laatste drift de vernie tigingsdrang. Het: de mens de mens een wolf zijn. Mensen die stuk aan zichzelf, bij het kruis gaan begrijpen dat Ibsen in zijn „Brand" gelijk had toen hij zei dat in het woordjeleven zich een berg schuld ophoopt Die schuld, dat wat je mee moet dra gen, waar je aan vast zit; waar je bij betrokken bent, bij een kapotte we reld, bij datgene wat je aan jezelf, aan anderen, aan de maatschappij hebt stukgemaakt. O, Gij die on ze schuld woudt boeten door Uwe ga deloze pijn, O, Heiland leer mij aan Uw voeten in eigen oog een zondaar zijn. Er wordt iets iveggebrqken tussen God en mij. Schuld! Dan ga ik maar staan lussen de moorde naren. Ik zie mijzelf, én hen, èn de wereld. Dan kan ik niets meer zeggen, dan: Daar is een Lam dat bloedt W. S. Hugo van Dalen. Colijnsplaat. Teneinde het publiek te gerieven, zal getracht worden, ook op Zondag, de wachtende auto's zo spoedig mo gelijk te helpen. GEEN RESERVE Op een vraag of nergens een reser ve-ponton te krijgen was geweest, werd geantwoord, dat bij Kruiningen Perkpolder (Walsoorden) een pon ton in reserve ligt, die misschien be schikbaar zou zijn. Dit zou echter be tekenen, dat men de dienst Kruinin genPerkpolder van zijn reserve ponton beroofde, hetgeen ontoelaat baar werd geacht. Op een andere vraag werd medege deeld. dat de bouw van een reserve- f-uik in Breskens stagneert doordat hiervoor nog geen gelden zyn gevo teerd. Tenslotte werd medegedeeld, dat op de spitsuren zoveel mogelijk met de „Prins Willem I" zal worden gevaren. «Os* De mededelingen, welke op deze persconferentie werden gedaan, ge ven ongetwijfeld een beeld van de moeilijkheden. waarvoor alle betrok ken instanties zich geplaatst zagen hij het oplossen van dit verkeerspro bleem. Toch rast er uiteindelijk een vraag en wel deze: zouden de moei lijkheden. waarmede Zeeland thans gedurende bijna drie weken te kam pen krijgt niet voorkomen zijn, wan neer er jaarlijks een betrekkelijk ge ring bedrag was uitgetrokken voor onderhoud van de noodponton in Breskens. Deze was immers in nood gevallen de enige mogelijkheid om het verkeer VlissingenBi*eskens in stand te houden. Een vooruitziende blik zou de noodzakelijkheid van het bruikbaar houden van deze noodponton o.i. tot de gewoonste zaak van de wereld hebben gemaakt en het is wel jam mer, doordat deze blik ditmaal ont brak, het verkeer gedurende bijna drie weken een zo érnstige stagnatie moet ondervinden. Geen maximum-prijzen meer voor autobenzine. TOCH PRIJSVERLAGING VERWACHT Officieel wordt het volgende mede gedeeld: „Daar de regering van de benzinemaatschappijen de garantie heeft gekregen, dat geen hogere mar ges door hen in rekening zullen wor den gebracht bij een vrije prijs, dan in de maximumprijs verdisconteerd waren, heeft de minister van Econo mische Zaken besloten de maximum prijsregeling voor autobenzine met ingang van 1 April 1950 te doen .ver vallen. Gezien de verlaging van de notering op de wereldmarkt, mag dientenge volge in de naaste toekomst enige verlaging van de benzineprijs worden verwacht". De „zaak der generaals". BEWIJSMATERIAAL VERDWENEN. De Fi*anse parlementaix*e enquête commissie, die een onderzoek instelt naar de „zaak der generaals", heeft in een rapport aan de regering ver klaard, dat gerechtelük bewijsmate riaal in deze „zaak" onder verdachte omstandigheden was verdwenen. De commissie verzoekt de regeling een gerechtelijke vervolging in te stellen tegen degenen, die hiervoor verant woordelijk zijn. In het rapport wordt scherpe cri- tiek geoefend op oud-premier Henry Queuille en de oud-minister van de fensie Ramadier, omdat zij de zaak van het verdwenen geheime rapport over Indo-China in de doofpot heb ben gedaan. Garantiewet voor K.N.I.L.- mililairen. In Den Haag wordt medegedeeld, dat een garantiewet voor K.N.IX.-militairen in ontwerp gereed is. Deze zal in de mi nisterraad worden besproken zodra de ministers uit Djakarta zijn teruggekeerd. Het ontwerp komt in grote lijnen overeen met de garantiewet voor civiel personeel. VOORSPELT: VEEL BEWOLKING Geldig tot Zaterdagavond. Zwaar bewolkt met voornamelijk in het Noorden van het land wat lich te regen of motregen. Matige en langs de Waddenkust later krachtige Wes telijke wind. Weinig verandering in temperaturen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1