Marathonloop van Lagerhuisleden over de Westminsterbrug Hollende Kamerleden moeten de Labour-regering bij stemming redden VAN EEN AANGRIJPEND DOEK EN EEN GELUKKIG MENS r ONZE MILITAIREN VERLATEN SUMATRA'S OOSTKUST Ontmoetingen met Zeeuwen MARGARINE-OORLOG LEIDT TOT WIJZIGING VAN DE WARENWET VRIJDAG 31 MAART 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Snelle sprint van het gemeentehuis naar de stemiobbies (Van onze correspondent) LONDEN, Maart In hoeveel minuten kan een Engels Lagerhuislid over de lange Westminsterbrug rennen? Dit is geen opgave uit een of ander populair vraagprogramma van de BBC, maar een der grootste hoofdbre kens van de parlementaire Chief Wihps van Labour en de Conservatieven, wier taak het is hun partyleden op tyd in de stemiobbies te krijgen. Voor eerstgenoemde, de Chief Whip van de regering, William Whitelcy, bijge naamd „Willie the Whip" is het met Labour's huidige geringe „overall" meerderheid van vijf stemmen zelfs een kwestie van het staan of vallen der regering. Voor de Chief Whip der oppositie, de Conservatief Patrick BuchanHepburn, is het een prestige-marathon om te trachten dil laatste tot stand te brengen. Waarom dan juist deze marathon over de Westminsterbrug? Omdat twaalf der nieuwe Lagerhuisleden te vens lid zijn van de LCC ,de Londen- se gemeenteraad, welks enorme ge bouw, de County Hall, weliswaar recht tegenover de parlementsgebouwen ge legen is, maar precies aan de overkant van vader Theems. Er tus senin ligt de imposante, maar oh zo lange Westminsterbrug. Van genoemde twaalf zijn er 8 Conservatieven en 4 Labourleden, waarnoder één vrouw. Freda Corbett (Labour). Welnu, wanneer dit dozijn Lager huisleden op een gegeven moment in County Hall is, op een der vele belang rijke gemeenteraadsvergaderingen waar Labour nu ook maar een gerin ge „overall" meerderheid van elf ze tels heeft en dus een zo groot mogelij ke opkomst geboden is en de oppo sitie zou in het Lagerhuis aan de over zijde van de Theems een zgn. „snap division" (onmiddellijke stemming) weten te forceren, zouden zij precies zes minuten de tijd hebben om na het dringende telefoontje van hun Chief Whips hals over kop over de West minsterbrug naar de parlementaire stemiobbies te sprinten. Zes minuten na het luiden der eerste „division belss" worden de lobbydeuren nl. ge sloten! Het reglement in het Lagerhuis bü een „snap-division" die even zwaar kan wegen als een motie van vertrou wen en op elk uur van de dag onver wacht door de oppositie geforceerd kan worden, in tegenstelling met de normale „divisions", die op een vast gesteld uur in de vooravond plaats vinden is als volgt. Zodra er tot een „snap division" besloten is en de Speaker hét bevel geeft „clear the lobby", ratelen er door het gehele La gerhuis in alle gangen, zalen, privé- kantoren van ministers, restaurants en bars electrische bellen, als Waarschu wing dat alle leden zich onmiddellijk naar de stemiobbies moeten begeven. Precies zes minuten na het luiden van de „division bells" beveelt de Speaker „sluit de deuren", hetgeen betekent dat laatkomers de stemiobbies gesloten vinden en hun stem niet kunnen uit brengen. GEDRAAF VAN BELANG. Het luiden dezer stembellen ver oorzaakt altijd een gedraaf van belang door de eindeloze doolgangen van het Huis. Met de kleine meerderheid der regering betekent het constante - ge vaar van een „snap division", dat vrij wel alle Lagerhuisleden, regering zo wel als oppositie, vrijwel de gehele dag door hun Whips in het Huis „ge ïnterneerd" zijn, met uitzondering van de ministers en genoemde twaalf le den. die tevens lid zijn van de Ge meenteraad! (Men heeft reeds televi sietoestellen laten aanbrengen om de ruim 600 „geïnterneerden" af en toe ontspanning te bezorgen!). Zelfs de ministers vindén het echter riskant om overdag lange tijd in hun nabije ministeries te werken, hoewel men daar ook electrische bellen heeft aangelegd, die corresponderen met de „division bells" in het Huis. Maar de meesten hunner nemen het risico niet, dat hun auto misschien in het drukke verkeer vertraagd zou worden en zij de stemiobbies niet in zes minuten zouden kunnen bereiken en werken om die rede het grootste deel van de dag in hun privékantoren in het Lagerhuis zelf. SNELLE SPRINT Wat de in het Huis „geïnterneerde" leden betreft, is hun langste sprint in. geval van een „snap division" nog al tijd 314 minuut, nl. de afstand van het restaurant naar de stemiobbies. Die van de bar naar de lobbies is maar twee minuten, hetgeen dus glansrijk te halen is met de tijdslimiet van 6 minuten. Glansrijk, zeker, maar niet voor die arme twaalf die tevens deel uitmaken van Londen's gemeenteraad aan de andere kant van de Brug. En zij moeten daar nu eeijmaal ge regeld dagen achtereen in County Hall aanwezig zijn voor het bestuur van deze millioenenstad. Temeer daar de zetelverdeling (Labour 81. Conserva tieven 68, Liberalen 1) er bijna even precair is als in het Lagerhuis! En alsof het toeval er mee speelt, hebben juist deze twaalf zeer verantwoordelij ke posten in de LCC. Een van de vier sprintende Labourleden, Charles Gib son, is bijv. voorzitter van Londen's huizenbouwcomité. De zes minuten tussen het luiden der parlementaire „division bells", dat telefonisch door de Whips naar Coun ty Hall wordt doorgegeven, en het slui ten der siemlobbydeuren, vergen van deze twaalf een bijna Olympische prestatie, die zich in het ergste geval driemaal per dag zou kunnen voor doen! Het sportieve Londense publiek beschouwt het als een nieuwe race, de „Lagerhuis-Derby". Sommigen hebben zelfs voorgesteld twee aparte banen met witte strepen over de brug te schilderen en die vrij te houden voor deze 12 hollende Lagerhuisleden, een baan voor de vier Labourstarters en een- voor de acht Torysprinters, zodat ze geen last van het voetgangersver keer zouden hebben. Ten bate van de ze twaalf Derby-leden heeft men reeds met chronometers uitgerekend dat de afstand van de gemeentelijke verga derzaal in County Hall. via de Brug, door de Lagerhuishekken, de twee grote voorportalen, drie rijtjes trappen op. een lange gang door. twee rijtjes trappen af en drie hoeken om in de gang naar de stemiobbies. precies acht minuten duurt-, wanneer men loopt in het tempo van een „snelwandelaar" Dit betekent, dat de twaalf sprinters uit County Hall, die de afstand bin nen de zes minuten moeten afleggen, zo zij de stemlobbydeuren niet voor hun neus dicht willen zien gaan. in derdaad moeten rennen, daar zij bo vendien nog met een hele minuut spe ling rekening moeten houden voor het dwars oversteken van hun Brug der Smarten, ingeval het verkeerslicht op rood staat! Het gebruik van immer gereedstaande auto's is hen door hun Chief Whips ontraden, wegens de per manente verkeersstremming op De Brug. Eerste wapenzendingen komen naar Europa. De eerste zendingen van Amerikaan se wapenen en militaire uitrusting voor de landstrijdkrachten van de lan den van het Noordatlantisch Pact zul len in jaet begin van de Volgende week uit New York verscheept worden, zo maakte het Amerikaanse ministerie van defensie Woensdag bekend. Vrij dag zal met het inladen worden be- gonnen. Volgens de bekendmaking zal ook „wat zware artillerie" worden ingeladen. In welingelichte kringen werd ge zegd, dat het meeste materiaal naar Frankrijk en Italië zou gaan. De zen dingen zouden ook ander belangrijk materiaal bevatten, doch geen tanks. Ook laatste U.P.-correspondent moet Praag verlaten. De enige nog overgebleven verte genwoordiger van het persbir-eau „Associated Press" te Praag zal het Tsjechoslowaakse grondgaoied bin nen een week moeten verlat 20. Zijn verblijfsvergunningen wordt niet ver nieuwd. De Tsjechoslowaakse autoriteiten beschuldigen de vertegenwoordiger van het Amerikaanse persbureau van partijdige berichtgeving over Tsjecho- slowakije. Nü weer Waarborg-kleding in 25 Kreymborg zaken Vraagt reizigersbezock De heer W Vogt. technisch commis saris van de Ned. Radio-Unie. heeft in de N.C.R.V.-studio de nieuwe registratieka mer in gebruik gesteld. Hierdoor is het de N CJt.V mogelijk geworden zelf pla ten op te nemen en radiojournaals te ver zorgen De voorjaarstentoonstelling van „Arti et Amicitiae INDIEN ER IN DEZE DI BIEl'ZE DAGEN één ding stabiel, één ding buiten kijf is, dan is het wel 't feit, <lat wy in een* soort gesfroomlynd gek kenhuis leven. De Nederlandse filmkeuringsinstanties hebben, om een voorbeeld te noemen, in de loop der tijden allerlei films verboden, waarin juffrouwen voorkwamen wier bloesje enkele millimeters (e.q. centime ters) tc diep was uitgesneden. Maar deze kundige genootschappen hebben de Italiaanse film „Bittere Rysf", aangekondigd als „de-super-atoom-op- filmgebied" en als „super-realistisch" lustig en rustig laten passeren. En d 11 s zit heel Corso vol met lieden, die zich vergapen aan een lawine ,,sev" zo stuitend, pervers, doortrapt en vies, dat een mens er wee en akelig van wordt. Dezer dagen is een andere film in een ander theater gaan lopen: de Matthaus Passisnn. Twee toonaangevende filmcritici gaven als hun oor deel: „Bacli als animator van een beeldroman" (Koolhaas) en „Cultureel vandalisme op de film" (Lex van Delden). Het theater zit avond aan avond vol. Men zwijmelt- De Westminsterbrug, de „iVIarathon"-haan van twaalf Engelse Lagerhuis leden, met op de achtergrond de parlementsgebouwen ea Big Ben. De foto is genomen halverwege de brug. Aan de andere kant ligt County Hall. Donderdag 23 Maart forceerden de Tories in het nieuwe Engelse Lagerhuis de eerste „snap-divi- sion" dat is een plotselinge stemming en wel over hun eis aan de regering om de aanwezige voedselvoorraden bekend te ma ken. Dank zij de grote activiteit van de Labour Whips won de re gering met 288 tegen 240 stem men. Maurice Webb, de minister van Voedselvoorziening, zei, dat de voedselvoorraden niet openbaar gemaakt kunnen worden wegens de onderhandelingen, die op het ogenblik over nieuwe voedselcon- t vac ten worden gevoerd. De twaalf „Derby-renners" haal den de race over de Westminister- Drug allen binnen de zes minu ten, tot verademing van de La bour Chief Whip. De Labour Whips menen, dat deze eerste snap-division door een hele reeks gevolgd zal worden, als een door de Tories tegen de regeling georganiseerde zenuwen- oorlog. Protesten uit Oost-Europa tegen gebruik golflengten. Het Tsjechoslowaakse ministerie van Posterijen heeft telegrafisch ge protesteerd tegen „inbreuk op het golflengteverdelingsplan van Kopen hagen" door de radiostations in c!e Westelijke bezettingszones van Duits land en Oostenrijk „die ook na vy'f- tien Maart gebruik zijn blijven ma ken van golflengten, die volgens net Kopenhaagse plan aan andere een ders en landen zijn toebedeeld". Ook Bulgarije heeft een protest uitgebracht te Genève. In dit protest wordt gezegd, dat de Amerikanen uitzenden óp golflengten, die volgens liet Kopenhaagse plan aan Bulgarije zijn to®bedeeld en aat de radiozenders in de Franse zóne van Duitsland niet de hun toegewezen golflengten ge bruiken. De Oostkust van Sumatra begint leeg te lopen. Reeds enkele malen heb ben we afscheid genomen van kleinere technische en medische eenheden, die zich inscheepten naar Batavia om vandaar uit te repatriëren. Verle den week verliet een Bataljon, dat in het vak naast ons, tussen Siantar en Medan gelegerd was, Sumatra en binnenkort zullen 424 én 436 de enige Bataljons van de Oostkust zijn, afgezien van de K.N.I.L.-troepen. Het spreekt vanzelf dat er voortdurend weer nieuwe geruchten opduiken over overplaatsing en repatriëring. Het laatste gerucht, dat inderdaad op waarheid berustte, was. dat we naar Bindjei. ten N.W. van Medan zouden gaan, het gebied van de tabakscultuur. Maar in verband met de zeer slechte lig ging die we daar zouden moeten aan vaarden heeft de legerleiding van deze overplaatsing afgezien en ons tot nader order rustig in het koele Siantar gelaten. Intussen had ik me ook reeds op deze overplaatsing voorbereid. Er waren enke le catechisanten van verschillende pos ten, die belijdenis wilden doen. Hier in Siantar kunnen we onze diensten nog houden in het mooie kerkje van de Protestantse gemeente en zo werden er Zondag 19 Maart 11 jongens als lidmaat bevestigd en vierden we in dezelfde dienst het Avondmaal. Er waren 5 Zeeuwse jongens bij: Cornells Dorst uit Stavenisse, Antoon van Zweeden uit Ril land Bath, Cornells Heyt uit Domburg, Izaak Godeschalk uit Goes en Frans van de Velde uit Kattendijke. Na de dienst zaten we nog een poosje bij elkaar in de pastorie van Ds. Tjebbes. Zijn vrouw is ook een Zeeuwse, uit Sluis en ze pikt de Zeeuwen er altijd gauw uit en straalt wanneer ze dan zelf ook weer eens Zeeuws kan praten. Ook Ds. Tjebbes, hoewel een Fries van geboorte, kent Zeeland goed. Hij heeft de eerste jaren van zijn ambt in Vrouwenpolder gestaan. Als ik er zo verder over nadenk, ontdek ik steeds meer Zeeuwen. Een van de ker- keraadsleden hier, de heer Lindenbergh, een rubberplanter, komt uit Wemeldinge. Bij hen thuis, een huis ver buiten Sian tar, verscholen in de eenzaamheid van de rubberkebon, hangt boven een oud- Hollands kastje het portret van zijn moeder, een struise Zeeuwse boerin. Ja, het is ook de stille Zeeuwse kracht die heeft bijgedragen en nog dagelijks bij draagt tot het ontwikkelen van dit mooie land, al worden de omstandigheden da gelijks moeilijker. WACHTEN. Wij moeten wachten. En wachten is altijd moeilijk, maar oneindig veel gro ter zijn de moeilijkheden voor deze har de werkers, die de beste jaren van hun leven aan het harde leven in de tropen gegeven hebben en nu vaak machteloos moeten toezien, wat er over hun wordt beschikt, en intussen met onverflauwde ijver doorploeteren, iedere dag in -de hitte van zonsopgang tot zonsondergang. Misschien dat daarom juist de Zeeuw, voor wie Luctor et Emergo geen spreuk is. maar een werkelijkheid, hier zo goed op zijn plaats is Het geldt ook voor de jongens; overal kom je ze tegen: 's- avonds op wacht bij een kampement of een gebouw en aan hun accent herken je ze gauw, maar ook aan hun opgewekt heid, en hun aanpassingsvermogen. Je komt ze tegen op het sportveld, als pri ma voetballers en zelfs als goede athle- ten, op allerlei soorten voertuigen van Jeeps tot zware pantserwagens, als chauf feurs, als ziekenverplegers en monteurs Ze zien er goed en gebruind uit, want 's middags sporten ze met hun blote bovenlichaam in de zon of dartelen als bruinvissen door het zwembad. En zo vol brengen ze hun taak. GEEN TAAK? Soms wordt er gezegd: Het Nederland se leger heeft geen taak meer In Indo nesië. Het heeft een grote taak: te to nen, wat zelfbeheersing is, te tonen wat sportiviteit is, door niet na te kaarten over een zaak die is afgedaan en nu open te staan voor alle nieuwe moge lijkheden. waaraan we kunnen meewer ken. Als Indonesië deze Nederlandse me dewerking van de hand wijst, zal het aan de houding van onze jongens niet liggen Steeds weer valt het me op, dat in deze Jonge kerels een van de mooiste Neder landse eigenschappen naar voren komt: Verstandig overleg enverdraagzaamheid. En als ze daar in het jonge felle Indonc- Overal waar lelijke, miezerige, verve lende. onbenullige, geestdodende en stui tende dingen te zien en tc horen zijn is het vol en druk in Amsterdam. In het Aleazar, dat van zichzelf beweert, dat het er tóch gezelliger Is; in de tearooms, in het zichzelf tot toppunt van chique gebombardeerd hebbende Extase, in de Förly Four Club „Femina" (smartest nigWtclub in Amsterdam; from 10 p. m '4 a.m.: for foreign visitors introduc tions Available at the Club enzovoorts enzovoorts. Maiir het Is., niét druk in Rokin 112, liét huis van de schildersvereniging Arti et' Amacïtiae. waar thans de jaarlijkse voorjaarstentoonstelling wordt gehouden Br wareh'dle'naVniddAg. één heer en en dame Die heer was bezoeker. De da me loezichtlioudster. ONGELOFELIJK! Die heer zat voorovergebogen op een bank en staarde naar een bepaald schil- deril aan de muur. Hij keek even op, toen ik ook op die bank ging zitten, en fluisterde. ..Ongelofelijk....!" Het wós ongelofelijk, dat seiiJiIderij. Ongelofelijk van realiteit. Het was één van die schilderijen, die een hele zaal beheersen Zo'n doek, dat al het andere werk overvleugelt cn overspeelt. Eén van die doeken, dié een ganse expositiezaal voor zich alleen opeisen Omdat alle an dere werken verduisterd worden, onzicht baar blijven, ten ondergaan en oplossen in een soort vale. kleurige mist. Dat schilderij droeg als nummer 42. De maker heet Geerard van Lerven en volgens de catalogus komt hij uit Arn hem. Ik hoorde te voren nooit éénmaal van Geerard van Lerven, maar dat is zijn schuld niet. In ieder geval moet deze man een groot kunstenaar zijn en ik ben de hemel dankbaar, dat ik die namid dag deze ontmoeting in Arti mocht heb ben. De ontmoeting met „Voor de bui" van Geèrard van Lerven. Wat zal men daarover nu verder nog schrijven! Van zo'n landschap, dat te wachten ligt op de bui. die over een minuut, een seconde gaat losbarsten. Een landschap, grondeloos zwaar van nood lot en dreiging. Een landschap, door drenkt van de allerhevigste beklemming. Met boven dat landschap een adembe nemende hemel, kapotgescheurd. aan flarden gerukt, in stukken gerafeld door vilde wind Een landschap, zoals men zich een landschap voorstelt op de Dag des Oordeels. Een landschap, dat grenst Dante's Hel. Een landschap, zoals daar eens landschappen geweest moeten zijn in de dagen van het begin van het Begin: de clag uit Genesis. Ongelofelijk, zei die onbekende man naast me. Het was ongelofelijk. Het was voor mij het enige doek van die hele expositie. Van die hele deftige, eerwaardige, aristocratische, maar ook vaak burgerlijke en stomvervelende Arti- expositie. Maar dat éne doek maakt die ganse expositie tot een ongelofelijk eve nement. een "gebeurtenis, die een mens dagenlang beheerst. Het was één van die schone dingen, die met een snelle flits het hart van een mens openkerven. hem ademloos maken en verbijstert over zo veel verrukking, bijeengebonden door vier "dunne houten latten. DE REST De rest bleef een verzameling schilde rijen, zich ordelijk rijend langs de blan ke muren der tentoonstellingszalen. De rest.... de fondantachtige „meisjes-aan- vestiaire", heC doek van Mauve. „Zee", maar dat met zoiets universeelsen on aantastbaar als de zee niets te maken heeft. De restVenus en Amor" van Jos Rovers, maar zo wéinig Venus- en Amorachtig, dat men eerder aan de eer ste drukproef van een slechte reproduc tie moet denken dan aan zoiets edels en etherisch als een klassieke Helleense mythe. De rest zelfs de zoete doekjes van Lizzy Ansingh, lief en mooi, maar te mooi en te zoet, ditmaal. Och, daar waren wel goede en knappe doeken, denk ik. maar ze waren zo on barmhartig weggemaaid door dat ene doek, dat van die bui. Het was, die mid dag, of die bui al was losgebarsten, los- gedaverd, uitgebroken, en al dat andere, al die kleurige en fleurige Arti-doeken had weggeblazen, vveggeregend, wegge- stormd, wegge-orkaand. Desondanks waren er twéé mensen. Die ene bezoeker en de breiende toezlcht- houdster. Maar die ene bezoeker was bezeten van verrukking en hij was ein deloos. eindeloos ver weg gedwaald, in dat vreemde, wonderlijke, mysterieuze Atlantis der hoogste, allerzaligste visuele verrukking. Buiten gonsde de stad: De mensen kochten kaartjes voor de avondvoorstel ling van „Bittere Rijst". Vanwege de Italiaanse „Rita Hayworth'. Buiten stond een radiowinkel open, die het passerend mensdom liet genieten van Boyd Baeh- man. Buiten geurde het naar patates frites en waren alle gevels van alle grote stadsmuren beplakt met rozige en mol lige Coca Cola-meisjes en filmsterren. Binnen, in Arti. zat nog steeds die éne man. Die nog steeds zat te mumrne- in: „Ongelofelijk". Die man was gelukkig. Misschien de enige in heel Amster dam. ANTHONY VAN KAMPEN. Tweede Kamerleden willen hun reglement van orde wijzigen. De Tweede Kamerleden van der Goes van Natcrs, Burger en Donker hebben een voorstel ingediend tot wijziging van het reglement van orde der Tweede Ka mer. Deze leden hebben nagegaan welke maatregelen genomen kunnen worden om de werkwijze van de Tweede Kamer in overeenstemming te brengen met de taak van die Kamer, zoals zij in het tweede kwart van deze eeuw geworden is. De belangstelling der Nederlandse staatsburgers voor het behandelde in hun hoogste vergadering was reeds voor de oorlog allerminst bevredigend, zodat een verdere vermindering niet toelaatbaar is en juist naar verbetering moet worden gestreefd. Wellicht is door een overzich telijke en zakelijke commissiesgewljze be handeling der voornaamste onderwerpen van staatsbemoeiing deze verbetering te verkrijgen. Dc commissies zullen onder zoek moeten doen en de minister cq. de staatssecretaris moeten kunnen horen, in besloten vergadering. Doch dc motiverin gen der meningen zouden in haar verslag aan de Kamer openbaar kunnen worden gemaakt. Overwogen kan worden, om in dat verslag van de anonimiteit afstand te doen, en, als het lid A. prijs stelt op een bepaalde formulering, mede te delen, dat het lid A, er zo over denkt. Wellicht zal dit er toe kunnen meewerken een her haling in het openbaar, van wat in de commissie is betoogd, te voorkomen. Geen nieuwe monetaire maatregelen in Indonesië. In verband met geruchten, als zou de regering der RJ.S. nieuwe maatregelen op monetair gebied in overweging heb ben, deelt deze regering mede. dat deze geruchten elke grond van waarheid mis sen. De onlangs getroffen maatregelen bieden een voldoend gezonde basis voor de ontwikkeling van het monetaire en economische leven. De regering spreekt voorts categorisch alle geruchten tegen als zou aan het geld van de RIS. dat later in circulatie zal worden gebracht, een andere waarde worden toegekend dan aan het thans in omloop zijnde geld. Philippijnen-aspiraties ten aanzien van Noord-Borneo. Naar het lid van het parlement der R.I.S. Moh. Yamin aan Aneta mededeel de, zal hij de regering voorstellen een conferentie te beleggen met de Philip- pijnse regering, teneinde een wederzijdse overeenstemming te bereiken om geheel Borneo te bevrijden van het imperialis me. Hij zal Zaterdag in het parlement der R.I.S. de aanspraken van de Philip- pijnen op Noord-Borneo ter sprake bren gen. Gearresteerde Nederlanders mogen niet bezocht worden. Tot dusver zijn vertegenwoordigers van de Nederlandse Hoge Commissaris niet toegelaten bij de gearresteerde Nederlan ders, die in verband met de affaire-Wes terling te Djakarta worden gevangen ge houden. aldus deelde op een persconfe rentie de minister van voorlichting der R.I.S., de heer Monoetoe. mede. Minister Monoetoe deelde mede. dat Sn de brief van Moh. Hatta, waarin aan de vertegenwoordiger van de heer Hirsch- feld toestemming .werd verleend om de arrestanten te bezoeken, een uitzondering was gemaakt voor bijzondere gevallen. Naar de mening van de militaire gou verneur van Djakarta moest op grond van dit voorbehoud aan de vertegen woordiger van de heer Hirschfeld. die zich Maandag aan de gevangenis te Glo- dok vervoegde, de toegang worden ge- 'eigerd. Dezer dagen zullen echter vier der ge arresteerde Nederlanders worden vrijge laten. Dr. Ozinga wordt voorlopig vast gehouden in verband met gegevens, die de betrokken autoriteiten In handen heb ben gekregen. Het Hoge Commissariaat overweegt stappen bij de autoriteiten der RJ.S. :e doen in verband met de weigering een vertegenwoordiger van dr. Hirschfeld tot de gevangenen toe te laten. sië geen raad mee weten, dan kunnen zulke kerels op de hele wereld hun plaats vinden. Ouders, vrouwen, meisjes, houd u net zo flink als de uwen hier. Nog een paar maanden en ze zijn allemaal weer thuis. En hun reis is niet voor niets geweest. Bindjei. DS. G. NUTBEY. Vitamine-gehalte zal op de pakjes vermeld moeten worden. (Van onze Haagse redacteur). Er wordt op het ogenblik gewerkt aan een wijziging van de Warenwet zo vernemen wij die o.a. zal voorschrij ven, dat op de verpakking van marga rine, de zogenaamde wikkels, het vita minegehalte wordt vermeld. Door verschillende oorzaken is het ge bruik van margarine de laatste tyd sterk toegenomen. Het gevolg daarvan is, dat de margarineconventie, die aan elke fa briek de vervaardiging van een bepaald percentage van de totale behoefte aan margarine toewijst, werd opgezegd. Het staat elke fabriek dus vrij. zoveel mar garine te produceren als zy wil. Daarbij zijn de producenten op het ogenblik nog afhankelijk van de beschikbare hoeveel heid grondstoffen, doch deze komen ver moedelijk in Juni vrij. zodat dan het hek als het ware van de dam is. Thans reeds is een heftige concurrentie strijd ontbrand. De fabrikanten kunnen om hun omzet uit te breiden twee mid delen toepassen, namelijk de prijs ver lagen of de kwaliteit verbeteren. Som mige fabrieken-zyn tot de laatste metho de overgegaan en vitamineren nu de 1 margarine dat wil zeggen: zij voegen een bepaald aar.tal internationale een heden vitamine A en D aan hun product toe. waardoor de voedingswaarde nage noeg overeenkomt met die van boter. Deze vitaminen gaan echter verloren, wanneer de margarine voor bakken en braden gebruikt wordt. Er verschijnen dus twee soorten margarine op de markt, gevitamineerde en ongevitamineerde. De eerste is duurder. Daarom wil de koper ook de zekerheid hebben, dat hij waar voor zijn geld krijgt. De Keuringsdienst kan hem niet te hulp komen, aangezien de Warenwet, die precies voorschrijft, wat op verschillende verpakkingen ver meld mag en moet worden, niet van vi taminen rept. De fabrikanten mogen dus de aanduiding „gevitamineerde marga rine" niet eens op de wikkels aanbren gen. Aangezien de mogeiykheid bestaat, dat in de winkels margarine als gevitami neerd wordt aangeprezen, zonder dat dit in werkelijkheid het geval is en van de consument dus een hoger bedrag wordt gevraagd dan redelijk is. zal nu in de Warenwet ook een en ander over de ver melding van het vitaminegehalte op de verpakking van margarine worden opge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 7