PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Formateur Devèze niet geslaagd Walvissenbroed per de Zeeuwse wateren naar LEON BLUM OVERLEDEN DB BILT Hij zal echter nog een laatste heroep op de Koning doen Zaterdag „uitpoting" in Middelburg Vlissingen, Yerseke en Breskens VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 77 Directie. 6 van de VeJde en F. B. den Boer AdJ W de Pagter. Hoofdred. G Balllntgn. Pl.verv.» W. Leertouwer en B A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 CL per week; f 3.90 p kw.; fr p p. t 4.15 'er kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 31 Maart 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per min- Minimum p. advertentie I 2.50. fngez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels t 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Bleven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. Oa"»-*» P.Z.C.. Middelburg. Bur vitsslngen Waisti 58—60. tel 2355. 4 lijnen (bg.g 2861 of 2160): M'burg Londense Kaai 29. teL 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 <b g g. 2278); Ooe-burg: Pr 11 i«l iöa: Tereeuzen: Brouwerijen. 2; Zlerikzee: N. Bugardstr. C 160. tel. 2 Nationale oplossing bleek niet mogelijk. De Belgische kabinetsformateur Albert Devéze heeft Donderdagmiddag aan de journalisten medegedeeld, dat hy er niet in is geslaagd een oplossing voor de koningskwestie in nationale zin te vinden, die aannemelijk is voor de drie grote partijen. Devèze zal echter nog niet plaats maken voor een andere formateur, waarvoor Donderdagmiddag al de naam Van Zeeland werd genoemd.'Hy zal eerst audiëntie bij de Koning aanvragen en van diens antwoord laten afhangen of hy zich zal terugtrekken. De oplossing, die Devèze voor stond, was bijeenroeping van de Ka mers in gemeenschappelijke vergade ring ter opheffing van het regent schap, de terugkeer van de koning en de troonrede voor het parlement. Hierna had de vorst in het belang van de sociale orde en de eenheid in het land moeten aftreden ten gunste van zijn zoon Boudewijn. Dit voorstel is echter afgestuit op de onverzoen lijke houding der C.V.P. Onder deze omstandigheden was Devèze eerst van plan de Prins-Regent te verzoe ken hem te ontslaan van zijn op dracht. Daar het bestuur van de libc- rale partij evenwel de wens had uit gesproken, dat hij zich in verbinding zou stellen met de Koning om deze verslag uit te brengen over zijn on- dei-handelingen met vertegenwoordi gers van het economische en sociale leven in België, verzocht de Prins- Regent hem zijn taak voort te zetten. Devèze verklaarde nog. dat een eventuele ontbinding van het parle ment geen oplossing zou hebben ge bracht. De partijen waren zeer ver- Eisenhower acht Russische agressie onwaarschiinliik. Generaal Eisenhouwer, de gealli eerde opperbevelhebber in Europa tij dens de oorlog, verklaarde tc Was hington, dat ,.de Russen te logisch cn te verstandig zijn om op dit ogen blik een oorlog te beginnen". Eisenhower vermocht in de nabije toekomst niets te zien, dat Rusland tot agressie zou kunnen leiden, „be halve een wanhopige situatie aan de grenzen of binnenlandse moeilijkhe den". De generaal verklaarde, dat de Russen zich ervan bewust zijn, dat een oorlog niet lichtvaardig kan wor den begonnen. Rusland heeft in de jongste oorlog grote schade geleden en zijn staalproductie is slechts een fractie van die der Ver. Staten. Een telefoontje naar Stalin. De heer Raymond Dumont, presi dent van het Nationale Baseball con gres in de U. S., heeft met Moskou ge telefoneerd in een poging om Stalin over te halen zijn toestemming te ver lenen voor een Amerikaans-Russische sportuitwisseling. Veertien dagen geleden had hij een brief gezonden aan Stalin, waarin voorgesteld werd, dat Amerika twee sterke baseball-teams naar Rusland zou zenden en dat twee van de beste Russische voetbalploegen naar de Ver. Staten zouden komen, hetgeen naar zijn mening zeer zeker een gunstige uitwerking op de betrekkingen tussen beide landen zou hebben. Zijn brief bleef echter onbeant woord, evenals een later gezonden te legram. De heer Dumont besloot toen te proberen de zaak mondeling aan Stalin voor te leggen. Inderdaad kwam Moskou aan de lijn, en de heer Dumont nam zijn sigaar uit de mond. Helaas ging het gesprek niet door, want de Amerikaan moest vernemen, dat Stalin, naar een zeer beleefde te lefoniste meedeelde, geen gelegenheid had aan het toestel te komen. Ook Luxemburg bereikbaar met bewijzen van Nederlanderschap Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat van April af niet alleen voor België doch ook voor Luxemburg het bewijs van Nederlandschap vol doende is. Geen Indonesische waarnemers tot Unie conferentie toegelaten. De volksvertegenwoordiging der Republik Indonesia Serikat heeft Woensdagavond besloten een brief aan de Indonesische regering te doen toekomen, waarin geprotesteerd wordt tegen het feit, dat geen waar nemers van de Indonesische volksver tegenwoordiging tot de Unie-confe rentie zijn toegelaten. In het begin van de vergadering deelde voorzitter Sartono mede, dat hij een brief van het Unie-secretariaat had ontvangen, waarin mededeling gedaan werd, dat de Nederlandse de legatie bezwaar tegen waarnemers had. De Nederlandse delegatie neemt het standpunt in, dat: 1. parlementsleden aan dc conferen tie kunnen deelnemen als adviseurs of secretarissen, doch niet als waar nemers van het parlement; 2. de conferentie een onderhandeling tussen twee regeringen is; 3. de conferentie een ander karakter dan de ronde tafel-conferentie draagt. Donderdag is de voormalige remise van de paardentram te Amsterdam, waar in de „N.V. Amsterdamse draad- en ve renindustrie" is gevestigd, vrijwel uit gebrand. deeld over deze kwestie, zodat hy niet voldoende steun had kunnen krijgen voor een regering, die vrij zeker een nederlaag had geleden in het parlement. Vermoedeiyk waren de liberalen niet verlangend naar nieuwe verkie zingen, die hun stemmenverlies zou den kunnen opleveren. Het aanblijven van Devèze heeft in politieke krin gen te Brussel wel enige verbazing gewekt. Aangenomen wordt dat be sprekingen met het bestuur van de liberale partij hem van gedachten hebben doen veranderen. Van een eventueel onderhoud met koning Leopold om de vorst van ge dachten te doen veranderen, wordt weinig verwacht. Truman beschuldigde republikeinse senatoren. President Truman heeft enkele re publikeinse Senaatsleden beschuldigd van hulpverlening aan de Sow jet- Unie door te trachten de Amerikaan se buitenlandse politiek te saboteren. Senator Joseph McCarthy, die her haaldelijk van communistische infil tratie in het ministerie van buiten landse zaken heeft gerept, noemde Truman ..de grootste troef, die het Kremlin heeft". De president ver klaarde „schoon genoeg" te hebben van de aanvallen op het State De partment door de senatoren McCar thy, Styles Bridges en Kenneth Wherry. Hy gaf de journalisten uitdrukke lijk toestemming om hem als volgt te citeren: „Het grootste voordeel dat het Kremlin heeft, is gelegen in de partijdige poging in de Senaat om de onpartijdige buitenlandse politiek van de V. S. te saboteren". Geen parachutisten in Ned. leger. Nederland l<rijgt geen parachutis ten, zo weet de Telegraaf te melden. Het Canadese aanbod, om ook Ne derlanders aan hun scholen tot para chutisten op te leiden, heeft de Ne derlandse regering, naar wij van ge zaghebbende zijde vernemen, van de hand gewezen. De reden hiervan is dat aan de Nederlandse strijdkrach ten in het bestek van de collectieve defensie der twaalf Nato-landen een zo uitgesproken verdedigende taak is toebedeeld, dat aan parachutisten geen behoefte bestaat. Attlee blijft aan ondanks „kleine nederlaag" Churchill stemt glimlachend in. Attlee heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat zfjn regering de nederlaag van Woensdag niet als een aanwyzing beschouwt, dat het Huis haar niet lan ger zyn vertrouwen schenkt. Tevoren had Churchill hem glim lachend gevraagd of hy wellicht een verklaring had af te leggen. Attlee antwoordde: „Het is duide lijk, dat er bij de huidige samenstel ling van het Lagerhuis altijd kans is dat de regering bij een bepaalde stemming de nederlaag leidt (de socia listen hebbpn thans in hét Lagerhuis drie stemmen meer dan de andere partijen tezamen). Bij de stemming van Woensdagavond was geen hoofd punt van de regeringspolitiek betrok ken. Ik moet zeggen, dat alles schitte rend was geregeld en ik zou van een ervaren strateeg als de heer Churchill ook niet anders hebben ver wacht. De troepen der conservatieven lagen min of meer in hinderlaag (ge lach bij „Labour", geroep van „neen" bij de conservatieven). Intussen is de Labour-regering Don derdagmiddag ook in het Hogerhuis verslagen. Dat was bij de stemming over een amendement op een wetsont werp over de taak der vroedvrouwen. Deze nederlaag heeft echter geen ver dere consequenties. Dertig jaar Polygoon. De Haarlemse filmfabriek Polygoon vierde Donderdag haar 30-jarig be staan met een jubileumvoorstelling van oude en nieuwe filmjournaals in het Rembrandt theater. Talrijke ge nodigden v/aren hierbij aanwezig. Prof. dr. G. van der Leeuw, oud- minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, hield een beschou wing over de waarde van het film journaal. LEON* BLUM f By aankomst te Val d' Isère, waar de Koninkiyke Familie de vacantie gaat doorbrengen, werden H.M. Koningin Juliana bloemen aangeboden door het 5-jarige dochtertje van de plaatseiyke bankethakker, Josiane Collins, en het 4-jarige neefje van dc hoteleigenaar. Treurnis in Frankrijk om de dood van een geëerd staatsman. Geheel onverwachts is in z.yn landhuis even huiten I'arys op »8-jarigc leeftijd overleden Leon Blum, de prominenste leider van de Franse socialis ten na de dood van Jean Jaurès. De gezondehiedstoestand van Blum was de laatste jaren niet goed meer. In Mei 1949 werd hy ernstig ziek en moest hy achtereenvolgens twee operaties ondergaan. Vermoedelyk heeft kanker zijn krachten langzaam gesloopt. In het begin van deze week wees echter niets er nog op, dat het einde zo naby zou zijn. Zyn overlyden heeft onder de Franse socialisten en ook onder vele andersdenkenden diepe treurnis te weeggebracht. De Franse president. Vincent AurioJ, begaf zich onmiddellijk naar Blums buitenhuis, nadat de tijding hem had bereikt. Leon Jonhaux, de bekende vakverenigingsleider zei: „Ik betreur het heengaan van een patriot en een verlicht staatsman, die veel heeft bij gedragen tot de sociale hervormingen in Frankrijk. Maurice Schuman, fractieleider van de katholieke M.PR. zei; „Ik heb myn beste vriend verloren. Hij was een groot man". „VERSCHRIKKELIJK VERLIES". In de Franse nationale vergadering verklaarde voorzitter Herriot met een van ontroering trillende stem „De dood van Léon Blum is een ver schrikkelijk verlies voor Frankrijk, voor de republiek, voor de denkende mensheid, voor de internationale sa menwerking. Hij was een groot de mocraat, die gevangenschap en ver banning heeft gekend." Premier Bidault verklaarde dat zij, die hem gekend hadden, hem zeer lief hadden, Hij bracht hulde aan de man, die zijn leven aan één ideaal heeft gewijd. De gehele Franse pers, behalve de communistische bladen, eerst Leon Blum. Sinds de dood van Clemen- ceau in 1929 heeft de Franse pers niet meer een dergelyke algemene rouw om de dood van een politicus getoond. Alle vooraanstaande figuren van de Franse politieke wereld hebben een bezoek gebracht aan het sterf huis. lYevrouw Blum deelde hun me de, dat haar echtgenoot na de lunch begonnen was met het schryven van een artikel voor de „Populaire". Niet lang daarna verklaarde hij, zich niet goed te voelen. Hij zou het artikel naderhand afmaken. Veertig minu ten later stierf hij. Niet-officieel wordt vernomen, dat de begrafenis Zondag te Jouy-en- Josas zal plaats hebben. Leon Blum was een grooLman, een bekwaam journalist, een briljant lit terair criticus, een staatsman van formaat, een slagvaardig parlemen tariër. Hij studeerde rechten aan de universisteit te Parijs en wist daarna algauw een bloeiende advocatenprac- tijk op te bouwen. Eerst na de moord op Jaurès begon hij zich actief met de politiek te bemoeien. In 1916 werd hij secretaris van de socialistische partij en in 1924 voorzit ter. Als voorzitter had hij het niet ge makkelijk, omdat behalve interne moeilijkheden het opkomende fascis me hem veel politieke zorgen gaven. Begin 1936 werd hrj zelfs het slacht offer van een aanslag, gepleegd door een groep fascistisch gezinde jonge lieden, die zijn auto aanhielden en hem door slagen op het hoofd ernstig verwondden. Internationale bekendheid kreeg Blum in de periode van het „Volks- „Willem Barendsz" w erkte mede aan wetenschappelijk experiment. Op 24_ Februari j.l. heeft voor de Hengelsportvereniging Middelburg de Vlissingse chirurg dr. P, C. Kraan een lezing gehouden over de wal visvaart, een onderwerp, waarover deze medicus volkomen gerechtigd was te spreken, omdat hij als scheepsarts een reis met de „Willem Ba rendsz" heeft meegemaakt. Deze lezing heeft een uitermate belangwekkend, uit wetenschappe lijk oogpunt bezien zelfs uitermate belangrijk gevolg. Spottend mag ons blad in de Zeeuwse Almanak toen de vraag hebben gesteld, of de Mid delburgse hengelaars soms voornemens waren walvissen te gaan van gen, weinig konden wij toen vermoeden, dat de Hengelsportvereniging Middelburg, onder de bekwame leiding van haar actieve voorzitter, de heer W. C. Kunst, contact zou zoeken met het aloude Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen. De vraag, die gesteld werd, luidde, of de mogelijkheid aanwezig geacht mocht worden om in Zeeland, vanwaar eens zovele koene walvisvaarders naar de poolzeeën voeren, walvis- broed uit te zetten, ten einde in de Zeeuwse wateren dwergwalvissen (Balaenoptera acutorostrata) tc kweken. Het Zeeuwsch Genootschap legde deze vraag voor aan de Rector Mag nificus van de Leidse Universiteit, prof. dr. B. A. van Groningen, die op zyn beurt onmiddellijk bespre kingen opende met prof dr. H. Boschma, hoogleraar in de systema tische zoölogie en prof. dr. S. E. de Jongh, hoogleraar in de pharmacie. Laatstgenoemde werd in deze con ferentie betrokken om na te gaan, of de jonge dwergwalvissen na eni ge jaren voor de fabricage van ge neesmiddelen van nut zouden kun nen zijn. STOUTSE VERWACHTINGEN OVERTROFFEN Het resultaat der conferentie overtrof de stoutste verwachtingen der Middelburgse hengelaars. Prof. Boschma. die zeer veel stu die heeft gemaakt van de tandwal vissen (Odontoceti) en de balein walvissen (Mystacoceti), verklaar de niet slechts diep getroffen te zijn door dit bewijs van Zeeuwse activi teit, maar het plan zeer wel uit voerbaar te achten. De dwergwal vis (Balaenoptera acutorostrata) wordt in volwassen toestand name lijk niet langer dan tien meter en komt in alle wereldzeeën voor. Er is dus geen enkele reden, aldus prof. Boschma, waarom dit dier niet in de Zeeuwse wateren zou tie ren. De keuze van de dwergwalvis achtte hij bovendien zeer gelukkig en verstandig, omdat deze soort be hoort tot de familie der baleinwal vissen (Mystacoceti) en dus in te genstelling tot de tandwalvissen (Odontoceti) nergens schade zal kunnen aanrichten. Prof. de Jongh voegde hier nog aan toe, dat de dwergwalvissen, ook al heeft men met kleine exem plaren te doen, een opmerkelijke hoeveelheid traan en spermaceti (grondstof voor zalven etc.) zullen opleveren. CONTACT MET DE „WILLEM BARENDSZ". Radiotelegrafisch heeft men in Leiden vervolgens aan de „Willem Barendsz" gevraagd of deze walvis vaarder een hoeveelheid broed van dwergvvalvissen zou kunnen be machtigen. Het antwoord luidde be vestigend. Omdat de „Willem Ba rendsz" echter te lang over de reis van de Zuidpoolzee naar Nederland doet om het broed in leven te hou den, werd onmiddellijk besloten, dat het broed met het catapult- vliegtuig dat de „Barendsz" aan boord heeft, naar Kaapstad ge bracht en vandaar door de lucht naar Nederland zou worden ge transporteerd. VERRASSEND TELEGRAM Donderdagavond kreeg nu de Hengelsportvereniging Middelburg eensklaps telegrafisch bericht, dat vier vaten walvisbroed in de vroege morgenuren van Zaterdag op Schiphol zullen aankomen. Zij zullen vandaar per Diesel naar Middelburg worden vervoerd, waar zij om 13.35 uur zullen aan komen. Prof. van Groningen en prof. Boschma zullen er met twee assistenten tijdens dit transport zorg voor dragen, dat de kostbare lading tijdens de treinreis niets overkomt. Op het station le Middelburg zul len enkele autoriteiten de hoogge leerde Leidse heren begroeten. Zijn wij wel ingelicht, dan mag gere kend worden op de aanwezigheid van de wnd. burgemeester van Mid delburg, wethouder J. W. Kögeler, de directeur van het E.T.I., drs. M. Verburg, die uiteraard mogelijkhe den ziet in de stichting van een ge neesmiddelenfabriek in Zeeland, ir. Th. Heyblom, hoofd-ing.-directeur van de Rijkswaterstaat in Zeeland, mr. v. d. Beke Callenfels, voorzitter van het bestuur van de Visserijen op de Zeeuwse Stromen, notaris J. L. Verhagen, voorzitter der Stich ting „Nieuw Walcheren", de heren L. Bode (Amsterdam) en A. A. J. de Laat (Den Bosch) namens het hoofdbestuur van de Ned. Ilenge- laarsbond, de heren Kunst en ie Due, resp. voorzitter en secretaris van de Hengelsportvereniging Mid delburg en wethouder L. J. Geers van Middelbug, die reeds enige malen met succes zwanen in de Middelburgse grachten te water heeft gelaten. IN MIDDELBURG Onmiddellijk na aankomst van de trein zal de inhoud van een der vaten aan de Loskade, tussen dc Stationsbrug en Hotel „De Nieuwe Burg" te water worden gelaten. Polygoon-Haarlem zal van dit be langwekkende gebeuren voor de bioscoopjournaals opnamen maken, terwijl de VARA een radioreporta ge zal snijden, die Zaterdagavond om 20.05 uur zal worden uitgezon den. De Rijkspolitie zal voor een af doende verkeersregeling zorg dra gen. (vervolff op pagina 2) Praag verzocht uitlevering van gevluchte piloten. Het Tsjechoslowaaksc ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Donderdag twee nota's overhandigd aan dc Ame- kaanse ambassade te Praag. In de eerste nota wordt verzocht om uitle vering van de acht Tsjechoslowaken. die dc drie vliegtuigen, welke Vrij dag jl. op het vliegveld Erding in West-Duitsland landden, bestuurden. De tweede nota protesteert tegen dc beweerde slechte behandeling van Tsjcchoslowaakse passagiers van de vliegtuigen die inmiddels in Tsjecho- Slowakije zijn teruggekeerd. De nota eist bestraffing van de verantwoorde lijke Amerikaanse functionarissen. Plunderingen bij Manilla. Groepen opstandelingen van de links extremistische Huk-beweging op de Philippijnen hebben een tiental stad jes ten Noorden en ten Zuiden van Manilla op het eiland Luzon geplun derd en in brand gestoken. Er wordt melding gemaakt van doden en ge wonden. Dc naam Huk is 'n afkorting en bete kent ongeveer „door het volk gevolgd anti-Japans leger". De leden er van weigerden na dc oorlog de wapens in te leveren. Uit Manilla is verder gemeld, dat de president van de Philippijnen, Qui- rino. een hartaanval heeft gehad en volstrekte rust moet houden. front" in Frankrijk. Op 4 Juni 1936 werd hij president van een regering, die steunde op zulk een coalitie van socialisten, communisten en radicalen. Zijn ambtsperiode kenmerkte zich door een aantal zeer omstreden socia le maatregelen, o.a. de invoering van de 40-urige werkweek. Tijdens de bezetting werd Blum op bevel van de Vichy-regering gear resteerd en later als gevangen? naar Duitsland gevoerd. Ook na de bevrij ding speelde Blunt een belangrijk rol in het politieke leven, zij het me-r op de achtergrond. In December "J 940 werd hij zelfs nog geroepen voor het ambt van minister-president. Langer dan een paar weken bleef nij echter niet aan het bewind. In kleine kring is Leon Blum ook zeer bekend als schrijver van hoofdar tikelen bijdragen voor tijdschriften en als auteur van enkele boeken. Reeds op 20-jarige leeftijd verbaasde Blum zijn vrienden door een boek over het huwelijk, waarin hij schreef van oordeel te zijn, dat de plaats van de vrouw niet in de eerste plaats in het huishouden was. Zijn pleidooi was radicaal feminustiach. Uit zyn. boek „A 1' Echelle Humaine" bljrjkt zijn ontwikkeling van het marxisme naar een meer humanistisch socialis me. Bhfm is tweemaal getrouwd ge weest. Zijn tweede vrouw, aan wier zijde hij is gestorven, vergezelde hem toen hij in Duitsland geïnterneerd werd. Krekels in Ossendrecht zijn lastig. Ossendrecht heeft een fameu ze vuilnisbelt in de onmiddellijke nabijheid van het dorp. Op en om deze plaats plegen in de zomer le gioenen krekels te huizen, die vo rige zomer het halve dorp nach ten lang uit de slaap hebben gè- houden met hun concerten. Aan die kwestie is toen de ge meenteraad te pas gekomen en deze liet de complete dorpsbrand weer aanrukken om de zangeis te verjagen Het resultaat was ne gatief. De krekels bleven zingen. Toen de winter kwam zwegen de krekels, de leden van de gemeen teraad eveneens... Maar tijdens de laatste raads vergadering kwam een der vroede vaderen, die zeer dicht bij het concertgebouw van de krekels woont, met de verontrustende me dedeling. dat de krekels al aan het repeteren waren en dat men op volledige concerten zou kunnen rekenen als het weer beter zou worden. De raad besloot nü, dat de vuil nisbelt moet worden verplaatst. Buffalo Bill voortaan in Oost-Berlijn verboden. De Oostberlijnse politie heeft bij de boekenstalletjes in de Sowjetzóne „wildwest" boeken en speurdersro mans, die uit de Westelijke sectoren waren ingevoerd, in beslag genomen. Deze confiscatie volgde op een aanval, die het officiële Sowjetblad „Tagliche Rundschau" deed op de „criminele en obscene lectuur, die een slechte in vloed op de jeugd heeft". „Boeken en tijdschriften met titels als „de avon turen van Buffalo Bill", „de speurder Jack Morlan" en „Wiener Melange" worden", zo schreef het blad. „uit West-Berlijn ingevoerd en tegen lage pry zen verkocht. De verantwoordelij ke autoriteiten, moeten stappen onder nemen. dat zulke „vuiligheid" uit on ze winkels verdwijnt". LATER IETS MINDER KOUD Geldig tot Vrijdagavond. Half tot zwaar bewolkt met slechts hier en daar enige lichte regen. Meest matige en aan dc Waddenkust later vrij krachtige, meer naar het Westen kri.r"",r-r'wiad. Later iets minder koud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1