Kent gij uw eigen karakter (I) JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Een praatje over dikke en magere mensen J' r Zeeuwse Almanak HET VIJFJAREN-PLAN VOOR DE NEDERLANDSE VEESTAPEL LETTY'S moeilijke KEUZE Gesprek met Stalin MAANDAG 27 MAART 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 ERFELIJKHEID EN KARAKTER. U hebt natuurlijk wel eens éen afbeelding gezien van een vrek. Daarbij zal U opgevallen zijn, dat een gierigaard altijd mager is. Hij heeft lange, dunne grijpvingers, een puntige neus, een scherp profiel. U zult een vrek nooit zien afgebeeld als een gezette figuur, met een korte, dikke nek en korte, brede handen. Dezelfde opmerkingen kun nen gemaakt worden ten aanzien van heiligenfiguren. Ook deze zijn doorgaans lang, slank en mager. Maar stelt U zich nu omgekeerd eens een gezellige, genoegelijke prater voor; een man die van een goed leven houdt en gul, echt kan lachen. Tien tegen één dat U zich een gezette figuur voorstelt, vrij kort, misschien wel met een klein „buikje". Wanneer een vrek wordt afgebeeld als een lange, schriele figuur; en wanneer Jan Steen voor zijn genoegelijke schilderijen als geheel korte, gezette typen kiest, dan spreekt daaruit een niet te verwaar lozen dosis mensenkennis. Hoewel vrijwel niemand het zich bewust is, wordt hier namelijk verband gelegd tussen iemands lichaamsbouw en iemands karakter. Hoe zit dat? Twee soorten lichaamsbouw. We kunnen, met voorbijzien van allerlei mengvormen, twee typen van lichaamsbouw onderscheiden. Het eerste type is lang en smal. Hiertoe behoren mensen die, zoals dat heet, nooit dik worden, al eten ze ook nog zoveel. Ze hebben een vlakke borst. Hoewel mager, zijn zij toch vaak pezig. Hun ledematen zijn fijn gevormd; hun beenderen stelsel is niet grof. Vaak hebben zij een smalle, scherpe neus en een weinig ontwikkelde onderkaak. Van voren gezien is hun gezicht eivor mig. Hier tegenover staat een heel an der type. Deze mensen zijn kort en dik. Zy hebben vaak een wat ge drongen figuur. Zij hebben een korte hals en korte ledematen. Het gezicht heeft weke, geen scherpe trekken. De handen zijn dik er rond; het gezicht is breed en ver- Drs. W. A. Nell, bekend door zijn jongste lezingen voor de Z.V.U. over dromen en hun betekenis en door zijn radio lezingen verklaarde zich be reid om voor de P.Z.C. een vijftal populaire artikelen te schrijven over karakterkun de. Zijn eerste, inleidende ar tikel drukken wij hierbij af: het houdt zich bezig met een opmerkelijk karakterverschil tussen gezette en magere mensen. toont van voren een regelmatige vijfhoek. Zij bezitten vaak een „buikje" en een kaal hoofd. Wilt U met een wetenschappelijke kunst term beide groepen kenmerken, dan kunt U met de onderzoeker Kretschmer spreken van het lepto some en het pyknische type. U begrijpt natuurlijk, dat deze beide vormen van lichaamsbouw ideale typen vertegenwoordigen. Vrijwel geen enkel mens vertegen woordigt een van beide vormen zuiver. Er zijn talloze variaties en mengvormen. Toch heeft het zin deze onderscheiding te maken. VORMEN VAN GEESTESZIEKTE De vraag is namelijk of het mo gelijk is de lange, slanke lichaams vorm en de korte, meer gezette li chaamsvorm te verbinden met be paalde karaktertrekken. Hiervoor is het nodig te letten op een funda menteel onderscheid in geestesziek ten. Dat er een grote variatie is aan lichamelijke ziekten, weet ieder. Maar minder bekend is het feit, dat wat men doorgaans „krankzinnig heid" noemt, een verzamelnaam is voor een grote reeks van onderling zeer verschillende ziektebeelden. Nu is het voor ons doel voldoende de geesteszieken in twee grote groepen te verdelen. By de eerste groep heeft de ziek te een wisselend verloop. De gees telijke gestoordheid openbaart zich gedurende kortere of langere tijd, om plaats te maken voor een peri ode van relatieve geestelijke ge zondheid. Dan komt weer een ziek teperiode, enz. Het ziektebeeld is hier dus cirkelvormig. Periodes van ziekte en gezondheid wisselen elk aar met een zekere regelmaat af. De aard van de gestoordheid bij de ze cirkelvormige ziektebeelden is verschillend. Bij de manie b.v. zien wij hoe de patiënt voortdurend be zig is. Altijd is hij in de weer. Hij praat voortdurend. Maar bij dit spreken is hij niet in staat z'n ge dachten gedurende langere tijd ge richt te houden op één punt. Z'n ge dachten vliegen door z'n hoofd. Het ene beeld verdringt in hem het an dere. Deze patiënten veroorzaken door hun grote energie vaak ern stige moeilijkheden voor hun omge ving. Maar ook het omgekeerde kan voorkomen bij deze cirkelvormige ziektebeelden. In de melancholie is de patiënt uiterst somber en pessi mistisch. Hij is van z'n donkere ge dachten niet af te brengen. De voorstellingen die in zijn hoofd rondwaren hebben een allerakelig ste inhoud. Daar tegenover staat nu een gé- heel ander ziektebeeld. Het is niet cirkelvormig, maar procesmatig. Periodes van relatieve gezondheid komen hier niet voor. De ziekte schrijdt steeds verder en verergert langzamerhand. De in deze groepen van procesmatige verschijnselen het meest voorkomende ziekte is de zo genaamde schizofrenie. Deze vreemde naam houdt in, dat de per soon in kwestie in geestelijk op zicht „gespleten" is. De patiënt kan zich de keizer van Rusland noemen en tegelijk de bakker van het dorp, waar hij werd geboren. Het inner lijk leven van deze mensen bestaat uit fragmenten, die niet meer tot een eenheid kunnen komen. Daar bij is hun innerlijk leven verarmd en verdord. Zij verkillen innerlijk. Zij stompen af. In ergere vormen is geestelijk contact met deze mensen niet meer mogelijk. Zij spreken zin loze woorden, of zwijgen absoluut. Zelfs in hun lichaamshouding ver starren zij. Een ontdekking. De hiervoren terloops genoemde onderzoeker Kretschmer deed nu een belangrijke ontdekking. Hij constateerde dat het merendeel van de lijders aan manie of melancholie behoorden tot het .korte, gezette ty pe. Terwijl het grootste gedeelte van de schizofrenen behoorde tot het lange, smalle type. Daar komt nu nog iets bij. We moeten namelijk bedenken, dat krankzinnigen in verhevigde en ab normale vorm de eigenschappen vertonen van de normale, gezonde mensen. Tussen geestelijk gezond geestelijk ziek bestaat geen TWEE TEGELIJK Ze hebben het in ieder geval niet lang op zich laten zitten, de Zeeuwse kieviten. Op twee plaatsen tegelijk, .in Rilland Bath en in de Zuidkraayert' zyn nu ook in Zeeland hun eieren gevonden en natuurlijk zijn de vin ders in hun sas, maar geklopt zijn de Zeeuwse vogels toch. Wat doet men met kievitseieren in Zeeland? Er bestaat hier geen tra ditie. Het eerste kievitsei in Neder land is voor de Koningin. In menige provincie bestaat de gewoonte, dat 't eerste kievitsei in dat gewest wordt aangeboden aan de Commissaris van de Koningin. In andere provincies is het bestemd voor de burgemeester van de gemeente, waar het gevonden werd. In Zeeland, tja, wat doet men er mee? Vermoedelijk bewaren. Want niet waar: zo'n zeer vroeg kievitsei is en blijft iets merkwaardigs, als je het gevonden hebtiets om een heel jaar trots op te zijn. Opeten zou jammer zijn. De glorie zou op slag verdwenen zijn. En wie geurt er niet graag met een. belang rijke vondst als een eerste kievitsei? kloof. Integendeel! Die overgang is zeer vloeiend. Zo zelfs, dat het moeilijk is geestelijke gezondheid en geestelijke ziekte in bepaalde gevallen te onderscheiden! De con clusie, die we uit dit alles kunnen trekken, is dus deze: Het valt te verwachten, dat lange, magere mensen anders van karakter zijn, dan korte, gezette typen. Dit onder scheid is het verscMl tussen de bei de genoemde beelden \an geestes ziekte, teruggebracht tot normale proporties. TEMPERAMENTSVERSCHILLEN We zien dan, dat korte en gezette mensen doorgaans een vrij lang zaam tempo hebben. Ze haasten zich niet graag. Zij dwingen zichzelf slechts met moeite tot een gelijkma tig arbeidstempo. De vermoeidheid bij hun werk komt langzaam op. Het zijn niet de mensen die, zoals dat heet, ineens „afknappen". Zij zijn in staat om veel dingen tegelijk te zien. Hun aandacht richt zich daarbij vooral op het geheel. Dit relatief grote bevattingsvermo gen heeft echter een keerzijde. Het bizondere en enkele ontsnapt vaak aan hun aandacht. Dit type mensen past zich als ge heel spoedig aan in nieuwe omstan digheden. Aan het oude zitten zij niet vast. Gebeurtenissen oefenen slechts korte tijd hun nawerking uit in hun geestesleven. Winden zij zich echter op, dan zyn zij onbe heerst en fel in hun uitingen. Maar de bui dryft weer spoedig over. Lange, magere mensen hebben doorgaans andere eigenschappen Zij zijn vaak snel in hun optreden. Zij werken gelijkmatig. Maar de vermoeidheid komt soms zo plot seling, dat zij ineens hun werk moe ten neerleggen. Hun aandacht is niet allereerst op het geheel gericht, maar op het on derdeel. Het zijn de analyserende, op het enkele geconcentreerde gees ten. Zij kunnen hun aandacht dan ook lang bij een enkel punt be palen. Deze mensen passen zich veel moeilijker aan. Gebeurtenissen en feiten oefenen veel langer hun na werking bij hen uit. Bij opwinding gedragen zij zich beheerst. Maar de feiten zelf, die hen in opwinding brengen, houden hen zeer lang be zig. De verschillen, die hierboven ge noemd staan, zijn in hoofdzaak ver schillen in temperament. Het tem perament uit zich in een bepaald tempo, dat snel kan zijn of lang zaam; het uit zich in een bepaalde grondstemming, die vrolijk kan zijn of somber. Het* uit zich ook in de mate, waarin iemand voor aan doeningen vatbaar is. Dit het bo venstaande is echter gebleken, dat in veel gevallen deze verschillen in temperament samen hangen met de lichaamsbouw. Nu is de lichaams bouw ongetwijfeld erfelijk bepaald. Hiermee is tegelijk de slotconclusie van dit artikel gegeven. Van het karakter is het temperament al thans erfelijk vastgelegd. Maar la ten we beseffen, dat het tempera ment niet het karakter zonder meer is. En tenslotte: Besef, dat alles wat hier gezegd is. zeer relatief is. Het is waarschijnlijk, op grond van het bovenstaande, dat uw huisarts tot het meer gezette type behoort, ter wijl uw predikant mager is. Maar wanneer deze voorspelling niet klopt, denk er dan aan, dat de woorden „misschien" en „door gaans" in dit artikel zeer vaak ge bruikt zijn. Drs. W. A. NELL. Zoals bekend staat op het Jaarbeursterrein het carillon opgesteld, dat bestemd is voor de Lange Jan te Middelburg. Tal van Nederlandse beiaardiers bespelen tijdens de Jaarbeursweek het carillon. Rechts de enige vrouwelijke beiaardier in Nederland, mejuffrouw M. Blom, tydens een bespeling. Al onze runderen moeten t.b.c.-vrij worden. Bij de minister van landbouw is, zoals bekend, op het ogenblik een plan in studie om binnen vijf jaar de gehe le Nederlandse veestapel vrij van tu berculose te maken. Onderzoekingen hebben uitgewezen, dat 7 procent van nieuwe t.b.c.-gevallen in enige grote ziekenhuizen afkomstig blijken van runder-tuberculose. Deze ziekte treedt onder schoolkinderen daar op, waar de meeste gevallen van rundertuber- culose voorkomen. Niet slechts voor de volksgezondheid, ook voor het welzijn van 's lands eco nomie is het elimineren van deze ziek te van grote betekenis. De Ver. Sta ten van Amerika en Denemarken zijn FEUILLETON door MARY BURCHELL „Neen, dat ben ik niet", fluisterde Letty. Maar toch voelde ze zich ge lukkiger en minder schuldig dan een poosje geleden en misschien zou ze nog wel een paar minuten in zijn ar men zijn gebleven, als ze niet waren opgeschrikt bij het horen van Ga- brielle's stem, die wat vermaakt con stateerde: „Heel, lief, dat weet ik ze ker". En daar stond ze bijna nevens hen en Anna stak het grasveld over met de thee. „O!" riep Letty, zich oprichtend en zo verlegen als elk meisje, dat verrast wordt bij een liefdes-scènetje. Rufus echter glimlachte slechts en raapte achteloos onder Gabrielle's speurende ogen het document op. waarin zo dui delijk stond, dat hij Edenfield voor Letty had gekocht. ..Let maar niet op' mij", zei Ga- brielle vrolijk. „Verloofde paren heb ben recht op zo'n prettige afwisseling. Jelui hebben zeker de ringen aange daan of zo?" „Neen", antwoordde Rufus onver stoorbaar. „We hebben juist besloten, de ringen voorlopig achterwege te la ten. Letty meent en ik geloof te recht dat voor een kletsoord als Farrow's Eden we veel te weinig tijd hebben laten verlopen tussen onze eerste ontmoeting en de verloving. We hebben dan ook besloten, voorlopig niet officieel verloofd te zijn. „Goede hemel", merkte Gabrielle droogjes op. „Toen ik het grasveld overstak, leek het er niet op, dat je lui zo'n besluit hadden genomen. En ik zie niet de geringste reden voor uit stel van de verloving." „Niet?" vroeg Rufus onbewogen. „Maar je zult toch wel willen erken nen, dat wij zelf het recht heb ben, onze verloving al of niet uit te stellen". „Natuurlijkja". Gabrielle keek uiterst verbaasd. „Ik vind het vreemd ..dat is alles. „Wil je dat heus, Let ty?" vroeg ze, snel een wat achter dochtige blik op het meisje werpend. „Ja", knikte Letty en glimlachte nog eens bevestigend. „Ik ben niet bepaald een impulsief iemand, zoals je weet, Gabrielle en ik denk dat wat meer tijd in alle opzichten prettiger zou zijn. Ik wil niet graag, dat de mensen het nu al weten. Over een maand of twee is het vroeg genoeg. Denk je ook niet, Anna?" vroeg ze, zich plotseling tot de oude getrouwe wendend. „Als u het zelf zegt", antwoordde Anna, bewonderenswaardig objectief ,,'t Zal gemakkelijk genoeg zijn, de lui er buiten te houden. Mevrouw Ormford en ik zijn de enigen, die het weten, behalve u beiden zelf. En ik zal niet babbelen", voegde ze er na drukkelijk bij. „Nog iemand anders weet het", zei Gabrielle langzaam, zonder acht te slaan op Anna's insinuatie! „Dat is Alec Kellem". <Wordt vervolgd). thans zo goed als vrij van rundertu- berculose. Andere landen zijn er na aan toe. Indien het aan de minister voorgelegde plan verwezenlijkt wordt, zal ons land over vijf jaar in eenzelf de gunstige positie verkeren. Per jaar zal de bestrijding volgens het plan twintig millioen gulden ver gen, waarvan de openbare kas en de rundveehouders ieder de helft zouden moeten opbrengen. Gedacht is aan een centrale heffing van 25 cent per 100 kilogram melk. De totale melkproduc tie in Nederland bedraagt ruw geschat vier en een half milliard liter per jaar, waardoor het veehoudersaandeel in de bestrijding ruimschoots gedekt zou kunnen worden.. Het is voor de boeren een bestaans voorwaarde, onbesmet vee te hebben. Dit bleek onlangs nog duidelijk, toen Nederland melk kon gaan leveren aan de Amerikaanse troepen in Duitsland. Als voorwaarde werd gesteld, dat deze melk van tuberculosevrij vee moest zijn. Daarom is toen alle besmette vee van Rozenburg-IJsselmonde wegge haald. Dit eiland is thans geheel t.b.c.- vrij en als de voortekenen niet bedrie gen, zullen de leveranties, waarover thans met een Amerikaanse commis sie onderhandeld wordt, doorgang vin den. PLAN DE CAMPAGNE. In het thans aan de minister voor gelegde „plan de campagne" wordt voorgesteld aan alle melkveehouders, die niet over reactie-vrije bedrijven beschikken, een korting van twee procent op de inkomsten van de melk te geven. Dit geld zojj worden inge houden door de zuivelfabrieken. De ze twee procent zou dan moeten wor den bezien als waarborgsom. Bedrijven met minder dan 10 pro cent reageerders zou binnen een jaar na de start van de campagne al hun besmet vee moeten opruimen. Binnen twee jaar zou dan het zieke vee van bedrijven met 10 tot 20 procent rea geerders verdwenen moeten zijn. Be drijven met 20 tot 30 procent ziek vee moeten na drie jaar zuiver zijn. die met 30 tot 50 procent binnen 4 jaar en die met een hoeveelheid be smet vee, die meer dan de helft van het aantal runderen uitmaakt binnen vijf jaar. Indien een veehouder in de voor hem gestelde categorie aan de ge stelde tijdsnorm voldoet, krijgt hij zijn twee procent terug. Dan is de waarborgsom dus een soort spaarpot geweest. Zo niet, dan komen de inge houden gelden ten goede aan de t.b.c.-bestrijding. Het onderzoek van de heffing van een kwartje per 100 kilogram melk zal per provincie besteed worden. Door middel van nauwkeurige tuber- culinatie zal de staat van gezondheid van ieder dier worden opgemaakt. Men rekent er op, dat men twee mil lioen dieren per jaar met tuberculine zal moeten onderzoeken. Elke „rea- geerder" zal een merkteken krijgen. Indien een veehouder besluit zijn zie ke dieren buiten de „vrije markt" om op te ruimen, dan zal hy hiervoor *n vergoeding ontvangen. Van de melk- kwartjes en het overheidsgeld, zo be rekent men, zóu ongeveer 125 gulden per dier, dat buiten vrije verkoop wordt opgeruimd, beschikbaar zijn. Dit geld wordt uitbetaald, indien op een bedrijf met ingang van de staltijd inderdaad uitsluitend gezonde dieren worden aangetroffen. He) Wereldgebeuren De organisatie der Ver. Naties is de laatste maanden door de loop dei- gebeurtenissen zeer op de achtergrond geraakt. Sinds de Russen en hun vol gelingen demonstratief vrijwel alle vergaderzalen in Lake Success heb ben verlaten uit protest tegen de aan wezigheid van de national. Chinese afgevaardigden, ligt het werk vrijwel stil. Dat is voor de ijverige secreta ris-generaal, Trygve Lie natuurlijk een reden om onvermoeid te zoeken naar een uitweg uit de impasse. Lie heeft reeds een keer laten doorsche meren, dat het nu maar het beste zou zijn, indien de Chinese nationalisten uit de Ver. Naties gewipt werden om althans dit meningsverschil uit de weg te ruimen. Protesten daartegen bleven niet uit en zoals te verwachten kreeg Lie het verwijt te slikken niet de onpartij digheid in acht te nemen, die van een functionaris der V.N. verwacht mag worden. De nieuwste voorstellen van Lie ko men neer op het bijeenroepen van een buitengewone zitting van de Veilig heidsraad, waar dan de ministers van Buitenlandse Zaken of zelfs de hoof den der regeringen de plaats zouden innemen der gewone afgevaardigden. Het doel van deze speciale bijeen komst zou zijn het bespreken van middelen om een einde te maken aan de „koude oorlog", die de wereld zo zeer verontrust. De reacties zijn tot dusver niet bijs ter hoopgevend geweest. Minister Achesosn zei op een persconferentie dat het voorstel in elk geval het be studeren waard is, meer niet. De Russen hebben volgens Lie zelf enige belangstelling aan de dag ge legd, zonder evenwel tot concrete toe zeggingen over te gaan. Vanwaar dit gebrek aan enthousias me, terwijl toch beide partijen bewe ren naar vrede en naar niets anders dan naar vrede te streven? Het antwoord is eenvoudig. Getwij feld wordt aan het nut van derge lijke bijeenkomsten, omdat maar al te zeer een herhaling van tot niets lei dend geargumenteer verwacht kan worden, met van Russische zijde bo vendien de bekende zinledige beschul digingen over „oorlogshitser»". De verantwoordelijke Westerse staatslieden zien weinig heil in der gelijk soort spectaculaire bijeenkom sten, zolang niet uit feiten blijkt, dat de Russen een koersverandering in hun politiek beogen. Niettemin zullen noch Bevin, noch Acheson, noch de andere Westerse ministers zich kunnen veroorloven de voorstellen van Lie zonder verder pra ten af te wijzen. Er is in Amerika een groeiende stroming te constateren ten gunste van „een gesprek met Stalin". Een bewijs daarvoor was wel de weer klank, die de „Stalin-verkiezings- stunt" van Churchill in vele kringen vond. De grote massa van de bevol king in de Westerse landen ondergaat met zorg de intensieve bewapenings wedloop en wil geen enkele kans mis sen op vermindering van de spanning. Met die publieke opinie zullen de Wes terse staatslieden rekening moeten houden, wat ook verder het resultaat van Lie'» voorstellen zal zgr.. Overigens veroorzaakte de „drang naar het gesprek" in sommige krin- ;en ook ongerustheid. Om dicht bij :uis te blijven, prof. Romme schreef vorige week in „De Volkskrant" over „gevaarlijke illusies". Alleen iemand, die wel het communisme tot harikiri in staat acht ofwel het niet kent kan volgens prof. Romme enig heil ver wachten van een gesprek met Mos kou. De Nederlandse Katholieke lei der vindt zeker wel iets schoons zit ten in het hevige verlangen naar het gesprek, maar badineerd voegt hij er aan toe: Welja, ontwapen Stalin met Uwe kinderlijkheid. Uiteraard is het de plicht van Tryg ve volgens andere opvattingen dan die van prof. Romme tewerk te gaan. Bergen op Zoom krijgt een draaf- en renbaan. Te Bergen op Zoom is men dezer dagen begonnen met de egalisatie van het terrein ,,Kijk in de Pot", waar, met financiële steun van de gemeente, een draf- en renbaan voor de paarden sport ingericht wordt. De baan komt te liggen op een militair oefen terrein, dat door het departement van oorlog voor dit doel werd afgestaan. Het werk wordt uitgevoerd in D.U.W.- verband. Mailsteelt in Nederland. In Wageningen werd een maiskwe- kersdag gehouden, tijdens welke ir. C. Koopman er op wees. dat stellig ook in ons land in het zuivere akker bouwbedrijf op de klei de maisteelt hoge opbrengsten kan opleveren. Hij bepleitte groepsvorming van maiste- lers en wees in dit verband op de reeds bestaande clubs in Zierikzee en Wemeldinge. 37. De drie tochtrijders hadden Jimmy uitge scholden voor kinkel en knuppel, maar dat had hij niet verstaan. Het enige dat hij wist was dat men van hem verwachtte dat als een of andere meneer een pistool had afgeschoten hy al zyn best moet doen om sneller te zijn dan de anderen. En nu bovendien dat allerliefste meisje hem be duid had dat hij dat moest doen, was hij bereid voor baar naar het einde van de wereld te schaat sen en zulks zo snel als zijn schaatsen hem dragen konden. Met formidable slagen ging hij er van door en reeds na een minuut of vijf was hij de drie tochtrijders zo dicht genaderd dat zij hem vlak achter zich hoorden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3