N NIEUWS UIT ZEELAND ZUIVELFOMS GEVORMD Gebouw Belgisch Loodswezen LOFLIED OP DE DUPLEXWONING WALCHEREN De Ruyter-medaille uitgereikt In October over nieuwe brug te Middelburg 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 23 MAART 1950 Heffing op alle boerenmelk. Als onderdeel van het Landbouw-Ega- lisatlefonds is een speciaal zuivelfonds ge vormd. De gelden uit dit fonds zijn be stemd om eventuele verliezen bij export van zuivel- en melkproducten door het in- en verkoopbureau voor zuivel te dek ken. Dit bureau zal in tijden van overschot ten zuivel- en melkproducten, behalve ge condenseerde melk uit de markt nemen om te voorkomen, dat de opbrengst van de melk ver beneden de vastgelegde richt prijs zal blijven. Eventueel zal. inplaats van overname door het bureay. toeslag bij uitvoer worden gegeven. Voorts zal het fonds worden aangewend voor uitga ven. die verband houden met toeslagen op consumptiemelk. Een in Januari inge stelde regeling voor consumptiemelk is thans vervallen. Voor gecondenseerde melk ls nog geen regeling vastgesteld. Teneinde gelden voor het zuivelfonds bijeen te brengen, zal thans een heffing op alle boerenmelk worden ingesteld. De ze is tot nader order bepaald op t 0.30 per procent vet per 100 kg melk, d.w.z. op ongeveer f 1.05 per 100 kg. Producenten van boerenkaas zullen i 10.35 per 100 kg kaas moeten betalen. Op melk. die door veehouders of slijters rechtstreeks in de handel wordt gebracht, rust een heffing van 1.05 per honderd liter. Zoals beweerd is voor melk een lande- lijke richtprijs vastgesteld van 18.25 ct. per liter van 3.5% vetgehalte. Indien het landbouwbedrijf als geheel deze richtprijs niet haalt, wordt door het Landbouwegalisatiefonds bijgepast. Deze nieuwe regeling houdt de moge lijkheid open om eventuele verschillen in uitkomsten voor diverse producten tot uit drukking te laten komen in de aan vee houders uit te betalen melkprijzen. Met dien verstande echter, dat dit voor on gunstig in de markt liggende producten slechts in beperkte mate het geval zal zijn. Uit het zuivelfonds zal het in- en verkoopbureau door inkoop of dooi' sub sidiëring steeds een bodem in de markt kunnen leggen Fluctuaties in de markt zullen dus in eerste instantie door de gezamenlijke zui velbedrijven worden opgevangen. De ga rantie met betrekking tot de richtprijs van melk blijft echter bestaan. Dr. Gravemeyer bezoekt Zeeuwsch-Vlaanderen. Naar wij vernemen zal dr. K. H. E. Gravemeyer, synodaal gedelegeer de van de Nedi Hervormde Kerk, vol gende week een bezoek brengen aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Voor 't Ooste lijk deel wordt in Terneuzen, voor het Westelijk deel in Oostburg een grote samenkomst voor gemeentele den en andere belangstellenden be legd. Bovendien zal in kleiner ver band een nauw contact worden ge legd tussen dr. Gravemeyer en de Z. Vlaamse predikanten. die in Philippi ne met hem een vraaggesprek zullen hebben. Dr. Gravemeyer was bij het uitbre ken van de oorlog secretaris van de Ned. Hervormde Synode. Tijdens de bezetting verbleef hij geruime tijd in het gijzelaarskamp St. Michielsgestel en na de bevrijding ging hij uitdra gen, wat hij cn zovele anderen in net kamp hadden leren zien als taak en opdracht van de Kerk. Door zijn be zielende arbeid op allerlei terrein, door zijn welsprekendheid en door zijn enthousiast optreden in den lande heeft hij veler ogen geopend en tallo zen duidelijk gemaakt, wat Christus met Zijn Kerk wil. In de samenkomsten te Terneuzen en Oostburg komen ter sprake het be leid der Kerk in het algemeen en tal van problemen in het bijzonder, zoals het „richtingsgesprek" het radiobe- leid, enz. Beschoeiing haven Walsoorden. De raad van Hontenisse besloot in een spoedeisende vergadering de ver nieuwing van de havenbeschoeiïng te Walsoorden te gunnen aan de firma Schermer te Nieuwdorp. Deze firma had ingeschreven voor S 192.144. Fenny Heemskerk naar Breskens. Op initiatief van de schaakvereni ging te Breskens. zal de Nederland se schaakkampioene, mevr. Fenny Heemskerk, op Zaterdag 1 April 'r simultaan-séance spelen in het ge meentehuis. DAMMEN' Onverwachte uitslagen bij Zeeuws damkampioenschap. BOOGAARD HEEFT DE LEIDING GENOMEN. De uitslagen van de derde ronde lulden: J. Sinke—M. F. de Jonge 1—1; W. Boo gaard—E. A. Schuitema 2—0; J. Blom— W. Lente 0—2; Joh. de Smet—R. Rijkse 0—2; J. Strooband Jr.—Fr. Brandenburg 0—2. In deze ronde kwam dus slechts één remisepartij voor. n.l. die tussen Sinke en de Jonge, een party zonder veel spanning en met een klame opening. In de partij tussen Boogaard en Schui tema ging de strijd lange tijd gelijk op. totdat Schuitema een fout maakte, het geen hem spoedig deed verliezen. Boo gaard kwam hierdoor op een aantal van 5 punten uit 3 partijen hetgeen hem een kleine voorsprong op de overige deelne mers bezorgde. Lente herstelde zich van zijn nederlaag in de eerste ronde. Blom werd door hem in een veelbelovende stelling verrast door een schijnoffer, dat Lente een doorbraak naar een dam bezorgde, waarna de winst spoedig volgde. De Smet heeft, een slechte start en ver loor wederom, thans van Brandenburg, die van een grove fout van zijn tegenstander profiteerde. Strooband Jr. die ln de voorgaande ron den twee mooie overwinningen boekte liet zich tenslotte door Brandenburg, die zich, evenals Rijkse steeds meer tot een spe ler van klasse ontpopt, verrassen. Na de onverwachte uitslagen van deze eerste ronden worden de volgende par tijen met groeiende belangstelling tege moet gezien. IEUWS tn een O T E D O P Wordt aanmerkelijk uitgebreid. Het gebouw van het Belgisch Loodswezen te Vlissingèn zal aan merkelijk worden uitgebreid. Er is namelijk een nieuw bij-gebouw ont worpen, waarvan de gevel staat aan de Noordzeestr. achter de Noord- zeeboulevard. Dit bijgebouw, waar voor het ontwerp gemaakt werd door de architect, de heer van Be- veren, zal logeerruimte voor de loodsen bevatten, een gezellig lood- senverblijf, een telefooncentrale en enkele andere dienstvertrekken. Op 30 Maart a.s. zal de eerste steen voor dit bijgebouw worden ge legd. Men verwacht, dat het in Oc tober 1950 gereed zal zijn. Wandeltocht van V.V.V. te Sluis dit jaar 20 en 21 Mei. De Jaarlijkse V.V.V. wandeltocht van uit Sluis zal dit jaar gehouden wor.den op 20 en 21 Mei. Zaterdagsmiddags is er een tocht van 20 km., uitgeschreven via Retx-anche- ment dwars door het oude Zwinland schap. Zondag is ex* een traject van circa 30 km., naar Knokke ingezet. Van Belgische zijde bestaat voor deze tocht grote belangstelling. Elke deelnemer, die de tocht vol brengt, ontvangt een aandenken. CeZct-HctWl wad, de zui+Ucfe wa# met Teaperitijtt! Voorlichtingsbijeenkomst van ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting te Middelburg. Uit twee kwaden het minst erge kiezen De ministers van Financiën van de 12 landen van het Atlantisch Pact zullen 29 Maart te Londen bijeenkomen om de financiële en economische offers te be spreken. die het gemeenschappelijke de fensiesysteem nodig maakt. Het A.N.P. heeft zijn bericht over Amerikaanse marine-eenheden, die aan Nederland zou worden overgedragen, ge corrigeerd. Het betreft hier nl. geen tor- pedobootjagers maar twee fregatten. De bouw van duplex-woningen, de huisvesting van bejaarden en de ge- rationaliseerde woningbouw vormden de drie onderwerpen van bespreking in een Woensdagmiddag in het Schut tershof te Middelburg gehouden voorlichtingsbijeenkomst van het mi nisterie van Wederopbouw en Volks huisvesting. Tal van burgemeesters, wethouders, functionarissen van ge meentewerken, aannemers en verte genwoordigers van woningbouwver enigingen waren hierbij tegenwoor dig. De bijeenkomst werd geopend dooi de vice-voorzitter van de afd. Zeeland der Ned. Ver. van Gemeenten, de heer J. Ph. Koene, die in het bijzon der de vertegenwoordiger van de Prov. Directie, de heer D. Stam, ver welkomde en vervolgens het woord gaf aan de voorlichtingsambtenaar, de heer W. Scheerens. Deze behandelde allereerst de gera tionaliseerde woningbouw, de z.g. nor maalwon jng, die speciaal bedoeld is voor het platteland, eenvoudig is, en een constructie bezit, die voordelige bouw mogelijk maakt. De Prov, direc ties hebben bestekken en tekeningen daarvoor klaar liggen, waardoor de geïnteresseerden het voordeel hebben, dat zij architectenkosten besparen, ter wijl zij de wetenschap hebben, dat de plannen tevoren grondig zijn beke ken. In het Noorden van het land, bleek deze woning populair te zijn, doch in Zeeland is aan de verwachtin gen te dien aanzien niet voldaan. De huisvesting van bejaarden be sprekend, wees spreker er dp, dat men, door uit het contingent w'onjng- bouwvolume kleine woninkjes in sa menhang met een centraal verzor gingshuis voor deze lieden te bouwen, normale gezinswoningen kan vrijma ken. NOODOPLOSSING Uitvoerig wijdde de heer Scheerens aandacht aan de duplex-woning, een noodoplossing, die het echter moge lijk maakt om gedurende zekere tijd' het nuttig rendement van de nationale woningproductie met enige tientallen procenten te verhogen. Het ministerie, zo merkte hij op, begrijpt, dat in Nederland ieder nor maal gezin een éénpersoonswoning nodig heeft en dat door dubbele be woning het woningpeil wordt ver laagd. Nood breekt echter toet. Men moet kiezen: óf tienduizenden gezin nen overlaten aan de nood, waarin zij zich door samenwoning bevinden, óf deze tijdelijk in een voor hen inge richte woning onderbrengen. Hier moet uit twee kvsaden het minst kwa de gekozen worden! De heer Scheerens meende, dat het mogelijk moet zijn om 72.000 „du- plexen" in te richten. Het theoretisch woningtekort bedraagt momenteel nog 300.000. Landelijk bezien wordt op dit tekort gewonnen: de jaarlijkse be hoefte omvat 38.000 huizen, maar in 1949 werden er 42.000 geplaatst en de vooruitzichten voor de komende jaren zijn als volgt: 1951 minstens 45.000, 1952 50.000 en 1953 55.000. Dan is ech- tér de toelaatbare topproductie be reikt. Op deze wijze is eerst in 1965 het verzadigingspunt behaald, doch richt men 72.000 huizen voor dubbele bewoning in. dan is dat in 1960 al het geval. Daardoor kunnen in de eerstko mende jaren tienduizenden jonge ge zinnen aan woonruimte worden ge holpen! Men behoeft niet te vrezen, dat de „duplex-toestand" langer dan 10 jaar duurt. Door de ontheffingen van de bepalingen der Bouwverordeningen voor niet langer dan 10 jaar toe te staan, kunnen de gemeentebesturen zelf bereiken, dat na die tijd de hui zen door één gezin worden bewoond. GOEDKOPE DOUW De z.g. goedkope bouw kan, aldus spreker, maar niet ongelimiteerd ge schieden. Het ministerie permitteert deze bouw, omdat het voor de finan- van een grotere continuïteit in de bouw. Na deze lezing werd een filmpje vertoond, waarna de aanwezigen een kijkje namen op een kleine tentoon stelling, welke op zeer suggestieve wijze de voordelen van rationele bouw, duplexwoningen en de door de spreker geschetste huisvesting van ou den van dagen uitbeeldde. Na de pau ze werden door een aantal aanwezigen nog vragen gesteld. Bevrijdingsherdenking in Zeeland. Door tussenkomst van het Provin ciaal bestuur van Zeeland is aan alle j colleges van B. en W. in de provincie een circulaire gezonden van de mi- I nister van Binnenlandse Zaken be- I treffende de viering van de verjaar- dag van H.M. Koningin Juliana en van de bevrijding. i De minister roept de medewerking ciering kan putten uit de reserve van ,van de gemeentebesturen tn om te het normale^ woningbouwvolume. Mi. winen bevorderen, dat de viering van Oplichter was actief in Goes. HIJ ZOU ZICH ALS OOGARTS VESTIGEN'. Kort na het overlijden van de Goese oogarts, dokter Hennequin, verscheen in een der hotels te Goes een ca. der tigjarig man, die zich uitgaf voor dr. F. de Kurjper. Hij zei verbonden te zijn aan een ziekenhuis te Kèrkrade en het voornemen te hebben de praktijk van de overleden oogarts over te ne men. „Dr. de Kuyper" verbleef de nacht in het hotel en zou de volgende dag de overname van de praktijk fi nancieel met de etaris gaan regelen. In een boekhand?: a n de Lange Kerk straat nam hij enkele boeken op zicht mee. Hij zou deze de volgende dag komen betalen. Zowel de hotelier als de boekhande laar hebben de pseudo-dokter niet meer teruggezien. Thans is gebleken, dat deze pseudo- arts ook door de Haarlemse politie wordt gezocht in verband met op lichting. Hij maakte in Haarlem zijn ..slachtoffers" voornamelijk in R.K. kringen. Hierbij diste hij dan een ver- haai op, dat hij missie-arts zou zijn, doch in geldverlegenheid verkeerde, doordat hem zijn salaris nog niet was uitbetaald. Verschillende mensen heeft hij op deze wijze weten te bewe en hem een som geld te lenen. Vijfjarig kind stak heg in brand. De Terneuzense brandweer is uit gerukt voor een brandende heg in de Kerkhoflaan. Toen de birandweer ar riveerde hadden omwonenden de vlammen reeds gedoofd. De dader bleek een vijf-jarig jongetje, die thuis lucifers had weggenomen en daarna de heg in brand had gestoken. Ambtenaren der provincie richten vereniging op. Door de ambtenaren, werkzaam bij de diverse takken van dienst der pro vincie Zeeland, werd een ontspan ningsvereniging opgericht. Het. bestuur van deze vereniging is als volgt samengesteld J. Parent, H. K. Michaelis en A. Meulbroek, allen x - kzaam ter Prov. Griffie te Middel burg, resp. voorzitter, secretaris en penningmeester en K. Korting, D. A. Huvsse (Prov. Waterstaat), Th. .T. Westerhout (Prov. Plan. Dienst), J. J. de Rey (Stichting Zeeland), mej. R. Roozendaal (E.T.I.) en P. J. van de Koorde (Prov. Bibliotheek), leden. Aan de vereniging is voorlopig de koffiekamer van het gebouw der P.Z. E.M. te Middelburg elke Donderdag avond ter beschikking gesteld. Buitendeuren worden uit Veere's sluis gelicht. TWEE WORDEN GEHEEL GEREPAREERD Naar wij vernemen zal de grote drijvende bok „Atlas" Maandag en Dinsdag a.s. de vier grote buiten deuren uit de grote sluis te Veere lichten en op twee stel gekoppelde dekschuiten deponeren. De deuren worden vervolgens via het kanaal door Zuid-Beveland naai'. Vlissingèn overgebracht, waar twee deuren door de Kon. Mij. „De Schelde" geheel ge- repareerd worden en alle vier van spuischuiven worden voorzien. De bok „Atlas", die de Baileybrug te M'burg niet kan passeren, zal der halve via het Kanaal door Zuid-Bcve- land naar Veere worden gesleept. nister In 't Veld is daérom zo'n voor stander van deze foedkope bouw (die te bereiken is door gezonde normalisa tie zonder dat de kwaliteit van de hui zen wordt aangetast!, omdat 55.000 woningen per jaar practisch niet te betalen zijn. Men kan goedkoop bou wen door toepasing van een gezonde normalisatie f zonder dat de kwaliteit van de woningen wordt aangetast) en de bevrijding landelijk op één datum, te weten 5 Mei, zal geschieden, zodat deze herdenking een waardige natio nale viering zal zyn. Geadviseerd wordt om het personeel van de ge meentelijke diensten vanaf 13 uur vrrj af te geven. Zoals bekend, wordt de verjaardag van H.M. dc Koningin niet op Zondag 30 April, doch op Maandag 1 Mèi gevierd. MELK en PUUR Kwatta-soldaatjes blijven altijd geldig KWAITA - BREDA Verdienstelijke zeelieden werden onderschelden. Bij K. B. is de „De Ruyter-medail le" in goud toegekend aan vice-admi- raal J. M. de Booy, hoofd van de Ne derlandse missies in West-Duitsland en aan kapitein B. Brouwer, hoofd van de afdeling zeemanszaken en .veiligheidsvoorschriften van het di rectoraat-generaal van scheepvaart; in zilver aan de heren J. P. Dekker en J. B. Abelskamp, resp. gezagvoerder en eerste stuurman bij de Holland- Anierika-Lijn. Deze onderscheidingen zijn door de directeur-generaal van scheepvaart, N. V. NOURYPHARMA- DEVENTER KERKNIEUWS. Generale Synode over de Vrouw en het Ambt. De Generale Synode der Ned. Herv. kerk heelt de discussie over de toelating van de vrouw tot de ambten voortgezet. Aan het einde van de morgenzitting be sloot de Synode het rapport, herzién met het oog op de synodale discussies, met een begeleidend schrijven aan de classicale vergaderingen der kerkeraden te zenden en deze te verzoeken met deze zaak ern stig bezig te zijn. De Synode verwacht reactie op deze stukkefi. Zij bindt de kerk daarbij echter niet aan een bepaalde ter mijn. Deze stukken zullen eveneens aan de oecumenische raad en enige niet bij de oecumenische raad aangesloten kerken' worden toegezonden. Tot dit alles besloot de Synode uit overweging dat de kerk ih haar geheel zal moeten delen lit de worsteling om tot klaarheid van inzicht en praétyk te komen' ook op het stuk van de vrouw en de ambten. De middagzitting werd gewijd aan de behandeling van het Avondmaalsformu- lier no. 3. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Tholen A. F. Laman te Rotterdam-West. GEREF. «ERKEN. Beroepen te Rilland-Bath K. Vegter, cand. te Voorburg. GEREF. GEMEENTE. Bedankt voor Zaamslag A. J. Dieleman te Borssele. mr. J. J. Oyevaar, op het directoraat- generaal in Den Haag uitgereikt. Tij dens deze plechtigheid heeft mr. Oyevaar in een toespraak medege deeld, dat gezagvoerder Dekker en eerste stuurman Abelskamp zijn on derscheiden wegens hun moedig en kundig manoeuvreren, toen zij, va- Yenue Qp de „Almdijk" als eersten assistentie hebben verleend bij het ongeluk met de Engelse onderzee boot „Truculent" op de Theems. Door hun radiografische waarschu wingen en hun oplettendheid konden nog vijf opvarenden van de „Trucu lent" worden gered. De voor deze koopvaardij-offieïeren bestemde ere tekenen en oorkonden werden door hun echtgenoten in ontvangst geno men, daar zij zelf momenteel op zee zijn. Vice-admiraal de Booy is onder scheiden, zo verklaarde mr. Oye vaar, wegens zijn grote verdiensten voor de Nederlandse koopvaardij, wier belangen hij eertyds als minis ter van scsheepvaart en vissersij op uitnemende wijze heeft behartigd. Aangezien de heer de Booy zelf niet aanwezig kon zijn wegens zijn amb telijke bezigheden in Duitsland, zal de medaille hem later worden over handigd. Kapitein Brouwer tenslotte verwierf de onderscheiding door t belangrijke werk. dat hij gedurende de oorlog en- ook daarna voor de koopvaardij heeft verricht. Het is mede aan hem te danken geweest, dat onze handelsschepen in de twee de wereldoorlog konden blijven va ren. Mr. Oyevaar besloot zijn toespraak met de verwachting uit te spreken, dat het de Nederlandse koopvaardij wel zou gaan, zolang als er mensen als deze dragers van de „De Ruy ter-medaille" voor onze koopvaardij werken. De Koninklijke onderscheiding „De Ruyter-medaille", is door Koningin Wilhelmina ingesteld op 24 Maart 1907, de 300ste geboortedag van de Nederlandse admiraal. Er zijn thans nog ongeveer zestig dragers -an deze medaille in leven. Naar wij vernemen kan. naar het zich thans laat aanzien, de nieuwe stationsbrug te Middelburg in October van dit jaar in gebruik genomen worden. Zoals bekend kon destijds door ons be richt worden, dat de metalen bovenbouw van de brug dit voorjaar zou worden af geleverd, doch kwam later de teleur stellende mededeling, dat dit eerst in het najaar kon geschieden, een vertraging, die voor Middelburg in verband met het toe ristenverkeer gedurende de zomer begrij pelijkerwijs een schadepost betekent. Omstreeks eind April zullen de^verk- zaamheden aan de onderbouw de pij lers en de laridhoofden gereed komen. De vervaardiging van de onderbouw voor de nieuwe Arnebrug achter het Mid delburgse Industrieterrein is inmiddels voltooid. Arbeiders zijn momenteel bezig grond in te brengen. De eigenlijke brug. die in Dordrecht wordt gebouwd, zal in de loop van de vol gende maand op de plaats var. bestem ming arriveren. Een bijzonderheid is het, dat zij op de onderbouw aangebracht kan worden zonder dat het nodig is de hoge -Baliey-noodbrug te verwijderen. Bet ver keer hierover kan dus normaal blijven geschieden. Uiteraard zal dit echter enige dagen gestremd zijn wanneer de Bailey brug wordt gedemonteerd. Weg Aagtekerke-Grijpskerke Woensdag1 werden door de Polder Walcheren te Middelburg twee be stekken aanbesteed, namelijk de ver betering van de weg Aagtekerke Grijnskerke (bestek P 33) en de ver ruiming van de Meliskerlcse water gang en het maken van wegen en uit voering van bijkomende- werken in de West- en Noordwatering (bestek P 34). De inschrijvingen luidden als volgt P 33 G. van der Herk, Nieuwer- kerk a. d. IJssel, 238.000; fa. Jan van 't Verlaat, Hardinxveld, 229.700; fa. Sanders, Snepvanger en Vlieger, Rijs wijk, 224.890 Aann. en Handelsond. van Öord, Werkendhm, 224.000; N. V. J. Heymans, Rosmalen, 223.890; fa. J. D. Janse. Colijnsplaat, 219.900; fa. J. van 't Verlaat, Hardinxveld, 216.400. P 34 Aann. Mij. E. Blok, Rotter dam, 211.800 J. Brinke en W. Uyl. Amsterdam, 199.000 Aann. van Oord, Werkendam, 198.000; Sanders, Snepvanger en Vlieger, Rijswijk, f 193.890; fa. Jasper van 't Verlaat, Hardinxveld, 191.400; fa. J. D. Janse, Colijnsplaat, 191.300. Voorlichting over herverkaveling en schadevergoeding onteigening. Op Donderdag 30 Maart en Vrijdag 31 Maai't wordt respectievelijk in het Schuttershof te Middelburg en in De Prins van Oranje te Goes door des kundigen aan de gemeentebesturen enz., voorlichting gegeven betreffende herverkaveling en betaling van scha deloosstellingen wegens onteigening in het belang van de wederopbouw door middel van toewijzing van onroeren de zaken. Op dit laatste terrein 'ls in de Wet op de Materiële Oorlogsschaden een belangrijke taak aan de gemeenten toegekend, met mogelijkheid van be roep bij Gedeputeerde Staten. De or ganisatorische zijde wordt belicht door de heer J. W. van Borselen. hoofd van de afd. Vaststelling Oorlogsscha den, de Herverkaveling en de toewij zing door' het hoofd van het Bureau Toewijzing, mr. J. M. C. Witvliet en de practische uitvoering door mr. J. M. C. Jantzen. Veere CABARET. Dinsdagavond werd in de Campveerse Toren te Veere. voor de leden der Heren sociëteit „Belvedère" een succesvolle Ca baretavond gegeven, door de miniatuur- cabaretclub van Tonny Wijnen. Na af loop werd een bal gegeven. Scheepvaartberichten Gepasseerd naar Antwerpen: 21 Maart Nyenburgh van Stockholm. Ilos van Gi braltar: Matar N. van Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen: 21 Maart Willem naar Kopenhagen van Gent. Setas naar Londen. Aldabi naar Hamburg, Java naar zee. Elio naar Sfax. Nieuwe inspecteur Belgisch Loodswezen. Zoals wij reeds gemeld hebben is tot inspecteur van 't Belgisch Loods wezen te Vlissingèn benoemd, de lieer A. de Mulder, zeeloods le kl. bij het Belgisch Loodswezen. De heer de Mulder heeft na zijn zee vaartkundige opleiding een tiental ja ren gevaren bij de koopvaardij. In 1938 trad hij in dienst bij het Belgisch Loodswezen. Tijdens de oorlog was hy waterschout te Ostende en na de be vrijding van België werd hij belast met de opsporing en repatriëring van de vaartuigen, die door de Duitsers in België waren gestolen. In 1946 keerde hij terug bij het Loodswezen. Doordat kort geleden de vereisten voor de benoeming tot in specteur bij het Loodswezen werden gewijzigd men kon vroeger name lijk alleen inspecteur worden, wanneer men als kapitein op een Belgische mailboot had gevaren was hij in de gelegenheid aan het vergelijkend exa men voor deze functie deel te nemen. In een kort onderhoud, dat wy met de heer de Mulder hadden, verzekerde hij ons. bijzonder getroffen te zijn door de prettige wijze, waarop het perso neel van het Belgisch Loodswezen te Vlissingèn hem heeft ontvangen. „De stad Vlissingèn, zo zeide hij, ligt ideaal aan de oever van de Schel de en ilc had het daarom niet beter kunnen treffen. Ut heb de zee nu vlak brj mijn huis". De heer de Mulder, die te Gent werd geboren, stamt niet uit een zeevaren de familie. Toch maakte de lust tot varen zich al vroeg van hem meester, want op 2-jarige leeftijd werd hjj eens vijf ki lometer van zijn huis aangetroffen, terwijl hij over een brugleuning hing en naar een schip staarde. „Ik wil meevaren", zei hij toen. Als jongen ging hij er van door aan boord van een schip en toen hij door de politie was teruggehaald, vroeg z'n vader aan de politiecommandant: „Wat moet ik met die jongen doen?" Het antwoord was: „Laat hem va ren, hij zal zijn weg wel vinden". Dit gunstige antwoord heeft hem later aangemoedigd de dochter van deze politiecommissaris tot vrouw te vragen. In elk geval kreeg de politie commissaris gelijk: de weggelopen jongen is nu inspecteur van het Bel gisch Loodswezen Verbetering zeedijk te Westkapelle gereed. DIJK BIJ RAMMEKENS DEZE ZOMER KLAAR. Het grote werk van de afgelopen maan den in Westkapelle, de verhoging en ver sterking van de oude zeedijk, is voltooid en is, naar wij vernemen, thans door de aannemer opgeleverd. Daarmede is een belangrijke schrede gezet op de weg, die voert naar de algehele verbetering van Walchercn's zeewering. Er wacht daar ter plaatse echter nog een ander omvangrijk werk op uitvoe ring: de versterking der vooroever van de dijk. Dit project verkeert thans in een stadium van voorbereiding. Inmiddels wordt door de Folder Walcheren ook aandacht besteed aan kleinere objecten, zoals het herstel van een paalhoofd (de zer dagen aanbesteed) en aan de uitvoe ring van achterstallig onderhoud. De afwerking van de zeedijk bij Ram- mekens is onlangs aanbesteed en de gun ning van dit werk kan één van de ko mende dagen verwacht worden. Het kan beschouwd worden als de voltooiing van de dykvernieuwing. De arbeid zal deze zomer gereed komen. De nieuwe schut sluis achter de dük is reeds enige tijd in bedrijf en het grondwerk komt eerdaags klaar. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Heden overleed te Farmsum (Gr.) onze lieve Dochter, Zus ter, Schoonzuster en Tante, Mevr. ADRIAN A HELENA GRONDEL, geb. ZUID WEG, in de ouderdom van 55 jaar. Fam. ZUIDWEG. Rilland, 21 Maart 1950. Molendreef 1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2