In Belgie komen de uitzendingen moeilijk opgang De Franse regering in de zorgen Keuze tussen twee systemen Zeeuwse Almanak INDUSTRIALISATIE VERLIEP TOT DUSVER BEVREDIGEND Stormlopen van links en van rechts krengen geladen sfeer teweeg Lichte kost DINSDAG 21 MAART 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 TELEVISIE VEROVERT DE WERELD (V) -0 Als een ezel tussen twee schelven hooi. r (Van onze correspondent) BRUSSEL, Maart In België heeft men gTote belangstelling voor alles wat de televisie betreft. Dat betekent echter nog niet, dat men met de practisehe toepassing ervan ver gevorderd is. Hier en daar zyn er ewl eens bollebozen, die erin slagen een ontvangtoestel in elkaar te zetten, waarvoor zij zich 's avonds met veel geduld posteren in de hoop, dat bui tengewoon gelukkige omstandigheden golven uit Frankrijk of Engeland hierheen doen dwalen. Maar overigens is men in België nog in het stadium van de experimenten en vooralvan discussies. Het meest omstreden punt is de „defi nitie", m.a.w. het aantal beeldlijnen. Moet België het Engelse systeem kiezen van 405. het Nederlandse van 625, het laatste Franse van 819? Ingekneld tussen Neder land en Frankrijk voelt België zich enigs zins als de beroemde ezel tussen de schel ven hooi. Men zou denken, dat deze allermodern ste vinding de televisie een prach tige gelegenheid biedt om al de mooie plannen voor internationale samenwer king, waarover men zoveel spreekt, in de practijk te brengen. Vooral op technisch gebied starten we allemaal op een andere tijd en als de samenwerking aan de orde komt, heeft de één in een bepaald sy steem reeds veel geld gestoken, wanneer het andere land nog moet beginnen. Wie het laatste start, wil natuurlijk van de laatste vindingen' profiteren. Engeland, dat in Europa het verst ge vorderd is, maakt gebruik van een sy steem van 405 lijnen. Het heeft een zen der in Londen en reeds zijn duizenden ontvangtoestellen geïnstalleerd, zodat men er weinig voor voelt het eenmaal belegde kapitaal te offeren. Voor België zou het natuurlijk het een voudigst zijn, wanneer het Nederlandse en Franse systeem gelijkgeschakeld wer den. Begin 1949 zag het er naar uit, dat dit zou gebeuren. Maar toen Frankrijk aanbood op basis van 819 beeldlijnen van Bijssel uit programma's naar de aangren zende Belgische provincies te relayeren, voelden de Belgische constructeurs weer meer voor dit laatste systeem. Het is nu eenmaal met de televisie niet zo eenvoudig als met de radio. Wil men een niet te duur ontvangtoestel aanbie den. dan kan men althans voorlopig geen apparaten bouwen, die gelijktijdig geschikt zijn voor verschillende syste men. Vandaar deze „lijnenslag" En toch is het volgens de Belgen ge wenst, dat de landen van West-Europa eikaars programma's kunnen opvangen en dat zij het eens worden over de standaar disering van de toestellen. Vooral om Vermist meisje was in groot gebouw verdwaald. De drie-jarige Carla Eygelsteim uit Delft, die sinds Zaterdagmiddag werd vermist, is thans gezond en wel teruggevonden. Een tekenaar van het gebouw Weg- en Waterbouwkunde te Delft hoorde Maan dagochtend om kwart voor acht kinder geschrei in kamer 202 op de tweede ver dieping. Hij ging de kamer binnen en vond het kind in de vensterbank. Zaterdagavond en Zondag heeft de po litie met de ouders een onderzoek inge steld in het grote gebouw, dat nabij de ouderlijke woning van 't kind i sgelegen. Vergeefs echter, hoewel men in de kamer is geweest, waar het kind thans werd ge vonden. Het meisje is wel vaker wegge lopen en al eens eerder in het gebouw aangetroffen. „De Koning-Stadhouder en zijn tijd". TENTOONSTELLING GEOPEND Door de erehal van het Rijksmuseum te Amsterdam klonk Zaterdagmiddag bazuingeschal ten teken, dat de secre taris-generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. H. J. Reinink, namens de minister de tentoonstelling „De Koning-Stadhouder en zijn tijd" had geopend. Deze tentoonstelling is een herdenking van het feit, dat drie hon derd jaar geleden Willem III, die later Stadhouder der Nederlanden en Ko ning van Engeland zou worden, het levenslicht zag. De expositie blijft geopend tot 30 Mei. DE KAARTEN KOMEN De roep om een nieuwe wandelkaart van Walcheren nog vóór de aanvang van het toeristenseizoen, een kaart, waarop alle nieuwe wegen aangege ven staan, is niet die des roependen in de woestijn geweest. Twee Middel burgse uitgeversde firma's Altorffer en Fey melden, dat zo'n wandel- en fietskaart nog in dit voorjaar verschij nen zal. Hopelijk zal er voor beiden voldoende afzetgebied zijn: in ieder geval zullen we nu twee kaarten tege lijk hebben, vermoedelijk beide in kleurendruk, en één zeer zeker met plattegronden van Middelburg, Vlis- singen en Veere. Twee dierenasyls in Middelburg in de toekomst, twee wandélkaarten van Walcheren en twee Mattheuspassion- uitvoeringen in Zeeland. Wordt het niet wat veel van het goede? Van de kaarten is het niet ergMaar de die renasyls en de grote muziekevene menten (voor volgend jaar staat nog 'n derde Mattheus-Passlon op stapel!) zouden vermoedelijk bij bundeling der krachten toch wel winnen! economische redenen. De inrichting van de televisie en de uitzending der pro gramma's is duur. Door met elkaar sa men te werken kan men eikaars program ma's opvangen en daarin afwisseling bren gen. VLAMINGEN IN HET GEWEER. Toen hier bekend werd, dat Frankrijk van Rljssel uit de aangrenzende Vlaamse provincies wilde bedienen, kwamen de Vlamingen in het geweer. De Nieuwe Gids bijv. schreef in September jl. reeds: „Het ware onduldbaar, dat bijv. de Westrand van West-Vlaanderen niet door 'n Vlaams station zou kunnen bediend worden en op een zendpost in Rijssel zou aangewezen zijn. Het ware werkelijk een schandaal, indien de Nederlandse uitzendingen in België niet zouden op te vangen zijn en de Franse wel. Hier is werk voor de Vlaamse cultuurverenigingen en voor de bonden en sociëteiten, die de toenadering ^Rssen de Beneluxlanden in hun statuten hebben geschreven". Op dat ogenblik had men dus blijkbaar nog geen aanbieding uit Nederland ont vangen. Sindsdien heeft men in ons land ook vorderingen gemaakt en Philips bouwt reeds ontvangtoestellen, waarbij ook rekening gehouden wordt met export. De merkwaardige situatie zou zich dus kunnen voordoen, dat een gedeelte van België, met name de Vlaamse provincies van Frankrijk en Nederland uit zouden worden bediend, terwijl België zelf nog niet kan beginnen. De betrokkenen voelen dus wel, dat zij haast moeten maken, terwijl zij nog de hoop koesteren, Nederland en Frankrijk te bewegen hetzelfde systeem toe te pas sen. Volgens de Belgische experts zijn er geen overwegende technische bezwaren. De minister van Verkeer heeft in Frank rijk over deze problemen besprekingen gevoerd en ook in Londen is binnen het kader van het vijflandenpaet onderhan deld. Wanneer Nederland en Frankrijk met België meedoen, zou het dit land met zijn twee culturen een moeilijke keuze beisparen. (Nadruk verboden). Werkloosheid moet binnen de perken gehouden worden. (Door onze economische medewerker). Het is nu wel gemeengoed geworden, dat alleen een staag voort gezette industrialisatie de bevolkingsuitbreiding zal vermogen op te vangen. In hoeverre dit streven in de toekomst succes zal hebben durven wij thans niet te beoordelen, aangezien afzetproblemen (vooral in een dalende conjunctuur), financieringsvraagstukken en toestroming van leidinggevend personeel en vakarbeiders een zeer belangrijke rol zullen spelen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat vele stemmen gehoord worden die zich pessimistisch uitlaten over de verwezenlijking dier industrialisatie. Des te merkwaardiger en des te moedgevender is het daarom, dat het tot nu bereikte resultaat uitgaande van de maatstaf „scheppen van werkgelegenheid" alleszins gunstig is geweest. Dit is in elk geval de conclusie, die wij kunnen trekken uit een rede, welke dr. A. Winsemius, directeur-generaal voor de In dustrialisatie, onlangs in Rotterdam heeft gehouden. Als ambtenaar van het departement van Economische Zaken is het logisch dat hij als uit gangspunt nam de (hoogstwaar schijnlijk mede door hem samen gestelde) nota van Minister van der Brink over de Industrialisatie, die in September aan het parlement werd aangeboden. Hierin was becijferd, dat er eind 1952 95.000 werkkrachten meer aan wezig moeten zijn in de industrie dan op 1 Juli 1948. Dit komt dus neer op plm. 21.000 man per jaar en plm. 32.000 man in IA jaar. Welnu, zo rekent de heer Winsemius ons voor, van 1 Juli 1948 tot 31 Decem ber 1949 is het aantal arbeids krachten in de industrie toege nomen met ruim 60.000. Dit is dus bijna het dubbele van hetgeen de nota als taak had gesteld. Dr. Winsemius is zo verstandig om geen „ho" te roepen, voor hij de hele industrialisatiebrug over Veel extra arbeiders konden moge lijk tot nu toe worden opgenomen in de bestaande industrie en wel door de installaties intensiever te gebruiken; slechts een minderheid werd aangetrokken door nieuwe be drijven, welke toch in de toekomst het meeste hooi op hun vork ^zullen moeten nemen. Werkloosheid blijft gelijk. Enigszins paradoxaal doet het aan, dat, ondanks die verblijdende toestroming naar de industrie, de werkloosheidscijfers niet dalen of op zijn minst gelijk blijven. Wij zien namelijk, dat over geheel 19£9 het aantal werklozén plm. 20.000 groter is dan de overeenkomstige maanden van 1948. De verklaring hiervoor moeten wij zoeken in de bevolkingsgroei, in de terugkomst van militairen uit Indonesië en in de stijging van de arbeidsproduc tiviteit, waardoor men het voor de vervaardiging der producten met minder mensen afkan. Nu is het huidige cijfer van plm. Honkbal tegen „koude oorlog". Het Amerikaanse Nationale Honkbalcongres heeft Stalin verzocht toe te stemmen in een uitwisseling van honkbalploeger) om er toe bij te dragen, „dat de koude oorlog niet hetei wordt". De voorzitter van het congres heeft Stalin voorgesteld twee Russische honkbalkampioens- ploegen naar Amerika te sturen, waarop het congres een Ame rikaanse en een andere Weste lijke kampioensploeg in Rusland zou laten uitkomen. Een afschrift van de brief is aan president Truman gezon den.. 100.000 werklozen in de winter maanden niet onrustbarend. In de meeste branches toch gaat de werk loosheid in doorsnee niet uit boven een percentage, dat voor een nor male roulering van arbeidskrachten aanvaardbaar is. Bovendien blijken er nog altijd sectoren te zijn, waar nog een tekort aan vaklieden is zoals in de grafische nijverheid, schoen- en luxe-lederwaren-in- dustrie, de confectie-industrie en de metaalindustrie. Tegenover een overschot is er dus nog 'n tekort. Hier ligt natuurlijk in de eerste plaats een terrein braak voor de Rijkswerkplaatsen voor vakontwik- p keling, waar men een opleiding en r,- herscholing kan krijgen voor de' bouw- en metaalvakken. Eind j Januari jl. waren er op alle scholen Zondagochtend is Z.K.H. Prins Bernliard per K.L.M.-vliegtuig uit New York in ons land teruggekeerd van zijn reis naar Zuid- en Noord-Amerïka en Canada. Qp Schiphol begroetten H. M. Koningin Julina en de Prinses jes de Prins. Het Koninklijk gezin op Schiphol: Z.K.H. Prins Bernhard en H. M. de Koningin en op de voorgrond van links naar rechts de Prinses jes Margriet, Irene, Marijke en Beatrix tezamen plm. 3050 mensen inge schreven. Inderdaad nog niet veel, maar toch 'n begin. Zo nodig zal de overheid ingrijpen. Mocht de werkloosheid ernstige vormen gaan aannemen, dan zal on getwijfeld de overheid in het ge weer komen. Naast de bewuste in dustrialisatie op grond van de boven genoemde nota (o.m. door het ver lenen van steun e.d.) kennen wij nog de in Maart 1949 ingestelde Werk- gelegenheidscommissie, die binnen kort wel met haar plannen op fis caal, monetair en economisch ge bied voor de dag zal komen, terwijl ten slotte een wetsontwerp in voor bereiding is, dat de regering de be voegdheid zal geven op korte ter mijn alle maatregelen te nemen, die voor de bestrijding der eventuele werkloosheid nodig zijn. Tot nu toe is het dus wel gegaan: laat ons er op vertrouwen, dat men het verleden zo veel geleerd dat de werkloosheid in de nimmer de perken te buiten zal gaan. (Nadruk verboden). Plannen voor een Luchtvaartmuseum. Dezer dagen kwam de door de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart ingestelde „Commissie voor het Nationaal Lucht vaart-museum" bijeen. Deze commissie heeft tot taak bestaande plannen voor een luchtvaartmuseum te coördineren en zo gauw mogelijk te komen tot een verwer kelijking van deze plannen. De directie van Schiphol verklaarde zich in principe bereid om ruimte voor het onderbrengen van de te stichten col lectie af te staan. Fokker schonk een Fok ker F VIH B vliegtuig uit 1927 en de be kende reconstructie van Fokker's eerste toestel, de „Spin". De Schotse Lucht vaartmij. „Scottish Aviation" heeft het museum een Fokker F XXII aangeboden, die bij deze onderneming nog lange tijd in dienst is geweest. Ook andere instanties, zoals de K.L.M., de Luchtstrijdkrachten en de Marine- Luchtvaartdienst, zegden medewerking toe. t Brand in Griekse bioscoop eiste tien doden. Te Piraeus ontstond Zondagavond in een bioscoop brand. In paniek trachtten de bezoekers naar buiten te komen. 10 personen kwamen in de vlammen om. 30 werden gewond. De Gaulle droomt van het presidentschap. (Van onze correspondent) PARIJS, Maart Frankryk beleeft op het ogenblik stellig één van de moeilijkste perioden van zyn na-oorlogse geschiedenis, dat wil zeggen, dat de machtige oppositiepartijen van linies en rechts de democratische rege ringsvorm het vuur nog nooit zo na aan de schenen hebben gelegd als nu. Van links wordt het bestaan van de toch al zwakke minderheidsregering door de zich nog steeds uitbreidende en verplaatsende stakingen belaagd, terwyl de Gaullisten van rechts het gehele huidige staatsbestel met het z.g. schandaal der generaals to Ijjf gaan. Minister-president Bidault, wiens ver standigheid door vriend en vijand wordt gewaardeerd, moet op het ogenblik met een regering, die op geen stukken na de meerderheid van het Franse volk achter zich heeft, het hoofd bieden aan de felle sociale ontevredenheid, die vaak de vorm van opstandigheid aanneemt, terwijl aan de andere kant de oppositie tracht de regering en zelfs de president bij het schandaal van de generaals te compromit teren, met het doel de „verrotheid van dit democratische stelsel" te doen blijken. De politieke kant van de stakingen baart de regering natuurlijk veel zorg. Maar zijn er reële gevaren, dat wil zeg gen, wanneer we het grote woord eens mogen noemen, kan die oproerigheid de vorm van een opstand gaan aannemen? Het is een feit, dat bij de dagelijkse mani- festatiess van de rode arbeiders de troe pen ieder ogenblik moeten optreden: der gelijke massale vechtpartijen, waarbij aan beide .kanten vaak duizend en meer per sonen betrokken zijn, maken vooral de eerste keer een diepe indruk op de toe schouwer. Men denkt dan, dat de revolutie op het punt van uitbreken staat. Er rij den zelfs kleine tanks door de straten; de soldaten, de agenten, de republikeinse garde zien er met hun helmen en hun ge weren bedenkelijk krijgslustig uit en wan neer daarbij dan nog revolutionnaire lie- indruk van kleine plaatselijke burgeroor logjes. Maar het geheel ziet er veel ernstiger uit dan het is. De troepen hebben strikte opdracht onder geen enkele voorwaarde te schieten en de manifestanten en de troepen gaan elkaar dus met stokken, gummiknuppels en stenen te lijf. Vandaar dat die relletjes op miniatuuroorlogjes van 500 jaar geleden lijken. Wat zich in de ha vens afspeelt en gaat afspelen bij het ontschepen van de Amerikaanse wapens is natuurlijk ernstig, maar dit alles heeft toch nooit zulke vormen aangenomen, dat de regering zich zelfs bij benadering be dreigd voelde. De orde kan zonder veel moeite gehandhaafd worden en het uiterst verstandige besluit om de vuurwapens niet te gebruiken, zorgt ervoor, dat het aantal slachtoffers gelukkig tot een mini mum beperkt blijft. Daarbij komt, dat dit communistisch offensief, dat gesteund wordt door de inderdaad vaak schanda lig slechte omstandigheden, waaronder sommige arbeidersgroepen moeten leven, de niet communistische party en dichter bij elkaar heeft gebracht. SOCIALISTEN TUSSEN TWEE VUREN. De socialisten, die zich uit de regering hadden teruggetrokken en van wie men deren worden gezongen, barricades wor- j algemeen verwacht had, dat zij toch wel den opgeworpen en er schoten in de lucht min of meer in de oppositie zouden gaan. knallen, dan krijgt men werkelijk wel de hetgeen het einde van de regering-Bidault betekend zou hebben, 'passen er wel voor op, dat zy niet de bondgenoten van de communisten worden. Aan de andere kant willen zij hun arbeiderscliëntèle niet nog verder verliezen en daarom moeten zij in bepaalde gévallen de door de communisti sche C.G.T. gestelde eisen wel ondersteu nen. HET SCHANDAAL. Het schandaal van de generaals, waar over de Parijse kranten dagelyks hele pagina's schrijven en dat men (wellicht expres) zo ingewikkeld heeft gemaakt, dat niemand het meer geheel begrijpt, is mis schien erger, gevaarlijker, omdat het de democratische regeringsvorm zelf aantast. Het uit de doofpot halen van dit schan daal heeft inderdaad de voosheid, de cor ruptheid en de grenzenloze lichtzinnig heid van hoge politieke en militaire figu ren in het zonnetje gezet. De dingen, die zich om de afschuwwekkende oorlog in Indochina hebben afgespeeld, vormen ge zamenlijk inderdaad een schandaal, dat er zijn mag. Maar het blijkt hoe langer hoe meer, dat men in bepaalde, uiterst rechtse kringen tracht men dit schandaal de regering ten val tè brengen. Dit werpt ook een ander licht op de ministers Jules Moch en Ramadier, die voorzien hebben, dat dit schandaal wel eens zo ver kon gaan, dat het de gehele democratie zelf zou aanvreten en daarom besloten het in de doofpot te stoppen. De grote onbekende in dit schandaal blijft de avonturier Peyre, die vóór hij plotseling naar Zuid-Amerika vertrok, in Frankrijk alles kon doen, iedereen kende en alles voor elkaar kon krijgen. Hoe deze man aan zyn macht kwam, weet men niet. maar men zegt, hetgeen wij onder alle reserve herhalen, dat hij een gedeelte van zijn macht vond in het feit, dat hy een schoondochter van de president van de Republiek zou kennen. Van Gaullistische kant tracht men vooral deze geruchten te exploiteren met de bedoeling de sym pathieke en populaire president Auriol zo te compromitteren, dat de leider van de R.P.F., generaal De Gaulle dus. zijn droom om weer in het presidentelyk pa leis te kunnen tronen, hiermede zou kun nen verwezenlijken. En dit is voor het kabinet-Bidault een gevaar, dat men niet mag onderschatten. (Nadruk verboden). Het Wereldgebeuren Volgens „Time" heeft een Italiaans weekblad onlangs een „stunt" uitge haald, die zelfs voor de zeer rekba re Amerikaanse begrippen over wat niet en wat wel mag in de journa listiek, erg ver ging. Het bedoelde blad zag in de eerste week van Fe bruari zyn oplaag met duizenden exemplaren per uur stijgen vanwe ge een foto op de voorpagina van Ingrid Bergman en haar Rosselmo- baby, genomen in het ziekenhuis vlak bij het kraambed. En dat ter wijl Ingrid en haar Italiaanse regis seur omstreeks die tijd alle publici teit schuwden, in de regel niet de gewoonte in filmland, waar publici teit dollars waard is. Een brutale fotograaf De oplossing was eenvou diger en stond vermeld in één der binnenpagina's van hetzelfde blad. De foto was een handige montage, met schaar en lijmpot bijeengebracht en volgens de vakregels der retou che bedriegelijk bijgewerkt. Vermoe delijk zullen de kopers van het num mer zich niet eens bedrogen heb ben gevoeld. De Italianen stellen geen hoge eisen aan hun lectuur, minder nog dan in andere warmbloe dige landen, waar het Zuidelijk tem perament zich niet verdraagt met wat hier te lande „gedegen beschou wingen" heten. De leeslust voor tijdschriften is na de oorlog in Italië sterk toegenomen. Daarbij gaat de voorkeur van de le zers begrijpelijkerwijs uit naar lich te kost? Die kost is echter dusda nig licht, dat er een bedenkelijke geestelijke luiheid en een kinderlijk peil van ontwikkeling uit spreken. De kiosken zyn gevuld met beeldro- man-romantiek voor grote mensen. In elke stad worden de „Fumetti" het best verkocht. De „Fumetti" staan vol avontuurlijke geschiedenis sen van sterke jonge mannen, die de schiet- en kustechniek volkomen meester zijn, geschiedenissen, die ge- illustreerd worden met foto's van filmsterren en van meer gewone aantrekkelijke meisjes, die op de „grote" liefde wachten. Hetgeen in Italië overigens nooit zo lang duurt. De bladen „Grand Hotel" en „Bo lero-Film" en nog 'n paar andere, die in de „Fumetti"-groep verschij nen, bereiken een oplaag van ander half millioen exemplaren. De „Oggi", de „Europeo" en de „Intimita" (wa re verhalen), die nog slechter zijn, bereiken ongeveer de helft van dat aantal. De belangstelling voor de „ware" jaloezie- en ander soort moorden, zoals de uitgesproken laag bij de grondse bladen als „Crimen" en „Cronaca Nera" (zwarte kroniek) die publiceren, is wat geluwd. Er is ten slotte in misdaad maar een beperk te mate van variatie mogelijk en bo vendien verwaarlozen de gewone dagbladen dit terrein allerminst. Desondanks hebben deze bladen nog steeds een oplage van 200.000 exem plaren per week. Filmtijdschriften en pikante blaad jes worden over 't algemeen grif verkocht, zolang er maar vrouwelijk ^schoon" in te zien is en 'n rubriek, waar de lezers antwoord kunnen krijgen op hun vragen over liefdes perikelen en andere intieme proble men. Geen wonder, dat de typische „so lide" familiebladen als „Tribuna 11- lustrita" en „Domenica del Corrie- een belangrijke daling vertonen. Het laatste blad zag zyn oplaag van 800.000 exemplaren tot op de helft teruglopen. De belangstelling voor politieke tijdschriften is niet. groot, maar be- staat toch. De communisten druk ken weliswaar hun „Vie Nuove" (nieuw leven) in 300.000 exempla ren. maar zij worden nauwelijks voor de helft in de straatverkoop en door abonnementen afgezet en dan nog hoofdzakelijk op vergaderingen. Ook het vroeger goed verkochte anti-ka tholieke blad „Don Basilio" wordt maar weinig meer gelezen, zeker niet alleen doordat het Vatïcaan het blad op de lijst van verboden bladen plaatste. De lezers zijn waarschijnlijk over gelopen naar de Italiaanse uitgave van de Amerikaanse „Selections", dat bijna een half millioen exempla ren haalt. De stand van de Italiaanse week blad-journalistiek wordt opgehouden door het voortreffelijke „Settimana Incom", dat echter in verkoop ten achter blijft bij zijn concurrente-a van lichter en van het lichtste ka liber. Dat in zulk een journalistieke sfeer de fotomontage met Ingrid als slachtoffer succes kon hebben en' niet eens protesten uitlokte,, wie zou anders verwachten. Nieuw element ontdekt. Atoomgeleerden te Berkeley (Cali- fornië) hebben een nieuw element vrijgemaakt, dat voorlopig „Califor nium" zal worden genoemd. Dit is het 98ste van de thans bekende ele menten. Nummer 98 is het zesde nieuw-ont- dekte element sedert het begin van de atoom-eeuw, zo verklaarde een ge leerde. Het nieuwe element is ont staan door het bombarderen van cu rium met alphadeeltjes, welke de ker nen van het helium-atoom zijn. Het resultaat was het zwaarste totnog toe bekende atoom. Het element was echter zo wenig stabiel, dat het na een paar uur weer in curium overging. Men moest zeer snel werken om het chemische te identificeren. „No 98 heeft geen toekomst als bron van atoomenergie", aldus verklaarde een geleerde, maar het draagt bij tot het begrip van de materie. Het is een vreemde onzichtbare substantie, zo werd gezegd. De „New York Times" verneemt uit Madrid, dat Spanje onderhandelt over de aankoop van olie van de Sowjet-Unie. Afgevaardigden van de Sowjet-Unie zou den in Madrid zijn aangekomen om hier over besprekingen te voeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3