Sport en wedstrijden SPORT r lictor,ie! /ifMilNIA /I ER. LETTY'S moeilijke KEUZE L MEDICO8 B.L.O.-SCHOOL TE GOES IS THANS VOLLEDIG BEZET 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 20 MAART 1950 VOETBAL Zeelandia slaat R.C.S. WEER MET DEZELFDE CIJFERS. Met een talrijk publiek werd de strijd tussen de oude rivalen Zeelandia en RCS gespeeld. Vooral voor de rust was het alleszins gewettigd, dat zoveel mensen naar de Nadorst waren getogen. Het was toen een hoogstaande wedstrijd met wis selende kansen, die echter niet werden benut. Ook de Zeelandia-midvoor, alleen voor de RCS-doelman. kon dit niet. Zijn schot ging over. Even later deed Janisse het beter. Van ongeveer 12 meter afstand lust hij een gloeiende kogel, zo hard dat de RCS-doelman hem moest laten passe ren (10). Ook RCS zat niet stil. maar de verde diging van Zeelandia had er goed kijk op Via de linksbuiten kwam de bal bij -cchtsbuiten Kruijsse. die keihard op de lat schoot. Een keurig staaltje voetbal, door RCS gedemonstreerd. Na de rust was het een veel mindere strijd. De ballen gingen veel te hoog de lucht in en het werd een onsamenhangend getrap. De alom-tegenwoordige RCS-spil ging het toen eens in de voorhoede pro beren. Zijn eerste schot, een lage schuiver, was meteen raak (11) Hierdoor aange moedigd kwam RCS onstuimig opzetten en de Zeelandia-defensie kreeg handenvol werk. Het gelukte echter de vele aanval len af te slaan en zelfs weer tot aanvallen te komen. De snelle linksbuiten de Ru ij- ter snelde langs de lijn. gaf een hoge voorzet en midvoor Adriaansen kopte keu rig is. RCS was nu een geslagen ploeg en de Zeelandia-reserve doelman, die 10 mi nuten vór het einde nog inviel, kreeg geen bal meer op zijn doel. De wedstrijd ging als de bekende nachtkaars uit. Herstelbarik over industrialisatie. Het jaarverslag over 1949 van de Mij. tot Financiering van het Nationaal Her stel bevat een uitvoerige beschouwing over de industrialisatie in ons land. Al biedt de economische ontwikkeling van ons land bemoedigende aspecten, toch kan nog niet "van een gezonde" en even wichtige economische toestand worden gewaagd. De betalingsbalans zal voor het afgelopen jaar in vergelijking met 1948 waarschijnlijk een belangrijke verbetering te zien geven; zij is echter nog steeds de ficitair. De snelle en krachtige groei van de bevolking stelt bovendien bij voort during hoge eisen aan de capaciteit van het Nederlandse productie-apparaat. Om hieraan te kunnen voldoen zal het voor lopig noodzakelijk blijven hierin belang rijke bedragen te investeren. Naarmate het tempo van de industri alisatie wordt opgevoerd, staat te vrezen dat de mogelijkheid van een botsing van de industriële belangen met die van an dere sectoren toeneemt. In de sociale sec tor kan het vraagstuk van het kleinbe drijf wrijvingen veroorzaken, die tot een vertraging van de industrialisatie aanlei ding kunnen geven. De waardevolle Marshall-hulp mag ons echter niet de ogen doen sluiten voor de ernst van het verschijnsel, dat de Neder landse kapitaalmarkt niet alleen kan wor den geacht niet in staat te zijn op den duur voldoende risicodragend kapitaal voor de financiering van nieuwe projecten te leveren, docli ook niet voldende waar borg te bieden voor de financiering van reeds sinds lang bestaande geconsolideerde ondernemingen ten behoeve van haar na- tuurlijke ontwikkeling. Wanneer men afziet van de overheids- credieten, welke geheel hebben gediend voor investeringen in overheidsbedrij ven, dan blijkt in 1949 de financiering uit eigen middelen ongeveer even groot te zijn geweest als het beroep op vreemde middelen. Niet minder dan 50 pet. van de nieuwe investeringen in het bedrijfsle ven zou derhalve met vreemde middelen moeten zijn gefinancierd. Een percentage, dat in volgende jaren gezien 't aflopen de karakter van oorlogsschadevergoeding en deblokkering de neiging heeft te stijgen. De fiscale politiek zal derhalve de voortdurende aandacht eisen in dien zin, dat met een verlaging van de op het be drijfsleven drukkende lasten niet langer zal worden gewacht dan in verband met de omstandigheden onvermijdelijk is. r~ IN 1 KORTi J In Nijmegen won een hockey heren elftal van het Oosten met 31 van een elftal uit het Noorden. In Den Haag won Zuid met 1—2 van West. De Europese wereldkampioenschap pen ijshockey 1951 zijn door het congres van de internationale ijshockey federatie aan Frankrijk toegewezen. Zij worden in Parijs gespeeld. Een herenploeg van de Robben heeft in Leiden het Nederlands record 4 maal 200 m. vrije slag verbeterd en gebracht op 9 min. 31.8 sec. De oude tijd dateerde van 1937 en was 9 min. 40.6 sec. Het Nederlands dames B-team hockey won met 01 van een dito Belgisch. De Eindhovense zwemmer G. J. van Rooy heeft met de vlinderslag het Neder landse record schoolslag gebracht van 1 min. 12.4 op 1 min. 12.2. Volgens Radio Moskou heeft een Rus sische schaatsenrijdster het wereldrecord dames 1500 en 5000 verbeterd, resp. met 8 sec. en met 45 sec. De Nederlandse dammers Roozen- burg, Keiler en Gordijn zullen Nederland vertegenwoordigen op een internationaal damtournooi, dat door het Rotterdamse genootschap Damas' van 18 tot 29 Mei in Rotterdam wordt georganiseei'd. In Brussel heeft een waterpolo-team uit Amersfoort een ploeg uit Belgisch Brabant met 103 verslagen. Nederland zal met twee heren en één dame deelnemen aan een tafeltennistour- nooi, dat op 29 en 30 April in Luik wordt gehouden. Rietje van Eikel en Paul Engelfriet zijn de nieuwe Nederlandse kampioenen kunstrijden. HANDBAL Hellas II kampioen. Ie KLASSE ZUID. Hellas I—DES II 3—1. DISTRICT ZUID 2e KLASSE. Heren; Volharding—EMM 1—6. Dames: Tonido—de Zeeuwen 0—6. Olym pus—Marathon 0—0. Hellas—EMM 2—1. AFD. ZEELAND. Heren: EMM IIMarathon III 42. Dames: Hellas IIde Zeeuwen II 30 (Hellas II kampioen.) Marathon II—Wal cheren 0—2. De vriendschappelijke wedstrijd (heren) Marathon—Olympus eindigde in een 4—1 overwinning voor Marathon. Goedkope bouw betekent nietslecht wonen. BOIW VERORDENINGEN WORDEN GEWIJZIGD De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld. opende Zaterdag de duizendste Airey-woning, die deel uitmaakt van een complex montage-woningen te Amersfoort. „Er behoeft geen vrees te bestaan, dat het streven naar'verlaging van de bouwkosten een verslechtering van 't woningpeil inhoudt", aldus de minis ter in zijn rede. „Het gaat er om tot meer rationele bouw te komen en de onderdelen te normaliseren. Daartoe is een commissie werkzaam om in de bouwverordeningen de beletselen weg te nemen, die een meer rationele bouw in de weg staan. Wij moeten in sterke mate positief gaan werken. De ingenieurs moeten leren in series te denken. Wij moeten series van enkele duizenden wonin gen durven te bouwen. Wezenlijke nieuwe denkbeelden vinden wij in de arbeiders-woningbouw nog niet. Toch zullen wij naar het voorbeeld van En geland moeteh komen tot de toepas sing van centrale verwarming, warm watervoorziening en betere verlich ting". De zoveelste De 18-jarige wereldkampioene kunstrijden Aja Vrzanova heeft bekend gemaakt, dat zij niet meer naar haar vaderland, Tsjecho-Slowakije, zal terug keren. Het Engelse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft haar vergunning gegeven in En geland te blijven. Zij had van de Sokol, de Tsjechische Staats organisatie voor sportaangele- genheden, verlof gekregen in Engeland te blijven om een program van schaatsdemonstra- ties af te werken. Zodra dit ge beurd was. zou ze naar Praag terugreizen. Dit verklaarde een official van de Tsjechische am bassade naar aanleiding van een mededeling van de trainer der wereldkampioene, dat zij op Engelse banen de monstraties zou geven. Het is nu nog duidelijk ge worden. waarom de nationale Tsjechische ijshockeyploeg niet naar de wereldkampioenschap pen in Londen mocht. de superieure tandcream MEDINOS LABORATORIA AMERSFOORT Lening in Zwitserland werd een succes. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de 4% Nederlandse Staats lening. die tot een bedrag van Zwit serse francs 50 millioen op de Zwit serse kapitaalmarkt is uitgegeven, een belangrijk succes geworden is. Toen Vrijdag de gelegenheid tot inschrij ving werd gesloten, bleek de lening zeer ruim te zijn overtekend. Nederlandse vertegenwoordigers in Raad van Europa aangewezen. De Staten Generaal hebben aange wezen als Nederlandse vertegenwoor digers in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa voor de ge wone zitting 1950, welke op 19 Juli a.s. te Straatsburg zal worden gehou den, de heren van de Kieft (P.v.d.A.) en Kerstens (K.V.P.), leden van de Eerste Kamer, en Serrarens (K.V.P.) van der Goes van Naters (P.v.d.A.), Bruins Slot (A.R.) en Korthals (V. V.D.), leden van de Tweede Kamer. tii rm&eA prod Scheepvaartberichten SCHEPEN DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. 18 Maart; Heursalt, van Lent. Brabo. de Decker. Cor. Kerpel. Nussia 2. Schweikart Neutria. Harreman. Fiat, Hut. Vivat. Wa- gemakers. 4 Gebroeders, van Denderen Cupido, de Bot. Libia, Pols. Belgia, David Columbia. Michiels. Maloya. Feenstra. al len naar Rotterdam. Sindolt. Huyssen. De Rijn. Kieben. Emilie. van Dongen. Mathee Jegen Nuits. van Driel. Stella Maris, Ver- hust. Gilbert. Koreman. Leontine, Pols. allen naar Dordrecht. Linquenda, Versluis. Albatros, de Waal. beiden naar Werken dam. Java. Gosem. Leentje, van ÏJzerlooy, Stad Amsterdam 12. Zaal. Stad Amster dam 4. Been. allen naar Am^erdam. Fra- ternitê 4. Stormesand, naar Utrecht. Fran- cine, Dierckx, naar Geertruidenberg. Lu cia. Hooglander, naar Kerkdriel. Rupel. Vermeulen, naar Kinderdijk. Iepelina. Kruizinga. naar Worinerveer. Elsa. Tas. naar Weesp. Umberto. Kieboom. naar Af- ferden. Patria. Veenstra. naar Kerkdriel. Citerna, van Houwelingen. naar Vlaar- dingen. RijnSchelde 12. van Eisen. Rhein- union 25. Verberght, beiden naar Kerk driel. Kie. Berrevoets, naar Zierikzee. Le- ba. Van Vijven, naar Arnhem. Spree, Meertens, naar Dordrecht. Aggi, Pasveer, naar Hoek van Holland. Gerja, Larooy n Breda. Marie Louise. Verbrugge, naar Haarlemmermeer. Anna, Minus, naar Br op Langendijk. Vertrouwen. Kamp, naar Gorinchem. Navexmotor 9. Mares. SB 125, Herinx. Isala 3, Bokslag, allen naar Duits land. Edelweiss 5. Van Steen. Artemisia, Schwarz. Neska 7. Voorschuur. Express 104. Kunz. Express 102. Botsch. Express 21. Frölich. Neuchatel, Schnepf. Juliana. Blaauw. Fleurie, Gross. Rheinunion 10, Durinck. Rheinunion 1, Carpentier. Pil- lon. Vermeiren. allen naar Basel. Jacjo, Heek. Achille. Pols. Onderneming, Meijer. Noordster. Oostland. Jaco, Molenwijk. Ri val, Janssens. Stad Amsterdam 8. Water ham. Fenjo, v. d. Stouwe. Ingona, Broe ders. Louis, de Kunder. Arenarea, Szczer- binsji. Stad Doornick, Meertens. Florcn- tina, Véfsijp. Alice, Acda. Annie, Jegen. Memel, Mau. Damco 98. Simonis. Karls ruhe 7, Klee. Presto. Schram. Johanna, v. d. Linde. Express 45, Wilbert. Corjo, van Dijke. Express 49, Huuksloot, allen naar België. Vakbeweging in Indonesië totaal versplinterd. N V.V. BESTUURDER NIET OPTIMISTISCH „Over de ontwikkeling van de si tuatie in Indonesië kan ik niet opti mistisch zijn. Tot dusverre is er al leen maar sprake van een sociale ach teruitgang en het land heeft groot ge brek aan mensen met een economi sche knobbel". Dit zeide de heer J. G. Suurhoff, bestuurder van het N.V.V., die gedu rende zeven weken Indonesië heeft bereisd om contact te leggen met de Indonesische vakbeweging. De situatie op het gebied der vak beweging noemde hij „uiterst ver ward"; zij is totaal versplinterd. Het zijn juist de intellectuelen en niet de arbeiders, die zich als de leiders op werpen, vaak om persoonlijke of po litieke redenen, doch ook wel uit zui ver sociale overwegingen. De vakbeweging speelt slechts een rol in de grote steden en bevolkings centra. waar Westerse bedrijven zijn. De landbouwende bevolking heeft er niets mee van doen. Een grote handi cap is ook het analfabatisme. Boven dien is er nauwelijks een wetgeving betreffende arbeidsovereenkomsten. Aan individuele en collectieve arbeids contracten bestaat 'n dringende nood zaak; de prijzen der 17 belangrijkste voedingsmiddelen zijn 13 maal zo hoog als voor de oorlog. Hoge ambtenaren dringen er sterk op aan de Nederlanders op een zij spoor te leiden, aldus de heer Suur hoff. Dit zal vooral voor het bedrijfs leven funest blijken. Buitenlandse vrouw met Nederlander gehuwd moet Nederlandse kunnen worden. De regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot intrekking van liet besluit, dat een toestroming van Duitse vrouwen naar Nederland langs de weg van huwelijk had te voorkomen, zo dat in de toekomst elke vreemde vrouw, die met een Nederlander huwt, het Ne derlanderschap deelachtig wordt. Het Nederlanderschap ware aan vrou wen van Duitse origine slechts te verle nen. wanneer zij haar wil om het Neder landerschap te verkrijgen te kennen ge ven. Voor de vrouwen van Duitse origine kan daarom als regel van overgangsrecht aangenomen \vorde_n, dat zij het Neder landerschap kunnen verkrijgen door het doen van een daarop gerichte kennisge ving. indien vijf jaren verlopen zijn na het sluiten van het huwelijk en het huwelijk voortduurt ten tijde van het doen van de kennisgeving. FEUILLETON door MARY BURCHELL 63 „Ik hoop het", zei Gabrielle luch tig. „Ik houd er niet van, dat zaken blijven traineren". „Maar er zullen toch allerlei for maliteiten te regelen zijn, Gabrielle". Gabrielle haalde de schouders, op. „Ik weet het niet zoals ik al zei... ik heb geen verstand van die dingen. Maar ik denk wel, dat de feitelijke overdracht van bezit al heeft plaats gehad, want Hollins Hollins tele foneerde me gisteren „Je hebt er me niets van verteld „Lieve hemel, Letty val me niet zo aan Waarom moet ik je het vertel len? Maar ik heb het heus verge ten". „Ja, ja, natuurlijk. Ik bedoelde niet, dat je het mij had moeten vertellen. Maar ik was watwat verrast", zei Letty, wanhopig pogend gewoon te spreken. „En wat vertelden ze dan?" „O, ze wilden iets weten over de vorige duur van bezit en zo ook wat over de tegenwoordige pry's. Ik heb -hen voor alles naar de oude Bayard verwezen. Als je iets aan een be kende verkoopt, is het veel beter je zaakwaarnemer 't geval te laten be handelen". zette Gabrielle uiteen. „Ik bedoel, dat het een beetje, moeilijk is, de prijs omhoog te drijven als het iemand geldt, die je persoonlijk goed kent, nietwaar „Ja", zei Letty verstrooid. „Ik ge loof van welDus je denkt, dat ze met Rufus aan 't onderhandelen wa ren over de verkoop?" „Dat denk ik wel, Letty. Ter. slotte is hij daarvoor naar Londen gegaan, niet waar Ik verwacht niet, dat hij deed als jij met je bruidsjapon en zich bepaalde tot een algemeen praatje", lachte Gabrielle. „Ik beschouw Rufus als iemand, die besluit wat hij be sluiten wil en 't dan ook doet. Maar jij moest dat beter weten dan ik", voegde ze er een beetje goedmoedig- plagerig bij. „Ja, natuurlijk". Letty slaagde er in te glimlachen, maar blijkbaar niet al te best, want Gabrielle merkte da delijk op; „Je bent een rare, Letty! Ik zou haast gaan denken, dat je Rufus liever niet Edenfield zag ko pen. En ik dacht, dat jelui al een Baat- dagen geleden 't er over eens wa ren „O, dat is ook zo, dat is ook zo", verzekerde Letty. maar in stilte hoopte ze vurig, dat Rufus, indien hij Edenfield werkelijk zo haastig had gekocht, dit in hoofdzaak had gedaan omdat hij zelf prijs op het landgoed steldeAls hij alleen de koop had gesloten, uit overweging, dat zy et- na hun huwelijk wenste te wonen en zijn eigen wensen eerst in de tweede plaats kwamen, zat zij inderdaad in een moeilijk parket. „Heeft Rufus veel met je gepraat over de aankoop van Edenfield?" Letty besefte, dat ze kortaf een vraag stelde, maar ze moest naar haar idee trachten uit te vinden, of hij in deze zaak ook van zijn gevoelens had doen blijken. Gabrielle keek haar wat spottend verrast aan. „Wat bedoel je? Hij heeft toch vooral met jou over de koop gespro ken?" 1 „Janatuux-lijk. Ik bedoelde zei hij iets over een prijs ofof was zijn eerste gedachte, dat hij Edenfield graag wilde kopen?" „O. ik begrijp het". Gabrielle dacht even na. „Hij zei, dat hij elke redelijke prijs wilde betalen, die de schatter van Hollins zou noemen. Ik denk" ging Gabrielle zonder enige wrok voort „dat hij daarmee wilde zeggen, meer te zullen geven dan een andere liefhebber, maar niet van plan was, een buitengewoon hoge prijs te betalen, omdat ik wist, dat hij op 't huis gesteld was. Soms krijg ik het onaangename gevoel, dat hij in me leest als in een boek. Hij is niet als de meeste mannen, die er zich toe be palen, mij heel knap te vinden", zo besloot Gabrielle (even oprecht wat haarzelf beti-of als zij kon zijn ten aanzien van andere mensen). Letty moest om die uiting van zelf kennis even glimlachen. Maar wat ongeduldig kwam ze tot de conclusie, dat Gabrielle, de ene vraag beant woordend, de tweede had laten rusten, 't Was pijnlijk, in herhaling te moeten vervallen, maar „Vertelde hij je ook. wanneer hij 't eerst op het idee kwam om Edenfield te kopen?" vroeg ze, zo gewoontjes mogelijk. „Neen, jou wèl?" vroeg Gabrielle op haar beurt. „Ik denk, dat het was, toen hij voor 't eerst op het idee kwam om met jou te trouwen, Letty". Letty zag wel in, dat ze bij Gabriel le niets te weten zou komen. Ze mom pelde dus „ik denk het ook" en ging er niet verder op in. (Wordt vervolgd). Marktberichten VEILING ROTTERDAM. Van 17 Maart. Kroten I 89.50; Peen I 0.250.40; Prei 0.65—1.06; Rabarber 0.45—0.54; Radijs 0.14 —0.16; Selderij 350—10.60: Spinazie 0.45— 0 56; Spruiten 0.40—0.66; Uien 0.16—0.43; Witlof 0 45—0 58; Appelen; Standaard 0.50 —073; Huishoud 0 35—0.45; Peren; Huis houd 0 16—0.29. VEILING ZIERIKZEE. 17 Maart: Appel stand. 3054, id. huish. 1 25—42, id. huish. II 13. Peren stand. 22— 26. id. huishoud I 18—19. Witlof 14—40. Spruiten 5055. Spinazie 27—52. Snijsla 78—84. Kropsla 1720, alles per 100 kg of stuks. LEZERS SCHRIJVEN... HET GEVAL VAN DE BRESKENS 9, (Van redactlewege bekort). In uw blad van 11 Maart las ik het geval van de Breskens 9- Het is juist, dat in dit scheepje de motor van de fundatie sloeg, maar het verkeerde niet in nood. i Wel vond ik het onverantwoordelijk, dat J het scheepje zee had gekozen met een zodanige ankerreep of staaldraad als die waaraan het scheepje ten anker lag. Dat er vuurpijlen zijn afgeschoten is door mij niet opgemerkt, wel werd te 6 u. 20 door de bemanning van 't loodsvaartuig een vuurkolom opgemerkt. Doordat het vaartuig geen verdere ver- lichting aan dek had omdat de motor niet functionneerde werd het niet eer- der opgemerkt. Zodra er daglicht aan de hemel was en van de loodsboot Markab een stip van I het vaartuig werd opgemerkt, is de loods- l boot er volle kracht heengevaren. Aan schipper V. van de Breskens 9 werd aan- geboden een tros vast te maken, maar de schipper weigerde. Later ging de motorjol er weer heen. Het was in het geheel niet zulk slecht weer. al was er wel zwel in het water. De windkracht was hoogstens 4 a 5, hiaar vermoedelijk minder. Ten tweede male werd geweigerd een sleeptros te maken, want de schipper was bang. dat hij moest betalen. Dat was kortzichtigheid, want een rijksvaartuig vraagt geen bergloon. Hij wilde liever, dat de reddingsboot van Breskens werd gewaarschuwd, het geen gebeurde. Het loodsvaartuig ging te rug naar zijn post en de schipper van de Breskens 9 lichtte het anker, zette zeil en ging naar binnen zeilen. Hoewel de red dingsboot van Veere dichter bij was kwam inderdaad de boot van Breskens. Vermoe delijk zou men te Veere voor het sleep- karweitje bedankt hebben. Ik zou dit niet vermelden, wanneer niet kort geleden zo'n deprimerend geval met het Zweedse s.s. „Aslog" was voorgeko men. Ook toen was de loodsboot op post al kon er niet beloodst worden in verband met het slechte weer. Ook de „Aslog" was niet in gevaar. Trots dat kwamen ver scheidene reddingsboten in actie en helaas zijn daarbij twee mensenlevens verloren gegaan. Ik mag er tenslotte wel bij uw redactie op aandringen, bij het maken van ver slagen na te gaan of zij op zuivere gege vens berusten. J. A. VAN GELDER, Loodsschipper le kl. a. b- „Markab". ZON EN MAAN. 21 Maart. Zon: op 6.42 onder 18,54 Maan: op 7.24 onder 22,24 Het onderwijs geeft voldoening. De Kon. Wilhelminaschool voor b,l. onderwijs te Goes bestaat thans jaar. Zaterdagmiddag' werd de 'eerste jaarvergadering gehou den in De Prins, van Oranje en de ze vergadering was tevens bedoeld als oudermiddag. Ds. C. Metselaar, de voorzitter, wees in zijn openingswoord op dankbaar heid van talrijke ouders voor het on derwijs, dat hun kinderen ontvangen. Dat het onderwijs ook aan de kinde ren zelf voldoening geeft, blijkt wel uit dé goede stemming in de school. Spreker bracht dank aan de finan ciële commissie voor de verrichte ar beid. De secretaris, de heer L. C. Velt- huizen, gaf een overzicht van het eerste schooljaar. In Februari 1949 begon men met circa 40 leerlingen. Thans is dit* aantal reeds gestegen tot 67, verdeeld over een bezinkings- klasse en drie debielengroeper.. Wel dra moest men overgaan tot benoe ming van een derde leerkracht, ter wijl thans ernstig wordt overwogen nog een extra leerkracht aan te vra gen. Alle lokalen van het gebouw aan de Voorstad zijn bezet. Wellicht zal er spoedig tekort aan ruimte zijn. Het personeel heeft zich met volle ijver en toewijding aan zijn bijzonder moeilijke en opoffering eisende taak gewijd. In het bestuur heeft ook een prettige samenwerking bestaan tus sen de vertegenwoordigers der ver schillende groepen. Voorts werd in het jaarverslag het overlijden van het bestuurslid, de heer F. Bazen geme moreerd, terwijl opgemerkt werd dat helaas nog niet alle gemeente- en schoolbesturen voldoende doordron gen zijn van de betekenis, die het blo- KERKNIEUWS. AFSCHEID Ds. H. W. LELY In een volle kerk heeft Zondagmid dag te Nisse ds. H. W. Lely afscheid genomen als Ned. Herv. predikant. Als tekstwoord had hij gekozen Joh. 14:27. Aan het slot van zijn predikatie herinnerde hij er aan. dat hij ruim 3jaar in het ambt had gestaan door de liefde van Christus. In het licht van Gods oneindige goedheid valt' het scheiden echter in het niet. Na de predikatie werd door de vroegere organist de heer G. de Kok op het orgel gespeeld „Jeruzalem" van Adams. Burgemeester J. D. Jansen sprak namens het gemeentebestuur de schei dende predikant toe en dankte hem voor de goede samenwerking. Voor de kerkeraad en de kerkvoog dij sprak ouderling J, Nieuwenhuizen, die ds. Lely in het bijzonder dankte voor het ondervonden medeleven. Na een slotwoord van ds. Lely zong de gemeente hem toe Gez. 230:3. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Tholen W. F. Laman te Rotterdam. onderwijs heeft. Eén Bevelandse ge meente trad nog niet toe tot de ge meenschappelijke financieringsrege ling. Verder zit men met de moeilijk heid dat er voor leerlingen van Kat- tendijke geen busverbinding bestaat. Als wens noemde de secretaris voorts: meer ruimte voor gymnastiekonder wijs. BATIG SALDO Uit het verslag van de penning meester, de heer J. Hommes bleek dat de stichtingskosten 27.954.10 heb ben bedragen. De exploitatierekening sluit met 'n batig saldo van 2618.7] Bij de bestuursverkiezing werden de heren H. Wolfert en J. Duvekot herkozen, terwyl in de vac.-wylen F. Bazen werd benoemd de heer K. H. van Faassen' te Goes. CAUSERIE Het hoofd der school, de heer G. Vleugel hield vervolgens een cause rie over het werk op school. In grote lynen schetste hij de voordelen van dit onderwijs en de leermethoden welke hierbij worden gevolgd. Met verschil lende voorbeelden toonde spreker aan hoe deze kinderen in de voor hen ge- eigende omgeving zich ook gelukkig voelen en nog tot ongedachte presta ties in staat zijn. De vele werkstuk!:'. :i en materialen welke in de pauze be zichtigd konden worden, toonden dit laatste ook wel auidelyk aan. Na de pauze werd een interessante film vertoond over het b.l.o. onderwijs in Amsterdam. Predikanten-conferentie C.N.V. „Wij waarderen deze conferentie ge weldig. Er was behoefte aan. want wij zien met enorme belangstelling de geestelijke strijd der arbeiders en zien de betekenis van het sociaal economische leven, maar het is zo ingewikkeld. Wij als dominé's kunnen er niet bij." Deze woorden sprak een der deelnemers aan een tweedaagse conferentie in het vacantieoord van het Christelijk Nationaal Vakverbond te Putten, waartoe het Vak verbond de predikanten van alle Protes tantse kerken had uitgenodigd. Niet het onderwerp „Kerk en Vakbewe ging" is daarin aan de orde. zo zette de heer M. Ruppert in zijn openingswoord uiteen. De bedoeling is alleen, een Inzicht te geven in de geschiedenis, de arbeid en de doelstelling der Christelijke arbeiders- vakbeweging in Nederland. Het eerste onderwerp „de geschiedenis van de Christelijke vakbeweging en haar doelstelling" werd behandeld door de heer C. van Nierop, secretaris van het C.N.V. Tweede referent was de heer J. Schip per. oud-tweede voorzitter van het C.N.V., die onder de titel „Het werk van de Chris telijk vakbewging" en schets gaf van dc samenstelling van het C.N.V., met zijn organen en bestuursinstanties. De orga nen en corporaties, waarmede samenge werkt wordt en waarin het verbond ver tegenwoordigd is, het terrein van werk zaamheden. waarna hij tenslotte de gees telijke achtergrond besprak. De tweede dag was gewijd aan de be spreking van „De idealen van de Chris telijke vakbeweging". Spreker hierover was de heer F. P. Fuykschot, secretaris van het C.N.V. 21 Maart HOOG WATER LAAG WATER u.+NAP u.+NAP U.— -NAP u—NAP Vlissingen 3.29 2.01 15.51 1.99 9.52 2.30 2153 1.08 Terneuzcn 3.58 2.17 16.20 2.15 10.26 2.44 22.27 2.15 Hansweert 4.39 2.22 17.06 2.22 11.11 2.60 23.11 2.29 Zierikzee 5.04 1.32 17.27 1.40 10.40 1.80 22.39 1.49

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 4