N NIEUWS UIT ZEELAND POSTBRUG BIJ WEMELDINGE GERAMD DOOR EEN SCHIP Utrechtse Zeeuwen vierden feest WALCHEREN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 20 MAART 1950 Verkeer naar Yerseke gedeeltelijk gestremd. Zaterdagavond omstreeks kwart over tien heeft h$t Nederlandse mo torschip „Rheinlancl 9" de Postbrug bij Wcmcldingc geramd. De brug is hierbij zodanig beschadigd, dat het verkeer voor enkele weken is ge stremd. Het scheepvaartverkeer door het Kanaal van Zuid-Beveland onder vindt geen stagnatie. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. De „Rheinland 9" kwam uit de richting Wemeldinge en was op weg naar Hansweert. Het brugpersoneel Autobus nabij Groningen te water gereden. ALLE PASSAGIERS GERED Zondagnacht te ongeveer twaalf uur is een autobus komende uit de richting Groningen, in de nabijheid van Garnerwoldelde in het Damster- diep gestort. Onder de passagiers brak een paniek uit. Door het beleid vol optreden van enkele militairen der luchtstrijdkrachten, die zich in de bus bevonden, konden de inzittenden worden gekalmeerd en door het one- nen van 't noodluilc in veiligheid wor den gebracht. Alle passagiers werden na 't ongeluk naar 'n naburig café overgebracht, waar zij door 'n dokter weiden onderzocht. De bestuurder nam na het ongeluk de benen doch meldde zich later bij de Rijkspolitie. Kindje uit het raam gevallen. Op de Gelderse kade te Amsterdam is Zaterdag een bijna 2-jarig kind uit een raam van ongeveer 4 meter hoogte gevallen. Het werd naar het Binnengasthuis vervoerd, waar het in de loop van de middag is overleden. Vluchtende inbreker doodgeschoten. Zondagmiddag werd in de gemeen te Waalre de 26-jarige F. E. K., die al verschillende keren voor inbraken was veroordeeld, gearresteerd. Drie wachtmeesters vonden hem op de vliering van het huis van zijn ver loofde. Bij het overbrengen naar het gemeentehuis, rukte hij zich plotse ling los. Ondanks waarschuwings schoten, vluchtte K. in het naast de weg groeiende kreupelhout. Een der latere schoten trof K. in de lendenen. Voordat geneeskundige en geeste lijke hulp aanwezig was, bleek hij overleden. Ingrid Bergman wil voogdij over haar dochtertje. Ingrid Bergman heeft een eis inge steld tegen haar vroegere echtgenoot dr. Lindstrom om de voogdij te ver krijgen over haar 11-jarig dochtertje Pia. Volgens haar vrienden zal ze „verbeten vechten" om de eis toege wezen te verkrijgen. Dr. Lindstrom heeft een tegeneis in gediend om de voogdij te behouden. De wederzijdse actie zal vermoedelijk een spoedig huwelijk tussen Ingrid en de filmregisseur Roberto verijdelen. De advocaat van dr. Lindstrom gaf ais commentaar: gelukkig maar, dat de zaak voor het Hof van Californië zal dienen. Nieuw-Guinea wordt niet volgestopt met militairen. Mr. Fockema Andreae in Nederland teruggekeerd. De minister van oorlog, mr. W. F. Schok king en de staatssecretaris van marine, schout-bij-nacht, H. C. W. Moorman, wa ren Zaterdagmiddag op Schiphol om de staatssecretaris van oorlog, mr. W. H. Fockema Andreae. a£ te halen, toen hij met de Constellation „Tilburg", uit Dja karta arriveerde. De heer Fockema Andreae deelde na zijn aankomst mede naar Nederland te zijn teruggekomen om aan de Nederland se regering verslag uit te brengen over zijn besprekingen in Indonesië. Bovendien is het dringend nodig zo zeide hij. de denkbeelden in zake het overgaan van de K.N.I.L -officieren naar het K.L zoals die in Indonesië heersen, te vergelijken en te bespreken met de mensen van het K L. in Juist de laatste phase van de afwikke ling in Indonesië vereist vele deskundi gen. het zal daarom mogelijk zijn. dat officieren van het K.N.I.L.die op het ogenblik met verlof in Nederland vertoe ven. toch nog voor korte tijd naar Indo nesië zullen moeten gaan. Volgens mr. Fockema Andreae zal het eind September worden voor de laatste Nederlandse soldaten Indonesië zullen hebben verlaten. Hij voegde hieraan toe. dat de stemming in de doorgangskampen zeer goed is. Tenslotte zeide de heer Fockema An dreae, dat in sommige kringen in Indo nesië een zekere angst bestaat, dat Ne derland Nieuw-Gulnea vol zal stoppen met Nederlandse militairen. Hoe groot het garnizoen op Nieuw-Guinea zal worden, Is een kwestie, welke de regering zal moeten bepalen. Maar het is zeer zeker niet het plan om Nieuw Guinea „vol te stoppen* en dus een militaire bedreiging te doen zijn. IEUWS tn een O T E D O P Zaterdagavond Is in Haren bij twee families ingebroken. Talrijke sieraden werden ontvreemd, waarvan de waarde op ongeveer f 2500 wordt geschat. De ministers Goetzen en van den Brink zijn Zondagmiddag te Djakarta aan gekomen. Zij werden op het vliegveld ver welkomd door de Hoge Commissaris, dr. Hirschfeld. Zaterdag zijn Britse ingenieurs begon nen met het opblazen van het dok ..Elbe 17" te Hamburg. was reeds bezig om de brug te ope nen, toen om tot nog toe onbekende redenen, de Rheinland" door de rode waarsehuwingslichten voer en de brug ramde. Door de schok draaide de brug met een flinke vaart om haar as en botste vervolgen* weer tegen het schip, dat tussen brug en brugge- hoofd bekneld geraakte. Gelukkig kon de brug nog zover wopden terug gedraaid, dat de „Rheinland" uit haar benarde positie werd verlost en het vaarwater dus vrij gemaakt kon wor den. De vaart door het Kanaal kan normaal doorgang vinden, doch de brug is dermate ontzet, dat zij mo menteel niet voor 't wegverkeer kan worden gebruikt. Naar verwacht wordt, zal het wel enkele weken duren voordat de brug hersteld is. De „Rheinland" bekwam ook enige schade aan de stuurhut e.d. In verband met de stremming van het verkeer over de Postbrug, moet de busdienst Goes—Wemeldinge—Yer seke nu weer over de sluizen te We meldinge worden geleid. De buspassa giers moeten over de sluizen lopen en vinden dan aan beide zijden een bus waarmee de reis kan worden ver volgd. Weinig mosselen-export. De mosselexport vertoonde in de afgelopen week een buitengewoon laag cijfer; De voornaamste oorzaak was wel, dat het leveringscontingent naar Frankrijk uitgeput was. Door de mosselkwekers werden aan de hande laars afgeleverd 425 tonnen mosselen. Rechtstreeks naar België gingen 100 tonnen. Ook de mosselzaadvisserij was niet zo groot als vorige week. Aangevoerd werden ongeveer 900 tonnen kokha- nenschelpen, vermengd met mossel zaad, bestemd voor eigen uitzaai. Verdronken hert aangetroffen. In een watergang tussen Vrouwen polder en Oostkapelle werd een dood hert aangetroffen. Het bleek, dat het dier afkomstig uit het hertenkamp van „Zeeduin" en gedurende de oor log losgelaten in prikkeldraad ver ward geraakt is en bij een poging om zich te bevrijden in de watergang is gevallen. SCHIP AAN DE GROND Het Noorse s.s. „Bess", groot 1.116 bx-uto register ton en toebehorend aan de rederij Fred Olsen en Co.. te Oslo. is Zaterdag aan de grond gelopen te Walsoorden. Het schip is korten tijd later weei vlot gekomen. Advertentie per rol De grootste en de beste! „Ons Zeeland" bestond 25 jaar. ..Groet allen in Zeeland van de Zeeuwen in Utrecht!" Vierde in Januari jl. het Rotter damse „Zeelandia" als oudste Zeeuw se Vereniging in het land, haar der tigjarig bestaan. Zaterdag 18 Maart as het „Ons Zeeland" in Utrecht, dat de bloemetjes buiten zette ter ge legenheid van zijn vijf en twintig ja rig bestaan. De Rotterdammers had den hun feest groot opgezet, zy orga niseerden een receptie, een diner en een feestavond. De Utrechtenaren de den het bescheidener, met een feest avond alleen, maar het is niettemin een schoon feest geworden, dat aUen, die het meemaakten, nog lang zal heugen! De grote zaal van. het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen was in een brokje Zeeland herschapen. Langs de wanden prijkten de wapens van vele Zeeuwse gemeenten, links en rechts van het podium hingen oude en nieuwe Zeeuwse vlaggen en oude volksrijmpjes in de Zeeuwsche tale en vóór in de zaal krioelde het van de Zeeuwse kappen! Waar die in Utrecht allemaal vandaan kwamen. die Zeeuwse costuums. alleen de draag sters weten het. Maar zij droegen de Zeeuwse kledij met zwier en zorgden er daardoor voor. dat deze avond ook om te zien niet anders dan een Zeeuwse kon zijn. ZEER VEEL BELANGSTELLING. Natuurlijk is er, in tegenwoordig heid van jhr. C. J. A. de Ranitz, bur gemeester van Utrecht, menig harte lijk woord gesproken. Er waren afge vaardigden van Amsterdam en Rot terdam. van Den Haag en Hilversum, er was een vertegenwoordiger van de Prov. Zeeuwse Crt. en er waren afge vaardigden van de Groningse. Friese, Drentse en Brabantse verenigingen in Utrecht. Allemaal goede wensen en allemaal blijken van medeleven met de stoere Utrechtse vijf en twintig jarige! Bloemen en geschenken bij de vleet en voor het bestuur, bestaande uit de heren B. M. de Mey, voorz., C. Melse seer., Jac. Dees, penningm. mevr. LokkerSeijnstra, J. A. v. d. Broeke, A. J. Francimont en L. van der Jagt, zowaar onberispelijke zilve ren penningen aan linten in de Zeeuwse kleuren, om bij feestelijke gelegenheden al3 eretekenen gedragen te worden. Er was zang van 't Dameszangkoor ,,De Zeeuwse Stem", onder leiding van mevr. K. A. C. J. Snikkers—Os- senwaarde. er was muziek van een goed mandolineorkest en de Zeeuwse vereniging uit Amsterdam voerde een Bouw monlagewoningen ie Middelburg kost f 556.000. Zoals bekend werd aan Middelburg als deel van het bouwvolume-1950 een 40-tal montagewoningen toegewezen. Deze zul len aansluitend aan het thans in aanbouw zijnde complex montagewoningen nabij de Veerseweg worden gebouwd. De architec tuur is opgedragen aan de heer E. F. Groosman. Ook thans bleek het nodig, daar het bouwsysteem is gebaseerd op eenheden van 6 stuks, twee woningen méér te bou wen. Het gemeenbestuur kreeg hiertoe van Ged. Staten toestemming, onder voor behoud, dat deze twee woningen ten laste zullen worden gebracht van het contin gent montagewoningen van een volgend jaar. De financiering geschiedt op basis van de woningwet. De totale bouwkosten worden geraamd op f 443.146.56. terwijl de grondkosten met inbegrip van het bouwrijpmaken naar raming f 67.932.80 zullen bedragen. De kosten van bijzondere voorzieningen aan dé funderingen zullen naar schatting een som van f 44.850.— vereisen, welke geheel in het onrendabele gedeelte der bouw kosten worden opgenomen. De totale stichtlngskosten bedragen dus naar raming rond f 556.000.B. en W. hebben de Raad verzocht een crediet ter grootte van deze som te verstrekken en de machtiging te geven tot uitvoering van het plan over te gaan. Zeeuwse klucht op, getiteld „Berend- je Niksnut-'. Tot besluit een revue der Zeeuwse klederdrachten, waarbij geen enkele dracht vergeten was. Een programma, dat klonk als een klok en dat gevolgd werd met een gezellig samenzijn. HET MOOISTE. Het mooiste van zo'n feest is de uit- stkende geest, die er heerst. De Zeeu wen buiten Zeeland voelen zich Zeeu wen. Zij komen bijeen en zij spreken hun dialect. Zij voelen zich vrienden on der elkander, gebonden door de band van hun Zeeuw zijn, die sterker bindt naarmate men langer uit Zeeland weg is. En als ge er komt, als bewoner van Zeeland, dan praten ze honderd uit over hun geboorteplaats en tien tegen een, dat er gemeenschappelijke kennissen worden ontdekt. Neen, Zee land zijn ze niet vergeten, de vele Zeeuwen-in-de-verstrooiing, dat blijkt op zo'n Zeeuwse feestavond meer dan ooit. En het is goed, dat hét zo is. want immers: de Zeeuwen zijn op hun beurt degenen, die buiten Zeeland de Zeeuwse naam hoog hou den, ook niet vergeten. Zij leven met elkaar mee over en weer, in goede en in kwade tijden. Zoals het trou wens hoort! Daarom eindigen wij met te voldoen aan een verzoek van de voorzitter van Ons Zeeland aan de vertegenwoordiger van ons blad: Breng aan allen in Zeeland de groe- ten over van de Zeeuwen in Utrecht! Geldleningen voor afbouw Middelburg's stadhuis. Het college van B. en W. heeft aan de raad van Middelburg voorgesteld twee definitieve geldleningen aan te gaan tot dekking van een deel der ten laste van de gemeente komende kosten van de we deropbouw van het Stadhuis aan de Markt. De ene geldlening i sgroot f 300.000.—. looptijd 50 jaar. tegen een rente van per jaar, op te nemen per 1 April a.s.. de andere i 250.000.waarvoor dezelfde con dities gelden. Autobusverbinding Breskens-Knocke gevraagd. De V.V.V. te Groede heeft de wen selijkheid besproken van een autobus verbinding BreskensGroede—Sluis— Knoeke. Men was van mening, dat voor zo'n busdienst veel belangstel ling zou bestaan. Aan de Commissa ris der Koningin in Zeeland, de Gc- dep. Staten, de S.B.M. en enkele an dere instanties werden telegrammen gezonden om op de betekenis van zo'n busdienst voor het verkeer Neder land—België te wijzen. Sportterrein te Kloetinge. De raad van Kloetinge besloot tot de aanleg van een sportterrein. Daartoe zullen twee percelen grond gepacht worden van de Ned. Herv. Kerkvoog dij. De totale aanlegkosten zullen circa 5500— bedragen. legenda vussingen. Vandaag: Alhambra: Voor nu en altijd, 7 en 9 uur; Luxor: Donker Afrika, 8 uur. Morgen: Alhambra: De grote race, 7 en 9 uur; Luxor: Doodlopende straat, 8 uur: Concordia: Openbare vergade ring NVSH. 8 uur. MIDDELBURG. Vandaag: Electro: De Slangenkuil (18 jr.). 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Tarzan en de Luipaardkoningin (14 jr.). 8 u. Morgen: Schuttershof: Feestavond Kweek- lust. 8 uur; Café Van Ham: Geweste lijke vergadering N.C.R.V.. 2.30 uur; Electro: Avontuur in Berlijn (18 J».). 7 en 9.15 uur. DOMBURG. Vandaag: Rozcndaal: Lezing prof. Röling (Z.V.U.), 8 uur. De landbouwtentoonstelling te Oostburg. Tijdens Z.L.M.-jaarvergadering. Zoals bekend zal de algemene verga dering, van de Z.L.M. dit jaar gehou den worden in Oostburg en wel op 29 en 30 Juni a.s. Dan zullen vele be zoekers, uit geheel onze provincie naar Oostburg komen. Aan deze ver gadering wordt een grote landbouw tentoonstelling verbonden. Het be stuur van de Kring West Zeeuwsch Vlaanderen van de Z.L.M., aan wie de organisatie is opgedragen, heeft de organisatie van de tentoonstelling reeds met grote activiteit ter hand ge nomen. Zo is bereids een werkcom- missie gevormd, onder voorzitterschap van de veteraan, de heer Joh. Ie Clercq uit Sluis. Deze commissie be staat verder uit: afd. paarden: Alf. Temmerman, Hoofdplaat en Adr. Ris- seeuw-Risseuw, Oostburg; afd. rund vee: Iz. v. Cruijningen, Zuidzande en C. Mabesoone, Aardenburg; afd. werk tuigen: C. de Nood, Waterlandkerkje; terreinwerken; A. v. Iwaarden, Sluis. De eerste dag zal o.a. een grote rij toer worden gemaakt door geheel W. Zeeuwsch Vlaanderen. De leiding van deze rijtoer berust bij de heer A. Risseeuw, Schoondijke en de opper wachtmeester der Rijkspolitie in Oost burg, de heer Hariot. Het secretariaat van deze werkcomn.issie is opgedra gen aan de heer J. J. Rosseel te Aar denburg, terwijl als penningmeester fungeert, de heer A. de Hullu-Lcen- houts, te Groede. De tentoonstelling zal gehouden worden op twee terrei nen aan de Veerhoek. Op het eerste terrein zal een grote overdekte tent worden geplaatst voor de tentoonstel- ling van landbouwproducten enz. Het staat reeds vast, dat de land- bouwvoorlichtingsdienst met een zeer attractieve inzending komt, terwijl ook reeds van vele andere zijden om ruimte is verzocht. Een groot open terrein is gereserveerd voor het ten toonstellen van landbouwwerktuigen, waarvan inzendingen zullen komen uit geheel ons land. Er zijn ook reeds plannen gemaakt voor diverse attrac ties. Zo wil men o.a. komen tot de op voering van een toneelstuk door de landbouw-jongeren. Z.L.M.-excursie naar Zwitserland en Italië. Het Z.L.M.-bcstuur heeft medege deeld, dat plannen in voorbereiding zijn voor een excursie naar Zwitser land en Noord-Italië. Het uitstapje zal 8 dagen duren. Aan de excursie kunnen ook dames deelnemen. Tot Ba sel wordt pertrein gereisd en daarna gaat de tocht verder per autobus. Automobilist volgde aanwijzingen op Prov. boot niet op. De Arrondisements-rechtbank te Middelburg behandelde in hoger be roep de zaak tegen M. P. te Middel burg, die destijds door de kanton rechter veroordeeld was tot 25.- of 10 dagen, omdat hij de aanwijzingen van een agent der Provinciale Stoom- bootdienst niet had opgevolgd. De agent had namelijk P. een plaats aan gewezen voor zijn auto in een der zij gangen van de Koningin Juliana, doch P. had leze plaats niet genomen en de wagen op 't middendek gestald. De offi cier eiste thans bevestiging van het vonnis van de Kantonrechter behalve ten aanzien van de straf en veroorde ling tot 7.50 of 3 dagen. Zeeuwse tuinbouw-onderwijzers over bespuitingen. Zaterdagmiddag kwam de Vereni ging van Tuinbouwvakonderwijzers in Zeeland en W. Brabant, in hotel „Centraal" te Goes in vergadering bijeen. Medegedeeld werd dat de ex cursie naar Noord-Beveland doorgaat, doch het bezoek aan de Gentse Flo- raliën kan wegens te geringe deelna me geen doorgang vinden. Hierna hebben de heren C. Sander- se, C. de Schipper, M. Janse en A. van Oosten, op grond van practische ervaringen, hun meningen naar vo ren gebracht over het spuitschema voor het nu beginnende seizoen. De sprekers stelden de oude beproefde middelen tegenover de nieuwe midde len. Hierbij bleek dat in vele gevallen de oude beproefde middelen toch nog te preferen zijn, hoewel in sommige gevallen de nieuwe waarschijnlijk de oudere kunnen vervangen. Middelburg Achilles-uitvoering met afwisseling en goerde prestaties. De jaarlijkse uitvoering van de Middelburgse gymnastiekvereniging „Achilles" Zaterdagavond voor een talrijk publiek in de grote zaal van het Schuttershof is een groot suc ces geworden. Volgens Achilles-tra- ditie was gezorgd voor een afwisse lend programma, dat geen cliché be doelde te zijn van'vorige uitvoerin gen. Een andere Achilles-gewoonte is het huldigen van degenen, die een loftuiging in verband met hun werk voor de verenirine- wel verdiend heb ben. Zo verwelkomde de voorzitter, de heer IC. de Vries, aan het begin van de avond in het bijzonder de ere voorzitter. de heer G. de Hamer én richtte hij vervolgens waarderende woorden tot de steeds actieve direc teur-leider. de heer J. A. Bal, wie hij een diploma en een erespeld overhan digde. Ook de leider van de signaal afdeling. de heer A. Kooraan. mocht een dergelijk tastbaar blijk van waar dering in ontvangst nemen. De leden, die in het afgelopen jaar de be$te prestaties hebben geleverd, kregen onderscheidingen. Later op de avond huldigde de voorzitter de heer Bal nog wegens ziin 45-jari°- lidmaatschap van het K.N.G.V. en wex'd de heer de Vries op zijn beurt gehuldigd door de heer J. Parent in verband met het feit. dat hij 15 jaar lang de voorzit tershamer zwaait. De dames Bal en de Vries ontvingen bloemen. Ten slotte gaf 't bestuur ook een bewijs van zijn erkentelijkheid voor de wijze waarop de heer W. Florusse de heren afdeling leidt. De uitvoering werd ingezet met een optreden van de signaalafdeling, onder leiding van Jan de Graaf, waar bij de Aïdatrompetten wij schreven "daar Zaterdag reeds over werden gedemonstreerd. Voor de dames was in het pro gramma. dat hierna werd afgewerkt, de grootste plaats ingeruimd. Haar lenigheids- en vrije oefeningen maak ten een keurige indruk en ook een rhymische oefening van de meisjes was nagenoeg vlekkeloos en bijzonder gracieus. Tot welke prestaties 'de heer Bal zijn discipelen weet op te leiden', bleek echter het duidelijkst bij de brugoefeningen. De leerlingen toon den zich allé in topvorm en de ver richtingen van enkele uitblinksters (onder wie enige zeer jonge meisjes) waren zelf in één woord magnifique. Dit ontreden bracht meer verrassin gen dan het brugwerk van de heren, hoe goed deze zich ook weerden. Nieuw was de met grote zorg ge brachte paaloefeniug van de heren, die met hun grondgymnastiek na- turulijk weer (en terecht) het succes van de avond waren. Een indrukwek kende slotgroep van dames èn heren vormde het einde van deze zeer ge slaagde opvoering. Na afloop was er bal met de Babytonband. Rijks- en gemeentesteun aan BOVAG-cursus te Middelburg. In de Ambachtsschool te Middelburg wordt een cursus gegeven ter opleiding voor leerling-monteur, hulp-monteur en 2e monteur. Deze cursus wordt in stand gehouden door het bestuur van de Bond van Garagehouders (Bovag). doch de kos ten zijn dermate hoog. dat deze Bond niet langer meer in staat is de cursussen te financieren. Om deze reden heeft h(j ge tracht deze onder rijkssubsidieverband te brengen. De opleiding voorziet ln een grote behoefte, zodat het jammer zou zijn, wanneer men haar stop moest zet ten. Het bestuur der Ambachtsschool, dat bereid is de opleiding onder te brengen bij deze school, heeft thans de gemeente raad van Middelburg verzocht een ver klaring te geven, dat de oprichting en instandhouding van een dergelijke oplei ding nodig wordt geoordeeld. Ook de Kroon moet er nog goedkeuring aan hechten, doch deze is uiteraard te ver wachten. Het bestuur der Ambachtsschool raamt de uitgaven op f 1190. de inkomsten op f 800. waarbij dus resteert een saldo netto- kosten, groot f 390.Hiervan komt 70% (f 273.—) voor rijksrekening en het res tant (f 117.ten laste der gemeente. Deze kan echter een gedeelte van haar aan deel ten laste brengen van de gemeenten buiten Middelburg, waar leerlinegn wo- GEMEENTERAAD BIJEEN. De gemeenteraad van Middelburg is te gen Maandag 27 Maart a.s., te 2 uur. in openbare vergadering bijeengeroepen. Vlissingen FEESTAVOND „MARATHON" De Vlissingse Sportvereniging „Ma rathon" gaf Zaterdagavond in het Concertgebouw te Vlissingen een feestavond. Aanleiding tot deze feest avond was hét behalen van het kam pioenschap door het eerste herenhand- balelftal. Tijdens deze feestavond bleek, dat „Marathon" behalve goede sportkrachten, ook kranige actrices en acteurs onder haar leden telt. Na een welkomstwoord door de voorzitter, de heer A, Verdonk en na huldiging van het kampioenselftal, waarbij aan de spelers een foto van de ploeg werd aangeboden, werd een vlot programma afgewerkt. De toneelgroep stond on der leiding van de heer A. Wijnen en de heer G. Matthijssen verzorgde de leiding van de dansen. Er werden tal van fraaie dansen uitgevoerd o.a. „De Lentebode" door de kleinere meisjes en voorts een „Quadrille de Lancier". Vooral deze laatste dans werd door 't pubiek blijkens het applaus bijzonder gewaardeerd. Aan de sketches was goede zorg be steed, evenals aan de conferencé van de heer J. Hoorn en de muziek van de band Wijnen. De bijeenkomst werd besloten met een gezellig samenzijn. AFSCHEID BIJ DE KON. MIJ. „DE SCHELDE" Zaterdag werd bij de Koninklijke Maat schappij ..De Schelde" afscheid genomen van de heer F. Perwez, die na een dienst tijd van 47 jaar het bedrijf met pensioen ging verlaten. Gedurende 44 jaar was de heer Perwez werkzaam in de scheeps bouw, de laatste 3 jaar als controleur in de rep^ratiewerkploats. Allereerst werd de heer Perwez namens de reparatiewerkplaats toegesproken door lr. R. V. van Itallic. Voorts door de heer J. Naerebout, namens de afdeling scheeps bouw. De heer Naerebout schetste de heer Perwez als een zeer ijverig werker, die zich in zijn lange loopbaan vele vrienden heeft verworven. Hierna dankte een zoon van de heer Perwez en werden hem enige fraaie cadeaux overhandigd. A.R. KIESVERENIGING De Centrale Vlissingen van de An ti Rev. kiesvereniging hield Zaterdag middag in het Jcugdgebouw der Ge- ref. Kei'k te Vlissingen een vergade ring, onder voorzitterschap van de heer A. Schout te Vlissingen, die opende met schriftlezing e ngebed, en enkele nieuwe afgevaardigden in het bijzonder welkom heette. Alle kiesver enigingen in de Centrale waren ver tegenwoordigd. Besproken werd de campagne voor de a.s. verkiezingen van do Prov. Staten. Door de heer M. A. van de Putte te Souburg werd een breedvoerig ver slag uitgebracht van de te 's Graven- hage gehouden Partij-Conferentie, waarop nog een drukke bespreking volgde. De drukbezochte vergadering werd daarna door de heer van de Putte 'met gebed gesloten. Nieuw gebouw voor kleuterschool te Aardenburg. Zaterdag werd te Aardenburg onder grote belangstelling het nieuwe ge bouw van de neutrale kleuterschool in gebruik genomen. Ds. Blom sprak als voorzitter van het schoolbestuur en tal van anderen onder wie burge meester van Dongen voerden het woord. Het hoofd der school, mej. N. van Daalen, die reeds 30 jaar aan de school verbonden is, sprak een slot woord. Het gebouw bevat een leslo kaal, een speellokaal en enkele dienstvertrekken. Er is een mooie tuin met ruime speelplaats. O.- en W.-Souburg PLAN TOT OPRICHTING VAN SCHAAKCLUB. Enkele schaakliefhebbers hebben het plan opgevat om ook in Souburg een vereniging op te richten. Om de ze reden wordt morgenavond in ge bouw van het Rode Kruis in de Pas poortstraat een propagandabijeenkomst gehouden, waarop alle Souburgse schakers, ook zij die alleen maar de loop van de stukken kennen, welkom zijn. Er zal o.a. een simultaan-seance gegeven worden. UITVOERING „VLIJT EN' VOLHARDING" De muziekvereniging „Vlyt en Volharding" te Souburg, onder lei ding van de heer van Wallenburg, heeft drie uitvoeringen in „De Zwaan" gegeven, waarvan Zaterdag avond de laatste. Ook nu was er weer een talrijk publiek aanwezig, dat na elk nummer met een spon taan applaus blijk gaf het gebodene op prijs te stellen. De muziek en de keuze van de nummers waren goed verzorgd en getuigden van ernstige studie. In het bijzonder oogstte de heer Kees Stok man een groot succes met zijn piston solo, begeleid op de piano. Het fanfarecorps kan op een goed geslaagde avond terugzien. Na de muziekuitvoering was het „Vlijt en Volhardings cabaretclub, die met medewerking van de heer de Graaf uit Middelburg, de aanwezigen nog menig vrolijk uurtje bezorgde. Een geanimeerd bal besloot de avond. BUURTFEEST De buurtvereniging T.V.B. hield Vrijdagavond een buurtfeest in „De Zwaan" te Souburg. Op deze avond, die met eigen krachten werd gevuld waren heel aardige sketches te zien. Ook werd aardig gezongen. De heer Wielemaker als regisseur en de heer Maas als conferencier hebben goed werk verricht. Er werd een verloting gehouden ter bestrijding van de on kosten. De band van de heer Beun liet zich niet onbetuigd. Een bal hield na afloop nog velgn gezellig bijeen. BIJEENKOMST CHRISTELIJKE M ETAALBEWERKERSBOND Vrijdagavond hie'ld de Chr. Metaal- bewerkersbond afd. Souburg een bij eenkomst onder leiding van de heer A. Arendse. Besproken werd het onderwerp „On dernemingsraden". ingeleid door de districtsbestuurder J. Lodder. Uit de vele vragen bleek wel dat dit onder werp in de volle belangstelling staat. Naar aanleiding van het feit dat de Bond in 1951 50 jaar zal bestaan en er inmiddels een comité is opgericht „Comité Huldeblijk C. M. B. 1951", werd besloten ook in Souburg 'n com missie uit de afd. op te richte, die er naar zal streven dat ook de afd. Sou burg haar bijdrage zal leveren ter ge legenheid van dit jubileum. Zoutelande OUDERAVOND CHR. SCHOOL. Te Zoutelande hield de Christelijke Schoolvereniging een zeer druk bezochte ouderavond, onder leiding van ds. J. F. Wagener. Deze opende de vergadering, waarna het hoofd der school, de heer A. Janse, de leerplichtwet behandelde. Naar aanleiding hiervan werden door de ouders enkele vragen gesteld. Mej. A. Samuelse lichtte de nieuwe leesmethode, het z.g. globaal lezen. toe. In de pauze werd het werk der leerlin gen bezichtigd. Hierna hield de heer H. J. Schoenma ker een inleiding over nieuwe inzichten op het gebied van het aardrijkskundig onderwijs. Ten slotte hield de heer P. L. den Hol lander een causerie over het onderwijs zoals dat vroeger gegeven werd. De voor zitter sloot deze zeer geslaagde ouder avond met dankgebed. Een collecte bracht f 23.85 op. Domburg JAARVERGADERING „APOLLO" De muziekvereniging Apollo" hield te Domburg haar jaarvergadering in het verenigingsgebouw „Samenwer king" onder voorzitterschap van de heer W. Brand. De verslagen werden goedgekeurd. In kas bevindt een sal do van 198,63, terwijl het materiaal fonds 173,07 gi'oot is. De aftredende bestuursleden, de he ren G. de Pagter en Joh. Kreke wer den hei'kozen. In plaats van de heer A. v. d. Hage, die wegens hoge leef- tyd als bestuurslid had bedankt, werd gekozen de heer Joh. Maas. De voor zitter bracht de heer v. d. Hage. die 49 jaar lid van „Apollo" is geweest, v/a ar van 45 jaar penningmeester, in hartelyke bewoording dank voor het zeer vele werk, da.t hij in de loop der jaren voor de vereniging heeft ge daan. Onder applaus word de heer v. de Hage tot ere-lid benoemd. Hem werd als herinnering een reproductie van het Middelbui'gse stadhuis aange boden. De heer v. d. Hage dankte hiervoor met enkele woorden. De heer G. de Pagter werd benoemd tot re serve-tromslager. Voorts werd besloten om aan het Bondsconcours op 2e Pinksterdag te Yerseke deel te nemen. Tenslotte .deel de de heer- Brand mede, dat het festi val ter gelegenheid van het vijftig jaxig bestaan der vereniging zal wor den gehouden op Zaterdag 24 Juni

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2