PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nu weer regeringscrisis in Belgie De bijenhouderij in Zeeland DE BILT Straks wellicht nieuwe verkiezingen S0EKARN0 ZUIVERT ZIJN GELD PRINS BERNHARD WEER TERUG IN HET VADERLAND Belang voor de fruitteelt VOORSPEL T: WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 192e Jaargang - No. 67 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B. den Boer. Adj W. de Pagter. Hoofdred.. G. Ballintljn. PLverv.j NV. Leertouwei en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week: f 3.90 p. kw.; fr p. p. f 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent Bur Vüssingen Walstr. 58—60. tel 2355, 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr. 63. teL 2475 2228): Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102; Terneuzen: Bro uwcrijstr. 2: Zienkzee: N. Bogardstr^C^lG0MeLJ6 Maandag 20 Maart 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 Ct. p*r mm. Minimum p. advertentie i 2.50. tngez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels j: van 1-5 regels f 1.—Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 350300 P.Z.C.. Middelburg. Liberale ministers konden het niet eens worden met hun Katholieke collega's. Steeds groter worden de politieke verwikkelingen rondom de terugkeer van koning Leopold. Zaterdag is de Belgische regering afgetreden, omdat de 9 katholieke en de 8 liberale ministers het niet eens konden worden over 't bijeenroepen van een gemeenschappelijke vergadering van Kamer en Se naat. Zondagochtend werd premier Eyskens door de Prins-Regent belast roet de inleidende besprekingen voor de vorming van een nieuwe regering, dat bijna niet anders dan een homogeen katholiek kabinet kan worden. Verwacht wordt, dat Eyskens eerst nog wil proberen enkele koningsge zinde liberalen voor zich te winnen. Lukt dat niet, dan zal hij waarschijn lijk zijn opdracht overgeven aan Paul van Zeeland of Albert de Vleesch- puer, beide fervente aanhangers van Leopold. BH de onderhandelingen tussen de katholieke en de liberale ministers zouden ook enkele katholieke minis ters met name die uit het Waalse land hebben aangedrongen op ma tiging. Eyskens zou sommige zijner partijgenoten gewaarschuwd hebben voor onberaden maatregelen. Volgens „le Soir" vielen er tussen de katholieken en de liberalen harde woorden over de wijze, waarop de be sprekingen in Pregny zijn gevoerd. Toen de liberale delegatie op het landgoed „Reposoir", waar de koning verbl\jf houdt, ariveerde, hadden Leo pold en de katholieke politici >le plan nen al voor elkaar. Op dat ogenblik werd de koninklijke boodschap zelfs al opgesteld. Aanhangers van de Waalse bewe ging verklaarden Zondag, dat de Wa len na terugkeer van koning Lecpold een splitsing van België in drie aiito nome delen zouden eisen. Het Belgische socialistische vak verbond het grootste in het land zul Maandag een plan bespreken voer een „progressieve staking" van twee dagen in .de volgende week en drie dagen in de daaropvolgende week om de koning tot troonafstand te dwin gen. Enkele Vlaamse vakverenigingen hebben doen weten, dat zij niet aan „een zuiver politieke staking" zouden deelnemen. De nationale raad van de Belgische socialistische party heeft Zondag avond een resolutie aangenomen, waarin het heet, dat de koning niet meer in staat is de eenheid van de Belgische natie te verzekeren. In de resolutie wordt de oprichting van actie-comité's uit partij en vak verbond voorgesteld, die „hun actie met alle middelen zullen voortzetten tot lconing Leopold begrijpt, dat cie belangen van het land zijn persoon lijke belangen te boven gaan". Oplichter gaf zich uit voor een bisschop. HET BISDOM WAS NIET TE VINDEN De Zwitserse politie heel't een op lichter van internationale faam ont- maskerd, die zich enige weken lang. 1 te Genève uitgaf voor bisschop. De valse prelaat, die de bisschops- I ring droeg en welbespraakt was, werd te Genève spoedig bekend. Hij ging bijna elke ochtend de mis lezen en woonde onlangs de vertoning van een f film over godsdienst bij. waarbij hij een schitterende toespraak hield. Begin Maart begonnen de kerkelijke autoriteiten te Genève evenwel arg waan te koesteren naar aanleiding van enige vergissingen, die de zogenaamde bisschop tijdens een kerkelijke plech tigheid had begaan. Het werd niet mo gelijk geacht, dat een bisschop derge lijke fouten kon maken. De kerkelijke overheid kon boven dien het bisdom niet vinden waartoe de oplichter beweerde te behoren. Toen de valse bisschop inzag, dat zijn bedrog uit zou komen, verliet hij in allerijl Zwitserland, juist nadat de politie er in geslaagd was zijn ware. identiteit te achterhalen. Ontploffing bij Philips richtte veel schade aan. In de nacht van Zaterdag- op Zon dag heeft zich in één der machine kamers van het complex Emmasingel der N.V. Philips Gloeilampenfabrie ken te Eindhoven een vrij hevige explosie voorgedaan. De materiële schade aan gebouwen en machines was aanzienlijk, maar er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. x 'ier een horloge-smokkelaar achter slot. De douanerecherchedienst in Am sterdam heeft in de afgelopen week een vierde groot complot van horloge smokkelaars weten op tc rollen. Al geruime tijd waren de rechercheurs er van op de hoogte, dat een groot complot zich met deze smokkel bezig hield. Enkele figuren hiervan zijn de laatste tijd geschaduwd en daardoor slaagden rechercheurs erin de goed verborgen opslagplaats te ontdekken. Zij hielden deze in het oog en toen de man, die als de aanvoerder van het complot wordt beschouwd, het betrokken pand binnenging, besloten zij hun slag te slaan. Korte tijd daar na verliet de man. J. g. genaamd het perceel cn direct daarop werd hij ge arresteerd. Een vrij groot aantal kost bare horloges, die hij naar zijn afne mers wilde brengen, werd op hem gevonden. Mysterieuze poging tot inbraak bij postzegelhandel. Een agent van politie, die Zondag morgen omstreeks zeven uur pa trouilleerde in de omgeving van de Nieuwe Zijds Voorburgwal te Am sterdam, heeft een man aangehou den, die ervan verdacht wordt een poging tot inbraak te hebben gedaan by een postzegelhandelaar. De man werd namelijk aangetrof fen, toen hij over een hek klom, waar bij hij zich zodanig verwondde, dat in de loop van de dag hem een vinger moest worden afgezet. De arrestant beweerde toevallig ter plaatse te zijn gepasseerd en gestommel te hebben gehoord. Een tweede man, die op het ogenblik spoorloos is, had hem °e- vraagd eens te gaan kijken wat er eigenlijk aan de hand was. Prins Boudewijn', koning Leopolds zoon. Spaak heeft na de volksraadpleging op nieuw voorgesteld, dat de koning troons afstand zou doen ten behoeve van de prins, waarna ook dc socialisten het ver leden zouden begraven en zich loyaal ach ter de monarchie scharen. De koning heeft echter anders beslist. Geheim der „vliegende schijven" opgelost Volgens een medewerker van het Franse observatorium te Meudon bij Parijs, komt de beschrijving van Me xicaanse „vliegende schotels" overeen met de vorm van meteoren, die in de ze tijd van 't jaar in groten getale in de atmosfeer van de aarde komen. De eerste „vliegende schotel werd in de winter van 1900—1901 gezien en wel boven het Kanaal bij Cherbourg. Het gelukte niet deze schotel met bal lonnen neer te halen. Het bleek na melijk na onderzoek de planeet Ve nus te zijn. In November 1948 meldde een vlieg tuig op weg naar Dakar, dgt boven Noord-Afrika een merkwaardig vlieg tuig was waargenomen. Dit bleek de grote komeet „1948 1*' tezijn. Nu 28 gevallen van vogelpest Drie bedrijven in Oosterhout aan de lijst toegevoegd. In Oosterhout zijn drie landbouw bedrijven getroffen door de pseudo- vogelpest. Op instructie van de in specteur van de Veeartsenijkundige Dienst in Eindhoven, werden de be drijven geïsoleerd. Alle vogels, die op het besmette terrein aanwezig wa ren, werden verbrand. In totaal zijn tot nu toe in het Zui den 28 besmettingsgevallen geconsta teerd, waarvan 25 in Noord-Brabant, 1 in Zeeuvvsch-Vlaanderen en 2 in Limburg. Lijk van vermiste schilder opgehaald. Het stoffelijk overschot van de 51- arige schilderspatroon D. L. O., die inds 21 Februari werd vermist, - is Zondagmorgen uit het Spaarne. nabij Haarlem, opgehaald. O. was uit zijn woning verdwenen; hij had een aan zienlijk bedrag aan geld bij zich. De Haarlemse politie heeft nog geen ze kerheid of hier een misdrijf of een ongeluk in het spel is. Op het lijk verd een bedrag aan geld aangetrof fen. Enige personen, die naar aanleiding van de vermissing van O. in bewaring waren gesteld, worden voorlopig nog vastgehouden. Landbouwschuur uitgebrand. Zondagmiddag brak brand uit op dc „Boshoeve". een boerderij in Renkum. Een grote schuur, een hoeveelheid tarwe en al het landbouwgereedschap gingen in de vlammen op Toen de heer Kordes. wethouder van Renkum. na de brand naar huis terugkeerde, is hij plotseling overleden. Vader van zes kinderen in het zand gestikt. Zaterdagmorgen is de 40-jarige arbeider K. van D. uit Wychen te Nijmegen, in een betonnen put door in beweging gekomen zand bedolven en om het leven gekomen. Hij was ge huwd en vader van zes kinderen. Pogingen om hem te bevrijden, ge lukten na bijna een uur. Van D. bleek toen overleden. Er is nog gedurende een uur getracht de levensgeesten te doen terugkeren', zonder resultaat. Hielp dr. Ozinga Westerling bij ontsnapping DOOR DE INDONESIËRS GEARRESTEERD. De Indonesische autoriteiten heb ben een der hoogste Nederlandse Ozinga. gearresteerd. Dr. Ozinga, adviseur van de Indonesische minis ter van voorlichting, wordt er van verdacht medegewerkt te hebben aan de ontvluchting van kapitein Westerling naar Singapore. De arres tatie wérd verricht op bevel van de militaire gouverneur van Djakarta. Tevens werd gearresteerd de heer Jiscoot van de Kon. Rotterdamse Llovd. „Enschede" vloog sneller om zieke militairen thuis te brengen. De K.L.M.-constellation „Ensche dé", die oorspronkelijk Zondagmid dag om half één uit Indonesië op Schiphol zou arriveren, landde 131'j uur eerder, n.l. Zaterdagavond om elf uur. Het vliegtuig had niet de z.g. nachtstop in Cairo gemaakt om twee zieke militairen, een sergeant van het K.N.I.L. en een korporaal van de hu zaren van Boreel, sneller naar Neder land te kunnen brengen. Een ambu lance-auto van de Amsterdamse G.G. D. vervoerde de sergeant naar het militair hospitaal in Den Haag en de korporaal naar het Wilhelminagast- huis in Amsterdam. Schepper van Tarzan overleden. Edgar Rice Burroughs, de schepper van Tarzan. is Zondag tc Encino in Californïë overleden. Hij werd 74 jaar. De schrijver van de boeken over Tar zan werd te Chicago geboren. Meer dan 36 jaar schreef hij zijn Tarzan- romans. die hem multï-mïllionnair ge maakt hebben. Ziin eerste roman „Tar zan van de apen'werd in 1914 uitge geven. De éne helft blijft wettig betaalmiddel, de andere moet van de R.I.S. worden geleend. De geldzuivering in Indonesië, welke Zondagavond over de radio door de minister van financiën der R.I.S., Sjafroeddin Prawiranegara, hekend werd gemaakt, nadat minister-president Moli. Hatta een uitvoerige uiteenzet ting had gegeven over de economische, situatie in de R.I.S. houdt het vol gende In: Al liet papiergeld, dat Zondagavond te 20.00 in omloop is, verliest dc helft van de waarde als wettig betaalmiddel. De biljetten dienen te wor den gehalveerd. De linkerhelft blijft wettig betaalmiddel, voor de helft van het nominale bedrag, tot 16 April 1930. De rechterhelft geeft recht op een obligatie in een 3 procent rente dragende regeringslening voor het halve nominale bedrag. Hiervan zijn uitgezonderd bankbil jetten en muntbiljetten ter waarde van 2.50 en lager, die de gehele no minale waarde behouden. De linker helften moeten tussen 22 Maart en 16 April bij banken en andere instel lingen worden ingewisseld tegen nieu we banknoten, die de halve nomina le waarde van de vroegere zullen heb ben. Banksaldi moeten worden gehal veerd: de helft ervan wordt overge boekt op de „inschrijvingsrekening der staatsIening-1950 van de R.I.S." en de houder is gedwongen, staats obligaties. die later zullen worden uitgereikt, te nemen tegen dat be drag. Uitgezonderd van de gedwongen in schrijving op de staatslening zijn te goeden van banken bij de circulatie bank en tegoeden van landkassen. postkantoren. ambassades, gezant schappen, consulaten en het perso neel daarvan, tegoeden van banken onderling én tegoeden van door de minister van financiën aan te wijzen instellingen met een liefdadig doel. De eerste 200 van banktegoeden be neden 2000 zijn vrij. „Kijk Marijke, daar komt Pappie!" Met de K.L.M. constellation „Vlaar- dingen" keerde Zondagmorgen Prins Bernliard. na een reis van twee en een halve maand door de West, Mid den-, Zuid- en Noord-Amerika, in het vaderland terug. Koningin Juliana, de vier prinsessen, bijna alle leden van het kabinet, de ambassadeurs der Ver. Staten en Canada, enige gezan ten. de Commissaris der Koningin in Noord-Holland en andere autoritei ten begroetten de Prins by zijn thuis komst. Voordat het vliegtuig arriveerde, wachtten de Koningin, de Prinsesjes eu de autoriteiten in het restaurant. Beatrix waakte als een moedertje over haar jongste zusje, dat vrolijk tussen al de officiële mensen dribbel de. Toen de aankomst van de „Vlaar- diygen" werd gemeld, begaf de Ko ningin zich, begeleid door burgemees ter d' Ailly en de meisjes, naar het platform. De Amsterdamse politie- kapel zette het volkslied in en de Koningin zei tot Marijke „Kijk, daar komt pappie". Even later stapte de Prins uit het vliegtuig en wat toen Bijen houden In de boomgaard kan de fruit-productie verhogen. Vele Zeeuwse fruittelers, die een dergelijke opmerking horen, twijfelen aan de juistheid daarvan. Zeker, men is het er wol over eens dat de byen onmis baar zijn voor de bestuiving van de vruchtbloesems, doch er vliegen altijd nog wel voldoende wilde byen rond die dit werk kunnen verrichten. Waar om zal men zich die rompslomp van 't bljenhouden nog op zijn hals halen Is een dergelijke opvatting echter juist? W'y hebben ons licht eens opge stoken bij dé lieer A. J. van Willigen te Goes, assistent van 't Ryksbijen- consulentschap. Uit diens mond mochten wy verschillende cyfers en argu menten optekenen, die tocli. zeker wel pleiten voor het bljenhouden. Op een fruitteeltbedrijf te Goirie (N.B.) werd enige tijd geleden een in teressante proef genomen. Tien appel bomen van het ras Jonathan werden omhuld met kooien van gaaS met een zodanige maaswijdte, dat alleen klei nere wilde bijen op de bloesems kon den komen. Tien andere Jonathans buiten de kooi konden yry bevlogen worden door de honingbijen en de hommels. Resultaat? De gekooide" bomen gaven een op brengst van 2.5 kg en de niet-gekooi- de van 26.2 kg! Een ander voorbeeld. In Mierlo was er 40 ha. kersen. Voor 1947 werd er weinig aan de ziektebestrijding ge daan, terwijl een onvoldoende hoeveel heid bijenvolken aanwezig was. De ziektebestrijding werd ter hand ge nomen en het aantal bijenvolken werd van 140 op 300 gebracht. Opbrengst voorheen: 36.000 kg. kersen. In 1947: 82.800 kg! GEEN RISICO Er komt nog wat anders bij. De friiitteelt wordt steeds intensiever beoefend, daarbij worden de bedrijfs kosten steeds hoger, terwijl de prij zen gaan dalen. Wil de fruitkweker dus behouden wat hij heeft, dan moet de productie worden opgevoerd. De bijen zorgen voor de bestuiving. De wilde insecten komen echter eerst des zomers op volle sterkte, terwijl het juist bij een vroege bloei gewenst is. dat reeds d&n een groot aantal bijen aanwezig is. Door het houden van bijenvolken kan de kweker dit zelf in de hand houden. Bovendien kan het slecht weer zijn, zodat de bijen slechts enkele uren per dag kunnen vliegen. Met een groot aantal eigen bijen kan in zo'n geval toch het ge wenste resultaat verkregen worden, doch vertrouwt men alleen op de wilde insecten, dan worden wel zeer grote risico's genomen. En het is nu juist de vraag of het langer verant woord is, deze risico's te lopen. Vraagt men het de bijendeskundigen, dan krijgt men een volmondig „neen" te horen. Temeer ook, omdat de kos ten van het brjenhouden niet bijzon der hoog zijn. DE BIJENSTAND IN ZEELAND Hoe staat het nu met de bijenteelt in Zeeland? Momenteel zy er ruim 900 georganiseerde imkers, met ruim 3000 volken. Wanneer men nagaat, dat een goed bijenvolk des zomers uit 40 a 50.000 werkbyen, 300 a 400 darren en een koningin kan bestaan, dan zy'n er dus nog al enkele milioe- nen van deze „georganiseerde" ar beidsters in de Zeeuwse fruitteelt werkzaam. Het aantal zou echter veel groter kunnen zijn. Voor kersen zijn 10 en voor appels en peren 5 volks per ha. tijdens de bloei nodig. Velen verkeren wellicht nog in de mening dat het byenhouden juist een aardig werkje is voor de keuterboer tjes op de heide. Er is daar weinig uit de grond te halen en dan kunnen deze mensen met de honingwinning een boterham verdienen. Vroeger was dit ook wel zo. Karei de Grote richtte in zijn tijd reeds modelbijenstallen in, om de imkerij te bevorderen. De cul tuur is gebleven, zy het dan gemo derniseerd, doch het doel is echter veranderd. De honingwinning is meer op de achtergrond gekomen. Het gaat nu om de bestuiving. Gelukkig gaat men langzamerhand steeds meer het nut hiervan inzien. Sinds vorig jaar is op de Fruitteelt vakscholen de bijenles als verplicht vak op het lesrooster opgenomen. Naast de fruittelers-imkers en de bijenhouders voor honingwinning zijn er vooral in andere delen van het land ook vele sportimkers. Voor de natuurliefhebbers biedt het bijenleven namelijk bijzonder veel moois. De prikken van de bijen moet men op de koop toenemen. Bovendien raakt men hier spoedig immuum voor, zo heb ben wij ons laten vertellen. ZORGEN IN W.Z. VLAANDEREN Over het algemeen munten de Ne derlandse honingbijen uit door het feit, dat zij practisch ziektevrij zijn. Daarom koopt bijv. Engeland graag Hollandse bijenvolken. Een paar jaar geleden werden 4 5000 bijenvolken- geëxporteerd, zodat deze nijvere dier tjes ook nog hun bijdragen hebben ge leverd aan de versterking van onze deviezenpot. In W.Z. Vlaanderen komt echter reeds enige jaren een gévaarljjke mijt- ziekte voor. Deze my ten nestelen .zich in de borsttracheën van de bij. volgde was de begroeting van een man en vader, die na een lange reis thuis komt. Na de officiële begroeting po seerde het koninklijk gezin nog, voor de persfotografen en filmoperateurs. De „Vlaardingen" vervoerde, be halve de Prins „en ziin gevolg nog 20 passagiers. Voor het vértrek deelde Z.K.H.. functionarissen op het vlieg veld New York mede. -dat hy in Am sterdam 30 uur onderricht had ont vangen in de link-trainer, het „door- vliegtoestel". waar hij denkbeeldige landingen od de vliegvelden van New York. Los Angelos en San Francisco had uitgevoerd. Hij was met zijn eigen toestel van Quebec naar New York gevlogen. De hoofdsteward van de K.L.M. was van Amsterdam overgekomen om speciale menu's voor de Prins en zijr. gezelschap op de thuisreis samen te stellen. Nog weer nieuwere wapens in de Ver. Staten. Amerikaanse geleerden zijn bezig met de ontwikkeling van nieuwe wa pens, die de modernste vliegtuigen, tanks, kanonnen of duikboten morgen verouderd kunnen doen zijn. Deze ge leerden hebben een open oog voor mo gelijkheden op biologisch en chemisch gebied, aldus heeft Louis Johnson, de Amerikaanse minister van Defensie, Zaterdag in een rede te Chicago ver klaard. Hij noemde president Trumans be sluit om tot de vervaardiging van de waterstofbom over te gaan het spre kendste voorbeeld van Amerika's vast beslotenheid om met de wetenschap pelijke ontwikkeling der bewapening aan de spits te blijven. Johnson verzekerde zijn toehoorders dat Amerika een even open oog heeft voor de mogelijkheden op biologisch en chemisch gebied. zuigen daar het bloed op, hetgeen de dood van de bij tegenvolge heeft. In 1946 is de bestrijding van deze ziekte op grote schaal ter hand genomen. En met succes. Een groot aantal bijenvolken, waarin een of meer ge vallen van mijtziekte werd geconsta teerd, werden volledig opgeruimd om verdere aantasting te voorkomen. Drie procent van de volken bleken nl. aan deze ziekte te lijden. In de volgende jaren is het rijksbijenteelt- consulentschap in samenwerking met de rijksseruminrichting voortgegaan om van alle bijenvolken in W. Z. Vlaanderen monsters te nemen voor onderzoek. Regelmatig opruimen van besmette volken waarbij de eige naar financieel schadeloos wordt ge steld heeft tot gevolg gehad, dat de besmetting is teruggelopen van 3% in 1946. tot 2% in 1947, 0.5% in 1948 en 0.3% in 1949. Er is dus alle hoop dat ziekte bedwongen wordt, wanneer de imkers zich althans niet laten verleiden tot het opvangen van vreemde bijenzwermen! EEN RAAD VOOR HONING- LIEFHEBBERS Tenslotte een goede raad voor lief hebbers van honing. Wanneer men honing wenst met de meeste voedings- waai'de, dan gekristalliseerde (styve) honing gebruiken. Door een geringe verhitting is zy wel vloeibaar te kry- gen. De vloeibare honing, welke stex-k verhit is geweest, heeft een voedings waarde welke gelyk te stellen is aan suiker. Minder verhitte honing is dus te prefereren! REDE VAN HATTA. In zijn redevoering, die 25 minuten duurde, wees minister-president Moh. Hatta er op. dat de bereikte onafhanke lijkheid verplichtingen met zich brengt tegenover de internationale wereld, waar van Indonesië thans lid is. Hatta wees er voorts op, dat de regering der R I S. bin nen de tijd van 2'j maand in staat is gebleken de elementen uit te schakelen, wier bedoeling hef was in Indonesië een chaos te scheppen. De benden van onrust stokers zijn echter nog steeds actief en de misdadige organisaties nog niet geheel opgeruimd, maar er bestaat goede hoop, dat v/ij binnen niet te lange tijd in staat zullen zijn, de veiligheid te herstellen, aldus Hatta, Wij kunnen de sociale chaos en de fi nanciële moeilijkheden, die wij uit het verleden hebben geërfd, niet in éér. dag veranderen in een hemel op aarde. Voor het te boven komen van de financiële moeilijkheden, die blijken uit het begro tingstekort ad f 2500 millioen, moeten pro ductie en opbrengst worden vergroot. Minister Sjafroeddin Prawiranegara zeide in een rede te voorzien, dat door de twee getroffen maatregelen, het nieu we devlezenregime en de gedwongen staatslening, het begrotingstekort voor het lopende jaar kan worden overbrugd. De opbrengst van de nieuwe deviezenregeling voor de schatkist schatte hij op f 1000 millioen en die van de lening on f 1500 millioen. De nieuwe regeling stelt de regering in staat onze koersverhouding ten aanzien van de buitenlandse valuta te regelen. Elke koersstijging zal door de regering worden tegengegaan door de prijs der de- viezencertificaten te verhogen, waardoor alle manipulaties door profiteurs worden tegengegaan, terwijl het verschil tussen de officiële en vrije marktkoersen in de schatkist vloeit. De minister ontkende niet. dat het nieu we systeem voor de importeurs verschil lende moeilijkheden oplevert. Gij moogt uw eigen gevolgtrekkingen maken, aldus de minister, wanneer u zich realiseert, dat begin 1946 het kapitaal der importeurs ongeveer i 40 millioen bedroeg, terwijl het naar de huidige schatting f 600 milüoen beloopt. De regering is niet van plan mede te werken aan het opbouwen van een nieuwe klasse van kapitalisten van Indo nesische nationaliteit. EEN RECONSTRUCTIE BANK. Teneinde stoornissen op economisch ter rein te voorkomen en een bijdrage te le veren tot de ontwikkeling ener systemati sche productie, is de regering van plan. een groots opgezette reconstructiebank op te richten, die waarschijnlijk aanzienlijke buitenlandse credieten zal ontvangen, Tus sen de R.I.S. en de Republiek Indonesia is een overeenkomst gesloten, waarbij de bank Negara Indonesia zal worden omge vormd in een reconstructiebank voor het gehele gebied der R.I.S. Door de oprich ting van deze bank hoopt, de regering, de aandacht van de gemeenschap af te voe ren van de handel naar de productie, die voor de invoer zal betalen door het equi valent of zo mogelijk voor grotere waai de uit te voeren. Na 7 dagen zwalken over de Oceaan opgepikt. 26 AMERIKAANSE MATROZEN GERED. Een i-eparatieschip van de Ameri kaanse marine, de „Comstock" heeft Zatei-dagavond laat 26 Amerikaanse matrozen opgepikt, die zeven dagen op vlotten hebben doorgebx-acht in de van haaien wemelende wateren van de Stille Oceaan. De mannen waren afkomstig van het kleine geleideschip der Ameri kaanse marine „Elder", waarop 10 Maart midden op de Oceaan brand uitbrak na een oxitploffing in de ma chinekamer. De „Comstock" seinde, dat de schip- breukelingexi, afgezieix van ernstige verbranding door de zon, er goed aan toe waren. Volgens de geredden wax-en drie officieren en 11 leden der bemanning op de „Elder" achtergebleven om de brand te blussen. De matrozen hadden het bevel gekregen het schip te ver laten omdat de kapitein vreesde, dat de zich aan boord bevindende munitie tot ontploffing zou komen en het vaartuigje hierdoor volkomen ver nietigd zou worden. In de loop van Zondag wex-d be richt, dat de 14 man aan boord van de „Elder" ongedeerd zijn. TIJDELIJK REGEN. Geldig tot Maandagavond. Over het algemeen veel bewolking njet op de meeste plaatsen tijdelyk enige x-egen. Matige tot krachtige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1