PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „Stop-LeopoId"-staking van 24 uur in geheel Wallonië BILT Beweging begon in de Borinage en breidde zich daarna uit Deze week ER KOMT EEN KINDERBIJSLAG VOOR KLEINE ZELFSTANDIGEN MEXICAANSE PILOTEN OP JACHT NAAR „VLIEGENDE SCHOTELS" ROTTE UIEN ENMUZIEK 192e Jaargang - No. CC Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de VeJde en F. 8. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balltntljn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. few.; £r p. p. t 4.15 oer few Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 18 Maart 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per min» Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f. 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 35°300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60. tel, 2355. 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr; 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; Terneuzen: Bro uworijstr. 2; Zierikzee: N. Bugardstr. C 160, tel. 26 Algemeen vakverbond keurt de actie goed. Als reactie op de plannen tot terugkeer van koning Leopold is Vrijdag in de Belgische industriegebieden een uitgebreide stakingsbeweging begon nen. Het eerst werd het werk neergelegd in de Borinage, waarna de sta kingen in de loop van de dag oversloegen naar vrijwel geheel Wallonië cn Brussel. Gesproken werd van stop-Leopold"- stakingen voor de duur van 24 uur. Zü waren niet uitgeschreven door het algemeen vakverbond, dat nog geen parolen tot staking heeft uitgegeven. Vrijwel overal hebben de vak bondsleiders zich echter achter de stakingen gesteld. De meeste mijnen, metaalbedrijven, constructiewerkplaatsen, glasfabrieken, metaalfabrieken enz. lagen volkomen stil. De openbare diensten gingen ge woon door; alleen de autobussen van de Belgische spoorwegen reden niet in Wallonië. De centra van de sta kingsbeweging lagen in de Borinage, te Charleroi, ill het gebied van Luik, in de gebieden van de beneden-Sam- bre, in Waals Brabant, kortom, vooral in die streken, waar -Leopold bij de volksraadpleging in de minderheid bleef. Het uitvoerend comié van de me- taalbewerkersbond van België ver klaarde in een manifest, dat het de stakingsbeweging tegen de terugkeer van de Koning volkomen goedkeurt. Deze week is in de eerste plaats de week van Koning Leopold geweest. Niet, dat we in de afgelopen dagen reeds de glorieuze intocht van de ver bannen koning in zijn hoofdstad heb ben mogen beleven, maar de gehele publieke belangstelling is toch bij voortduring vooral gericht geweest op hetgeen zich in België en in Zwitser land. waar de koning verblijf houdt, afspeelde. Daar Was in de eerste plaats Zondag de volksraadpleging, welke de Koning 57,6% van de stemmen opleverde en hem dus juist in de „gevaarlijke zóne"' bracht. Meer dan het vereiste mini mum en minder dan nodig was om hem metterdaad als „Koning der Bel gen" op de troon te doen terugkeren. Intussen wordt het spel verder ge speeld en het tragische daarbij is, dat daarbij allerlei factoren een rol spe len, die met de kwestie op zichzelf niets te maken hebben: politieke te genstellingen, de strijd tussen de cle rus en de anti-clericalen en het oude zeer van de Vlaams-Waalse controver se. Wat dit laatste betreft, is het wel heel tragisch nu te moeten bedenken, dat het niet het minst aan het beleid van Koning Leopold en dat van zijn vader, wijlen Koning Albert, te dan ken is geweest, dat er de laatste twin tig jaar uit de Vlaams-Waalse heksen ketel toch een sterkere Belgische volksgemeenschap was gegroeid. Een' gemeenschap, welke door de gebeurte nissen van de laatste tijd weer ver scheurd dreigt te worden. Met ruim 57%van de stemmen kan, zo zeggen zijn tegenstanders, Koning' Leopold geen Koning der Belgen zijn, 'n Dergelijke kleine meerderheid mag haar wil niet aan het gehele volk op leggen. Maar heeft men dan wel be dacht. dat dit alternatief het opleggen van de wil door een minderheid bete kent? De Koning heeft inmiddels ver klaard, dat hij naar Brussel wenst te rug te keren en aan de volksvertegen woordiging, waarin zijn aanhangers de meerderheid hebben, verzocht de wet, welke hem tot dusver verhinderde zich weer aan het hoofd van zijn volk le stellen, in te trekken. Dit laatste zal dus wel op korte termijn geschieden. Maar wat dan? Zullen de tegenstan ders van de Koning zich inderdaad bij diens terugkeer neerleggen, zoals en kele recente uitspraken doen vermoe den, welke slechts reppen van stakin gen voor het geval de Koning zonder toestemming van het parlement zijn prerogatieven zou hernemen? De wil de stakingen in de Borinage en rond Luik zijn in dit opzicht weinig hoop gevend. Het is niet te voorspellen hoe dit al les zal aflopen. Plet zal in elk geval voor vele Belgen niet gemakkelijk zijn om, zoals de Koning in zijn verklaring van Donderdag heeft voorgenomen, 't verleden te vergeten. Zo min trouwens als dit Koning Leopold gemakkelijk zou vallen in het tegenovergestelde geval, Hoe het ook zij. in Nederland volgen wij de ontwikkeling der gebeurtenis sen in België met belangstelling en daarbij speelt de sympathie, welke men hier heeft voor !t Belgische volk cn zjjn Koninklijke familie, geen ge- vinge rol. Deze grote belangstelling verklare waarom wij bij onze wekelijkse be schouwing wat langer bij de kwestie- opold stilstonden. Laten we enkele andere gebeurtenissen nog even in te- legram-stijl de revue laten passeren. Labour doorstond met succes de eerstedcrachtproeven in het Lager- wu 9lurclliH lanceerde een voorstel tot herbewapening van West-Duitsland Het comité is van oordeel, dat de koningskwestie geen zuiver politiek probleem is en dat deze ook haar in vloed heeft op economisch en sociaal terrein. De metaalbewerkersbond zal zich daarom met alle middelen verzet ten, niet alleen tegen Leopold doch tegen alle reactionnaire stromingen, die hem steunen. Het nationale comi té van het verbond is in spoedverga dering bijeengeroepen. Verzekerd werd, dat de „spontane' stakingen tegen de terugkeer van de Koning niet langer dan 24 uur zou den duren. Zaterdagmorgen zou ieder een op het werk terugkeren. Van de zijde van het Algemeen Bel gisch Vakverbond werd Vrijdagmid dag het volgende bekend gemaakt: „Het secretariaat van het Algemeen Belgische Vakverbond is van de spon tane stakingsbewégingen, die zich in verschillende streken van het land hebben voorgedaan, op de hoogte ge steld. Het secretariaat betuigt aan de arbeiders die het werk hebben neer gelegd zijn onverdeelde sympathie en solidariteit. Het secretariaat stelt met voldoening vast dat de arbeiders door hun han delwijze het bewijs leveren, dat het standpunt van het dagelijks bestuur van het A.B.V.V. getrouw de gevoe lens weergeeft van de arbeidende klasse. Het secretariaat vraagt de arbeiders in alarmtoestand te blijven. Het is in staat alle nodige maatregelen te tref fen, die de omstandigheden noodzake lijk mochten maken". Aanvankelijk zou volgens een offi- Een bruid van 81 Voor het gemeentehuis van tïaren bij Groningen heerste Vrijdagochtend een ongewone drukte en wel vanwege een bij zonder huwelijk, dat zou worden voltrokken. De bruid was de 81 reeds ge passeerd en de bruidegom hoopt binnenkort zijn 76ste verjaar dag te vieren. Even dreigde de plechtigheid mis te lopen, orn aat de bruid haar bril had ver geten cn geen kans zag om haar handtekening in het ,hu- welijksregister te plaatsen. Na vele vergeefse pogingen lukte dat tenslotte. Een ambtenaar van de secre tarie en de concierge fungeer den als getuigen. Het huwelijk werd voltrokken in do kamer van B. en W. De gewone trouw zaal is slechts bereikbaar via sen trap en het beklimmen daarvah was voor het bruids paar te vermoeiend en kreeg daarvoor een reprimande van Attlee, die een dergélijk optreden onverantwoordelijk en onverstandig noemde. Men kan internationale kwesties nu eenmaal niet tot 'n oplossing brengen zonder overleg met de bondgenoten. In Italië werd een plan voor verde ling van het groot-grondbezit bekend gemaakt. Men wil de jarenlang ver waarloosde landerijen onteigenen en door inschakeling van de Italiaanse boeren productief maken. Verder noteerden we de ramp met 't Engelse Tudor-vliegtuig, welke met haar tachtig doden een tragisch record in de luchtvaartgeschiedenis aanteken de. Indonesië kreeg een deviezenregeling welke de export moet bevorderen, maar tegelijkertijd de berooide schat kist van Soekarno althans enigszins kan vullen. De uitgifte in Nederland van Op- bouw-Obligaties tot een maximum-be drag van 500 millioen gulden biedt een uitweg voor hen, die niet voorne mens of bij machte zijn aan hun her- fa ouwplicht te voldoen. Dan was er nog de verhuizing in aetherland, welke vooral in Duitsland niet zonder horten en stoten voltrok ken blijkt te worden, terwijl ook Lu xemburg nog niet vrijwillig uit de ou de woning is getrokken, en tenslotte de terugkeer in het Vaderland van H.M. de Koningin, die met haar drie oudste dochtertjes van een heerlijke vacantie in de Tiroler Alpen heeft ge noten, binnen enkelè dagen gevolgd door de thuiskomst van Prins Bern- hard, die tijdens een reis door het Amerikaanse continent voor Neder land allernuttigste contacten heeft ge legd en daartussen door nog bereid bleek op de meest beminnelijke wijze onbescheiden vragen van Amerikaanse journalisten te beantwoorden. Ad. int. ciële mededeling minister-president Eyskens namens de regering Vrijdag avond een belangrijke verklaring af leggen. Deze verklaring werd echter te elf der ure uitgesteld. De liberale minis ters, die Vrijdag besprekingen hiel den, waren nog niet tot een conclusie gekomen en hadden daarom uitstel verzocht. Dertig maanden onschuldig in de gevangenis? Op grond van onjuiste verklaring van twee politie-beambten. Na een bewogen pleidooi van de raadsman, nir. Meeuwissen uit Nij megen, gelastte de bijzondere straf kamer van de Arnhemse rechtbank. Vrijdag onmiddellijke invrijheidstel ling" van de huisvrouw II. W. M. S. te Nijmegen. Aan haar was ten laste gelegd het verraden aan de politie van een adres te Nijmegen, waar vier Joodse landgenoten verborgen waren. Zij heeft dertig maanden in voorarrest doorgebracht. De officier mr. Huber eiste vier jaar gevangenisstraf met aftrek. De tenlastelegging was gebaseerd op de verklaring van twee (thans ge detineerde) Nijmeegse politiemannen, rechercheur de R. en inspecteur V. Laatstgenoemde loochende thans on der ede tegenover de rechter-commis- saris verklaringen te hebben afgelegd, die belastend waren voor verdachte. Mr. Meeuwissen tastte uitvoerig de verklaringen van de R. aan. Deze po litieman zou er belang bij hebben, zo veel mogelijk zijn aandeel in de door hem ondernomen arrestaties' van de vier joden te verkleinen, in verband niet zijn eigen zaak. De verdediger vestigde voorts de aandacht op het geen zijn cliënte in gevangenschap had meegemaakt. Zij was reeds na en kele maanden bevallen, mocht haar kind één jaar bij zich houden en moest het toen afstaan. De uitspraak werd bepaald op 31 Maart a.s. Hollywood maakt zich meester van Westerling. GROOT BEDRAG GEBODEN OM ZIJN LEVENSGESCHIEDENIS TE VERFILMEN. Een filmmaatschappij te Hollywood heeft een groot bedrag aangeboden om de rechten te verkri jgen-van Wes ter lings levensgeschiedenis. Twee Londense bladen hebben eveneens aanbiedingen gedaan, aldus de te Sin gapore verschijnende „Sunday Tribu ne". Naar verluidt' zijn deze aanbiedin gen gedaan op de basis, dat de verde diging voor de rechtbank van Wester ling gefinancierd zou worden, terwijl hij daarnaast nog een betaling zou krijgen voor zijn levensgeschiedenis. De regering van Singapore maakt zich, naar verluidt, bezorgd over de mogelijke repercussies, die de aanbie-^ dingen voor Westerlings levensge schiedenis op haar betrekkingen met Indonesië zouden kunnen hebben. Dc regering is van mening, dat de Indo nesische autoriteiten zouden kunnen denken dat het opzet van Engeland en Amerika zou zijn om sympathie te winnen voor en een held te maken uit een man, die zij als een vijand van hun land beschouwen. Een woordvoerder van de regering te Singapore verklaarde: „In de tijd dat hij te Singapore wordt vastgehou den, mag Westerling krachtens de ge vangenisregelingen geen enkele over-, eenkomst inzake zijn levensgeschie denis sluiten. Wat hij daarna wil doen, is geheel zijn eigen zaak". Tjjdens zijn bezoek aan Canada heeft Z.K.H. Prins Bernhard in het Laurier House te Ottawa aan de ex- premier van Canada, de heer W- L. Mackenzie Ring, het Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw uitgereikt, voor liet aandeel dat Ca nada in de bevrijding van Nederland heeft gehad onder premier.schap van 3Iaekenzie Ring. Lijken gevonden in het wrak van de Truculent Do bergingsploegen van de Britse Marine, die begonnen zijn de stalen wand van de gelichte duikboot „Tru culent" te openen, zagen verscheidene lijken in een van de compartimenten liggen. De duikboot is op een zandbank aan de grond gezet. De storm en de zware zee maken het onmogelijk het schip naar de haven te brengén. TE BEGINNEN BIJ HET DERDE KIND. Voorlopig een noodregeling. Verschenen is de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer omtrent het ontwerp van wet tot vaststelling van de begroting van sociale zaken. Het vraagstuk van de kinderbijslag voor zelfstandigen heeft lange tijd een punt van ernstige overweging in de boezem der regering uitgemaakt. Zij heeft in beginsel besloten de totstand koming van een algemene kinderbij- Bach moet beschermd worden. TEGEN AMERIKAANSE IMPERIALISTEN Het Centrale comité van de Socia listische Eenheidspartij (S. E. D.) heeft in een resolutie verklaard, dat de Duitse arbeidersklasse Johann Sebastian Bach moet beschermen te- gen ,,de pogingen van dè Amerikaan se imperialisten om hem uit te bui ten voor cosmopolltische propaganda, doeleinden". De resolutie verklaart dat alle le den van de partij de Bachfeesten, wel ke gegeven worden ter herdenking van het feit, dat deze toondichter 200 jaar geleden stierf, moeten steunen, aangezien het bewaren van de natio naal culturele erfenis' een van de voor naamste beginselen van het Marxisme en Lenisme is Vliegtuig wist voor de eerste maal geheimzinnig toestel te benaderen In Mexico is veel te doen over ge heimzinnige „vliegende schotels", die volgens berichten uit vele plaatsen in het land aan de hemel verschijnen. Naar A.F.P. meldt, zyn vier piloten en een inspecteur van de Mexicaanse burgerluchtvaart er voor de eerste maal in geslaagd een „vliegende scho tel" te achtervolgen en te naderen op het ogenblik, dat hij boven Mexi- co-City vloog. Zij verzekerden, dat het een toestel betreft, datwaarschijnlijk met radar wordt bestuurd en dat zich zowel ho rizontaal als stijgend met een duize lingwekkende snelheid beweegt. De piloten hielden een vliegtuig met foto-apparaten,^Pfeereedheid voor het geval er weer van die eigen aardige schotels pijven Mexico zou verschijnen. Bij het vallen van de avond gebeurde dit. De piloten verklaarden, dat zij de „schotel", die zich op zeker ogenblik op een hoogte van ongeveer 10.000 meter bevond terwijl zij zelf een hoog te van 6.600 meter hadden bereikt, zo dicht mogelijk zijn genaderd. De door snede van het toestel wordt op 30 me ter geschat. Het was van metaal ge maakt, met bovenaan een ..gasuitlaat" waaruit vlammen naar buiten slóe gen. Toen de schotel de nabijheid van het vliegtuig „registreerde", begon hij langzaam in concentrische circels te draaien, terwijl hij vlammen en von ken spuwde en in duizelingwekkende vaart verticaal opsteeg om daarna snel in de wolken te verdwijnen. Het is niet zeer waarschijnlijk, dat de „schotels" rechtstreeks door men selijke wezens worden bestuurd. Verscheidene buitenlandse militaire attaché's hebben de leiding van de Mexicaanse burgerluchtvaart reeds verzocht in kennis te worden gesteld van het officiële rapport, dat door de vier piloten zal worden uitgebracht. Koningin ontving nieuwe Sovjet-ambassadeur. H.M. de Koningin ontving Vrijdag morgen op het paleis Lange Voorhout, de heer Gregorij Titowitsch Zaitzev, buitengewoon en gevolmachtigd am bassadeur van de Unie van Socialis tische Sowjet Republieken, ter over handiging van zijn geloofsbrieven als mede van de terugroepingsbrieven van zijn ambtsvoorganger. Bij aan komst van de ambassadeur gaf de ere wacht, gevormd door mariniers, de gebruikelijke honneurs. De kapel bracht het volkslied der Sowjet-Unie ten gehore. De 101 jaar oude neger-predikant Ja mes Smith, maakt er aanspraak op. de oudste „jonge vader" ter wereld te zijn, Vier maanden voor zijn honderdste ver jaardag werd hem een tweeling geboren. Zijn vrouw is 37 jaar. De wraak van de N.S.B.'ers Rotte uien en muziek. Dat zou een schone titel voor een Kyspel zijn, maar in Sclierpenisse werd die verbinding tussen rotte uien en muziek op een sombere manier tot werkelijkheid. 1 De rotte uien worden in het jaar 1943 geworpen naar de W.A.-lieden, die tot ernstige ontstemming van de Scherpenissenaren daar langs de straten liepen. Toen kwam de W. A. terug met een knokploeg om herrie te zoeken. De straten bleven leeg en de lierriezoekers trokken af zonder resultaat. Er werd echter een N.S.B.-bestuurslid in het muziekcorps „geïnfiltreerd", waarop de Scherpenissenaren prompt hun instrumenten opborgen. Het corps ging in stalling, tot grote verbolgenheid van de bekende N.S.B.er Klooté uit Goes, die de instrumenten opvorderde en liet verdwijnen. De N.S.B, werd in 1944'45 geliqui deerd en het muziekcorps te Scherpenisse kreeg een vordering op de failliete hoe del, maar die vordering bleek oninbaar. Nadien heeft men op alle mogelijke wij ze gepoogd aan nieuwe instrumenten te komen. De Schade-enquêtecommissie zond welwillende ambtenaren, die de kwestie van de oorlogsschade onder de loupe na men. De Stichting Zeeland, die het culturele leven in Zeeland bevordert, kreeg ook een briefje, omdat deze Stichting via het An jerfonds wel iets kon doen. LANGZAAM AAN! Ongetwijfeld hebben deze instanties de kwestie van de instrumenten bestudeerd, maar de ambtelijke molens malen nu een maal langzaam, ook al doen ze dat ont zaggelijk fijn. Dus zat men in Scherpenisse jarenlang zonder muziekinstrumenten. Drie a vier duizend gulden zouden nodig zijn voor de nieuwe uitrusting van het corps. Westkapelle, dat ook muziekinstrumen ten zag verdwijnen, werd geholpen door de vlieger Viruly, die voor zijn geboorte plaats een inzameling organiseerde. Scherpenisse was helaas niet de baker mat van een beroemde vlieger. Toch was er uitkomst. Een fabrikant van muziek instrumenten leende enkele maanden ge leden aan het corps van Scherpenisse het onmisbare materiaal. Nu is men aan het oefenen, 's Middags en 's avonds Hoort men uit menig huis In het dorp het getoe ter en gefluit van de 24 mannen, die repeteren. Ze zijn al aardig gevorderd zover zelfs, dat ze vóór a.s. Pasen de eer ste mars door het dorp zullen maken. FEEST! Dat zal een feest worden. Het muziek corps, dat uit niets is herrezen, dat over geen enkel instrument en over geen stui ver kasgeld beschikte, is weer in actie Direct moeten we hierbij voegen, dat de andere muziekcorpsen van Tholen het zwaar getroffen corps van Scherpenisse niet in de steek hebben gelaten. Ze gaven in 1949 een concert op een weiland en dat concert leverde een paar honderd gulden op. Dat verhoogde de moed bij de Scherpenissenaren. Toen kwam Sjef van Dongen, de bekende Aardenburgse bur gemeester, een lezing houden over z'n Noordpoolavonturen. Ook de opbrengst daarvan ging in het muziekpotje. Het enthousiasme steeg tot een laaiende hoogte toen de geleende instrumenten kwamen. Er is gestudeerd, dat de stukken er af vlogen, want in het voorjaar 1950 moest en zou het corps van Scherpenisse weer op poten staan. De eerste mars door het dorp zal nu bewijzen, dat de wraak van de N.S.B. volkomen heeft gefaald! Er zal na die mars een bazar worden gehouden en de opbrengst daarvan zal min of meer beslissend zijn voor de vraag of men voorlopig met tweedehandse instrumen ten zal doorgaan of nieuwe instrumenten zal aanschaffen. DANK? Iedereen zal toestemmen, dat aan dit corps gloednieuwe instrumenten toeko men. Al was het alleen maar uit dank voor de rotte uien, die in Scherpenisse geworpen werden! Voor niéuwe instrumenten is een hand vol geld nodig, niet alleen van de bazar, maar ook van de schade-enquéte-commis- sie en van de instellingen, die het cul turele leven in Zeeland steunen. Wat die laatste instellingen betreft, mo gen we wel even opmerken, dat voor het culturele leven op het platteland de mu ziekverenigingen van grote waarde zijn. Men moet die waarde vooral niet onder schatten. We hebben helaas wel eens de indruk, dat mén zich in bepaalde kringen aan die onderschatting schuldig maakt I I slagregeling voor zelfstandigen te be vorderen. Bij de opzet van een zodanige rege ling dient naar haar mening er van te worden uitgegaan, dat het inkomen van een zelfstandige voldoende dient te zijn voor een gezin met twee kin deren. Evenals de huidige kinderbij slagregeling voor de loonarbeiders, zal naar de mening der regering ook de kinderbijslagregeling voor de zelf standigen moeten worden opgebouwd in de vorm van een verzekeringsrege ling met premiebetaling door de be trokkenen. De totstandkoming en invoering van een regeling met medebetaling door de zelfstandigen zal geruime tijd van voorbereiding vragen. Een tweetal jaren zal, naar het zich laat aanzien, hiervoor ten minste nodig zijn. Er heerst echter onder de kleine zelf standigen met grotere gezinnen een zodanige nood, dat het gemotiveerd is te hunnen behoeve een tijdelijke noodregeling, gefinancierd door de schatkist, in het leven te roepen. De indiening bij de Tweede Kamer van een wetsontwerp tot vaststelling van een nood-kinderbijslagregeling voor kleine zelfstandigen kan binnen kort worden tegemoet gezien. LOONPOLITIEK. De vergunning tot verhoging der lonen met 5 brengt geen wijziging in de loonpolitiek, aldus de minister. Het bedrijfsleven heeft over de hele linie van de vergunning gebruik ge maakt en voor het grootste deel is de verhoging reeds in nieuwe loonschalen verwerkt, waarmede, zij het op een 5 hoger niveau, de toestand is het- steld die vóór 1 Januari 1950 bestond. Tegen vrijlating van de loonvorming bestaat onder de huidige omstandig heden overwegend bezwaar. Hoewel het euvel van zwarte lonen vermin dert, blijkt er nog immer een sterke opwaartse druk op de lonen te be staan. Een vrije loonvorming zou het gevaar van te vervallen in de infla tiespiraal slechts doen toenemen. Een commissie onder leiding van mr. J. A. Berger stelt thans een nader onderzoek in naar een aantal vraag stukken, welke van belang zijn voor het verbeteren van de arbeidsproduc tiviteit, zoals de differentiatie der lo nen en juiste en sociaal verantwoorde tariefsystemen. Daarnevens onder zoekt deze commissie in overleg met verschillende bedrijfstakken, of daar wellicht factoren aanwezig zijn, die remmend werken op de arbeidspro ductiviteit of op de productie. KORTE PREDICAT1E De drinkbeker, dien Mij de Va der gegeven heeft, zal Ik dien Tjiet drinken Ev. v. Joh. 18 vers 11b. Jezus staat, hier in de hof van Geth- semané voor een keus. Hij ziet de ontknoping naderende Judaskus schroeit reeds op Zijn gelaat en de vijanden staan reeds voor Hem, om de handen aan Hem te slaan. Eén van Zijn discipelen, Petrus, trekt het zwaard om Hem te bevrijden. Aan de ene kant dus het bevrijdende zwaard Aan de andere kant de lijdenskelk. Zijn keus is echter niet twijfelachtig, want Hij is een gewillig Zaligmaker, Hij wijst het ziuaard terug en kiest de beker. Wat is er met deze drinkbeker be doeld? Diezelfde avond had Jezus met Zijn jongeren aangezeten aan de dis des verbonds. Daar had Hij de beker op genomen en deze rondgereikt met de woorden: „Deze drinkbeker is het nieuwe testament in Mijn bloed, het welk voor ulieden vergoten wordt" Die beker sprak dus van Zijn ver goten bloed en was een symbool van Zijn aanstaand lijden. En die beker staat Jezus hier in Gethsemané voor ogen als een samenvatting van alle smarten, pijnen en smaadheden, die Hij moet doorworstelen, om zondaren weder met God te verzoenen. Hij kent de inhoud van die beker van te voren. Hij had zich bij de vleeswor ding bereid verklaard om deze beker te drinken. Toen had Hij de Vader gezegd: „Zie, Ik kom om uw wil te doen, O, God!" Tot nu toe is Hij aan dit voornemen getromo gebleven. Zal Hij nu op het laatste ogenblik, na het kruis in 't zicht komt, nog terugdein zen? Zal zijn ziel het tenslotte toch nog opgeven en heil in de vlucht zoe ken? Neen, dat zij verre! Hij kan de zondaren niet in hunne ellende laten liggen. Hij grijpt naar de beker, en zal deze ledigen tot de bodem toe, in heilige onderworpenheid aan de wil des Va ders. Hij is er vast toe besloten, om dat Hij de zondaren liever heeft dan zijn eigen leven. Want Hij is een ge. willig Zaligmaker, altoos gewillig, ook nu nog om zondaren zalig te ma ken, ook u, mijn lezer en lezeres. Scherpenisse, J. BRONS DE VOORSPELT: WEINIG VERANDERING Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde Zuidwestelijke wind. Vrij zacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1