N Sport en wedstrijden Scheep vaartb erichten VRIJDAG 17 MAART 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 VOETBAL Voorlopig jeugdelftal tegen Utrechts elftal. Woensdag 22 Maart zal in het Utrechts stadion een wedstrijd worden gespeeld tussen het Utrechts elftal en het voor lopig Nederlands jeugdelftal. Voor het jeugdelftal geldt deze ontmoeting ais oefendag voor de komende interland wedstrijd, die Zondag 16 April in Ant werpen tegen het Belgische jeugdelf tal wordt gespeeld. De samenstelling van het jeugdelftal is als volgt: doel: Gerberink (Ensche de); achter: Metselaar (Alkmaarse Boys) en Looyen (Ajax); midden; van der Molengraft (PSV); Smeets (Ju liana) en Klaassen (VW); voor: Ver munt (RBC), van Beurden (BW), Bakema (HAFD>. Krommert (DOS) en Louwer (Noad). Reserves zijn Swinkels van Sp.cl. Irene. Utermark van BW, Feldman van AFC en Ber- naers van Dosko. HANDBAL Belangrijke wedstrijden bij de dames. DISTRICT ZUID 2e KLASSE. Heren: VolhardingEMM. Hier wordt slechts 1 wedstrijd gespeeld. De puntjes zullen wel mee gaan naar Middelburg. Voor Volharding gaat het er dan donker uit zien. Dames: Tonïdo—De Zeeuwen. Olympus Marathon. Hellas—EMM. De Zeeuwen is wel in staat de volle winst uit Goes mee te brengen. De wed strijd in Vlissingen is moeilijk te beoor delen. EMM zal wel met lege handen terug naar Middelburg moeten. AFDELING ZEELAND. Heren: EMM IIMarathon III. Vorige week werd dezelfde wedstrijd te Vlissingen een gelijk spel. zodat men nu hetzelfde resultaat tegemoet kan zien. Voor de stand zal het overigens weinig verandering met zich brengen. Dames: Marathon IIIWalcfieren. Mara thon II—de Zeeuwen II. Beide reserve-elftallen van Marathon zullen het zwaar te verantwoorden heb ben, al heeft Marathon II meer kans op een overwinning dan Marathon III. VRIENDSCHAPPELIJK. Ook wordt Zondag nog een vriendschap pelijke wedstrijd gespeeld tussen de heren van Marathon en de heren van Olympus. Voor Olympu szal het de eerste keer zijn. ATHLETIEK Fanny Blankers Koen naar Italië. Fanny Blankers—Koen heeft een uitnodiging ontvangen "om deel te ne men aan internationale wedstrijden in Italië. Fanny BlankersKoen zal de ze invitatie in beginsel gaarne aanne men. Bij de K.N.A.U. is evérfwêl nog geen brief met uitnodiging ontvangen van Italiaanse zijde, hetgeen regle mentair vereist is. TAFELTENNIS Scheldeploegen heer en meester. In groep A heeft de Schelde haar tien de overwinning behaald, deze keer op de Sorry-reserves, die kansloos onder gingen (100). Het kampioenschap kan de leiders practiseh niet meer ontgaan. Sla Raak eiste eveneens de volle buit op en klopte de P.ZJE.M. met 10—0. Met Sorry gaat het steeds meer bergafwaarts, want S.O.S. behaalde een 72 overwin ning. De stand is: Schelde 10 10 0 0 20 95— 5 Sla Raak 11 9 1 1 19 84—26 Sla Raak II" 9 7 1 1 15 63—27 S.O.S. 11 G 0 5 12 67—42 Sorry II 9 2 0 7 4 22—68 PZ.E M. 9 2 0 7 4 18—72 Sorry 11 2 0 9 4 32—77 Amor 10 1 0 9 2 27—73 Het ziet er naar uit. dat het dit jaar een volledige Schelde-aangelegenheid zal worden, want in groep B eindigde de ont moeting om de eerste plaats tussen Sla Raak III en de Schelde-reserves in een 7—3 overwinning voor laatstgenoemden. Sla Raak III werd hierdoor onttroond en de Scheldemensen hebben de titel voor het grijpen. De P.Z.E.M.-resevves klopten Sorry III met 9—1. De stand luidt als volgt Schelde II 12 11 0 1 22 88—32 Sla Raak III 11 9 I 1 19 83—27 P.Z.E.M. II 10 7 0 3 14 59—41 Sorry III 10 5 1 4 11 52—48 Sla Raak IV 8 2 3 3 7 37—43 S.O.S. II 10 2 0 8 4 32—68 P.Z.E.M. III 9 1 1 7 3 35—55 Sla Raak V 10 0 0 10 0 24—76 DAMMEN- De eindstanden. Middelburg I behaalde wederom het Het oyerhemd met vaste boord wint steeds meer terrein. Wanneer het bovendien met Trubenys b,oord is (half stijf, zonder stijf sel), zit het niet alleen gemakkelijk, maar ook zeer correct. In effen grijs, beige en blauw, van -zeer Q fijne popeline T St. Jacobsstraat 25, Vlissingen. hoofdklasse. De Merkwaardige samenloop. De dokter te Schipluiden heeft gisteren een moeder bij gestaan bij de geboorte van haar eerste kind. Dezelfde dok ter had 23 jaar geleden in een zelfde nacht zowel bij de ge boorte van de moeder als van de vader bijstand verleend, bij de een in Schipluiden bij de ander in het nabije Den Hoorn. Hij moest in die nacht, nu 23 jaar geleden, ettelijke malen heen en weer rijden. Ditmaal was het eenvoudiger. Vermindering van de bankbiljettencirculatie. De weekstaat van de Nederlandsche Bank geeft enige opzienbarende mutaUes te zien, waarbij vooral het oog valt op de grote vennindering van de bijzondere re kening van 's Rijks schatkist met een be drag van f 249.100.000. Dit is de resultan te van een vermeerdering ad f 25.900.000 wegens netto stortingen cn een vermin dering van f 175.000.000 (tegenwaardere kening der Marshallhulp, welke is over geschreven van de bijzondere naar de gewone rekening van 's Rijks schatkist). Het internationale monetaire fonds te Washington heeft onlangs besloten in het vervolg te volstaan met het aanhouden, als tegoed in rekening courant, van een bedrag in de valuta van elk der aangeslo ten leden ter grootte van één procent van het quotum van het betrokken lid. Vroe ger werd tien procent van het quotum aangehouden. Daardoor is een bedrag van f 94.000.000 ter beschikking van de staat gekomen. De ruimte van kasmiddelen, waarover de regering op het ogenblik beschikt, heeft minister Lieftinck doen besluiten een bedrag van f 250.000.000 af te lossen op het schatkistpapier, zodat deze re kening thans op de bankstaat paraisseert met 1.350.000.000. Desniettemin is het ge wone rekening courant-saldo van de schatkist nog met f 107.000.000 opgelopen tot f 521.962.608. De iets minder krappe situatie op de geldmarkt blijkt voorts uit de verminde ring van de wissels in disconto met een bedrag van f 3.000.000 tot f 600.500 cn uit het achteruitlopen van de post voorschot ten in rekening courant met bijna f 12.000.000 tot f 145.180.84f. Bovendien ge ven de saldo's van banken in Nederland een stijging te aanschouwen van ruim 3.000.000 tot f 33.780.686. Het totaal der vorderingen op het bui tenland is aangegroeid tot f 807.256.546, terwijl daartegenover de crediteuren in vreemde geldsoort een vermeerdering aantonen tot 23573.251. De diverse re keningen aan de debetzijde van de ba lans zijn aangegroeid tot f 318.172.277. ter wijl de diverse rekeningen aan de credit zijde van de balans eveneens zijn opgelo pen namelijk tot f 425.115.512. Dit alles heeft geleld tot een vermindering van de bankbiljettencirculatie met een bedrag van ruim f 40.000.000 tot f 2.950.127.425. kampioenschap van eindstand is: Hoofdklasse: Middelburg I 7 7 14 Aagtekerke I 7 4 2 01 14 D.O.S. (B. op Zoom) 1 7 3 2 2 8 Vlissingen I 7 2 3 2 7 Souburg I 7 3 3 6 Goes G.D.C. I 7 2 14 5 Kapelle I 7 115 3 Yerseke I 7 115 3 In de eerste klasse had de competitie een zeer spannend verloop, doch tenslotte wist het verleden jaar vrijwillig gedegra deerde Goese D.ID. te zegevieren, zodat deze club waarschijnlijk volgend jaar weer in de hoofdklasse zal uitkomen. De eindstand is hier: Goes DJJ3. I 6 5 1 10 Kruiningen I 6 4 119 Middelburg II 6 4 119 Kortgene I 6 3 3 6 Kamperland I 6 2 13 5 Nieuwdorp I 6 114 3 Vlissingen II 6 6 0 In de 2e klasse werd door 2 groepen van vier clubs een dubbele ronde ge speeld. De eindstand luidt:. 2c klasse A: ..De Schelde", Vlissingen 6 5 1 10 Souburg II 6 4 119 Arnemuiden I 6 2 4 4 Breskens I 6 15 1 In deze groep werd de jonge club van de personeelsvereniging van „de Schelde" te Vlissingen dus kampioen. 2c klasse B: Renesse I 6 5 1 11 Aagtekerke II 6 2 2 2 6 Kapelle II 6 12 3 4 D.O.S. II 6—333 De beslissingswedstrijd tussen de Schel de en Renesse werd door „de Schelde" met 12—8 gewonnen, zodat deze vereni ging het algemene kampioenschap van de 2e klasse behaalde en naar de eerste klas se promoveert. BIUARTEN De Ruyter in grootse vorm. NATIONAAL KAMPIOENSCHAP HOOFDKLASSE LIBRE. Nadat officials en spelers door het gemeentebestuur waren ontvangen c burgemeester J. A. G. van Hellenberg Hubar de eerste stoot had gemaakt, is in het „Hollandt Huys" te Hilver sum het nationaal kampioenschap hoofdklasse groot biljart libre begon nen. Aan dit tournooi, dat gedurende de komende dagen zal worden voort gezet en Zondagavond zal worden be ëindigd. nemen 6 spelers deel. De eerste partij tussen Mctz en de Jong maakte Metz in 17 beurten uit. De Jong bleef op 135. Piet van de Pol, de huidige kampioen, had acht beur ten nodig tegen Kruythof. Hij scoorde drie series van meer dan 100. Het mooiste resultaat boekte toch de Ruy ter. In vijf beurten, met een laatste serie van niet minder dan 368 caram boles. maakte hij de partij tegen Eigelsheim uit. De laatste avondpartij was die tussen de Jong en de Ruyter. De Ruyter maakte nu een serie van 289. Hij stond toen meteen op 480. Voor de laatste twintig had hij nog 5 beurten nodig. De Jong bleef achter op 438. WIELERSPOR1 Schuite en Peters herstelden zich na zwakke start. De Parijse Zesdaagse is Woensdag avond weer begonnen. Donderdagoch tend lagen Schuite en Peters twee ronden achter. Na de sprints van 10 uur Donderdagavond zag de kop groep van het klassement er als volgt uit: 1. GillenSenfftleben (Luxem burg-Frankrijk) 42 pnt.; 2. Schuite Peters (Nederland) 24 pnt.; 3. Buys- seAdriaenssens (België) 22 pnt.; 4. StromReginal (Australië) 14 pnt. Djakarta bij de Republiek, maar stadsbestuur blijft bij de R.l.S. President Soekarno heeft het besluit ge tekend tot opheffing van het federale dis trict Djakarta en Ommelanden. Dit gebied behoorde constituti9neel tot de negara Pasoendan. Nu deze negara zich heeft aangesloten bij de Republiek Indonesia, komt het federale district te ressorteren onder het bestuur der Republiek Indone sia als een onderdeel van de provincie West-Java. Over de status van de gemeente Dja karta Is met de Republiek Indonesia over- •mstemming bereikt, zodanig dat het grondgebied tot de republiek Indonesia zal worden gerekend, doch het bestuur door de RJ.S. wordt gevoerd. Waar zijn onze schepen? Aagtekerk 17 Maart te Aden verw. Al- kald 13 Maart te Las Palmas verw. Am- steldiep 15 Maart te Savona. Amsteldijk 15 Maart te Rotterdam. Amstelveen 15 Maart van New-Orleans thuisr. Annenkerk 15 Maart van Frem. naar Adelaide. Ariadne 15 Maart van Calamata naar Catania. Ap- pingedam 15 Maart te Sanleliu. Berlage 15 Maart te Koh-si-Chang. Baarn 16 Maart van Corral naar Valparaiso. Bengkalis 15 Maart van B Abbas. Castelbianco verm. 16 Maart van Djakarta naar Rotterdam. Corilla 17'Maart te Abadan verw. Daler- diik 15 Maart te Champerico. Ena 15 Mrt. van Genua naar Port Said. Etrema 15 Mrt. te Balik Papan. Gooiland 15 Maart van Las Palmas thuisr. Heemskerk 15 Maait van Singapore naar Pcnang. Hecuba 13 Maart te Trinidad. Hercules 16 Maart te IEUWS tn een O T E D O P In de stad Venetië is als gevolg van algemene staking geen enkele bedrij vigheid te bespeuren. Zelfs de gondels lig gen stil. Te Beverwijk is een 2>,i jarig jon gentje bij het oversteken van de rijweg door het achterspatbord van een passe rende auto geraakt. Het ventje is enkele ogenblikken later overleden. In een lakfabriek te Groningen heeft eenenorme brand gewoed. De schade wordt bij globale beraming op 85 mille ge schat. Het genootschap, dat het lezen van de Bijbel wil bevorderen in Finland heeft aan de redacteuren van alle dagbladen in het land verzocht om iedere dag een klein gedeelte uit de Bijbel, dat door het genootschap zal worden uitgekozen, te willen opnemen Enkele dagbladen heb ben reeds toegestemd dit te doen. De Russisch Orthodoxe Kerk in de Sovjet Unie omvat op het ogenblik 20.000 godsdienstige gemeen schappen met 70 bis dommen. Het aantal bisschoppen bedraagt meer dan 75, terwijl er in heel Rusland ongeveer 90 kloosters zijn. Amsterdam. Indrapoera 15 Maait van Aden naar Suez. Jaarstroom 16 Maart van P. Bouct naar Takor. Java p. 15 Maart Cuardafui uitr. J. v. Oldenb velt p. 15 Maart Ouess. uitr. Jupiter 15 Maart van Oran. naar Algiers. Kammerl. Onnes p. 15 Maart Finisterre thuisr. Kota Inten 15 Maart te Rotterdam. Laertes 15 Maart v;.n P. Said thuisr. Langlee Scott 14 Maart te Suez. Lcmsterkerk 15 Maart van Amster dam naar Genua. Lawak 16 Maart te Co lombo verw. Lieve Vrouvvekerk 15 Maart te Rotterdam. Lucita 16 Maart te Heysham verw. Maaskerk 16 Maart te Hamburg. Marken 15 Maart van Karatsji n. Bahrein Mentor 15 Maart van Katakolon naar Gi braltar. Mataram p. 15 Maart Minlcoy uit reis. Melampus 12 Maart te Djakarta. Mi- das 15 Maart van Vigo naar Tanger. Mo- lenkerk 15 Maart te Marseille. Nieuw Am sterdam 15 Maart van R. de Jèn. naar Ba- hia. Overijsel p. 15 Maart Lissabon. Said- ja 15 Maart te Muntok. Salatiga 15 Maart te Vancouver. Schiedijk 16 Maart te Dja karta verw. Sigli 16 Maart te Moulmein Somersetshire 15 Maart van Colombo n. Suez. Stad Breda 15 Maart te Zanzibar. Stad Schiedam 15 Maart van Savona naar Pepel. Tabian 13 Maart van New Orleans naar Galveston. V. Ostade 1 SMaart van Barranq naar Cristobal. Volcndam 15 Mrt. bij Malta. Waterland 14 Maart van B. Aires naar Montev. Weltevreden 15 Mrt. te Minado. Willem Ruys 15 Maart te Port Said. Zeeland 16 Maart te Blyth. Zuider kruis p. 15 Maart Algiers uitr. Zijpenberg p. 15 Maart Gibraltar. 20 jaar voor boerenknecht wegens overval. De boerenknecht S. A., afkomstig van Ameland werd Donderdagmorgen door het Arnhemse Gerechtshof ver oordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek, conform de eis, wegens moord op een rentenier te Beekber gen. A. sloeg de bejaarde bewoner van een villa neer, toen deze hem op heterdaad betrapte. Ook de rechtbank te Zutphen had 20 jaar gevangenisstraf opgelegd. Marktberichten EIERVEILING WALCHEREN. Sortering I. Minimumprijs voor pluim- veehouders f 1.63 per kg. Vuilschaligen *2 cent minder per ei. TWEEDE KAMER Geen 5 pet. op de pensioenen Maar de minister streeft toch naar een billijke tegemoetkoming. In de vergadering der Tweede Ka mer heeft de heer Stapelkamp (A.R.) aan de minister van Binnenlandse Za ken gevraagd of deze in staat is mede te delen of door de regering reeds een beslissing is'genomen over de vraag of aan de gepensionneerden op gelij ke wijze als dit voor de steuntrekkers krachtens de noodregeling ouderdoms voorziening is voorgesteld 5 pCt toe slag op depensioenen zal worden toegekend. Voorts heeft de heer van Sleen (P.v.d.A.) gevraagd of de toegezegde nota omtrent de pensioenen spoedig kan worden tegemoet gezien en of er aanleiding zal zijn na ontvangst van de nota mondeling overleg te plegen. Minister Teulfngs antwoordde, dat de aard van de Pensioenwet, zich ver. zet tegen de toeslag. Het vraagstuk ligt verschillend voor steuntrekkers en voor gepensionneerden. De rege ring overlegt intussen hoe aan de ge. pensionneerden kan worden tegemoet gekomen. De regering betrenrt het, dat de bestudering van dit probleem vertraging heeft, moeten ondervinden. Spr. zal zo spoedig mogelijk medede lingen doen, hetzy door middel van 'n nota, hetzy door het indienen van een wetsontwerp. INTERPELLATIE OVER INDISCHE PENSIOENEN De Tweede Kamer heeft de heer van de Wetering (CH) verlof vérleend tot het richten van vragen tot de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijk: delen en de minister zonder, porte feuille. de heer Götzen, inzake het niet verlenen van de toegezegde ver hoging van de duurtetoeslag op de Indische pensioenen. De interpellatie zal op een nader te bepalen dag ge houden worden. Pachtwet moet herzien worden. De Tweede Kamer heeft het wetsont werp tot verlenging van de voorlopige handhaving en wijziging van de Pachtre- geling 1945 en tot wijziging van het pacht- besluit goedgekeurd. De heer Den Hartog (V.V.D betoogde, dat er een ware onteigeningsmanie aan de gang is. Men zoekt daarbij uit Jfoe men de getroffenen met zo gering mogelijke schadevergoeding kan afschepen. Hij be treurde het. dat de regering gemeend heeft op al te formele gronden voorge stelde verbeteringen te moeten afwijzen. De heer Vondeling (Arb.) onderschreef de bezwaren van de heer Den Hartog en vroeg de minister te bevorderen dat een nieuwe pachtregeling zal worden inge diend. Minister Wijers deelde mede. dat van de voorzitter der commissie ter bestudering r herziene Pachtwet dezer dagen een ontwerp is ontvangen. Dit zal zo spoedig mogelijk worden gepubliceerd.. Volkshogeschool en jeugd herberg te Roosendaal. „Stichting Vrouwenhof" te Roosen daal. die het door de gemeente aange legde ontspanningscentrum „Vrouwen hof" exploiteert, heeft plannen om hier een volkshogeschool en een jeugdherberg te vestigen. De volkshogeschool zou een onderafde ling moeten worden van de Brabantse Volkshogeschool, met welker leiding in Den Bosch men reeds in contact is getre den. Het Vrouwenhof beschikt ook nog over een boerderij en daarin zou men een jeugdherberg voor meisjes willen vesti gen. Hieromtrent zijn besprekingen gaan de met de Kath. Jeugdcentrale te 's Her togenbosch, Londen-Rome in twee uur. Een Britse de Havilland Cornet, het eerste verkeersvliegtuig, dat geheel door straalmotoren wordt voortbewo gen, is Donderdag in 2 uur en 5 minu ten van Londen naar Rome gevlogen. De viermotorige Comet vestigde hierdoor een nieuw record op de af stand LondenRome. Het oude re cord stond op naam van een Hawker „Fury" jachtvliegtuig, dat vórig jaar Mei iets langer dan twee en een half uur over deze afstand deed. De piloot van de Comet, John. Cun ningham was zeer tevreden. Hij had gedacht de vlucht in 2 uur 2 minuten te kunnen maken, doch tegenwind gaf hem drie minuten vertraging. Niet te veel vrije middagen in één week. Het bestuur van het Nederlands Ver bond van Middenstandsverenigingen, heeft de minister van economische zaken medegedeeld, dat zich dit jaar de samen loop doet gelden, dat de verjaardag van de Koningin oo 1 Mei gevierd en de be vrijdingsdag op Vrijdag 5 Mei herdacht zal worden, waardoor twee vrije midda gen ontstaan. Voor verschillende bran ches in het winkelbedrijf doet zich het geval voor van het bestaan van een bij vei ordening vastgestelde sluiting op een ochtend of middag. In dit geval zal het voor deze zaken neerkomen op het sluiten van drie halve dagen in één week. Het Verbond verzoekt de minister daarom le willen bevorderen, dat, in ge vallen als hierboven gesteld, de veror- dcningsbepaling. inzake de verplichte we kelijkse sluiting op ochtend of .middag niet van kracht zij, in gelijke zin zoals bepaald is ten aanzien van de weken waarin Christelijke feestdagen vallen. Geldzuivering in Djocja. Te Djocja is een begin gemaakt met het onttrekken van republikeins geld aan de circulatie door dit geld in te nemen tegen een koers van 1 op 100 en in ruil voor goederen, waaraan de bevolking behoefte heeft. C.N.V. heeft ruim 155.000 leden. Het ledental van het Christelijk Na tionaal Vakverbond dat per I Octo ber jl. 153.122 beliep, was per 1 Ja nuari gestegen tot 155.232. Over het gehele jaar 1949 nam het ledental toe (van 147.449) met 7.783 leden of 5.3 procent. Belastinginspecteur stond terecht wegens fraude. DRIE EN EEN HALF JAAR GEËIST De Haarlemse rechtbank heeft zich Donderdag van 10 uur 's morgens tot 's avonds half acht bezig gehouden met de zaak tegen de 45-jarige titu lair hoofdinspecteur bij de belastingen te Amsterdam, W. v. B. uit Heemste de. Deze wordt ervan verdacht mal versaties te hebben gepleegd. Onder meer zou hij aanwijzingen hebben ge geven tot het doen van valse belas tingaangiften en voor 5000 aan geld en effecten hebben verduisterd. De president, mr. H. J. Ferwerda, begon met het verhoor van de 15 ge tuigen, die in deze zaak gedagvaard waren. Een aantal van hen was ambte naar bij de belastingen te Amsterdam en anderen waren betrokken bij de onregelmatigheden, die verdachte ten laste waren gelegd. Hun verklaringen bevestigden ten dele de opvatting, die de Officier van Justitie, mr. van der Valk Bouman, later in zijn requisitoir samenvatte: Verdachte heeft in verre weg de meeste gevallen zeer laakbaar gehandeld en zich doen kennen als een woekeraar, die in zijn schraap zucht tot alles in staat moet worden geacht. De Officier uit zijn erkentelijkheid voor de belastingdienst, die deze zaak zelf had uitgezocht en aangebracht en uitte zijn spijt over het feit, dat hier een man terecht stond, die be hoort tot een corps dat bij uitstek be trouwbaar wordt geacht. Hij achtte de meeste ten laste gelegde feiten bewe zen en eiste een gevangenisstraf van drie en een half jaar met aftrek van de in voorarrest doorgebrachte tijd. Mr. S. van Oven. de verdediger, sloot zich aan bij de verklaringen van verdachte, die alles ontkend had. 'n héérlijke drank uit zuiver Iruit Voorlopig getuigen-verhoor in burgerlijke zaken. WETSONTWERP INGEDIEND. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot uitbreiding van de mogelijkheid tot het houden van voorlo pige getuigenverhoren ir. burgerlijke za ken. Het is aldus de memorie van toelich ting niet uitgesloten, dat een eiser, wei- licht afgegaan op onbetrouwbare inlichtin gen, onjuiste feiten aan zijn eis ten grond slag legt en het behoort evenmin tot de onmogelijkheden, dat partijen in de con clusies een debat over de feiten voeren, dat eerst na de enquêtes irrevelant blijkt, omdat de feiten anders waren dan beide partijen of een van haar zich voorstelden. Teneinde op een onjuiste grondslag ge baseerde procedures en onnodige debat ten te vermijden, is het wenselijk partijen in staat te. stellen vóór de aanvang van het geding door voorlopige getuigenver horen de feitelijke grondslag van het ge schil te doen vaststellen. ,.Zuid Helpt Noord" vijf jaar geleden opgericht. Nu vijf jaar geleden, vlak na de bevrijding van het Zuiden, in Maart 1945, werd door de afdeling Voedsel voorziening van het Nederlandse Ro de Kruis een organisatie „Zuid Helpt Noord", in het leven geroepen om zo spoedig mogelijk na de bevrijding van Noord-Nederland daar hulp te gaan brengen. In Dec. 1944 kwamen in Brabant levensmiddelen uit Zwitser land, Frankrijk en België. Onmiddel lijk nadat eigen nood was gelenigd, begon men zich voor te bereiden om de landgenoten boven de rivieren na hun bevrijding van het allernoodza kelijkste te voorzien. Door de bevol king van Noord-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen werd ondanks de eigen precaire voedseltoestand in twee maanden tijds ongeveer 1 milli- oen kg. levensmiddelen bijeengebracht Soms kwamen de hulp-colonnes gelijk met de Canadezen aan. Oost-Duitse politie moet mee demonstreren op Pinksteren. Volgens het West-Duitse Nieuwsbu reau is in alle kazernes van de Oost- Duitse „Volkspolitie" de opdracht ge geven, dat deze organisatie deel zal nemen aan de voorgenomen Pinkster demonstratie te Berlijn. De deelne mende politiemannen, 10.500 in getal, zouden lid moeten worden van de „Vrije Jeugdbeweging" en op de de monstratie de blauw-zwarte uniform van de beweging moeten dragen. Regeringsvorming in Finland. De sociaal-democratische party, op één na de grootste in het Finse par lement, heeft kabinetsformateur Kek konen (van de Agrarische Partij) mee gedeeld, dat zij niet deel zou nemen aan een regering, waarin de commu nisten vertegenwoordigd zijn. Gezegd wordt, dat Paasikivi er voorstander van is de communisten te laten deel nemen aan de regering om een betere politieke sfeer tegenover het buiten land te scheppen. Paasikivi stelde Kekkonen Donderdag voor een coalitie-regering op andere basis te vormen. Denkt om de pachtovereenkomsten. Nog steeds blijkt, dat vele belang hebbenden. met de inhoud van het Pachtbesluit niet voldoende op de hoogte zijn. Tenminste een jaar voor de afloop van een pachttermijn van zes of 12 jaren (los laud of hoeve) moet de pachter (eisende partij) ter Griffie van het Kantongerecht binnen welks rechtsgebied het gepachte of het grootste gedeelte daarvan is gelegen, een verzoek op ongezegeld papier in dienen, waarbij aan de Pachtkamer wordt verzocht een dag te bepalen, waarop de zaak zal worden behandeld. Het verzoek moet verder bevatten een opgave van de naam, de voornamen en de adressen des verzoekers, de naam en de woonplaats (adres) der wederpartij, mitsgaders een medede ling van de vorderingen van de gron den. waarop deze steunt. Het ligt dus op de weg van de verzoeker-eiser aan te geven niet alleen de kadastrale nummers der percelen, maar ook de reden, waarom hij pachtverlenging verzoekt (b.v. dat de pachtovereen komst is afgelopen op.... en hij het gepachte niet kan missen, omdat hem daardoor de grondslag van zijn maat schappelijk bestaan wordt ontnomen). De pachter moet, voordat hij het ver zoek indient, goed onderzoeken, in dien althans na het sluiten der pacht overeenkomst de grond of hoeve in andere handen is overgegaan, wie thans eigenaar is. De verzoeker-eiser moet bij het verzoekschrift zoveel af schriften (woordelijk gelijkluidend aan het oorspronkelijke verzoek schrift) voegen als er wederpartijen zijn betrokken bij de zaak. Is er éen verpachter, dan één afschrift bijvoe gen, zijn er bv. vier eigenaren, dan vier afschriften bijvoegen, dus het verzoek in totaal in vijfvoud. Het komt herhaaldelijk voor, dat de oorspronkelijke schriftelijke pacht overeenkomsten waren afgelopen cn na afloop daarvan tussen partijen een mondelinge pachtovereenkomst is ontstaan. Indien de meest gerede par tij (verpachter of pachter) dan na laat zich tot de Grondkamer voor Zee land te Goes te wenden met het ver zoek de mondelinge pachtovereen komst schriftelijk vast te leggen cn de Pachtkamer daarna verzoekt om verlenging, zal de Pachtkamer dat verzoek niet in behandeling kunnen nemen, waar de Pachtkamer alleen mag beslissen over verzoeken welke betrekking hebben op schriftelijke pachtovereenkomsten (art. 7 Pacht besluit). Radio-artisten tegen muziek „in blik". De Nederlandse radio-musici gaan een landelijke actie ondernemen te gen de „ingeblikte" muziek. Het by herhaling gebruik maken door de om roep van platen of banden, die tydens een uitzending ztfn gemaakt, achten zy onrechtvaardig cn strijdig met de rechten van de radio-artisten. Zjj zul len met hun actie proberen tot een wettelijke regeling te komen, of een andere bevredigende oplossing te kry- gen, aldus een bericht in de Volks krant. Het is voorgekomen, dat een mu- ziek-ensemble van een der omroep verenigingen bericht ontving, dat de uitzending wegens budgetaire rede nen niet doorging. Op het vastgestel de tijdstip ging de uitzending toch door, waarvoor enkele vroeger opge nomen platen uit de discotheek waren gehaald. Op de uitnodiging van de omroepverenigingen staat weliswaar vermeld, dat van de uitzending een plaat kan worden gemaakt, maar de musici kunnen zich hiermee niet ver enigen. In Engeland bestaat tot te vredenheid van beide partijen een wettelijke regeling, die de radio-artis ten voldoende bescherming biedt. Veehouders staken de dijk door. Vijf Friese veehouders stonden Don derdag voor de rechter in Leeuwar den, omdat zij waterkeringen hadden doorgestoken ten einde op die manier van de muizenplaag verlost te worden. Het land was daardoor in kwaliteit vooruit gegaan, voerden zij aan, het geen bevestigd werd door de land- bouwconsulent uit Sneek. De officier van Justitie kon het eigenmachtig optreden toch niet bil lijken en eiste 25 - boete of 5 dagen hechtenis. Het vonnis luidde 10.- of 5 dagen. „Gouden handen" in 1951 weer in Ede. In tegenstelling tot een eerder gepubli ceerd bericht, dat dc nationale tentoon stelling „Gouden Handen" in 1951 in Zuid- Laren gehouden zou worden, deelt het be stuur van de Stichting Nationale Actie voor Vrije Tijdsbesteding „Gouden Han den" te Ede. ons mede, dat genoemd be richt aanleiding tot misvattingen kan ge ven. Wel zijn door het bestuur in het ka der van een plan contacten te leggen in verschillende delen van het land dezer dagen besprekingen gehouden cn adviezen verstrekt aan een comité in Zuid-Laren, waar men het volgende jaar een regionale tentoonstelling wil organiseren, doch de grote nationale tentoonstelling ..Gouden Handen" wordt in de zomer van 1951 we derom in Ede. het centrum van het land, gehouden. Zorgvuldige inspectie van acetyleen-apparaten. De arbeidsinspectie zal binnen zeer korte tijd een uitvoerig instructieblad betreffende behandeling en gebruik van acetyleen-dissousflessen uitgeven en publiceren. Dit in verband met de ontploffingen van de laatste tijd. De arbeidsinspectie zal verder, ge zien het aan lekkage verbonden ge vaar, op korte termijn en op grote schaal de afsluiters op hun goede af sluiting contróleren. Grote vraag naar cithers. Op de voorjaarsbeurs, die op het ogenblik in Wenen wordt gehouden, is de Cither, waarvoor de film „de Derde Man" reclame maakte het meest gevraagde muziekinstrument. Gezien de grote vraag naar dit oude Weense instrument hebben vele En gelse en Amerikaanse kopers grote voorraden besteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5