Nieuws uit Zeeland DE WEDSTRIJD IN ZEELAND: TERNEUZEN-AXEL Marathon ongeslagen kampioen SMYSLOV SPEELT ALS EEN RUSSISCHE CAPABLANCA Een moderne garnering 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 17 MAART 1950 VOETBALPROGRAMMA Zlerikzee kan Steenbergens aanval afweren. Ongetwijfeld is de belangrijkste ontmoeting die lussen Terneuzen en Axel in Terneuzen. Indien Terneuzen aan het langste eind trekt, is het pleit ten gunste van Terneuzen wel beslecht, in 't. andere geval echter biyft ook Bresekens nog aan bod. In de tweede klas hebben De Zeeuwen weer een zware wedstrijd, terwijl in de derde Idas Zlerikzee en Steen bergen zullen moeten trachten het naderend onheil af te wenden. Bij de reserves staan de Middelburgers weer voor een lastig karwei tegen De Zeeuwen II. TWEEDE KLASSE B. SET—Alliance; RKTVV—De Zeeu wen Dosko—BaronieVlissingen Internos. Voor SET staat de laatste wed strijd reeds voor de deur. Winnen de Tilburgers, dan kunnen ze heel wat vrijer ademhalen, want met hun 15 punten staan ze er nog geens zins rooskleurig voor. Veel hangt natuurlijk af van de prestaties van de laagst geplaatsten. Voor De Zeeuwen zit er tegen RKTVV niet zo heel veel winst in. vooral niet nu de leiders geen steek meer mogen laten vallen, want het op de loer liggende Baronie is gevaarlijk dicht in de buurt gekomen. Mogelijk wordt die afstand Zondag iets groter, want op de Raayberg zal het de Baronie mensen niet cadeau gedaan worden. Vlissingen en Internos staan theo retisch wel niet veilig, maar hen kan toch niet veel meer gebeuren. Desondanks zullen beide wel gebrand zyn op de puntjes. DERDE KLASSE D. OdioMOC; ZicrlkzeeSteenber gen; ZeelandlaRCS. Door het plotseling uit het goede spoor raken van RCS, is er van spanning aan de kop hoegenaamd geen sprake meer. MOC zou er bij een mogelijke aderlating tegen Odio nog best voor staan. Van meer be lang is de wedstrijd in Zierikzee en een nederlaag van Steenbergen zou het lot van deze club zo goed als zeker beslissen. Zierikzee moet 't van zyn thuiswed strijden hebben en we verwachten dan ook een zege voor de thuisclub, die in dat geval nog kans genoeg heeft er van tussen te raken. Was enkele weken geleden de wedstrijd tussen Zeelandia en RCS nog van uitermate belang, thans staat er niet veel meer op het spel. De Sou burgers zullen wel revanche willen nemen voor de nederlaag op eigen grond, zodat wel een spannende wedstrijd verwacht mag worden. DERDE KLASSE E. AardenburgBreskens; Terneu zenAxel; Oostburg—Corn Boys. Breskens dient er voor te zorgen geen misstappen meer te begaan, want dan is de kans definitief ver keken. Het moet nu hopen op een Axel-overwinning, want in het an- Voor bridge-spelers DE LAVINTHAL-CONVENTIE. (Door onze Bridge-medewerker). .,lk wist werkelijk niet hoe ik je aan slag moest brengen teneinde mijn renonce nog eens te benutten...." Maar al te vaak hoort men bridgers, onbekend met de Lavinthal-conventie ('n toegelaten speelwijze), iets dergelijks ver kondigen. Of te zeggen: ..Gelukkig dat ik na de eerste aftroefslag de kleur natrek, waarmede jij aan de slag kon komen!" Laat ik meteen voorop stellen, dat dit geen kwestie van geluk Is, juist door ciie bestaande, maar veel te weinig gespeelde conventie. Ziehier een voorbeeld: Z-N spelen 4 Ha, en W. komt uit met singleton Ru. O. heelt de Aas van deze kleur en neemt de slag, in de wetenschap dat zijn partner de vol gende Ru-slag kan uittroeven. De Ru-kaart, die O. naspeelt moet W. nu zeggen, welke kleur hij na het aftroe ven na kan komen om O. zeker aan de slag te krijgen, zodat deze opnieuw Ru kan trekken. Trekt O. een hoge Ru-kaart na (niet de Heer), dan betekent dit dat W. Schop pen moet spelen. Trekt O. een lage Ru- kaart na, dan wil hij aangeven dat W. Klaveren moet naspelen. Eenvoudig niet" Wie bedenkt dat door het naspelen „op goed geluk" vaak contracten zijn gemaakt die anders onherroepelijk één down wa ren gegaan, zal stellig het voordeel van deze conventie inzien. Een ander voorbeeld: Z. speelt 6 Ha (klein slam) en W. komt met Sch-aas voor. N. heeft de Sch. Heer (of singleton), zodat Sch. doortrekken voor W. geen zin heeft. O. kan dan met een hoge Sch.-kaart onder de Aas Ru-naspel afdwingen. Met het bijspelen van een lage Sch.-kaart on der de Aas vraagt O. Klaveren na te trekken Het geoeurt te vaak. dat men door deze conventie niet toe te passen de leider gelegenheid geeft op een vrijgespeelde kaart (in het laatste voorbeeld op Sch. Heer) een verliezende Ru of KL, waarin hij Juist een singleton heeft, op te ruimen. En U zult het onmiddellijk met mij eens z|jn dat iets dergelijks uit den boze is. In dit verband wijs ik er tevens op, dat men met een serie van drie honneurs of twee opeenvolgende (de derde een stapje lager) steeds met de hoogste honneur voor moet komen. Heeft men echter twee se ries dan dient de hoogste kaart van de lagere serie voorgespeeld te worden, uit gezonderd A.H.-see. in de troefkleur V.B. x x of B. 10. x, x, x bezit spele in het eerste geval de V. in het tweede de B. voor. Ziehier enkele voorbeelden, waarbij de uit te spelen kaart onderstreept is: H, V, B. 9; B, 3. 7, 2; V, 10, 9, 4. 3; H. B, 10.4; A. 10, 9, 5 (in het laatste geval bij troef spel de Aas!) Komt een uitkomst met een honneur uict in aanmerking dan spele men als de kleur een vierkaart of lager is de vierde kaart van boven voor. Van V. 8.6 4.2 wordt dus de 4, van H, B, 3, 2 de 2 voorgespeeld. Volgens de regel van elf weet dan de partner precies hoeveel kaar ten hoger dan de uitgekomen kaart de leider heeft. Hij trek n l. de uitgekomen kaart van 11 af en van dit verschil trekt hij ook de kaarten of die hij en/of de blinde boven de uitgekomen kaarten be zitten. De laatste uitkomst geeft hem de gewenste uitkomst. dere geval zal het wel vreemd moe ten gaan wil de titel niet b\j Terneu zen terecht komen. In Axel werden destijds de punten verdeeld en de thuisclub zal hèt daar dit maal ook wel voor willen doen. Oostburg Corn Boys heeft geen enkel belang meer. VIERDE KLASSE G. RoburIJzendljke; HulstSehoon- dyke. Nu de beslissing voor de boven ste plaats is gevallen, is het wach ten op de aanwijzing van de degra- datie-candidaat. Zondag zou dit al kunnen gebeuren, wanneer IJzendij- ke won en Schoondijke verloor. Het laatste lijkt ons intussen meer waar schijnlijk dan het eerste „al moet de mogelijkheid in geen geval worden uitgesloten. RES. TWEEDE KLASSE E. RCS IIVlissingen II; Goes II Terneuzen II; Breskens nZierik zee II; De Zeeuwen IIMiddelburg II. Voor RCS II zien we ook nu wei- Nieuw kabinet voor Oost-lndonesië. Te Makassar heeft de nieuwe minister president van Oost-Indoneslë. ir. P. D. Diapari, een uiteenzetting gegeven over de kabinetsformatie. Het streven, om te komen tot de formatie van één kabinet, gebaseerd op de samenwerking van alle fracties uit het parlement, moest worden opgegeven door de houding van de frac ties Kesaloean en Indonesia. Desondanks heeft lr. Diapari een interpalementair ka binet gevormd, dat steunt op een parle mentaire meerderheid gevormd door drie andere fracties. nig succes weggelegd. Goes II zou weer wel eens enkele punten bin nen kunnen halen. De verre reis naar Breskens zal voor Zierikzee ook weinig zoden aan de dijk zetten. De Middelburgers hebben het tot lieden uitstekend gedaan en indien de lastige Zeeuwen-klip nu kan wor den omzeild, is de weg naar de ti tel heel wat gemakkelijker gewor den. EERSTE KLASSE. WEST 1. KFCHaarlem; Blauw WitVS ADOHerpxes DVS; DOS—Zee- burgia. WEST 2. SW—HBS; 't Gooi—EDO; RCH DWS; NeptunusXerxes. OOST. Zwolse Boys—Wageningen. NOORD. VelocitasGVAVHeerenveen Leeuwarden; FrisiaHSC; Fries landSneek. ZUID 1. Llmburgia—WV; PSV—MW; R BC—Brabantia. ZUID 2. BleyerheideSp. Emma; Juliana BVV; MauritsEindhoven; Wil lem II—NAC. cellofaan 70 cent Goede kans op ee rste klasseschap. Ongeslagen hebben de handballers van het Vlissingse Marathon het kampioenschap in de tweede klasse van District Zuid behaald. Ongeslagen, net als het Goese Hellas vorig jaar, en geen enkele ploeg, die ook maar even Marathon erg het vuur na aan de schenen heeft gelegd. Hun laatste wedstrijd moeten de rood-witten tegen hun reserves spelen en deze zullen die laatste wedstrijd wel geen moeilykheden in de weg leggen. Voor Marathon is het niet de eerste maal, dat het kampioenschap werd behaald. Reeds in de eerste oorlogs jaren was Marathon alleenheerser op de Zeeuwse handbalvelden. In 1943 werd het kampioenschap behaald van een uit drie ploegen bestaande compe titie. Marathon eindigde toen gelijk met A.V. '35. zodat een beslissings wedstrijd noodzakelijk was. Na een zeer enerverende wedstrijd won Ma rathon met 3-2. In 1944, 1945 en in 1947 behaalde Marathon weer het kampioenschap, maar daarna werd het toch overvleu geld door Hellas uit Goes. Het vorige seizoen kwamen voor de eerste maal de Zeeuwse handballers in contact met clubs buiten Zeeland. Hellas werd toen kampioen en had het geluk zonder promotiewedstrij den naar de eerste klasse van District Zuid te kunnen promoveren. Mara thon eindigde op de derde plaats. ZEEUWSE COMPETITIE Dit seizoen waren er genoeg Zeeuwse handbalclubs om een eigen Zeeuwse tweede klasse competitie te kunnen verspelen. Marathon is echter niet zo gelukkig, dat het zonder meer naar de eerste klasse zal kunnen promo veren. Er zijn nog meer gegadigden: HEW uit Eindhoven en Longa uit Breda. De Zeeuwse kampioenen heb ben echter een goede kans by de pro motiewedstrijden. Marathon heeft wel op ondubbel zinnige wijze in ae tweede klasse zyn hegemonie gedemonstreerd. In de ge hele competitie slaagden de tegen standers er maar zestien keer in de Marathon-verdediging te passeren, de Marathon-voorwaartsen deden het bij de tegenstanders niet minder dan 74 keer. Voor een niet gering deel is dit te danken aan het stoppers- splisysteem, dat Marathon dit jaar voor het eerst heeft ingevoerd. En klaarblykelyk niet zonder succes! Zaterdag gaan de kampioenen in het Concertgebouw feestvieren. Ex- zal dan éen programma worden uit gevoerd, dat geheel door eigen krach ten wordt verzorgd. De villa „De Windhoek" te Breskens is thans wtykgebouw van het Groe ne Kruis geworden. Hiermede beeft de afd. Breskens van het Groene Kruis het mooiste wjjkgebouw van Zeeland gekregen. De officiële opening is bepaald op Zaterdag 25 Maart a.s. ONZE SCHAAKRUBRIEK. IETS LEKKERS MELANGE EXTRA Bonbons en Toffies Het kampioenselftal van Marathon, dat zich geen enkel winstpunt liet ontnemen. Eerste rij, knielend van links naar rechts: A. de Vos, F. iNae- rebout, P. de Leeuw; tweede rij: A. Wijnen, A. Zwichtman. G. v. Oor schot, J. Verkerk (aanvoerder); derde i-y staande: D. Weststraate, P. Spuy, M. 3Ieijer en P. de Moor. Logische duidelijke stijl. (door onze Schaak-medewerker) Aljechin bereikte zijn grote succes sen door op verwikkelingen te spelen; Capablanca daarentegen door op ver eenvoudiging te spelen. Beide mees ters hebben een hele schare navolgers. Zo zijn bijvoorbeeld Keres en Szabo druk bezig de voetstappen van Alje chin te drukken, maar Fine en Smys- lof, om maar enkele namen te noe men, volgen meer het recept van Ca pablanca. Vooral met Smyslof is dat het geval. Dat is reeds gebleken in de laatste wedstrijd om het wereldkam pioenschap waar hij verschillende par tijen speelde, die ook de grote Cubaan gespeeld had kunnen hebben. De onderstaande partij, uit de kam pioenswedstrijd van Rusland, is een nieuw voorbeeld van dé logische, steeds duidelijke stijl van de Russi sche Capablanca. WIT: SMYSLOF— ZWART: LJUBLINSKY Spaanse opening. 1. e2-e4,e7-e5; 2. Pgl-f3.Pb8-c6: 3. Lfl-b5,a7-a6; 4. Lb5-a4,d7-d6; 5. c2-c3, Lc8-d7; 6. d2-d4,Pg8-£6; 7. Pbl-d2.Lf8- e7; 8. 0-0,0-0; 9. Tfl-el,Ld7-e8. Deze zet ziet er wat vreemd uit, maar is niettemin sterk. De bedoeling is, op 10. Pfl voort te zetten met 10. exd4; 11. cxd4,d5; 12. e5.Pe4 enz. 10. La4-b3, SmysloJ houdt ervan de spanningen in het centrum zo lang mogelijk te handhaven. De tekstzet is tegen de op mars d5 gericht, en is waarschijnlijk beter dan de theoretische voortzetting 10. d5. Pb8; 11. Lc2,c6; 12.c4, cxd5; 13. cxd5, a5!, waarna zwart met Pa6 tegenspel krijgt. 10Pf6-e7; 11. Pd2-fl, Le7-f6; 12. Pfl-e3. Pc6-e7; 13. Pe3-g4, Pe7-g6; 14. g2-g3, Lf6-e7; 15. h2-h4. Zwart sukkelt met een tekort aan bewegingsvrijheid, waardoor zijn stuk ken elkaar in de weg staan. De tekst zet dreigt h5. waarna het paard naar h8 zou moeten gaan. 15..., Pd7-f6; 16. Pf3-g5; h7-h6; 17. Pg4xf6! Le7xf6; 18. Ddl-h5!. Pg6-h8. Niet 18... hxg5; 19. hxg5. Le7; 20. Dxg6, Kh8; 21. Dh5-Kg822. g6 en wint. 19. d4xe5, d6xe5; 20. Lcl-e3, Dd8-e7. Indien zwart thans op g5 had gesla gen. was de volgende fraaie variant mogelijk: 20... hxg5; 21. hxg5, g6!. 22. Dh4, Lg7: 23. Kg2, Lc6: 24. Thl!. Te8; 25. Dh7, Kf8; 26. Lc5, Te7; 27, Dxh8!, Lxh8; 28. Txh8; Kg7; 29. Txd8; Txd8; 30. Lxe7 en wint. Waaruit blijkt dat wit zijn 20e zet toch niet zo eenvou dig was, als het leek. Hij moest er een combinatie van 10 zetten diep, bij be rekenen! 21. Lb3-d5! Dwingt tot een verzwakking van de pionnenstelling. Merk op dat 21..., hxg5; 22. hxg5, g6 thans op 23. gxf6! faalt. 21c7-c6; 22. Ld5-b3, Le8-d7; 23. Tal-dl, Ta8-d8; 24. Tdl-d2, Ld7-c8; 25. Tel-dl. Td8xd2; 26. Tdlxd2, De7-c7. Thans herleeft de dreiging 27 hxg5; 28. hxg5. g6. 27. Le3-c5!. Tf8-d8. Het enige: op 27hxg5 volgt 28. Lxf8, Kxf8; 29. hxg5 en wint, op 27..., Le7 wint 28. Lxe7. Dxe7; 29. Pf3, Te8; 30. Dxe5!t Dxe5; 31. Pxe5, Txe5; 32. Td8, Kh7; 33. Txc8 een pion, want 33. Txe4 faalt op 34. Lc2. 28. Td2xd8. Lf6xd8; 29. Pg5xf7!, Ph8 xf7; 30. Lc5-b6! De pointe van deze keurige slot- combinatie bestaat uit de mogelijkheid 30.Dxb6; 3UDxf7, Kh7; 32.h5! en mat op g8. 30Dc7-d7; 31. Lb6xd8. Kg8-h7; 32. Lb3xf7. Dd7xd8; 33. Lf7-g6 en Zwart geeft op; hij verliest nog een tweede pion. Een bijzonder fijne partij. Nü weer Waarborg-kleding in 25 Kreymborg zaken Vraagt reizigersbezoek Brand op Fins schip. Woensdagavond omstreeks kwart over negen is brand uitgebroken in het man- schappenlogies van het Finse vrachtschip „Oinas". Het schip is geladen met stuk goed en ligt aan de Zeeburgerkade aan het einde van de Crutjuiusweg te Amster dam. De brand heeft zich snel verspreid, zodat om ruim half tien de brandweer het alarm „middelbrand" doorgaf. De brand moet. volgens de kapitein van het schip, Hulmberg. ontstaan zijn door een weggeworpen sigaret, in het man schappenverblijf onderdeks op het achter schip. Omstreeks negen uur steeg er rook uit het verblijf op en toen de kapitein poolshoogte ging nemen bleken deuren en luiken gesloten. Het overgrote deel van de bemanning was namelijk tegen zeven uur gaan passagieren en men had het ver blijf afgesloten. De ruimte bood plaats aan twaalf man, die daar ook hun baga ge hadden. Het verblijf is geheel uitge brand. maar veel verdere schade heeft het vuur niet aangericht omdat de brand weer er bijtijds in slaagde het te loca'.i- seren. Balsemen van lijken toch niet toegestaan. Wegens het balsemen van stoffelij ke overschotten, waarvoor haar door de kantonrechter reeds een .boete van 6.was opgelegd, is door de Am sterdamse arrondissementsrechtbank mevr. J. C, van V.H, hoofd van de huis- en balsemdienst van een Hil- versumse begrafenisonderneming, con form de eis tot 6.boete of 3 da gen hechtenis veroordeeld. WALCHEREN Vlissingen CENTRALISATIE JEUGDWERK VAKBEWEGING Door het N.V.V. worden pogingen gedaan om het'jeudwerk van de Vak beweging meer te centraliseren. Daar toe werd Dinsdagavond door de Vlis singse Bestuurdersbond een vergade- ring met de jeugdige vakbondsleden gehouden, waar de heer Henk Visser, jeugdleider van het N.V.V. het doel van de centralisatie uiteenzette. Na afloop van de rede werden door de Jeugdgroep van de Alg. Metaalbewer- kersbond enige kampliedjes ten beste gegeven en werden enige nieuwe spe len geleerd. Het ligt in de bedoeling de jeugd Advertentie Geef Uw wol weer kleur en fleur Was Uw wol veilig ALKALI V--R IJ gerold en daar gehecht, zoals de bo venste dame draagt, of zoals bij nr. 3 tot aan het tweede pijltje gesloten, wat U met een broche, knoopje en lusje of een strikje kunt doen. Bij zo'n hagelwit vest staat een piquégarne- ring aan de mouw, al is het maar een smal randje langs de pols, extra keu rig. Grote kragen en vestjes van wit pi qué zijn zeer gewild en zc passen dan ook uitstekend bij de tot de taille lo pende V-hals, die we veel zien toege past. Het vestje, waarvan we hier het pa troon geven, heeft een aangeknipte kraag. De voorpanden worden van dubbele stof gemaakt, het rugpand van enkele, waarbij U desnoods het onder gedeelte van andere stof kunt nemen. De achternaad wordt in de onder- en in de bovenkant apart dichtgestikt. U kunt die achterkanten ook afronden volgens het stippellijn tje. Het vestje kan dan op de rug een sluiting krijgen, zo U dit wenst. De- voorkanten naait U tot het onderste pijltje aan elkaar. Bij de kruisjes op het rugpand zetten we een bandje aan. dat met een drukknoopje op het kruis je van het voorpand sluit. De kraag kan geheel open gedra gen worden, zoals bij het middelste figuurtje; met de punten naar onder in groepsverband bijeen te houden door het beleggen van gezellige avon den en door het organiseren van weekends in het kampeercentrum van de Alg. Metaalbewerkersbond in de duinen bij Dishoek. Middelburg GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Middel burg maakt bekend, dat aan zijn bureau de volgende gevonden voorwerpen zijn gedeponeerd en terug te bekomen Zater dag tussen 19 en 20 uur. Verschillende huissleutels, rol loodka bel. afsluitdop van een kachel, zilveren gulden, zadeldekje, gebedenboekje, zw. dameshandschoen, militaire handschoen, paar grijze wanten, blauw wollen kin derwantje. paar glacé handschoenen, els, portefeuille inhoud foto's Bij particulieren worden de volgende voorwerpen in bewaring gehouden: Zak- kam in étui. plat sleuteltje, zakje inh. 2 rode gespen, bankbiljet van f 10.—. zil veren ringetjee. glacé herenhandschoen, springtouw, achterschut van auto. her dershond (teef). zilverbon van f 250. bei ge want. zilveren kettinkje, rode da mes portemonnaie. inh. foto's, kinder por- temonnaie met Inh., wollen shawl (gcbl.), 4 borgboutjes, zilveren oorbel, enveloppe met postzegels. Lindberg cap donkerbl., reserve band met schijf, mattenklopper, 2 kraamzeilen, paar zwarte sokken, brui ne portemonnaie, oorbelletje met rood steentje, dames polshorloge, blauwe alpi nomuts. kinder want met bontrand, shawl (rood met grijs), padvindersriem, zilve ren gulden, koperen broche, leren bood- schaptas inh. paar schoenen, zwarte da meshoed. blauw kinderwantje, vulpen m. Streamline, alpinomuts. witte kinderwant, bos sleutels, dames handschoen, haarlint, boekje Piggelmee, armbandje met ge schrift. Westkapelle BOMEN IN DE ZUIDSTRAAT In de Zuidstraat te Westkapcile heeft men weer bomen geplant. Het zal wel lang duren eer ze zo groot zijn als de geweldige reuzen van voor de inundatie, maar het begin is reeds gemaakt. Oostkapelle VERGADERING ORANJEVERENIGING. Te Oostkapelle hield de Oranjever eniging een druk bezochte ledenver gadering. De heer W. v. d. Woestij- ne werd als bestuurslid herkozen, de heren K. Melis en M. Hundcrs- marek als zodanig gekozen. Beslo ten werd de contributie met ingang van 1950 te verhogen tot 0.50 per lid per jaar. Voorts werd besloten op de Nationale Feestdag diverse kinderspelen te houden en zo moge lijk ook een ballonwedstrijd. Om de onkosten te dekken zullen enige le den met een lyst rondgaan. Aan de scheidende voorzitter, de heer J. Jobse Mzn.. werd dank ge bracht voor het vele werk, voor de Oranjevereniging gedaan. Bij de rondvraag werd nog de op merking gemaakt, dat er bij de ver jaardagen van leden van het Ko ninklijk huis bijna niet gevlagd wordt in de gemeente. De voorzitter sprak daartoe nog een opwekking. Op de kiezerslijst te Westlcapelle staan 1363 kiezers. Op de kiezerslijst te Oostkapelle staan 992 kiesgerechtigden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 4