PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gezinsverzorgsters doen haar werk in het land van Cadzand Koning Leopold wenst naar Belgie terug te keren DE BILT Verzoek aan het parlement om ren spoedige beslissing te nemen Nederland wil zijn dollars verdienen CHURCHILL HIELD EEN PLEIDOOI VOOR DUITSE HERBEWAPENING 192e Jaargang - No. 65 Oaffbiaa, uitgave van de firma provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de VeJde en F, H den Boer Adj W. de Pagter. Hoofdred.. G. Balllntljn. Pi.verv.: \V. Leertouwei en H. A Bossbardt. ABOWNEM^NTSPRDS 32 ct. per *eek; f 3-90 P- kw.; fr p. p. t 4.15 aer trw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 17 Maart 1950 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels I 1.—iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 35O300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlïssingen Walstr. 58—80, tel. 2355. 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr. 03. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102; Terneuzen: Bro uwerijstr. 2: Zierikzee: N. Bogardslr:_CJ60MeL26 I Journalisten rukten zijn secretaris de verklaring uit de hand. Koning Leopold heeft besloten naar België terug te keren, tenzij het parlement anders zou beschikken. In dat geval is de Koning bereid zich terug te trekken. Daar de Christelijke Volkspartij in de verenigde verga dering van Kamer en Senaat een meerderheid heeft van zeven zetels, staat vrijwel vast, dat de wet, die de Koning het regeren onmogelijk maakt, zal worden ingetrokken. Na langdurige besprekingen met vooraanstaande Belgische politici liet Koning Leopold om 17 uur Donderdagmiddag zijn secretaris, prof. Pirenne, een verklaring voorlezen. Of eigenlijk kwam er niet veel van voorlezen, want nauwelijks had de secretaris enkele woorden gesproken of de journalisten rukten hem dé verklaring uit de hand en stormden hals over kop de kamer uit, tafels en stoelen onderste boven gooiend. De Koning betoogt in zijn verkla ring, dat de volksraadpleging heeft uitgewezen, due het grootste deel van de Belgische bevolking zijn te rugkeer wenst. Het is thans aan het parlement, aldus de verklaring, een beslissing te nemen en een einde te maken aan de tegenwoordige crisis. Indien de wet gevende vergaderingen mochten be slissen, dat er geen aanleiding be staat, dat ik mijn prerogatieven her neem, dan zal ik mij terugtrekken, teneinde ernstige politieke wanorde in het land te voorkomen. Indien daarentegen, hierbij voorgelicht door het resultaat der volksraadpleging, het parlement mocht beslissen mij mijn prerogatieven terug te schen ken, dan behoort iedereen zich even eens bij deze beslissing neer te leg gen. In dat geval behoren de Belgen, evenals ik het zelf zou doen, het verleden te vergeten en dienen zij zich te verzoenen, teneinde zich te wijden aan de hogere belangen van het land. De Koning besluit dan zijn bood schap: „Laten wij niet vergeten, dat op dit ogenblik de ogen van het buiten land op België gevestigd zijn. Onze binnenlandse stabiliteit en het pres tige eisen, dat 't parlement zo spoe dig mogelijk een beslissing neemt." Volgens berichten in de Zwitser se pers, hadden premier Eyskêns en de voorzitters van Kamer en Senaat de Koning aanvankelijk geadviseerd, af te treden. Leopold echter, hierbij gesteund door zijn persoonlijke raad gevers, onder wie prof. Pirenne, ver- Seretse Khama mag terug voor blijde gebeurtenis. D, Britse regering heeft besloten Seretse Khama, opperhoofd van de stam der Bamangwato's, {oe te staan naar Beetsjoeanaland in Zuid-Afrika terug te keren, opdat hij bij zijn vrouw kan zyn, wanneer de baby wordt geboren. Dit is Donderdag door de betrokken minister in het Lagerhuis medege deeld. Seretse Khama was zoals bekend voor vijf jaar verbannen omdat zijn huwelijk met een blanke vrouw een Londense typiste, aanstoot had gege ven ondèr de blanke bevolking in Zuid-Afrika. Over dit besluit is in Engeland veel deining ontstaan, waar bij de publieke opinie zich tégen de regering keerde. De Britse regering zal verder be slissen over de duur van Seretse Khama's verblijf in Beetsjoeanaland terwijl zij ook een wakend oog op zijn doen en laten zal houden. Twee ministers naar Djakarta vertrokken. TWEE ANDERE VOLGEN. Met de K.L.M.-Constellation „Pon- tianak" zijn Donderdagavond cé mi nister van Economische Zaken, prof. J. R. M. van den Brink en de 'minis ter zonder portefeuille L. Götzen naar Djakarta vertrokken voor de Unie- conferentie, die 25 Maart begint. Del ministers Lieftinck en Van Maarse- yeen zullen over enkele dagen volgen. In hoofdzaak zullen op de conferentie economische en financiële zaken ter sprake komen. Militaire problemen zijn al behandeld door de staatsse cretaris van Oorlog, de heer Fockema Andrea, die op het ogenblik op weg ia naar Nederland. Een toegiftje waard Toen, tijdens de debatten in de Zuid-Afrikaanse Volksraad over het wetsontwerp op nationale registratie, net lid Leo Lovell (Labour) een rede over dit onderwerp had gehouden, waarin hij zich tegen het voorstel ver klaarde, weerklonk er vanaf de bezoe- kersgalerij luid applaus en bravoge- roep. De auteur van dit, in het Zuid- Airikaanse parlement hoogst onge bruikelijke geluid was.Yehudi Me- nuhm, de vermaarde violist, die mo menteel in Zuid-Afrika concerteert. Toen later het volksraadlid Sam Kahn (communist 1 aan Menuhin vroeg, waarom hij had geapplaudisseerd, ant- WQojdde de violist: „zijn speech was eea toegiftje waard". zette zich daartegen. De premier zou daarop de wens van de Koning .ge ëerbiedigd hebben. Deze berichten werden overigens Donderdag door Eyskens en de an dere betrokkenen tegengesproken. NIEUWE REGERING? Het schijnt, dat in een later stadi um van de besprekingen te Pregny, de kwestie van een nieuwe regering na Leopolds terugkeer ter sprake is gekomen. Zeer waarschijnlijk im mers zullen de liberale ministers weigeren nog langer van een kabi net deel uit te maken, indien de C. V. P. haar plannen zonder neiging tot een compromis doorzet. In de Senaat heeft de C.V.P. een meerder heid van 9 zetels; in de Kamer ech ter komt zy 2 zetels tekort. Het kan derhalve nog niet voorspeld worden of een uitsluitend katholieke rege ring als consequentie van Leopolds terugkeer parlementair levensvat baar zal bljjken. Indien dat niet 't geval is, kunnen alleen nieuwe ver kiezingen uitkomst bieden. ACTIE-COMITé'S PARAAT. De kopstukken van de socialisti sche party zyn Donderdagmiddag te Brussel bijeengekomen om de toe stand te bespreken. In een vurige rede, die drie kwar tier duurde, spoorde Spaak ztfn par tijgenoten aan vastberaden te zijn in hun oppositie tegen Leopolds terug keer. De socialistische actie-seomité's, waarin 500.000 arbeiders van het al gemeen Belgisch Vakverbond zijn verenigd, hebben opdracht gekregen zich paraat te houden. Tegen Zondag a.s. is een nationaal congres van de socialistische party bijeengeroepen. EYSKENS TERUG NAAR BRUSSEL Gaston Eyskens is Donderdagavond per auto naar Brussel vertrokken. An dere politieke leiders, die besprekin gen met koning Leopold hebben ge voerd, zijn per vliegtuig vertrokken. Onmiddellijk na aankomst van Eys kens zal het kabinet worden bijeen geroepen. Mustang bij Beiawan neergestort. In de omgeving van Beiawan is een „Mustang" door onbekende oorzaak neergestort. Twee Mustangs cirkelden ten af scheid rond de „Plancius" van de K. P.M., toen het schip de haven verliet. Plotseling stortte een der toestellen in de haven en verdween onder de op pervlakte. De piloot is niet gevonden en de bergingspogingen vdn de Ko ninklijke Marine zijn nog niet ge slaagd. Deense conservatieven wonnen zetels. GROTE VERLIEZEN DER COMMUNISTEN. De gemeenteraadsverkiezingen in Kopenhagen en 60 andere Deense ste den hebben een grote winst opgele. verd voor de conservatieven. De so. claal-democraten liepen iets terug, do liberalen handhaafden zich en do communisten verloren 41 van hun 62 zetels. De conservatieve partij, die na de sociaal-democratische partij de groot ste groepering in de gemeentelijke po litiek in Denemarken vormt, behaal de een winst van 40 zetels, (vroeger 246, thans 286). De sociaal-democraten hadden 586 zetels van het totale aan tal van 1255. Ondanks een gering stijging van het totale aantal verwor ven stemmen leden ze een verlies van zes zetels. De „georgisten". een partij, die streeft naar de heffing van een enkele belasting, kwamen van één op 40 zetels. De boerenpartij verloor met een relatief gering verlies aan stem men in totaal 15 zetels. dementis, de Tsjechische minister van Buitenlandse Zaken die zyn ont slag heeft aangeboden en gekregen, nadat reeds eerder geruchten in om loop waren, dat hij in „ongenade" was gevallen Eerst ter dood veroordeeld, nu vrijgelaten. Twee Juni 1945 werd een smid uit het dorpje Priest bij Trier als oor logsmisdadiger ter dood veroordeeld. Later werd deze straf in levenslange dwangarbeid gewijzigd. Thans is hij uit de gevangenis te Landsberg bij Augsburg ontslagen. Dat gebeurde op bevel van de Amerikaanse legerraad voor wijziging van straffen. De smid was destijds ter dood ver oordeeld, omdat hij een ongewapende Amerikaanse piloot niet tegen geweld had beschermd en zwijgend had toege staan hoe hij "door Duitse burgers ge dood werd. Toespraak van Prins Bernhard in New-York. Donderdag is Prins Bernhard te New York te gast geweest op een lunch, aangeboden door Thomas J. Watson, waaraan onder meer persoon lijkheden uit het zakenleven, de uit geverij en het onderwijs aanzaten. Bij deze gelegenheid hield de Prins een toespraak, waarin hij met klem ver klaarde, dateer veel gelijkenis was tussen de Amerikaanse eh de Neder landse zienswijze evenals tussen de idealen van beide landen. Daarom, zo vervolgde de Prins, wordt het in Ne derland zo gewaardeerd, dat de ge meenschappelijke banden werden ver zegeld door het Atlantisch Pact, waar in de eensgezindheid der Westerse lan den niet slechts in woorden werd uit gedrukt. Wellicht, aldus de Prins, hebben de berichten over een zogenaamd verlan gen naar neutraliteit in West-Europa U verontrust. Ik kan echter met het Dordrechls oudste ingezetene 101 jaar. De oudste inwoonster, van Dordrecht, mevr. W. H. V. BilderbeekLamaison van Heenvliet viert vandaag haar 101e ver jaardag. Mevr. van Bilderbeek geniet nog een vrij goede gezondheid. Zij zou even wel' niet ontvangen. grootste gezag verklaren, dat deze ge voelens in Nederland niet bestaan, hoewel Nederland honderd jaar lang volgens traditie neutraal is geweest. De Nederlanders zijn realistisch en zij zien wel degelijk in, dat er geen ontkomen is aan de werkelijkheid van heden door een dagdroom- neutra liteit. Voorzover ik beoordelen kan, hebben onze andere West-Europese geallieerden dezelfde gevoelexxs van vastbeslotenheid. VERDIENEN. NIET ONTVANGEN Do na-oorlogse toestand heeft Ne- derland gedwongen naar nieuwe hulp bronnen uit te zien, zo vervolgde de Prins. Zoals gij hebt kunnen zien. zoekt Nederland thans aan de andere zijde van de Oceaan, niet om meer hulp te ontvangen doch om een mid del te zoeken voor het verdienen van hun eigen onderhoud. De Nederlan ders wensen hun dollars te verdienen en wensen deze niet zo maar te ont- I vangen. Daarom wordt de energie ge richt op de mogelijkheid van export naar de Ver. Staten. Indien Europa weer op eigen benen moet staan, en ik geloof dat dit ook de wens van de Ver. Staten is, dan is een toenemende invoer in Amerika noodzakelijk. ZONDAG WEER THUIS Prins Bernhard zal naar alle waar schijnlijkheid Zondagochtend te 8 uur op Schiphol van zijn buitenlandse reis in het vaderland terugkeren. Oostelijke grenzen mogen niet onbeschemd blijven. Churchill heeft Donderdag in het Britse Lagerhuis een pleidooi gehou den voor herbewapening van West-Duitsland en inschakeling van de fe derale republiek in het Atlantisch Pact. Duitsland zelf is niet In staat zijn Oostelijke grenzen te verdedigen, zei de conservatieve leider, en wü 7,yn niet in staat ook maar enige waarborg te verschaffen, dat het niet door Russische strijdkrachten onder de voet wordt gelopen. De Europese grenzen kunnen niet afdoende worden verdedigd indien West-Duitsland nieï zijn aandeel in de verdediging ervan mag dragen. Churchill sprak over de massale legers van de Sovjet-Unie en haar bondgenoten in Oost-Europa, die als een reusachtige wolk de horizoix van het Duitse volk verduisteren, terwijl de geallieerden niet in staat zijn, ook maar enige bescherming te verlenen. Indien de Duitsers niet de verzeke ring ontvangen, dat hun grondgebied verdedigd zal worden en indien hun evenmin zal worden toegestaan een bijdrage te leveren tot het Atlan tische defensiestelsel, kunnen zy zich slechts troosten met de gedachte, dat zy niet de last hebben te dra gen van militaire uitgaven. Dat is precies hetgeen zij thans reeda- doen. Churchill achtte het pijnlijk getui ge te moeten zijn van de heersende besluiteloosheid en de politieke speldepiikken te moeten gadeslaan, die een vei-zoening tussen Frankrijk en Groot-Brittannie enerzijds en Duitsland anderzijds belemmeren. Hij doelde daarby op de vertraagde ont manteling van de enkele daarvoor nog in aanmerking komende Duitse fabrieken en op de nog meer ver traagde berechting van bejaarde Duitse generaals. Al deze zaken be tekenden het in de kaart spelen van de communistische vyfde colonne in West-Duitsland. Zij bevorderden ook het opleven van de een of andere vorm van nationaal-socialisme of 'n- nieuwe variant hiervan in Duitsland, hetgeen slechts een andere wyze is, waarop hetzelfde kwaad zich uit. VERWORPEN STANDPUNT. De leider van Groot-Brittannië in de afgelopen oorlog, sprak er nog over, dat enige tijd geleden in «le Ver. Staten in bepaalde kringen de mening ingang had gevonden dat West-Europa niet te verdedigen zou zijn en dat een -Sovjet-Russische op mars slechts aan het Kanaal en aan de Pyreneeën tot staan zou kunnen worden- gebracht. ,,Ik ben yexheugd te kunnen zeggen, dat dit standpunt door de Vei'. Staten, door ons zeil' en door alle staten-ondertekenaren van het verdrag van Brussel van het Noord-Atlantische Pact definitief is verworpen" verklaarde hij. Churchill zeide dat volgens cijfers in het marine-jaarboek, die betroiuv- Disf was zo kwaad niet. Een zekere Martin Grewer had zijn formulier voor een voet balpool vergeten te posten. Zijn jas werd in een hotel te Black pool gestolen. De dief postte het formulier en de man. die zijn jas kwijt was. won 10.754 pond sterling. „De dief was nog zo kwaad niet", merkte de geluk kige bestolene vergevensgezind op. Bijstand wanneer het gezinsverband bedreigd wordt Wie 7.0 's morgens om een uur of acht eens een kykje zou kunnen nemen in Schoondyke. zou daar uit een van de nieuwe woningwetwoningen om streeks die tyd jonge meisjes zien uitzwermen. Een kleine zwerm nog wel iswaar, maar toch een groepje nijvere én enthousiaste werksters, die zich in weer en wind door West-Zeeuwsch-Vlaanderen verspreiden om in al die gezinnen waar hulp nodig is omdat anders het gezin in gevaar zou> komen, bijstand te verlenen. Als het maar even doenlijk is, pakken deze meisjes de fiets 't is immers zo fijn even lekker buiten te zijn voor je een zware dagtaak begint en 's avonds tegen zes uur kan men ze weer in hun „internaat" zien terugkeren, waar de leidster, mej. T. Verhagen, die natuurlijk ook overdag haar werk heeft gehad, al is dit van andere aard, dan al voor het avondmaal heeft gezorgd. Gezinszorgswerk. Wat is dat nu ei genlijk? In de studeerkamer van de Her vormde pastorie van Schoondijke heb ben we met ds. M. J. W. Schopen hauer en mej. Verhage, die als maat schappelijk werkster door het depar tement van sociale zaken in het kader van de' huishoudelijge voorlich ting ten platteïande ter beschikking is gesteld, dezer dagen over dit werk gesproken; Met het gezinszorgswerk, dat inmid dels ook op Schouwen en in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen wortel heeft ge schoten, is men in Zeeland in 1947 in het land van Cadzand begonnen. Het waren daar ds. G. J. Derksen van Groede en ds. G. van Yperen van Wa terlandkerkje. beidén inmiddels reeds naar elders vertrokken, die de zaak aanpakten en dank zij de medewer king, zowel van het departement als uit Zeeuwsch-Vlaanderen zelf, groeide het werk snel uit. Zo snel zelfs, dat men gerust kan zeggen, dat de gezins verzorgsters in de streek een grote populariteit hebben verkregen. Popu lariteit in de beste betekenis van het woord natuurlijk. WAAR HET OM GAAT Wat is.nu eigenlijk de taak van de ze meisjes? Daarover blijkt telkens weer mis. verstand to bestaan en het is dus goed, dat we lüer nog eens nadruk kelijk vaststellen, dat deze meisjes er beslist niet zyn om als mevrouw eens zonder dienstbode zit óf als de werk vrouw een dag is weggebleven, ter. stond by te springen. Voor het gezinszorgswerk wordt steeds een hee! andere maatstaf aan. gelegd en deze ligt steeds in het ge- zin zelf. Overal waar het gezin ge. vaar loopt en dit kan in bijzondere gevallen ook een wel eens éénper soonsgezin zyn wil de gezinsver. zorgster graag de helpende hand ko men bieden om het gevaar af te wen den en het gezinsverband voor onder mijning of ondergang te behoeden. Deze gevaren kunnen natuurlijk hun ooi'zaak in velerlei omstandigheden hebben. Mej. Verhage. die hier nu se dert December jJ. de leiding van dit werk heeft, kan hiervan uit ervaring vertellen. Een ervaring, welke ook steunt op die van haar voorgangster, mej. W. J. den Duif. Moeder kan door ziekte of anderszins tijdelijk uitvallen, chronische ziekten bedreigen het ge zin,"vult U zelf maar verder in. In al deze gevallen wordt gaarne hulp geboden, ook als er niet om ge- vraagd js. Want dit is juist het mooie van deze gezinsverzorging in kerkelijk verband: men hoeft niet te wachten tot aanvragen binnenkomen, maar zoekt de „gevallen" zo nodig zelf op. DIENEND WERK Het spreekt vanzelf, dat daarvoor nauw contact met de plaatselijke pre dikanten en diaconieën nodig is. Deze komen immers in de gezinnen soms ook vóór het gezin zelf om hulp durft te vragen. Het gehele werk der gezinsverzor ging is eigenlijk diaconaal dienend werk en daarom is het zo gelukkig, dat men nu een bestuursvorm gekozen heeft, waarbij in elke kerkelijke ge meente één diaken is aangewezen als plaatselijke gezinszorg-diaken met een bestuur van vijf leden, dat uit deze diakenen gekozen is. Op het ogenblik zyn dit de heren J. A. Bourgraaf, Oostburg, P. Brakman, Groede, H. Corthals, Draaibrug, J. Lako, Schoon dijke en A. P. Leenhouts, Breskens, die binnenkort dus het werk van het oude bestuur, waarin de predikanten een grote rol speelden, overnemen. Ds. Schopenhauer juicht dit toe. „Wij do- miné's komen en gaan" is zijn oordeel, „maar dit werk vraagt de ervaring van mannen, die menselijkerwijs ge sproken, gedurende een reeks van ja ren blijven". ZEEUWSE MEISJES In West-Zeeuwsch-Vlaanderen be schikt de Hervormde gezinsverzorging op het ogenblik over één leidster en vijf gezinsverzorgsters, alle Zeeuw se meisjes die met elkaar een ge zinnetje vormen in haar internaat, dat nu nog in een woningwetwoning in Schoondijke is ondergebracht. Dat is al een hele vooruitgang, vergeleken bij de nissenhut in Waterlandkerkje, waarmede mej. den Duif het in het begin heeft moeten stellen, maar men hoopt toch eens tot een eigen gebouw te komen, waarvoor reeds een fonds werd gevormd. De financiering van het werk zelf geschiedt uit de bijdragen van de ge zinnen, waarbij de kerkelijke en de burgerlijke gemeenten en ook het Rijk in het tekort bijpassen. Men hoopt ook steun van de provincie te krijgen en ook van de enige gemeente in de streek (Oostburg), welke tot dusver' nog niet tot subsidiëring bereid kon worden gevonden. De gezinnen zelf betalen op het ogenblik voor de hulp een vast bedrag per dag, waarbij de diaconieën natuurlijk voor zover «no dig bijspringen. Binnenkort wil men echter overgaan op een ander tarief met een glijdende schaal naar draag kracht, gebaseerd op de werkelijke kósten, welke door hen, die daartoe in staat zijn. natuurlijk ook betaald moe ten worden. Het is wellicht wel eens de moeite waard hier ook te vermelden, dat de van overheidswege opgestelde statis tieken leren, dat de offervaardigheid voor het gezinszorgwerk in Protes tantse kringen tot dusver groot is ge bleken. In andere delen van. het land, baar kunnen worden geacht, de Sov jet-Unie thans over 250 onderzeebo ten beschikt. Hiervan zijn 75 a .100 gedurende of na de oorlog gebouwd, waarbij een niet gering aantal Duit sers is ingeschakeld, zelfs als opva renden. Een van de beste dingen, die :1c in lange tijd heb vernomen, aldus Churchill, is de bekendmaking van Amerikaanse zyde dat de Britse ma- rineleiding bestellingen heeft ge plaatst voor het nieuwe model ge vechtsvliegtuig „Neptune", dat in staat is op lange afstand te opere ren. Dit is het eerste gevechtsvlieg tuig, dat speciaal is gebouwd om 't hoofd te kunnen bieden aan de met het „snuiver" („Schnorkel")-appa raat uitgeruste vijandelijke duikbo ten. Churchill zeide verbaasd te zyn dat de minister van landsverdedi ging het Lagerhuis hierover niet ..it zichzelf heeft ingelicht. Churchill drong er verder op aan dat het Lagerhuis in geheime verga dering bijeen zou komen om over de landsverdediging te spreken. ANTWOORD VAN ATTLEE. Premier Attlee verklaarde, dat hij verbaasd was over Churchill's op merking over herbewapening van Duitsland. „Wij handelen tezamen met onze Westelijke bondgenoten, met de V.S. en Frankryk. Onze po litiek is in deze volkomen duidelijk bepaald", aldus verklaarde hy. „Ik vind, dat Churchill's handelwyze, om in een debat over de defensie plot seling een voorstel van deze soort te doen, 'n zeer vreemde manier is om te trachten de eenheid van de democratische landen en de eenheid van West-Europa op te bouwen. Ik vind deze opmerking uiterst onver antwoordelijk en onverstandig." Kirkpatrick wordt Britse commissaris in Duitsland. Sir Brian H. Robertson, de huidige Britse Hoge Commissaris in Duisland is benoemd tot opperbevelhebber van de landstrijdkrachten in het Midden- Oosten. Hij zal worden opgevolgd door Sir Ivon Kirkpatrick, thans ondermi nister van de Duitse afdeling op het ministerie van Buitenlandse Zaken. In West-Duitsland en ook in rege ringskringen te Bonn is het bericht van de vervanging van generaal Ro bertson als Hoge Commissaris door Sir Ivone Kirkpatrick onverwacht ge komen. Men had gehoopt, dat Robert son's reis naar Londen alsnog zou leiden tot een verzachting van de zo gerucht makende ontmanteling van de voormalige Hermaan Goering-Staalla- briek te Waterstedt-Salzgitter. Een hoop, die overigens na de uitlating, die de Amerikaanse Hoge Commissaris bij zijn terugkomst uit Washington deed, niet erg gegrond meer scheen te zijn. Te Bonn ziet men geen reden om een koerswijziging in de Britse politiek ten aanzien van Duitsland te verwach ten, nu de leiding ter plaatse van mili taire in diplomatieke handen over gaat. Canadese atoomgeleerde naar Polen? In het Canadese Lagerhuis zijn vra gen gesteld omtrent de berichten, dat zekere dr. Infeld, leraar in de wiskun de aan de Universiteit van Toronto, naar Polen zal vertrekken, om daar aan de hogescholen te doceren. Hij zou met de Poolse regering plannen opstellen voor zekere ondeivvijspro- grams. Dr. Infeld zou volkomen op de hoogte zijn van de theorie, doch ook voor 'n groot deel van de toepassing, der atoomenergie. het gezinszorgswerk is opgezet, blijkt men steeds heel wat meer subsidie in de vorm van een bijdrage in de tekor ten op te nemen. Hoe het ook zij, in West-Zeeuwsch- Vlaanderen is het werk van de gezins zorg uitstekend aangepakt. En wie wil weten of het in de streek ook gewaar deerd wordt, moet zijn oor maar eens te luisteren leggen bij hen, die het werk in de gezinnen van nabij hebben medegemaakt. Menig gezin werd door deze kranige meisjes reeds behoed voor ontwrichting of zelfs ondergang. VOORSPELT: VRIJ ZACHT. Geldig tot Vrijdagavond. Aanvankelijk zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Later tijdelijke opklaringen. Matige tot krachtige en langs de Wadden- kust tijdelijke krachtige tot harde wind tussen Zuid en Zuid-West. Vrij waar ook van andere kerkelijke zijde zacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1