N NIEUWS UIT ZEELAND MIDDELBURG'S NIEUWE VEILING FEESTELIJK GEOPEND Richtlijnen voor de Nationale Herdenkingsavond Kamer betreurt invoering van veergelden op de Schelde IEUWS tn een O T E D O P Geknoei bij fruitverkoop wordt onmogelijk WALCHEREN Smeden vierden feest in Middelburg 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 16 MAART 1950 „In goede en slechte jaren een symbool van eendracht" Hoogtijdag voor Veilings vereniging Walcheren. „Moge dit gebouw in goede zowel als in slechte jaren een symbool zijn van Uw eendracht en moge God's Zegen er op rusten." Met deze woor den opende de voorzitter van het Centraal Bureau van Tuinbouwvei lingen, de heer M. Prins, Woensdag hoogtijdag voor de Coöp. Veilings vereniging Walcheren! officieel het reeds eerder in gebruik genomen fraaie veilingscomplex aan de Nieu we Vllssingse weg te Middèlburg. In de grote afmijnzaal, waarin vele bloemstukken geurden en het rood-wit-blauw en oranje kwistig langs de wanden was gedrapeerd, waren Woensdagmiddag enige hon derden personen verenigd om getui ge te zijn van de opening. Behalve talrijke leden met hun dames zagen wij vele figuren uit de kringen van de tuinbouw en het veilingswezen, vertegenwoordigers van het gemeen tebestuur, Walchersc burgemeesters en andere autoriteiten. De voorzitter van de vereniging, de heer B. Koole, begon zijn ope ningsrede. waarin hij vele personen in het bijzonder verwelkomde en een hartelijk dankwoord richtte tot al len. die direct of indirect aan de totstandkoming van het complex hun medewerking verleenden, met de uitroep: „Walcheren herrijst; de veiling ook!" Hij wees op de nood zaak van het verplicht veilen der producten en vervolgde: „Laten wij trots zijn op onze organisatie en de handen ineen slaan om te behouden wat wij bezitten. Wij moeten met ijver en lust trachten onze vereni ging op te bouwen, de omzet te ver hogen, de lasten te verlagen en de grote schuld zo spoedig mogelijk af te lossen." De heer Koole richtte zich ook tot het personeel, met name dc di recteur, de heer W. Kweldam, die hij feliciteerde met het gereedkomen van zijn woning bij de veiling. Hij dankte het personeel voor de aan het bestuur geschonken ets en wil de tenslotte een beroep op de rege- De vlaggen halfstok. Zoals reeds gemeld zijn voor de nati onale herdenkingsavond op Donderdag 4 Mei richtlijnen gegeven. Hieruit nemen wij de volgende over: Van 's avonds 18 uur af zullen van alle openbare gebouwen, particuliere wonin gen en vaartuigen de vlaggen halfstok ge hangen worden: Om 19.30 uur zal een leder kunnen deel nemen aan een „stille tocht", die zal aan vangen van een punt, dat niet verder dan ongeveer 30 minuten verwijderd is van die plaats, waar Nederlandse militairen, verzetsstrijders of militairen der bondge noten in de strijd de dood vonden of zijn begraven. Van 19.45 uur af tot 30 seconden voor 20 uur zullen de klokken van alle kerken luiden. Te 20.00 uur precies zal. nadat 30 se conden tevoren door middel van het voor elke gemeente meest geschikte signaal dit j tijdstip is aangekondigd, op de plaatsen der herdenking twee minuten van volko men stilte in acht genomen worden. Er zullen geen toespraken worden ge houden. De weg naar de plaats der plech tigheid zal te voet en in volkomen stil zwijgen zonder vlag ovaandel worden afgelegd. Het is gewenst, dat de burgemeesters het daarheen leiden, dat die avond van 18 uur af geen openbare vermakelijkhe den plaats vinden en alle verkooplokali teiten gesloten zijn. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal een missive aan alle inrichtingen van onderwijs doen uitgaan, waarin aangedrongen wordt de laatste lesuren voor de nationale herdenkings avond te wijden aan de geschiedenis van de strijd voor Nederland's vrijheid. Engeland wil Europese betalingsunie, mits Engeland is bereid deel te nemen aan een Europese betalingsunie, mits garanties worden verstrekt, dat even tuele verliezen aan goud of dollars, die hieruit voortvloeien, gedekt wor den. Zo mogelijk door de Ver. Staten. Volgens berichten uit Londen en Washington heeft minister Stikleer dit ten antwoord gekregen tijdens bespre kingen in Londen met de Engelse mi nisters van Financiën en Buitenlandse Zaken. Begin van de volgende week zal bij de O.E.E.S. een Brits plan voor de oprichting van een Europese beta lingsunie worden ingediend, zo wordt verklaard in de kringen die met deze organisatie contact hebben. ring doen om de Wet op de Materië le Oorlogsschade soepel toe te pas sen, opdat Zeeland's tuin weer zal kunnen bloeien. GEBOUW BEWIJS VAN KRACHT. Alvorens de opening te verrich ten sprak de heer Prins een woord van gelukwens. Belangrijker nog dan het nieuwe gebouw noemde hij de trouw van de leden en "hy deed een dringend beroep op de kwekers om als één man achter het bestuur te staan en alle producten aan te voe ren. Twee meisjes in Walcherse dracht, een mandje met groente aan de arm, traden hierna naar voren en uitten in dichtvorm hun vreugde over de opening van de veiling. Haar char mant intermezzo vond een warm onthaal. De secretaris, de heer L. Jozi as- se, gaf een overzicht van de geschie denis der op 18 Febr. 1906 opge richte vereniging en huldigde de voorzitter. De gelukwensen van Mid delburgss gemeentebestuur werden overgebracht door loco-burgemees ter A. J. Berenpas. die de activiteit van het bestuur prees en meende, dat het nieuwe gebouwen-complex een bewijs is van kracht, die van de vereniging uitgaat, van durf en ver trouwen in Walcheren's toekomst en niet in de laatste plaats van de hechte samenwerking, die zich ma nifesteert in de coöperatie. Van de vele andere sprekers noe men wij nog de heren W. Kweldam, directeur; ir. Terhofstede namens de technische commissie van de Veilin gen in Nederland. K. Ton namens 't Bedrijfschap voor groenten en fruit, ir. W. van Soest, Rijkstuin- bouwconsulent. A. de Jager, verte genwoordiger van de Raad van Toe zicht en ook sprekend namens de afd. Zeeland van de N. F. O., J. de Priester namens grossiers en expe diteurs, J. Leijnse namens de klein handel, C. de Putter namens de C. B.T.B., A. W. Cevaal, namens de coöp. Eiland Walcheren. S. Simon- se namens de coöp. Melkfabriek. J. L. Dregmans namens de Ver. van burgemeesters en secretarissen op Walcheren, J. W. van 't Hoff na mens de Coöp. Boerenleenbank en anderen. De „Elsie-G" wordt misschien in Terneuzen gerepareerd. Het Engelse motorschip „Elsie-G", dat Dinsdagavond in aanvaring kwam met de sluisdeuren an de Westsluis te Terneuzen is afkomstig uit Greenock en eigendom an „Dashwood and Part ners" te Londen. Het staat op dit ogenblik nog niet vast,, waar de „Elsie-G" zal worden gerepareerd. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat dit te Terneuzen zal geschieden. Rijkslandbouwconsulent voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij beschikking van de Directeur- Generaal van de Landbouw is inge trokken de beschikking, waarbij de di recteur der Rijkslandbouwwinter- school te Schoondijke, de heer L. van Dijk, werd belast met de werkzaamhe den, verbonden aan het Rijksland- bouwconsulentschap in Zeeuwsch- Vlaanderen. Thans is de adjunct-inge nieur bij de Voorlichtingsdienst ten behoeve van de Landbouw, ir. P. R. Bouman, belast met de waarneming van de werkzaamheden, verbonden aan dit Rijkslandbouwconsülentschap. EERSTE KAMER Begroting van verkeer en waterstaat werd echter goedgekeurd. Molie van de heer Kramer. Woensdag heeft de Eerste Kamer zonder stemming een motie aangeno men, ingediend door de heer J, J. Kramer (Arb.) en mede-ondertekend door de heren Kolff, Wendelaar, Tjal- ma en Brandenburg, waarin de Ka mer zegt wederinvoering tan veergel den op de veren van de Westerschel- de te betreuren. Tevoren had minister Spitzen betoogd, dat hij niet bereid was om verder te gaan dan tot vrij dom voor de voetgangers, de fietsers en de motorfietsers. De motie, die werd bestreden door de heer Kraayvanger (K.V.P.), zal dus wel geen verdere invloed hebben op de plannen van de minister. De begro ting t an het departement van verkeer De president van Oost-Indonesië heeft de demissionnaire minister v. verkeer en waterstaat, ir. P. D. DiapaFi aangewezen als kabinet-formateur. In de stad Venetië is als gevolg van een algemene staking geen enkele bedrij vigheid te bespeuren. Zelfs de gondels lig gen stil. Te Beverwijk is een 2'/j jarig Jon gentje by het oversteken van de rijweg door het ach terspatbord van een passe rende auto geraakt. Het ventje is enkele ogenblikken later overleden. In een lakfabriek te Groningen heeft een ertbrme brand gewoed. De schade wordt bij globale beraming op 85 miUe ge schat. Belangrijk experiment met fruitverpakking te Goes. Naar wij vernemen heeft de Veiling Zuid-Beveland te Goes een begin ge maakt met een belangwekkend expe riment, dat geheel nieuw is voor ons land en dat, wanneer eenmaal alge meen doorgevoerd, eventuele knoeie rijen by dc verkoop van fruit volko men onmogelijk maken. Men is er dezer dagen bij wijze van proef toe overgegaan om fruit uit het koelhuis in speciale verpakking te veilen. Het betreft hier cellophaan- zakjes, waarin één kilo fruit gaat en die een zodanige sluiting hebben, dat zij nimmer geschonden door de gros sier aan de kleinhandelaar en op zijn beurt door de detaillist aan de consu ment kunnen worden afgeleverd. Bo vendien bevindt zich in ieder zakje een label, waarop ras, kwaliteit en maat van het fruit alsmede de vulda- tum staan aangegeven. De consument is dus altijd verzekerd, dat hij prima vruchten ontvangt. Voorlopig heeft men 25.000 van deze ki- Iozakken aangeschaft. De verpakking geschiedt op het pakstation van de veiling. De proef zal waarschijnlijk tot Mei a.s. duren, waarna bezien zal worden of deze wijze van verkoop voortaan steeds zal worden toegepast. WALCHEREN TELT ONGEVEER 350 SOLEX-BERIJDERS. Voor de eigenaren van een Solexrijwiel er zijn er thans ongeveer 350 op Wal cheren gaf de heer A. C. H v d. Driest jn het Ned. Koffiehuis te Middelburg een uiteenzetting over de verkeerstechniek voor de solexrijders. Hij wees er op. dat spoedig, wanneer namelijk de nieuwe ver- keèrswet van kracht wordt, de onzeker heid over de vraag of Solexbezitters al dan niet een rijbewijs moeten hebben, tot het verleden zal behoren. Aan het slot van deze druk bezochte bijeenkomst werd uit de vergadering een denkbeeld geopperd om op Walcheren een Solexclub te stich ten. en waterstaat werd eveneens zon der stemming goedgekeurd. Bij de behandeling van de begro ting besprak minister Spitzen eerst de coördinatie van het verkeer.. Een coördinatiewet voor de spoorwegen achte hij niet nodig. De tarieven van de spoorwegen is er onder meer op gericht geen belangrijke vervoerverschuivingen te doen plaats hebben. De vrachttarieven zijn zoda nig, dat deze de kosten dekken en geen concurrentie aandoen aan het particuliere vervoer. Inderdaad heeft de regering aan de spoorwegen de eis gesteld, dat de exploitatie-rekening zo enigszins mogelijk sluitend wordt. De minister meende, dat men dit voordeel niet mag opofferen aan het karakter van openbaar nutsbedrijf. Wanneer het vervoer op een bepaald traject echter niet op andere wijze verzekerd is, mogen deficitaire lijnen in stand gehouden worden. N.C.V.B. in Zeeland nam afscheid van haar presidente. Woensdag kwam de afd. Zeeland van de Ned. Chr. Vrouwenbond in „De Prins van Oranje" te Goes in vergadering bijeen, voornamelijk om afscheid te nemen van de aftredende presidente, mej. Donner uit Goes, die sedert de oprichting deze func tie heeft bekleed. In de morgenvergadering werden de huishoudelijke zaken behandeld, waarbij als opvolgster van mej. Donner tot presi dente werd benoemd mevr. de Jong—Bik ker uit Middelburg en als vice-presiden- te. mevr. Bogaards uit Yerseke. Na afwikkeling van de verenigingsza ken werd het voorzitsterchap overgedra gen. De secretaresse, mevr. Langkamp- Vader uit Terneuzen, bracht hierbij mej. Donner dank voor het vele werk dat zij in de afgelopen jaren voor de afdelingen heeft verricht. De penningmtesteresse. mevr. Lighart—Schenk uit Kruingen bood de scheidende presidente namens de af delingen een fraaie schemerlamp en bloe men aan. Namens het gewestelijk bestuur werd een boekwerk overhandigd. Mevr. Dekker uit Bergen op Zoom vertolkte de dank van de Brabantse afdelingen. Tenslotte dankte mej. Donner ontroerd voor de tot haar gerichte woorden en de aangeboden geschenken, waarbij zij alle haar gebrachte eer terugverwees naar Hem. Die haar de lust en de kracht schonk. Ook aan de nieuwe presidente werden bloemen aangeboden. Mevr. Dek ker sloot de vergadering met dankgebed. 0 De heer D. L. Coomans, technisch ambtenaar bij het gemeentelijk gasbedrijf te Goes, is benoemd tot directeur van de gasfabriek te Gorredijk—Beesterzwaag. KERKNIEUWS. GEREF. KERK. Beroepen te Wolfaartsdijk K. Vegter, cand. te Voorburg. GEREF. GEMEENTE. Bedankt voor Goes en Yerseke D. L. Aangeenbrug te Dordrecht. K.A.B. Vlissingen werkt niet meer met Kringbestuur samen. Het Bestuur van de afdeling Vlissingen van de K.A.B. heeft besloten, dat de afde ling niet meer zal deelnemen aan de werkzaamheden van het K.A.B.-Kringbe- stuur en de KA.B.-Kringvergadering. Ook zal geen medewerking meer worden ver leend aan het plan van het Kringbestuur om in de as. zomer een KA.B.-meeting te organiseren te Vlissingen. De heer L. Sterzenbach, lid van de afdeling, heeft ontslag genomen als kringvoorzitter, ter wijl de heer W. Saaij, eveneens uit Vlis singen, het lidmaatschap van de Kring- Commissie voor beroepskeuze heeft neer gelegd. Een en ander houdt, naar wij vernemen, verband met de uitslag der K.VP.-stem- ming voor de samenstelling der candida- tenlijst voor de a.s. Statenverkiezingen. Deze stemming had tot gevolg, dat zowel het Middelburgse als het Vlissingse zitten de lid op niet verkiesbare plaatsen zijn gesteld. Het bestuur van de afdeling Vlis singen van de K.AJ3. is van mening, dat dit het g£t*olg is van de actie op Zuid- Beveland ten gunste van een tweetal can didates waardoor o.m. de heer F. Schets voorz. van de afd. Vlissingen der KA.B., niet meer in de Staten zal terugkeren. Deze Zuid-Bevelandse actie werd gesteund en gepropageerd door leden, met wie door de afdeling Vlissingen der KA.B. werd samengewerkt in Kringbestuur en Kring vergaderingen der K.A B. Het bestuur der afdeling is van oordeel, dat de heer Schets een grote activiteit heeft ontplooid en op voortreffelijke wijze in het bijzonder de sociale aangelegenheden heeft behandeld, en het heeft daarom gemeend, de samen werking in de Kringorganen der K.A.B. te moeten opzeggen. Besmettelijke ziekten. Blijkens de Staatscourant van 14 Maart hebben zich in de week van 26 Februari tot en met 4 Maart in Zeeland zes gevallen van besmettelijke ziekten voorgedaan. In Groede vier gevallen van diphtherie en in Middelburg twee gevallen van rood vonk Eindles van de Landbouw- huishoudcursus te Oudelande. Woensdagmiddag werd in het gym nastieklokaal der O. L. school te Oudelande, de eindles gehouden van de Landbouwhuishoudcursus van de Z.L.M. De vice-voorzitter der Z.L.M., de heer P. Scheelede Putter, sprak een openingswoord, waarin hy o.m. de aandacht vestigde op de te ope nen Lagere Landbouwschool te Oude lande. Vervolgens heeft burgemeester D. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, van Driewe gen, namens de Commissie van Toe zicht met een toepasselijk woord de diploma's en getuigschriften uitge reikt. Een diploma ontvingen de dames: M. Mol, S. Mol, J. Krijger, C. Pad mos, R. Quinten, M. Sinke, S. Hui zen, J. Minnaard en M. Sinke, ter wijl de dames S. Ovaa, G. Minnaard en M. Verbrugge in het bezit kwa men van een getuigschrift. Verschillende spreeksters en spre kers voerden hierna het woord, waar bij gewezen werd op het belang van het 1 andbouwhuishoudonderwijs. Achtereenvolgens spraken de heer C. Douw, loco-burgemeester van Oudelande, mej. G. G. Silckens, con sulente der Z.L.M., mevr. van Oeve- ren, Wolfaartsdijk, presidente van de afd. Z. Bev. West van de Bond van Plattelandsvrouwen, de heer D. J. Dees, voorzitter van de plaatse lijke afdeling der Z.L.M. en de heer J. M. Klompe, Wolfaartsdijk. als voorzitter van de Kring W. Z. Be veland van deze organisatie. Aan de leraressen en de leraar werden namens de cursisten geschen ken aangeboden. Na dit min of meer officiële ge deelte. bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen, waarbij de cursisten énkele toneelstukjes e.d. opvoerden. In de bijzondere school was een tentoonstelling van werkstukken in gericht, waaruit ook duidelijk het nut van dergelijke cursussen bleek. Commandant Marine-opleidings kamp Hilversum naar Vlissingen. Het bestuur van de afdeling Vlis singen van de Koninklijke Nederland se Vereniging „Onze Vloot" heeft de commandant van het Marine-oplei dingskamp te Hilversum, kapitein ter zee S. Dobbingh uitgenodigd om op Donderdag 13 April a.s. te komen spreken. Nu er allerWege gesproken wordt over de terugkeer van de Marine-op leiding naar Vlissingen, zal de cause rie van kap. t. z. Dobbingh zeker de aandacht trekken. Vooral ook in ver band met recente uitlatingen van deze marine-officier over de opleiding' te Hilversum. Walcherse buschauffeurs onder het mes. EXAMENS TE MIDDELBURG. In Middelburg worden momenteel bus chauffeurs van de N.V. Stoomtram Wal cheren examens afgenomen, die uitgaan van de Ned. ver. van Transportonderne mingen en die ten doel hebben deze men sen te maken tot all-round weggebruikers. Zij vormen het sluitstuk van een éénja rige P.B.N.A.-cursus. Het nut van dergelijke (landelijke) exa mens behoeft nauwelijks aangetoond te worden. Buschauffeurs hebben een zeer verantwoordelijke taak, want niet alleen besturen zij een kostbaar voertuig, doch ook dragen zij de verantwoordelijkheid voor de veiligheid van de veelal talrijke passagiers. Zij moeten bovendien voldoen de technische kennis bezitten om een eventuele storing te kunnen opsporen en zelf te kunnen verhelpen, wanneer dit noodzakelijk mocht blijken. Het is dui delijk, dat een enkel rijbewijs niet vol doende genoemd kan worden. Er worden thans 21 chauffeurs geëxa mineerd door een commissie, die bestaat uit de heren G. van Geel (N.V.T.O.), A. A. M. van Vugt (B.B.A. te Breda) en jhr. mr. D. H. van Doorn (werkgever). Eerstge noemde treedt op als voorzitter. Telkens worden drie vragen, verkeerstechniek en rijvaardigheid, vervoerskennis en admi nistratie betreffende, gesteld. Voor het schriftelijk gedeelte, dat het eerst aan de beurt komt. is 2Jfe uur uitgetrokken, voor het mondeling life uur. De chauffeurs kunnen twee soorten examen afleggen: examen A is verplicht, examen B. waar bij ook inzicht in de verkeersvoorschrif- ten wordt geëist, niet, doch indien zij voor dit laatste slagen ontvangen zij meer sa laris. zodat ook daarvoor veel animo be staat. De eerste dag slaagden acht candi dates Veere BOERENLEENBANK VIERDE 30-JARIG JUBILEUM In de Campveerse Toren te Veere hield de Boerenleenbank de 30ste jaar vergadering. Het bestuur werd geluk gewenst door de burgemeester, jhr. I. F. den Beer Poortugael. Deze wees op het belang van een boerenleenbank voor een gemeente. Namens het be stuur van dc Ring van Boerenleen banken op Walcheren bracht de voor zitter de gelukwensen over. Hij spoorde de leden aan de bank te blijven steunen. Verder werd o,m. nog het woord gevoerd door een vertegen woordiger van de Centrale Bank te Utrecht. De omzet bedroeg het afgelopen jaar 3.300.000. Het eindcijfer op de balans was 1.087.000.De spaargelden én saldi bereikten dit jaar een record. Na de verschillende afschrijvingen be droeg de winst 1.748. Dit bedrag zal in het reservefonds worden gestort. De aftredende functionnarissen wer den herkozen. Voorts werden nog enkele films op het gebied van de landbouw vertoond. Vlissingen GOUDEN BRUILOFT. Vandaag is het echtpaar A. Keerse- makerGoedhart te Vlissingen vijftig jaar getrouwd. Onder voorzitterschap van de heer C. A. Bikker vergaderde in het Strandhotel te Vlissingen de buurtvereniging Badhuis straat en omstreken. De heer Bikker deel de mede, dat in April dr. Kraan voor de buurtvereniging een lezing zal houden over de „Walvisvaart". Het financieel ver slag meldde een batig saldo van f 269.34. Het ledental was het afgelopen tot 250 gestegen. Er werd besloten het bestuur met twee leden uit te breiden. Voorts werd de wens kenbaar gemaakt weer een opvoering van een kmder-ope- rette te organiseren. Na afwerking van de huishoudelijke zaken hield ir. G. W. Pieterse een cause rie 'over de „Geheimen rondom zon, maan en planeten". Na een korte uiteenzetting over dc naam, die aan de sterrert is ger geven besprak ir Pieterse de opvattingen over de samenstelling van het heelal, zo als die door astronomen als Ptolemaeus, Galilei en Keppler is ontwikkeld. OUDERAVOND GEM. MIDDELB. HANDELSAVONDSCHOOL. Te Vlissingen werd door directeur cn leraren van de Gemeentelijke Middelbare Handelsavondschool in het gebouw der school een Ouderavond belegd. In zijn openingswoord gaf de directeur de heer A. Mets, enige korte beschouwin gen over het schoolleven, om daarna het woord te geven aan de heer A. Kruide nier. leraar aan de school. Deze sprak over „Het Handelsavond- schoolonderwijs en zijn maatschappelijke betekenis". Bij sluiting bracht de directeur spre ker dank voor zijn uitstekend betoog. Van de gelegenheid voor de ouders tot bespreking met de leraren werd daarna druj* gebruik gemaakt. Westkapelle MEERKOET RICHT VEEL SCHADE AAN. De wintertarwe, die rondom de kreek te Wêstkapelle is gezaaid, heeft veel schade van de meerkoet. De meerkoet is een vogel, die rond het water leeft en zijn voedsel vindt in de wortels van de waterplanten. Daar het water in de kreek echter niet geschikt is voor plantengroei, doet de vogel een aanval op het gewas rondom de kreek. Ook het koolzaad heeft hiervan te lijden. Wanneer de vogel bin nenkort verdwenen is, zal de tarwe waar schijnlijk opnieuw uitschieten. Toch zal de opbrengst vermoedelijk belangrijk minder zijn. GEMEENTERAAD De gemeenteraad van Westkapelle is tegen Vrydagmiddag; half drie in openbare vergadering bijeengeroepen. Oostkapelie CHR. LAGERE LANDBOUWSCHOOL. In de Chr. lagere landbouwschool te Oostkapelie zyn overgangsexamens ge weest. Bevorderd van klas 1 naar 2 werden: S. Bommeljé, Oostkapelie. A. Gideonse, Serooskerke. E. Janse, Boudewijnskerke. J. Geerse. Vrouwenpolder. Chr. Maljaars, Oostkapelie. K. Moens, Vrouwenpolder. J. Pouwer, Veere, P. Ton, St. Laurens, A. de Visser. Oostkapelie. J. Wisse, Domburg. J- v. d. Bosse. St. Laurens. W. Duvekot, Vrouwenpolder. M. Janse, Boudewijns- kerke. A. de Kam. Oostkapelie. L. Mlnder- houd. Westkapelle. C. Meijer. Seroosker ke. L. Simons, St. Laurèns. A. de Visser, Westkapelle. A. Wisse, Vrouwenpolder. Bevorderd van klas 2 naar 3: A. in 't Anker. Vrouwenpolder. A. Corré, Aagte- kerke. H. Francke, Oostkapelie. z. Francke, Oostkapelie. C. Langebeeke, Ga- pinge. K. Louwerse. Grijpskerke. W. Me lis, Gapinge. W. de Visser. Oostkapelie. D. de Buck. Domburg. C. Dingemanse. Grijpskerke. W. Francke, Grijpskerke. M. Karelse, Hoogelande. A. van Liere, Oost kapelie. P. Maljaars. Oostkapelie. A. Melse, Oostkapelie. P. Wisse. Aagtekerke. Bevorderd van klas 3 naar 4: J. Blaas, Aagtekerke. W. Coppoolse, Vrouwenpol der; H. Joosse, Gapinge. Joh. Mijers, Serooskerke. J. de Visser, Westkapelle. P. Wisse, Domburg. C. Brand, Oostkapel ie. K. Geschiere, Grijpskerke. J. Lange beeke. Gapinge. J. de Visser, Aagtekerke. S. de Visser, Oostkapelie. KUNST. Zwarte Crêpe de Chine. Amsterdams Toneelgezelschap Z.V.U.-Middelburg. Lesley Storm, auteur die met ver scheidene successtukken bewees de knepen van het toneel volkomen te kennen, schreef met „Zwarte Crêpe de Chine" een toneelspel, dat de moe derliefde als probleem beeft. Bij* Ali cia Christie, voorbeeldige huisvrouw, onberispelijke echtgenote, is de moe derliefde voor haar zoon Roy zo groot, dat als hij in het huwelijk zal treden, zij tot de slotsom komt, dat daarmede haar leven uit is. Abnormale jalouzie van Robert, haar man, jegens Roy heeft de band tussen moeder en zoon inderdaad zeer hecht doen worden, maar niemand besefte, dat het komen de huwelijk Alicia volkomen uit haar evenwicht zou brengen. Toch is dit het geval. Alicia steelt in een waren huis een nachtjapon van zwarte Crêpe de Chine een daad, die onverklaar baar schijnt en het slechts voor de psychiater, dr. Hawkins niet is. Snel weet hij het raadsel te ontsluieren en hij ontdekt, dat er een verdediging is op te bouwen, die practisch zeker tot vrijspraak zal leiden. Wordt daarvan echter gebruik gemaakt, Alicia beseft het, dan betekent dit tevens dat de sensatiepers zich van deze affaire meester zal maken en de in wezen zuivere moederliefde op zal blazen tot een schandaal. Alicia weigert daar om zich met de waarheid te verdedi gen. Zij offert zich op en gaat liever de gevangenis in. Afgezien van de ietwat tranerige slot- scene, heeft Lesely Storm van dit ge geven een boeiend en gaaf toneelspel gemaakt met het tweede bedrijf als hoogtepunt. Het stuk greep de toe schouwers en liet hen niet los. Het Amsterdams Toneelgezelschap (dir. A. v. Dalsum en A. Defresne) gaf er een voortreffelijke uitbeelding van. Loudi Nijhoff speelde dc rol van Ali cia meesterlijk, van de eerste tot de laatste seconde en naast haar dient Liane Saalborn als tweede genoemd, omdat zij als Alicia's dochter fijn ge nuanceerd, onberispelijk afgestemd spel te zien gaf, Johan Schmitz als Robert en Lo van Hensbergen als dr. Hawkins waren goed, beiden het best in het tweede bedrijf, Herman Stern- heim als Roy, Hedda van der Linde als zijn bruid en Hetty Beek als huishoud ster, hadden de bijrollen. Het publiek was zeer dankbaar en toonde dit met enthousiast applaus. Voor Loudi Nijhoff waren er verdien de bloemen. G. B. Vijftigjarig bestaan van de afdeling der B.S.C.M. herdacht. Bijzonder geanimeerd en zeer druk bezocht was Woensdagavond de feest- vergadering In het Schuttershof" te Middelburg van de vereniging „Eensgezindheid", afdeling Middel burg van dc Bond van Smedenpa troons, Constructie en Machinebouw. Een hoogtepunt van het programma was de gezamenlijke lunch, tijdens welke vele aanwezigen liet woord voerden. De vergadering werd om 6 uur ge opend door de voorzitter, de heer S. Hillebrand, die in het bijzonder de talrijke genodigden verwelkomde en vervolgens de gestorven leden her dacht. Hij gaf persoonlijke indrukken over het verenigingsleven, welke voor namelijk gebaseerd waren op de laat ste 30 jaar en waarbij vooral de na druk werd gelegd op de symbolische naam „Eensgezindheid". De secreta ris, de heer J. Schieman, deed mede deling van de vele bloemstukken cn gelukstelegrammen, die men had ont vangen en liet het licht vallen op de historie van de afdeling. Tijdens tie lunch werden vele toe. spraken gehouden. De bondsvoorzit ter, de heer M. v. d- Vocts uit Leiden, betrok in zyn gelukwensen ook de heer Hillebrand, die in verband met zyn 30-jarig lidmaatschap van de or ganisatie van het hoofdbestuur ecu met zilver beslagen en van een in scriptie voorziene voorzittershamer kreeg. De heer Kerckhaart sprak als oud lid van de Zeeuwse combinatie en de heren G. Wagenvoorde en E. Visscher, resp. directeur van de Nijverheids school te Vlissingen en de Ambachts school te Middelburg, wezen op het prettige contact tussen deze scholen en de bond, het nut van de vakoplei ding en de cursussen. HET OUDSTE LID De heer W. v. d. Kraan, secretaris van het hoofdbestuur, noemde een dracht, eenvoud, arbeid en organisa tie de vier pijlers waarop het bonds- en afdelingswerk rust. Ook de enige nog in leven zijnde oprichter van de afdeling, de heer W. Kesteloo uit Ga pinge, die ook enige jaren Zeeland in het H.B. heeft vertegenwoordigd, hield een toespraak. Eens was hij het jongste lid, thans de oudste aanwezige. Voorts werd gesproken door de direc teur van het Bondsbureau, de heer R. v. d. Meer en door vertegenwoordigers van leveranciers. De heer Hillebrand dankte tenslotte alle sprekers en richt te zich daarbij speciaal tot de heer Kesteloo. Na de lunch begon een gezellige feestavond, die tot diep in de nacht duurde. MISSELIJKE STREEK. Door een wel zeer ongenode gast is in 't duivenhok van de heer J. Brou wer te Kats vergif in het drinkwater bakje gegooid. Reeds twee duiven wa ren bij de ontdekking van deze misse lijke streek dood, terwijl de andere er slecht aan toe waren. Ook in andere duivenhokken is ver gif gestrooid. De heer J. de Witte Sz., vroeger amb tenaar ter secretarie te Koudekerke, thans ambtenaar te Westzaan, is benoemd tot gemeente-ontvanger, tevens commies in de gemeente Schoorl. (N. H.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2