Zó dwingt de GPoe bekentenissen af JIMMY BROWN, sportheld no. 1 Bulgaar Shipkov vertelt Zeeuwse Almanak Steun voor Seretse Chr. Jongemannenverenigingen IN AUSTRALIË GROEIEN DE OESTERS „VOOR HET PLUKKEN" WOENSDAG 15 MAART 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Duivelachtige uitp uttingsmethoden. Op dezelfde dag, waarop de Nederlander -Louwers In Praag tot vijf tien jaar gevangenisstraf veroordeeld werd, publiceerde de Amerikaan se regering een document, dat merkwaardig genoeg in Nederland niet de aandacht kreeg, die het verdient. Het geeft een antwoord op de vraag, die de wereld reeds sinds de be ruchte zuiveringsprocessen in Moskou van 19361938 gesteld heeft en die opnieuw actueel is geworden door het proces tegen Mindszenty, de 15 protestantse Bulgaarse leiders en de Amerikaan Robert Vogeler. Hoe krygen de Russen de bekentenissen uit de mensen? Het eerste Sovjet-slachtoffer, dat I manier je die uit moest voeren en verteld heeft, wat er met hem ge- wie je daarbij moesten helpen. Aan beurde, is Michael Shipkov, een Bul- wie en hoe bracht je rapport uit? gaar. Shipkov was een vertaler van de Amerikaanse legatie in Sofia, die zonder werk kwam, toen enkele we ken geleden de diplomatieke betrek kingen tussen Amerika en Bulgarije verbroken werden. Hij bevindt zich thans in handen van de geheime Bulgaarse staatspolitie voor de tweede maal. De eerste maal werd hem de valse bekentenis afgedwon gen, dat hij een spion was geweest voor Amerika en Engeland. Daarna zond de politie hem terug met de opdracht bij de Amerikaanse legatie te spionneren voor de Bulgaarse le gerleiding. In de plaats daarvan schreef hij een verslag van zijn 32 uur durende verhoor en overhandig de dat aan de Amerikaanse ambas sadeur met de opdracht dit te publi ceren als de Communisten van zijn bekentenis gebruik zouden maken. Het verslag werd gepubliceerd toen de Amerikanen hoorden, dat Ship kov nu officieel wegens spionnage was gearresteerd. ARRESTATIE. Shipkov werd voor de eerste maal gearresteerd op Zaterdag 20 Augus tus 1949, toen hij naar de tennisbaan fietste. Hij werd in een vertrek ge bracht, met aan de ene muur een enorm portret van Lenin, aan de andere een lijst met de woorden: „Ge nadeloosheid voor buitenlandse agen ten" Zeven functionarissen bemoeiden zich met hem. Er waren 'twee groe pen van mindere goden, die werk ten in ploegen van twee, waarvan er altijd één bij de hand was. Boven dien waren er twee hogere autori teiten tussen de 30 en 40, die het verhoor leidden. De anderen letten alleen op. De leider klein, brutaal, met 'n uitdrukkingsloos gelaat was zeer scherp, streng en ter zake, zeer zelf verzekerd. Hij wist meer van mij, dan ik zelf, zo vertelt Shipkov. Hij begon met een anti-vaderlandse daad in herinnering te brengen, daterend uit 1945. Ik was toen op de eenden- jacht geweest op de Donau met een Engelse generaal en mijn ondervra ger vertelde dat hij ons persoonlijk geschaduwd had in de vermomming van een jager uit die streek. DWANG. „Ik kreeg bevel om met mijn ge zicht tegen de muur te gaan staan op een afstand, die het mij nog juist mogelijk maakte de muur met mijn vingertoppen aan te raken als ik mijn armen strekte. Daarna moest ik ongeveer 20 centimeter achter uit gaan, met mijn hielen op de vloer blijven staan en mij tegen de muur in evenwicht houden met slechts één vinger van iedere hand. Terwijl ik zo stond, begon dè ondervraging. Ik herinner mij, dat jk kramp kreeg in de spieren van mijn benen en schou ders, en dat mijn armen en benen begonnen te trillen, dat mijn twee vingers doorbogen onder mijn ge wicht, rood werden en stekende pijn deden. Ik herinner mij, dat ik na enige tijd baadde in mijn zweet en flauw dreigde te vallen, hoewel ik mij niet inspande. Als ik trachtte mijn vingers te verwisselen, werd ik onmiddellijk tot de orde geroepen. En als het beven zo hevig werd, dat ik in elkaar dreigde te zakken, lie ten ze mij gaan zitten en spreken. Ik kreeg enkele minuten om op adem te komen en mijn gelaat af te dro gen, maar als ik verklaarde, dat ik onschuldig was, moest ik weer te gen de muur gaan staan. Na enkele uren bezweek ik en deelde mede, dat ik bereid was alles te vertellen wat zij wilden. DE VRAGEN. Hier moet ik iets n\eer over hun methode van ondervragen zeggen: Je bent een spion en een verrader. Vertel ons wat je taak was en van wie je je opdracht kreeg, op welke Een van de twee hooggeplaatste amb tenaren stond erop, dat ik verklaar de, waarom ik het meest met de Engelsen sympathiseerde en waar om ik bereid was voor hen de Ame rikanen te bespionneren. Algemeenheden en vage verklarin gen werden niet geaccepteerd. Dit duurde voort uur na uur, de ganse nacht, de volgende dag, zonder pau ze of einde. Hoe kan ik het uitleg gen? De enige strohalm, waaraan ik mij vast kon klampen, is de indruk dat mijn lege hersens zochten' naar een mededeling, die hen tevreden zou stellen, of die klopte met het mo del, dat ik zo vaak in de kranten had gezien. Als ik ophield met praten en klaagde over vermoeidheid, of beweerde dat ik my niets meer her inneren kon, als ik om rust vroeg, dan ware# er opnieuw de muur en de stompen en klappen in mijn nek. En daarbij kwam dan de wetenschap, dat ik weer uitgeput zou worden en weer alles zou zeggen Ik vroeg hen mij niet te dwingen beschuldigingen te uiten tegen on schuldige personen, personen van wie je zeker wist, dat zij nooit iets gedaan hadden. Er kwam geen ant woord. Vertel verder, spreek GEEN HAAT. Zelden kon ik bij de ondervragers enige antipathie ontdekken, of haat tegen mij persoonlijk. Er was slechts een obsessie van aanbidding voor 't communisme en haat tegen de Ang- lo-Amerikaanse afkeer daarvan alles wat de dagbladen daarover schrijven is voor hen onaantastbare waarheid. Zij moeten beschouwd worden als vurige aanhangers van een leer. Zij hebben geen fantasie, geen denkvermogen, geen gevoel maar wel onwankelbare trouw en geloof in hun eigen zaak. TEVREDEN. Zondagavond laat waren zij ein delijk tevreden. Zij gaven mij een glas water, een snede brood, die ik niet kon eten, veranderden van hou ding. Ik kreeg een sigaret en tijd om op mijn verhaal te komen en mijn benen te bedwingen, zodat ik kon opschrijven, wat ik hen verteld had. Ik ging naar huis en naar bed. :heidmgsvermogen keerde terug op Maandag 22 Augus tus. Ik besloot mij zelf te bevrijden van de valse verklaringen, die ik had afgelegd. Daarom schreef ik dit rapport en ik verzoek de legatie er gebruik van te maken, zodra de re gering mijn afgedwongen bekente nissen publiceert. Voor de Amerikanen Bulgarye verlieten, heeft de ambassadeur ge probeerd toestemming te krygen om Shipkov mee te nemen. Vergeefs. Na hun vertrek werd Shipkov ge grepen. Demonstratie met kleuren televisie te Hilversum. EERSTE PROEFNEMING IN EUROPA. In Hilversum zullen de eerste de monstraties van kleurentelevisie wor den gehouden tusen 20 en 31 Maart. Dit is de eerste keer, dat een derge lijke proefneming op het vasteland van Europa geschiedt. De AVRO organiseert deze demon stratie tijdens de Jaarbeurs in samen werking met de Nederlandse vertegen- woordigers van de Britse radio-firma Pye Ltd. te Cambridge. Deze firma gaf in Engeland de eerste demonstra ties tijdens de radiotentoonstelling 1949 in Olympia-hall te Londen. In Nederland wordt dit evenement georganiseerd in de zalen van het Hof van Holland te Hilversum. Op 20 Maart zullen autoriteiten en vertegen woordigers van de pers met de tele visie in kleuren kunnen kennis ma ken. Zij, die kaarten bij de AVRO aanvragen, zullen op de dagen nadien, voor zover er ruimte is. de kleuren- uitzendingen kunnen volgen. Eigenlijk iïs het woord uitzendingen onjuist, aangezien de transmissie der gekleurde beelden beperkt wordt tot het Hof van Holland. Van de opname studio uit worden de beelden recht streeks via een kabel naar de zes ont vangers, die in andere ruimten staan opgesteld, overgebracht. De demon straties hebben slechts een experimen teel karakter. Kinderbijslag gewijzigd. Het Staatsblad van Dinsdag bevatte de wet van 23 Februari tot wijziging van de kinderbijslagwet. Ingevolge deze wet wordt de kinder bijslag voor h'et eerste kind 0.42, voor het tweede en derde kind 0.46 en voor het vierde en volgende kind 0.57. Volgens de oude regeling wa ren deze bedragen resp. f 0.40, 0.44 en 0.54. De wet heeft terugwerkende kracht tot 1 Januari 1950. In het eindklassement van het water- polotournooi van de Midden-Amerikaanse spelen eindigd Curagao op de tweede plaats. Met nog twee wedstrijden te spelen staat Curasao in het voetbal tournooi op de eerste plaats, maar het elftal is weer naar huis gegaan. Het Wereldgebeuren De kwestie Seretse Khama, waar over vorige week in deze rubriek ge schreven is, blijft in geheel Engeland verontwaardiging wekken. Ook in de landen van het gemenebest wordt heftig geprotesteerd tegen het besluit van de Engelse regering om Seretse te verbannen, alleen Zuid-Afrika is tevreden. De vraag of de verbanning van Seretse wettig is wordt vandaag in het Lagerhuis besproken. Verscheidene Lagerhuisleden heb ben vrage«: ingediend en zeker zal de regering ernstig rekening moeten houden m< de publieke opinie. Over al in Engeland worden comité's opge richt om Seretse bij zijn stryd te^en het besluit van de Engelse regering te steunen. Geen enkel stamhoofd van de Bamangwato's in Beetsoeanaland kwam gisteren opdagen op de verga dering, die was belegd in Serowe, de hoofdstad, door de» Engelse Hoge Commissaris, sir Evelyn Baring. De ze wilde officieel aan de stam mede delen, dat hun Seretse Khama voor vijf jaar was verbannen om te voor komen, dat hij opperhoofd zou wor den. De afgezanten van de Bamangwa to's, die Seretse Khama. met alk- macht steunen bij zijn pogingen om opperhoofd te worden, waren reeds lang op de hoogte van het besluit van de Engelse regering. Zij en de blanke Engelse vrouw van Seretse Khama hebben besloten de Engelse commissaris links te laten liggen. Het was het huwelijk met een blanke vrouw dat voor Seretse alle moeilijkheden veroorzaakte. Maandag werden in Londen pro testdemonstraties gehouden tegen de Engelse minister voor betrekkingen met het gemenebest. Onder de orga nisators van de betoging waren ver scheidene socialistische Lagerhuisle- den. Dit duidt er op dat de Labour-re- gering de kwestie-Khama niet licht vaardig kan behandelen. In socialis tische kringen denkt men er over in het Lagerhuisdebat van Woensdag te gen de regering te stemmen of zich te onthouden als het op een stemming zou aankomen. Omdat Conservatie ven en Liberalen herhaaldelijk hun verontwaardiging over de behande- bepaalde "taak. Daarvan trekken en I ^düTgen^dal^ooT^zhn overal in lin& v*n Serets« Khama: hebben "ij- reizen er tien voortdurend door het volleitnsr I ?esProken- ?ou d« regering van Att- vu"c I lee op deze kwestie haar nek breken. Zeeland trekt, zoals wij reeds ge- i aidus een veronderstelling van de meld hebben, ditmaal op naar Ter- j correspondent van de „Volkskrant" Vanavond zullen we het weten. Op 5 Mei a.s. wordt de tentoonstelling „Mylpaal 1950" in de parken Sonsbeek en Zijpendaal te Arnhem officieel geopend. Hier zal het pu bliek kennis kunnen nemen van alles wat er in de afgelopen vijf jaar in ons land werd gepresteerd. Arbeiders zyn bezig met liet optrekken van paviljoens. In totaal zullen er ongeveer 20 verrijzen. De provinciale bondsdag te Terneuzen. Zoek ie wea door de wereld" I betekenis blijken te zijn. Ook als va- Je weg 000r ae were,a cantie-centrum wordt dit zeer ge- T„ I zocht en is dit een ideaal gebouw Nog altyd neemt deze Jeugdorga- met het daaraan verbonden park en msatie m Nederland een voorname gejegen jn één der mooiste streken plaats m. Ook m 1949 kon het weik yan Qns Jand yoor de jtomende maan- worden voortgezet m de afdelingen. den reecjs bijna geheel besproken. Ringen Prov. Commissieen en m De zomerkampen worden weer landelijk verband. gehouden te Hulsthorst. Oud Leus den, Texel en Baarn. Op 17 en 18 Mei zal de Nationale Bondsdag gehouden worden in Zwol le. Circa 7500 bezoekers worden daar verwacht. Wat de staf betreft is het verheu gend te vernemen, dat het plan, zo als het Bondsbestuür dat enkele ja ren geleden maakte, geheel kon wor den Uitgevoerd. Buiten de kantoor mensen op Singel 58 te Amsterdam, die dag aan dag het hele raderwerk van dit Verbond in gang houden, beschikt het C. J. M. V. nu over niet minder dan zestien mannen, die NAAR TERNEUZEN. Op de 2e Paasdag (10 April a.s.) worden in het gehele land de Prov. hun tijd en kracht geven aan 'n Bondsdagen gehouden. land, om door persoonlijk contact hulp en raad te geven. Het militai re werk bleef doorgaan en zal wor den voortgezet tot de laatste man thuis-vaart. 100-JARIG BESTAAN. Nog enkele jaren scheiden ons van het honderdjarig bestaan van het Verbond. Er is al een commissie benoemd, die plannen voor de vie ring van dit eeuwfeest zal ontwer pen. Ook voor het verenigingswerk in 1950 werden reeds vele voorbereidin gen getroffen. Cursussen en leiders conferenties zullen op vele plaatsen gehouden worden. Het buitenhuis, de „Ernst Sillem Hoeve" te Lage Vuurse, zal daarbij weer van grote Zij groeien aan de rotsen en kosten heel weinig. (Van onze correspondent). HAWKSBURY RIVER, MaartAls rasechte Nederlander zit mjj het zwerven langs zee en rivier in het bloed. Thuis was ik het liefst b\j de vis sers Katwjjk en Scheveningen, in Monnikendam en Broek-in-Water- land. Nu verliest een vos wel zyn haren maar nooit zyn streken, ook al trekt hij de halve wereld rond naar een nieuw vaderland aan de andere zijde van de aarde. En zo heb ik ook hier mijn weg gevonden naar de vis sers langs de waterkant. NOG ALTIJD OPDOOi: Toen na de korte vorstperiode van deze winter de dooi inviel, zijn er bij lal van provinciale wegen witte bor den geplaatst, die betekenden, dat die wegen niet met vrachtauto's bereden mochten worden. Het was een viaat- regel, die even het verkeer ontwricht te en aan de bevolking van dorpeii, die aan tertiaire wegen liggen, nog al ivat ongemak bezorgde. Niettemin: het verbod was begrijpelijk. Maar ieder een hoopte, dat de borden weer snel zouden verdwijnen. Merkwaardig genoeg staan zij er nog steeds. En dus zijn er twee dingen mogelijk. Of wel de provincie heeft vergeten de borden te laten verwijderen. Of wel de opdooi duurt in Zeeland nog altijd voort. Wij houden het op het laatste. Want in de eerste plaats is dat gezelliger en in de tweede plaats vergeet de pro vincie nooit iets en in de derde plaats is het misschien de bedoeling, dat de blanke houten borden in de toekomst beschilderd worden en dan een per manent plaatsje krijgen. Maar haal er dan ook snel de verf kwast bij. Visserij echter primitief. Hier aan de monding van de brede Hawksbury River, ten Noorden van Sydney, die zich in honderden bebos te baaien en inhammen als Noorse fjorden het land indringt, heb ik de vissers en de oesterkwekers de kunst afgekeken. Daar heb ik voor de lunch gratis en voor niemendal mijn dozijntje heerlijke oesters van de rot sen geplukt. Natuurlijk niet uit de oester-bedden der kwekers, want daar mag men niet aankomen, maar van een klein stukje van de duizen den mijlen rots, waar iedereen net zoveel oesters kan plukken als zijn hart begeert en zijn bloedende vin gers hem toestaan. Het vijfde werelddeel is het land der oesters het land waar de lui wammes zijn dozijntje koopt voor 80 cent, en waar de meer avontuurlijk aangelegde ziel ze zelf gaat plukken langs de waterkant. En daar hoeft hij niet eens zover vóór van huis te gaan. Hij kan ze. wanneer hij in Syd ney in de buurt van de grote baai woont, een paar honderd meter van zijn voordeur gaan plukkén. Kleintjes natuurlijk, want in al die drukte hebben ze geen tijd om groot te wor den. OESTERS. OESTERS, OESTERS. Oesters, oesters en oesters, waar men ook maar langs deze rotsige baaien en kusten loopt. Heerlijke, verleidelijke oesters. Maar oesters waar je wat kapotte vingers voor over moet hebben, want het zyn de scherp gekante en grillig gevormde rots-oesters en niet de platte en gladde modder-gcvallen van de Zeeuwse wa teren. Zij zijn in dit gezegende land wat de haring is in het koude Noorden. Alleman's kost voor elk uur van de dag en de nacht. Men kan er nooit genoeg van krijgen en de oester-kwe kers kannen er dan ook nooit ge noeg van kweken. Want niet alleen eten de acht millioen Australiërs voor ruim drie millioen gulden aan oesters op (en vragen om meer) maar de Australische oester gaat naar verre landen als Singapore en Honolulu, En dan te weten, dat deze oester ook nog kieskeurig is, want hij leeft al leen langs de rotsige kust van de staat Nieuw Zuid Wales en het Zui delijk deel van Queensland. Men denke zich oesters niet in ter men van dozijnen, maar van aardap pelzakken vol! Honderd dozyn per zak! Zo'n zak brengt de kweker een 65 gulden op en daar verdient hy on danks het risico van het getij, weer en ziekten nog behoorlijk aan. Vijf en dertig duizend zakken wisten de Miester-kwekers van Nieuw Zuid W»s het vorig jaar uit het water te hal«i. Maar noch hun zwoegen, noch alle inspanning van de mannen der wetenschap vermogen gelijke tred te houden met de eetlust van de oester- liefhebbers in dit oester-land. Dertig dozijn oesters in de tijd van een uur is het Australische eetrecord. Aangemoedigd door een prijs van 100Ó gulden probeerde juffrouw Maie Downie uit Sydney het record te bre ken. doch zij moest bij 21 dozijn plus 4 stuks haar pogingen opgeven. In het veen kijkt men niet op een turfje. DE VISSERIJ. Ben ik hier onder de indruk ge raakt van de Australische oester en zijn kweker, ik kon die bewondering niet voelen voor de visserman, hoe romantisch zijn hutje op het smalle strandje tussen de machtige rotsblok ken en zijn rustiek binnenhaventje ook .mogen aandoen. In vergelijking met de Nederlandse beroepsvisserij is het hier maar een primitief gedoe met lijnen en kleine netjes. De meeste vissers gaan de machtige oceaan op in ongelukkige kleine bootjes en het is een wonder, dat zij er meestal nog zo goed afkomen. Maar gezien de pri mitieve opzet en de vele andere hin dernissen. die de natuur de Australi sche visser in de weg legt. maakt hij met zijn vier metrieke ton per vis serman nog niet eens zo'n heel gek figuur. Het is natuurlijk wel niets vergeleken bij de 28 ton per Engelse visser, de 15 van de Amerikaanse en de67 van de IJslandse, maar het doet toch niet onder voor Schotland en New Foundland. Het feit, dat Australië wat de tota le opbrengst van vis betreft, helemaal onderaan de wereldlijst staat 45.000 metrieke ton tegenover Japan's 3.7 millioen, Amerika's 1.8 millioen en Rusland's 1.6 millioen ton toont aan, dat de gehele visserij hier nog maar pas in de kinderschoenen staat. neuzen. Hier worden ongeveer 1000 bezoekers verwacht. Het merendeel zal te Temeuzen met de boot van Hoedekenskerke om circa 8.30 uur aankomen. Direct zal dan een mars gemaakt worden door de stad. Me dewerking verlenen daarbij de sig naal-afdeling van de Christelijke Gymnastiekvereniging E.M.M. te Terneuzen en de Tamboer- en Pij percorpsen te Biezelinge, Goes en Middelburg. HET PROGRAM. Belgische voetbalbond on de tweesprong. Hoofd- en eerste klassers willen eigen bond. De Belgische Voetbalbond, die de laatste tijden heel wat moeilijkheden De dag wordt aangevangen met u, een korte samenkomst in de Ned. te verwerken heeft gekregen met de Herv. Kerk, waarin de voorzitter zaak-Verdyck, die zelfs voor de der Prov. Comm. Zeeland, ds. A. de rechtbank uitgevochten zal «orden. höoept te voerem'Daarna vfndt^ voor een prohteem, dat. sing plaats, en gaat de ene helft wannéér het niet goed wordt aan- naar het Concertgebouw en de an- gepakt, misschien wel het einde van dere helft naar het Luxor-Theater.de bond kan betekenen. Na de middag-pauze wordt dan weer van zalen gewisseld. In het I Acht en veertig Belgische voetbal- Concertgebouw zal door Terneuzen- clubs hebben een tien jaar oud plan se speelsters en spelers, onder lei- weer te berde gebracht. Het plan. ding van de heer F. Leroux, worden dat al die tijd een beetje als stok opgevoerd: „De poets van Akker- achter de deur heeft gefungeerd, be lust", terwijl in het Luxor-Theater j oogd het instellen van een eigen fi de bekende voordrachtkunstenaar (nancieel onafhankelijk competitie- Wim Berkhemer zal declameren, af-lichaam binnen het raam van de gewisseld met zang van mevr. M. [bond voor de 48 clubs van de ere-en Riemensde Fouw, die zal worden eerste divisie. begeleid door mevr. Bliek. Deze clubs hebben het plan weer Om 16.15 uur is er dan weer een :"*ar VoreI?. pwhoven, omdat niet gezamelijlce bijeenkomst in de Ned. j™V, nu" als kostwinner voor de Herv. Kerk. Spreker is daar ds. H. ibond ,te fungeren en dan na afloop J. van Heerden van Rotterdam, lid df. competitie, wanneer de buit van het Bondsbestuur. Als Bonds- i ïfj f, al -UT' eea kIem aan" onderwerp is voor dit jaar gekozen: u worden. ..Zoek je weg door de wereld." gedeelte is zo klein, omdat m 'er met minder dan 2400 clubs zyn. Tenslotte verenigen alle bondsdag- waaronder het door de 48 clubs vel bezoekers en belangstellenden zich diende geld wordt verdeeld voor een korte samenkomst op de De clllb5 zijn v00ral ontstemd oni. Markt- ;dat zij bij elke stemming op een De gezamenlijke Tamboer- en Pij- bondsvergadering verre in de min- percorpsen zullen een taptoe blazen, derheid zijn en dus steeds aan de wil terwijl de heer J. C. Gordeau, dis- tricts-secretaris bij 't C.J.M.V., een kort woord zal spreken. Onderwerp: „De kans van je leven." Het belooft voor Terneuzen een drukke dag. Zo streeft het C.J.M.V. er naar. dat in al haai' afdelingen het besef wakker wordt, dat bij het^eeuwfeest in 1953, men een Verbond wil heb ben, dat op alle punten gaaf is en gezond en geestdriftig voor de ge meenschappelijke taak: Jongeren door andere jongeren bekend te ma ken met het Evangelie van Jezus Christus, aan Wie ieder jong leven behoort en moet zijn toegewijd. 28. De een na de ander reed hem voorbij en ver dween uit het gezicht. Jimmy hoorde het driftige gekras van hun schaatsen over het ijs en toen dat geluid was weggestorven was hij alleen op het ijs. Hij krabbelde alleen voort door het duister van de nacht, zwoegend en struikelend, 'vallend en nog eens vallend. En het slot van het liedje was dat hij geheel uit het veld geslagen aan de kant van het ijs ging zitten en slechts aan één ding dacht. aan zijn bezem, waarmee hij als baanveger ten slotte nog een boterham en een warm plekje bij de kachel kon verdienen. Wat doe ik hier in de kou, dacht Jimmy. Ik wou, dat ze met hun Elf stedentocht in de lucht vlogen. Heb ik gevraagd om mee te mogen doen? van de honderden andere clubs zijn onderworpen. Europeanen in Djakarta wegens smokkel gearresteerd. De Indonesische politie heeft 17 personen, waaronder 12 Nederlandse politie-ambtenaren, gearresteerd, na dat zij op het spoor was gekomen van een complot tot het smokkelen van wapens. Nadat de politie bij toeval een groot wapenarsenaal ontdekt had, volgden arrestaties. Onder de gearresteerde Nederland se politiemènsen zouden zich een com missaris en een inspecteur bevinden, verder een Nederlandse burger en 4 Indonesiërs. De ontdekking van de wapenopslag plaats geschiedde, toen de politie een huiszoeking deed bij een Nederlander, die gedurende het weekeinde in hech tenis was genomen wegens het bezit van een gestolen motorrijwiel. Op een verborgen plaats werden toen hand granaten, geweren, mortieren, auto matische wapenen, pistolen en muni tie aangetroffen. Van de zijde der politie wist men niets van enige poli tieke drijfveer achter deze organisa tie. Nieuwe Philipscamera. Binnenkort zal een automatische Phi lips fotoflitscamera in de verkoop komen, waarbij de flits-uitrusting, een reflector voor de flits-lamp. een batterijhouder en een controle-inrichting ingebouwd zijn. De bediening van deze ..bliksemlichtca mera" blijft bij buitenopnamen zonder en bij binnenopnamen met flitslicht het zelfde. Deze camera heeft een reflectie- vrije lens met aangebouwde zonnekap. een automatische vergrendeling tegen dubbele opnamen, een drukknopinrichting voor controle van het stroomcircuit en een oogzoeker. Het foto-formaat is zes bij zes centimeter, zodat op een filmrol van zes bij negen twaalf opnamen gemaakt kunnen worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3