NIEUWS UIT ZEELAND DE „JAGERSFONTEIN" AAN DE V.N.S. OVERGEDRAGEN 10 WALC MEREN WALCHERSE SCHOOLJEUGD IS GOED GEVOED Nieuwe deviezenre^eling voor Indonesië Woningbouw in 1952 vrij ct Voorjaarswerkvergadering Aanb0"eWMiddeïburge Kerk C.J.M.V. Gezichtsscherpte is onvoldoende j'-ï-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 13 MAART 1950 Tijdens officiële proefvaart van Vlissingen naar IJmuiden. Tal van autoriteiten maakten deze reis mede. Tydens een officiële proeftocht van het m.s. „Jagersfontein" van Vlissin gen naar IJmuiden heeft de Holland- Af rika ljjn dit schip van de Koninklij ke Maatschappij „De Schelde" over genomen. Een groot aantal gasten had zich omstreelcs elf uur te Vlissin gen ingescheept. Onder hen bevonden zich tal van autoriteiten, o.w. vice-ad- miraal N. A. Rost van Tonningen, chef van het militaire huis van H.M. de Koningin, vice-admlraal jhr. E. J. van Holthe, chef van de marinestaf, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Commis saris der Koningin in Zeeland, mr. E. J. M. H. Bolsius, waarnemend com missaris der Koningin in Zuid-Holland en mr, B. Kolff, burgemeester van Vlissingen. Nog voor de kust van Walcheren uit het gezicht verdwenen was, werd het schip overgedragen. De directeur van „De Schelde", de heer J. W. Hup- kes en de heer G. W. Bakker, admini strateur van de Verenigde Nederland se Scheepvaartmaatschappij, voerden hierbij het woord. REDE VAN DE HEER HUPKES. De heer Hupkes verzekerde in zyn toespraak dat er veel arbeid en ener gie aan het schip zyn gegeven. Hij prees het werk en de prettige samen werking en deed zijn woorden verge zeld gaan van een hartelyke dankbe tuiging. Hij hoopte, dat de „Jagers fontein" een gelukkig en succesvol schip zou zijn en wenste het goede reis en behouden vaart. De heer Bakker releveerde de ge schiedenis van het schip en en bracht hulde aan „De Schelde". Namens de V.N.S. nam hij daarop het schip over om vervolgens het commando over te dragen aan kapitein R. J. L. Brouwer. De vlag van „De Schelde" werd daarop gestreken en de vlag van de V.N.S. ging in top. Ondertussen werd het „Wilhelmus" gespeeld. Aan een lunch gedui'ende de proef vaart voerde jhr. ir. A. C. A. van Lidth de Jeude namens de raad van commis sarissen van „De Schelde" het Woord. Omstrcyj 7 uur arriveerde de „Ja gersfontein" te IJmuiden. Het schip zal op 18 Maart zyn eerste reis ma ken. Regering èn exporleurs zouden er wel bij varen. Het nieuwe stelsel voor de toewijzing van deviezen, dat door de minister van voorlichting der R.I.S.. Mononoetoe. in een regeringsverklaring voor de radio werd uiteengezet, werkt voor de expor teurs als volgt: Bij het aanbieden van een exportwis sel wordt allereerst het provenu van de buitenlandse deviezen in Indonesisch cou rant uitbetaald; daarnaast ontvangt de ex porteur een z.g. deviezencertificaat ten bedrage van de helft van het aan hem uitbetaalde bedrag in Indonesisch cou rant. Dit certificaat bezit grote waarde omdat dit, tezamen met de invoervergun ning of deviezenvergunning, recht geeft op het aankopen van buitenlandse devie-' zen ten bedrage van de nominale waarde van het. certificaat. Het is te verwachten aldus de mi nister dat de prijs der deviezenceröfi- caten, gezien de huidige vraag en het te verwachten aanbod, zal komen te liggen in de buurt van 200 pet. der nominale waarde. In de praetijk zal de exporteur, zo hij zeli geen deviezenvergunning bezit, zijn deviezen-certificaat aan banken verkopen, die deze doorverhandelen aan importeurs. De exporteur kan deviezencertificaten niet aan derden behalve banken ver' kopen. De geldigheidsduur der certifica ten bedraagt 30 dagen. De helft der opbrengst van de verkoop der certificaten komt ten goede aan de exporteurs, de andere helft aan de re gering. Dit laatste is noodzakelijk, gezien het zeer aanzienlijke tekort op de begro ting. De maatregel is zeer voordelig voor de export en zal deze in hoge mate sti muleren, waardoor meer deviezen be schikbaar zullen komen voor de aankoop van goederen, aldus de regeringsverkla ring. Volgens de regeringsverklaring behoeft de wijziging niet te betekenen, dat de prij' zen der invoergoederen op de vrije markt zullen stijgen. Integendeel wordt ver wacht, dat door het ruimere aanbod de prijzen op de vrije markt belangrijk zul len dalen. Gedurende 3 maanden zal voor de lo pende delegaties ten behoeve van parti culieren de prijs der certificaten voor re kening van 's lands schatkist genomen worden. Teneinde ongewenste excessen te voor komen heeft de regering tegelijkertijd 'n algemeen verbod uitgevaardigd tot prijs verhoging van in het binnenland gepro duceerde voedingsmiddelen, importgoede ren en diensten. DELEGATIES. Voor alle overmakingen naar het bui tenland (premies voor levens- en pen sionsverzekeringen, delegaties voor het onderhoud van gezinsleden enz.) dienen, naast buitenlandse deviezen tegen de of ficiële koers, certificaten te worden aan gekocht tegen de geldende koers. In overeenstemming met de overeenkom sten van de Ronde Tafel-conferentie zul len er geen veranderingen optreden in de delegaties van de Nederlandse ambtena ren in Indonesië en de regering vertrouwt er op, dat de particuliere werkgevers voor hun werknemers de benodigde certificaten zullen aankopen. EERSTE OORDEEL. In de kringen der exporteurs achtte men de nieuwe regeling niet ongunstig en verwachtte men. dat de meeste handela ren de in de laatste maanden opgestapel de voorraden in vrij grote partijen tege lijk voor de export beschikbaar zullen stellen. De importeurs wensten nog geen uit gesproken mening ten aanzien van de nieuwe maatregelen naar voren te bren gen, zij meenden, dat de nieuwe regeling eerst aan de praetijk dient te worden ge- toest. De bankdirecties voorzien een extra toe vloed van administratieve arbeid, die, ook in verband met de moeilijke personeels- situatie, mogelijk een stagnatie zal veroor zaken. ZEEVAARTSCHOOL TERSCHELLING 75 JAAR. Op 1 Januari 1875 werd de zeevaart school ..Willem Barentsz" op Terschelling opgericht. Het 75-jarig jubileum zal Vrij dag 31 Maart a-s. gevierd worden. Mededeling van minister In 't Veld te Doetinchem. Tyedens een rondgang door enige nieuwe wijken met het college van B. en W. van Doetinchem, zeide mi nister In 't Veld. dat hy veel ver trouwen heeft in de woningbouw in het algemeen. De mlniter hoopt in 1.952 het bouwen vry te kunnen laten, al zul len er dan vermoedeiyk nog wel voorwaarden worden gesteld. De mi nister is van oordeel dat het beter is, dat er een stimulans tot bouwen ontstaat en dat de aannemers weer zo spoedig mogelijk kunnen concur reren. Het ligt in zijn bedoeling om, wat de toewijzingen van bouwvolume be treft, industrieplaatsen (waarondex* ook Doetinchem), te bevoordelen, omdat hy dit economisch verant woord acht. Voorts is de minister van plan om een subsidie in één keer te geven voor woningen van particuliere bouw, die met rijks subsidie zyn gebouwd. Nu wordt 'n bepaald bedrag per jaar gegeven door het Rijk. Oo.k in de Sowjet-Unle werd Zondag gestemd. In de Sowjet-Unie is het Zondag een dag van algemene verkiezingen geweest. Tegen acht uur des morgeus open den (lc stemlokalen in het goholc land, van Wladiwostok In het Oosten tof Leningrad in het Westen, hun deuren voor de verkiezing van 1.303 leden van Opperste Sowjet. Naar Tass meldt, heerst overal een vacantiestemming. De besneeuwde straten van Meskou waren Zondag ochtend voor het opgaan van de zon verlicht door millioenen gekleurde lampen. Ook de andere grote steden waren feestelijk versierd met vlaggen en portretten van de nationale leiders en de plaatselijke candidaten. Censuur.... De nationale censuurdienst van de Unie van Zuid-Afrika heeft 15.000 exemplaren van het Lon- dense weekblad „Daily Min-or" in beslag genomen, omdat er een foto in voorkwam van een ncgerbokser, George Washing ton, die zijn blanke tegenstan der, Dick Matson, naar de plan ken had gezonden. Alleen de abonnees hebben 't blad ontvangen. In de Unie van Zuid-Afrika zijn bokswedstrij den en andere sportwedstrijden tussen blanken cn kleurlingen verboden. Zeeuwse autoriteiten naar Edinburgh. Vandaag vertrekken de Commissaris der Koningin in de provincie Zee land, jhr. mr, A. F. C. de Casembroot en de wnd. burgemeester van Middel burg, de heer J. W. Kögeler, naar Schotland, waar zij Vrijdag in Edin burgh de reünie zullen bijwonen van de officierenclub der 52e Laagland-di visie. Zoals bekend had deze divisie een groot aandeel in de bevrijding van Walcheren. Zaterdag is de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, in gezelschap van de heren J. L. Verhagen en E. Smit. resp. voorzitter en directeur van het Vlissingse V.V.V., naar Engeland vertrokken, waar zij in Folkestone be sprekingen zullen voeren in verband met de a.s. hervatting van de touris- tendienst Vlissingen-Folkestone en 't te verwachten touristenverkeer tussen beide steden. De heer Kolff reist later ook naar Edinburgh. Vogelpest in Zeeuwsch-Vlaanderen. Vrijdag heeft de dierenarts Colsen uit Hulst op het bedrijf van de landbouwer H. Picavet te CUnge een geval van vogel pest onder kippen geconstateerd. Hiermee heeft deze voor het pluimvee zo gevreesde ziekte dus ook haar Intrede in Zeeland gedaan. Helaas moet verwacht worden dat het niet bij dit ene geval zal blijven. Immers, de trektljd van de vo gels is aan de gang en elke in het wild le vende vogel kan deze ziekte de grens overbrengen. Door de veeartsenij kundige dienst on der leiding van de inspecteur dr. Kersten uit Breda zijn onmiddellijk maatregelen getroffen, bestaande uit vernietiging van de pluimveestapel, waarbij het geval zich voordeed, en ontsmetting en isolatie van het hierbij betrokken landbedrijf. ALCYONE" BIJ WESTKAPELLE .AAN DE GROND Zaterdagavond-omstreeks kwart voor twaalf liep het Nederlandse motor schip ..Alcyone" anderhalve mijl van Westkapelle aan de grond. De „Alcyo ne" meet 7273 bruto registerton. Het schip was op weg van Rotter dam naar Antwerpen. Om tien minu ten over 4 is het schip op eigen kracht vlot gekomen. jjJJJJlé Ié Tl'**r ro' De grootste en de beste! Repatriërende Zeeuwen. Met het troepentransportschip ..Water man", dat 2 Maart uit Tandjong Priok is vertrokken en dat vevmoedelijk op 24 Maart in Rotterdam zal aankomen, repa triëren de volgende Zeeuwen- A. Asselman. Graauw; A. J. Dophemont. Hengstdijk: M. van Driel, Hoek; I Elen- baas. Baarland; A. P. Hoogstrate. Axel; J. A. Kloet, Duivendijke; P. Molhoek, 's- Heer Arendskerke; P. D. Platjouw. Lams- waarde (Hontenisse); A. Reijnhout, Wol- taartsdijk: W. Salomé, Groede; C. Scheele. Terneuzen; B. Steenbakker. Baarland; F. G. van Tatenhove. Axel; L. J. A. Ver- eecken, Hontenisse; L. v. d. Heijde, Kam perland; M. Pipping. Oud-Vossemeer; M. de Ridder. Amemuiden; L. v. d. Velde. Renesse; G. J. 'Blaakman. Hoofdplaat; L. Capello. Goes: J. Colijn. Goes; M Geene, Goes; J N. Olivier, Goes; E. P. E. de Groene. Terneuzen; J. J. Meerman, Ar- nemuiden; D. Julianus, Middelburg; D. d.'Kreeke. Goes; W. Minderhout, Vlis singen; J. Waterman, Waarde; L. J. Broeksma. Vlissingen: P. C. J. Acke. Ter neuzen; G. P. C. de Rijk, Stoppeldijk; C. Sinac. Borssele; J. Heikens. Kloetinge; L. J. de Loof. Kortgene; G. F. v. d. Sijpt. Koewacht; P. A. Verboom. Nisse; F. de Boer, Vlissingen; D. E. Sinke, Yerseke; J. Staal, Kloetinge. Bij de Vaste Staf zijn ingedeeld J. G. Huysson. Middelburg en J. Hiel. Kloosterzande. De lijsten zijn op onze bureaux ter in zage gelegd. Wie was getuige van ongeval op Rijksweg Amsterdam Den Haag? OPROEP VAN RIJKSPOLITIE. De groepscommandant van de rijkspoli tie te Sassenheim verzoekt de bestuurder van een lichtgroene Skoda-auto, die Za terdag te ongeveer negen uur over de rijksweg Amsterdam—Den Haag reed in dc richting Den Haag en getuige was van een ernstige aanrijding, waarbij één per soon zwaar werd gewond, zich bij hem bekend te maken. De registratieleUer van de Skoda is K. het nummer is niet be kend. Ernstig ongeval op de „Koningin Juliana". Zaterdagmorgen heeft zich op de provinciale boot de „Koningin Julia- by de afvaart te Vlissingen, een ernstig ongeval voorgedaan, waar door een dekknecht van de Stoom- bootdienst ernstig werd gewond. Toen de boot om half negen de steiger wilde verlaten en de grote afsluitdeur van de boot werd geslo ten, raakte de dekknecht R. L. uit Vlissingen bekneld tussen de boot- wand en de deur. Hy werd ernstig gewond en met een gekneusde borst kas naar het St. Joseph-ziekenhuis vervoerd. Er bestaat echter geen di rect levensgevaar. De afvaart van de boot werd uitgesteld tot half tien. Meisje gedood bij ongeval te Wilhelminadorp. ZIJ KWAM VAN EEN FEESTAVOND JE. Te Wilhelminadorp is Zaterdag avond omstreeks 12 uur ter hoogte van het Landbouwproefbedrijf Zee land, een ernstig verkeersongeval gebeurd, waarbij het circa 19-jarige meisje M. Schrier uit Wolphaarts- dyk op slag werd gedood. Met enkele vriendinnen had zy 'n feestavondje in Wilhelminadorp be zocht en zy begaf zich per fiets naar huis. Door tot nog toe onbekende oorzaak werd het meisje aangereden door een haar achterop rydende mo torrijder, J. op 't H. uit Wolphaarts- dijk. Zy kwam te vallen en werd op slag gedood. De motorryder sloeg over ae kop, doch liep slechts een lichte verwonding op. Vermoedelijk zyn de harde wind en de duistei-nis niet vreemd aan dit ongeval. District Zeeland van de Vara bijeen. Te Middelburg werd Zondag de jaarver gadering van het district Zeeland van de VARA gehouden. I)e omroep-secretarls, de heer J. B. Brocks, deelde mede, dat de Nederlandse zender, die thans gestoord wordt door een Russische .zender, met in gang van 15 Maart niet meer zal worden H. Stoïk, gestoord, wanneer tenminste de interna tionale afspraak wordt nagekomen. Wan neer dit niet zou gebeuren, dan is het niet onmogelijk dat er een van de Neder landse zenders uit de aqther moet ver dwijnen. Dit betekent dan een halvering van de zendtijd. D$ heer A j. Wijnands uit Hansweert besprak het familiezomerfeest, dat op 11 Juni te Hilversum zal worden gehouden. Spr. hoopte, dat binnenkort een tweede Zeeuw in de verenigingsraad benoemd zou worden, omdat er dan 3000 leden in Zee land zullen zijn. Het bestuur werd met een vertegenwoordiger uit Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen uitgebreid en be staat thans uit de heren A. J. Wijnands. voorzitter, Hansweert. J. Reijnhout, secre taris. Middelburg. J. A. Geleedst, penning meester. Goes. L. J. Florusse. Vlissingen. C. Leenders. Zierikzee. J Hamelink, Ter neuzen en L. van Gorsel. Oostburg. De voorzitter werd herkozen als lid van de verenigingsraad en de heer J. Reijn hout als plaatsvervanger Bij de behan deling van het omroeprapport werden di verse wensen naar voren gebracht. Zo bracht Middelburg de klacht naar voren, dat op Zondagmorgen de Vara vele malen wordt uitgeschakeld. De Provinciale Commissie van Zeeland van hetC. J.M.V." hield Za- tex-dagmiddag in de „Prins van Oranje" te Goes, een vrij goed be zochte voor j aars werk vergadering. Na de opening van de voorzitter, ds. A. de Vries uit Middelburg, wer den de verslagen van P. C. en PJW C-secretarissen en penningmeester uitgebracht. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer M. Allewyn, kwam naar voren, dat niettegen staande een plaatselyké bloei van de C.J.M.V. in Zeeland, het bezoek aan ringsamenkomsten over het alge meen beter zou kunnen zijn. De heer J. H. van Pagee, secreta ris van de Prov. Jongenswerkcom missie stipte in zijn jaarverslag het grote tekort aan leiders aan. Doox-- dat leiders ixx militaire dienst moes ten, was men gedwongen het werk van diverse clubs stop te zetten. De rekening van de penningmeester, de heer P. Looff, gaf een batig saldo van 1924,85 te zien. „DE JONGEMAN IN HET HUIDIGE WERELDBE STEL." Vervolgens sprak ds. A. A. Wild schut uit Amsterdam over het on derwerp: „De jongeman in het hui dige wereldbestel." In den brede be- spi'ak spr. de verhoudingen en te- genstelingen waartussen de mens van deze tyd, dus ook de jonge man, zijn weg moet zoeken. Welke houding past de jongeman in dit ge heel De enige oplossing tegenover alle problemen is, het volkomen ernst maken met de komst van Gods Ko ninkrijk en met de realiteit dat de aax-de des Heren is. Het besef moet leven, dat er op deze aarde voor ons, die des Heren willen zyn, een plaats is, aldus spr. Ds. Wildschut besloot zijn inlei ding met de woox-den: Ook in het huidige wereldbestel geldt, dat al leen wie de hand aan de ploeg slaat, bekwaam is voor het Koninkrijk Gods. Na de pauze werden verschillende vragen door de spreker beantwoord. Vervolgens declameerden dc heren •Wika de Zeeuw en M. Allewyn het gedicht „Masscheroen 1941" van W. A. P. Smit. Britse artsen zullen in staking gaan. In het „British Medical Journal" wordt bekendgemaakt, dat de genees heren van de Londense voorstad Har row bij grote meerderheid besloten hebben op 1 Juni tot. een administra tieve staking over te gaan. Zij eisen, dat het bedrag dat hun door de Rijks gezondheidsdienst per verpleegde pa tiënt wordt uitgekeerd, verhoogd wordt. Zij zullen met ingang van 1 Juni nog enkel in spoedgevallen in grijpen. Gaslevering over grole afstanden. Vele belangstellenden woonden Za terdagmiddag in de Schouwburg te Middelburg een bijeenkomst bij van de contactkring Zeeland van het Ned. Instituut van Middelbare en Hogere Technici. Hierin hield het hoofd van de afd. afstandsvoorziening van het Gasdistributiebedrijf der Staatsmijnen, ir. Tychon, een inleiding over de „gasafstandsvoorziening" van de mij nen. Hij zette eerst uiteen welk procédé wordt gevolgd om van steenkolen gas te fabriceren en wees er op, dat er thans nog ruim 190 gasfabrieken in ons land bestaan. De Staatsmijnen dis tribueerden reeds lang gas in Z. Lim burg toen besloten werd te onderzoe ken of ook aan verder afgelegen ge bieden mijngas geleverd zou kunnen worden. Men kwam tot de conclusie, dat, indien de leidingkosten en de compressiekosten een minimum bedra gen, gastransport 't meest economisch is. Er is nu een uitgebreid net van gas leidingen (men was aangewezen op stalen buizen met electrisch gelaste verbindingen) gelegd, dat vrijwel ge heel Brabant en Limburg voorziet. Bovendien zijn thans leidingen naar Nijmegen en van Roosendaal naar Bergen op Zoom in aanleg. In hoe verre deze rationalisatie nog kan wor den voortgezet zal afhangen van de vraag of dit economisch verantwoord is. Technisch is het in ieder geval mo gelijk. De Staatsmijnen transporteren het gas en leveren dit aan de gemeen telijke distributiebedrijven. De heer Tychon besteedde voorts nog aandacht aan de toename van het gasverbruik, aan het feit, dat de indu strie 50% afneemt, aan de isolatie van de leidingen en deelde tenslotte nog mede, dat het nodig is binnen zeer korte tijd afstand-regeling cn meet- centrales te bouwen. Daarby wordt gedacht aan het hoog-frequentie-sy- steem. Na de pauze werd de interessante geluidsfilm „Gas" vertoond, waarna nog gelegenheid bestond tot het stel len van vragen. Bondsdagen C.i.V.F. Zaterdag werd in de „Prins van Oranje" te Goes een bestuursverga dering gehouden van de Prov. Com- misie in Zeeland van de C. J. V. F„ onder leiding van de presidente, mevr. Hendrikse—Jonker van Kou- dekerke. Besloten werd de provinci ale bondsdag voor meisjesclubs te houden in Zoutelande en die voor de jeugdclubs in Zierikzee. De data worden nog definitief vastgesteld. Kustvaartuig t© Terneuzen te water gelaten. Zaterdagmorgen is met goed gevolg van de werf der N.V. Terneuzense Scheepsbouwmaatschappij te water gelaten de kustvaarder ..Egbert Wa genborg" gebouwd in opdracht van dg firma E. Wagenborg te Delfzijl. Voor de werf was dit de eerste maal, dat een eigen gebouwde kustvaarder te water werd gelaten. De afmetingen bedragen: lengte 64.20 meter, breedte 9.50 meter, holte 5.40 meter en dead weight circa.800 ton. Na deze tewaterlating werd de kiel gelegd voor bouw nr. 49, een veer boot, te bouwen in opdracht voor de Rijkswaterstaat, district Leeuwarden. HOUTEN TONGEWELVEN IN DE KERK WORDEN BLAUW GESCHILDERD. Te Middelburg is een begin gemaakt met het graven van de funderings sleuven voor dc aanbouw aan de Nieuwe Kerk, welke aan de zyde van de Groenmarkt is geprojecteerd. In deze aanbouw zullen de consistorie kamer en het predikantehvertrek ko men. Met de uitwendige restauratie van de Nieuwe- en Koorkei'k worden uit stekende vorderingen gemaakt. Zoals bekend is thans ook het leiendak van laatstgenoemde kex-k gereed. Inwendig is in de Nieuwe Kerk bo ven de ene beuk reeds het prachtige houten tongewelf aangebracht, ter wijl men begonnen is met het stellen van de houten ribben voor bet tonge welf boven de tweede beuk. De houten tongewelven, die de vorm van een ge drukte spitsboog hebben, zullen, in tegenstelling met het gewelf in de Bux-gerzaal van het Stadhuis, geschil derd worden. Werklieden zyn thans bezig het gereedgekomen gewelf in een blau we kleur te schilderen. Het is de be doeling, dat bij de kruising van de ribben sterren worden aaneebracht. By de Koorkerk ondervindt de plaatsing van de nieuwe natuurstenen raamomlystingen momenteel vertra ging door het ontbreken van voldoen de glas-in-lood. Dit moet namelyk uit Frankryk komen en de glazenier krygt thans te weinig aangevoerd. Een begin is gemaakt met het aan brengen van een leien dakje boven het ingangsportaal. Ongeval met motorrijwiel. Zaterdagmiddag zou de timmermans knecht B. C. te 's Gravenpolder het motorrijwiel van zijn collega proberen. Op de z.g. Vierwcgenweg tussen 's Gravenpolder en Kapelle reed hij in een sloot, waarbij hijzelf op een balk, die over de sloot lag, terecht kwam. Met een hoofdwonde en enige andere verwondingen werd de man in vrij ernstige toestand naar St. Jo anna te Goes overgebracht. De kiezerslijst van Kloetinge bevat dc namen van 1114 kiezers. Middelburg MEISJESSCHOOL THANS VRIJWEL GEREED. De bouw van de fraaie U.L O.-school voor meisjes aan de Dwarskaai te Middel burg is thans zo ver gevorderd, dat de z.g. eerste oplevering aan het einde van deze maand kan geschieden. Vlissingen - MANDOLINECONCERT Zaterdagavond werd in „Concordia" te Vlissingen een mandoline-concert gegeven door „Tovido" uit Vlissingen en „de Tokkelaars" uit Middelburg o.l.v. de heer M. P. Ventevogel. Het programma bevatte o.m. ouvertures, walsen en eexi Potpourri. Ter afwisse ling was er zang met pianobegeleiding cn accordeonmuziek. Een en ander viel zeer in de smaak. Met een bal werd de byeehkomst besloten. O.- en W.-Souburg COÖP. BOERENLEENBANK. Te Souburg hield de Coöperatieve Boe renleenbank de algemene jaarlijkse le denvergadering in het gebouw „Reho- both". De voorzitter, de heer J. Suurmond, herdacht het overlijden van de heer. J. Kodde in Februari. De heer Kodde heeft ruim 22 jaren als voorzitter van de Raad van Toezicht de belangen van de Bank behartigd. De balans over 1949 werd besproken en toegelicht door de kassier. De balans gaf aan in ontvangsten en uitgaven de som van f 2,308.209.79. aan ontvangen spaar gelden f 800 524.39. terug betaalde spaar gelden f 494.780.26. cn aan uitbetaalde rente f 14.881.98. Saldo winst f 1613.43, waarvan f 600 werd gereserveerd voor het kantoorgebouw en waarvan f 1013.43 bij de reserve werd gevoegd. Het aftredend bestuurslid, de heer Joh. de Pagter, werd herkozen. In dc Raad van Toezicht werd de heer A. de Visser Cz. ge kozen in de plaats van Iz. Leijnse, die zich niet meer herkiesbaar stelde. Hierop volgde een causerie .door de voorzitter over: „Monetaire aangelegen heden". Aan het slot der vergadering bracht de kassier, de heer P. Jongèpier. de heer Iz. Leijnse dank voor het werk in het belang der Bank verricht. Arnemuiden JAARVERGADERING DER GEREF. MANNENVERENIGING. Onder voorzitterschap van de heer J. P. de Jong hield te Arnemuiden de Geref. Mannenvercniging haar gebruikelijke jaarvergadering. De heer J. Tramper Jzn. behandelde het onderwerp Joh. 16. Hierna volgden een tweetal voordrachten. Eén familie-competitie, gehouden tussen 5 heren en 5 dames werd gewonnen door de lieren met 290 punten tegen dc dames 275- Hierna volgden de jaarverslagen, waarna ouderling L. Joossc namens de Kerkeraad der Gercf. Kerk het woord voerde. De voorzitter sloot deze bijeen komst met dankgebed. Een van de meest verheugende gebeurtenissen voor de schoolartsen- dl.-nst op Walcheren, Noord-Beveland en Zuid-Beveland-West, was in 1949 wel het grotendeels tot stand komen van de schooltandartsendienst, zo constateert dc schoolarts, de heer I. D. Fransen van de Putte in ziju jaarverslag. Geconstateerd wordt, dat het aantal kinderen met onvoldonde gezichtsscherpte nog steeds groot is. Hoofdonvein en schurft behoren tot de zeldzaamheden. De lichamelijke ontwikkeling krijgt te wei nig aandacht, vooral op de dorpen ont breken goede gymnastieklokalen. De inentingstoestand tegen diphtherie bleek redelijk, met uitzondering van enke le plaatsen. Wat het t.b.c.-onderzoek betreit blijft een moeilijkheid het groot aantal kinde ren mét een negatieve reactie van Pirquet, hetgeen betekent, dat deze kinderen wei nig of geen afweerstoffen tegen de tuber kelbacil hebben. Plannen bestaan om wat dit betreft een gunstiger verhouding te scheppen door in enting. Voor de B.L.O.-school te Middelburg werden totaal 20 leerlingen getest, van wie er 16 werden geplaatst en voor de school te Goes 16. Totaal werden 5746 schoolkinderen vol ledig onderzocht, van wie 4070 geen af wijkingen hadden. Dc algemene lichame lijke toestand van 2719 kinderen was goed en van 2857 kinderen matig. VLISSINGEN. De schoolarts, m«j. J. C. P. Tazelaar, deelt in haar verslag mede, dat in Vlis singen alle scholen met totaal 2724 leer lingen werden onderzocht. Do voedings toestand van de kinderen is goed. Van de 2724 kinderen hebben 101 een onvoldoen de voedingstoestand. (4 pet.). Vergeleken met andere jaren (1948 7 pet., 1947 8 pet., 1946 11 pet.) is er in enkele jaren een gro te vooruitgang te bespeuren. Het aantal kinderen met een slechte houding is ook veel verminderd. Het betere onderwijs en de mooie gymnastieklokalen werken hierbij mee. De verzorging van het gebit wordt steeds beter. Hoofdonrein komt nog wel eens voor (1.6 pet.) maar dit zal blijven, omdat het steeds dezelfde gezin nen zijn die hygiëne overbodig vinden. In totaal zijn in het district Walcheren 8 kinderen getest, van wie er 4 op de BL O. school zijn geplaatst. Uitgezonden werden 35 kinderen. Op t.b.c. zijn 2832 leerlingen onderzocht. Hiervan hadden er 132 een positieve reac tie van Pirquet (4.7 pet.). Vorig jaar 9.0 pet. Bij doorlichting werden er 3 actiéve vormen van t.b.c. gevonden. Opvallend is het, zo wordt verder op gemerkt. dat er de laatste 2 jaren, veel visus afwijkingen voorkomen. De vraag wordt gesteld of slechte verlichting yan VLISSS1NGEN. Vandaag. Alhambra „L.O.—L.K.P." 7 en 9 uur; Luxor: „Kennismaking gezocht" 8 uur. Morgen. Alhambra: als vandaag; Luxor: „Je moet maar boffen", 8 uur; Strand- hotel jaarvergadering buurtvereniging Badhuisstraat en omgeving, 8 uur. MIDDELBURG. Vandaag Schutershof: Zendingsavond „Bali. het eiland der demonen"; Bo- gardzaal: Ned. Ver. tot bescherming van dieren. 7,30 uur; Schouwburg: „Ninotchka". (18 jr.). 8 uur; Elctro: „L.O.—L.K.P.(14 jr.), 7 n 9.15 uur. Morgen Schuttershof: Chr. Besturen bond 7,30 uur. de lokalen hierbij een rol speelt. Door het groter wordende leerlingen-aantal per klasse zijn cr kinderen die te ver van de ramen afzitten en daardoor minder licht krijgen. Roulering zou een oplossing kunnen geven. Of zou het een naoorlogs verschijnsel zijn. zo wordt gevraagd. HET WALCHERSE PLATTELAND. Op de Walcherse dorpen werden 3722 leerlingen onderzocht. De vocdingstoe- stand is goed. Slechts 3.8 pet. had een on voldoende voedingstoestand. In 1948 was dit 6 pet. en in 1Q47 10 pet. De houding van de leerlingen op de dorpen ls ook ver beterd. Het onderhoud en de contröle van het gebit blijft nog steeds onvoldoende. Dit is een groot verschil met Vlissingen. Er is weer hard gewerkt aan het verbe teren van schoolgebouwen. Het onderhoud van vele scholen laat veel te wensen over, door gebrek aan personeel, hetgeen de algemene hygiëne niet bevordert. Ook op de dorpen zijn er vele kinderen met oog afwijkingen (7.3 pet.). Er zijn 3803 leer lingen onderzocht op t.b.c. Hiervan re ageerden er 179 met een positieve reactie (4.7 pet.) tegenover vorig jaar 6.2 pet. Het aantal actieve afwijkingen was 3. Bij de 2724 volledig onderzochte kinde ren. werden er bij 1667 geen afwijkingen gevonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2