PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Leopold kreeg ruim 57 procent van de stemmen Zware vliegramp in Wales eist tachtia slachtoffers Ai eerderheid voor de koning in hei Vlaamse en minderheid in hei Franse taalgebied DE BILT Verkiezingsdag in België VOORSPELT: Avro-Tudor-toestel stortte neer na een mislukte landing Vandaag De Prins kreeg een schilderij en „gouden vleugels" Conferenties in Den Haag CULTUREEL WERK IN DE ZEEUWSE ARBEIDERSKAMPEN 192e Jaargang - No. 61 Dii-ectie: F van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. BallintJJn, Pl.verv.: VV. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per -week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 13 Maart 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 1 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max.8regels): van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58—60. tel. 2355. 4 lijnen (b.g.g. 2861 of 2160); M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924; Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228); Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102; Terneuzen: Bro uwerijstr. 2; Zierikzee: X. Bogardstr. C 160. tel. 26 Koning Leopold heelt volgens ds officiële einduitslag van de volksraadpleging in België 57,68 der stemmen op zich verenigd, enkele procenten minder dan het zich na de eerste tellingen liet aan zien, minder ook dan de aanhangers van de koning verwacht hadden. Uitgebracht werden 5.236.740 stemmen. Blanco en ongeldig 151.477. Ja-stemmen 2.933.382 (57,68 Neen-stemmen 2.151.881 (42,32 Van de 30 arrondissementen gaven 21 een meerderheid voor Leo pold te zien, van de 9 provincies 7. In de Vlaamse gebieden was het percentage gemiddeld 72, in de Waalse gebieden daarentegen tus sen de 30 en 40 In Brussel 48,1. ENKELE CIJFERS De eerste uitslagen kwamen voorna melijk uit de Vlaamse gebieden, het geen een wat geflatteerd beeld gaf van de mogelijke meerderheid voor de ko ning. Minister de Vleeschauwer verklaar de een uur na middernacht, dat hij re kende op 60%. Spaak beperkte zich tot het uitspreken van de prognose, dat Leopold zijn limiet van 55% met enkele procenten zou overschrijden... Op een gegeven ogenblik gaf de ther mometerstand over de 60% aan. Daar na kwamen echter weer meer Waalse arrondissementen binnen, waardoor 't percentage naar beneden schommelde. De Belgische radio-omroep gaf tus sen vele gramofoonplaten slechts spo radisch uitslagen door; alleen van de officieuze cijfers van de arrondisse menten. en dat op strikt onpartijdige toon. Uitslagen van afzonderlijke ge meenten werden niet omgeroepen. Om 2.35 bracht radio-Brussel de officiële einduitslag voor liet gehele land. Ruim een half uur tevoren was de of ficieuze uitslag doorgeseind. De resultaten in de afzonderlijke provincies waren; Antwerpen 68% ja, 32% neen; Oost- Vlaanderen 71.8%, 28.2%; Brabant 51.1% 48.9%; Luxemburg 67%, 43%; Luik 41.8%, 58.2%; West-Vlaanderen 74.7%, 25.3%; Henegouwen 35.9%, 64.1%; Na men 53%, 47%; Limburg 83.4%, 16.6%. Hieronder nog de getallen van en kele arrondissementen. Turnhout 84.4% ja; Brugge 72.5%; Gent 70.6%; Mechelen 69.9%; Charle roi 32.9%; Oostende 73%; Kortrijk 70.2%; Luik 34.7%; St. Niklaas 77.7%; Kassei 82.6%; Nyvel 37.6%; Tongeren 84.3%, Leuven 66.3%; Doornik 43.5%; Antwerpen 63%; Dinant 69.7%; Ype- ren 76,1%; Roesselare 84.7%. De-resultaten voor de drie taalge bieden waren: Vlaanderen ongeveèr 73% Wallonië ongeveer 42% Brussel ongeveer 48% De Belgische ministers zullen van ochtend in kabinetszitting bijeenko men. Dinsdag zal premier Eyskens naar Genève vertrekken om met de koning de uitslag van de volksraadple ging te bespreken. (Van onze speciale verslaggever.) BRUSSEL, Zondagnacht. Terwijl de vooravond van do grote dag der volksraadpleging in tal van Belgische plaatsen rustverstoringen bracht, is de stemdag zelf volkomen emotieloos geweest. In de morgen uren togen de Belgen in alle kalmte ter stembus. Het regende natuurlijk strooibiljetten en de gevels en liet plaveisel waren nog eenmaal vol met leuzen geplakt, maar om één uur was alles achter de rug en had men tot diep in de avond de tijd om op de uitslag te wachten. De regering was overigens be zorgd genoeg voor ordeverstorin gen. Nog nooit is er in België zo veel politie op do been geweest en als reserve had men bovendien troe pen in de kazernes geconsigneerd. Het waren overbodige maatre gelen: de Belgen stemden en daar mede is alles gezegd. Nu wij dit schrijven is de uitslag bekend. De Koning heeft ruim 57 procent van de stemmen gekregen. WISSELEND WEER. Geldig tot Maandagavond Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krachti ge, rond de Waddenzee krachtige tot harde, wind tussen Noord en West. Ongeveer dezelfde temperatuur. In de straten van Antwerpen en Brussel is het vanaf vyf uur in de middag drukker geweest, dan op normale Zondagen. De kranten ma ken echter geen werk van de stem ming. Nergens hoort men luidspre kers, nergens is er een lichtkrant te zien. De Belgen zijn een volk van cafébezoekers en wie weten wil, hoe het verloop van het bekend worden der uitslagen is, die moet het café in. Daar galmen de luidsprekers en daar zitten de Belgen en volgen het nieuws. Zijn de Koningsgezïnden verheugd, zo verheugd, dat zij demonstratief aan hun blijdschap uiting geven? Zijn de tegenstanders van de Koning verslagen? Zitten zij bij de pakken neer ZORG IN HET LAND VOOR ALLES. Neeu. Het merkwaardigste van deze stemdag is, dat iedereen slechts bezorgd is. VoIgH de gesprekken In de eafé's. Luister naar wat de groepen men sen op straat elkaar te zeggen heb ben. Men verwacht moeilijkheden. Als de Koning terug wil keren met zjjn 57 procent en de socialisten houden vast aan hun opvatting, dat Leopold 66 procent had moeten hebben om terug te kunnen keren? Wat dan? De communisten hebben aan de propaganda-actle nauwelijks deelge nomen. Als zij nu plotseling een campagne tegen de Koning begin nen, wat dan? Als de socialisten, zoals zij ge dreigd hebben, actie-comité's de straat op sturen en als de commu nisten daar tegenin gaan, als de te genstellingen in het parlement nog meer verscherpt worden! Het is dui delijk dat België dan moeilijke tij den te wachten staan. Maar ook zonder dat wordt de si tuatie moeilijk genoeg. Want nu de Incidenten. Zoals gezegd kwam het aan de vooravond van de stemming nog tot Incidenten. In hevige gevechten van de nacht van Zaterdag op Zondag werd een 20-jariee student te Brussel overreden door een vrachtauto, toen de demonstranten bij het naderen van de politie op de vlucht gingen. De voorstanders van 's Konings te rugkeer gebruikten brandende pijlen om een reusachtig bord voor het so cialistische partij-hoofdkwartier te Brussel, waarop de Belgen werd aan geraden „neen" te stemmen, in brand to steken. In Luik kleedden Leopoidisten zich in Amerikaanse legerkleding en hel men en voerden een krachtige eensge zinde aanval uit op het hoofdkwartier van de socialistische partij aldaar. Hun tegenstanders maakten zich meester van een van hun jeeps, gooiden deze omver en ranselden de inzittenden af. Te Kortrijk in West-Vlaanderen wer den twee anti-Lcopoldisten zo zwaar mishandeld, dat zij in ernstige toe stand in een ziekenhuis moesten wor den opgenomen. Te Roesselaere werd een Leopoldist, die met anderen een aanval op het hoofdkwartier van de socialistische partij deed, door de ver dedigers met een biljartkeu ernstig toegetakeld. KONINKLIJKE STEMMEN Een der eersten, die Zondagochtend hun stem uitbrachten was de 73-jarige Koningin Elisabeth, de moeder van Koning Leopold, die vrijwel onopge- gemerkt het stemlokaal binnenkwam. Konings Leopolds dochter daarente gen, de 22-jarige prinses Josephine Charlotte, die even later in het zelfde dronken. lokaal haar stem uitbracht, ontving 'n overdonderende ovatie. Een koor van stemmen, die onafge broken „Leopold, Leopold" riepen, begeleidde baar op haar tocht naar de stembus en hoog boven haar hoofd schreef een vliegtuig „Oui ja" in de lucht GEEN COMMENTAAR Koning Leopold zelf kon in zijn vil la aan het meer van Geneve weinig meer doen dan rusteloos door zijn Ka mer op en neer lopen, terwijl hij op berichten uit Brussel wachtte. De Koning weigerde heden elke com mentaar. Journalisten en persfotogra fen werden niet toegelaten. Hij heeft echter reeds meegedeeld, dat hij op de troon zal terugkeren, wanneer meer dan 55 procent van de Belgen ..ja" zou stemmen. De socialisten zijn echter van me ning, dat de Koning niet zonder twee derden meerderheid kan terugkeren. De uiteindelijke beslissing berust bij het parlement. Het Belgische kabinet zal heden bij eenkomen en Dinsdag zal premier Eyskens een onderhoud met de Ko ning hebben. Spijbelend jongetje raakte te water en verdronk. Zaterdagmiddag is uit het Noord- Hollands Kanaal in Amsterdam het stoffelijk overschot van een achtjari ge schooljongen opgehaald, die met een vriendje had gespijbeld'en in de omgeving van het kanaal was gaan spelen. Hij is te water geraakt en ver- Tijdens zijn bezoek aan Washington heeft Z. K. H. Bring Bernhard de lunch gebruikt by president Triunan. By aankomst drukt de president de Prins hartelijk de hand. Nieuwe bestuursleden in de Nederlandse Vakcentrale. In een Zaterdagmiddag te Utrecht ge houden buitengewone algemene ver gadering van de Nederlandse Vakcen trale is een nieuw bestuur gekozen. In de plaats van de afgetreden voor zitter H. B. Berghuis (Utrecht) is be noemd de heer A. F. W. Spanbroek uit Den Haag. In de andere bestuurs functies werden gekozen de heren J. Nowee (Den Haag), A. J. Veerman (Klundert), R. Rechtuiy (Enschede) en J. H. Kreulen (Rotterdam). Koning gewonnen heeft, al is het dan ook met minder dan velen van zijn aanhangers verwacht hadden zij rekenden op 70 en zelfs meer pro cent der stemmen is de positie der regering moeilijker dan ooit, en menige Belg vraagt zich af, waar het heen moet. Zy zitten In lnm eafé's en luiste ren naar de luidsprekers. Zij volgen het nieuws, gelaten en bezorgd. Buiten flitsen in Brussel en Ant werpen de lichtreclames uit en aan. In de straten blijft het ook na mid dernacht nog druk. De volksraadpleging is achter de rug. Het volk heeft gesproken. Nu kan het politieke spel opnieuw be ginnen Persoonlijke tragedie voor Bennett, de pleitbezorger van het Tudor-type. Gióot-Brittannië is Zondag getroffen door de zwaarste vliegramp in de geschiedenis van de luchtvaart. Een „Avro Tudor 5"-toestel met een bemanning van vyf koppen en 78 passagiers aan boord stortte neer op een stuk land bij het dorp Singgenston op 25 km. afstand van Cardiff in Wales. Tachtig inzittenden kwamen hierbij om het leven. De passagiers wa ren bezoekers van een Zaterdag te Belfast gespeelde rugby-wedstryd IerlandWales, die huisswaarts keerden. Het toestel was speciaal voor deze vlucht gecharterd. Het had slechts accommodatie voor 72 passagiers. i het ontbreken van voldoende be trouwbare verklaringen er waren geen overlevenden niet tot een uitspraak komen. De „Tudor 4", het type van de verongelukte machines mocht echter niet meer voor pas- pagiersvervoer gebruikt worden. Bennett, die de Tudor-toestellen bleef verdedigen, kreeg begin 1948 ontslag bij zijn maatschappij op grond van „meningsverschillen over beleidskwesties." Hij richtte de charter-maatschap pij „Fairflight Ltd." op en maakte meer dan driehonderd vluchten in het kader van de luchtbrug naar Berlijn. Later exploiteerde hij een bloeiende luchtlijn tussen Yemen en Israël, ook met Tudors. Volgens ooggetuigen wilde het toestel op het vliegveld Landow bij Cardiff landen. Het miste echter de landingsbaan, trachtte weer te stij gen doch sloeg toen in de lucht over de kop en stortte neer. Het vloog niet in brand. Twee overlevenden strompelden naar een nabijgelegen boerdery. Ogenblikkelijk kwamen van over al uit de omgeving ambulances naar de plaats van de ramp, zestig in to taal. Zes ernstig gewonden wist men levend uit het wrak te halen doch vijf van hen overleden later. De lij ken der omgekomenen werden in 'n nabijgelegen post van de R.A.F. en in de plaats Cowbridge opgebaard. Volgens een ooggetuige stopten de motoren voordat het toestel met de neus naar beneden omlaag stortte. DE TUDORS. De ramp betekent een persoonlij ke tragedie voor de vice-Iuchtmaar- sclialk D. C. T. Bennett, vroeger hoofd van de British South Ameri can Airways en leider van de Britse padvinder"-luehtmachtgroep in de oorlog. Bennett heeft zich steeds opge worpen als een vurig pleitbezorger van de Tudor-toestellen, tegenover degenen, die geen vertrouwen in dit type hebben. De controverse over de betrouw baarheid begon in Augustus 1947, toen de „Star-dust", een Tudor-ma- chine op een vlucht van Londen naar „Johan van Oldenbaraevelt" vertrekt toch Dinsdag. Het herstel van de schade aan de „Johan van Oldenbarnevelt", aan boord waarvan Zaterdagmorgen een brand woedde, is met kracht ter hand genomen. Alle by het herstel betrok ken Amsterdamse bedrijven hebben hun volle medewerking verleend om de „Johan van Oldenbernevelt" tijdig voor vertrek gereed te maken. De werkzaamheden zijn reeds zover ge vorderd, dat het zeker is. dat het schip op de vastgestelde tijd, Dinsdag om 13 uur, uit de Amsterdamse haven naar Djakarta kan vertrekken. Santiago verongelukte. Elf slachtof fers waren hierbij te betreuren. De oorzaak kon niet worden vastgesteld. Daarna verongelukte de „Star Ti ger" met 31 mensen aan boord op een vlucht naar Zuid-Amerika begin 1948. Een jaar daarna verdween 'n derde „Tudor" met twintig personen op mysterieuze wijze. De ingestelde commissie van onderzoek van het ministerie van luchtvaart kon door Koningin en Prinsesjes komen Dinsdag thuis. Naar wij vernemen zal Hare Majes teit Koningin Juliana met haar diie dochtertjes in de loop van Dinsdag in het vaderland terugkeren. is het vijf jaar geleden, dat Ko ningin Wilhelmina in Eede na de bezetting in het vaderland te- rugkeerd. „Dat zullen ze thuis leuk vinden". Tijdens een ontvangst door de Ne derlandse ambassadeur in Ottawa, dr. van Royen en mevrouw van Royen werd Prins Bernhard een schilderij aangeboden van de Brabantse schil der Peter van den Braken, die zich onlangs te Ottawa gevestigd heeft. „Dat zullen ze thuis leuk vinden", zei de Prins. Prins Bernhard zijn een paar gouden vleugels, zoals die door onderscheiden militaire vliegers op hun gala-tenue worden gedragen, door de Koninklij ke Canadese Luchtmacht aangeboden. De Prins ontving deze hoge onder scheiding van vice-luchtmaarschalk A. L. James, waarnemend chef van de generale staf van de Canadese Lucht macht. Zij werd hem aangeboden op een noenmaal, dat werd gegeven na afloop van demonstraties met Canade se. door straalmotoren aangedreven gevechts- en transportvliegtuigen. De derde v ergadering van het At lantische defensie-comité zal op 1 April 1950 plaatsvinden in Den Haag, waar op uitnodiging van de Neder landse regering de ondertekenaars van het Atlantisch pact bijeen zullen komen. De vergadering van de twaalf minis ters van Defensie, onder voorzitter schap van de Amerikaanse minister van defensie, Louis Jonhson, zal wor den gehouden opdat het defensie-co mité zich op de hoogte kan stellen van hetgeen tot dusverre in het kader van het Atlantisch pact tot stand werd. gebracht. Deze maand zullen bovendien in Den Haag twee andere belangrijke bijeenkomsten worden gehouden over aangelegenheden betreffende het At lantisch pact. Generaal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse verenigde chefs van staven, heeft het Atlantisch mili taire comité bijeengeroepen voor een vergadering op 28 Maart 1950. Dit co mité, waarin elk land door een staf chef is vertegenwoordigd, zal de re sultaten van het werk der regionale groepen in beschouwing nemen. Óp 24 Maart 1950 zal de Atlantische militaire voorzieningsraad in Den Haag vergaderen, onder leiding van E. Howard, voorzitter van de bewape- ningsraad. Sportbeoefening wordt door tal van factoren bemoeilijkt. Toneelopvoeringen slaan i Eerst thans heeft de C.C.C.A. de Centrale commissie voor cultureel werk in de arbeiderskampen haar jaarverslag over 1948 gepubliceerd. Hierin wordt een uitvoerig overzicht gegeven van 't cultureel werk en aan getoond, dat dit waarlijk vruchten kan dragen. Hoewel niet alle pogin gen om de arbeiders meer te bieden dan louter wat amusement zyn ge slaagd, ziet de commissie toch met te vredenheid op 1948 terug, niet in de laatste plaats om wat in da Zeeuwse kampen kon worden verricht. Aan de bevordering van de huis- vlij tbeoefening als vorm van zelf werkzaamheid werd grote aandacht besteed. Incidentele pogingen op dit gebied (de vervaardiging van speel goed in Zeeuwse kampen) hadden reeds tot gunstige ervaringen geleid. In het algemeen is het wenselijk, dat dit werk onder leiding geschiedt. Men denkt daarbij aan de tekenlessen, die in een det Vlissingse kampen door 'n aantal arbeiders werd gevolgd en die op hun beurt weer een gevolg waren van de stimulerende werking, die uit ging van de reizende tentoonstelling van grafische kunst. De vele mutaties onder de arbeiders slaagde er echter in interesse te wek ken voor een schilders-vakcursus in Middelburg en Vlissingen. Leerkrach ten van het Nijverheidsonderwijs ga ven lessen in letters zetten, reclame schilderen, materialen-kennis, hout en marmerbewerking. De cursisten betaalden zelf het lesgeld; voor aan schaffing van het materiaal behoefden zij echter niet te zorgen. Tegen de verwachting in trokken lezingen over onderwerpen van vaktechnische aard weinig belangstelling. Lezingen over algemene onderwerpen mochten zich daarin echter over 't algemeen wél verheugen. De prov. commissies Zeeland en N. Brabant gingen voort met de uitgave van een maandelijkse kampkrant. Ge bleken is, dat deze vorm van contact tussen de commissie en de arbeiders uitermate vruchtbaar is. TONEEL EN FILM In Zeeland werd bij de vertoning van films doelbewust gestreefd naar 'n zeker evenwicht in de programma's tussen ontwikkeling en louter ont spanning. De Zeeuwse kampen had den in totaal 20 bibliotheken met 1650 boeken. Het jaarverslag maakt ten slotte, handelende over de toneelop voeringen, melding van verheugende resultaten: „Over ernstige stukken wordt vaak nog maanden nagepraat. Persoonlijk contact met de toneelspelers wordt door de arbeiders op zeer hoge prijs gesteld. Jan Lemaire bijv., liet dik wijls niet na om na afloop van de voorstelling nog uren met een groepje arbeiders te spreken over het stuk in kwestie en over het torteel in het al gemeen. Dat een stuk als Shake speare's ..De getemde feeks" het vormen echter een belemmering voor de rustige ontplooiing van de cultu rele werkzaamheid. Dit geldt ook voor de sport. In 1947 werden aan de P.C.C.A. Zeeland sport- en spelleiders verbonden doch de resultaten waren ondanks de veelal lofwaardige be moeiingen niet bevredigend. Van con tinuering hunner aanstelling werd dan ook afgezien. Toch bleek het mogelijk hier en daar incidenteel iets te orga niseren. Op zoek, naar een meer be vredigender regeling besloot de C.C.C. A. aan de prov. commissie-Zeeland te adviseren op beperkte schaal plaatse lijke onderwijskrachten aan te trek ken. die enige uren per week 's avonds leiding zouden geven aan de sportbe oefening, GEEN RESULTATEN Ook deze proef heeft geen resultaten opgeleverd, die tot voortzetting aan moedigden. De arbeiders hebben trouwens weinig tijd voor sport be schikbaar en ook de vermoeiende ar beid staat een geregelde sportbeoefe ning in de weg. In Middelburg gaf een plaatselijke vereniging gelegenheid tot training in een harer lokalen. Er werden zwem wedstrijden in het kanaal door Wal cheren georganiseerd en hier en daar in Zeeland werd ook gebokst en ge worsteld. Voor het volgen van vaktechnische j poed deed moet zeker ten dele wor- eur nissen bleek weinig belangstelling i Jen toece-rchreven aan dit persoonlijk te bestaan. De commissie in Zeelandcontact'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1