Er lekken nog Atoomgeheimen uit Het Volksdemocratisch Proces tegen Louwers Amerika en Engeland op spionnenjacht Geheime Dienst speurt dag en nacht J VOGELPEST BEDREIGT ONZE KIPPEN EN DUIVEN Weinig gevaar voor de mens Zeeuwse Almanak Psychologische martelingen leidden tot bekentenis Seretse ZATERDAG 11 MAART 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 (Van onze correspondente), vf LONDEN, Maart De Engelse geheime dienst, welker prestige 'n geduch te klap heeft gekregen als gevolg van 't spionnageproces tegen de in Duits land geboren Britse atoomgeleerde dr. Klaus Fuchs, is in samenwerking met naar Engeland gezonden G-mannen van 't Amerikaanse FBI (Fede ral Bureau of Investigation) thans de grootste jacht op spionnen begon nen, die ooit in Engeland georganiseerd is. Als eerste stap in de herziening van het gehele Britse veiligheidssysteem worden thans alle 3000 dossiers van hen, die werkzaam z(]n in de atoom- centra Harwell en Sellafleld, opnieuw geopend en nagespeurd. Het geval Fuchs heeft ieder hunner onder verdenking geplaatst en in een minitieus eliminatieproces worden zy allen geschaduwd. Dezelfde maatregelen worden genomen in de regeringslaboratoria te Porton, naby Salisbury, 't centrum van Engeland's onderzoek in bacteriologische oor logsvoering. Sir Percy Sillitoe, het hoofd van de' Britse anti-spionnage- dienst MI 5 (Military Intelligence branche 5), heeft reden om te vermoe den, dat nadat Fuchs in Februari 1949 ophield met het uitleveren van atoomgeheimen, een andere atoomgeleerde zyn spionnage heeft voorgezet, daar er sindsdien andere geheime gegevens zyn uitgelekt. Ook in Londen is de spionnenjacht in volle gang. De bewegingen en con tacten van alle handels-, culturele- en andere delegaties van de IJzeren Gordijnlanden, zomede hun diploma tieke staven, worden constant gade geslagen. MI 5's grootste drijfjacht bestaat echter in het opsporen van een aantal „contacten" van Fuchs, die naar men meent in Londen zijn ondergedoken. Informatie omtrent zijn contacten werd door Fuchs aan MI 5 verstrekt, toen hij zijn beken tenis aflegde. Slechts een derde van Het verraad van atoomgehei men door dr. Klaus Fuchs, de in Engeland genaturaliseerde com munistische Duitser, die tol veertien jaar gevangenisstra) veroordeeld is, heeft de Engelse regering en het Engelse volk, die hun kostbare geheimen vei lig bewaard achtten, opgeschrikt 'en doen inzien, dat een grondi ge zuivering noodzakelijk is. Engeland is zljji grootste spi onnenjacht begonnen, die ooit op zijn bodem gehouden is. De geheime diensten werken on der hoogspanning. Onze correspondente in Lon den schrijft daarover in enkele artikelen. Het eerste daarvan publiceren wij heden. namen genoemd van personen, die op dit ogenblik nog werkzaam zijn in de Amerikaanse atoom-wapen centra. (Onder het atoom-personeel aldaar werken ruim 500 buitenland se-geleerden, voornamelijk Duitsers.) Ongetwijfeld is het Russische spi- onnage-systeem het uitgebreidste en ingewikkeldste ter wereld en geen spion heeft ooit dergelijke waarde volle inlichtingen aan zijn chefs ver strekt als Klaus Fuchs aan het Kremlin heeft doorgegeven. Hg gaf Rusland niet alleen geheimen over de atoombom, maar tevens bijzon heden over de waterstofbom. Het wordt zelfs mogelijk geacht, dat Rusland hierdoor in staat zal zgn de waterstofbom sneller te perfec- tionneren dan de Westei'se mogend heden. Men heeft berekend, dat Fuchs Rusland minstens twee jaar werk op de atoombom heeft uitge spaard en vijf jaar werk op de wa terstofbom. GESTAPO WAARSCHUWDE Ironisch genoeg, kwam de eerste waarschuwing, dat Fuchs een com munist was nadat hij hier vijftien jaar geleden als vluchteling van de Nazi's aangekomen was van de Gestapo, die hem beschreef als een onverbeterlijke Marxist. Daar de Gestapo echter ook een groot aan tal andere vluchtelingen als com munist betitelde, van wie MI 5 ze ker wist, dat ze dit niet waren, schonk men destijds niet veel aan dacht' aan hun waarschuwing om trent Fuchs. MI 5 schreef hem te boek als „niet geïnteresseerd in politiek, knappe, jonge natuurkundi ge, anti-Nazi." Na in 1940 geïnter neerd te zijn geweest, kreeg Fuchs in 1942 zijn Britse nationaliteit, waarna het ministerie van bevoor rading hem direct tewerk stelde in het atoom-onderzoek. Er is de laatste weken harde Amerikaanse critiek geleverd op de efficiency van MI 5, waarbij echter nagenoeg geen melding gemaakt wordt van het feit, dat ook de Ame rikaanse FB 1 zelf gefaald heeft be treffende Fuchs, en wel in 1943. Na dat in 1943, voor het vertrek van de Britse Atoom-energie Commissise naar Amerika, MI 5 elk lid der com missie, met inbegrip van Fuchs, als „politiek betrouwbaar" had ver klaard, stelden te Londen gestati- onneerde G-mannen van het FB 1 ook nog een uitvoerig onderzoek in meer gespannen dan in Engeland, naar alle leden der commissie. Ook want, zo Fuchs' inlichtingen aan de FB 1 verklaarde Fuchs volkomen MI 5 juist zouden zijn, zullen de zuiver meeste te verwachten arrestaties in Toen rees echter de eei-ste ver- Amerika vallen. Fuchs heeft o.a. denking te Maidenhead aan de Theems lo geerde, waar zg stond ingeschreven als „mevrouw" Fuchs. Na ondervra ging door MI 5 is deze laatste, een Engelse, weer vrygelaten. SENSATIONELE ONT WIKKELINGEN. De ontwikkelingen, die binnenkort zullen volgen naar aanleiding van Fuchs' gedetailleerde bekentenis om trent het Russische spionnennet- werlc in Engeland en Amerika, vol ledig met data, namen en plaatsen, zullen naar verwacht wordt nog sen sationeler zijn dan zyn eigen proces. Alle door hem genoemde perso nen worden dag en nacht gescha duwd door MI 5 en FB 1. Alle fei ten zijn onmiddellijk doorgezonden aan J. Edgar Hoover, hoofd van de FB 1 te New York. In Amerika zijn de zenuwen nog Het loopt tegen het voorjaar, en de schoonmaakwoede gaat weer alom heersen. Ook in het openluchtmuseum te Arnhem. Een leger schoonma kers en schoonmaaksters haalt de huisjes leeg, wrijft en stoft en poetst uit alle macht, om met Pasen, de datum waarop het museum voor de bezoekers wordt opengesteld, alles gereed te hebben. Een schoonmaak ster wryft het meubilair van een Zaans huisje voor de deur, in het warme zonnetje. (Van oxxze Haagse redacteur) De vogelpest bedreigt op een ernstige wyze onze pluimveestapel. Het ge vaar voor besmetting is zo groot, dat het de vraag is, of men in staat zal zyn, de gevreesde ziekte te isoleren. De regering heeft inmiddels verschil lende maatregelen aangekondigd om 'n verdere uitbreiding te voorkomen. Zij zal echter een epidemie niet kunnen keren, indien niet iedere pluimvee houder de nodige voorzorgsmaatregelen neemt. Men onderschatte vooral 't besmettingsgevaar niet, want men s, dier of voorwerp kunnen de vogel pest gemakkelyk overbrengen. Tot dusver heeft de ziekte zich be perkt tot Eindhoven en omgeving, als mede het zuiden van Limburg met name de plaatsen Maasniel, Posterholt en Heerlen. Een kippenhandelaar uit Maasniel, die de pluimveemarkt in Den Bosch bezocht, heeft de vogelpest zijn betekenis werd tijdens het pro ces voorgelezen. De rest bevatte uitgebreide inlichtingen omtrent zijn contacten, compleet met namen en adressen, hier en in Amerika. EEN SPOOR GEVONDEN. MI 5 is inmiddels op het spoor van drie dezer tussenagenten, waar- j onder een vrouw. Eén der mannen woonde tot voor kort openlyk in 'n luxueus flatgebouw in het Westmin- ter district, op enkele honderden meters afstand van Scotland. Deze ifian, van wie men vóór Fuchs' be kentenis nooit vermoed had, dat hy een communist was, was enkele jaren geleden als „zakenman" naar Engeland gekomen, kort nadat Fuchs uit Amerika teruggekeerd was. Thans weet men, dat dit een één van Fuchs' tussenkoeriers was tussen Harwell en Londen. Men weet ook, dat hy Engeland niet ver laten heeft en ondergedoken is. Een onderzoek heeft reeds uitgewezen, dat deze man voorts een manier had om andere „contacten" het land in en uit te smokkelen. Kapiteins van twee Europese vrachtschepen, die op Londen varen, hebben waardevolle gegevens verstrekt. De vrouweiyke agent, een Duitse, wier spoor MI 6 (de externe bran che van de Britse geheime dienst, in tegenstelling met MI 5, die in tern werkt) thans buiten Engeland volgt, was enkele jaren geleden uit Amerika gekomen en woonde te Ox ford, 10 km. van de atoomstad Har well. Men heeft inmiddels vastge steld. dat deze vrouw, die verschei den keren met hem in zijn sportauto te Oxford gesingnaleerd was, niet dezelfde was als de vrouw met wie Fuchs op 17 Januari twee weken voor zijn arrestatie in een hotel EEN RELIKWIE Die machine van de Thor VI, die sedert enkele dagen in het kantoor van „De Schelde" te Vlissingen staat opgesteld, mag veilig als een relikwie worden beschouwd. Een van de be kwaamste machinebouwers, die „De Schelde" ooit gehad heeft, ir. W. H. Martin, maakte het zeer vernuftige ontwerp: de stoom zou in zes cylinders achtereenvolgens expanderen. Toen de machine gereed was, stond iedere Scheldèman vol diepe bewondering te kijken. En inderdaad: Martin, Schot van afkomst, een der bekwaamste ma chinebouwers van zijn tijd, had een prestatie geleverd! Martin behoort reeds land tot de doden. Maar zijn machine, die in 1889 gereed kwam, heeft tot 1949 dienst ge daan. Dat doen tegenwoordig niet Veel machines meer. En nog altijd zijn de machinebou wers vol bewondering voor de motor van de Thor. Vandaar dat ,L)e Schelde" deze unieke machine een ereplaats heeft gegeven in het hoofdkantoor. Als reli kwie. Als getuigenis van het kunnen van een vorige generatie. VOORWENDSCEL VOOR ACTIE TEGEN WESTEN door K. Erban, voorin. Tsjechisch Gezant In Nederland. Het proces tegen de heer Louwers, dat dezer dagen te Praag is gevoerd, droeg alle kentekenen van de sensatieprocessen, die in de landen van de zogenaamde volksdemocratieën worden geënsceneerd. Bijaldien blyft voor velen nog het raadsel bestaan, waarom de heer Louwers al de belacheiyke beschuldigingen heeft bekend en waarom hij zichzelf en verscheidene di plomaten van een gehele reeks delicten beschuldigd heeft. Het is weliswaar algemeen bekend, hoe 't met de justitie in de landen achter het yzeren gordijn is gesteld en welke barbaarse methoden de ge heime politie daar* toegepast, maar uiteraard weten wij niet, welke middelen speciaal in het geval van de heer Louwers werden toegepast. Vermoedelyk werd volstaan met het gebruik van de zogenaamde psychologische midde len. Voordat hy voor het gerechtshof kwam te staan, heeft lxy ongeveer acht weken in bewaring voor onderzoek doorgebracht. De eerste shock ontving hy reeds bij zijn arrestatie. Tevergeefs trachtte hy uit te vorsen, waarom hy werd gearresteerd. Dit kwam hy tot zyn verrassing pas geleidelyk aan te weten tydens de instructie. Het was hem natuuriyk reeds uit de lectuur van courantenberichten bekend, wat het betekende in handen van de ge heime poUtic tc vallen. Wy kunnen er van verzekerd zyn, dat hy de gehele tyd streng geïsoleerd in bewaring werd gehouden, dat elke schrede van hem onder zware bewaking en voortdurende contröle stond. de onderzoekende ambtenaar onder bedekte termen in het vooruitzicht stelt. „Wij zullen wellicht milder ooi-delen, als gij bereid zijt verkla- rfingen af te leggen, zoals wy die wensen. Indien de weerstand te lang mocht duren, zo merkt de ambte naar terloops op dan beschikken wij nog over andere, meer doeltref fende middelen." Met zoveel egards worden natuur lijk slechts slachtoffers behandeld, voor wie zich vreemde gezantschap pen interesseren. In andere geval len wordt de procedure bespoedigd, want de geheime politie is overladen met werk. Over die andere, meer doeltx-effende middelen bracht de Informatiedienst van Vrij Tsjecho- slowakije een reeks van berichten. Men gebruikt met voorliefde twee soorten van marteling, waaraan blykbaar geen enkel organisme weerstand kan bieden en wel de marteling met de electrische stroom, die door het lichaam wordt geleid en telkens wordt versterkt. En de andere, waarbij men het slacht offer bijzonder geconstrueei'de ijze ren schoenen aantrekt en deze ge leidelijk steeds meer verwarmt, eveneens door middel van een elec trische stroom. Zo doet zich de mo derne techniek op elk gebied gelden, ook op dat van bestialiteit. Vermoedelijk werd in het geval van de heer Louwers volstaan met de psychologische bewerking. Bij het proces werden, naar men zegt, geen tekenen van physische marte ling waargenomen. Qpmerkzamen waarnemers is niet ontgaan, dat de Zoals gebruikeiyk. werd hij van begin af aan, aan eindeloze, uiter mate vermoeiende verhoren onder worpen, die dikwyls zonder onder breking dag en nacht duren, 's Nachts brandt in zyn cel een fel licht, zodat hy eerst in slaap kan vallen na volkomen uitputting. leder- ogenblik wordt het luikje in de deur geopend en gesloten, rammelen de sleutels, schrikken hem op en op de gang hoort hij het voorbygaan van andere slachtoffers, die gedurende de gehele nacht worden voor- en weggeleid. Vaak dringen ook nog andere geluiden tot hem door, die de zenuwen slopen. Het verhoor wordt af en toe on derbroken door langere of kortere pauzen, om het slachtoffer zyn nood lot te doen overdenken. De voeding is abominabel. En in het slechte en volkomen ontoereikende eten wor den zekere chemicaliën bijgemengd, die ten doel hebben de geesteiyke weerstandskracht te ondermynen en de wilskracht te verzwakken. EGARDS ALLEEN VOOR VREEMDELINGEN. Opmex-kelijk is, dat bijkans tege- lyk met de heer Louwers ook zyn advocaat werd gearresteerd en dat aan het Nederlanse gezantschap xxiet werd toegestaan, met de heer Louwers in contact te treden. Dit is begrijpelijk. Deze handelwijze vormde een onderdeel van de psy chologische bewerking, teneinde bij het slachtoffer de indruk te vesti gen, dat hij van God en. alle men sen is verlaten, dat er geen andex-e uitweg bestaat dan die, welke hem lieer Louwers op de door de rech ter zeer suggestief gestelde vragen, waarop met ja of neen geantwoox-d moest worden, slechts aarzelend en wijfelend heeft gereageerd. Zeer duidelijk bleek, dat hy een zware inwendige stryd streed en dat tenslotte slechts een gebroken wil het onderspit dolf. BARBAARS VONNIS. Het vonnis was barbaars. Geen enkel, hem door de aanklacht ten laste gelegd misdrijf werd bewezen. Er is dan ook een wezenlyk ver schil tussen de rechtsopvattingen van het Westen en het Oosten. En Tsjechoslowakye is tegenwoordig ingelyfd in de invloedssfeer van het Oosten. De verdediger van de heer Louwers heeft het gewaagd deze waarheid uit te spreken, toen liy zeide, dat men in Tsjechoslowakye als splonnsage beschouwt, hetgeen in het Westen als gewone handels informatie geldt. Dit proces heeft ons opnieuw een kyk gegeven op de inrichting van staten, die zich volksdemocratisch noemen, waax-onder tot onze spijt tegenwoordig ook Tsjechoslsowakye valt, een land, waarvan millioenen inwoners juist dezer dagen de hon derdste geboortedag van zön be- vryder, T. G. Masaryk, herdachten. Masaryk was de grote prediker van de humaniteit en politieke ver draagzaamheid en een groot Euro peaan. SNEL NASPEL. Zoals te vei-wachten was, heeft dit proces reeds heden zyn naspel. Louwers werd voor politieke doel einden misbruikt. Hij moest het voorwendsel worden om brutaal op te treden tegenover Nederlandse en eventueel ook andere Westerse di plomaten. Dit was het feitelijke doel van het spel. Voorlopig vraag Praag het terugroepen van drie leden van de Nederlandse legatiev Geheel vol gens het recept, dat wy reeds van andere gevallen keixnen en geheel volgens het algemene, grote plan der Kominform, volgens hetwelk de volksdemocratieën successievelijk alle vreemde diplomatieke waar nemers kwyt moeten raken. Het werk van de vreemde legaties moet zoveel mogelyk bemoeilijkt wor den. Voor het eigen volk wordt een schouwspel met grote processen op gevoerd, om spionnage en sabotage van het Westen te bewijzen. Ons dunkt, dat de regie ook daar weinig overtuigend zal zyn. Met deze politiek gaat een com plicatie gepaard, nl. het vraagstuk van de handelsrelaties met het Wes ten. In ons geval kwam het tot 'n onmiddeliyke reactie. De Nederland se handelsdelegatie, die juist te Praag vertoefde, verbrak de onder handelingen. Deze omstandigheid zal vermoedelyk onaangenaam wor den gevonden. Voorlopig heeft men in TsjechosloWakije de handelsrela ties met het Westen nog nodig, al wordt hun betekeixis steeds gerin ger. Men heeft Westerse deviezen nodig, om bepaalde grondstoffen aan te kopen en bovendien ter uitroe iing van zekere acties tegen het Westen. Anderzyds kunnen wy in 't Oostelijk blok een groeiend streven naar autarkie constatex-en. Aan Tsjechoslowakye werd intus- overgebracht naar Geldrop, vanwaar eveneens een kippenhandelaar de markt bezocht. Hiermee is wel aan getoond. hoe gemakkelijk de ziekte verspreid wordt. Ook in het wild le vende vogels alfe spreeuwen, kraaien en zeevogels kunnen aan de ziekte lij den. V Men kan zich voorstellen, hoe men in insiders-kringen schrok, toen het eerste geval van besmetting bekend werd. De vogelpest is namelijk zo kwaadaardig, dat zij, zoals een zware hagelbui, die op een korenveld neer- valt, daar alle aren breekt, de kippen plotseling alle doet sterven. In de meeste gevallen zijn de ziek teverschijnselen waar te nemen, voor dat de dieren dood gaan. Zij zijn bij kuikens anders dan bij volwassen die ren. Kuikens vertonen benauwdheid, zwakheid en sufheid, terwijl bij de volwassen dieren bovendien enige an dere kenmerken van de ziekte zijn te bespeuren. Wij noemen een ruw ve derkleed, bol zitten van dieren, geen eetlust, hoge koorts, verhoogd dorstge- voel, dunne, waterige, soms bloederige gele ontlasting en tranende ogen, die vaak dicht worden gehouden. WAT TE DOEN Bij voorkomende gevallen is men ver plicht onmiddellijk de burgemeester van zijn woonplaats op de hoogte te stellen, die op zijn beurt de veear^e- nykundige dienst waarschuwt. Vervol- gens stelt de Rijksseruminrichting een onderzoek in. Constateert zij, dat een bedrijf besmet is, dan poogt men met alle middelen de uitbreiding van de ziekte tegen te gaan. Maar nog altijd is voorkomen beter dan genezen. Er bestaat een entstof, die de kip. pen voor de vogelpest vrywaart. Deze entstof kan in een voor ons land voldoende hoeveelheid aan de Ryksseniminrichting te Rotterdam worden geproduceerd; een voorraad sen een nieuwe taak toebedeeld, de medewerking aan de industrialisa tie van China. Het gevolg daarvan is, zo wordt reeds gemeld, een ver dere beperking van de productie van consumptiegoederen, teneinde de capaciteit der staal- en machi nefabrieken te kunnen uitbreiden. De uitvoer dezer producten naar het Westen werd steeds geringer en dik wijls voldeed de kwaliteit niet. Deze omstandigheden zullen uiteraard ten gevolge hebben, dat de reeds lage levensstandaard in Tsjechoslowakye er niet beter op wordt En dat zal mogelijk gevolgen kunnen hebben, die van ernstiger aard zullen zijn, dan zich de tegenwoordige macht- hebbers voorstellen. (Nadruk verboden). Het Wereldgebeuren De protestactie van veertien opper hoofden van de Bamangwato-stam in het Britse protectoraat Beetsjoeana- land, gelegen bij de Kaapprovincie in Zuid-Afrika, is een onderdeel van 'n weinig wereldschokkende maar toch zeer interessante kwestie. De voor geschiedenis daarvan begint in 1948 toen op een goede dag in vrijwel alle Britse kranten de, foto verscheen van Ruth Williams, een eenvoudige Lon- dense typiste. Ruth ging trouwen, niet met een Londense bankbediende, maar met Seretse Kbama, hoofd van de Bamangwato, een stam van meer dan 100.000 Afrikaanse negers. Seretse stu deerde in Londen en was van plan zich met zijn blanke vrouw in Serowc te vestigen, de hoofdstad van de stam. De romantiek rondom Ruth kon niet verhinderen, dat in vele kringen een zekere weerzin bestond tegen een dergelijk gemengd zwart-blank huwe lijk. Dat was waarlijk niet uitsluitend een kwestie van bekrompen conserva tisme of rassenvooroordeel. Ook in Beetsjoeanaland zelf waren de stam genoten van Seretse niet bijster geest driftig over de keus van hun hoofd. Er is nu eenmaal een hemelsbreed verschil tussen de samenleving in Londen en die in een Zuid-Afrikaanse inboorlingenstad. Tsjekedi, Seretse's oom en regent tijdens de minderjarigheid van zijn neef, verzette zich tegen de terugkeer van Seretse met zijn blanke vrouw naar Serowe en met hem verscheidene anderen. Seretse, die zeer geliefd was, kreeg echter ook steun, zoveel steun, dat hij in Juni 1948 tijdens een ver gadering van de stam toch als opper hoofd aanvaard werd met Ruth op de koop toe. Beetsjoeanaland staat on der Brits toezicht en dus moest de verkiezing eerst nog de bevestiging krijgen van de Britse regering. Seretse werd uitgenodigd naar Lon den te komen om de zaak met het mi nisterie voor Gemenebestbetrekkingen te bespreken. In Londen kreeg hij te horen, dat hij de eerste vijf jaren niet zonder vergunning naar zijn land zou mogen terugkeren. Hem werd een jaargeld van 1000 pond vrij van be lasting aangeboden om in Engeland vrij van zorgen te kunnen leven. Als motief werd opgegeven, dat zijn te rugkeer tot onlusten zou kunnen lei den. Bij wijze van troost kreeg Se retse verder te horen, dat ook zijn oom. Tsjekedi, voorlopig uit Beetsjoe analand was verbannen. Fraai was de manier, waarop het ministerie Seretse had misleid aller minst en deze week is er dan ook in het Lagerhuis een hartig woordje over gesproken. Churchill noemde de affaire een schandelijke transactie en wierp zich op als pleitbezoi'ger voor Seretse. En dat is eigenlijk wel vreemd, want Churchill heeft zich in het verleden niet zo vaak doen ken nen als kampvechter voor rassenge- lijkheid en voor zelfbestuur van ko loniale gebieden Ook onder de Bamangwato-stam ontstond beroering, getuige de pro testen van de lagere stamhoofden, die zelfs dreigen de kwestie bij de Ver. Naties aanhangig te maken. Welke i'eden had de Britse minister van Gemenebestzaken voor zijn be sluit? Dat is een zaak van diplomatie. De aanhangers in Zuid-Afrika van dr. Malan en zijn „apartheids-politiek" vinden het geen pas geven, dat een blanke vrouw met. wat zij noemen „een kafferhoofd" getrouwd is. Zij zijn en dat wel degelijk uit „ras- bewustzijn" scherp tegen Seretse gekant. Londen kan zich op 't ogen blik bezwaarlijk een conflict met Ma- lans regering over deze kwestie ver oorloven, temeer daar Zuid-Afrika het protectoraat Beetsjoeanaland wenst in te lijven. Om het scherp te zeggen: Seretse moest verbannen worden om de openbare mening der blanken in Zuid-Afrika te ontzien. Seretse laat zich echter niet voor 1000 pond per jaar het zwijgen kopen en dat berokkent Londen toch weer onaangenaamheden. voor 50.000 dieren is gereed voor ver. zending. Het inspuiten van deze ent. stof heeft echter enige onaangename bezwaren, omdat de enting de eier. productie gedurende vier tot rijf we ken sterk beïnvloedt. Met het oog op de aanstaande Faasdagen zou dit tot fatale gevolgen «kunnen leiden. Bo vendien treedt bij 0.2 tof 6 van de kippen na de inenting verlamming op. Tegenover deze bezwaren staat even wel, dat de dieren vrijwel voor hun verdere leven immuun zijn voor de vogelpestziekte. De ervaring heeft verder geleerd, dat de ongevoeligheid in ons land zeer goed is. Afgezien van de wettelijke bepalin gen, die moeten worden nageleefd; geeft de dierenarts D. M. Zuydam van de Rijksseruminrichting te Rot terdam aan de pluimveehouders nog enkele nuttige wenken. Ontsmet alle voorwerpen, die u ontvangt, in het bij zonder pluimvee verpakkingsmateriaal met twee procent natronloog of creo- line. zo zegt hij. Weer zoveel mogelijk vreemd bezoek van uw bedrijf, vooral diegenen, van wie bekend is. dat zij op de markt en op pluimveebedrijven komen. GEVAAR VOOR DE MENS? Aangezien het de eerste maal is, dat deze ziekte in ons land voorkomt, kan men ons bij de Rijksseruminrichting niet met zekerheid zeggen, of zij nog van invloed is op de eieren zelf en bijgevolg gevaar oplevert bij de con sumptie daarvah. Als men in het ge heel geen risico wil nemen, dan geldt er maar één devies: kook of bak uw eieren. De kans op besmetting van de mens met deze pluimveeziekte is uiterst ge ring, ook wanneer de mens in directe aanraking komt met een ziek of aan deze ziekte gestorven dier. Hoogstens zou er een lichte oogontsteking kun nen ontstaan of een geringe longaan doening, maar naar men van de zijde van bedoelde dienst verzekerde, is' in de practyk infectie alleen te verwach ten, indien men er zich op zou toeleg gen zich te besmetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3