NIEUWS UIT ZEELAND l BRAND AAN BOORD VAN DE „OLDENBARNEVELDT' PAARDENFOKKERS BESPRAKEN HUN PROBLEMEN EN BEUNGEN WALCHEREN Vuur woedde midscheeps CHEFAROX t wmttmm L Oogarts uit Goes gedood Breskense vissers beleefden onaangenaam avontuur Unieke scheepsmachine keert te Vlissingen terug 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 11 MAART 1950 P" Omstreeks half vier in de nacht van Vrijdag op Zaterdag is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken aan boord van het motorschip „Johan van Oldenbarneveldt" van de stoomvaartmaatschappij Nederland, dat gemeerd ligt aan de Javakade te Amsterdam, De Johan van Olden. barneveldt" en de „Oranje" zijn de twee schepen, waarmee de maatschappij Nederland op het ogenblik de passagiersdienst tussen Amsterdam en Dja karta onderhoudt. Het schip meet 19.069 ton en werd in 1930 gebouwd. Om vier uur werd groot alarm ge geven. De brand woedde toen mid scheeps aan stuurboordzijde ter hoog te van de waterlijn in de hutten van het personeel van de civiele dienst. De brandweer was terplaatse met alle beschikbare materiaal: 5 motorspuiten, een ladderwagen, het drijvende water, kanon „Jason" en materiaalwagens. Ook lag de nieuwe ijsbreker en drij vende brandblusser „Walvis" gereed. De „Johan van Oldenbarneveldt". die Dinsdag zou vertrekken had reeds ge tankt. Een gedeelte van de bemanning be vond zich aan boord en ontdekte de Advertentie Bij voorjaarsbenrt van het huis hebben de handen veel te lijden. Hamea-Gelei maakt ze weer zacht, gaaf en blank. Marshall-gekien voor herbouw van Hotel de Burg te Middelburg. ENIG PROJECT IN ZEELAND Naar we vernemen is het niet uitge sloten, dat er Marshallgelden beschik baar zullen worden gesteld voor de herbouw van Hotel de Burg in Mid delburg. Zoals men weet is een bedrag van 303 millioen van de tegenwaar de-rekening der Marshall-hulp vrijge geven, ter financiering van diverse projecten ten behoeve van het Neder landse economisch herstel. Zo zal er een bedrag worden uitgetrokken voor de bouw van hotels. Er zijn echter een aantal voorwaarden, waaraan de plan nen voor hotelbouw moeten voldoen en deze vooi-waarden zijn zodanig, dat Zeeland niet in aanmerking kwam voor bijdragen ten behoeve van hotels. Men is er echter in geslaagd om voor Zeeland deze voorwaarden zodanig gewijzigd te krijgen, dat ook deze provincie van de Marshall-hulp kan profiteren, waarbij dan wordt gedacht aan herbouw van Hotel de Burg te Middelburg. Er worden thans onder handelingen met de eigenaar gevoerd. Het moet uitgesloten worden geacht, dat nog meer hotels van deze regeling zullen profiteren. Arbeider in bunker van schip gevallen. Donderdagnacht is in de buitenha ven van Vlissingen de werkman K. v. B. van de N.V. Haven van Vlissingen, in de bunker gevallen van het Itali aanse schip. „Giuseppe Mazzini", dat bij het bunkerstation van de S.H.V. lag. Met een hoofdwonde en een her senschudding is v. B. in het St. Jo- sephzickenhuis opgenomen. Vrijdagmiddag was de toestand van v. B. redelijk wel. Nieuw gebouw voor ambachtsschool Oostburg. Naar wij vernemen hoopt men spoedig goedkeuring te krijgen op het ontwerp voor hel nieuwe semi permanente ge bouw. waarin de ambachtsschool te Oost burg gevestigd zal worden. Het nieuwe gebouw komt aan de rijks weg Oostburg—Aardenburg. Verwacht wordt, dat bij de aanvang van de nieuwe cursus dit gebouw betrokken kan worden. Tegelijk zal dan aan het onderwijs enige uitbreiding worden gegeven. Thans leidt deze ambachtsschool alleen op voor smid bankwerker en timmerman. Aan de oplei ding voor smid-bankwerker wil men een derde klasse verbinden, waar electro - techniek en auto-montage worden onder wezen. aan die voor timmerman wil men een derde klasse toevoegen ten behoeve van a.s. meubelmakers. Zeeuwsch Genootschap. Voor een klein maar aandachtig ge hoor hield de heer A. baron Van Lynden in het gebouw van het Zeeuwsch Genoot schap te Middelburg een causerie over de door hem in 1935—'38 mede geleide expeditie ter bepaling van de Zuidgrens van Suriname De spreker bepaalde er zich toe in grote trekken een inleiding te geven op de films, die tijdens de expeditie werden opgenomen en wees op de grote betekenis die Suriname in deze tijd verkrijgt in verband met het vele, dat daar nog met behulp van Nederlandse energie kan ge schieden (cultures, mijnbouw, onderwijs, enz.) Daarna werden de Dims vertoond, die interessante beelden brachten uit de Su rinaamse natuur, een inzicht gaven in de moeilijkheden, die de expeditie had te overwinnen en ons getuige deden zijn van menig intiem dorpstafereeltje onder de Indianenstammen, die de oevers der ri vieren bevolken. De uitbreiding van Sportpark Goes Naar wij vernemen heeft het Goese gemeentebestuur onlangs uit Den Haag bericht ontvangen, dat men ac- coord gaat met de plannen tot ont eigening van gronden voor uitbrei ding van het gemeentelijk sportter rein. De onteigeningsaanvraag zal nu binnenkort in de Kamer komen, waarna met de werkzaamheden be gonnen zal kunnen worden. De sport verenigingen krijgen er dan een vier tal velden bij. terwijl ook nieuwe tennisbanen kunnen worden aange legd. zodat binnen afzienbare tijd het grote tekort aan velden tot het ver leden zal behoren. brand, waarna onmiddellijk de lucht kokers werden afgedekt. Men hoopte de brand te kunnen localiseren. BEWUSTELOZEN. Een geweldige rookontwikkeling in de omgeving van de eetsalon van de eerste klasse, bemoeilijkte het blus- singswerk in alle opzichten. Deze rookontwikkeling was zo sterk, dat een wachtsman van de maatschappij en drie brandweermannen in de loop van de blussing bedwelmd i-aakten. Zij werden door de verplegers van de geneeskundige dienst verzorgd. Hun toestand is niet ernstig. Pas tegen vijf uur gelukte het nauw keurig de plaats van de brandhaard te bepalen. Deze bleek zich te bevin den in een van de hutten van het ci viele personeel aan bakboordzijde, juist onder de bi'ug op dek. Er waren daar kapokmatrassen opgeslagen, die door tot nu toe onbekende ooi-zaak vlam hadden gevat en de verstikkende rook veroorzaakten. Toen eenmaal de vuurhaard was gevonden, bedwong de brandweer het gevaar spoedig, Om 5.42 uur vanmorgen kon dan ook ge seind worden „brand meester". De schade, die ontstaan is, kan op het ogenblik nog moeilijk worden be paald. Vormt géén nieuw maagiuur .Beschermt de maagwand mei een geleiachtig genezend .'aagje Zware straffen voor diefstal in bioscoop. EEN JAAR EN ZES MAANDEN VOOR BRANDSTICHTING. De Arrondissementsrechtbank te Middelburg veroordeelde J. A. L., wei-kman te Vlissingen en C. C. B., schilder te Vlissingen, wegens diefstal in de bioscoop „Luxor", beiden tot 2 jaar gevangenisstraf, te ondergaan in een bijzondere strafgevangenis voor jongelieden, met aftrek voox-arrest. C. P. G. te Arnemuiden werd we gens opzettelijke brandstichting en valsheid in geschrifte, tot 1 jaar en zes maanden met aftrek veroordeeld. De taxi-ondernemer L. H. te N\v.- en St. Joosland kreeg 1 jaar met af trek wegens heling. H. had een auto gekocht, terwijl hij wist, dat deze van diefstal afkomstig was. Schip bij Walsoorden aan de grond Vrijdagmiddag omstreeks half een is bij Walsoorden het Noorse s.s. „Ti- radentes" aan de grond gelopen. De „Tiradentes", die 4961 ton meet en toe behoort aan de rederij Wilhelmsen te Oslo, was op weg van Oslo naar Ant-' werpen. Er was spoedig sleepboothulp aanwezig en spoedig kwam het schip vlot. Besmettelijke ziekten. Blijkens de Staatscourant van 8 Maart hebben zich in de we,ek van 19 tot en met 23 Februari in Zeeland drie gevallen van besmettelijke ziekten voorgedaan. In Kapelle en Middelburg één geval van diphtherie en in St. Laurens één geval van roodvonk. Baanbrekend werk in Zeeland op het gebied van de kunstmatige Inseminatie. Bezwaren tegén Paardenwet. De Kon, Ver. „Het Nederlandse Trek paard" heeft te 's-Gravenhage de jaar vergadering gehouden onder voorzitter schap van jhr. J. van Vredenburch. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer L. A Bom te 's Gravenhage. bleek dat het ledental in 1949-tot 13.429 is gedaald. In het jaarverslag wordt o.m. de aan dacht gevestigd op de bepaling in het ont- werp-Paardenwet. dat merriën. welke door de commissies der verenigjng, niet geschikt geacht worden, voor opname 'in het seJectieboek van de voortplanting uit gesloten kunnen worden. Tegen dit stand punt heeft de vereniging zich ten felste geweerd. Zij ziet daarin een ondermijning van haar zegenrijk werk. Naar het oor deel van de secretaiis moet voor ons land met hoofdzakelijk klein bedrijfssysteem de paardenfokkerij van betekenis blijven en daarbij mag vooral niet uit het oog worden verloren de waarde van het paard als exportartikel. In het afgelopen jaar zijn ruim 6000 paarden onze grenzen gepasseerd. De vraag is gestegen en de prijzen zijn vaster geworden. Zelfs wordt al gesproken van groter vraag dan aan bod. Vertegenwoordigers van de afdelingen Noord-Brabant. Zeeland, Noord- en Zuid- Holland en Limburg gaven ter vergade ring uiting aan hun misnoegen over de nieuw voorgestelde Paardenwet. De voorzitter deelde mede, dat beslo ten is de heer A. Bax Gzn. te Zevenberg- sehenhoek te benoemen tot erelid. Als jurylid werd herkozen de heer W J. L. de Groof te Kruiningen. In de vaca ture A. Bax Gzn. werd als arbiter geko zen de heer Ant. de SchutterKoenraadt te Heiningen. Als plaatsvervangend ju rylid werd o.m. herkozen de heer Joh. de Feijter te Schoondijke. Gekozen werd de heer A. J. E. Temmerman te Hoofd plaat. De voorzitter richtte een hartelijk af scheidswoord tot de heer G. O. Snerp te Ginneken, die wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd het hoofdbestuur moet verlaten. De vice-voorzitter van de Eximpa (ex port en import van paarden), de heer P. Dekker uit Axel, gewaagde van de. pret tige samenwerking met „Het Nederland se Trekpaard'Hij zeide o.m. van oor deel te zijn, dat de tijd van het extra zware paard voorbij is. Z.i. is het ge wenst. dat de overheid samenwerkt én overlegt met de mensen, die met paarden •an doen hebben, fokkers en handelaren. INLEIDING VAN DR. 6- WAGEN AAR. De heer dr. G. Wagènaar te Goes, di- ecteur van de gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland, hield een voordracht over kunstmatige inseminatie. Wanneer men de verbreiding der kunstmatige in seminatie bij het rundvee nagaat, wordt het z.i, duidelijk, dat de paardenfokkerij deze zaak niet mag voorbijgaan. Er is thans te dien aanzien in Zeeland een on derzoek gaande. Of het tot practische toe passing zal komen hangt af van wat de fokkers ervan zullen zeggen. Over zijn ervaringen bij dit onderzoek deed de heer Wagenaar uitvoerige mededelingen, welke aanleiding gaven tot een langduri ge gedachten wisseling De voorzitter dankte dr. Wagenaar voor zijn voordracht en voor het baanbrekend werk, dat hij en zijn staf op dit gebied verrichten. Advertentie LIKEUREN Jhr. H. J. van Adrichem Boogaert overleden. OUD-BURGEMEESTER VAN BROUWERSHAVEN EN OUD GRIFFIER VAN POLDER WALCHEREN. In het ziekenhuis te Middelburg is op 70-jarige leeftijd overleden jhr. H. J. van Adrichem Boogaert, oud-bur gemeester van Brouwershaven en oud-griffier van de Polder Walche ren. Jhr. van Adrichem Boogaert werd op 2 October 1879 te Middelburg ge boren. In 1909 werd hü benoemd tot burgemeester van Brouwershaven, welke functie hij bekleedde tot 1913. Met ingang van 1 October van dat jaar werd hij benoemd tot griffier van de Polder Walcheren te Middel burg. Op 1 Mei 1925 werd hij tevens aangesteld tot ontvanger der Polder. Met ingang van 1 Januari 1945 werd hem als zodanig pensioen verleend. De overledene is hierna nog enige jaren directeur geweest van de N.V Duinbeek. Van 19351941 trad hij in zijn woonplaats Oostkapelle op als raadslid; hij had zitting voor de Her vormde Kiesvereniging. De teraardebestelling is bepaald op Maandag 13 Maart te 1 uur op de Algemene Begraafplaats te Oostka pelle. Met auto tegen boom gereden. Over het dodelijk ongeval, dat aan de oogarts J. J. Hennequin uit Goes overkwam, vernemen wij nog het vol gende. Dokter Hennequin had Donderdag zijn wekelijkse spreekuren te Zierik- zee gehouden, vanwaar hij via Bra bant naar Goes terugkeei'de. Op de Wouwseweg is hij toen door onbeken de oorzaak in volle vaart tegen een boom gei'eden. De wagen maakte een slag om en kwam opnieuw met zo'n kracht tegen een boom terecht, dat deze afknapte. De gevolgen waren verschrikkelijk. Dokter Hennequin. die alleen in de aüto was gezeten, werd er uit geslingerd, terwijl van de wagen niets overbleef. De motor werd volkomen losgereten en kwam in de naast de weg lopende sloot te recht. terwijl verder de gehele rijbaan bezaaid lag met onderdelen van de wagen. Enkele minuten na het ongeval pas seerde toevallig uit de richting Roo sendaal de busonderoemer, de heer J. C. Krijger uit Goes, die het slachtof fer,'nadat een tweetal Brabantse dok toren de eei'ste hulp hadden verleend, vergezeld heeft naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom en enkele vrienden van dokter Hennequin van het ge beurde op de hoogte heeft gesteld. Met de heer Hennequin is een zeer geziene dokter in Beveland en op Schouwen heengegaan. Hij werd geboren te 's Gravenhage en studeerde aan de Universiteit te Leiden. Nadat hij twee jaren als scheepsarts had gevaren, werd hij ge durende enige jaren assistent bij het academisch ziekenhuis te Groningen. In 1934 vestigde hij zich als oogarts te Goes. De heer Hennequin bereikte de leeftijd van 48 jaar. De teraardebestelling zal hedenmiddag twee uur plaats vinden op de algemene begraafplaats te Goes. „ZWERVEN DOOR DE NATUUR" Voor de afdeling Zeeland van de Al gemene Apothekei's-assistentenbond sprak de Vlissingse arts. de heer G. J. M. de Greef Vrijdag in het Strandhotel te Vlissingen over „Zwerftochten door de natuur". Na met nadruk op de bescherming voor het Nederlandse landschap te hebben gewezen, vertelde dokter de Greef over zijn zwerftochten door de natuur waarbij hij een groot aantal lichtbeel den vertoonde, gemaakt naar eigen foto's. Uniek was de collectie vogelop namen. Ook toonde dokter de Greef een aantal opnamen van Walcheren zoals het was vóór de inundatie en daarna. De heer B. Crucq leidde de spreker in en dankte hem na afloop. TJ. B. E. KIELSTRA HERDACHT Het „Zeeuwsch Landbouwblad" brengt een „Ivn inemoriam" vTj. \B. E. Kielstra,1 die op 3 Maart jl. te' 's Gravenhage overleed. In het bijzon der wordt hex-dacht de arbeid, die de heer Kielstra van 1915 tot 1926 ver richtte voor de Z.L.M. eerst als as- sistent-zuivelconsulent en daarna als secretaris. Htf had een groot aandeel in de stichting van het Landbouwhuis te Goes. Daarnaast kwamen in deze tijd uit de Z.L.M. voort de Coöpera tieve Wolvereniging, de Vereniging tot verbeteidng van het Schapenras, de Pi'ovinciale Commisie voor de be- vordering van de Varkensfokkerij, terwijl o.m. voor het oprichten van coöperatieve aankoopverenigingen krachtige propaganda door de secre taris werd gevoerd. Scheepsmotor van fundering losgeslagen. De opvarenden van het vissersvaartuig Breskcns 9, schipper G. Verduyn, hebben Donderdagnacht een onaangenaam avon tuur beleefd. De Br. 9 was Donderdag morgen ter ganalenvdligst in de omgeving an Goeree uitgevaren. In de nacht van Donderdag op Vrijdag klonk plotseling een hevige knal. Het bleek, dat de motor van het scheepje van de fundering was gesla gen. Gelukkig gebeurden er geen persoonlij ke ongevallen, terwijl ook het schip niet werd lekgeslagen. De positie van het hou ten scheepje was echter vrij precair, te meer daar de zee ruwer werd. De schip per besloot ten anker te gaan en hulp te vragen. Daartoe werden tot driemaal toe vuurpijlen afgeschoten, maar deze werden blijkbaar niet opgemerkt. Eerst tegen het aanbreken van de dag werd de Breskens 9 ontdekt door de loodsboot. Het scheepje bevond zich toen één mijl Noord-Noord- Oost van de Middensteensbankboei. Op de loodsboot bleef men het scheepje in de gaten houden, terwijl Inmiddels de roeierswacht in Vlissingen gewaarschuwd werd met het verzoek om assistentie van de reddingsboot. Vrijdagmorgen tegen 9 uur voer de reddingsboot uit Breskens, de President Wiersma, onder commando van'schipper J- Slis, naar de Br. 9. Om streeks half elf werd het scheepje be reikt. Het gelukte vrij spoedig de ver binding tot stand te brengen, waarna de Br. 9 op sleeptouw werd genomen. De zee was inmiddels ruwer geworden; waar door tot driemaal toe de sleeptros brak. Omstreeks twee uur werd het scheepje behouden, in de haven van Breskens ge bracht. „Kinderzorg" heeft ook over 1949 een tekort. STIJGENDE KOSTEN EN MEER VERPLEEGDAGEN. Tengevolge van de nog steeds stijgende kosten van levensonderhoud en het gro ter aantal verpleegdagen plm. 8200 méér dan in 1948 bedroeg het tekort op de exploitatie van de vereniging „Kinder zorg" te Middelburg over het afgelopen jaar f 47.336.29 (1948: f 41.022.461. Door de kerkelijke gemeenten werd echter een bedrag van f 33.533.45 bijeen gebracht, zodat het exploitatie-tekort kan worden teruggebracht tot f 13.802.84. De door deze gemeenten bijeenge brachte som kan als volgt gespecificeerd worden: aan collecten f 3560.97, aan con tributies f 4268.60, aan giften f 5352.45, aan busjes (netto) f 18.151.05 en aan kinderze gels f 2200.38. Het exploitatietekort werd ten laste der kapitaalrekening geboekt. Ondanks dit tekort kan het bestuur toch met grote dankbaarheid op het afgelopen jaar terugzien. Uit alles blijkt, dat Kin derzorg leeft in de harten der Zeeuwen. Aan de exploitatierekening 1949 en de begroting voor 1950 ontlenen wij de na volgende cijfers: ontvangen Rijkssubsidie f 101.347.28 (begroot voor 1950 op f 95.000). ontvangen verpleeggelden f 30.360.30 (f 25.000), uitg. aan salarissen f 42.857.72 (f 50.000), onderhoud gebouwen en ver nieuwing meubilair f 20.989.35 (f 15.000), voeding 36.802.19 (f 40.000), kleding en beddegoed f 17,205.13 (f 18.000), verpleeg- kosten in gezinnen, ziekenhuizen en an dere inrichtingen f 27.815.03 (f 30.000). De exploitatie-rekening geeft in debet en cedit een totaal aan van f 193.165.06. Op de begroting-1950 is een exploitatie-tekort geraamd van 75.000. welke som bijeen gebracht moet worden door de gemeen ten. Exploitatie-rekening en begroting zullen in behandeling komen in de jaarlijkse Kinderzorg-vergadering. die, zoals ge meld, Donderdag 23 Maart In de gym nastiekzaal, Veerse Singel te Middelburg wordt gehouden. De agenda vermeldt voorts 'n bestuurs verkiezing. Op 30 Juni a.s. treden af me vr. G. v. Doorninck—Bartling te Middel burg, mevr. C. J. SickeszSchnijder te Vlissingen, ds. W. J. Fournier te Oostburg, de heer J. Germing te Middelburg, d§. A. de Vries te Middelburg en ds. F. H. A. v. d. Wind te Serooskerke, die allen ter stond herkiesbaar zijn. Verder bestaat één vacature wegens vertrek van ds. C. L, van der Broek van Oosterland, die dit jaar aan de beurt van aftreden was. Advertentie UITNODIGING vooi* de wasdemonstratie op DINS- DAG 14 MAART, des n.m. 3 uur. met de Hoover electr. wasmachine bij ELECTRO- EN RADIOTECHX. BUR. GEBR. KUNST LANGE DELFT 68. MIDDELBURG. TELEFOON 2471. Deed 60 jaar dienst. In 1888 kreeg de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen opdracht een kleine stoomboot te bouwen voor de dienst Rotterdam—Geertuidenberg. In deze boot de Thor VI werd een 6 cylinder stoommachine geplaatst, die uniek was voor die dagen en dat ook altijd gebleven is. Men had aanvankelijk zeer grote verwachtingen van dit 6 cylindertype, maar later bleek, dat de stoombespa- ring ten opzichte van de triple-expan- sie machines niet groot was en er werden geen machines van het nieu we type meer gebouwd. Een merk waardigheid is echter dat deze machi ne 60 jaren heeft dienst gedaan zon der storingen! De machine wordt nu gereviseerd en zal in de hal van het Scheldehoofdkantoor worden geplaatst, als een getuigenis van de prestaties, die een vroegere generatie van werktuigbouwers wist te bereiken. De enige Scheldeman, die de bouw van deze machine nog meemaakte is de heer J. A. van Dierendonck, die thans 85 jaar oud is. Hij vertelde ons hoe de constructeur van de machine, de heer W. H. Mar tin, een zeer grote reputatie had als machinebouwer. Toen de machine ge bouwd was en zeer goed voldeed ver wekte dat grote voldoening. „Wie had kunnen denken", zo besloot de heer van Dierendonck, „dat deze unieke machine het zo lang zou vol houden, en zo goed zou blijven vol doen". Fakstierenkeuritig in Noord-Zeeland. Ook op Schouwen-Duiveland, Tho- len en St. Philipsland zijn thans de jaarlijkse keuringen van fokstieren ingevolge het Zeeuws Stierenregla ment gehouden. De kwaliteit van het op Schouwen-Duiveland aangevoerde vee bleek vrij' goed te zijn; zelfs be hoorde er een aantal stamboekstic- ren toe. Op Tholen was de kwaliteit echter matig. De resultaten van de keuringen zi.in de volgende: goedgekeurd te Tholen Martha's Charles van C. F. de Rijke, Oud-Vossemeer Boukje's Dorus van A. A. Geluk, Poortvliet Arnold van M. Anthonisse en Jan van A. P. Luyk, Scherpenisse Wiersma's Karei van J. Hage en Sientje's Adema van J. Rijs- tenbil, Stavenisse Pietje's Berend en Mina's Adema van C. J. W. Gakeer, St. Maartensdijk Leo van D. Dorst, Julius van J. W. de Wilde en Leo van L. A. Geluk. St. Annaland Anna's Albert van W. L. Boogaart en Coba's Dirk van J. F. Brooymans. St. Phi lipsland Bart van H. van Iwaarden; Sirjansland Paulus van W. v. Hoe ve, Nieuwerkerk Bernhard van J. v. d. Zande, Plutus van H. J. Hendrikse (toegelaten Ned. Rundveestamb.) en Hendrik van C, v. Driel (toegelaten). Ouwerkerk Steven van Bolijn, Zierik- zec Fietje's Adema van W. den Boer. Kerkwerve Lodewijk van C. P. de Vlieger, Nico van C. den Boer en Al- fons van L. de Kok, Noordgouwc Jan- tje's Adema van M. Kurvink en Ieme van J. L. Vis, Burgh Acbeson van A. M. de Clopper, Renesse Willem van J. M. en R. Steur. Ellemeet Ideaal van A. Hanse Azn, Elkermee Tetje's Bert van C. v. d. Zande, Zonnemaire Ber- tus van Stieren ver. Ztmnemaiie, Dreischor Piet van L. M. van Bloois. Middelburg Administratie bij de nijverheidsscholen. LEZING OVER NIEUWE METHODE TE MIDDELBURG. Over de nieuwe wijze van administra tie bü de nijverheidsscholen hield de heer P. H. van der Eist, adj. -accountant bij het ministerie van O., K. en W., in de Caljouwzaal van de Ambachtsschool te Middelburg voor een aandachtig gehoor een lezing. Tot de aanwezigen behoorden bestuursleden van de Ambachtsschool en vakschool voor meisjes te Goes, de Am bachtsschool te Middelburg en de Indus trie- en Huishoudschool aldaar, directeu ren en directrices, alsmede administra tieve krachten van ambachts- en meis jesvak- en huishoudscholen in Zeeland en West-Brabant en gemeenteambtenaren, belast met de administratie van nijver heidsscholen der gemeenten Middelburg en Vlissingen. Zij allen werden hartelijk welkom geheten door de heer E. Vis- scher. •difctecteur dér ontvangende school, die vervolgens het tvöSrd gaf aan de heer Van der Eist. Deze zette allereerst uiteen wat de be doeling is van de nieuwe regeling voor 't voeren van de administratie. Alle mo gelijkheden werden tevoren terdege be keken. De aanleiding vormde de wen3 naar vereenvoudiging van de administratie en waar mogelijk vermindering van werkzaamheden. De heer Van der Eist twijfelde er niet aan of dit doel zal wor den bereikt. Hij behandelde de algemene indeling van begroting en rekening en verantwoording en ging in op tal van dé tails. Vele aanwezigen maakten na de pauze, waarin door leraressen en leer lingen der Middelburgse Huishoudschool verversingen werden gepresenteerd, ge bruik van de gelegenheid tot het stellen van vragen. Ondermeer bracht de kwestie der door de leerlingen van Huishoudscho len te vergoeden materialen vele tongen in beweging. Met een hartelijk dankwoord aan de spreker en de aanwezigen besloot de heer Visscher deze gezellige en tevens zeer leerzame bijeenkomst, waarvan het resul taat zeker in de administratie der diverse scholen tot uiting zal komen. DE KLOKKESTOEL VAN DE LANGE JAN. Met de voorbereiding van de herbouw der Lange Jan-spits te Middelburg is men thans zover gevorderd, dat het on derste gedeelte van de houten klokke- stoel kon worden opgesteld. De boven kant hiervan ligt ongeveer opgelijke hoog te met de bovenkant van de stenen voet van de spits. Thans wordt overwogen om ook het bovenste gedeelte van de klok- kestoel op te stellen. Wanneer bedacht wordt, dat al bijna één jaar geleden de vervaardiging van de klokkestoel gegund werd, komt men tot de conclusie, dat de herbouw van de spits slechts langzaam vordert. Dit vindt zijn oorzaak in het feit. dat het ontwerp van de spits nog steeds niet door de des betreffende instanties is goedgekeurd. JUBILERENDE GEMEENTEAMBTENAAR WERD GEHULDIGD. Een lange rij van sprekers voerde het woord bij de huldiging op zijn kantoor van de heer J. Gelon, administrateur van I Gemeentewerken te Middelburg, die op 1 9 Maart het feit herdacht, dat hij 25 jaar in gemeentedienst werkzaam was. Namens het gemeentebestuur werd gesproken door de wnd. burgemeester, de heer J. W. Kö- geler en de wethouder van Gemeente werken. de heer L. J. van 't Westende. namens de Personeelsvereniging van de gemeente Middelburg door de ere-voorzit- ter, de heer J. Ph. Koene, namens de col lega's door de heer J. C. Vader en voorts werden hartelijke woorden tot de jubila ris gericht door zijn chef de heer A. J. W. Mathijssen en door de directeuc van de dienst voor Maatschappelijke Zorg, de heer J. C. F. van Kamer. Van het gemeentebestuur ontving de heer Gelon als stoffelijk blijk van waar dering een enveloppe met inhoud, van het personeel van Gemeentewerken een fraaie roodkoperen koffiekan. De Personeelsver eniging vrraste hem met een doos sigaren en zijn echtgenote, die uiteraard ook in de huldiging was betrokken, met bloemen, 's Middags werd ten huize van de jubilaris een receptie gehouden, tijdens welke ve len hem de hand kwamen drukken. De collecto ten bate van de Simavi heeft te Middelburg t 754.06 opgebracht. Toneelavond Raad van Arbeid. De voorzitter van de Raad van Ar beid te Middelburg, mr, A. C. van Epenhuisen maakte Vrijdagavond de acteurs en actrice's, die voor de per soneelsvereniging het Amerikaanse blijspel „De man in burger" hadden opgevoerd, tot broodetende profeten door met kwistige hand als blijk van dank profetenbroodjes uit te delen. De dames en heren van de vex-eni- ging Ervea van de Rotterdamse R. v. A., die deze avond de gasten waren, hadden deze attentie wel verdiend, want aan hun vlot en levendig spel was het voornamelijk te danken, dat deze feestelijke bijeenkomst zo ge slaagd was. Het stuk, dat zij op de planken brachten, was geen hoogvlieger, doch na een wat slap begin bleek de intri gue voldoende verwikkelingen en amusante situaties te bevatten om tot het einde te kunnen boeien. Het gege ven kwam er in hoofdzaak op neer, dat een rijk, meisje tijdens de oor log in Frankrijk in een roes van ge luk met een kapitein getrouwd la ter diezelfde man afstoot omdat hij plotseling zo gewoontjes lijkt te zijn. De ex-militair neemt dan dienst als butler bij haar ouders, hetgeen na tuurlijk de nodige complicaties met zich meebrengt en weet tenslotte haat liefde terug te winnen dank zij een list. Het spel liet al heel weinig te wen sen over. De beste rol was die van de kapitein, gespeeld door B. v. d. Weerdt met de juiste doseringen ernst en humor en zéér overtuigend. Ada Diemers was pittig als de snobistische Florence. Haar verrassing over het weerzien van haar doodgewaande man had echter wel wat groter kunnen zijn. Met temperament bracht Mar griet Diemers een vriendin voor het voetlicht, terwijl G. v. Zijderveld voortdurend vermaakte als de be duusd uitkijkende vriend. Olga Werk man was zeer geloofwaardig als de standsbewuste moeder. W. Lancee echter heel wat minder als haar echt genoot. Tenslotte noteren wij een goed rolletje van P. Koster als een zaken man. In zijn dankwoord richtte mr. Van Epenhuisen zich speciaal tot Margriet Diemers, die dezer dagen trouwde en in verband daarmede 'n geschenk ont ving. Na de verloting begon een bal dat duurde tot 2 uur. Arnemuiden EINDLES LANDBOUtVtVINTER- CURSUS. Tc Arnemuiden werd de eindles gehou den van de Landbouwwlnterschool, le halfjaar. Deze werd bijgewoond door de heer Eversdijk, leraar aan de R.L.W. te Goes, de heren Verlaire. voorzitter en J. Polderdijk, secretaris van de commissie van Toezicht en dé lieer C. A. Polderdijk voor de afd. N.- en St. Joosland van de Z.LM. De cursus werd gegeven door de heer P. C. van Maelsaeke. Bevorderd werden 15 cursisten. Zoutelande HERVORMDE GEMEENTEAVOND. Te Zoutelande werd in de Ned. Herv. Kerk een gemeenteavond gehouden, on der leiding van de plaatselijke predikant, ds. Wagener. Deze sprak een welkomst woord en hield een inleiding over „De kerk en wij", waarop een levendige dis cussie volgde. Na de pauze sprak de heer A.Janse over „Kerkverwarming". UIT HET ZAKENLEVEN. Het Modehuis Bobbe aan de Coosje Bus- kenstraat te Vlissingen heeft in de afge lopen week een verbouwing tot stand ge bracht, welke voor deze zaak inderdaad een belangrijke verbetering betekent. De. voornaamste winstpunten zijn een niet- onaanzienlijke ruimtewinst, waardoor het tevens mogelijk werd de afdelingen stof fen en confectie geheel te scheiden, en een ruime toetreding van daglicht tot de confectie-afdeling. waardoor de dames zelfs in de kleedcabines de kleuren zui ver kunnen beoordelen. Het geheel maakt een keurige indruk. Veel bloemen gaven de heropening Vrijdagmiddag een feeste lijk cachet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2