PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Steun uit de Marshall-pot voor herverkaveling van Walcheren BILT Ook bijdragen voor Zuiderzeewerken en herstel van oorlogsschade BRITSE REGERING KRIJGT VERTROUWEN VAN LAGERHUIS DE DOODSTRAF GEEIST TEGEN C0RNELIS VAN GEELKERKEN AXEL IS STERK IN OPKOMST Een stad vol activiteit DE VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 59 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintljn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt, ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week: f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 10 Maart 1950 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels i van 1—5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 5860. tel. 2355, 4 lijnen (b.g.g. 2358); M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924- Goes: L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. - Ooslbiirg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwcrijstr. 2 - Zlerikzee: N. Bogardstr. C 160, tel. 28 Bouw van hotels en bevordering van tourisme. De Nederlandse regering; deelt mede, dat na overleg; niet de regering der Ve». Staten overeenstemming is verkregen over het vrijgeven van een be drag van 303 millioen van de tegenwaarde-rekening der Marshallhulp en over de besteding van dit bedrag ter financiering van diverse belangrijke projecten ten behoeve van het Nederlandse economische herstel. Hiervan is een bedrag groot 11.790.000 bestemd voor de herverkaveling van Wal cheren. De besteding zal ondermeer ge schieden ten behoeve van de droogleg ging van de Zuiderzee, het herstel van oorlogsschade aan en de wederop bouw van agrarische en industriële bedryven en woningen, het herstel van de waterwegen en het spoorweg verkeer, technisch-wetenschappelijk onderzoek, technisch onderwijs, de bouw van hotels en de bevordering van het tourisme. Byna 275 mill, is bestemd voor de financiering van projecten, welker uitvoering bij de begroting 1949 werd goedgekeurd. Door deze wijze van besteding vermeerderen derhalve de staatsuitgaven niet, doch wordt de financiering vergemakkelijkt van het totaal der uitgaven, dat verantwoord werd geacht. Voor de 275 mill., be hoeft dus geen nieuwe staatsschuld te worden aangegaan. Een bedrag van 28 mill, is bestemd voor de financie ring van enkele andere projecten, die niet zijn opgenomen in de begroting, doch met het oog op de noodzakelijke verbetering van de betalingsbalans als zeer belangrijk moeten worden be schouwd. DIJKEN KOND ZUID-OOSTPOLDER In de eerste plaats wordt 20 mill, vrijgegeven voor het leggen van dij ken rond de Z.O. Zuiderzee-polder. Hierdoor wordt de stoot gegeven tot de ontsluiting van een nieuw vrucht baar landbouwgebied, dat de nood zaak tot dc import van granen zal verkleinen. Voorts zal 0.5 mill, worden be steed ter bevordering van het touris- tenbezoek aan ons land, terwijl ter vergroting van de logiesruimte voor buitenlanders 7 mill. Is uitgetrokken als bijdrage in de bouw van daatoe ge schikte hotels. De overige 500.000 is vrijgegeven ter bestrijding van de guldensuitga- vcn van in het kader van het Mar shall-plan te verlenen technische bij stand. DE SPECIFICATIE De bovengenoemde groep van pro jecten van in totaal 275 millioen kan als volgt worden gespecificeerd: Zuiderzeewerken en verdere land aanwinningen 72.704.070.—Herver kaveling Walcheren 11.790.000; her stel van agrarische oorlogsschade 65.1-00.000.—, waarvan 34 mill, ter financiering van het landbouw- herstel en 31.100.000 voor herbouw van door de oorlog vei'woeste boerde rijen; cultuurtechnische werken, ruil verkavelingen. mechanisatie en ratio nalisatie van kleine boeren- en tuin- dersbedrijven en herbebossing .1 28.850.000; agrarisch onderzoek 1.352.683.herbouw van door oor logsgeweld verwoeste industriële ge bouwen 13.500.000; industrieel on derzoek 1.848.593; bevordering tech nisch onderwijs 3.435.000 (waarvan .1 400.000 voor Rijksnijverheidsscho len en de rest voor de T. H. Delft); waterwegen (herstel kademuren zee havens Rotterdam, herbouw van Rijkswaterstaatswerken, herstel ver woeste waterbouwkundige werken Rotterdam en verbetering waterstaat kundige toestand in het gebied der benedenrivieren) 33.400.000; herstel verwoeste spoorwegwerken in en om Rotterdam 4.000.000; herbouw ver woeste woningen 15 mill.; herstel beschadigde woningen 23 mill, alge meen wetenschappelijk onderzoek J 1.000.760. NOG ANDERE PROJECTEN? Dit is de tweede maal, dat Neder land gebruik maakt van de gelden der tegenwaarderekening. Voor het eerst geschiedde dit op 12 Juli 1949, toen 240 millioen gulden van deze re kening werd bestemd voor de finan- Aanslag op president van de Libanon. Een jonge Syrische populist heeft een aanslag gedaan op de Libanese premier Rïad el Solh. De premier bleef ongedeerd, doch de drie scho ten,, die zijn aanvaller afvuurde, trof fen drie kinderen dodelijk en ver wondden een man. De aanvaller; die door de politie in het been werd geschoten, verklaarde, dat hij wraak had willen nemen voor de terechtstelling van Syrische popu listen. Handgranaat geworpen. Opstandelingen van Vietminh heb ben Donderdagavond een handgranaat uit een taxi naar het terras van een café geworpen te Saigon. 10 Franse soldaten werden gewond. Kort tevo ren hadden de opstandelingen de elec- triciteitstoevoer onklaar gemaakt, waardoor het centrum in duister ge huld werd. Radio Vietminh uitte de waarschuwing, dat wie samenwerkte met het staatshoofd Bao Dai „geli quideerd" zou worden. ciering van diverse posten uit de be groting van het dienstjaar 1948, nl. de wederopbouw van Walcheren, de bouw van arbeiderswoningen; de drooglegging van de Zuiderzee en de ontwikkeling van de landbouw. Per 1 Januari 1950 was aan Neder land 687.5 milioen dollar toegewezen, waarvan 129.5 millioen dollar als le ning en 558.0 millioen dollar als schenking. Tussen dc regeringen van Neder land en de V.S. zyn nog besprekingen gaande over het vrijgeven van gelden van de tegenwaarde-rekening ter fi nanciering van een aantal andere projecten. Deze besprekingen bevin den zich in een vergevorderd stadium. Koningin volgende week terug uit Sankt Anton. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling /an H. M. de Koningin om overeenkomstig de plannen in de loop van de volgende week naar NEderland terug te keren. De juiste datum van vertrek uit Sankt Anton is nog niet vastgesteld. Australië wil pact voor Azië en de Stille Zuidzee. Belangstelling voor Nieuw-.Guinea Australië wil een definitief militair pact voor Azië en het gebied van de Stille Oceaan om „aan het comma, nistische imperialisme de tanden uit te trekken", aldus formuleerde mi. nister Spencer, Donderdag een voor stel in de eerste verklaring over dc buitenlandse politiek der nieuwe Aus tralische regering. De minister meende, dat de Ver. Staten aan zulk een pact zoudnë móé ten deelnemen. Australië stond verder.óp zijn „on betwistbaar recht" deel te nemen aan het opstellen van het vredesverdrag met Japan. Het wilde dat er een nieu we poging zou worden gedaan om een ordelijke regeling tot stand te bren gen, waardoor de Japanse economie levensvatbaar zou worden, maar nieu we agressie zou worden verhinderd. De minister zeide, dat het Australi sche volk sterk geïnteresseerd is tij. wat, waar ook, op Nieuw-Guinea ge beurt, en dat het Australië's plicht was, om Australisch Nieuw Guinea te ontwikkelen, het welzijn van de In heemse bevolking te beschermen mdar ook Australië's veiligheidsbelangen te dienen. „Men zal zich herinneren, dat een onofficieel woordvoerder in Indonesië onlangs verklaarde, dat Australisch Nieuw-Guinea in Indonesië diende te worden opgenomen. Met genoegen heb ik geconstateerd, dat de Indonesische regering geen tijd verloor, om te ver klaren, dat zulk een standpunt geen officiële steun genoot", aldus Spencer. Conservatieve motie over de Staalindustrie werd verworpen. In Manchester wonnen Conservatieven een zetel. Hel Britse Lagerhuis heeft (le con servatieve motie verworpen, waarin werd beweerd dat in de troonrede geen uitspraak werd gedaan over de nationalisatie van de staalindustrie. De regering had aan deze motie, de vertrouwenskwestie verbonden. De stemverhouding was 310 tegen 296. De regering verkreeg dus een meerderheid van 14 stemmen. De 9 liberalen stemden met de con servatieven tegen de regering. In de annalen van het parlement zijn nog nooit zoveel leden ter vergadering verschenen. De leden zaten mannetje aan mannetje. De voorste regering's- bank was zo vol, dat de ministers nagenoeg op eikaars schoot zaten. Churchill verscheen tijdens het de bat in avondkleding. Kort voor de stemming verklaarde minister-presi dent Attlee, dat het nog nooit eerder was voorgekomen, dat de oppositie een amendement indiende op de troonrede. Hij noemde het optreden van de conservatieven „uiterst onver antwoorde! ijle". Protestactie van veertien opperhoofden tegen Londen. Seretse laat het er niet bij zitten. Veertien hoofden van dc Bamgng. wato-stam in het Britse protectoraat zyn van plan de beslissing van de Britse regering ten aanzien van hun opperhoofd Seretse Khama te zullen bestrijden. Zoals bekend, heeft de Britse regering Seretse Khama voor de duur van vyf jaar verboden naar zijn land terug te keren. De hoofden willen de zaak voorleggen aan de hoogste rechtbanken in Engeland, en als dat niet helpt, aan de Ver. Naties of het Internationaal Gerechtshof Enkele hoofden lieten doorscheme ren, dat de stam misschien de bescher ming van „een andere mogendheid" zou zoeken als Engeland niet van zijn besluit terugkwam. Seretse heeft zich inmiddels tot het bureau voor Gemenebest-betrekkingen gewend met 't verzoek naar zijn land terug te mogen keren. Woensdag zijn in het Lagerhuis de minister tal van vragen gesteld over de reden van het besluit om Seretse toegang tot het protectoraat te ontzeg gen. Gezinspeeld werd op rassendis criminatie. Seretse is in 1948 getrouwd met de Engelse typiste, mej. Ruth Williams. Zijn vrouw verklaarde Woensdag: Se retse is een goed mens. Ik houd van hem en de hele stam houdt van hem. WEDLOOP. De Engelse conservatieven mogen dan-de regering in het Lagerhuis niet verslagen hebben bij de stemming over het conservatieve amendement op de troonrede enkele minuten la ter behaalden zij een overwinning op Labour bij een officieuze wedloop naar het opei-agebouw, waar een balletvoorstelling ter ere van de Fran se president aan de gang was. De conservatief Lyttelton was de eerste der parlementsleden, die bij de opera aankwam, buiten adem, maar met alle ordetekens nog op hun plaats. Hij sloeg Attlee met ruim vijf minu ten. De conservatieven hebben de ver kiezingen voor het Lagerhuis in het district Moss Side (Manchester) ge wonnen. De Labourmeerderheid is dientengevolge tot zes zetels gesion. ken. De stemming in dit district was een uitgestelde, wegens het overlijden van de conservatieve candidaat. Kolonel B. R. P F. Hasselman, de Neder landse militaire attaché in Praag, is per vliegtuig uit Praag op Schiphol aangeko men. I)e heer Hasselman zal de regering verslag uitbrengen over het proces tegen J. Louwers van de A.K.U., die dezer da gen.tot 15 jaar dwangarbeid is veroordeeld op beschuldiging van spionnage en eco nomische sabotage. Reorganisatie Landmacht. Dit jaar zal de Kon. Landmacht een reorganisatie ondergaan. De gemeenten, die garnizoen krijgen zijn Laren (N.H.) (luchtdoelar.tillerie). Veisen (idem) en Zuidlaren (infanterie). Amersfoort ver liest. de infanterie, maar krijgt er ge neeskundige troepen voor in de plaats Amsterdam krijgt intendancetroepen. Ber gen op Zoom moet de infanterie afstaan, maar krijgt de artillerie en tévens lucht doelartillerie. Breda ziet het garnizoen uitgebreid mei luchtdoelartillerie. Deven ter. Schalkhaar en .Gorssel krijgen infan terie (De thans aldaar gelegerde onder delen komen elders). Ede moet de ge neeskundige troepen verliezen. De lucht- doelartillerieschöol zal echter ó.m. het garnizoen versterken: Góiinehem krijgt pontonniers en behoudt luchtdoelartillerie. Grave moet. omschakelen van A.A.T. op infanterie. 's-Gravenhage zal luchtdoelar tillerie huisvesten. Haarlem krijgt even eens luchtdoelartillerie, alsmede een deel van het regiment A.A.T. Harderwijk moet de kaderschool infanterie ruilen voor ar tillerie. Kampen kan behalve op de 2de C.O.A.K. rekenen op artillerie. Leiden verliest de A.A.T. maar krijgt intendan- cetvoepen. Naarden krijgt evenals vele andere plaatsen luchtdoelartillerie. Til burg kan op een groot contingent van het regiment aan- en afvoertroepen rekenen. Utrecht tenslotte moet de geneeskundige troepen afstaan omdat in deze stad voor drie grote onderdelen niet voldoende le geringsruimte aanwezig is. Westelijke stafchefs in Den Haag bijeen. Naar het A.N.P.- verneemt zullen de stafchefs van de landen van het Atlantisch Pact van 25 Maart tot 2 April a.s. in Den Haag byeenko- men. „Een vrijheidsstraf zou over 10 a 15 jaar wellicht gewijzigd worden". Mr. L. W. M. M. Drabbe, officier by de byzondere strafkamer van de Utrechtse arrondissementsrechtbank, heeft Donderdagmiddag aan het ein de van zyn requisitoir, de doodstraf geëist met levenslange ontzetting uit alle rechten, tegen Cornells van Geelkerken, eens plaatsvervangend leider van de N.S.B., leider van de Jeugdstorm en inspecteur-generaal van de Landwacht. De officier noemde zijn schuldig; aandeel in het verraad, dat de N.S.B. pij de Landwacht tegenóver liet vaderland hebben gepleegd, „nauwelijks te peilen". Tevoren had mr. Drabbe het eisen van de doodstraf uitvoerig gemott veerd. „Wij achten van Geelkerken niet alleen schuldig aan landverraad, doch ook aan hoogverraad, omdat hij de grondwettelijke rechtsvorm van Nederland heeft willen wijzigen en zijn eigen vaderland onder de heer schappij heeft willen brengen van een vreemde mogendheid". .Wanneer deze verdachte een vrijheidsstraf zou wor den opgelegd," zo vervolgde hij, „dan moet men er beslist rekening mee hou den, dat over tien a vijftien jaren een dergelijke straf wellicht zou worden herzien door personen, die, hetzij de bezetting niet bewust hebben meege maakt, hetzij de omstandigheden van de bezetting hebben vergeten. Wan neer levenslange, gevangenisstraf zou worden herzien dan zou het laatste restje afschrikwekkende werking zijn verdwenen". Mr. Drabbe noemde Mussert de organisatoi' en de bouwer van de N. S. B„ daarnaast stelde hij van Geelkerken als de bezielende strijder en de propagandist. Het aandeel in de over ons land gebrachte schade, achtte mr. Drab be voor beiden gelijk. De bestrijding van het verzet weet mr. Drabbe in de eerste plaats aan het optreden van verdachte. Hij zei- de, dat men zich niet te veel moet blindstaren op de S. D. en andere Duitse instanties, want als enige Nederlandse organisatie heeft de landwacht zich in dit opzicht zeer actief gedragen. Als inspecteur-ge neraal van de landwacht stelde hij van Geelkerken verantwoordelijk „voor het onnoemelijke leed, waar onder thans nog duizenden Neder landse gezinnen gebukt gaan." De officier wijdde in de loop van Prins Bernhard in Canada. Prins Bernhard wordt Vrijdag per vliegtuig te Ottawa verwacht voor n driedaags officieel bezoek als gast van de Canadese regering. De prins zal bij aankomst begroet worden door de gouverneur-generaal, de minister-pre sident Louis St. Laurent, de Neder landse ambassadeur dr. J. H. van Roij- en, leden van het Canadese kabinet en een erewacht. Omstreeks de middag wordt het vliegtuig op het vliegveld Rockcliffe verwacht. De prins, die de gast zal zijn van de gouverneur-gene raal Alexander en zijn echtgenote, vertrekt Maandag naar Qubec. Veertien gevangenen bij brand omgekomen. Als gevolg van het uitbreken van brand in een tijdelijke gevangenis in de Amerikaanse staat Nieuw-Mexico, zijn veertien gevangen gezette Ameri kaanse militairen om het leven geko men, twee werden ernstig gewond. „De kleine stad met de vele internationale contacten". kunnen we Axel, de centrum-gemeente van Oost Zeeuwsch Vlaanderen, het best type ren. De Axelse veehandelaren (paard en en koeien) zitten vandaag in Ma drid en morgen in Zuid-Amerika, de aardappelexporteurs hebben uitge breide relaties over de halve wereld, en de vlasexporteurs zijn in België en Noord-Frankrijk op alle vlasmarbten kind aan huis. In de laatste twintig jaar is Axel snel opgekomen onder de Zeeuwse steden. Van een kleine landbouwge- meenteontwikkelde het zich tot een industrie- en handelscentrum, dat een mooie toekomst heeft. In de allereerste plaats dankt Axel dat aan de eigen bevolking, die van oudsher sterk internationaal georiën teerd was en dat niet alleen door de ligging vlak bij de Belgische grens, maar doordat sedert de zestiende eeuw tal van buitenlanders hier een veilige wijkplaats vonden. Daarnaast had Axel 't voordeel dat het gunstig' lag bij 't kanaal Terneuzen Gent en aan de spoorlijn naar België, terwijl het een knooppunt was van auto-vervoersdiensten. Door die gunstige ligging bleek Axel bijzonder geschikt voor' industrie vestiging. De Amoniakfabriek (1000 arbeiders) is thans weer in bedrijf en daarnaast zorgen kleinere industrieën zoals tricotage-bedrijf, een houtzagerij en een carrosserie-bedrijf voor activi teit in de sector van de middel-grote ondernemingen. TEMPO! De wederopbouw van Axel na de oorlogsverwoesting heeft zich in een uniek tempo voltrokken. Direct na de bevrijding kreeg men vrachtwagens van het Canadese leger ter beschik king voor aanvoer van bouwmateria len en uit België werd een stroom van onmisbare Ooederen gezonden, waardoor de meeste beschadigde hui zen in ijl-tempo wind- en waterdicht gemaakt konden worden. Een zestigtal huizen ging verloren, maar daartegenover zijn thans 229 woningwethuizen verrezen, die toch nog maar weinig soulaes geven voor het woningtekort, want tal van indu striearbeiders zien reikhalzend uit naar vestigingsmogelijkheid. Enkele maanden geleden waren er 294 aan vragen voor woningen op een bevol king van 7000 zielen. Men kan er zich in Axel maar moeilijk bij neerleggen, dat door de beperkte toewijzing van bouwvolume de industriële mogelijk heden zo beperkt blijven. NIEUWE ACTIVITEIT Intussen heeft men zich met groot élan op een nieuwe activiteit gewor pen. Het voortvarende gemeentebestuur is namelijk tot het inzicht gekomen, dat Axel als toeristisch centrum tot nog toe een te kleine rol speelde. Er zijn grote waterpartijen, omringd door riet en bossen. Voor vacantiegangers, die landelijke rust willen of voor fa milies, die een dagje naar buiten gaan, zijn daar ideale plekjes. De gemeenteraad heeft niet ge aarzeld de belangryke bedragen te voteren, die nodig zyn voor de inrichting van een 18 ha groot, re creatieterrein, dat 12 ha bos en 5Vi ha water zal omvatten. Nu reeds ligt: op dat terrein het zal door het ontwateringskanaal AxelHuist van de eigenlijke stad gescheiden zijn een speeltuin met restaurant, waarvoor de zo- merbezoekers reeds levendige be langstelling toonden. Straks zal er gelegenheid zijn voor hengelsport en cano-varen. Het con coursterrein zal gelegenheid bieden voor paardensport en natuurlijk zal er ook een hertenkamp zijn. De jeugdherberg, die temidden van bos en water komt te liggen, zal onge twijfeld een graag bezocht plekje worden voor de „trekkers" uit Neder land en daarbuiten. VERBINDINGEN Van alle plaatsen in Zeeland heeft Axel de gemakkelijkste verbinding met de grote centra in België. De trein van 7 uur 's morgens zorgt er voor, dat reizigers om 9 uur in Ant werpen of in Brussel zijn. En 's avonds om negen uur kan men van Axel uil nog naar Brussel of Ant werpen reizen. Deze voortreffelijke treinverbinding verklaart ook het veelvuldige bezoek van Belgische vacantiegangers, die 'n dagje naar Axel komen. Vanzelfsprekend heeft de bevolking van Axel nog wensen. Een daarvan is uitbreiding van de onderwijsmogelijk heden, omdat tot nog toe die uitbrei ding geen gelijke tred hield met de ontplooiing van de stad. Maar het is aan het ijverige ge meentebestuur wel toevertrouwd voor deze onderwijsbelangen op de bres te staan en wij twijfelen er daarom niet aan, of het zal in de toekomst op het juiste ogenblik, ook wat het onderwijs betreft, de kansen weten te grijpen, welke voor een bloeiende gemeente als Axel stellig komen. zijn requisitoir ook enkele woorden aan een factor, die de laatste jaren zyn intrede heeft gedaan en „de nei ging heeft de berechting te vertroe belen." Die factor was de idee der barmhartigheid. „Ik heb daartegen geen enkel be zwaar als 'n Christelijke deugd", zo zeide mr. Drabbe, „maar de intro ductie van dit element voegt een nieuwe moeilijkheid toe aan de taak van diegenen, die een rol spelen bij deze berechting. Aan barmhartigheid offert men recht op en aan recht offert men barmhartigheid op." SCHULD NAUWELIJKS TE PEILEN. Mr. Drabbe besloot: „De schuld van verdachte is nauwelijks te peilen en groot is het leed, dat nog in duizen den gezinnen heerst tengevolge van de activiteit van N.S.B. en Land wacht". Mr. J. K. M. Mathuisen beperkte er zich in zijn pleidooi in hoofdzaak toe, zijn visie te geven op de mens Van Geelkerken. Hij vertelde voorts, dat deze gedurende zijn detentie 1100 maal verhoord is en dat hij zelf de over tuiging had gekregen ter dood ver oordeeld te zullen worden. Het Neder landse volk heeft wel begrepen, dat hij een braller zonder meer is geweest en heeft hem daarom minder gehaat dan menige andere N.S.B.-er. Uit spraak 23 Maart. Zweeds rapport over de moord op Bsrnadotte. Israëlische autoriteiten beschuldigd Yan grote nalatigheid. In een Zweeds rapport over de moord op graaf Bernadotte, (le gewe zen bemiddelaar der Y.N. In Pales tina, wordt de Israëlische regering beticht van „verbazingwekkende nu- lajigheid". Geconcludeerd wordt, dat elementaire voorzorgsmaatregelen van de zyde der Israëlische autoritei ten de aanslag hadden kunnen ver hinderen Het rapport is opgesteld door de Zweedse openbare aanklager in op dracht van de kroon. De inhoud ervan is Donderdagavond gepubliceerd. Er wordt op gewezen, dat Bernadot te in een tamelijk drukke hoofdstraat werd gedood. Een beknopt onderzoek werd eerst 24 uur na de aanslag inge steld. Van de 266 gearresteerde leden van de groep Stern werden er twee tot gevangenisstraffen van 5 en 8 jaar veroordeeld, doch 12 dagen later on der een amnestiewet vrijgelaten. Dr. Sander vrijgesproken. Dr. Hermann Sander, de Amerikaan se arts, die er van werd beschuldigd uit medelyden door een te zware in jectie de dood van een kankerpatiënt te hebben veroorzaakt, is vrijgespro ken. Visite bij Stalin. De bekende Britse predikant dr. Leslie Weatherhead heeft voorgesteld, dat Prinses Elizabeth en haar gemaal een rondreis door Rusland zouden maken en een bezoek aan Stalin bren gen „om de vrees voor een atoomoor log te helpen verdrijven". „Door een dergelijk bezoek zou het Russische volk zich bewust worden van onze oprechte goede wil", zo zei de hy. Hongarije eist terugroeping van Britse diplomaten. Hongarije heeft de Britse regering verzocht om terugroeping van twee harer diplomatieke vertegenwoordi gers en sluiting van de British Coun cil te Boedapest. De twee diplomaten, wier terugroe ping wordt geëist, zijn de handelsat taché en de plaatsvervangende mili taire attaché, die in het proces tegen Vogeler en Sanders zijn genoemd. De Hongaarse regering heeft de Britse regering ervan in kennis ge steld, dat zij de verblijfsvergunningen van alle leden van de Britsh Coun cil te Boedapest zal intrekken. VRIJ VEEL BEWOLKING. Geldig tot Vrijdagavond. Meest zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Plaatse':i'< nog nevel of mist. Iets kouder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1