PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Praag eist terugroeping van drie Nederlandse diplomaten Een aantal Walcherse boeren moet verhuizen BILT Legatie ontving een nota FRANSE PRESIDENT GAST IN BUCKINGHAM PALACE Vandaag CHURCHILL WIL HERZIENING VAN BRITSE KIESSTELSEL Alleen dan kan sanering slag en DE VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 57 Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintljn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 oer kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 8 Maart 1950 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regelsi van 1—5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent moer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen. Walstr. 68—60, tel. 2355, 4 lijnen (b.g.g. 2358); M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bog'ardstr. C 160. tel. 20 Gelijke maatregel van Nederlandse regering verwacht. De Tsjechoslowaakse regering heeft de terugroeping verzocht van drie leden der Nederlandse legatie te Praag, nameiyk de heren J. J. van der Gaag, de zaakgelastigde, kolonel B. R. P. F. Hasselnian, de militaire at taché en Th. Lochman, de kanselier van de legatie. De eis tot terugroeping was vervat in een nota, die acht pagina's telde en een herhaling was van de beschuldigingen, die tijdens het proces Lou- wers tegen de Nederlandse diplomaten zyn geuit. In de nota, die op de Nederlandse legatie werd overhandigd, stond, tus sen haakjes achter het woord „on middellijk" de toelichting „binnen- acht dagen". De zaakgelastigde in Praag bracht aanstonds telefonisch het ministerie van Buitenlandse za ken in Den Haag' op de hoogte van het Tsjechische verzoek. Radio Praag gaf Dinsdagavond een uittreksel van de inhoud van de nota. De heer van der Gaag wordt ervan beschuldigd, dat hij een auto zwart heeft verkocht en Louwers een koffer met bezittingen van gevluchte Tsjechen heeft meegegeven. Kolonel Hasselman zou op zijn kan toor een kaart hebben bijgehouden, waarop hij de plaatsen aantekende van vliegvelden, garnizoenen en mu nitie-opslagplaatsen. Tass „Fuchs werkte niet voor de Sowjet-Unie". Het officiële Sowjet-Russisehe persbureau heeft Dinsdagavond ont kend, dat dr. Klaus Fuchs, de atoom geleerde, die in Londen wegens spion- nage werd veroordeeld, inlichtingen aan de Sowjet-Unie heeft verstrekt. In een te Londen ontvangen verkla ring zegt Tass, dat Fuchs voor de Sowjet-Russische regering geen be kende was en dat geen agent van de Russische regering enigerlei betrek king met Fuchs onderhield. Antwoord van Grotewohl op Amerikaans voorstel. Otto Grotewohl, de Oostduitse mi nister-president. kan wel instemmen met het Amerikaans voorstel tot het houden van vrije algemene verkiezin gen in geheel Duitsland, mits eei-st aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. De voorwaarden zijn o.a. het „naar huis zenden van het namaak-parle- ïnent in Bonn", „ongedaan maken van alle maatregelen, die verdeling en af braak beogen" en „het ontnemen van de macht aan de kapitalisten". Onnodig te vermelden, dat de Ame rikanen aan dit antwoord van Grote wohl op hun voorstel precies niets hebben. Succes hadden zij er waar schijnlijk ook niet van verwacht. Eerste auto met straal aandrijving. Op 9 Maart wordt de eerste auto ter wereld met straalaandrijving aan het publiek getoond en wel in Londen door de Rover Company, een Britse fabriek. De turbo-jet motor werd ontwikkeld in samenwerking met het ministerie van Bevoorrading. Er was een kostbaar onderzoek van zeven jaar mee ge moeid. De motor is ontworpen om te passen in een standaard-rover-chassis en wel op de plaats van een 18 pk. zuigermotor. Brandstof voor de turbo-jet is para- fine. Beweerd wordt, dat deze mootr goedkoper en soepeler loopt. Het scha kelen komt te vervallen en het starten wordt gemakkelijker; er behoeft geen vrees voor vorst meer te bestaan. De turbo-jet van de Rover Compa^ ny werd voltooid, nadat Rolls Royce, Austin, Armstrong Siddeley en Rover sedert de oorlog meer dan een millioen pond hadden besteed aan 't onderzoek, aldus Het Parool. Toestand in Salzgitter nog steeds gespannen. De toestand in de Duitse gemeente WatenstedtSalzgitter is nog steeds gespannen als gevolg der incidenten van Maandag, waarbij arbeiders een Brits ontmantelingsbureau binnen- drongèn. De fabriek, waar de onlusten begonnen, wordt streng bewaakt door Britse soldaten en Duitse politieman nen en geeft de indruk van een mili tair kamp. Achteraf blijkt, dat Maandag niet 't geallieerde gebouw in brand is gesto ken zoals eerder werd gemeld, doch uitsluitend de inventaris die door de vensters was geworpen. Een geallieerde woordvoerder had telefonische mededelingen over 't ge beurde verkeerd begrepen. Nieuwe Sowjetambassadeur moest per bus reizen. Met het K.L.M.-toestel uit Praag arriveerde Dinsdag de nieuwe am bassadeur van de Sowjet-Unie in Ne derland, de heer M. G. Th. Zaitzew. Behalve een vertegenwoordiger van ae minister van Buitenlandse Zaken, waren ter begroeting aanwezig de va," nonfrariie. Polen, Tsjecho-Slowakye en Roemenië. De nieuwe ambassadeur en de leden van het gezelschap begaven zich per bus naar Den Haag. Voorts zou hij informaties hebben ingewonnen over de moraal en de sterkte der arbeidersmilitie. In de nota wordt vérder verklaard, dat kanselier Lochman geen diploma tie status heeft. Hij wordt ervan be schuldigd een Tsjechische werktuig kundige een Nederlands paspoort te hebben gegeven, drie andere Tsjechen de grens over geholpen te hebben, en bezittingen van gevluchte Tsjechen naar het buitenland te hebben ge bracht. De nota herhaalt ook de beschul digingen, die tydens het proces te gen de voormalige gezant, de heer Merens, en de gewezen handelsatta- che. de heer Kruseman, zijn geuit. Van officiële zijde ïn Den Haag wordt verwacht, dat de Nederlandse regering er toe zal overgaan een ge- lyk aantal Tsjechische diplomaten te verzoeken ons land te verlaten. Coplon en Goebitsjef schuldig bevonden. Judith Coplon, een Amerikaanse ambtenares, en Valentin Goebitsjef, een Russische werktuigkundige en voormalig employé van het secretari aat der Verenigde Naties, zijn Dins dag door een federale jury te New- York schuldig bevonden aan spion- nage. Donderdag zal de rechter vonnis wijzen. Coplon, noch Goebitsjef toonden enige emotie, toen zij het schuldig over zich hoorden uitspreken. Mejuffrouw Coplon kan een maxi mum-gevangenisstraf van 25 jaar krij gen en Goebitsjef 15 jaar en een boete van 20.000 dollar. Het proces heeft in de Ver. Staten zeer veel belangstelling getrokken. Een gestolen Khan-diamant teruggevonden. Eén van de in Augustus gestolen diamanten van de echtgenote van de Aga Khan, is te Parijs teruggevonden. Het is een smaragd, die, hoewel op nieuw geslepen, veertig millioen francs waard is. Een diamanthandelaar en een tussenpersoon zijn gearresteerd. De heer en mevrouw Auriol in Londen gearriveerd. De Franse president Vincent Au riol en zyn echtgenote zijn gisteren met de ,,Arromanches" het Kanaal overgestoken voor een officieel be zoek aar. Engeland. Zij werden be. groet met 21 kanonschoten van het Britse slagschip Vanguard". Op de kade te Dover stond de her tog van Gloucester in khaki-gene- raalsuniform en in gezelschap van de Franse ambassadeur, Massigli, en het voor Auriol bestemde gevolg de aan komst van de boot af te wachten. Toen de „Arromanches" had aange legd begaf de hertog van Gloucester zich aan boord om de Franse president namens de Koning en de Koningin welkom te heten aan de Engelse kust. De burgemeester van Dover over handigde Auriol een welkomstbood schap. waarin de president werd ge noemd als „de man, die van het begin af zulk een heldhaftige rol heeft ge speeld in het verzet tegen onze geza menlijke vijand". Auriol beantwoordde dit welkom met een speech waarin hij zei. dat „gedurende zovele jaren van beproe ving uw witte rotsen voor ons het symbool zijn geweest van de hoop. die nimmer op hield te branden in het hart van iedere Fransman". „Mijn bezoek is ook de uitdrukking van het onverwoestbaar geloof van Frankrijkin-de.waarde en het gewicht van d'e beginselen, dié wij nog steeds, schouder aan schouder, verdedigen door ons gezamenlijk werk voor de vrede" President en mevrouw Auriol wer den bij aankomst op het Victoria-sta tion te Londen door Koning George, in uniform der Britse marine, en Ko ningin Elizabeth verwelkomd. Presi dent Auriol sprak daarna met Prinses Elizabeth en hij werd voorgesteld aan politieke leiders, onder wie premier Attlee. Na aankomst op het station reed de president met zijn echtgenote in een open landauer door de versierde stra ten naar Buckingham Palace, waar beiden drie dagen de gasten zullen zijn van het Engelse koningspaar. Overal waren strenge veiligheids maatregelen getroffen. Buiten het ge zicht stonden in iedere zijstraat pa trouilles en op de belangrijkste punten hielden rechercheurs in burger, bijge staan door Franse collega's, de wacht. is het zes jaar geleden. dat 117 Nederlanders werden gefusilleerd als represaille op de aanslag op Rauter; is het acht jaar geleden. lat de Nederlandse troepen op Java capituleerden. In Ubbergen werden slechte woningen gebouwd. GEMEENTE DRAAIT OP VOOR DE STROP Wegens de bijzonder slechte uitvoe ring van de bouw van 14 woningwet woningen in de gemeente Ubbergen heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting de in 1949 toege kende Rijksbijdrage in het exploitatie- tekort van deze woningen ingetrok ken. De gemeente zal dit bedrag nu zelf voor haar rekening moeten ne men. I En tevens uitstel van nationalisatie der staalindustrie. Winston Churchill heeft Dinsdag in het Britse Lagerhuis er op aange drongen de nationalisatie der staalin dustrie tot negen maanden na de vol gende verkiezingen uit te stellen. Als de L^bour-regering hier niet op in zou Baan zouden de conservatieve par lementsleden stemmen vóór een amen dement op de troonrede, waarin be treurd wordt, dat in de rede geen melding is gemaakt van de nationali satie. Eerder in zijn rede verraste Church ill het Huis met een voorstel, dat een parlementscommissie een herziening van het kiesstelsel zou bestuderen. De oiaatsvervangende premier, Herbert Morlsson verwierp dit voorstel. Hij zeide, dat een dergelijke commissie „niet overeenkomstig de regels van staat en parlement" zou zijn. Churchill zeide: „Wij moeten niet blind zijn voor de ongeregelde toe stand, welke ontstaan is door de ver kiezing van 186 afgevaardigden door een minderheid in hun kiesdistricten De liberalen hadden te lichtvaardig de stelling aangenomen, dat zij met hun negen vertegenwoordigers een on evenredige machtspositie in het parle ment zouden innemen, „Wij wensen niet sommige buitenlandse parlemen ten na te volgen, waar kleine partijen, door zich ,,op dit wip" te plaatsen, be langrijke zaken kunnen beïnvloeden". Churchill zeide het geenszins zeker te achten, dat over enkele maanden te houden algemene verkiezingen een duidelijker samenstelling-van het par lement tot gevolg zou hebben, De leider der oppositie achtte ver der het gevaar voor verdere devalu atie aanwezig. Het herstel van het pond in binnen- en buitenland, zowel van het vertrouwen en het crediet zou niet plaats hebben zolang er een regering was „die bekend staat als e-n bitter vijand van het kapitalistische stelsel". De Hervormde kerk van Wageniflgen, die in 1944 geheel hersteld was van de vernielingen van 1940, moest in 1945 zyn toren opnieuw verliezen, door de stryd, die in dit gebied weer ontbrandde. De gemeente Utrecht schonk Wageningen een nieuwe klok, die by ont stentenis van de kerktoren, naast de kerk in een opgestelde kiokkestoel werd gehangen. Twee kleuters verbrand. Twee zoontjes van de familie H. van der Velde te Oudehorne (Fr.) van 5 en 3 jaar speelden in een schuurtje achter de woning. Met behulp van lu cifers werd een vuurtje gemaakt, ter wijl het schuurtje van binnen gesloten was. Op een gegeven ogenblik sloegen de vlammen zo snel om zich heen, dat de kinderen zich midden in een vuur zee bevonden. Voor men van buiten af hulp kon bieden waren de kleuters verbrand. Twee doden bij autobotsing. Onder Muiden zijn Dinsdagmorgen een auto van de A.V.R.O., bestuurd door de heer C. J. van Weegen, en een vrachtauto, afkomstig uit Den Haag, in volle vaart op elkaar ge reden. De bestuurder van de A.V.R. O.-wagen en een inzittende van de vrachtauto waren op slag dood. De bestuurder van de vrachtwagen werd zwaar gewond. Op het moment van het ongeluk hing over de rijksstraatweg een zware mist. Volgens de rijkspolitie was het uitzicht 10 tot 15 meter. Desalniettemin hebben beide wagens met een flinke snelheid gereden, waarschijnlijk van ongeveer 60 km. De botsing is dan ook zeer hevig geweest en beide auto's zijn totaal vernield. Dinsdag heeft het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden een wetsontwerp goedgekeurd, dat voorziet in aansluiting van Hawaii als 50e staat bij de V.S. De 49e staat zou Alaska moeten zijn. Het Huis nam deze beslissing Vrijdag. Beide wetsontwerpen gaan thans naar de Se naat. Nieuwe bedrijven in de Zuidwatering. Langzamerhand beginnen de herverkavelingswerkzaamheden op Wal cheren het stadium te naderen, dat gedacht kan worden over de toede ling van de percelen. Eind 3951 wordt daarmee een aanvang gemaakt, maar dan dient de Herverkavelingscommissie ook precies te weten, waar zij aan toe is, welke mogelijkheden er bestaan. Uiteraard worden deze momenteel, terwijl op vele plaatsen van het eiland de dragline's nog grommen en de spaden de klei in gaan, reeds druk bestudeerd. Zo heeft eea speciale Saneringscommissie nu een rapport uitgebracht, waaruit men zich een indruk kan vormen van de mogelijkheden tot sanering van de gronden en van de hoeveelheid hectaren, die daarvoor in aanmerking komt. De voorzitter van de Herverkave- lingscommissie, mr. A. J. van der Weelt verklaarde ons, dat 370 perso nen in aanmerking komen voor sane ring van hun bedrijf. Tezamen verte genwoordigen lij een oppervlakte van 2185 ha., t.w. 1516 ha. bouw- en 669 ha. weiland. Bij de sanering wordt er van uitgegaan, dat iedere landbouwer over tenminste 10 ha. grond moet be schikken, zodat in totaal 3700 ha. be nodigd is. Een rekensommetje leert dus, dat nog 1500 ha. grond verkregen moet worden om de sanering te kun nen doorvoeren. Daarbij is gedacht aan het inbrengen van 936 ha. bouw en 579 ha. weiland (er bestaat op Walcheren veel animo voor gemeng de bedrijven). Nu weet men. dat in de N.O. Polder 3000 ha. voor W 'chérse boeren wor den gereserveerd. Schijnbaar is er dus een overschot. Op die schijn mag men echter niet afgaan, want het grond- verlies tengevolge van de kreken is niet te verwaarlozen, terwijl de tra cering van nieuwe wegen ook een be hoorlijke oppervlakte vereist. Door de inundatie is voorts een vrij groot aan tal ha. grond onbruikbaar geworden en bovendien is een aantal gereser veerd voor bebossing. Wèl is men er gerust op, dat men met de 3000 ha. uit zal komen, maar op een groot overschot behoeft niet gerekend te worden. VIER NIEUWE BEDRIJVEN. Op een onbewoond eiland zou het wel gemakkelijk zijn om kleine perce len tot 10 ha. te vergroten, maar op Walcheren ligt de zaak door de vele factoren, waarmede rekening moet worden gehouden, minder eenvoudig Wil de sanering verwezenlijkt kunnen worden, dan moeten niet alleen boeren naar de N.O.P. verhuizen, doch ook landbouwers naar andere delen van het eiland verkass-n. WU vernamen, dat plannen groei ende zijn om in de Zuidwatering vier bedrijven te vestigen van 12 ha. grootte, compleet met woningen en be drijfsgebouwen, waarop Walchenarcn uit andere delen van het eiland zich kunnen vestigen. Deze bedrijven zul len kunnen tonen, dat het wellicht nog niet zo dom is om naar elders te verhuizen. Weliswaar heeft de Zuid watering een slechte naam gekregen, doch men streeft er naar juist daar behoorlijke grond beschikbaar te stel len, die aan redelijke eisen voldoet. In de gehele Zuidwatering is plaats voor tien nieuwe bedrijven. De noodzaak tot verhuizing zal bij sommige boeren op bezwaren stuiten. Met de individuele belangen zal ech ter tenvolle rekening worden gehou den. met name wanneer het bejaarde boeren betreft. In het algemeen wil men niet de stelling „Als het niet goedschiks gaat, dan maar kwaad schiks" propageren. Uit zakelijke overwegingen is het echter geboden over eventuele gevoels- bezwaren (gehechtheid aan de oude grond, aan het dorp) heen te stappen! De sanering zal ook meebrengen, dat, wanneer boeren meer grond krij gen, de bedrijfsgebouwen moeten wor den vergroot. Een strikt algemene re geling kan daarvoor natuurlijk niet worden gehanteerd. SANERING. TUINBOUWBEDRIJVEN. Ook de belangen van de Walcherse tuinbouw worden niet uit het oog ver loren. Onder voorzitterschap van de heer W. Ovaa uit Koudekerke heeft 'n Tuinbouwcommissie een rapport uit gebracht over de saneringsmogelijkhe den. Een onderzoek wees uit, dat er behalve de echte tuinbouwbedrijven op Walcheren ook bedrijven zijn. die een belangrijk deel uitmaken van een landbouwbedrijf, die volkomen als bij zaak worden beschouwd of waaraan een venters- of een fruitteeltbedrijf is verbonden, (vervolg op pagina 2) Minister Stikker houdt een plan achter de hand. Minister Stikker heeft een plan voor een Europese betalingsunie uitge werkt, maar hij zal dit plan achter de hand houden voor het geval dat de be sprekingen over andere plannen op niets uitlopen. Dit deelde de minister te New York aan journalisten mede op de voor avond van zijn vertrek naar Amster dam. Het moeilijkste probleem met be trekking tot een betalingsunïe is de situatie in Engeland en Duitsland, zo zeide mr. Stikker. „Engeland heeft een bijzondere positie in 't sterlinggebied en de vraag is, op welke wijze deze positie in overeenstemming kan wor den gebracht met de belangen van de landen op het continent. Ik geloof stellig, dat alle Westeuropese landen aan een betalingsunie dienen deel te nemen, ook Engeland". Anli-Leopold-demonstratie te Brussel. Ongeveer 3500 socialistische en communistische studenten van de Brusselse universiteit zijn Dinsdag avond door het centrum van de stad getrokken om het aftreden van ko ning Leopold te eisen. Een contra-demonstratie van pro- Leopoldistische Rooms-Katholieke studenten van de Leuvense universi teit werd door de burgemeester van Brussel verboden. Op het drukste uur van de stad om singelden de Brusselse studenten de binnenstad, waardoor het verkeer stil kwam te liggen. De studenten riepen steeds in koor „troonsaf stand". Toen ongeveer 5Ö0 demon stranten een pro-Leopoldistïsche bij eenkomst wilden bestormen, moest ae politie de orde herstellen. Prinses Josephine Charlotte naar België. Verscheidene Belgische bladen mel den, dat prinses Josephine Charlotte, de dochter van koning Leopold, waar schijnlijk Donderdag a.s. naar België komt om Zondag haar stemplicht te vervullen. Er zouden door de politie reeds maatregelen getroffen zijn om de orde te handhaven. Het Belgische ministerie van Bin nenlandse Zaken verwacht, dat, on voorziene omstandigheden voorbehou den, de globale uitslag van de volks raadpleging Zondag tegen midder nacht bekend zal zijn. Westerling tot één maand veroardesld. Uitspraak rechtbank te Singapore. De rechtbank te Singapore heeft Westerling veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens illegale bin nenkomst in Malakka. Westerling, die geboeid aan een politieagent de rechtszaal binnentrad, bekende zich schuldig aan illegale binnenkomst en mishandeling. De behandeling van de kwestie van het opzettelijk toebrengen van letnel, waarvan Westerling eveneens wordt beschuldigd, is ter beslissing uitge steld tot 4 April. De rechter ver klaarde, dat een regeling voor de de portatie van Westerling nog steeds van kracht zou blijven. Amerikaanse mijnwerkers weer aan het werk. New York baadt weer in een zee van licht en in de Amerikaanse staal fabrieken branden dc ovens weer, daar het merendeel van de 372.000 stakende Amerikaanse mijnwerkers naar het werk is teruggekeerd. Presi dent Truman verklaarde zich te ver heugen over het feit. dat de-mijnwer kers thans hun staking yan een maand hadden beëindigd op nieuwe en gun stiger arbeidsvoorwaarden. Men verwacht algemeen, dat de in dustrie, die door de staking op de rand van instorting was gebracht, zich in ongeveer 10 dagen zal herstellen. Grote staalfabrieken zijn begonnen, arbeiders, wier diensten waren opge zegd. terug te roepen. Het publiek is er van op de hoogte gesteld, dat zen dingen steenkool onderweg zijn naar de brandstoffenhandelaren. Ook de scholen gaan weer open. Door de sta king waren 225.000 mensen in de steenkoolverbruilcende industrieën zonder werk gekomen. -- Dinsdag Ï3 in het Indisch Instituut tc Amsterdam een Unesco-tentoonstelling van leermiddelen voor fundamenteel on derwijs geopend. De Hoge Commissaris Moh. Roem hield een redevoering. OCHTENDMIST? Geldig tot Woensdagavond. Over het algemeen weinig bewol king met in de ochtend op vele plaatsen nevel of mist. In de namiddag iets zachter. Zwakke winden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1