Sport en wedstrijden ICcapptc en de wonderlijke schelp SCHERPE CRITIEK OP DE BRITSE GEHEIME DIENST KLANKEN uit de AETHER VRIJDAG 3 MAART 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Atoombesprekingen te Londen opgeschort. De besprekingen tussen Canada, Engeland en de V.S. over de uitwisse ling van geheimen met betrekking tot het atoomonderzoek, zijn voor onbe paalde tyd opgeschort. Dit in verband met do veroordeling van dr. Klaus Fuchs. Ondanks officiële tegenspraken acht men het in diplomatieke kringen zeker, dat alle drie de landen een gron dig onderzoek moeten instellen naar hun veiligheidsdiensten, voordat er verdere nuttige besprekingen kunnen worden gevoerd. De „Evening Standard" bracht Donderdag groot opgemaakt het be richt, dat minister-president Attlee rechtstreekse instructies zou hebben gegeven voor een grondig onderzoek naai' „M I vijf", de Britse geheime dienst. „M I vijf" is een afdeling van het departement van Oorlog, dat bij de jongste kabinets-reorganisatie onder John Strachey is komen te staan. De ..Evening Standard" beweert, dat Strachey een „verklaard communist" is en voorspelt, dat aandrang zal wor den uitgeoefend tot ontslag van Stra chey als minister van oorlog. „Strachey werd tot minister van Oorlog benoemd, aldus het blad, ter wijl Klaus Fuchs zich reeds in hechte nis bevond om berecht te worden." KERKNIEUWS. GENERALE SYNODE DER GEREFORMEERDE KERKEN SPRAK OVER DE GEREF. KERKEN (ART. 31). De Generale Synode der Geref. kerken heeft behandeld het rapport van deputa- ten voor samenspreking met de Geref. Kerken onderhoudende artikel 31 K. O. Deze deputaten hebben met een aantal le den dezer kerken samengesproken. Nadat de voorzitter, dr. J. Hoek, de vergadering had geopend, rapporteerde ds. P. N. Kruyswijk uit Amsterdam na mens bovengenoemde deputaten. Over zijn rapport rapporteerde prof. dr. K. Dijk, eveneens uit Amsterdam. Aan de bespreking namen o.a. deel ds. H. Veld kamp uit Middelburg en ouderling J. Koppe uit Yerseke. De voorgestelde conclusies werden hier na met algemene stemmen aangenomen, waarna het geheel aan hoofdelijke stem ming werd onderworpen- Al de 49 Synode leden en de twaalf prae-adviserende hoog leraren stemden voor. In de conclusie sprak de Synode over het bereikte resultaat haar dankbaarheid uit en verenigde zij zich van harte met het beleid van deputaten in zake de con fessionele een kerkrechtelijke vraagpun ten, die in de samenspreking aan de orde kwamen. Zij verklaarde, dat daarmee de weg tot hernieuwde kerkelijke gemeen schap geacht mag worden heropend te zijn voor hen met wie deputaten samen spraken en voor al degenen die bereid zijn ih dezelfde zin zich uit te spreken. De Synode besloot derhalve haar volle medewerking te verlenen om deze ker kelijke gemeenschap opnieuw te verwe zenlijken in alle plaatsen waar dezulken zich zullen melden, hiervan mededeling te doen aan de kerken en haar op te wek ken ten spoedigste de kerkelijke gemeen schap met deze leden der vrijgemaakte Gereformeerde kerken te hervatten, voor wat betreft de Dredikanten met advies der classis, en voorts voor zover een ker- kéraad of classis dit in een bepaald geval wenselijk acht, met advies van deputa ten der Generale Synode. De Synode be sloot de kerkeraden te adviseren zich daarbij te houden aan enkele door haar getrokken richtlijnen. SLOTVERGADERING. In de Donderdagmiddag gehouden slot vergadering werden nog tal van zaken afgedaan. Dr. L. van der Zanden uit Groningen diende met ds. E. N. van Loo uit Sneek en ds. J. Van der Meulen uit 's Hertogen bosch en de ouderlingen R. Bosma uit Rijssen en J. Koppe uit Yerseke een verklaring in, waarin zij uitspreken van oordeel te zijn, dat door het besluit der Synode inzake de predikant-leraar gods dienstonderwijs een misverstand wordt ge wekt. Zij hebben er bezwaar tegen dat het geven van godsdienstonderwijs op middelbare scholen een ambtelijk karak ter zou dragen en zij verzochten de Sy node daarvan aantekening te willen doen in de acta. Prof. dr. K. Dijk uit Amsterdam over handigde hierna aan de Synode het ver zetsboek der kerk. samengesteld door* ds. T. Delleman uit Groningen. Het boek draagt tot titel: „Opdat wij niet verge ten". OPENING VAN HET THEOLOGISCH SEMINARIUM DER NED. HERV. KERK. In het Eijkman-huis van de Stichting ..Kerk en Wereld" te Driebergen werd Woensdagmiddag het theologisch semina rium der Ned. Herv. Kerk geopend. Voor deze plechtigheid bestond grote belang stelling. Nadat ds. H. J. F. Wesseldijk als praeses der Synode de bijeenkomst had geopend gaf hij een kort overzicht van de kerke lijke discussies, die tot de stichting van 't seminarium hebben geleid. Met algemene stemmen besloot de Generale Synode tot instelling van het seminarium, waar de theologische candidaten telkens een ver plichte internaatstijd van 4 maanden zul len doorbrengen, alvorens zich beroepbaar te kunnen stellen. Het seminarium ver vangt. evenwel de universiteit niet. Het veronderstelt deze en dient slechts als- brug te worden gezien van universiteit naar ambt. Aldus vervult het seminarium nog slechts een deel van de wensen, die er zijn, maar mag het toch als een be langrijke verbetering in de opleiding wor den gezien. Hierna hield de rector, dr. H. Berkhof, tot voor kort predikant te Zeist, de openingsrede. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Krimpen aan de Lek J. van Wier te Resteren. BAPT. GEMEENTEN. Aangenomen naar Vriescheloo (Gr.) M. de Jong. predikant bij de gemeente van gedoopte Christenen te Hengelo (O.). Het ministerie van Oorlog deelde later mede, dat Strachey het bericht in de „Evening Standard" had gezien, maar dat hij niet van plan was een verklaring af te leggen. Een vertegenwoordiger van Stra chey verklaarde: „In dergelijke geval len volgen de ministers meestal de ge woonte om zulke berichten te nege ren". Topfiguur uit de illegaliteit werd veroordeeld. De 41-jarige J. P. S. uit Rotterdam, die leider was van het C.V.B. en de Verzets groep LO—F2, werd door de Rotterdamse rechtbank tot 6 maanden voorwaardelijk met proeftijd van 3 jaar veroordeeld. Ver der moet hij 26.000 gulden terugbetalen aan de Stichting L.O.L.K.P Hij werd ervan beschuldigd bedragen van f 45.000 en f 30.000 te hebben ver duisterd. Tegen hem was een gevangenis straf van één jaar met aftrek geëist, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De rechtbank overwoog hierbij, dat S. een van de meest vooraanstaande figu ren uit het verzet is geweest, zich voor het gehele land verdienstelijk heeft ge maakt en daardoor onder hoge spannin gen heeft geleefd en bovendien met moei lijke huiselijke omstandigheden te kam pen heeft gehad. Landbouwers en muizen. Een vijftal landbouwers uit de Friese gemeenten Wijnbritseradeel en Doniawer- stal stak in het laatst van 1949 de hoof den bij elkaar ten einde te beraadslagen, Wat gedaan kon worden tegen de ontzet tende muizenplaag. Vele landerijen wa ren totaal kaal gevreten. Zij kwamen overeen hun landerijen te inunderen, maar twee boeren, die ook tot dezelfde polder behoorden, verklaarden zich min of meer tegen. Op 8 December werd een aanvang ge maakt met het volvoeren van deze plan nen en gedurende een week of vier heb ben de landerijen, dus ook die van hen. die niet mee wilden doen aan deze maat regel, onder water gestaan. De officier van justitie te Leeuwarden liet de landbouwers verbaliseren en zij stonden terecht voor de Leeuwarder rechtbank, waar tegen ieder van hen 25.boete of 5 dagen hechtenis werd gevraagd. De president merkte nog op. dat voor heen op deze feiten slechts gevangenis straf stond. De verdachten betoogden, dat de kwaliteit van de landerijen er door verbeterd is en ook de landbouw-consu- lent uit Sneek heeft verklaard, dat een niet te lange inundatie goed is. Vermogensheffing van land bouwers laat op zich wachten. Het Tweede Kamerlid de heer Vonde ling (P.v.d.A.) heeft de minister'van Fi nanciën schriftelijk gevraagd of deze er van op de hoogte is. dat aan landbou wers nog steeds geen aanslagen in de hef fingen ineens mogen worden opgelegd. Hij wil weten of ook de minister deze toe stand niet uitermate ongewenst acht, daar grote onzekerheid blijft heersen bij de belastingplichtigen en bij de fiscus. WIELRENNEN Harris voor een jaar in bezit van trophee Edmond Gentil 1949. De jury van de internationale wie- lertrophee Edmond Gentil, een wis- selprijs voor de beste prestatie van het jaar, kwam te Parijs bijeen om de renner te kiezen, die als beloning voor zijn verrichtingen in het jaar 1949 de trophee voor een jaar in zijn bezit krijgt. Candidaten waren Harris (Gr. Br.) wereldkampioen sprint, Coppi (It.) winnaar Tour de France en Giro d'Italien en Van Steenbergen (België) wereldkampioen op de weg. Frankrijk had geen candidaat gesteld. Bij de tweede stemming kreeg Har- ris 15 en Coppi 10 stemmen en Van Steenbergen geen. Harris kwam dus voor een jaar in het bezit van de wisselprijs Edmond Gentil. BILJARTEN J. v. d. Guchte won eerste klasse libre. In het clublokaal van O.K.K. te Kwa- dendamme werden de le klas kampioens wedstrijden (Libre) verspeeld. De eindstand luidt als volgt: 1 J. v. d. Guchte. Ovezande. 12 punten, gemiddeld 5.27; 2 De heer Houtzager. Vlissingen, 10 punten, gem. 6.48; 3 J. Eggermond, Ove zande, 8 punten, gem. 5.53; 4 M. Bal, Kwadendamme, 8 punten, gem. 5.41; 3 J. Vogel. Middelburg. 6 punten, gem. 4.46; 6 C. Rijn, Goes, 4 punten, gem. 3.02: 7 A. Daalman, Kwadendamme. 4 punten, gem. 4.97; 8 De heer de Bruijne, Vlissin gen, 2 punten, gem. 4.69. Waar zijn onze schepen Aalsdijk p. 28 Bishop's Roce naar Ant werpen. Abbedijk 2 van Baltimore te Philad. Abbekerk p. 2 Vlissingen naar Antwerpen. Aldabi p. 1 St. Paul's Rock naar Rotterdam. Algorab 2 te St. Vine, venv. naar B. Aires. Alkaid 1 van Victo ria (Br.) naar Rotterdam. Almdijk 28 van Houston te Galveston. Amstelkerk 2 van Lagos naar Takoradi. Amsteldijk 1 van Baltimore te Philad. Axeldijk 2 Van Rot terdam te New York verw. Blitar 2 te Penang naar Java. Boissevain 1 te Mau ritius paar Japan. Boskoop 1 v. Barba dos naar Amsterdam. Congostroom 1 van Amsterdam naar W. Afr. Cordoba 26 van Amsterdam te B. Aires. Enggano p. 1 Oran naar Basra. Esso Den Haag 2 van Rotter dam naar Aruba. Hector 1 van Genua n. Catania. Hoogkerk 2 van Singapore naar Japan. Leuvekerk 1 te Genua naar Rotter dam. Marken 3 te Pt. Said verw. naar Calc. Nederland p. 1 Gibraltar naar Pt. Said. Nestor 1 van Valencia naar Rot terdam. Stad Schiedam 2 van Vlaard. n. Savona. Stuyvesant 1 van Antwerpen n. W. Indië. Tibia 1 van Curas naar Rio Jan. Waal 1 van Houston naar N. Orleans. Woensdrecht p 1 Scilly naar Jta. Cardon. Zeeman p. 1 P. Swettenh. naar Macasser. PASSAGIERS- EN TROEPENSCHEPEN. (Van en naar Indonesië). Borneo 1 van Amsterdam naar Djakar ta. Celebes 1 250 m. W. v. Minicoy naar Amsterdam. Goya 28 te Melbourne naar Djakarta. Georgic 2 te Djakarta verw., vertr. 4 n. Rotterdam. Groote Beer 2 te Aden verw. naar Djakarta. Indrapoera verm. 3 v. Belawan naar Rotterdam. Ja va 2 te Marseille naar Djakarta. Kedoe 2 van Cheribon te Soerabaja. Kota Inten p. 1 Perim naar Rotterdam.. Langkoeas ver tr. 2 van Soerab. naar Macasser. Madoe- ra 1 van Djakarta naar Amsterdam. Ma- pia 1 te Soerabaja naar Macasser. Mata- ram p. 1 K. Tenez naar Djakarta. Modjo- kerto vertr. 4 van Soerabaja naar Macas ser. Overijsel p. 1 K. Comorin naar Rot terdam. Poelau Laut 1 te Belawan naar Djakarta. Riouw p. 1 Perim naar Am sterdam. Sarangan 2 te Belawan naar Djakarta. Sibajak 1 130 m. N.N.W. van Perim naar Rotterdam. Sommersetshire 7 van Adelaide te Djakarta verw. Volendam p. 2 Minicoy naar Rotterdam. Waterman verm. 2 van Djakarta naar Rotterdam. Wevers begon Europese kampioenschappen driebanden In Amsterdam zijn Donderdag de Europese kampioenschappen drieban den begonnen. Burgemeester mr. A. J. d'Ailly verrichtte de symbolische acquitstaot. maar miste. Dë Nederandse deelnemer Wevers begon al goed door meteen twee par tijen te winnen, resp. tegen de Oos tenrijkse kampioen Englen en de Bel gische kampioen v. d. Spiegel. Hij staat nu met vier punten op de derde plaats, daar zijn gemiddelde niet zo hoog is, als dat van de Franse kam pioen, de 22-jarige Siguret, die de beste papieren heeft, en als dat van de Belg Dessart. SCHAATSEN Pracht prestatie van van der Voort. Op de tweede dag van de internationale wedstrijden in Jevnaker (Noorwegen), waaraan o.a. onze landgenoten Broekman, v. d. Voort. Huiskes en Maarse deelnemen, werden de 1500 m. en de 3000 m. verre den. Heel wat beste seizoensprestaties en persoonlijke records werden od de prach tige banen verbeterd. Wereldkampioen Andersen bevestigde zijn topvorm door zowel de 1500 als de 3000 m. te winnen: hij won daarmee na tuurlijk de gehele wedstrijd Broekman eindigde bij de 1500 m. op de negende en bij de 3000 m. op de tien de plaats. Van der Voort resp. op de vijfde en de zevende, voorwaar een uit stekende prestatie van de Hollander in een zo'n sterk bezet veld. In het eindklassement stonden drie No ren op de eerste plaatsen. Vierde was de Amerikaan Johhny Werket. vijfde weer een Noor en zesde Kees Broekman. Van der Voort eidigde op de negende plaats. Marktberichten Veiling op 2 Maart. VISMIJN TE VEERE. Exportgarnalen 1008 kg.: 51—84; Schar 330 kg.: 22—29; Bot 152 kg.: 19—31; Schol 97 kg.: 6—20: Wijting 13 kg.: 15; Grote tong 8 kg.: 87—1,29; Middel tong 7 kg.: 1.57—1.68; Rog 16 kg.: 22-*-28; Griet 1 kg.: 88; Kabeljauw 7 kg.: 74: Ongesorteerde vis 35 kg.: 18—40. EIERVEILING WALCHEREN. Sortering I. Minimumprijs voor pluim- Advertentie Geef ook Uw leven weer kleur! Jaag die Rheumatische Pijnen uit Uw leden. 'n Leven met Rheumatische Pijnen mag eigenlijk geen leven genoemd worden. Dat is lijden oor en na en lijden van de ergste soort. Maak een einde aan die rampzalige pijnen: jaag ze uit Uw leden. Met Kru- schen Salts. Iedere morgen die kleine do- sis drijft alle pijnverwekkende afvalstof fen uit Uw bloed. Dat komt omdat Kru- schen de activiteit van Uw bloedzuiveren de organen opwekt tot jeugdige werking en die. waar ze door de jaren of door omstandigheden verzwakt of verslapt zijn. voorziet van nieuwe energie. De zes mine rale zouten van Krusehen zijn de zuiver ste natuurproducten, ieder voor zich no dig voor Uw organen, om afdoend en re gelmatig te functionneren. Helpt Uw orga nen een handje. Met Krusehen. Ge plukt er zelf de vruchten van in de vorm van nieuwe levensvreugd, van een opgewekt, veerkrachtig en levenslustig gestel. Kru sehen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Werd kardinaal Mindszenty mishandeld? Mededelingen van Hongaars ingenieur. De „Kölnische Rundschau" meldt, dat kardinaal Mindszenty door de Hongaarse geheime politie werd ge folterd. om hem te dwingen te beken nen. Het blad baseert zijn bericht op medededelingen va» een 29-jarig Hon gaars ingenieur, afkomstig uit Buda pest. zekere Kovacs Karoly, die we kenlang een celgenoot van de inder tijd tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde kardinaal was. Karoly vertelde, dat de kardinaal en werden, waarop 'zij werden onder hij op electriscjie stoelen geplaatst worpen aan reeksen hevige electrisehe schokken, terwijl dit gebeurde, wer den zij gedwongen naar een scherm te kijken, dat door een sterke electri sehe lamp werd verlicht. Intussen werd. via een luidspreker, dans- en marsmuziek ten gehore gebracht. „Dit duurde meer dan 36 uur. maar wij hebben niet bekend", aldus de mede delingen van de Hongaarse ingenieur. Buitengewoon dienst plichtigen van de lichting '50 Van de lichting 1950 zullen blijkens een verschenen K. B. meer personen tot bui tengewoon dienstplichtige kunnen worden bestemd dan voorheen het geval was. Hiervoor zullen in aanmerking komen zij, van wie twee broeders dienen of ge diend hebben. Vervolgens hebben de normen, welke voor de vorige .lichtingen hebben gegolden om buitengewoon dienst plichtige te kunnen worden op grond dat een broeder is gesneuveld of met een ge sneuvelde wordt gelijkgesteld, enige ver ruiming ondergaan. Dientengevolge zullen thans o.a. zij daaronder vallen, die een broeder gehad hebben, die in oorlogstijd als zeeman verplicht heeft gevaren en tengevolge van oorlogshandelingen is overleden of vei*>nist. Bovendien is de voorwaarde vervallen, dat het overlijden van een broeder, die als verzetsman in gevangenschap is geraakt, zes maanden na zijn terugkeer uit gevangenschap moet hebben plaats gehad. Zij, die op bovenvermelde gronden niet tot buitengewoon dienstplichtige kunnen worden bestemd, zullen echter in aanmer king kunnen komen voor beperkte mili taire verplichtingen in vredestijd. Deze groep zal worden gevormd aan de hand van bij de ministeries van oorlog en marine beschikbare gegevens over de in geschrevenen behorende tot gezinnen, welke reeds grote offers aan het vader land hebben gebracht. Alle belanghebben den zullen worden ingelicht. Nieuw psychiatrisch rapport over prof. Pootjes gevraagd. De Amsterdamse Arrondissements Rechtbank heeft de zaak tegen professor J. W. Pootjes uit Hilversum teruggewe zen naar de rechtercommissaris en be paald, dat opnieuw een onderzoek naai de geestvermogens van verdachte zal worden ingesteld. Het resultaat van dit onderzoek dient op 15 Juni a.s. aan de rechtbank te worden bekend gemaakt. Veertien dagen geleden eiste de offi cier van justitie één jaar gevangenisstraf met ter beschikkingstelling van de rege ring van verdachte als psychopaat. De verdachte was ten laste gelegd, dat hij dienstplichtige militairen had aange zet geen gevolg te geven aan het insche pingsbevel voor de reis naar Indonesië en voorts dat hij in Januari en in Augustus van 1949 in zijn tijdschrift ,.De Vrede stichter" zowel H. M. Koningin Juliana als ook H. K. H. Prinses Wilhelmina had beledigd. Reeds eerder is een psychi atrisch rapport over verdachte uitge bracht door de directeur van de Valerius- kliniek, prof. dr. L. van der Horst. Deze tot de eindconclusie gekomen, dat er geen sprake was van ontoerekeningsvat baarheid. Donderdag deelden de officials van de ploeg van Costa Rica mede dat, Koning Leopold niet voor de Belgische radio. Het Belgische blad ..La Derniere Heure" schrijft: „Volgens Donderdagmorgen in politieke kringen verkregen inlichtingen waren de ministers op de vergadering van de kabinetsraad van Woensdagavond van oordeel, dat het niet wenselijk is een op een gramofoonplaat opgenomen boodschap van Leopold III door de Belgische Om roep te laten uitzenden". „Le Peuple" schrijft met betrekking hiertoe, dat de secretaris van de Koning. Pirenne. uit Cap d'Antibes is teruggekeerd met de opdracht de regering te verzoe ken de microfoon van de Omroep ter be schikking te stellen van de Koning. Het blad voegt er aan toe, dat het mogelijk is. dat Koning Leopold toch zijn bood schap tot het land zal richten en dat hij zich hiertoe tot het Belgische volk zal wenden door tussenkomst van de voor zitters van Kamer en Senaat. Dapper marine-officier tot M.W.O. benoemd. Bij K. B. werd benoemd tot Ridder der 4 e klasse der Militaire Willems-orde de luitenant ter zee der eerste klasse C. L. J. F. Douw van der Krap onder intrek king van de Koninklijke Besluiten waar bij hem de „Bronzen Leeuw" en het „Bronzen Kruis" werd toegekend. Deze marineoffiecier heeft zich op 10 Mei 1940 te Rotterdam vrijwillig beschik baar gesteld voor de bevelvoering over een afdeling ongeoefende marinetroepen en heeft deze afdeling bij de bezetting van het Beursstation en later bij die van de Oude Plantage op onverschrokken wij ze aangevoerd. Van grote moed. initiatief en doorzet tingsvermogen getuigen voorts zijn her haalde pogingen in de Jaren 19411943 om uit Duitse krijgsgevangenschap te ontsnappen, waarin hij tenslotte eind No vember 1943 slaagde. Hij week uit naar Polen, waar hij door de Gestapo werd nagejaagd. Ondanks de chaotische toestand als ge volg van de in 't begin van Aug. '44 in Warschau uitgebroken revolutie, heeft de heer Douw van der Krap de verantwoor delijkheid voor de Philipsfabrieken en personeel aldaar op zich genomen en de evacuatie van het personeel naar Neder land mede geleid. Na zijn terugkeer in September 1944 in Nederland heeft hij met ondergrondsver zetsmannen deelgenomen aan de gevechts handelingen der Britse luchtlandingstroe pen in en om Oosterbeek. De toneelzaal van het hotel „Het Wa pen van Epe" te Epe is Donderdagmorgen door brand geheel verwoest. veehouders f 1,98 per kg. Vullschaligen 2 voetballers en athleten de deelneming cent minder per ei. aan de spelen zouden hervatten. ZATERDAG. Het Londens Philharmonisch Orkest speelt onder leiding van Sir Thomas Beecham. Men hoort muziek- van Grieg (Peer Gynt-suitel), Sibelius en Bizet (lArlesienne) (H. II 9). Hilversum I: 7, 8, 13. 19. 20 en 23 Nws. 7.15 Oehtendgymn. 7,30 Maria ter ere. 7.45 Morgengebed. 8.15 Pluk de dag. 9 Moeders wil is wet. 9.30 Muziek houdt fit! 10 Klein, klein kleutertje. 10.15 Pro- menadeconc. 11 De zonnebloem. 11.45 Or gel. 12.03 Lunchconc. 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinb. 12,33 Lünchconc. 13,20 Musicerende dilettanten. 13.55 Nieuwe aanwinsten van de Disco theek .14.20 Engelse les beginnelingen. 14.40 Ensemble „Zon en Zang". 15.10 Kro niek van letteren en kunsten. 15.45 Symph. Concert. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17 De Wigwam. 18 Zangre cital. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.30 Regeringsuitz. 19.35 Sidney Torch en zijn orkest. 20.05 De gewone man. 20.15 Lichtbaken. 20.43 Steek eens op. heren. 21 Orkesten-parade. 21.30 Kon. Tiki. 21.55 Septet Johnny Ombach. 22.45 Avondge bed. 23.15—24 Musica Sacra XIV. Hilversum II: 7. 8. 13, 18. 20 en 23 Nws. 18 Gev. programma. 8.18 Orkest. 8.40 Orgel. 9 Londens Philh. Ork. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Radiofeuilleton. 10.35 Voor de arbeiders in de continibedrijven. 11,30 Violoncel en piano. 12 The Kilima Hawaiians. 12,33 Trio Pia Beek. 13.15 Me- tropole Ork. 14 Het Nederlands lied. 14.20 Amsterdamse politiekapel. 14.50 De Gro ningse veenkoloniën. 15.15 Omroepkamer- ork. 16 Van de wieg tot het graf. 16.15 Amateurs zetten hun beste beentje voor. 16.45 Sportpraatje. 17 Nieuws van de platenmarkt. 17.30 Op de disselwagen, 18.15 Populaire liedjes. 19 Artistieke staal kaart. 19.30 Lezen in de BtjbeL 19.45 Pas separtout. 20.15 Vindobona-schrammel 'n. 20.45 Onder moeders paraplu. 21.45 Soci alistisch commentaar. 22 Orgelspel. 22.25 Onder de pannen. 22.45 De fluisterende harmonica. 23.15 Sport: zwemmen. 23.30 Chez Marcel. 23.5024 Gramofoonmuziek. Brokken van militaire chauffeurs kosten ons 1.2 millioen. Kamercommissie ergerde zich. Aan het verslag der commissie voor de rijksuitgaven over het verslag der alge mene rekenkamer over 1948 wordt o.a. het volgende ontleend: Niet zonder ergernis nam de commis sie kennis van het feit, dat in 1948 door het departement van oorlog een bedrag van bijna f 900.000 is uitbetaald aan scha devergoeding. voor het grootste deel klaarblijkelijk het gevolg van schade, ver oorzaakt door aanrijdingen. Bovendien werd aan jaarlijks terugkerende schade loosstellingen wegens aanrijdingen een bedrag uitbetaald van f 8610.60. Kapitaliseert men dit laatste bedrag, dan komt men tot de conclusie, aldus het ver slag der commissie, dat in 1948 door chauffeurs, ressorterende onder het de partement van oorlog, aan het land een schade is berokkend van niet minder dan ongeveer 1,2 millioen gulden. Dit resultaat, dat weinig verwondering kan wekken bij hen. die in staat zijn ge weest uit eigen ervaring na te gaan hoe militaire chauffeurs nog altijd door stad en land rijden en rossen, acht de com missie dermate ernstig, dat het haar be vreemdt. dat de minister van oorlog op de opmerkingen ter zake der Algemene Rekenkamer op generlei wijze heeft ge reageerd. De commissie stelt nu voor de minister le vragen welke maatregelen hij heeft ge nomen om aan dit euvel paai en perk te stellen. Dat laaiende branden op de maag, dat U elke maaltijd tot een obses sie maakt. Maar aan dat lijden kunt ge toch dadelijk een einde maken! Neem bij de minste aanwijzing van zuurbran- den op de maag, één of twee Ren- nies. Innemen zonder water of wat ook - gewoon maar laten smelten in de mond en die brandende phn verdwijnt als bij toverslag van de ene minuut op de andere. En Ken nies smaken nog lekker ook. Zorg er voor, altijd een paar Rennies by U te steken. Om zelf gewapend te zijn 'bij de eerste aanval van zuur- branden ofom een Uwer disge noten te helpen. Rennies worden uit sluitend verkocht bij Apothekers en Drogisten. Amsterdamse Beurs 1 Maart 2 Maai t Nederland 1948 (3*4) 100% dito 1947 (3%) 3 98 Va 98% dito 1937 3 98% Dollar-lening 1947 3 98 li 98% Investeringscert. 3 99 Vi 99% Nederland 1962—64 100 99% Nèderland N.W.S. 2% 81 81% Spaarc f 100 2% 100 li 100% Indië 1937 A 3 96% 96% Grootboek 1946 3 98', 9814 Ned. Ind. Hand. B 100 100 Ned. Handelmij. 160 160% AKU 160% 179% Bergh's Jurgens 327% 327 Calvé-Delft 143 143% Centrale Suiker 194% 194% Kon. Ned. Hoogovens 1841i 184% Unilever 225 225% Ned. Kabelfabriek 299 298 Philips 229% 229% Wilton Feyenoord 149% 149 Biliton 368 Kon. Petrol. Mij. 290 290% Amsterdam Rubb. 143 142% H.A. Lijn 158 158% Kon. Paketvaart 141 140 Ned. Scheepv. Unie 150 148 Rotterdamse Lloyd 144 Stv. Mij. Nederland 152% 151% Handels ver. A'dam 149% 147% Deli Batavia Mij. 120 Deli Mij. 141% 140% Anaconda 31% 31% Bethelhem Steel 106% 108% General Motors 83% 84',;, Kennecot 57% 57% Shell Union 37% 37% Baltimore Spw. 11% 11 Miss K.T. Spw. 5% New York Centr. Spw. 13% 13% Pennsylvania 18% 187* Donderdag loonde zich vooral de In donesische markt lusteloos, hetgeen in 't bijzonder tot uiting kwam in de openings koersen. die voor Amsterdam Rubber en HVA drie punten verlies betekenden. De recente berichten, waarin opnieuw spra ke is van slakingen op enkele onderne mingen werden als voornaamste oorza ken aangegeven. 4 Maart Zon: óp 7.2 Maan: op 18.3 ZON- EN MAAN. or.cfêr 18.24 onder 7.37 V.M. 4 Maart HOOG WATER u.-f-NAP u.-fNAP Vlissingen 1.54 2.— 14.21 2.16 Hansweert 3.04 2.27 15.36 2.40 LAAG WATER i!.—NAP u.—NAP 8.16 2.25 20.23 2.02 9.31 2.63 21.42 2.38 33. Kappie had de maat opdracht gege ven zich fatsoenlijk aan te kleden, in de tussentijd, dat hij zelf de „Kraak" weer op gang zou brengen. Toen de maat daarmee klaar was, holde hij gauw naar het achter schip, waar Signor Ri- valdi met een ver heerlijkt gezicht de schelpen uit zat te zoeken. „Mag ik de zaagschelpjes hebben? bedelde de maat. Rivaldi had zo'n goed humeur, dat hij de maat een paar han denvol zaagschelpjes gaf. „Meer niet!" zei hij. „Jij nu genoegvol- doende hebben. Over- schietsels voor mij!" 's Avonds zat Signor Rivaldi in Kappie's hut. „Nu hebben ik wel al deze zeeschelpen, millioe- nen-duizenden. maar nu ik moeten een -kijkmu- seum hebben!" „Ik weet goed gemaakt!" zei Kappie. „We varen nu terug naar Lutjewier, en ik weet daar een bult schuren, die leeg staan. In één daarvan kan U tijdelijk een museum in- richten, en wanneer iedereen in Lutjewier de voorraad schelpen gezien hebt, reist U naar een andere plaats, en doet daar hetzelfde! Dat is ja simpel, nietwaar?" Signor Rivaldi vond het een prachtig plan, en niemand had meer enige last van hem tijdens de reis naar Lutjewier. De maat stond meestal vals zingend achter het stuurrad, omdat hij voelde, dat alle ellende eiv narigheid geweken was. Zo voeren ze eindelijk de haven van Lut jewier binnen. „Hierdaar komt mijn kijkmuse- um!" riep Signor Rivaldi. terwijl hij zijn ai-men uitstrekte. „Ik zo blijgelukkig zijn!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 5