Franse arbeiders komen in actie rere lonen voor hog< Nederlandse marine heeft een nieuwe oorlogstaak CANADESE DICHTERES BEZINGT WALCHEREN Een nieuwe stakingsgolf op komst Roebel en vloot VRIJDAG 3 MAART 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Salarissen in de diverse groepen lopen zeer uiteen. (Van onze Pargse correspondent). De nieuwe stakingsgolf, die zich over heel Frankrijk dreigt uit te breiden, begint de Pargzenaars werkelijk te verontrusten. Zij herinne ren zich nog maar al te goed, hoe de stakingsgolf aan het einde van 194.7 niet alleen het gehele economische leven lamgelegd heeft, maar ook het dagelijks leven van de stedeling heeft ontredderd. Er was geen water, geen electrlciteit en geen gas. Zal het weer zover komen? Tot enkele -weken geleden was het in Frankrijk in feite de staat, die in samenwerking met de vakverenigin gen de lonen bepaalde. Dit had in de practijk tot een blokkering van de lo nen geleid. Maar onder de steeds stij gende druk van de syndicaten heeft de regering nu eindelijk besloten werk gevers en werknemers zelf te laten uitvechten, hoe hoog de lonen zullen zijn. Die strijd tussen patroons en ar beiders is dezer dagen met een onge kende heftigheid losgebarsten. De vak verenigingen eisen een maandelijkse duurtetoeslag van ongeveer 35 gulden voor al de gesalieerden in afwach ting van een algemene loonsverhoging, die volgens het grootste verbond, de C.G.T. (onder communistische leiding) wel twintig procent moet bedragen. Maar in de metaalbedrijven wensen de directies de lonen slechts met 5 te verhogen, in de bouwbedrijven met 4 en in de andere bedrijven zal die aangeboden verhoging wel niet meer bedragen. Gevolg: grote stakingen in de metaalbedrijven. En aangezien de metaalarbeiders (in Parijs alleen won nen er al 350.000) altijd de toon aan geven, ziet het er helaas naar uit dat de ene staking de andere zal opvolgen. Men verwonderd er zich in ons land vaak over, dat er in Frankrijk zoveel arbeiders, communist zijn en dat verre weg het 'allergrootste gedeelte van de arbeiders lid is van de C.G.T., terwijl het socialistische vakverbond wel veel ambtenaren, onderwijzers en bankbe dienden achter zich heeft, maar be trekkelijk weinig arbeiders. Daarbij dient men echter niet te vergeten, dat er veel te veel arbeiders zijn, die van 'een inderdaad schandalig loon moeten rondkomen en dat een gedeelte van de arbeidersklasse haar vertrouwen in de socialistische partij, die zich als regeringspartij misschien niet altijd genoeg tegen de eisen van rechts heeft verzet, verloren heeft. Dit blijkt o.m. uit het orgaan van de Franse socialis ten, de „Populaire" geheten. Dit was na de oorlog een der grote kranten Nu is het teruggelopen tot een blaadje van dagelijks twee pagina's, dat in heel Frankrijk door misschien vijftien of zestienduizend personen gekocht wordt, terwijl de communistische Hu- manitè een oplaag heeft van een 350.000 exemplaren. WELKE LONEN? Wat verdient een Franse arbeider? Het is moeilijk hier antwoord op te geven, maar er zijn in Frankrijk nog England Spiel slechts deel van veel groter spel? Nieuwe beschuldigingen yan mr. van der Starp. Van de hand van mr. J. E. van der Starp, destijds verdediger van de ver rader Anton van der Waals, toen deze in eerste instantie terecht stond voor het Bijz. Gerechtshof, is thans een nieuwe brochure verschenen over het zgn. England-Spiel. In deze nieuwe bi-ochure blijft mr. v. d. Starp bij zijn mening, dat het England-Spiel van Engelse zijde be wust is gespeeld met opoffering van tal van goede Nederlanders. Hij gaat ditmaal echter nog veel verder en betoogt, dat dit England- Spiel slechts onderdeel was van een veel groter politiek spel van de Intel ligence Service, welk spel hij aan duidt met de naam „Indië-Spiel", waarin niet slechts een aantal Neder landers, maar ons nationale bestaan werd opgeófferd. Deze beweringen la ten wij uiteraard geheel voor reke ning van de schrijver. Charles Trenet kreeg hel met Mexicanen aan de stok. De zanger Charles Trenet, die een rondreis maakt door Mexico, kreeg 't tijdens een voorstelling aan de stok met een toehoorder. Hij hield op met zingen om de onderbreker in het Frans te woord te staan. Het publiek protesteerde hiertegen heftig en Tre net gaf in een vlaag van woede uiting aan zijn ontevredenheid en weigerde verder te zingen. Het werd zo erg, dat de politie moest ingrijpen en de zanger naar het politiebureau bracht waar hij werd vrijgelaten na een boete van 8.000 francs te hebben betaald. Chauffeur van Mussert en zijn vriendin veroordeeld. De Haarlemse rechtbank veroordeelde de ex-chauffeur van Mussert J. A. K., tot twee jaar gevangenisstraf, en zijn vriendin mevr. S. W. S.V. tot één jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Dit tweetal had een pharmaceutische groothandel In Haarlem bestolen tot een bedrag van f 22.000.— en dit geld aan al lerlei uitstapjes en andere pleziertjes op gemaakt. Mevrouw S. was in dienst van de groothandel en nam daar op voorstel van K. teï'-jens kleinere bedragen uit de kas. D ïtbank oordeelde, dat K. in dit geva. grootste schuld had cn dat mevrouw b. geheel onder zijn Invloed heeft gehandeld. een millioen gesalieerden die minder dan 150 grilden per maand verdienen. Het loon van een ongeschoolde arbei der bedraagt ongeveer 150 gulden, een gespecialiseerde metaalarbeider ver dient 75. gulden per week, een bestuur der van de metro 100 gulden per week, een goede steno-typiste een kleine 300 gulden per maand, terwijl een agent 't met 250 gulden per maand moet stel len. Rekent u daarbij, dat het leven iets duurder is dan in Nederland en u zult begrijpen dat er in heel wat ge zinnen van geen weelde kan worden gesproken. Daar komt dan bij, dat de Frans man veel ongedisciplineerde!' is dan de gemiddelde Nederlander, dat hij gauw „iets niet neemt", de regering en de regeringspartijen van alles de schuld geeft en aan zijn ogen ricnt naar de pai'tijen, die niet in de re gering zitten en die de ontevreden heid in het land op een knappe en handige manier opvoeren. Dat die partijen een politiek belang hebben bij die stakingen, dat haar bedoe lingen niet zo zuiver zijn als wel lgkt, dat wordt dan uit het oog ver loren. „Zo gaat net niet langer", zeggen vele arbeiders, „laten we dan maar eens iets anders probe ren", en het gevolg is, dat de partij van Maurice Thorez vele ontevre denen heeft verzameld, die hierdoor toch nog lang niet allemaal felle wetenschappelijke communisten zijn. Paniek in Sofia. MEN DACHT, DAT EK OORLOG MET AMERIKA WAS Radio-Ankara meldt, dat er onder de bevolking van Sofia een paniek uitbrak, toen bekend werd dat de Ver. Staten de diplomatieke betrekkingen met Bulgarije hadden verbroken. De radio, die verklaarde deze be richten te hebben vernomen van Tur ken, die uit Bulgarije waren geko men, meldde, dat de bevolking te So fia geloofde, dat er oorlog was uitge broken. Volgens de Turkse reizigers was de paniek te wijten geweest aan het gebrek aan voorlichting over de verbreking van de Amerikaans-Bul gaarse betrekkingen. Een Portugees winnaar van wereldprijsvraag. Manuel Pereira Mateus uit Lissabon is winnaar geworden van de eerste door Radio Nederland "Wereldomroep, Philips en de K.L.M. georganiseerde wereld prijsvraag. Ruim 40.000 inzen dingen uit alle delen der wereld kwa men binnen. De eerste prijs is een reis voor twee personen naar Neder land in tulpentijd. Pereira beantwoordde niet alleen alle gestelde vragen juist maar wist ook als enige het aantal door de K.L.M. in November 1949 vervoerde passagiers (nl. 49.464) te raden. Het 13-jarige schoolmeisje Fay van Rijck de Groot uit Georgetown (Brits Guyana) won de tweede prijs: een luxe radio-gramafoon combinatie, Walter Martin uit Singapore, 'n En gels ingenieur, de derde, mevrouw Agnes Lindahl uit Kopenhagen de vierde Een onverwacht bad. Een bezoeker van een Amster damse nachtclub heeft Dinsdagmor gen een bijzonder onaangename ver rassing gehad. Hij had om twee uur de club verlaten en was in zijn auto gestapt, die op de rand van de Lijn baansgracht geparkeerd stond. De man viel in de auto in slaap, 's Mor gens werd hij wakker en heeft hij vermoedelijk de handrem losgezet. Het gevolg was, dat de auto par does het water in reed. Nauwelijks ontwaakt, zat de man dus reeds in het bad. Werklieden van een zuivel fabriek in de onmiddellijke omge ving brachten de drenkeling op het droge. Het Weideplan-1950. 1» het landbouwkwartier, voorbereid in samenwerking met de afdeling voor lichting van het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening zal ir. J. M. A. Penders. Rijkslandbouwconsulent voor Utrecht, een radiolezing houden die voor het weideplan-1950 belangrijke mededelingen zal bevatten. Naar deze causerie zal men kunnen luisteren op Maandag 6 Maart a.s. van 19.45—20.00 uur over de zender Hilversum II. Moderne vloot in 1955 klaar. De landen van het Atlantisch Tact zijn bezig hun defensie te organi seren en dus is ook Nederland druk daarmee bezig. Reeds is vastgesteld, dat de taak van Nederland bij deze defensie voor een groot deel op zee zal liggen. Getrouw aan de Nederlandse traditie zal de Nederlandse oor logsvloot en in samenwerking daarmee ook de koopvaardijvloot bij de oorlogsvoering een uiterst belangrijke functie krijgen. Nu worden in de moderne oorlo- r DUIKBOOTJAGERS, gen vrijwel geen zeeslagen meer ge- j Verder zijn in aanbouw twaalf leverd. De hoofdtaak van iedere ma- onderzeebootjagers van een geheel rine zal zijn het beschermen van de njeuw type, dat nog nooit in de verbindingslijnen op zee, het moge lijk maken van landingen en het be veiligen van de troepen, A' landing optrekken. Nederlandse vloot opgenomen is ge dweest. Het zijn snelvarende schepen, die na de geschikt voor verkenning en in het bijzonder ingericht voor de bestrij- Nedorland zal in de toekomst over twee moderne kruisers van formaat beschikken: H.M. „De Zeven Provinciën" en H.M. „de Ruyter", twee hyper-modern ingerichte oorlogsschepen, waarvan onze foto 't model toont. Nog geen woordenboeken op H.B.S.-examens. Op vragen van het lid der Tweede Kamer, mevrouw Fortanier-de Wit, heeft de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen medegedeeld, dat het toestaan van het gebruik van een woordenboek in een vreemde taal aan de hand van zakelijke gegevens (de zg. „zakelijke opgave") bij het eindexamen H.B.S.-A. nog slechts wordt overwogen. Indien een dergelijke regeling tot stand zou komen, zal deze zeker niet gelden voor de eindexamens van zo mer 1950 Wanneer komen de kolen vrij Naar aanleiding van de berichten over opheffing van de kolendistributie met in gang van 1 April, heeft het A.N.P. zich gewend tot het ministerie van economi sche "zaken. Dit deelde mede. dat over de datum, waarop de kolendistributie zal worden opgeheven, nog geen mededelin gen konden worden gedaan. Zoekt Trygve Lie een nieuwe weg Vandaar dat men de waarde van ding van onderzeeboten, die het ge- slagschepen en zware kruisers thans duchtste wapen tegen convooien relatief ziet en dat vooral bij lan- zijn. Een aantal dezer schepen wordt dingsoperaties de verschillen tussen te Vlissingen gebouwd. Voorts vier mai'ine, landmacht goeddeels wegvallen. luchtmacht onderzeeboten ën wat klein materi- aal. De onderzeebootjagers hebben jzich ontwikkeld uit de torpedoboot- DE NEDERLANDSE VLOOT.jager. Het voornaamste verschil is, J dat de torpedolanceerbuizen van bescner- laatstgenoemd schip vervangen zijn 1'"°" door een bewapening van geheel an- Opdat onze vloot haar mende taak goed zal kunnen uitvoe- ren, acht men een samenstelling no- dere aar(j dig uit onderzeebootjagers: schepen bewapend met luchtdoelgeschut; on- Het verste is men gevorderd met de kruisers, doch met de bouw van derzeeboten;onderzeeboten, die die- aj deze schepen hoopt men tussen nen ter bestrijding van vijandelijke 1953 en 1955 gereed te zijn. onderzeeboten; maritieme vliegtui-He(. kleine Nederland kan zich uit gen, opererend zowel van de wal als de aard van de zaak niet veroorlo- van vliegkampschepen; mijnenve- ven er een uitgebreide vloot op na gers; patrouille-vaartuigen en hch- te houden. Doch wat het heeft, dient te, snelle kruisers. Dit is volgens de SUpeneur te zijn. Dat is in het ver regering het noodzakelijke mini mum! Op het ogenblik wordt eraan leden ook steeds zo geweest. - Wanneer over enige tijd in het gewerkt. Al deze schepen zullen ir. pariement de nieuwe begroting van geallieerd verband moeten opeferen. Marine, die in de plaats komt van Aanwezig zijn een lichte plaats a kruiser de ingetrokken begroting voor 1950, H.M. .Tromp" en een luchtverdedi- behandeld wordt, zal ongetwijfeld tuurkruisers te klein dus maar niettemin waardevol. Voorts be schikt de Nederlandse Marine over vijf torpedoboot jagers, een enkel fre gat, zeven onderzeeboten, enige cor- vetten, enige patrouillevaartuigen, een aantal instructievaartuigen en t t u* i een vliegkampschip H.M. „Karei Volgens welingelichte kringen voert DoormanS met' cen aantal vliegtui- de secretaris-generaal der Ver. Naties, gen. Firemes en Seafuries en enkele over het Nederlandse vlootplan en Het zijn twee minia- de Nederlandse oorlogstaak nog 'n hartig woordje gesproken worden. (Nadruk verboden). gingskruiser, H.M. „Jacob van Heemskerck" mini Trygve Lie op het ogenblik particu- Verouderde Mitchells, die thans nog liere besprekingen met de leden van de Veiligheidsraad om te pogen voor de -voornaamste punten waarop zijn organisatie is vastgelopen, nieuwe ba nen te openen. Om ten aanzien van het Chinese probleem, de controle der atoomener gie en de geschillen tussen Oost en West een oplossing te vinden, zou Lie de volgende voorstellen hebben ge daan: 1. Een bijzondere zitting van de al gemene vergadering in de lente te Moskou of Parijs; 2. Een of meer zittingen van de Vei. ligheidsraad in Europa in de hoop, dat verschillende ministers van Buitenlandse Zaken deze zul len kunnen bijwonen; 3. Verschillende besprekingen onder auspiciën van de Ver. Naties tus sen de grote drie. voor reddings- en opsporingswerk dienst doen. NIEUWE KRUISERS. In aanbouw zijn twee lichte krui sers, nl. H.M. „De Zeven Provinci ën" en H.M. „De Ruy ter", die zwaarder worden dan H.M. „Tromp" en H.M. „Jacob van Heemskerck". Reeds in 1938 is men met deze krui sers begonnen. Zij zijn toen klaar gekomen tot de romp. In de ooi-log lag het werk aan deze schepen stil en daarna heeft men de bouw niet 8 jaar voor doodslag op ex-ver!oofde. De 30-jarige arbeider G. werd door het Arnhems Gerechtshof veroordeeld tot 'n gevangenisstraf van 8 jaar met aftrek wegens doodslag. Hij zou in 't park Sonsbeek op 2 Juni 1949 zijn vroegere verloofde met een revolver- neergeschoten hebben. Het Wereldgebeuren De Sovjet-regering heeft deze - week enkele besluiten genomen, onmiddellijk voortgezet, omdat zg j waarvan de achtergrond niet recht dan nu al weer verouderd geweest duidelijk is. Het eerste daarvan is zouden zijn. In de tekenkamers zijn jie£ besluit om de roebel te herwaar- ïnmiddels twee geheel nieuwe sche- deren cn aan het goud vast te kop- AV,f„rn^nnn /lib wlflt O-ölirililymfl. pen ontworpen, die met gebruikma king van de bestaande casco's ge bouwd konden worden. De nieuwste snufjes worden er nu in verwerkt. Diet man en macht is men aan de Parkweg te Enschede aan het werk om de textielstad nog dit jaar in het bezit te stellen van een alleszins representatief stationsgebouw inplaats van liet oude. Wat de architectuur betreft zal het een unicum in ons land zijn. Het wordt n.l. geheel in beton opgetrokken, een systeem, dat ook wordt toegepast in Zwitserland. De bouw wordt uitgevoerd in beton, staal en glas. Het beton zal niet, zoals gewoonlijk, aan het oog onttrokken worden, doch zichtbaar blijven. Het zal alleen gezandstraald worden, terwijl met behulp van man- gaanzwart ornamenteringen sullen worden aangebracht. De foto toont een overzicht van de werkzaamheden. Links het oude station, vervolgens emplacementen en rechts de bouw van 't nieuwe station. Marjorie Freeman Campbell over het eiland, dat zij Hef heeft. „Een aanwinst voor de poëzie van Canada". Tienduizenden Canadezen hebben de laatste tijd Walcheren leren kennen niet uit eigen aanschouwing, van film of foto, doch dank zij de levendig geschreven, goed gedocumenteerde kranten- en tijdschriftartikelen van Marjorie Freeman Campbell. Zij is een zeer begaafde vrouw niet alleen een vaardig journaliste met een groot beeldend vermogen, maar tevens een bekende dichteres, die in één harer beste gedichten Walcheren bezong. Uit „Walcheren Island" blijkt haar grote liefde voor het groene Zeeuwse eiland en haar diepe weemoed over de verwoesting door het water. Marjorie Freeman Campbell werd geboren in Delhi, Ontario. Tien jaar geleden begon zij te schrijven en haar gedichten, artikelen en novellen ver schenen in dagbladen, weekbladen en literaire maandschriften. Aantrekke lijke studies over Walcheren, zgn ge schiedenis, bevolking en gewoonten, publiceerde zij onder meer in de „Sa turday Night" (Toronto), de „Family Herald and Weekly Star" (Montreal), de „Sample Case" (Columbus, Ohio) en de „Hamilton Spectator" (Hamil ton). Een tragische levensbijzonder heid vormt het sneuvelen van haar enige zoon, die vliegofficier was bij het kustcommando van de geallieer den en tgdens de'actie op Sicilië om het leven kwam. Aan hem droeg zij het in 1946 verschenen dichtbundeltje „Merry-go'-round" op; hierin komt het zeer ontroerende gedicht „Die dingen, mijn zoonvoor. Nooit kan de dood de herinnering wegvagen aan die tere episodes uit de tijd, dat moeders jongen kind was. Momenteel werkt mevr. Freeman Campbell aan een artikel over de jaar lijkse ringrrjderij te Middelburg. Het zal met tal van foto's worden ge ïllustreerd. GLOEDVOLLE BESCHRIJVING. „Walcheren Island" helaas kan een Engels gedicht niet vertaald wor den zonder dat de oorspronkelijke schoonheid daarvan geweld wordt aangedaan is episch en ljirisch te gelijk, het eerste in de gloedvolle be schrijving van de ramp, die over het eiland kwam en van de moed en vol harding der bevolking, het laatste in de fraaie poëtische weergave van de vroegere pracht, die Walcheren ken merkte, van de wreedheid van het alles verwoestende water. Het gedicht schildert eerst de noes te arbeid van de dijkwerkers, die van de vroege ochtend tot de late avond „hun dodelijke, hun geliefde vgand" de zee bekampen zoals ook hun voor vaderen dit met grote onverzettelijk heid deden. Dan verplaatst het de le zer in het verleden, toen Walcheren op het water werd veroverd. Marjorie Freeman Campbell beschrijft vervol gens de schoonheid van de vruchtbare akkers, de dorpen en hoeven, de ste den en de watergangen, van heel deze „krachtige, rustige wereld, ingesloten door de dijken"„Flood tide and ebb, in sunshine and in storm, The black dyke set itself against the sea To cherish Walcheren; and like a maid Who knows herself beloved, the island bloomed". Dan volgt de sterkste passage van het poëem, de dijkdoorbraak: „Swift as a slipping serpent the brown tide From the bomb-fractured dyke Slid in across the lush green coutryside... De angst en ontzetting van mensen en dieren, de dood en verschrikking van de oorlog in zijn wreedste gedaan te, mevr. Freeman Campbell dicht er over, als ware zij één van die opge- jaagden. Daarna komt het slot van het lange gedicht en weer verschijnt het beeld van de dijkwerkers, die nu de lange dag zwoegen om de stukge slagen verdedigingsmuur van het eiland te herstellen, met achter zich de spookgestalten van de ruïnes, de geraamten van de bomen en in het aangezicht de eeuwige zee, die steeds weer zint op nieuwe listen om het haar ontworstelde land terug te nemen. In dit laatste couplet is de geest gevangen, welke de Walchena- ren bezielde: temidden van de ver woesting onverslagen werkend aan de toekomst die dreigde teloor te gaan. „Dit gedicht draagt het stempel van het ware talent en is een kostbare aanwinst voor de Canadese poëziy, heeft één van Canada's meest bekende dichteressen, Robina Monkman, van „Walcheren Island" geschreven. WH In Zeeland mogen Marjorie Freeman Campbell dankbaar zijn, dat zij zo ge voelig, zo indrukwekkend en juist de vreugde en het leed van Walcheren en de bezieling van zfln bewoners In dichtregels heeft bezongen. pelen. Indien de communistische pers geloofd mag worden is de hogere waardering van de roebel, gepaard gaande met de voorgeschreven dras tische prijsverlagingen, een uitvloei sel van de snel verbeterende econo mische toestand in de Sovjet-Unie en de stijgende productie van con sumptieartikelen. Een zo simpele voorstelling van zaken is echter moeilijk te aanvaarden. De econo mie in de Sovjet-Unie staat geheel onder staats-contröle en het is dus een koud kunstje per decreet wijzi ging te brengen in wisselkoersen en prijzen. Of dit werkelijk een verbe tering in de levensstandaard teweeg brengt is dubieus. Officiële cijfers en statistieken zeggen niet zo bij ster veel. Vooralsnog schijnen alleen de buitenlandse diplomaten in Mos kou en de Oosteuropese landen, waarmee Rusland op roebelbasis handel drijft, de gevolgen van het decreet te gevoelen. Voor het overi- •ge menen Westerse economen, dat de hei-waardering slechts academi sche waarde heeft, omdat de roebel geen rol speelt in het internationa le betalingsverkeer. De tweede maatregel van Mos- |kou is het instellen van een mini sterie van Marine. Dit vormt wel licht de eindphase van een „uni ficatie van de gewapende macht", waarover een dispuut gaande was tussen de leiders van de Russische strijdkrachten. In tegenstelling tot wat in Amerika gebeurde, waar één Woensdagmiddag moesteen sleep ministerie van Defensie de drie in de Ringvaart ter hoogte van Benne- machten beheerst, is het Russische broek, bestaande uit een zwaargeladen ministerie voor de gewapende macht, bok en twee sleepboten uitwijken Bok met zware lading gekapseisd. voor een tegemoetkomend vaartuig. Een ijzerconstructie van ca. 100 ton. oorlog zal zich blijkbaar uitsluitend bezig houden met leger en lucht- waarmee de bok geladen wasging ^"de" niéuwe' -minister van daardoor glijden en stortte m het wa- ;danne admiraal Ivan Joemansjev, ter waarbij de bok kapseisde, zal de vloot v00r zijn rekening Jne: Aan boord van de bok bevonden men Hlj moet het Jde sovjet-Unie zich twee runners waarvan een tijdig mogelijk maken zonodig strijd te van boord wist te springen. De andere voeren op twee oceanen de Atlan- raakte bekneld en verdronk bijna. tische en de Stille en bovendien De gekapseisde bok en de ijzercon- 1 n0g in de Poolzee, de Barends Zee, structie vormen een grote belemme- de Witte Zee en de Kaspische Zee. ring voor de scheepvaart daar zij .Voorwaar een zware taak. Geen dwars op de vaarroute zijn komen te liggen. Vader mishandelde baby. De 31-jarige kolenwerker P. J. van wonder dus dat de Russen hard aan het werk zgn gegaan om hun vloot uit te breiden. Volgens gege vens van United Press is de aan bouw van duikboten voornamelijk .geconcentreerd in Rusland zelf. op P- de werven bg Leningrad en bij Niko- uit Rotterdam, die er van verdacht fajew aan de Zwarte Zee".* Veef kiei- werd in 1944 zijn enige maanden oud nere vaartuigen worden gebouwd in zoontje te hebben mishandeld, tenge- ten minste zes Oostzeehavens in O.- volge waarvan het kind is overleden, Duitsland en te Stralsund. werd thans door de Rotterdamse Op het gebied van duikboten zul- rechtbank veroordeeld tot 1 jaar met j len de Russen stellig profiteren van aftrek, door te brengen in een bijzon- de Duitse marinegeheimen, die zij dere strafgevangenis. in de oorlog hebben buitgemaakt. 'Bijna alle duikboten en kleinere vaartuigen, van bewapende vissers vaartuigen af tot torpedoboot-jagers toe, worden uitgerust met „Schnor kel" apparaten, een nieuwe vinding. Ruslands grote schepen zgn drie slagschepen van 35000 ton, die de Westelijke standaardtypen benade ren en zijn uitgerust" met bestuur bare projectielen. In de communistische vredespro- paganda wordt meestal verzuimd te vermelden, dat bewapening niet van één kant komt, van de kant van het het Westen, Gele autolampen in Frankrijk. In verband met de bepaling dat met 1 April a.s. automobielen in Frankrijk voorzien moeten zijn van geel licht uit stralende lampen, heeft de K.N.AC. zich tot de betroken Franse autoriteiten ge wend met het verzoek dit voorschrift niet te doen gelden voor buitenlandse auto mobilisten in wier land zulk een bepa ling niet bestaat. Zij grondt dit verzoek op het feit, dat het verdrag van Genève een dergelijk voorschrift niet kent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3