NIEUWS UIT ZEELAND WEINIG ENTHOUSIASME OVER VERHOGING BENZINERECHTEN VJ WALCHEREN 5 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 3 MAART 1950 TWEEDE KAMER Maar minister Lieftinck meent, dat het niet anders kan. Donderdag is de Tweede Iïamcr begonnen met de behandeling van een wetsontwerp, waarover de laat ste maanden heel wat te doen is geweest, namelijk het wetsontwerp lot verhoging van het bijzonder in voerrecht op benzine. Bovendien zal <lan tevens het tarief van de motor rijtuigenbelasting o.a. voor autobus sen worden gewijzigd. Het voorstel komt neer op een vwhoging van de benzineprijs van zes cent per liter eu een verhoging van de motorrijtuigenbelasting voor dieselanto's met 200 De Kamerleden waren niet bijster enthousiast over deze voorstellen. Zo wees de heer C. v. d. Heuvel er op, dat het met de belastingdruk niet zo kan doorgaan. Deze verho ging kan voor velen o.a. voor het taxi-bedrijf de druppel zijn, die net te veel is. Ook de heer van de Wetering (C.H.) kon de voorstellen niet waarderen. In de vervoerssec tor zit men toch al met het hoofd tegen het plafond, aldus deze spre ker. De IJselmeer-vissers zien zich door een benzineprijsverhoging van zes cent bijna de keel afgesneden. De heer Lucas (K.V.P.) kon be grijpen, dat de verhoging van het invoerrecht op de benzine een on derdeel is van de nagestreefde uni ficatie der accijnzen in Beneluxver- band, maar de verwezenlijking van deze Unie vereist z.i. niet om met verhoogde heffing zo'n spoed te ma ken. De heer Hofstra (Arb.), meende dat het ontwerp de Kamer voor een 4 niet gemakkelijke beslissing stelt, doch hij achtte de verhoging onver mijdelijk. De moeilijkheden in het vervoers bedrijf werden ook aangestipt door de heer Krol (C.H.), die er de voor keur aan zou geven, dat de 37 a 40 millioen, die de verhoging zou op brengen, uit een meer algemeen gel dend belasting-project werden ge put. Het argument van de minister, dat de schatkist deze 40 millioen niet kan missen achtte de heer Rit meester (V.V.D.), die hierna sprak, niet sterk, vooral als men bedenkt, dat de belasting-opbrengst 400 millioen boven de raming is ge weest De heer Weiter achtte de voorgestelde verhoging eveneens economisch verwerpelijk. Het stre ven moet er op gericht zijn de las ten op het vervoer langs de weg te verlichten. Tenslotte sprak de heer Hoogcar- spel (C.P.N.) MINISTER AAN HET WOORD. Minister Lieftinck betoogde in zijn antwoordrede, dat het ontwerp in de eerste plaats moet worden ge zien in verband met de minder gun stige begrotingspositie en daannede tegen de achtergrond der deviezen- positie. Verder moet men het ook zien in verband met de voortgaan de liberalisatie van het handelsver keer. Deze beide verbanden pleiten voor een versnelde invoering der be lastingverhoging. Verwerping van het ontwerp be tekent verhoging van het begro tingstekort. O.m. verldaarde de' mi nister, dat er naar gestreefd wordt op 1 Juli voor een belangrijk deel de Economische Unie der Benelux te verjverkolijken, daarin past de unificatie der accijnzen. Wordt het benzinegebruik en de uitbreiding van het wagenpark niet geremd, dan zal een te groot deel van de schaarse deviezen moeten worden aangewend ten koste van andere noodzakelijke artikelen. De minister verklaarde bedacht te blijven op het zoeken van een oplossing om het niet noodzakelijke autogebruik tegen te gaan. Ten slotte deed de bewindsman 'n dringend beroep op de Kamer om haar steun aan het wetsontwerp te geven. Wordt het niet aangenomen dan zouden de maatregelen tot ver lichting van de belastingdruk op nieuw door de regering iri studie moeten worden genomen. Te kwart voor twaalf werd de vergadering verdaagd. Twee schepen aan de grond. -IN VLISSINGS BUITENHAVEN EN BI.T WALSOORDEN. Vrijdagmorgen om ongeveer 5 urn- is bij de ingang van de buitenhaven van Vlissingen het Spaanse s.s. „Mon- te Orduna" dat 5529 ton meet en in 1922 is gebouwd, op de dijk gelopen. De „Monte Orduna", die van Gent kwam en in Vlissingen Wilde bunke ren, werd door twee sleepboten bin nengesleept en is4 toen waarschijnlijk door de stroom gepakt. Persoonlijke ongelukken deden zich hier niet voor. De „Monte Orduna" was Donder dagnacht overigens niet de enige. Bij Walsoorden liep om ongeveer 12 uur het Deense s.s. „Hjordholm", dat 1730 ton meet en in 1944 is gebouwd, aan I de grond. De „Hjordholm" was van Antwerpen op weg naar Kopenhagen en is inmiddels met slëepbootassisten- tie weer vlot gekomen. Regentschap en voogdij over minderjarige koning Wal moet er gebeuren als de Prins-Regent zou hertrouwen? Blijkens het voorlopige verslag van de beide Kamers der Staten-Gene- raal over de wetsontwerpen tot be noeming van een regent en een voogd voor het geval van erfopvol ging tijdens minderjarigheid van de troonopvolger, hadden vele leden zeer ernstig bezwaar tegen de aan het regentschap verbonden voor waarde van weduwnaarschap van de regent. Zij achtten het bepaal delijk in strijd met de Grondwet al dus de benoeming tot een voorwaar delijke te maken. Bovendien houdt men bij het stellen van deze voor waarde alleen rekening met de mo gelijkheid van troonsopvolging we gens overlijden van de tegenwoor dige Koningin. Over het hoofd is ge zien, dat de troon ook vacant kan komen door het doen van afstand. Ook andere leden betwijfelden, of de wetgever wel bevoegd is deze conditie aan het regentschap te ver binden. Zij meenden, dat zulk een bepaling in elk geval eerder in de Grondwet thuishoort dan in deze wet. Het ligt in de bedoeling, dat de Staten-Generaal op Woensdag 15 Maart in verenigde vergadering zal bijeenkomen, voor de openbare be handeling van deze wetsontwerpen. Dr. v. d. Vaart Smit tot 12 jaar veroordeeld. De bijzondere strafkamer van de Haag se Arrondissementsrechtbank heeft dr. H. W, van der Vaart Smit tot twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. De eis was 14 jaar. Dr. van der Vaart Sinit, die in het begin van de bezetting hoofdredacteur is geweest van het Haag se A.N.P.-kantoor. werd door het Am sterdamse Bijzondere Hof tot 9 jaar ge- va rigentBStraf veroordeeld. EERSTE KAMER Begroting Staatsmijnen goedgekeurd. In de Eerste Kamer werd Donderdag de begroting van de Staatsmijnen be handeld. Mr. L. F. H. Regout (KVP> wees hierbij op de hoge kolenprijzen en de heer J. Schipper (AR) drong aan op een eigen omgeving voor on gehuwde protestantse mijnwerkers, die van „boven de Moerdijk" komen. Verder spraken nog de heren J. J. Kramer (Arb.) én A, M. Molenaar (VVD). Minister van de Brink en staatssecretaris van de Grinten beant woordden de sprekers, waarna de be groting z.h.s. werd goedgekeurd. In de te Rotterdam gehouden algemene vergadering van aandeelhouders ln de „NjV. Vlissingsche Mineraalolie- en Asphaltraffinaderij" werden de jaarstuk ken óver 1949 goedgekeurd en besloten een dividend van 9 pet. uit te keren (onv.) waarvan 5 pet. in aadelen en 4 pet. in'con- i tantéti. De visserij op de Zeeuwse stromen. j Wij ontvingen de volgende opgave van I de resultaten der visserij op de Zeeuwse i stromen gedurende de maand December I '49 totaal opbrengst 8.546.610 kg f 1,749.458, (vorig jaar 5.199.870 kg. f 1.471.392.— I waarvan haring: 413,268 kg. i' 76.448. I (vorig jaar 1.941.092 kg. f 450.872.—) zee- bliek: 732.606 kg. f 36.629.—, (vorig jaar: 46.820 kg. f 1.873.—); garnaal voor con sumptie 81.099 kg. f 104.872.—, vorig jaar 4.173 kg f 4.294.—); oesters 5.345.400 stuks 512..290 kg. f 1.102.950.—. (vorig jaar: 4.019.314 stuks 391.378 kg f 844.903.— j mossel voor consumptie 6.562.500 kg t' 343.405.— (vorig jaar: 2.726.200 kg. f 141.762—). De heer B. Burger lid van de Grenswijzigingscommissie. In de plaats van wijlen de heer J. I. van Ballegoyen de Jong te Goes werd door Gedeputeerde Staten tot lid* van de commissie tot herindeling van het gemeentelijk gebied in Zeeland (voor de eilanden Noord- en Zuid- Beveland) benoemd de heer B. Bur ger. secretaris der gemeente Goes. Dividend Scheldebank 7 De directie van de N.V. Scheldebank te Zierikzee zal aan de vergadering van aandeelhouders voorstellen over het af gelopen jaar een dividend van 7 pet. uit te keren. Beurtschip aangevaren. Schippersknecht gewond. Woensdag kwam het beurtmotor schip „Zeeland" ter hoogte van de vluchthaven Zijpe in aanvaring met 'n z.g. Baselboot, de „Express 61", die van Antwerpen op weg was naar Ba sel. Het voorschip van de „Zeeland", 'n schip van 103 ton, dat op weg was van Rotterdam naar Burghsluis, werd volkomen ingedrukt. De schok was zo hevig, dat de deltknecht B. Capelle met zijn hoofd door de voorruit van de stuurhut sloeg en ernstig werd ge wond. Dr. Quaak verleende de eerste hulp. De „Zeeland" is in de vluchthaven aan de grond gezet. De vracht, is over geladen in een ander schip, NOG EEN ONGEVAL Door het onklaar raken van de stuurinrichting liep het m.s. „Elsjo", een schip van 3500 ton, met ijzér op \yeg van de Ruhr naar Antwerpen, bij het inlopen van het Slaak bij Bruinis- se aan de grond. Het schip werd door de bergingsschepen Adjo en Scheep makershaven vlot getrokken en wordt nu, daar het nogal lekkage had opge lopen, in de vluchthaven van Zijpe drijvende gehouden. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Bij K. B. is aan de heer J. Keur Dzn., opzichter van het kroondomein te Seherpenisse, de cre-medaille, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau, in goud, toegekend. Woonwagenkamp contra politie. Een voetbalelftal, gevoriwo uit bewoners van het Bredase woonwagenkamp, zal Zaterdag op 't Sportparkterrein in Prin- cenhage een wedstrijd spelen tegen een elftal van de Bredase politie. De wedstrijd die gespeeld wordt in het kader der. feeste lijkheden ter gelegenheid van het koperen priesterjubileum van pater Casimirus, directeur van het Woonwagenliefdewerk in Breda, zal geleid worden door een brigadier van Tilburg. Reserve-aanlegplaatsen vcor veerboten over Westersch/ide. DIT JAAR OOK VERBETERING VAN DE HAVEN VAN BRESKEN S Volgens de memorie van antwoord der minister van Verkeer en Waterstaat op het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de begroting 1950 van.' Verkeer en Waterstaat is de voorbe reiding van verschillende werken zo ver gevorderd, dat zij, wanneer daar voor de nodige fondsen (plm. 40 mil lioen gulden) zullen worden beschik baar gesteld, binnen betrekkelijk korte tijd tot uitvoering zouden kun nen worden gebracht. Tot deze wer ken behoort het maken van reserve aanlegplaatsen voor de veren Vlissin- gen-Breskens en Kruiningen-Perkpol- der. Met de verbetering van de haven,-van Breskens, die met het herstel gepaard gaat, wordt dit jaar een aanvang ge- ma akt. VRIJ EVANGELISCHE VROUWENVERENIGINGEN. Woensdag j.l. hielden de Vrij Evangeli sche Vrouwenverenigingen in Zeeland hun eerste ontmoetingsdag in provinciaal verband in de zaal van de „Prins van Otanje" te Goes. Deze ontmoetingsdag werd bezocht door pl.m. 100 leden, uit Yerseke, Wemeldinge, Breskens, Bath, Nieuwdorp en Goes. Na kennismaking werd de morgenver gadering geopend met gemeenschappelijke zang èn gebed. De vice-presidente van de Goese vereniging, mevr. Kole—Blommard, die deze vergadering presideerde, sprak een kort openingswoord naar aanleiding I Zg kan beiden' van Lucas 10 vers 38—42, er op wijzende Kan ieiaen- dat de Christenvrouwen in zich moeten verenigen zo wel een „Maria"- als een „Martha'-geest. De mórgenvergadering was verder gewijd aan voordracht qn zang, ernst en luim wisselden elkaar af. Na eén De malversaties bij de Bank van Schouwen. Broer van overleden directrice staat binnenkort terecht. Naar wij vernemen zal zeer waar schijnlijk aan het einde van deze maand voor de Arrondissementsrecht bank te Middelburg terecht staan de garagehouder C. de K. uit Zierikzee onder beschuldiging van heling. Hij werd zoals bekend in Januari j.l. in arrest gesteld onder verdenking be trokken te zijn geweest bij de mal versaties welke bij de Bank voor Schouwen en Duiveland te Zierikzee werden ontdekt. De K. is een broer vah de directrice van deze bank, die de onregelmatigheden pleegde en kort voor de ontdekking daarvan overleed. De K. zou in de loop der jaren van zijn zuster geld hebben ontvangen, terwijl hij wist, dat dit door fraude verkregen was. In totaal zou het een groot bedrag betreffen. Ook andere familieleden zouden van mej. De K. onrechtmatig verkregen geld hebben ontvangen. Vanzelfsprekend is het niet meer te achterhalen. Zoals reeds gemeld leidde mej. De K. zelf een zeer sober leven. Wij vernamen nog, dat over deze bankkwestie een rapport wordt opge steld. Ongetwijfeld zal hierin ook aan dacht worden gewijd aan de wijze, waarop het accountants-onderzoek is geschied. De verduistering van de 240.000 door mej. De K. zou namelijk öp weinig geraffineerde wijze zijn ge schied. Zoals gemeld-loopt de fraude over een reeks van jaren: van 1934 af zou zij zich hieraan schuldig hebben gemaakt. Veel animo voor „Bezige handen". Voor de tentoonstelling „Bezige Han den", die de Kon. Ver. „Uit het Volk voor het Volk" te Middelburg zal organiseren bestaat naar men ons mededeelde veel belangstelling. Zoals bekend beoogt men door mid del van deze expositie de handenar beid in Zeeland te stimuleren, en te vens te tonen tot welke resultaten Uit alle delen van de provincie zijn verzoeken binnengekomen om toezen ding van aanmeldingsformulieren en het staat dan ook thans wel vast, dat de tentoonstelling zeker doorgang zal vinden. Niettemin hopen de organisa- gemeenschappeiijke maaltijd toreP noS veel meer aanmeldingsfor werd de vergadering 's middags voortge- l inulièrën te kunnen uitreiken, zet met een causerie van zuster Lutijn, wijkverpleegster te WUhelminadorp, over: „Sociaal werk en haar belevenissen in een evacuatiekamp te Steino in deoor logsjaren 1944—"45". Na de thee sprak mevr. Karelse—Enter over: „Herinneringen van het Zendings- 'eld". Mevr. Timmerman van de afd. Yerseke sloot deze ontmoetingsdag met dankge bed. Hel was een gezellige en leerzame dag. Ds. van Til voorzitter van het Zuid-Ned. Sanatorium. In het bestuur- van dé interkerke lijke protestantse stichting Zuid-Ne derlands sanatorium te Breda, waar van de oprichting reeds is medege deeld, werden gekozen tot voorzitter ds. P, van Till, gereformeerd predi kant te Middelburg, tot secretaris ds. T. C. E. da Costa, hervormd pre dikant te Oudenbosch, tot penning meester H. Beek, bankdirecteur tc Breda, en tot assessor mej. C. Klei- nod te Eindhoven. Verschillende commissies voor advies werden in gesteld. Het aantal protestanten in de Zuidelijke provineies, voor wier zie ken de stichting voornamelijk zal dienen, bedraagt volgens de laatste Walcherse burgemeesters schrijven naar de minister. VOLUME VOOR HERSTEL- LINGS- EN VERNIEUWrNGS- WERKEN IS VEEL TE GERING. De Vereniging van Burgemeesters èn Secretarissen op Walcheren heeft Donderdag haar maandelijkse vergadering gehouden in Souburg's nieuwe verenigingsgebouw „De Zwaan". In behandeling kwam een brief van de afdeling Walcheren der Stichting voor de Landbouw, waar in deze om vaststelling verzocht van een regeling van het uitvliegen van duiven in bepaalde tijden. Er __0wordt een. redactie ontworpen voor volkstelling plm. 540.000, dit is ook i bepalingen te dien aanzien en dit ontwerp zal aan de diverse gemeen tebesturen worden voorgelegd. Twee heren van de A.V.O. hiel den vervolgens een inleiding over 't wérk „Arbeid voor onvolwaardigen", waarbij zij de burgemeesters opwek ten in hun gemeenten een contact persoon aan te wijzen. Tenslotte verscheen de heer J. D. P. de Smit, directeur van de cen trale dienst voor bouw- en woning toezicht op Walcheren, in de verga dering om te wijzen op de grote moeilijkheden, welke ontstaan als gevolg van de veel te Kleine toewij zing aan Walcherse Gemeenten van bouwvolume, voor de zg. sector 80 (vernieuwings- en herstellingswerk). Voor het gehele platteland van Walcheren is hiervoor voor het eerste half jaar van 1950 een volu me toegekend van slechts 100.000. Men besloot een verzoek aan de minister te richten om dit volume te verhogen. het gironummer ten name van penningmeester der stichting te Breda, waarop bijdragen van sym pathiseerenden worden ingewacht. Latere busverbindingen op de Bevelanden. De zomerdienstregèling van de A.M.Z. welke 14 Mei ingaat, zal voor verschil lende Bevelandse gemeenten latere verbindingen met Goes gëven. Tot dusver gaat de laatste bus uit Borsse- le om 18.25 u en om 19.25 u terug uit Goes. Met de zomerdienst vertrekt de laatste bus uit Borssele om 20.10 u en zal dan aansluiting geven op de trein van 20.55 u van Goes naar Roosendaal. Vertrek laatste bus Goes-Borsselé 22.00 u, Zterdags 23.15 u. Op de lijn Goes-Ellewoutsdijk-Dri'e- wegen-Goes zal de laatste bus i. p. v. 18.50 u. zoals tot dusver, om 20.36 u in Goes arriveren, mét aansluiting op de trein van 20.55 u. De treinreizigers van Yerseke en Wemeldinge hebben een laatste bus verbinding van Station-Kruiningen om 20.12 u, doch zullen met de zomer dienst na aankomst van de trein uit Roosendaal nog om 21.37 u naar Yer seke en Wemeldinge kunnen doorrei zen. Op de lijn Goes-Hoedekenskerke komt er ook een dienst bij, zodat practisch een twee-uursdienst zal wor den gereden. De dienst Hansweert-station Krui- ningen wordt met één rët'oürrit uitge breid en zal zodanig 'worden gewij zigd, dat de eerste trèin naar Roosen daal kan worden gehaald, terwijl ver der aansluiting komt op. de trein uit Roosendaal, welke om 21.37. u te Krui ningen arriveert. Bath wordt op de marktdagen- uit haar isolement verlost, door een re- De Bond van Plattelandsvrouwen tourverbinding naar Goes op Dins- heeft aangekondigd met een collectie- I dagen en een retöurverbinding naar ve inzending te zullen deelnemen. Men is voorts nog in onderhandeling met enige landelijke organisaties om bijzonder fraaie modellen te verkrij gen ten einde deze als bijzondere at tracties Op de expositie naar voren te kunnen brengen. Reeds zijn voorwer pen toegezegd, die op de tentoonstel ling „Gouden Handen" te Ede werden bekroond. Vlissingen Gouden echtpaar in de Willem lll-kazerne. In de Willem III-kazerne te Vlissin gen was er Donderdag feest, omdat het echtpaar A J. B. van Opbergen— Suwijn er zijn gouden bruiloft vierde. Men had de ontspanningszaal van de kazerne, die zoals men weet dienst doet als tehuis voor ouden van dagen, versierd en aan het hoofd van een grote tafel ontving het krasse echtpaar familie en vrienden, die hen met dit gouden feest kwamen geluk wensen. Jammer kondén de kinderen van de heer en mevrouw van Opber gen het feest niet meemaken, want beiden zoon en dochter vertoe ven in Indonesië. liet echtpaar heeft het zoals zo vele Waicherse ouden van dagen de laatste jaren niet gemakkelijk ge had. In Augustus 1942 moest men op last van de bezetter het eiland verla ten en toen begon een ware zwerf tocht. Men evacueerde eerst naar Achtmaal, daarna naar Zudert en ver volgens naar Etten-Leur. doch sinds enige maanden is men gelukkig weer in Vlissingen terug. De heer van Op bergen, die werkzaam is geweest op de Kon. Mij. „De Schelde" en thans 78 jaar is, wandelt nog dagelijks door Vlissingen, Zyn vrouw is iets minder goed ter been, maar op deze jubileum dag maakte zij nog een dansje met een verpleegster. Het ging alleen niet zo goed, zo zeide zij, want „ze had geen goede dansschoenen aan Middelburg JAARVERGADERING NED. HERV. MANNENVEREN1GING. De Hervormde Mannenvereniging „In Dienst der Kerk" te Middelburg hield in de Bogardzaal haar jaarvergadering waarvoor ook de leden der Hervorm dé Vrouwenverenigingen waren uitgenodigd onder leiding van de heer J. W. Sig- termans. Nadat de secretaris, de heer Lievaart. zijn jaarverslag had uitgebracht, sprak de heer J. van Sprang, hoofd der Chr. school aaD het Molenwater, over „Onze op groeiende jeugd", waarbij hij de verhou ding tussen de ouders en hun kinderen en de talrijke moeilijkheden in de opvoe ding op intéressante wijze belichtte. Na de pauze declameerde ds. A. de Vries: „De Mariaverering of hét verhaal van Zuster Beatrijs". VERNIEUWING STEENGLOOIING ZEEWERING VAN DE WESTWATERING. Donderdagmiddag werd te Middelburg door het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren aanbesteed het vernieuwen en verbeteren van de steenglooiirig aan de zeewering van de Westwatering van de Polder Walcheren. De inschrijvingen luidden: Van de Hee- rik's Aannemersbedrijf, Sliedrecht f 8.282; Van Popering. Bruinisse. f 8.290; L. J, Dekker, Vlissingen, f 11.000; J. v. Vosse en Moerland, St. Annaland, f 11.075: Eland en Voller. Vlissingen, f 11.900; C. v. d. Kllppe. Vlissingen, f 12.700. Serooskerke „DE BANIER VAN HET BEGINSEL". Onder auspiciën van het Vrije Uni- vèrsiteitscomité te Serooskerke werd het declamatorium „De Banier van het beginsel", samengesteld door de heer B. Faber uit Amsterdam, uitge voerd. De heer P. Meyers gaf een kor te uiteenzetting v»n het stuk, dat door het evangelisatiezangkoor van Oost en West-Souburg en Koudekerke werd uitgevoerd. De heer Arendse uit Sou burg was de declamator. Het stuk be trof de toestand in ons land in het ein de van de vorige eeuw en hoe in 1880 de banier van het beginsel werd ge heven door de stichting van de Vrije Universiteit. Ds. S. v. Wouwe dankte de medewerkers voor hun medewer king. Zoutelande BESTRATING DUINWEG. Er begint thans schot te komen in de herbestratingswerkzaamheden aan de Duinweg te Zoutelande. Deze straat verkeerde m een zeer slechte toestand, waardoor een gedeelte meer op een sloot leek dan op een weg. Thans is het gedeelte van de Duinweg tot de Noorderdolfer gereed gekomen in Zoutelande hoopt men, dat het stulc Noorderdolfer tot de kom der gemeen te spoedig zal volgen. Evenzeer hoopt men. dat de verlichting van Duinweg binnen afzienbare tijd in orde wordt gebracht. Koudekerke UITVOERING „ZANGLUST". Te Koudekerke gaf de Gemengde Zangvereniging „Zanglust", onder lei ding van de heer M. P. Ventevogel, een uitvoering. Na een openingswoord van de voorzitter, de heer W» P. Roo- se, werd een gevarieerd zangprogram ma uitgevoerd, dat door de aanwezi gen op lioge priis wérd gesteld. Voorts werd een blijspel in drie bedrijven op gevoerd „Het levenselixer". Oostkapelle De V.V.y. vergaderde. De V.V.V. „Mooi Oostkapelle" verga derde in café „Internationaal", onder voorzitterschap van burgemeester F. G. Sprenger. Na een kort openings woord werd het jaarverslag vah de secretaris voorgelezen. Deze herin nerde eraan, dat het badseizoen 1949. gunstig is geweest, In totaal brachten 2902 vreemdelingen in Oostkapelle hun vacantie door. De penningmeester meldde een ba tig saldo. De voorzitter, welke aan de beurt van aftreding was, werd herko zen. In het kómend seizoen zal er ge tracht worden een kinderfeest te or ganiseren. Op énkele plaatsen zullen er bordjes worden geplaatst, die de richting naar bos, strand en duin aan duiden. Men zal nog pogingen aanwenden om van de gemeenteraad tijdelijke ontheffing van de Zondagssluiting der café's te krijgen. Bergen op Zoom op Donderdagen. Het diploma cpstumïère werd be haald door de dames Willy Bouman, Jo Minderhoud, Tini de Visser en A. Janse uit Aagtekerke, M. Roelse, I. de Lange, C. GeldoL C. v. Oosten en A. v.. Zetten uit Domburg-en P. Ver- hage uit Westkapèlle. O.- en W.-Souburg JUBILEUM MEJ. VAN DER HARST Woensdag vierde mej. C. v. d Harst onderwijzeres aan de Julianasehoöl té Souburg haar 35-jarig jubiléum als on derwijzeres. Er was daartoe een spe ciale bijeenkomst belegd in het ge bouw „Rehoboth", waarbij aanwezig waren o.a. de bestuursleden, de in specteur van het Lager Onderwijs, de heer A. A. Leenhouts, het onderwij zend personeel en de kinderen dei- school. Het hoofd der school, de heer Deij, sprak mej. v. d. Harst toe en ge tuigde van zijn waardering voor haai en haar werk. De heer Deij bood de jubilaresse enkele geschenken en bloe men aan. Ook de inspecteur, de heer Leenhouts, roemde 't werk van mej. v. d. Harst, waarna de voorzitter van het schoolbestuur, de heer M. Holle- stelle, het woord voerde. Deze had eveneens lof voor hetgeen mej. v. d. Harst in de afgelopen 35 jaar.had ver richt. Spreker bood ha,arr een bloe menmand en een tweetal boeken aan. 's Middags werd in de school een drukbezochte receptie gehouden. Mej. v. d. Harst had ook hier velé geschen ken en bloemen in ontvangst te ne men. VERGADERING C.B.T.B, De afdeling Souburg van de C.B.T.B. kwant in vergadering.',, bijeen ónder voor zitterschap van de heer B. Koole. Na be handeling van de huishoudelijke zaken werd het woord gevoerd door drs. J. J. Knlbbe uit Goes. Deze sprak over de ko mende wachtgeld- en werkloosheidsver zekering. Spreker wees in dit verband op een plan van de Stichting van- de Land bouw, waardoor het mogelijk zal worden, dat een bijzondere regeling wordt ver kregen voor agrarische bedrijven, mede in verband met de seizoenarbeid, Drs. Knibbe ontkende niet, dat door deze ver zekering zware lasten op het bedrijf wor den gelegd, terwijl bovendien het gevaar niet denkbeeldig is, dat de arbeidsprile kei verzwakt. Na de rede van drs. Knibbe volgde een drukke bespreking. Nieuw- en St. Joosland FEESTAVOND MEISJESCLUBS. Woensdagavond hielden de Meisjesclubs „Dorcas" en „Wees een Zegen" te Nieuw en St. Joosland,hun feestelijkejaarver gadering. „Een ontmoeting", een fedeua- liespel der C.J.V.F. werd ten tonele ge bracht, waarna het blijspel: „Een vergis sing" werd opgevoerd, Het toneelstuk: ..Minorca's Wraak" werd daarna uitsté kend gespeeld. De bijzonder geslaagde avond werd gesloten mét het tableau: „Doha Nobis Pacem". RAADSVERGADERING. De raad van Nieuw- en Sint Joosland is tegen Maandagmiddag 2 uur in open bare vergadering bijeen geroepen. De agenda vermeldt o.a. bespreking met de directeur, van Bouw- en Woningtoezicht inzake verbetering der wegen; voorstel voor het verlenen van subsidie aan de speeltuinvereniging; wijziging van het be sluit tot het verhuren van de 3 woning wetwoningen in de Wilhelminastraat; voorstel tot heffing van recognities voor een uitweg in de Molenweg: verzoek van de Chr. school om de bijdrage in de kos ten van de zangcursus en een aanvrage Rijkavoorschot voor noodwoning. Goese beiaardier huldigt vrouwelijk collega. De stadsbeiaardier van Goes, de heer W. L. Harthoorn, ontving een uitno diging om Donderdag 9 Maart'a.s. van 11—12 uur het carillon te Gouda te bespelen. De heer Harthoorn 'zal hierbij o.m. een door hem zelf gecomponeerd Pre ludium uitvoeren, dat hij heeft opge dragen aan Nederlands enige vrou welijke beiaardier, mej. Blom 'te Gou da. 0 De heer M. J. Dormaar, W.A.zn. te Middelburg slaagde te Arnhem voor het examen van opzichter der Ned, Heide Mij- (Cursus B). Vrouwenpolder STENEN TRAP TEGEN DE DUINEN WORDT VERLENGD. In de vergadering van de V.V.V. te Vrouwenpolder drong de voorzitter, de heer J. A. But, in zijn openings woord op steun aan, o.m. van het ge- -ïneentebestuhr om het natuurschoon bij Vrouwenpolder ongerept te houden en.óm üLde duinen weer wandelpaden aan te leggen. Deze vormden voor de oorlog een grote attractie, vooral ook, wanneer ze begroeid zijn. Spr. meer de, dat de huidige begroeiing van do. duinen veel te wensen óver laat. Vele ongewenste gasten maken van de dui nen een vergaarplaats voor allerlei vuil. Hij betoogde verder, dat het ter rein een natuurreservaat moet wór den. Burgemeester W. N. v. Liere zegde zyn volledige medewerking toe bij het verwezenlijken van dit plan. Als bestuursleden werden herkozen de heren G. Vlieger. A. Mesu en S. Lu- dikhuise. De heer J. Geerse werd als voorzitter gekozen, daar de heer But als zodanig aftrad. Als bestuurslid werd gekozen de heer H. Maljaars. Besloten werd de stenen trap tegen de duinen naar boven te verlengen. Ook zullen de loopplanken op het strand uitgebreid wordem Dit jaar zal men de strandhuisjes en badhokies aan de rechterkant plaatsen. Het strand zal hierdoor vrijer gemaakt worden. De heer J. Duvekot belastte zich met het weghalen van de ijzeren pin nen in het zand en de laatste over blijfselen van de prikkeldraadversper ringen in de duinen. VERGADERING GROENE KRUIS. De afdeling Vrouwenpolder van het Groene Kruis* vergaderde onder voorzit terschap van de heer W. Maas. Deze herinnerde in zijn openingswoord aan het ovengjöön in het afgelopen jaar van de heer H. Polderman, die ruim 20 jaar zit ting in het bestuur heeft genomen. De vereniging telt thans 142 leden. Het ver slag van de penningmeester meldde een batig saldo. Er zal dit jaar weer nieuw materiaal worden aangeschaft. In 't afge lopen jaar bracht de wijkverpleegster ruim 200 bezoeken. Zij zal echter door haar huwelijk afscheid moeten nemen als wijkzuster. jT-gencüa MIDDELBURG. Vandaag schuttershof: Geref. jongeren, „Plicht en liefdé". 8 u.; 't Raedthuys: Vergadering Ned. Reisverënlging, ri uur; Vergenoeging: Ouderavond O, L. school 't Zand. 8 uur; Electro: „Dc kampioen". (18 jr.). 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Het onstuimige blondje", (18 jr.), 8 uur- Morgen Schuttershof: Jubileum „Zee- Iandia", receptie, 4,15 uur; feestavond, 7.'45 uur; Bioscopen: zie vandaag. Zondag Êelectró: 3.30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg; 2.30 en 8 uur. VLISSINGEN. Vandaag. Alhambra: „De Bengaalse lan der's", 7 en 9 uur; Luxor: „Abbot en Costello zwaaien af", 8 uur. Morgen. Alhambra: als vandaag; Luxov: als vandaag, 7 en 9 uur; Concertge bouw „Amateurparade" nv 'van Oorschot, 8 uur. Zondag: Alhambra: als-vanda 3., 7 en 9 uur; Luxor: als vandaag, 3, 7 en 9 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2