Nieuws uit Zeeland LEZERS SCHRIJVEN F okstierenkeuring oil Walcheren TWEE EFFECTEN.... EEN JAS! LETTY'S moeilijke KEUZE 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 2 MAART 1950 Aanvoer matig kwaliteit vrij goed. Opnieuw zijn in een aantal Walcherse gemeenten niet stamboekwaardige fok stieren gekeurd. De kwaliteit was over het algemeen tamelijk goed. hoewel de aangevoerde dieren veelal afwijkend van type waren. De aanvoer was niet bijster groot, hetgeen mede een gevolg is van het feit, dat de K.l. steeds meer veld wint. De uitslag van de keuringen is als volgt Middelburg: aanvoer 3. goedgekeurd 1: Emmers Meindert van K. Janse. St. Laurens: aanvoer 1 stier en goed gekeurd: Sjoèrd van J. M. Marinissen. Serooskerke: aanvoer 10. goedgekeurd 7: Nico van Jac. Meijer. Barend en Dirkje Dolik van P. de Buck. Karei van H. J. Al- lart. Roland en Bertus van K. Kluijfhout en Gijs van W. Sanderse. Grijpskerke: aanvoer 7. goedgekeurd 5: Wilson van L. Vos. Piet en Alida van I. J. Cevaal, Gijs van Zeeduin van A. Geer- se en Frans van Jac. Geschiere. Oostkapelle: aanvoer 4. goedgekeurd 3: Constanten van K. Coppoolse, Tom van A. Geldof en Dirk van A. de Visser. Vrouwepolder: hier verschenen wel de keurmeesters, doch stieren kwamen niet opdagen. Veere: aanvoer 2 en goedgekeurd: Maartjes Berend van Gebr. de Buck en Julius van J. de Buck. Gaplnge: aanvoer 3. goedgekeurd 2: Kekkes van Zeeduin van A. Maas en Ber tus van'M. Arendse. Kleverskerke: aanvoer 2, goedgekeurd 1: Marnix II van A. Baayens. Ledenvergadering Suikerfabriek „Dinteloord". In de Katholieke Kring te Roo sendaal werd de algemene ledenver gadering der Coöperatieve Suiker fabriek en Raffinaderij ..Dinteloord" te Stampersgat gehouden. De voorzitter, de heer J. M. van Bommel van Vloten uit Goes sprak zijn tevredenheid uit over het ver loop van de jongste bietencampag ne. Spreker wees er op, dat in het komende seizoen de uitzaai van bie ten sterk zal dienen toe te nemen. Over de nieuwe bietenprijs kon spre ker zich niet uitlaten. De vergadering stelde de balans per 30 September 1948 in activa en passiva vast met een bedrag var. .1 1.104.792, 14 en de exploitatie-re kening 1947-194S met een bedrag van 7.686.209.62. Daar het vereiste quorum niet ter vergadering aanwezig was zal in verband met een statutenwijziging van huishoudelijke aard binnen drie weken een nieuwe vergadering ge houden worden. OP STAP MET E.H.B.O. Maandagavond trokken de afde lingen Vlissingen, Middelburg, Oost- kapelle én Krabbendijke van de Ned. Veren, voor E.H.B.O. naar Wol- faartsdijk om aldaar te samen met de plaatselijke afdeling in de zaal van café Ossewaarde een E.H.B.O.- oefening te houden, die mede door de grote belangstelling zeer geslaagd mocht heten. De oefening was ontleend aan de laatste vorstperiode. Op het ijs wa ren twee schaatsenrijders met elkaar in botsing gekomen, de ene bleef met verwondingen bewusteloos op het ijs liggen, terwijl de andere in een wrak terecht kwam en schijn dood te voorschijn werd gehaald. De slachtoffers waren geheel in overeenstemming met hun rol ge schminkt en de verschillende letsels waren op bijzonder kunstzinnige wjjze nagebootst. Uit iedere afdeling moesten drie helpers deze slachtoffers behande len. verbinden en vervoeren. Deze vreedzame kamp had tot uit slag dat de afdeling Middelburg het hoogste aantal punten verwierf, ter wijl de ploeg-commandante van de afd. Vlissingen het hoogste aantal punten als leidster behaalde. Na afloop van de oefening heeft dr. van Gelderen een pluim gegeven waar dit verdiend was, doch tevens gewezen op enige tekortkomingen, o.m. legde hij er de nadruk op dat bij kunstmatige ademhaling zeer snel handelen geboden is daar elke seconde goud waard is.. De voorzitter van het district, de heer C. Vader, bracht aan het eind van de bijeenkomst dank aan de afd. Wolfaartsdijk voor de keurige orga nisatie. Het verheugde hem dat 'Je belangstelling voor deze oefeningen meer en meer toeneemt en hij spoor de alle leden aan de verkregen ken nis door regelmatig oefenen te ver meerderen. In de praktijk is reeds vele malen het grote nut van E. H. B. O. bewezen. WALCIEREN Middelburg WIE IS DEZE DAME? Zaterdagmiddag werd op het Mo lenwater in do bocht bij de COAK- school te Middelburg een wielrijder door een auto aangereden. Even te voren was deze wielrijder een dame, die zich eveneens op een fiets voort bewoog. rechts gepasseerd. De Com missaris van Politie verzoekt deze onbekende dame zich te melden om als getuige gehoord te worden. LEZING OVER WALVISVANGST. Voor de Hengelsportver. Middelburg hield dr. P. C. Kraan uit Vlissingen een lezing over zijn tochten naar het Zuid poolgebied met de ..Willem Barentsz.", Op boeiende wijze vertelde hij over de walvisvangst, die hij zag als een sport, waar men moeilijk afstand van doet. Na de pauze vertoonde hij een drietal door hem'zelf opgenomen films die een dui delijk overzicht gaven van hetgeen zich op een dergelijke expeditie afspeelt. JAARVERGADERING CENTRAAL GENOOTSCHAP. De afdeling Middelburg van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstel lingsoorden en Gezondheidskolonies hield haar jaarlijkse algemene vergadering on der presidium van mevr. Vermaas—van Konijnenburg. De penningmeester bracht verslag uit van zijn beheer over het vo rige jaar. De rekening werd onder dank zegging goedgekeurd, waarna het jaar verslag der secretaresse aan de orde was. Zij wees op het feit. dat de afdeling nog niet eens 300 leden telt, een aantal, dat voor een plaats als Middelburg vrij be droevend genoemd kan worden. Als mep nagaat, dat de uitzending van één kind na aftrek van alle subsidies de afde ling toch nog f 65.— kost. zou grotere financiële steun van ingezetenen zeker gewenst* zijn. Nadat nog de heer P. Lu- teijn aangewezen was als afgevaardigde naar de algemene vergadering, werd de bijeenkomst gesloten. SCHAAKWEDSTRIJD P.Z.E.M. De Personeelsvereniging der P.Z.E.M. te Middelburg heeft een gongwedstrijd georganiseerd voor schakers. De spelers waren volgens hun sterkte verdeeld in drie groepen. Aan 9 borden werd een ver woede en faire strijd^ gestreden. De eerste prijswinnaars waf en resp. de heren W. Flissebaalje met 8:2 punt uit 10 ge speelde partijen: B. de Jonge met 8 pun ten uit 10 gespeelde partijen en W. Blink - hof met 8 punten, uit 11 gespeelde par tijen (één beslissingspartij). Vlissingen DE NIWIN. Op Zaterdag 4 Maart a.s. zal voor de laatste maal in de gemeente Vlis singen een huis aan huis en straat collecte ten bate van de Niwin wor den gehouden. In sommige dagbladen werd ver meld, dat de Niwin haar werkzaam heden per 1 Mei a.s. zou staken, het geen niet juist is. Het Centraal Bureau van de Niwin schreef hierover: „De werkzaamheden van de Niwin ten aanzien van de troe pen in Indonesië zullen blijven voort duren. tot aan het ogenblk, waarop ook de laatste militair is gerepatrieerd. Na 1 Mei zal evenwel voor dit doel geen beroep meer worden gedaan op de steun van het publiek". O.- en W.-Souburg DRIEHONDERD OUDEN VAN DAGEN BIJEEN Dank zij de leden van het Rode Kruis te Ritthem. Souburg en Nieuw- land hebben 300 ouden van dagen een prettige middag gehad in het gebouw „Rehoboth" te Souburg. Met bussen en auto's waren de oudjes aangevoerd en toen de heer F. Leenhouts de bij eenkomst met een kort woord opende kon hij vertellen dat ongeveer 19000 jaar levenservaring in de zaal opge hoopt zat. Een leuk program van muziek, voor dracht en zang werd afgewerkt en tot slot werd het toneelstuk „Achter de wolken schijnt de zon" opgevoerd, waarmee de Rode Kruismensen toon den. dat ze nog heel wat meer kun nen dan E.H.B.O.-oefeningen houden. De burgemeester van Ritthem, de heer P. Daniëlse en de voorzitter van de afdeling „Bond ouden van dagen", de heer van der Pijl. spraken hartelijke woorden van dank tot de organisators van dit gezellige middagje. Oostkapelle JAARFEEST JEUGDCLUBS. De Gereformeerde Meisjesclub „Een Mosterdzaadje" en de Gerefor meerde Knapenvereniging „Obadja" Hielden te Oostkapelle een gecombi neerd jaarfeest. Er werd een vlot pro gramma afgewerkt en er waren inlei dingen over „Esther" en „J. P. Coen". De hersengymnastiek werd met een kleine meerderheid door de meisjes gewonnen. Het slotwoord werd gespro ken door ds. Deenik. SCHOOL MET DE BIJBEL. Dezer dagen hield te Oostka pelle de vereniging „School met de Bijbel" haar jaarvergadering onder leiding van de vice-voorzitter, de heer A. H. Geertse. Uit de jaarverslagen bleek, dat het gemiddelde aantal leer lingen 129 bedroeg. Daar de heer J. Janse zich niet herkiesbaar stelde, werd als bestuurslid gekozen de heer H. Wondergem Jr., terwijl de heer S. de Visser Lzn. werd herkozen. Het hoofd der school, de heer P. Coroelis- se, besprak tal van zaken, het onder wijs betreffende. Westkapelle UITVOERING O.K.K. Vrijdagavond gaf te Westkapelle de muziekvereniging O.K.K. een concert- en toneeluitvoering in de cantine van het Zwitserse kamp. De voorzitter, de heer P. de Vos. herinnerde er in zijn openings woord aan, dat het de eerste uitvoering na de bevrijding was. Er zijn thans weer voldoende instrumenten. Onder leiding van de heer P. de Rooy bracht het orkest voor de pauze op zeer verdienstelijke wijze acht nummers ten gehore. Na de pauze werden enkele toneel stukjes opgevoerd. Met bal werd de geslaagde avond besloten. Ritthem O.N.DA.-UITVOERING. De muziek- en toneelvereniging O. N.D.A. te Ritthem heeft een uitvoe ring-gegeven. Daar de voorzitter door ongesteldheid niet aanwezig kon zijn, sprak de heer J. Machielse het ope ningswoord. Hierna volgde eerst het muzikale deel van het programma, onder de bekwame leiding van de di rigent, de heer Verhage. Daarna werd het uit 3 delen bestaande blijspel „En Jacob diende" opgevoerd met mede werking van de toneelgroep der zang vereniging „Uitspanning door Inspan ning" te Souburg. De heer J. Machiel se sprak een slotwoord. Het aantal belangstellenden was groot. St. Laurens CJB.T.B. VERGADERDE Dezer dagen vergaderde de afd. Sint Laurens van de C.B.T.B. in het gemeentelijk vergaderlokaal. Aanwe zig waren o.m. burgemeester J. W. v. 't Hoff en de voorzitter van de afd. Z.L.M. de heer Joh. Marinissen. Drs. J. J. Knibbe uit Goes hield een le zing over: De Wet op de materiële oorlogsschade. Na de uiteenzetting werden vele vragen gesteld en door spr. beant woord. AFSCHEID ZR. W. VAN NES. In het vergaderlokaal te St. Lau rens werd een afscheidsavond aange boden aan zr. W. van Nes. Ds. Keij- zer en burgemeester Dregmans spra ken voor de vereniging voor Chr. Wijijkvervpleging, de heer W. van den Broeke voor het Groene Kruis Van Vrouwenpolder en de heer J. Ver- sluys Szn. voor het Groene Kruis van SerooskerkeSt. Laurens. Allen brach ten dank voor de arbeid, die zr. van Nes als verpleegster verrichtte. Zus ter Elma zal tijdelijk haar werk over nemen. Domburg „ONDERLINGE HULP" Het Ondersteuningsfonds „Onder linge Hulp" te Domburg hield zijn jaarvergadering in café ..De Rode Leeuw". De jaarverslagen werden goedgekeurd. De qftredende bestuurs leden, de heren L.TJourleijn, W. Pro voost Jzn en W. Brand werden herko zen. In plaats van de heer A. van der Hage die wegens hoge leeftijd als be stuurslid bedankte werd de heer Abr. Provoost Joh.z. gekozen. De heer A. v. d. Hage, die 41 jaar de functie van penningmeester ver vulde, werd door de voorzitter, de heer W. Brand, in zeer waarderende woorden toegesproken. Ook zijn huis genoten deden veel voor het fonds. Als aandenken werd hem een lamp aangeboden. De heer van der Hage dankte. Aan ziekengeld werd in het afgelo pen jaar 2618.44 over 1662 dagen uit gekeerd. Er was een batig slot van 75.76. Het ledental steeg tot 164. Het bezit van het fonds was op 1 Januari 1950 2132.53. De voorzitter deelde nog mee. dat het sanatoriumfonds van de gezamenlijke ziekenfondsen in den lande niet opgeheven zal worden, maar in andere vorm zal blijven be staan. Tot lid van de kascommissie werd de heer Jac. Geldof benoemd. Arnemuiden JAARVERGADERING C.M.B. Onder voorzitterschap van de heer A. Poortvliet, hield de C. M. B. te Arnemuiden zijn jaarvergadering. De districtsbestuurder, de heer J, Lodder hield een inleiding over: „Gave en opdracht." Verschillende genodigden van zus- terafdelingen brachten hun beste wensen namens de diverse besturen over. Ook was een dankbetuiging binnengekomen van het bondslid A. v. d. Kettery. Door de leden was hem een fraai bloemstuk aangebo den bij zijn thuiskomst uit Indone sië. Verder deelde de voorzitter nog mede, dat de afdeling ihans 120 le den telt en dat dit getal de aanwe zigen aan moet sporen op de inge slagen weg voort te gaan naar oe 150. Er werden deze avond ook een aantal films vertoond. VERGADERING C. H. U. De Chr. Hist. Unie afd. Arnemui den hield haar jaarvergadering on der voorzitterschap van de heer A. Poortvliet in het Verenigingsge bouw. In zijn openingswoord bracht spr. het belang van de a.s. verkiezin gen der Provinciale Staten naar vo ren. Besproken werden o.a. de voorstel len voor de Algemene Vergadering van het Hoofdbestuur inzake de pro paganda. Aan het slot dankte de voorzitter, de heer P. Janse. die binnenkort de gemeente verlaat, voor de steun en medewerking steeds ondervonden. Zoutelande KIESVERENIGING S.G.P, De kiesvereniging te Zoutelande van de S.G.P. vergaderde onder voorzit terschap van burgemeester D. Kodde. De heer A. Dommisse bracht verslag uit van de Prov. vergadering te Goes. Het ledental is verminderd, terwijl het stemmenaantal dit jaar flink om hoog is gegaan. De heren D. Kodde en J. de Visser werden als bestuursle den herkozen. De heren J. de Visser en W. de Jong werden gekozen als afgevaardigden naar de Statenkring. De heer C. de Groot hield een inlei ding over „Staat en Maatschappij". VERHUISWAGEN SLOEG OM. Dinsdagmorgen is een grote ver huiswagen uit Utrecht, die een in boedel van het Streefkerkse Huis te Zoutelande kwam halen, aan de Duinweg op de duinen door het bre ken van een koppeling achteruitge lopen en omgeslagen. Enig meubi lair werd beschadigd: persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De wagen werd door een vrachtauto weer in het rechte spoor geholpen l DAMMEN SOUBURG II WON. Doordat Souburg II voor het eerst in de damcompetitie van de tweede klasse Z.D. B. met een volledig team kwam is het er in geslaagd Schelde I dat reeds kampioen is met 155 te verslaan. De gedetailleerde uitslag luidt: J. GroeneveltR. v. Dalen 0—2; A. v. Sorge—J. v. Strien 2—0; P. v. Eenennaam—N. Corstanje 2—0; L. Bos- schaartH. de Jonge 2—0; P. v. Sorge—G v. d. Caaü 2—0: B. v. Eenennaam—J Pro voost 20; K. Louwerse—J. Lens 20; P. de WolffJ. Riet 02; C. de Visser—N. Pietersen 11; J .Jansen—W. Koolstra 2 0. Totaal 15—5. UIT HET ZAKENLEVEN. De voortgang in de bouw van zaken- panden aan de Lange Delft, die één van Middelburg's mooiste winkelstraten be looft te worden, spreekt wel het meest uit de opening van nleuwfe zaken. Wer den enige tijd geleden reeds het Verkeers- huis, een slagerij en een bloemenwinkel in gebruik genomen, Dinsdag opende het herenmodemagazijn Verspuy aan de Lan ge Delft. Het betreft hier een voor Middelburg geheel nieuwe zaak, die een keurige in druk maakt. Het winkelinterieur is ruim en smaakvol ingericht en staat in open verbinding met de pasgelegenheid. Ook aan de étalages is zeer veel zorg besteed. De talrijke bloemstukken, die de heer M. A. Verspuy ter gelegenheid van de opening mocht ontvangen, gaven een ex tra fleurig aspect aan deze zaak met ca chet. „LASTIGE FIGUUR IN WERKKAMP". Naar aanleiding van het bericht over de Middelburgse dienstweigeraar voor de politierechter in de P.Z.C. van 23 Fe bruari zag ik gaarne enige opmerkingen gepaatst. De dienstweigeraars waarover het hier gaat, zijn geen gestraften. Zij hebben zich beroepen op de Dlenstweigeringswet en na een diepgaand onderzoek zijn hun ge wetensbezwaren erkend. Zii verrichten nu een civiele dienst, één jaar langer dan de militaire. Evengoed als de soldaten vol doen zij dus aan hun dienstplicht. Dit ten overvloede. Sinds de oorlog is het grootste deel van hen tewerkgesteld bij de D.U.W. voor heideontginning in Drente. Ongeacht hun bekwaamheid of lichaamsbouw verrich ten zii hetzelfde graafwerk. De bedoeling van de wetgever was evenwel anders. Bij de openbare behandeling van de Dienst- weigeringswet in 1923 merkte het Tweede Kamerlid Deckers, de latere Mi nister van Oorlog, op: „De winkelbedien de moet niet gezonden worden naar de mijnen. Men moet rekening houden met de aanleg die de man heeft voor een zeker werk". Het uitvoeringsbesluit van 3 Mei 1924 bepaalt uitdrukkelijk, dat de commissie, die advies moet uitbrengen omtrent het al of niet erkennen van de gewetensbezwaren, tevens moet adviseren omtrent de aanwijzing van de tewerkstel ling. Sinds de oorlog is een dergelijk ad vies niet meer uitgebracht. Op grond daarvan heeft het Hof Leeuwarden op 17 November 1949 als zijn mening uitge sproken. dat de tewerkstelling bij de D.U. W. niet met de wet overeen fe brengen valt. Het Openbaar Ministerie is tegen dit arrest in cassatie gedaan. Op 7 Februari j.l. heeft de Advocaat-Generaal bij de Hoge Raad geconcludeerd tot bevestiging van het arrest. De uitspraak volgt op 7 Maart. Gaat de Hoge Raad accoord met het Hof en met de conclusie van het O.M., dan worden ook de dienstweigeraars die in Assen terecht stonden, vrijgesproken, omdat zij niet door hun stakingen in ge breke waren, maar de hele tewerkstelling een onrechtmatige overheidsdaad was. Vooral wanneer de mouwloze zo- mermode ook in ons land opgang maakt, zullen veel vrouwen tot de ontdekking komen, dat de plastic re genmantel haar kippenvel bezorgt. In de winter is dat anders. Dan vormt het plasticlaagje een heerlijk beschut tende laag, die de goede wollen man tel droog houdt. Tegen het voorjaar grijpen we ech ter bij voorkeur terug naar de ver trouwde oude regenmantel. Vooral, nu gabardine weer in steeds ruimere keus verkrijgbaar is. Soms vinden we zo'n mantel zo gekleed, dat wij haar op door-de-weekse dagen meteen als zomermantel dragen de goede mantel wordt aldus voor de Zondag gespaard. Menige regenjas heeft het voordeel, dat wij er op verschillende manieren van kunnen profiteren.. Op verschei dene Engelse shows zagen wij bij voorbeeld regenmantels, die eveneens met de geruite wollen voering naar buiten kunnen worden gedragen. Het is eveneens in Engeland, dat de een voudige klassieke jas. een ietsje ruim vallend en met raglan mouwen, op gang maakt. Het hierbij afgebeelde Burberry- model geeft een voorbeeld van de wijze, waarop ook daarbij afwisseling kan worden verkregen. Al dan niet hoog gesloten, en naar keuze met of zonder een ceintuur van dezelfde stof. Sportieve jonge meisjes zullen in- plaats van een brede ceintuur een vlot lederen ceintuurtje op prijs weten te stellen, dat met afhangende e;n- den om het middel wordt geknoopt. Else Danah. (Nadnik verboden). MIN1STRATIE FEUILLETON doof MARY BURCHELL HOOFDSTUK VI. Voor Gabrielle was een huwelijk, wat voor een verzamelaar van curio siteiten een veiling kan zijn: een na tuurlijk brandpunt voor de haar of hem belang inboezemende dingen des levens. Het behoefde dan ook geen verwondering te baren, dat zij heel wat meer over de aangelegenheid had te vertellen dan de twee nauwst er bij betrokkenen. Evenwel kon de eigenlijke kern van de gelukkige omstandigheid het hoe en waarom van een de nieuwgie- righeid prikkelend ietwat geheimzin nig besluit moeilijk worden bespro ken in 't bijzijn van Rufus. Derhalve moesten de meest interessante kwes ties worden bewaard tot het ogenblik, dat zij, Gabrielle, een „écht gezellig babbeltje" met Letty kon hebben. Letty deed alles wat ze kon om zo'n babbeltje, vurig gewenst door Gabriel le. te vermijden, maar het jonge meis je was tegen haar slimme stiefmoeder in zulk soort zaken niet opgewassen en reeds dezelfde avond, bij het naar bed gaan, moest ze er dan ook aan geloven. Ze had nauwelijks tijd gehad om zich te ontkleden en was juist be gonnen, het haar te borstelen, toen een licht, luchtig kloppen op de deur de komst van Gabrielle aankondigde. De binnentredende, gehuld in een prachtig négligé van gebloemd sits. dat heel geschikt leek voor het twee de bedrijf van een enigszins gewaag de klucht, viel als 't ware met de deur in huis. ..Hoor eens. beste kind, ik snak eenvoudig naar een praatje", verze kerde Gabrielle, die de halve avond zowat niets anders had gedaan dan praten. „En jij snakt er natuurlijk naar, om mij alles te vertellen". Letty zou graag hebben gezegd dat ze helemaal niet „snakte", maar ze wist, dat Gabrielle zulk een ant woord terecht! als een onhandige uitvlucht zou beschouwen et. zei daar om kalm-vriendelijk: „Ik heb je heus weinig meer te vertellen, Gabrielle, behalve, dat ik zelf een beetje overrompeld ben door de gebeurtenissen. Maar ook heel ge lukkig", voegde zij er bij, naar ze hoopte ernstig genoeg, om stiefmama te overtuigen. „Maar je móét ook wel gelukkig zijn!" riep de inderdaad overtuigd schijnende Gabrielle uit, zich vol gra tie in een stoel bij het venster neste lend. „Weet je wel, hoe rijk hij is, Letty?" „Neen", verklaarde Letty met een tikje ironie .dat echter voor Gabrielle totaal verloren ging. „We hebben nog niet over geldzaken gesproken". „Je bent een kind, dat van de we reld niets afweet", constateerde Ga brielle, hoewel niet onvriendelijk. „Maar gelukkig heb ik een betere kyk 'op zulke dingen dan jij. Toen ik dezer dagen in de stad was. ben ik door Dolcie Rayner heel wat over hem te weten gekomen, 't Schynt, dat hij een vermogen en niet maar zo enige duizenden, die je er in een ommezien kunt doorjagen heeft geërfd van zijn grootvader. Als ik me 't goed her inner, was het iets in Argentinië. Schapen of goud of iets van die aard". „Misschien wel vee", deed Letty welwillend aan de hand. „Best mogelijk", stemde Gabrielle altijd meer belang stellend in het resultaat dan in de middelen, waarmee dit bereikt werd, als er tenminste geld bij te pas kwam toe. „Hoe dan ook, de oude man had niet veel op met zijn eigen zoon ik bedoel Rufus' vader ten dele omdat hij naar Engeland terug wilde en daar een meer „be schaafd" leven leiden. Studeren in plaats van veedrijven misschien. De zoon ging zijn eigen weg en trouwde. Toen werd Rufus geboren en het gezin bleef in 't vaderland. Ik geloof niet, dat ze 't breed hadden, ondanks hun begaafdheid want de moeder schijnt ook haar weetje te hebben geweten. Kortom, ze leefden in een sfeer van intellectuele armoede, om het zo maar eens uit te drukken, begrijp je Letty zei. dat ze het uitstekend be greep en kwam voor de zoveelste maal tot de conclusie, dat Gabrielle, al was ze nog zo oppervlakkig en had ze nog zo'n beperkte woordenkeus, toch bui tengewoon goed een situatie wist weer te geven. „Hoe het zij, toen Rufus zowat twin tig was en het familiefortuin vrijwel op 't laagste peil. kroop bij de oude heer in Argentinië het bloed waar 't niet gaan kon; hij schreef, dat ze de jongen maar naar hem moesten stu ren. Dulcie zei het er niet bij, maar voor mij staat het vast, dat hij „een man van hem wilde maken of iets dergelijks", verklaarde Gabrielle, die een voorliefde had voor dramatische bizonderheden, speciaal ih cliché- vorm. „Ik denk. dat ze geen kans za gen, ergens geld te krijgen, dus Rufus moest zijn „intellectuele" staat er aan geven en naai- zijn lastige opa in Ar gentinië gaan. Van daaruit kon hij ge noeg overmaken om zijn ouders een behoorlijk leven te bezorgen tot zijn vader twee jaar later overleed". (Wordt vervolgd). Aan de zaak zit nog een andere princi piële kant. die van de rechtspositie der tewerkgestelde gewetensbezwaarden. De D.U.W. doet het voorkomen, alsof zij geen rechten hebben, maar heel hun be staan uit gunsten en toeval is opgebouwd. De raadsman. Mr. J. H. van Wijk uit Haarlem, noemde een dergelijk juridisch luchtledig voor een rechtsstaat niet aan vaardbaar. Zolang, speciale regelingen voor de tewerkgestelde dienstweigeraars ontbreken, moeten de algemene gelden. Gelijke moeilijkheden hebben ook de werklozen in de D.U.W. gehad. Thans is men ten minste tot het inzicht gekomen, dat ondanks hun bijzondere tewerkstelling de normale arbeidsrege!s ook voor hen gelden. Of men nu naar de D.U.W. ver wezen wordt door een arbeidsbureau of door de Minister van Oorlog maakt geen principieel verschil uit. Daarom heeft de D.U.W. niet het recht, met tewerkge stelde gewetensbezwaarden naar wille keur anders te handelen dan met zijn overige arbeiders. Dit ziin de achtergronden van de con flicten, die op 22 Febr. voor de politie rechter kwamen. In het eerste geval ging het om een Maandagmorgen, waarop de enkele mensen, die in het kamp gebleven waren, omdat voor hen de reis naar huis te lang of te duur was. naar gebruik en billijkheid niet behoefden te werken, tot dat het merendeel der verlofgangers te ruggekeerd zou zijn, maar toch onver wachts het bevel kregen, naar het land te gaan. Bij de tweede staking waren alle D.U.W.-arbelders wegens vorstverlet ont slagen. Voor de dienstweigeraars werd echter nog een putje gevonden, juist op het veld. waar de vrije arbeiders afge vroren waren. Dit object was te klein om te werken zondér elkaar op hielen en te nen te trappen en ook overigens kon niet normaal gewerkt worden. Zo kennelijk was dit werk alleen bedoeld als een gele genheid om hen bezig te houden, zonder dat met rendement rekening gehouden was, dat 17 dienstweigeraars opnieuw een daad van weigering gesteld hebben. De overigen zijn gegaan, maar onder onmid dellijk, krachtig protest bij de Minister van Oorlog. Zo zijn 26 dienstweigeraars voor de po litierechter gekomen. Uitdrukkelijk heb ben zij allen verklaard, dat geen onwil tot werken in het algemeen de reden van hun stakingen was. maar dat zij op de enige effectieve wijze wilden protesteren, tegen wat zij als willèkeur en onrecht voelden. Welbewust hebben zij het dus laten aankomen op een proces, een proef proces. zo ge wilt. Zij hoopten daarbij, dat zij door de rechtspraak de zekerheid zul len krijgen, die noodzakelijk is voor een democratische toepassing van de Dlenst weigeringswet. De verdachte J. DE JONGE. Jur. Cand. Middelburg. SOLEX-RIJDERS! Sedert enkele maanden ben ik d^ „ge lukkige" bezitter van een Solex-rijwiel, tenminste enkele maanden terug was ik werkelijk „gelukkige bezitter" doch se dert de wijziging weet ik niet of ik en anderen in Z.-Vlaanderen ons nog „ge lukkig" kunnen noemen. Als ik nu zie dat men.- ook al is men iri: het bezit van een rijbewijs A. zoals in mijn geval, toch weer opnieuw geld moet neerleggen en weer opnieuw een proef moet afleggen om een rijbewijs C te ver krijgen. spiegel, hoorn, nummerbordjes, enz. moet aanschaffen en na al deze on kosten het twijfelachtig genot mag sma ken om over de Zeeuwsch-Vlaamse-kin- derhoofdjes te hobbelen, omdat het rij wielpad ook is verboden, dan moet men toch wel heel sterk zijn best doen. om zich nog „gelukkig" te kunnen noemen. In Holland met zijn prachtige wegen maakt het alleen dat verschil, dat men op de grote weg voortdurend in levens gevaar verkeert. Mogelijk wordt hier mettertijd weer wel wijziging in gebracht, doch eerst nadat verschillende „gelukkige Solex-rijders" onder de groene zoden ziin terecht geko men. het Neder!, spreekwoord waarma kend: „Als het kalf" enz, Mzendijke. J. A. BEVIN. SLECHTHORENDE JEUGD. Bijna iedereen telt in eigen familie- of kennissenkring wel een slechthorende. Er bestaat veel onbegrip bij" de normaal horenden, dientengevolge vaak bitterheid bij de doven. Hardhorende jongeren heb ben het dikwijls bijzonder moeilijk. Zij zien het leven nog vóór zich. Hun kwaal vormt een ernstige handicap in de maat schappij en zij moeten al over bijzondere kwaliteiten beschikken willen zij een goed figuur slaan in hun beroep. De Slechthorende Jeugd—Organisatie (S.H.J.-0.) stelt zich ten doel S.H.-jon- geren van pl.m. 14—30 jaar in clubverband samen te brengen en hen door het hou den van bijeenkomsten, tochten, week ends en kampen te helpen en te steunen. Hier vinden deze jonge mensen lotgeno ten. behept met hetzelfde gebrek, worste lend met hetzelfde problemen, kampend tegen dezelfde dreigende eenzaamheid. Er bestaan plannen om te komen tot een Zeeuwse afdeling van de S.H.J.-O. cn wij zoeken daarom contact met S.H.-jon- geren in Zeeland, die wij uit hun isole ment willen halen en die wij in onze grote vriendenkring zo gaarne welkom zullen heten. Belangstellenden gelieven zich in verbinding te stellen met de heer M. van Antwerpen, Ovezande (Zeeland). Slechthorende-Jeugd-Organlsatie. Wordt slank - door SINGERS Indische ontvettingspillen - in alle opzichten onschadelijk: 120 stuks f.3.-. 40 stuks f. j.jg TEMOE LAWAK geeft overvloedige galafschelding. Kruiden per bus f. 2.65. In tabletten: 20 stuks f. J.- 100 stuks f. 4.10. KOEMIS KOETJING, DAOEN REMOEKDJOENG - werking dturetisch (urineafdrijvend). Kruiden per bus f. 2.31. ta bletten 20st. f.1.-. lOOst. f. 4.50. THE SINGER IMPORT N.V. Noardan. Indische Geneesm. Ao 1908. Tel. 6S56 <K 2959).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 4