NIEU WS "UIT ZEEL AND BEVELANDSE V.V.V. ONTVOUWDE HAAR PLANNEN Er zijn nog voldoende aardappelen Verkoudheid DAHPO Melkproductie neemt sterk toe DeV.V.V.-vergaderingte Vlissingen Electrificatie van ons spoorwegnet gaat voort WALCHEREN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 2 MAART 1950 Meer financiële steun van middenstand nodig. In een bijeenkomst ten stadhuize te Goes heeft de Vereniging voor Vreem delingenverkeer voor Zuid- en Noord- Beveland Woensdagavond met de di- rect-belanghebbenden besproken wat er voor het komende seizoen gedaan dient te worden om zoveel mogelijk vreemdelingen naar de Bevelanden te trekken. Na een openingswoord van de nieu we voorzitter, de heer E. N. C. van Riessen. zette de secretaris, de heer M. Haasdonk, de stand van zaken uit een. De financiële positie van de ver eniging is précair. De Bevelanden heb ben o.a. met de bloeiende boomgaar den de touristen veel schoons te bie den. In het vorig seizoen is er een stroom van vreemdelingen geweest en deze dient zo mogelijk nog uitgebreid te worden. Hiervoor ryoet echter pro paganda gemaakt worden en dit kost geld. De zakenmensen, die direct be lang hebben bij vreemdeüngenver- keer, blijken dit veelal nog onvoldoen de te beseffen. Hierna deed de secretaris verschil lende suggesties om de propaganda voor de Bevelanden te vergroten en de aantrekkelijkheid van een bezoek te verhogen. Gedacht is aan een excur sie voor Nederlandse en Belgische- journalisten door bloeiend Zuid-feeve- land, het organiseren van een midden- Maar het publiek moet niet alleen klei-aardappelen willen kopen. In antwoord op vragen van de heer Nederhorst (P.v.d.A-) over de onge rustheid, welke zou heersen over de stijging van de aardappelprijzen, heeft minister Mansholt Woensdag in de Tweede Kamer o m. geantwoord dat een dergelijke prijsstijging tegen het voorjaar normaal is en zelfs wenselijk, wil de voorziening in 't voorjaar niet spaak lopen. Spr. meende, dat de te- lersprijs voor klei-aardappelen „aan de stijve kant" is, die voor zandaard- appelen redelijk. Er is geen reden om een tekort te vrezen omdat er voldoende zandaard- appelen van voldoende kwaliteit zijn. Er is op het ogenblik nog één millioen ton aanwezig, terwijl 800.000 ton vol doende zou zijn. Behalve wat de lo pende contracten betreft, staat de ex port op het ogenblik stil. Ook het publiek zal moeten mede werken. Men wil wel 20 tot 22 cent voor klei-aardappelen geven, terwijl zandaardappelen voor een redelijke prijs te krijgen zijn. Als dc prijs excessief hoog zou wor den; is de minister bereid prijsbe- heersende maatregelen te nemen. standsshow. een festival voor Belg. muziekkorpsen, ringrijderij te paard of met sjezen, nieuwe folders enz. De voorzitter gaf daarop een en an der in bespreking, waarbij zich een aangename gedachtenwisseling ont spon. Van de zijde der middenstands organisaties bleek men wel bereid om te overwegen de leden op te wekken tot meerdere financiële steun. De heer Smit, directeur van de Prov. V.V.V., gaf verschillende wenken om te trachten belangrijke evenementen in het buitenland bekend te doen maken en vestigde hierby nog de aandacht op de gaaischieterij, waarvoor bijv. te Heinkenszand een concours kon wor den gehouden. Burgemeester Funk van Heinkenszand brak een lans voor de plattelandsgemeenten en vroeg van tijd tot tyd het platteland meer te be werken. De secretaris kon op dit laatste ant woorden, dat de belangen van dë bui tengemeenten geenszins veronacht zaamd worden. Verschillende sugges ties werden nog gedaan, o.a. het orga» niseren van een sterrit door de Krab- benrijders uit Bergen op Zoom, nu „Scheldegouwen" hiertoe niet in staat bleek, het aanstellen van gidsen, het aanbrengen van artistieke wegwijzers enz. Algemeen was men van oordeel dat V.V.V. het organiseren van festivitei ten e.d. zoveel mogelijk moet stimu leren, doch verder aan anderen dient te overlaten. Een mening welke ook het bestuur ten volle deelde. Uiteindelijk resultaat van deze bij eenkomst is, dat de persexcursie door gang kan vinden door enkele spontane aanbiedingen van een busondernemer en hoteliers, terwijl de vertegenwoor digers van de middwenstandsorgani- saties hun medewerking toezegden om te proberen de nodige financiële steun te verkrijgen. van neus, keel of borst, snuift enwryft U weg met Brandstoffendistributie in April beëindigd. Dc brandstoffendistributie zal met ingang van April geheel worden opge heven, ook anthraciet en eierbriketten zullen dan zonder bon kunnen worden betrokken. De maximum-prijzen blijven voors hands gehandhaafd, maar wel bestaat het voornemen, voor het stookseizoen 1950—1951 ook de gebondenheid dei- prijzen op te heffen. Drie maanden voor oplichting van de Nederlandse Bank. De Amsterdamse rechtbank verklaarde de "1-jarïge gepensionneerdc gemeente ambtenaar L. J. M. schuldig aan oplich ting van het bijkantoor van de Neder- landsche Bank aan de Herengracht te Amsterdam en veroordeelde hem deswe gen tot 3 maanden gevangenisstraf. Aan M. was ten laste gelegd, dat hij op een z.g. verwisselnota had ingevuld als tegenwaarde van 20 bankbiljetten f 100 (dus f 2000) terug te moeten ont vangen 80 biljetten f 25.plus 100 a f 10.— (d.i. te samen f 3000.—). M. heeft steeds volgehouden volkomen onschuldig te zijn. Zijn raadsman had vrijspraak gevraagd wegens gebrek aan bewijs: grafologen hebben zich wel meer vergist en personen met een uiterlijk, dat overeenkomst vertoont met dat van ver dachte, zijn er velen. De Gosperi's nieuwe Italiaanse re gering heeft heden met 176 tegen 110 stem men en 10 onthoudingen het vertrouwen van de Senaat gekregen. Commissaris der Koningin naar Koudekerke en Souburg. De Commissaris der Koningin in Zeeland bezoekt op Dinsdag 7 Maart de gemeenten Koudekerke en Oost en West-Souburg. Bestuursleden herkozen. (vervolg van pagina l Bij het punt bestuursverkiezing, deelde de voorzitter mede, dat van de Middenstar.dsccntrale een brief was ontvangen met o.m. het ver zoek om inplaats van de heer M. C. van der Maden, die door het bestuur candidaat was gesteld in de vacatu re-van Aller, de heer C. Timmer man voor te dragen, dit als resul taat van overleg in middenstands- kringen. De heer van der Maden had zijn bereidverklaring ingetrok ken ten behoeve van de heer Tim merman. Voorts werden nog candidaat ge steld de heren F. C. Mijs en C. F. Dekker. Het resultaat van de stem ming was, dat de heer C. Timmer man werd gekozen met 35 stemmen tegen 14 op de heer Dekker, 7 op de heer Mijs en 6 op de heèr C. Plasse. In dezelfde brief van de Midden standscentrale werd medegedeeld, dat de leden zou worden geadviseerd inplaats van de heren van Hijfte en Priester, die zich wèl herkiesbaar hadden gesteld, de heren C. J. Jans sen en H. van Berkel te kiezen. De voorzitter stelde in het licht, dat het bestuur door deze brief en evenzeer door een door „Gemeen schappelijk Belang" verspreid pam flet zich gegriefd en aangetast ge voelt. Deze wijze van handelen is volkomen on-organisatorisch. Wil men het bestuur weg hebben, dan kan men een motie van wantrouwen indienen. En wilde men meer mid denstanders in het bestuur, dan had men eens moeten komen praten. Maar dit was in elk geval volkomen mis. Spr. verzocht deze fout te er kennen en deelde mede, dat hy zelf en verschillende andere bestuursle den hun ontslag terstond zouden in dienen. wanneer de beide aftreden de leden deze avond niet herkozen zouden worden. De heer Jac. de Visser, voorzitter van G.B., zeide, dat de middenstand van mening is, dat het V.V.V.-be- stuur niet voldoende actief is op de wijze, welke men in middenstands- kringen gaarne zou zien. G.B. meen- Consumptiemelkprijs gaat wankelen. In 1950 zal de melkproductie de vraag in belangrijke mate overtreffen. Daar de zuivelexport minder vlot zal gaan is daarom te verwachten, dat ook de consumptiemelkprijs gaat wan kelen. Aldus deelde de secretaris van de Melkfederatie voor Zeelaha buiten Walcheren, de heer C. Zee in een Woensdagmiddag in „De Prins van Oranje" te Goes gehouden vergadering van de Kring Zuid-Beveland mede. De heer Zee besprak hierbij de pro blemen voortvloeiende uit de melk prijsregelingen. Er is momenteel 7 ct. subsidie op de melkprijs ten behoeve van de consument. De gelden hier voor worden verkregen uit het Land- bouwègalisatiefonds, waarin de export winsten worden gestort. Daar de zui velexport thans minder göed ga&t, wordt voorzien dat moeilijkheden zul len ontstaan om de subsidies uit dit fonds te bekostigen. De kans is daar om vrij groot, dat de toeslagregeling in de a.s. zomer terzijde zal worden geschoven. Dit kan ook consequen ties hebben t.o.v. de prijs voor de boer en de marge van de melkslijter. Spreker gal' verschillende cijfers om trent de verhoogde melkproductie. In Zeeland is deze zelfs 43 hoger dan een jaar geleden. In 1950 wordt over het gehele land een productie van ca. 6 milliard kg. verwacht, waarvan 1.6' a 1.7 milliard kg. in de consumptie komt. Het overschot moet tot melk en zuivelproducten worden verwerkt en voor de afzet hiervan is men sterk afhankelijk van de exportmogelijkhe den, welke niet optimistisch beoor deeld kunnen worden. Het boter ver bruik hier te lande is in '49 met ruim 60 gedaald. Spr. merkte hierbij op. dat bijv. in België, waar de boterprijs nog hoger is dan in Nederland, drie maal zoveel boter wordt verbruikt. Door al deze omstandigheden voorziet men, dat de industricmelk straks de melkprijs omlaag zal trekken. T.a.v. de rundveestapel in Zeeland deelde spr. mee, dat het aantal melk koeien van 17.774 in eind '45 steeg tot 21 913 eind '49 en het aantal stuks vee van 22.900 tot 42 414. Zeeland staat wat stijging van de productie betreft aan de top. Deze ging nl. in 1949 t.o.v. 1948 met 43 omhoog (andere pro vincies 20 a 25 Tc). Mede doordat het melkverbruik het laatste half jaar met 10 daalde, is het wenselijk dat ook aan de propa- tanda in het binnenland meer aan- acht wordt besteed. Landelijk is men hiermee thans gestart. Voorgesteld de uit eigen kring mensen te kun- iwtjzen, len. nen aanwip die het beter aanvoe- Spr. voelde echter wel, dat de ge volgde weg niet de juiste is geweest en wenste dit ook rondweg te er kennen. Hy stelde tenslotte voor de beide aftredende bestuursleden te herkiezen en het V.V.V.-bestuur te verzoeken naar uitbreiding van het aantal bestuursplaatsen op korte termijn te streven. Dit laatste werd door de voorzit ter terstond toegezegd, waarop de heer P. H. A. Qts verzocht in dat geval ook om de vertegenwoordiging van de Horeca-bedrijven te denken. De heer J. Hennlng, voorzitter van de Middenstandscentrale, deel de mede van 'n deel van de inhoud van de blief, welke door zijn secretaris ondertekend was namens de M.C. met name de candidatuur-van Ber kel pas kennis te hebben gekre gen door een mededeling van een V.V.V.-bestuurslid. Verschillende andere leden van de Middenatandscentrale bleken het al evenmin geheel met de strekking van de brief eens te zjjh. Ten slotte werd tot stemming overgegaan en daarbij werden de heren van Hijfte en Priester met resp. 50 en 45 stemmen herkozen. De heer C. F. Dekker kreeg 7 stem men, de heer C. J. Janssen 6 en de heer H. van Berkel 4. De voorzitter wenste zowel de heer Timmerman als de beide her kozen bestuursleden geluk met het resultaat. Hierna werd besloten de rest van de agenda, waarop als voornaamste punt nog stond de behandeling van het Urgentie-rapport van de Studie commissie, aan te houden tot a.s. Maandagavond. Het was kwart over één toen men eindeiyk naar huis ging. werd een dergelijke actie ook in deze omgeving te ondernemen door middel van courantenreclame. Na breedvoeri ge bespreking werd besloten hieraan niet deel te nemen. Voorts werd nog de wijziging van het Melkbesluit besloten, waarbij het o.m. voortaan verboden is melk té scheppen. Het afleveren van de melk uit de bus. dient te geschieden via een kraan of met behulp van een bu$ met schenktuit. Voorts vroeg de heer Zee aandacht voor de komende P.13 O Voor Zeeland werd het wenselijk geacht samen te werken in groepsver band met boeren en fabrieken. Bij de bestuursverkiezing werd dank gebracht aan de voorzitter, de heer C. Karelse, die wegens Hoge ouderdom aftrad, na de melkfederatie vele jaren te hebben gediend. Als nieuwe be: stuursleden werden gekozen de heren J.H. Hamelink. Wemeldinge en" D. \tyd. Guchte, Nisse. Zeeuwse lijn nog in studie. Aan de uitvoering van het electri- ficatieplan der Nederlandse Spoor wegen wordt hard gewerkt. Nadat met dc aanstaande winterdiehstrege- ling het eleótrische vervoer op het traject Woerden-Leiden in dienst zal zyn gesteld, staat voor 1951 de elec- trificatie van de Twente-lijn Amers- foort-Apeldoom-Enschede-Olden- zaal op het programma. Hiervan zal in Januari 1951 het gedeelte Amers- foort-Apeldoorn reeds in dienst wor den gesteld, waarna in October 1951 de electrificatie van Twente gereed zal zijn. Verder staat voor Mei 1952 de electrische verbinding van Gronin gen en Leeuwarden via Zwolle met de overige delen van het land op het programma. In studie is voorts de verbinding Zwolle via Arnhem en Nijmegen met Roermond en in het Drentse oliege- bied de lijn naar Emmen. Doch dit komt pas nadat het Noorden geëlec- trificeerd is. Evenzo is dit het geval met dc aansluiting van Zeeland op het elec- trisch net. Voor het ogenblik hebben de spoor wegen de handen vol met het tot stand brengen van de verbinding Amersfoort-Twente. waarvoor 250 km enkel spoor „onder de draad moét worden gebracht" ongerekend de em placementssporen. Nieuwe directeur van IJkkantoor Middelburg. Woensdag 1 Maart heeft de heer H. Zwaan, die onlangs benoemd werd tot directeur van het IJkkantoor te Middelburg (kring Zeeland en een gedeelte van. West-Brabant), zijn functie aanvaard. Hij volgt de heer A. Büloo op, die van Middelburg naar Arnhem werd overgeplaatst. De heer Zwaan werd op 1 Novem ber 1922 benoemd tot adjunct-ijker te Amsterdam. Later .was hij werk zaam op de ijkkantoren te Arnhem, te Groningen en in Den Haag en ten slotte werd hy aangesteld als ijker bij de hoofddirectie van het IJkwezen te 's-Gravenhage. Aan het IJkkantoor te Middelburg zijn, behalve de directeur, verbonden een assistent bij het IJkwezen en twee bedienden. Zij hebben tot taak de herijk van maten en gewichten en de contróle op maten, gewichten, meet- en weegwerktuigen uit te voe ren. Op de tweede Donderdag van el ke maand en de daarop volgende Vrij dag is het kantoor te Middelburg ge opend voor herijk en eenmaal in de twee jaren geschiedt herijk in de di verse gemeenten, De praktijk leert, dat de controle dringend nodig is. Zowel bij goed- als bij afkeuring van meet- en weegwerktuigen moet de eigenaar een bepaald bedrag bepa len ten bate van s Ryks schatkist. Het Zeeuwse aandeel in de suikerproductie. In de V.C.S.-bode troffen wij enke le beschouwingen aan over de pro ductiestatistiek van de suikerbieten teelt. In 1939 nam Zeeland met 14.456 ha. deel aan de teelt, die voor het ge hele land 45.701 ha. besloeg. In 1948 nam Zeeland deel met 15.432 ha. en in 1949 met 19 745 ha. Uit de landelijke totaalcijfers blijkt, dat het aandeel van Zeeland in de vergrote productie van 1949 iets minder dan 1/3 is. ter wijl voordien het Zeeuwse aandeel om 1/3 schommelde. Wat de opbrengst betreft stond Zee land in 1949 met een productie van 49.075 kg. bieten per ha. op de tweede plaats. De gemiddelde productie in Nederland bedroeg 43.642 kg. per ha. De schrijver van het artikel in de V.C.S.-bode betwijfelt evenwel of de cijfers van het Centraal Kantoor voor de Statistiek volledig zijn. Deze cijfers geven immers voor 1949 een totaalopbrengst in Nederland van 2.943.573 ton bieten, terwijl volgens de laatste gegevens alleen de suikerin dustrie reeds 3.012.000 ton bieten ver werkte, en boyendien naar de stroop- fabrieken in Limburg en naar de vee voedersector bieten zijn afgevloeid. De „oudé" bietenstreken van Neder land: Zuid Holland, Zeeland en Noord Brabant hebben volgens de statistiek van het Centraal Bureau 1.922.434 ton bieten geleverd of 67.7 van het to taal. Daaruit blijkt hoezeer nog altijd het zwaartepunt van de suikerproduc tie ligt in het Zuid Westen des lands. Stationsbrug te Goes wordt gesloopt. Deze week zal het er dan van komen dat de ijzeren brug op het station te Goes gaat verdwijnen. Momenteel is men bezig om een nieuwe overgang te maken naar het perron waar de personentreinen ver trekken. Wanneer deze gereed is; zal dc brug vermoedelijk nog deze week onder slopershanden vallen. Een maatregel wel ke zeker door geen enkele treinreiziger zal worden betreurd. Integendeel! Voordrachtavond „Luctor et Emergo" in Den Bosch. Dat de kunst van mevr. L. N. Huijs- m an—Griep. de declamatrico uit Rilland- Bath, ook waardering-vindt buiten de pro vincie Zeeland, moge blijken Uit het feit, dat zij thans reeds voor de derde maal op trad voor de nog jonge Zeeuwse vereni ging Luctor et Emergo In 's-Hertogen- bosch. Een zeer geboeid gezelschap luisterde, vol bewondering naar de behandeling van het Franse werk van Vercors: „De stilte der zee", waarin de schrijver een verge lijking maakt tussen het stille oppervlak -der zoe, waaronder vaak een gevaarlijke stroming werkt en de illegale arbeid in Frankrijk. Na de pauze kwam mevr. HuijsmanGriep met wat luchtiger werk, zoals het geestige: „Een man over vrou wen en een vróuw over mannen" van Ina v. d. Beugel en een schetsje van Herman Heyermans. Een bijzonder geslaagde avond dank zij het talent van „Luctor et Emergo's" gast en de Zeeuwse sfeer. M.s. Jaba binnendoor naar Maassluis. Het Nederlandse m.s. „Jaba", dat Zaterdag met machineschade te Vlis singen werd binnengesleept, vertrók Woensdag, gesleept dóórteen binnen- sleepboot, binnendoor naar Maassluis om daar gerepareerd té worden. Besmettelijke ziekten. Blijkens de Staatscourant van 28 Februari hebben zich in de week van 12 tot en met 18 Februari in Zéelahd twee gevallen van besmettelijke ziek ten voorgedaan. In Aardenburg en Middelburg werd één geval van diph- therie geconstateerd. Export van gezuurde mosselen beëindigd. De export van gezuurde mosselen naar België is Wéér geëindigd. Woens dag was het de laatste dag, dat export nog mogelijk was. In koortsachtige haast werd dé laatste dagen geWerkt om aan de grote vraag van dit artikel te voldoe.n Voor verschillende bedrij ven betekent het beëindigen van de export practisch hét einde van het seizoen,, daar de vraag in het binnen land klein is. MEDISCH CENTRUM TE GOES. Tot concierge van het Medisch Cen trum te Goes is benoemd de heer K. W. Snoep te Middelburg. Voor deze betrekking hadden zich 148 sollicitanten aangemeld. Asylplannen in Middelburg. De Zeeuwse vereniging tot bescher ming van dieren „Dieren in nood" heeft van B. en W. van Middelburg bericht ontvangen, dat een terrein voor de bouw van een asyl aan de ver eniging ter beschikking wordt ge steld. Over de voorwaarden wordt thans onderhandeld. Dit werd medegedeeld in een leden vergadering van „Dieren in nood" in de zaal Montaan te Middelburg. De voorzitter, de heer J. E. Witte, deelde de vele aanwezigen mede, dat de ver eniging op 1 December jl. startte met 104 leden en er thans 286 telt. Een samenwerking met de Söphia-vereni ging te Amsterdam kwam tot stand. In de dorpen schept men momenteel met succes contacten. Een Kon. goed keuring is aangevraagd. Op 4, 5 en 6 Mei a.s. Wordt eên ba zar georganiseerd. Er werd een bazar- commïssie ingesteld, waarvan mevr. W, G. den Hollander secretaresse is. Voor deze bazar gaven zich reeds ve len als helper (ster) op, doch men hoopt dit aantal nog te vergroten. Om bedragen voor het asyl te verkrijgen geeft men busjes ter plaatsing in woonkamers uit. Vele leden namen zo'n busje mede. Tenslotte werd mevr. L. L. van Hoek—van Hoek tot erè-lid benoemd. Bouw van de nieuwe zeevaartschool te Vlissingen. Deze week ving men aan met het eerste deel van de werken voor de bouw van een nieuwe zeevaartschool te Vlissingen. Dit eerste deel omvat het maken van de funderingen voor het gebouw en het maken van het be- tongeraamte. Het werk is gegund aan de laagste inschryfster de N.V. Inge nieursbureau voor bouwnijverheid „Oegstgeest" voor 245.900. Ds. J. C. Hooykaas over het hem verleende emeritaat Op uitnodiging van het Evangelisa tiecomité te Vlissingen 6prak Woens dagavond in het gebouw Concordia de emeritus-predikant der Ned. Herv. Gemeente ds. J. C. Hooijkaas over de kerkelijke procedures, die tenslot te geleid hebben tot zijn vervroegde pensionnering. De procedure, die tot zijn emeritaat leidde beschouwde spreker als een verkapte leertuchtprocedure, „waar bij nog een niet nader genoemde plus" in rekening is gebracht. Er is een hetze tegen spr. ontketend, omdat hij behalve in zijn gemeente Arnemuiden ook te Middelburg en Vlissingen in evangelisaties preekte, voorts omdat hij ageerde tegen de nieuwe kerkenorde, omdat hij een be* paalde brochure had geschreven en Omdat hij tegenstander van de P.v.d, A. was. Spr. gaf daarna een brede beschou wing over de vyf schorsingen en 3 afzettingen, welke hem zijn overko men. In het bijzonder ging hij in op het recht, dat Ned. Herv. predikanten hebben om ook in kerken van andere gezindten te preken, zoals spr. heeft gedaan. Ds. Hooijkaas lichtte ook toe waardoor de samenwerking- tussen hem en de kerkeraad van Arnemuiden haperde. Spr, becritiseerde de houding van het provinciaal kerkbestuur van Zee land en vertelde hoe hij op grond van art. 50 van het reglement op de predikantsplaatsen ongeschikt was verklaard, waarbij een psychialriech onderzoek nodig werd geacht. Door allerlei manipulaties, aldus meende spr. is mij emeritaat verleend cn werd mij de bevoegdheid tot het bedienen van het ambt ontnomen op 36-jarige leeftijd. Nadat er even gepauzeerd was be stond er gelegenheid tot het stellen van vragen. Veere GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Veere is tegen Vrijdagmiddag 2 uur in vergadering bijeen geroepen. De agenda vermeldt o.a: een voojstel tot ln huurkoop uitgeven van drie woningen aan de Baljeustraat; een voor stel om in principe te besluiten tot de bouw van 2 woningen, waarvan één in hurkoop uit te geven en tot het trachten in eigendom te krijgen van dc voor dc bouw benodigde grond. Middelburg De veteranenwedstrijd ZeêlandiaMiddelburg. Zaterdagmiddag zal in hét kader van de feestelijke viering van het twintig jarig bestaan van „Zeelan- dta" een veteranenvoetbalwedstrljd worden gespeeld op het Genicente- lijk Sportterrein aan de Nadorst.. Tevoren zal het muziekgezelschap „Excelsior" een rondgang door dé stad maken. De elftallen zyn als volgt samen gesteld Middelburg: W. Groehewegen, P Ploegaert en G. Ploegaert; J. Kos ter, W. Romijn en A. Jobse; J. Becks, C. Adriaansen. P. Vogel Groenèhberg en Vogelenzang. Zeelandln: A. Mondeel, M. de Leeuw en J. Gabriëlse;- F. Baljeu, J. Tevel en A. Jobse; J. Mondeel, D. Rijkse, H. de Vos, C. Koster en P. Alewynse. Scheidsrechter is de heer Crucq. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat het doel van „Middel burg" zal worden verdedigddoor de reeds 61 lentes tellende W. Groene- wegen, terwijl ook de rechtshalf Koster de zes kruisjes nadert. AT'TO SLEURDE JONGETJE MEE. Terwijl hij aan het werk was in de Langeviele tc Middelburg, bemerkte de glazenwasser Speijer, dat een kind aan de achterbumper van een voorbij rijdende personenauto werd meege sleurd. De man sprong onmiddellijk op zijn laddercarrier om te trachten de auto in te halen en beduidde luid roepend wandelaars om de wagen te doen stoppen. Dit lukte halverwege de straat en toen bleek, dat het kind. dat een jaar of 5 oud was, wonder boven wonder geen letsel had opgelopen. Vermoedelijk lièeft liet knaapje de auto aan de a.chterzy'de vastgehouden toen deze wegreed en heeft hij niet meer durven loslaten. De bestuurder treft dan ook geen verwijt. Oostkapelle HOOFD KLEUTERSCHOOL BENOEMD. Benoemd tot hoofd van de Chr. Be waarschool te Oostkapelle mej. K. v. d. Bosse te Gapinge. Biggekerke FEESTAVOND ORANJEVERENIGING. Te Biggekerke hield de Oranje-ver eniging een zeer geslaagde feest avond. De voorzitter, de heer P. Wijk huis, heette de aanwezigen hartelijk welkom. Hierna worden door do schooljeugd enkele liederen gezongen. Het voornaamste punt van deze avond was het toneelstuk „Om Vaders erf goed". De heer A. v. d. Heijde oogstte met zijn toneelclub „Het nieuwe ge luid" door de opvoering van dit stuk een groot succes. De vertolking was uitstekend. Vooral het spelen van Ank en Bertha viel op. Tussen de bedreven was er samen zang en een spraakwaterval. Een uit stekende avond. KUNST. Dansavond juana. Het mag dan een teleurstelling zijn geweest-, dat Harald Kreutzberg zijn Europese verplichtingen niet kon na komen cn dat zijn optreden in Mid delburg geen doorgang kon vinden, de dansavond van de Amerikaans-Ita liaanse Juana, die de Z.V.U. Woens dag in plaats daarvan in de Schouw burg organiseerde, heeft er veel toe bijgedragen om ons over die teleur stelling heen te helpen. Juana haar programma was gro tendeels gewijd aan oude Oosterse dansen toonde zich een zeer begaaf de danseres, die méér vermocht te brengén dan goede techniek. Spontaan, temperamentvol, zelfbewust als zij bleek te zijn, ging zij Volledig op in het exotische en haar gelaat diende haar evenals voeten en armen tot in strument om de in iedere dans aan gemeten persoonlijkheid tot gelding te brengen. Maarer waren weerstanden te overwinnen. Over het voetlicht heen zag Juana een zaal vol Westerse toe schouwers, die als minnaars vah dë dans gelukkig niet te nuchter waren om het nodige enthousiasme op te brengen, maar die uiteraard zeer vreemd stonden tegenover de Oosterse muziek en dans. Vooral bij de eerste (Koreaanse) dans, de Chang-dan-moo, bleek dit sterk. De overigens zeer suggestieve muziek vond geen klankbord en ook de sym boliek van de dans ging voor ons verloren. Het was echter een aésthe tïsche vreugde de dansbewegingen te volgen en er de wonderlijke rhythmiek van te ondergaan. Veel meer weerklank had de Javaan se Sajembara-dans, waarin het uit beeldingsvermogen van Juana beter tot zijn recht kwam. Toch deed deze dans ons te academisch aan; het is ook geen geringe taak de uiterste ver fijning van de Javaanse dansen, die zich manifesteert tot. in de vingertop pen, te copiërcn. Bewonderenswaardig was Juana's plastische kracht in de klassieke Hindoe-tempeldans de Svara Karenas. Op smeltende ukelèle-klan- ken bracht zij hierna een Hula-dans met een zwier en plezier, die verkwik kend aandeden. Na de pauze volgde nog een cyclus volksdansen 'van de Phflippijnen en tenslotte danste Juana Spaans: de gracieuze Cordoba van Albcniz, waar in zij ten volle demuziek op eigen per soonlijke wijzè kon interpreteren (zij sohreef hierover nl. zelf de choreo graphic) en de zeer expressieve Se- villa-dans van Albeniz. De costumes waren tiij alle dansen bijzonder goed verzorgd. Het einde van de avond was een anti-climax. Ieder dacht, dat na de stierenvechtersdans nog iets zou komen en bleef zitten, doch het programma was uit. Een inviterend applaus bracht Juaha niet meer te voorschijn en zo doqfde dit dansfeestals „een nacht kaars. F. A. K, Jubileumuitvoering „U.D.I." Het was werkelijk geen wonder, dat er voor het concert van de Gemengde Zang vereniging „Uitspanning door Inspanning" le Oost- cn West-Souburg een grote be langstelling bestond. Er was immers aan leiding te over om deze Uitvoering te be zoeken. Daar Was in dè eerste plaats dé herdenking van het 60-jarig bestaan der vereniging, voorts het zilveren dirigenten - jubileum van de heer B. Vleugéls, in dc derde plaats dc jubilea van tWeé koor leden. als feit nummer vier kan worden genoemd, dat dit concert het eerste was in de herrezen „Zwaan" en tenslotte werd op deze feestavond ook nog de muze ge diend. Ziedaar dus èen aantal zaken, waarover de Souburgers zich terecht kon den verheugen. Men heeft dan ook niet nagelaten om aan deze vreugde uiting te geven. Een lange rij spiekers onder wiè burgemeester A. H. S. Stemerdihg voerde het woord, er klonken hartelijke felicitaties en vele goede wensen. Van zelfsprekend Het men het niet bij tvoor- deii alleen, zodat het niet lang duurde of het podium van de schone „Zwaan" ge leek één grote bloementuin. Wat het muzikale deel Van de avond aangaat, daarvan kan gezegd worden, dat „U.D.I," onder leiding van haar bejaarde dirigent hard heeft gewerkt om goed voor de dag te komen. Men had het zich niet gemakkelijk gemaakt bij de samenstelling van het programma en er is ongetwijfeld heel wat studie voor nodig geweest, voor dat „U.D.I." zover was gevorderd, dat een openbaar optreden verantwoord was. Dit koor durft wat aan en is niet vastge lopen in het beperkte repertoire, dat voor een zangvereniging op het platteland zo dikwijls onvermijdelijk schijnt. Dat wil échter niet zeggen, dat „U.D.I." thans een zodanig peil had bereikt, dat een correc te uitvoering bij voorbaat reeds vast stond. Integendeel, dit köor is nog niet, wat het zijn kan. Zo zou er bijvoorbeeld meer aandacht besteed kunnen worden aan uitspraak en aan toonvorming. aan verzorgde inzetten en aan samenzang. Niettemin waren de prestaties van deze zangvereniging gelet op de aard van het programma en in aanmerking geno men dat de dirigent geruime tijd ziek is geweest zeer opmerkelijk. De Sou- burgse zangeressen en zangers van „U.D. L" zijn een goede weg ingeslagen. Mevrouw Loeff—Kunst was de sopraan soliste in enkele Loreleyfragmenten van Mèndelssohn. Zij zong deze soli op de haar eigen innemende wijze. Vermeldens waard was verder het optreden van me vrouw Vertfcgt—Schipper, want men hoort zelden bij kooruitvoeringen ver antwoorde solozang Van koorleden. Een dergelijke zeldzaamheid was zeker dc zang van mevrouw Vertrogt. Zij miste echter de verdieping in haar voordracht, zoals men die bijvoorbeeld wel bU me vrouw Loeff aantrof. Vermelden wij tenslotte, dat vóór de pauze de dirigent, de heer B. Vleugels, op treffende wijze door de voorzitter van „U. D.I", de heer B. Reijerse, werd gehuldigd in verband met zijn zilveren Jubileum als dirigent der vereniging, een huldiging waarmede de geheel Zeeuwse muziekwe reld ongetwijfeld zal instemmen, want- op velerlei wijze heeft deze dienaar der mu ziek het culturele leven in Zeeland be vorderd en gesteund. Voor mevrouw Loeff en de dames van het Orkest waren er bloemen. Een toneelvoorstelling besloot de avond, de Kt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2