PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Spanning tussen Djakarta en Djokja neemt toe Ook Borssele en Driewegen tegen! BILT Regering der R.l.S. kan willekeurige opheffing van deelstaten niet dalden ATTLEE PUBLICEERDE ZIJN NIEUW KABINET Borssele wenst geen grond af te staan en Driewegen wil zelfstandig blijven NEDERLANDSE MILITAIREN HIELPEN WESTERLING DE VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 51 Dagblad, uitgave van de tlrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. den Boer Adj W de Pagter Roofdred.: G. Balltntijn. Pi.verv.i W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 Ct. per week; f 3.90 p kw.; ft p p. l 4.15 oer kw t.osse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 1 Maart 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vltsslngen Waisti 58- -60 tel 2355 4 lijnen <b.g.g. 2358); M'burg Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924-Goes; L. Vorststr. 63. tel. 2475 tbg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: Bogardstr C 160. tel. 25 DEMONSTRATIES IN SOERABAJA. De spanningen tussen de regering der RIS en de republiek Indonesia (Djocja) worden snel groter en zullen zeer spoedig tot een ontknoping leiden, aldus verneemt de speciale correspondent van het A.X.P. in welin gelichte kringen te Djakarta. De regering der RIS zo werd te verstaan gegeven kan onmogelijk dulden, dat opheffing van deelstaten als Oost- Java en andere geheel willekeurig geschiedt, zonder enige legale procedure en met voorbijzien van alle grondwettelijke bepalingen. De regering der RIS is volledig bereid, aan de wensen van de bevolking tegemoet te komen, maar zjj wil niet, dat haar gezag door een eigenmachtig optreden van bepaalde groepen wordt genegeerd. Naar aanleiding van de jongste ac tiviteit van de regering te Djocja sprak men in verantwoordelijke In donesische kringen te Djakarta in termen.als „Djocja onthult zijn ware bedoelingen." Toch kan niet worden aangetoond-, dat er bepaald een weloverwogen systeem of plan zit achter de acties in Oost Java, Madoera en de andere deelstaten. De indruk bestaat, dat zelfs de machthebbers in Djocja niet zijn opgewassen tegen de vele plaat selijke' militaire commandanten, die zich gaarne beroepen op de staat van oorlog en beleg en hieraan het recht ontlenen op allerlei gebied zelfstan dig op te treden. De sterke uitlatin gen van Djocja moeten daarom vaak worden gezien als pogingen om de militairen in Republikeinse gezind heid te overtroeven, teneinde zodoen de de situatie meester te worden. BESLUIT HEEFT GEEN RECHTSKRACHT De commissaris der R.l.S. Samadi- koen heeft medegedeeld, dat de rege ring der R.l.S. tot dusverre niet heeft gereageerd op hetgeen op de Zater dag gehouden conferentie is besloten ten aanzien van de aansluiting van Oost-Java bij Djocja. Intussen vernam Aneta in de krin gen van de regering der R.l.S. dat naar de daar heersende mening de re solutie. aangenomen op de conferentie van Zaterdag, geen rechtskracht be- zit. Er is hier sprake van de menins ener conferentie en niet van een par lementaire uitspraak. Men wees er op, dat van de 75 parlementsleden er slechts 16 op die conferentie aanwe zig waren. DEMONSTRATIE TE SOERABAJA. Te Soerabaja heeft Zondag op ini tiatief van 't Front Nasional Pamoeda in het stadion op Tambaksarie een menigte van tienduizenden een de monstratie gehouden voor opheffing van de Negara Djawa Timoer. Deze demonstratie eindigde met het binnen dringen in het paleis op Simpang, een der hoofdstraten van Soerabaja, de woning van de commissaris der R.l.S. in Oost Java, alwaar enige ravage werd aangericht, evenals in het daar naast gelegen secretariaat der Nega ra en in een politiepost. De betogers voerden talrijke borden mede, waarop opheffing der Negara en aansluiting bij de Republiek geëist werd. RAAD VAN DJAKARTA WIL NIET. Met 12 stemmen tegen 5 stemmen werd Maandagmiddag door de gemeen teraad van Djakarta de door de ..Fractie Nasional" ingediende mQtie tot opheffing van het federale dis trict Djakarta en aansluiting bij de Republiek Indonesia verworpen. Motie tegen Acheson. Het Huis van Afgevaardigden van de staat New York. dat een Republikein meerderheid heeft, keurde Dinsdag een motie goed. waarin het Ameri kaanse Congres gevraagd wordt een onderzoek in te stellen naar de loyali teit van minister Acheson in de zaak Hiss. Hiss is de voormalige hoge ambte naar. die in een geruchtmakend pro- indirect wegens spionnage voor de Russen werd veroordeeld. Minister Acheson verklaarde daarop, dat hij Hiss als zijn vriend zou blijven be schouwen. ongeacht de schuldig ver klaring van de jury. Voorstel van McCloy vrije verkiezingen in vier zones. Op een persconferentie te Frankfort heeft de Amerikaanse Hoge Commis saris in West-Duitsland. John J. Mc Cloy, voorgesteld Duitsland's politieke eenheid te bereiken door het doen houden van vrije verkiezingen in de vier zones, waarin het land thans is verdeeld. Luisteren naar het buitenland in Rusland niet verboden. In de Sowjet-Unie is het luisteren naar buitenlandse radiozenders niet bü de wet verboden. Aldus heeft het hoofd van de internationale program- madienst van de Stem van Amerika verklaard. Het luisteren wordt gewoonlijk be moeilijkt door opzettelijke storing. Toenemende spanning tussen India en Pakistan. De minister-president van Paldstan heeft op een persconferentie ver klaard: „Wanneer India oorlog wil, zal het ons ten volle voorbereid vin den. WjJ schatten onze vryheid ho ger dan wat ook ter wereld". Hij zeide dit in antwoord op de de zer dagen door Pandit Nehroe, de minister president van India, in het parlement afgelegde verklaring over de ongeregeldheden in Calcutta en Bengalen, waarbij deze aan het slot verklaarde, dat India tot andere me thodes zou moeten overgaan, wan neer zijn voorstellen niet worden aan vaard door Pakistan. Liasat Ali verklaarde dat Pakistan geen agressieve bedoelingen ten op zichte van India koesterde en een po litiek voorstond van „leven en laten leven". De ongeregeldheden in West Bengalen waren het gevolg geweest van openlijke opruiing. Opnieuw een nota van Moskou aan Finland. Aan de Finse gezant te Moskou is een Russische nota overhandigd, waar- In de Sowjet-Unie Finland opnieuw de eis stelt tot uitlevering van bepaal de oorlogsmisdadigers. Poolse regering waarschuwt de bisschoppen. De Poolse regering heeft de bisschop pen der R.K.-kerk opnieuw en moge lijk voor de laatste maal gewaar schuwd dat zij op moeten houden met hun verzet tegen de staat en dat zij getrouw met de regering moeten sa menwerken. In een regeringscommuniqué wordt verklaard dat ..de middeleeuwse voor rechte» van de R.K.-kerk niet kunnen worden gehandhaafd" Brits tankschip aan de grond Het Britse tankschip ..Clam-' is bij Reykjavik aan de Westkust van IJs land aan de grond gelopen. Twee red dingboten. die waren uitgezet, sloe gen om. Men vreest dat 32 leden van de bemanning zijn omgekomen. Vijf tien man. die aan boord bleven, wer den gered. De meeste bemanningsleden waren Chinezen Niet veel veranderingen in de sleutelposities. „Grote Drie" blijven. Eerder dan wellicht verwacht werd, heeft Attlcc zijn nieuwe kabinet be kend gemaakt. Veel veranderingen brengt dit overigens niet. Op de min der belangrijke posten zyn enkele fi guren door andere vervangen, maar op de belangrijke posten ziet men in het algemeen dezelfde politici terug keren. zij het dan met een enkele ver wisseling. In de eerste plaats is van betekenis, dat Attlee zijn „Grote Drie" heeft ge handhaafd: Be vin voor buitenlandse zaken. Sir Stafford Cripps voor finan ciën nu terzyde gestaan welis waar door Hugh Gaitskell als minis ter van economische zaken - en Her- bert Morrison als Lord-President van de Raad, vice-premier en minister zonder portefeuille. Ook Bevan, wiens naam als oppo sant deze w eek nog ul eens genoemd werd, blyft op zijn post, nl. die van minister van gezondheid. Shinweil wordt nu lid van het zg kernkabinet door zyn benoeming tot minister van 'lefensie als opvolger van Sir .Alexander, die echter als kanselier van het groothertogdom Lancaster d.i, minister zonder portefeuille toch ook lid van het kernkabinet blijft. De portefeuille van oorlog is nu voor John Stratchley, die voorheen „voed selvoorziening" beheerde, en die van marine blijft in handen van Viscount Hall. De minister van koloniën Creech Jones werd bij de verkiezingen in zijn district verslagen. Zijn plaats in het kabinet wordt nu ingenomen door Griffiths, voorheen minister van natio nale verzekering. Maurice Webb, de leider van de La- bour-fractie in hel Lagerhuis, treedt tot het kernkabinet toe als minister van voedselvoorziening. -Bevins rech terhand McNeil krijgt nu een eigen ka binet als minister voor Schotse aan gelegenheden. Noël Baker, de minister van brandstoffen en energie, verliest zijn plaats in het kernkabinet; hij wordt als minister voor de betrekkin gen met het Gemenebest nl opgevolgd door Gordon Walker. In totaal telt het kabinet nu 32 ministers, van wie er 18 (voorheen 17) lid van het kernka binet zijn. en vier juridische adviseurs. VERRASSINGEN OP LAGER NIVEAU De reorganisatie van de Britse' re gering laat'het kernkabinet bijna on veranderd, doch op lager niveau heeft zij voor vele verrassingen gezorgd. De meest spectaculaire benoeming is volgens Reuter, Shinwells promotic tot minister van Defensie Deze krach tige en invloedr'k^ leider van La bours linkervleugel neemt nu de op perste leiding van alle strijdkrachten over van Lord Alexander, die on langs tot „peer" is verheven. Ook de handhaving van Aneurin Be- van. als minister van Gezondheid is van belang. Voor de verkiezingen was voorspeld, dat hij een belangrijker post zou krijgen in de nieuwe rege ring. Men concludeert thans, dat de rechtervleugel van het kabinet een krachtig standpunt inneemt ten op zichte van de te volgen politiek. Attlee heeft ook twee van Labour's „veelbelovende jongeren" in het kern kabinet gebracht. Hector McNeil, de journalist die tot dusver de rechter hand van Bevin was. en Gordon Wal ker, een voormalige „tutor" (gegra dueerde, die belast is met de leiding der studie van de studenten) aan de universiteit van Oxford, die in de oorlog verbonden was aan de staf van de B.B.C.-uitzendingen voor Europa. Nederland zal Westerling niet uitleveren. Hij wordt uit Singapore uitgewezen De autoriteiten te Singapore heb ben een deportatiebevel uitgevaar digd tegen Westerling, alsmede een bevel van inhechtenisneming tot het tydstip der uitzetting, aldus werd Dinsdag officieel bekend gemaakt. In verband met dit bevel tot uit wijzing of uitleiding (in het desbe treffende telegram wordt gesproken van „deportation-ordcr") vernemen wtf in Den Haag van bevoegde zijde, dat wanneer WestorliP" naar Neder land wordt overgebracht, hij b» z(jn aankomst gearresteerd zal worden. Hy heeft voldoende strafbare feilen gepleegd, zo zeide men, welke ar restatie wettigen. Wanneer Indonesië aan ons land uitlevering van Westerling zou vra gen, aldus verklaarde men ons ver der van bevoegde zijde, zal aan dit verzoek geen gevolg worden gegeven. Westerling zou hier te lande wel wor den berecht voor wat hij in Indonesië heeft gedaan, doch het is een inter nationaal gebruik, dat een land zijn eigen burgers niet uitlevert aan een ander land om ze daar te doen te recht staan. Westerling zal nog deze week te Singapore voor het gerecht verschij nen op beschuldiging van het. plegen van geweld cn het illegaal binnenko men van Brits gebied. Westerling zou volgens de beschul diging Dinsdag in de gevangenis een mede-geyangene geslagen hebben. Door granaat gedood. Maandag tegen de avond is in de Over- diepsc Polder onder de gemeente Waspik dé 13-jarige zoon van de familie J. door een granaat gedood. De jongen heeft vermoedelijk het gevaarlijke voorwerp gevonden, opgeraapt en ermede Zijn deze plannen nog maar een begin De .gemeenteraden van Borssele en Driewegen hebben zich Dins dag je voogd in de rij van Bevelandse gemeenteraden welke zich uitge- sprokn hebben tegen de door G.S. voorgestelde plannen tot grenswij zigingen samenvoeging van gemeenten in de Zak van Zuid-Bevel and. Borsele wil vrijwillig geen voet grond afstaan. Zou dit later toch moe ten geeuren, dan wordt hiervoor een gebied terugverlangd dat volkomen gelijkaardig is aan oppervlakte en aantal inwoners. Aan deze eis vol doet ht plan van G.S. ten enenmale niet, zo merkte burgemeester Bax op bij e vertolking van de mening van de meerderheid van B. en \V. Drieugen acht het plan tot samenvoeging onaanvaardbaar. De ge meente ril zelfstandig blijven, terwijl samenwerking tussen de gemeen ten eenjetere oplossing dan samenvoeging wordt geacht. ttSTORISCHE GRONDEN. In de iad van Borssele sprak burgemeter Bax zyn verwondering uit over e plannen van G.S. Er wordt n» gestreefd grotere ge meenten t vormen, terwijl men met Borssele jst het tegenovergestel de beoog tAnderzijds stemt het tot vreugde d G.S. hiermee erkennen dat Borss* een eigen karakter heeft en «arorn zelfstandig dient te blijven.En ook, dat zelfs een verkleind Vssele naar de mening van G.S. ldoendq levensvatbaar heid en kr*t zal hebben. De his torische gilden welke door ver schillende gteenten tegen de plan nen zyn a^evoërd, gelden zeker ook in het zondey voor Borssele. Het is ontstn in de Middeleeuwen en daarom <(kt de meerderheid van B. en w>r niet aan medewer- kmg te verfen aan het afbreken van wat histsch is gegroeid. Het geheel is een heilig en dierbaar goed, dat men wil behouden. Wethouder W. van 't Westeinde (KVP) bleek als enig raadslid een andere mening te zijn toegedaan. Hy kon zich verenigen met het voorstel van G.S. omdat hij het gebied waar ca. 40 katholieken wonen, by 's- Heerenhoek gevoegd wenst te zien. De betrokkenen behoren parochieel bij deze laatste gemeente en zijn hierop ook geheel aangewezen. Wan neer er verdere stappen zouden wor den gedaan om alle Katholieken te verenigen, zou hy hiermee ook ac- coord gaan. De heer Melis (SGP) was sterk tegen liet plan. Hy betitelde het als een „Rooms plan", waartegen hy zich als protestant verplicht achtte te protesteren. Zijn fractiegenoot, de heer van Liere was het hiermee eens. De heer Almekinders (CH) kon het standpunt van B. en W. de len en vreesde dat wanneer 's Heer Arendskerke de Van Citterspolder en Koningspolder zou mogen behou den, Borssele kleiner zou worden. Ook de andere raadsleden ver klaarden zich tegen de grenswijzi ging zodat met de stem van de heer Van 't Westeinde tegen, besloten werd de voorstellen van G.S. af te wijzen. VOORSTELLEN NOG MAAR EEN BEGIN? In een schryven van B. en W. van Driewegen aan de raad wordt opge merkt, dat het plan van G.S. zwak gemotiveerd is. De kleine gemeen ten bewezen in vele gevallen meer bestuurskracht te ontplooien dan de grote. Voor Driewegen wordt hier bij gewezen op de zeer goede toe stand van straten en wegen, de wo ningbouw. zodat geen woningnood meer heerst, kleuteronderwijs, deel name in gemeenschappelyke rege lingen enz. Bij de voorgestelde com binatie DriewegenEllewoutsdijk is een rivaliteit onvermydelijk, gezien het grote verschil tussen de bevol king van deze gemeenten. Alleen wanneer Driewegen zelfstandig blijft, is een juiste verzorging van de ge- meenteiyke belangen gewaarborgd. By de bespreking van de plannen werd de mening geuit dat de sa menvoeging van Ellewoutsdyk en Driewegen wellicht nog maar het begin is voor verdere samenvoegin gen. Alle raadsleden bleken het met B. en W. eens te zyn. De heer de Jager merkte nog op, dat geen en kele gemeente in Beveland er finan cieel zo goed voorstond als bijv. 's-Heer Abtskerke, dat men thans wü opheffen. Door het in twijfel trekken van de bestuurskracht van kleine gemeenten, worden de raden dezer gemeenten volgens hem ook als minderwaardig beschouwd. Met algemene stemmen werd daar om besloten G.S. in de geest als hierboven aangegeven te berichten. Zelfstandigheid wordt boven alles op prjjs gesteld. De drie Prinsesjes amuseren zich kostelijk in de sneeuw van Sankt An ton. Op deze foto ziet U Prinses Margriet, die tussen de skilessen door even voor de fotograaf poseerde. TWEEDE KAMER Aldus verklaart minister Schokkng op vragen van professor Romme. Bij de aanvang van de zitting der Tweede Kamer heeft professor Rome een aantal vragen gesteld aan minister Sehokking over de kwes tie-Westerling. Prof. Romme vroeg aan de minister of het Aneta-bericht, volgens hetwelk dr. Hirschfekl had verklaard, dat het hem ten zeerste speet, dat Westerling met hulp van enkele Nederlandse militairen uit; Indonesië had kunnen vluchten in overeenstemming was met de feiten. Voorts vroeg prof. Romme of de minister bereid was de Kamer een over zicht te geven van het gebeurde bij het ontkomen van Westerling, het aandeel dat Nederlandse militairen bij dit ontkomen hebben gebad en welke maatregelen zjjn of zullen worden genomen. Minister Schokking deelde mede dat het Aneta-berieht inderdaad in overeenstemming met de feiten was en zeide dat hy gaarne bereid is, zodra dit mogelijk is als er voldoende gegevens zyn - de Kamer in te lichten over het ge beurde en het aandeel, dat Nederlanders in de ontkoming van Wester ling hebben gehad. het amendement-Gortzak 26 mil- lioen zou vorderen. De voorstellen van de heer Hoogcarspel beschouw de hy als een paradepaard. Het amendement van de heer Van Lienden achtte de minister aan vaardbaar. De stemming over de amendemen ten en de eindstemming werden aangehouden tot Woensdag. Hierna is de Kamer voortgegaan met de behandeling van het wetsont werp tot tijdelijke verhoging van de uitkeringen ingevolge de noodwet ouderdomsvoorziening, van bepaalde renten ingevolge de invaliditeitswet, van de toeslagen ingevolge de wet tot aanvulling van renten krachtens de invaliditeitswet en van de kin- derbyslag ingevolge de kinderbij slagwet voor invaliditeits-, ouder- doms- en wezenrentetrekkers. Op verzoek van de minister was on langs de behandeling geschorst, om dat hij zich wilde beraden over de consequenties van enige amende menten, nl. van de heren Gortzak, Hoogkarspel (beide C.P.N.) en Van Lienden (Arb.) Minister Joekes deelde mede, dat Geen verlaging van de boterprijs. In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de begroting van landbouw, vis serij en voedselvoorziening, deelt de minister o.m. mede: dat een verlaging van de prijs voor de boter bestemd voor binnenlands verbruik zou bete kenen, dat op dit product uit over heidsmiddelen weer subsidie zou moeten worden verleend. In het kader van de door de regering gevolgde po litiek om tot vermindering en ten slotte tot afschaffing van de subsidies te komen, ziet de minister voorshands geen mogelijkheden om het verbruik van boter te stimuleren. Pootjes jr. gearresteerd. Maandagnacht werd in de woning van professor Pootjes aan de Lange- straat te Hilversum diens bijna 25- jarige zoon J. M. gearresteerd, Hy was als dienstweigeraar tot een ge vangenisstraf van een half jaar ver oordeeld, die hij reeds had uitgeze ten. Hierna was hy in een werkkamp te Vledder by Assen geplaatst. Na hier acht dagen werkzaam te zijn geweest, kreeg hij een kort verlof, waarvan hy echter niet naar het kamp wenste terug te keren. Men zal hem nu waarschijnlyk op tran sport stellen na3r het werkkamp. Drie maanden voor oplichting van de Nederlandse Bank. De Amsterdamse rechtbank verklaarde de 71-jarige gepensionneerde gemeente ambtenaar L. J. M. schuldig aan oplich ting van het bijkantoor van de Neder- landsche Bank aan de Herengracht te Amsterdam en veroordeelde hem deswe gen tot 3 maanden gevangenisstraf. Aan M. was ten laste gelegd, dat hy op een z.g. verwisselnota had ingevuld als tegenwaarde van 20 bankbiljetten a f 100 (dus f 2000) terug ie moeten ont vangen 80 biljetten a f 25.— plus 100 a f 10.— (d.i. te samen f 3000. M. heeft steeds volgehouden volkomen onschuldig te zijn. Zijn raadsman had vrijspraak gevraagd wegens gebrek aan bewijs: graf oiogen hebben zich wel meer vergist eti personen met een uiterlijk, dat overeenkomst vertoont met dat van ver dachte, zijn er velen. De Franse wijn bedreigd door d« coca cola. De Franse Nationale Vergadering heeft met 366 tegen 202 stemmen een communistische motie om de verkoop van coca cola in Frankrijk te verbie den, verworpen. RUSTIG M EER Vrijwel overal droog weer met en kele overdrijvende wolkenvelden. Over het algemeen weinig wind en ongeveer dezelfde temperaturen als Dinsdaf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1