NIEUWS UIT ZEELAND 10, MIDDELBURGSE HUISEIGENAREN PROTESTEREN TEGEN HUURWET BOUW VAN KLEUTERSCHOOL WALCHEREN AKKERTJES «HVBAND jT-genda Goes zal 20 goedkope woningen bouwen Jaarlijkse si-redering op Walcheren PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 27 FEBRUARI 1950 „Regering degradeert verhuurders tot slechtbetaalde beheerders van hun bezit". At'es gezonden aan Tweede Kamerleden. ,,In Oost-Europa worden de mensen finaal uit hun eigendom gezet. In Neder- land mogen de verhurders hun eigen dom behouden, maar worden gedegra deerd tot slecht bezoldigde beheerders daarvan en hun lasten worden zo zwaar, dat zij er onder dreigen te bezwijken". Dit verklaarde één van de sprekers in de vergadering van de herleefde Vereniging van Huiseigenaren te Middelburg, belegd om te protesteren tegen de huurpolitiek van de regering. Men besloot tijdens deze bijeenkomst een adres te zenden aan de Tweede Kamerleden, waarin men zijn nood uiteenzet. De vergadering, welke ondermeer werd bijgewoond door het Tweede Kamerlid, mr. W. F. E. Baron van der Feltz, werd geopend door de voorzitter, notaris J. L. v. d. Harst, die opmerkte, dat de vereni ging voor het eerst sedert 1940 weer in het openbaar optreedt. De eerste spreker was de heer A. Je- ronimus. die memoreerde, dat in 1940 lo nen en prijzen werden bevroren. Later stegen deze, doch de huren bleven op het oude peil, een bevriezing, welke men thans wil consolideren in de onlangs in gediende Huurwet (15 Dct. verhoging). Met deze wet (dopr spreker „knevelwet" genoemd) wordt 'n schuchtere schrede ge zet op de weg. die nog niet eens tot ver betering, wél echter tot afbraak leidt. Het is in strijd met alle redelijkheid, dat de mensen, die destijds voor een eigen spaarduitje hebben gezorgd, nu od twee manieren worden getroffen, nl. door de devaluatie en door de verhoging van de onkosten ten gevolge van de nieuwe loon- rpnde. -Het wetsontwerp houdt een huurver hoging van 15 pet. in doch deze Is volgens de heer Jeronimus onreëel. Hij verge leek de Huurwet met een bloedtransfusie, waarbij zo weinig mogelijk vers bloed (de bewuste 15 pet.) wordt gegeven om te be reiken, dat de patiënt nét niet sterft. Voorts meende hij, dat achter deze wet het streven schuilt om te komen tot so cialisatie of nationalisatie van de gebouw de eigendommen. Dit moet op een koopje gebeuren, anders lukt het nooit. VAN ROKEN EN WONEN. Een fel betoog hield ook de heer M. Ouwerkerk, die met bewijzen aantoonde, dat de regering reeds in 1946 de nood der huiseigenaren heeft erkend. doch sedertdien nog niets heeft gedaan om die nood op te heffen. Gemiddeld wordt per jaar per gezin aan drank, tabak en vermakelijkheden f 400 uitgegeven, aan huur.... f 240. De heer Ouwerkerk trok hieruit de conclusie, dat de volksgezondheid ondermijnd wordt door een te grote dosis vluchtige genotmidde len en de volkshuisvesting Ondergraven wordt door de huurpolitiek. Ons land telt? 1.475.895 verhuurde wonin gen met een totale huurprijs van f 433.844.375.Er zijn ongeveer 400.000 samenwoningen, zodat dus minstens 800.000 gezinnen nog minder betalen dan andere huurders. De 15 pet.-verhoging betekent een gemiddelde verhoging van f 40 per jaar op het gezinsbudget, in Zee land met zijn gem. huurprijs van f 185 zelfs maar van f 27.75. Waarom dan al die deining? aldus spreker. Hij herinnerde aan de slagzin: „U kunt rustig sterven, wij doen de rest" van een Amerikaanse be grafenisondernemer en oordeelde, dat de regering een dergelijke houding aanneemt ten aanzien van de huiseigenaren. WAT MEN VERLANGT. In het uitvoerige adres, dat tal van ar- gujnenten bevat om te bewijzen, dat de hangerig, koorts! Druk d« infectie grondig de kop in Neem één of twee'AKKERTJES\kruiponderdewol/- - en in korte tijd bentUweeropgeknapt/Y /ic/pen direct.' huurpolitiek fatale gevolgen heeft voor de hulseigenaren en voor de volkshuis vesting. verzoekt men de Tweede Kamer leden het ontwérp-Huurwet te verwer pen, onder aandrang evenwel op de re gering zodanige maatregelen te treffen, dat onmiddellijk een belangrijke huur verhoging kan intreden. Subsidair het wetsontwerp zodanig te amèndérén. dat de huurverhoging voor gestegen lasten plaatselijk worde bere kend met een minimum van 25 pet. en voor recuperatie evenredig aan de stij ging van lonen en salarissen met minstens 75 pet.; aldus verdubbeling der huren, waardoor de toestand ongeveer gelijk zou worden als die in België, waar de huur verhoging reeds lang zonder sociale onrust 70 pet bedraagt. Subsidair aan de verhuurders uit te ke ren uit 's Rijks kas een bedrag, gelijk aan de gestegen kosten en recuperatie als toe gekend aan werklieden, enz. omdat niet valt in te zien, waaroh verhuurders voor hun diensten slechter dan arbeiders zou den mogen worden behandeld. Artikel 1619 van het B. W. wil men vervangen zien door een ander artikel, luidendtr „De verhuurder is verplicht zijn gehuur de woning water- en winddicht te houden. De kosten van aanleg van rioleringen zijn voor rekening van verhuurders. Alle kos ten van onderhoud van riolering en schoonhouden van goten zijn voor re kening van de huurder". Hier woont het fokstierkalf. Een rijke boer in een van de kleine gemeenten van ons land bezit een aardig zomerhuisje, dat hij in de vacantiedagen pleegt te verhuren, maar dat in het najaar leeg kwam te staan. Evenals de meeste andere plaatsen kampt ook deze kleine gemeente met woningnood. Daarom overlegden de bestuur ders van het dorp, zij besloten het zomerhuisje te vorderen en toe te wijzen aan een der in boorlingen en zijn gezin. In een miniatuurgemeenschap- je is het moeilijk geheimen te bewaren. De boer kreeg de lucht van de plannen. Hij be sloot de heren voor te zijn en bracht in zijn huisje een mooi en kostbaar fokstierkalf onder. Toen de woningzoekende aan stalten maakte zijn nieuwe ho me te betrekken, ontdekte men, dat het al „bewoond" was. Wat moesten de gemeentebestuur ders doen? Zij bedachten, dat ook een fokstierkalf huisvesting nodig heeft en dat het later de viezen opbrengt. En zij beslo ten het fokstierkalf een huis vestingsvergunning te verlenen, en voor de gedupeerde dorpe ling naar een ander onderdak te zoeken In de Eerste Kamer vertelde de heer Reyers dit merkwaar dige verhaal als voorbeeld, dat soms raar met woningvorderin gen en woonvergunningen wordt omgesprongen. SLAAT IN, ,s-sSPSSMÏRA STERKE TZZZa-PEPEKMUIVT ct per rol j De grootste en de beste! Subsidieregeling voor bijzonder kleuteronderwijs. B. en W. van Vlissingen stellen aan de raad voor te besluiten tot aankoop van een aantal percelen bouw- en weiland onder de gemeenten Vlissin gen, Koudekerke en Oost- en West- Souburg voor- een bedrag van ruim 29.000. Deze aankoop is nodig in verband met de toekomstige verweze- lijking van het bouwplan Pauwen burg. Voor de verbouwing van de Willem III kazerne waarin een jeugdherberg zal worden gevestigd en thans reeds een groep ouden van dagen gehuis vest is, vragen B. en W. aan de raad een crediet van 55.000. Voor het ge deelte van de kazerne, dat als jeugd herberg wordt ingericht willen B. en W. aan huur en aflossing globaal 2500 per jaar vragen, terwijl aan de jeugdherbergcentrale een bedrag van 600 per jaar aan subsidie zal wor den toegekend. De subsidie van 220 per jaar aan de jeugdherberg „Schel- destroom" komt dan te vervallen. B. en W. hebben aan de raad goed keuring gevraagd om het bestratings materiaal enz., dat aanwezig is in en op een stuk grond, dat werd aange kocht door de N.V. Kon. Mij De Schel de. ook aan deze maatschappij te ver kopen. B. en W. stellen aan de raad voor in principe te besluiten tot de bouw van een openbare kleuterschool in plan °ost- u Het zal een semi-permanent gebouw worden met 3 lokalen, die huisvesting bieden aan 100 leerlingen. Bij de raad is thans ingediend het voorstel van B. en W. tot subsdiëring van het bijzonder kleuteronderwijs. B. en W. willen aan deze scholen een vergoeding geven voor de jaarwedden van 1 hoofd en een onderwijzeres wan neer de school tenminste 41 leerlingen Gepensionneerde militairen ontevreden. De afdelingen Middelburg, Goes en Temeuzen van de Algemene Militaire Pensioenbond hielden in het „Concert gebouw" te Vlissingen een openbare vergadering. De heren van Liere en Wolters van het hoofdbestuur spraken over de noden der gepensionneerde militairen. Ondanks vele prijsstijgin gen hebben deze gepensionneerden slechts eenmaal verhoging gehad. Verscheidene malen is door de rege ring toegezegd, dat er verbetering zou komen, doch hiervan heeft men nog niets bemerkt. De gepensionneerden willen met de hen ten dienste staande middelen trachten hun pensioenen aangepast te krijgen aan de nu be staande levensstandaard. Er werd tenslotte e%n motie aange- nomer waarin de regering met klem wordt verzocht ten spoedigste afdoen de maatregelen te treffen tot verlich-. ting der moeilijke fi£antiële omstan digheden, waarin de gepensionneerde militairen en hun gezinnen thans ver keren Deze motie zal o.a. ter kennis gebracht worden van de ministerraad en de voorzitters der beide Kamers der Staten-Generaal. P.Z.E.M.-PERSONEEL KRIJGT 5 Het dagelijks bestuur v&n de N.V; Provinciale Zeeuwsche Electriciteits- Maatschappij te Middelburg heeft be sloten het P.Z.E.M.-personeel over het eerste kwartaal een uitkering van 5 van loon of salaris per maand uit te keren. De kiezerslijst der gemeente Arne- muiden vermeldt 1496 kiesgerechtigden, hetgeen 24 minder is dan vorig jaar. Militaire oorlogsinvaliden. In de „Prins van Oranje" te Goes werd Zatei'dagmiddag de jaarverga dering gehouden van de Bond van mi litaire oorlogsinvaliden, afd. Zeeland, onder leiding van de heer P. Francke uit Middelburg. Verslagen van de secretaris en pen ningmeester, de heren D. van de Velde te Kloetinge en M. de Dreu uit Goes, werden goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden mevr. Fran ckeVerhulst uit Breskens en de heer D. v. d. Velde uit Kloetinge herkozen. De heer H. Spoep uit Goes die als be stuurslid had bedankt, werd opge volgd door de heer J. Bosselaar vut Vlissingen. De heren P. J. Louwerse uit Mid delburg en A. de Waal uit 's Heer Arendskerke namen zitting in de kas- commissie. A.R. leden uit de partij getreden. Dc A.R. Kiesvereniging van Vrou wenpolder vergaderde onder leiding van de'heer W. Maas. Enkele leden dézer afdeling verklaar den op deze vergadering, dat zij hun lidmaatschap van de partij opzeggen, omdat zy zich niet meer kunnen ver enigen met het A.R. beginselprogram. Ter nadere motivering verwees de woordvoerder van de uittredende le den, naar de uitlating van prof.Ane- ma in de Eerste Kamer, .die de begin- selpolitiek prijs zou willen geven om daarvoor in de plaats 'n gelegenheids- politiek te voeren. De voorzitter wees de uittredende leden er op, dat zij te allen tijde bij het Centraal Comité of Partijleiding bezwaren kunnen indienen. Hierna werd het woord gevoerd door de heer J. de Wolf uit Serooskerke, die wees o.a. op het belang van de komende verkiezingen. Er werden enkele vragen gesteld, die door spreker werden beantwoord. boven de 4 jaren telt. Voor elke 45 leerlingen meer zal het salaris van een leerkracht worden vergoed. Voor personeel, dat de verplichte akten niet bezit zal een lagere vergoeding wor den toegekend. Aan het voorstel is een salarisschaal voor de leerkrachten toegevoegd. Behalve subsidie in deze vorm willen B. en W. ook nog voor de vaste kosten der school een vergoe ding van 4 per jaar per leerling bo ven 4 jaar geven. De totale kosten van deze subsidië ring worden voor 1950 geraamd op 13.000. V/at de kosten van het vuilophalen betreft, willen B. en W. voor bedrijfs- vuil een billijker tarief vaststellen, namelijk voor de eerste emmer v8 per jaar. de tweede 10, dè derde 12 en voor de volgende 15 per jaar Voor seizoenbedrijven zal er een. ta rief per maand of voor een iets lan gere periode komen. Uit het zakenleven. De detailzaak der fa. Focus, die tot nu toe in de Lange Noordstraat was gevestigd, is thans terugge keerd naar de Nieuwe Burg, waar zij ook voor de oorlog was. Zaterdag werd de buitengewoon fraai ingerichte zaak geopend onder grote belangstelling, ook van de zijde van het gemeentebestuur. Dit laatste was vertegenwoordigd door wnd. burgemeester J. W. Ktf- geler, de wethouders L. J. van 't Westende en L. J. Geers en de ge meente-secretaris, de heer J. Ph. Koene. Het woord werd gevoerd door de heren C. J. Mazure. direc teur der firma en de heer Kögeler. Dat hierbij het recente overlijden van de heer R. de Muynck herdacht werd, spreekt wel vanzelf. In de nieuw ingerichte zaak wor den optiek en optische instrumen ten, bandages, foto- en filmappara ten en benodigdheden, medische ar tikelen en staalwaren verkocht, Kadervergadering van de P.v.d.A. afdeling Zeeland. In een goed bezochte kadervergade ring van de P.v.d.A. in „De Prins van Oranje" te Goes, sprak Zaterdagmid dag het Tweede Kamerlid, ir. S. A. Posthumus over de binnen- en buiten landse politiek. Spr. wees er op dat er voor West- Europa slechts tweë dingen mogelijk zijn; gezamenlijk werken of gezamen lijk sterven. Door het Marshall-plan kan West-Europa er economische bo venop komen, terwijl het Atlantisch Pact door herbewapening een waar borg is tegen het agressieve optreden van Rusland. Nauwere samenwerking is echter een eerste vereiste. Hier- vooi zullen wellicht offers moeten worden gebracht. Een neutraliteitspo litiek kan niet meer gevoerd worden Wat Indonesië betreft merkte spr. op, dat dit geën politiek probleem voor Nederland meer is. Economische en geestelijke samenwerking is mogelijk. Als resultaat van hel deelneemen der socialisten aan de regering, noemde spr meer rechtszekerheid en sociale rechtvaardigheid. De belastingpolitiek van prof. Lieftinck heeft dg financie ring van sociale objecten mede moge lijk gemaakt. OOMMISSIE WATERBEHEERSING. EN VERZILTING De onlangs ingestelde Commissie Waterbeheersing en Verzilting in Zee land is met haar werkzaamheden be gonnen. Het Bodemkundig Instituut Groningen heeft de heer Van 't Le ven, die binnenkort landbouwinge nieur wordt, voör het onderzoek bij de commissie gedetacheerd. De heer Van 't Leven heeft inmiddels zijn arbeid in Zeeland aangevangen. Onze 102-jarige. Onder grote belangstelling heeft mevrouw de Wed. j. PauwelsTiele- man te Kloosterzande, de oudste in woonster van Zeeland, op 25 Februari haar 102e verjaardag gevierd. Zij is nog helder van geest, maar moest ook op haai* verjaardag het bed houden. Februari de maand der tweelingen voor Kerkwerve. Februari is voor Kerkwerve de maand der tweelingen. Op 2 Februari 1947 aanschouwde een tweeling er het levenslicht en dit was ook het geval op 6 Februari 1947 en op 14 Februari 1948. Zaterdag 25 Februari is opnieuw een gezin in Kerkwerve met een twee ling verblijd. Katholieke B.L.O.-school. Op initiatief van de Bijzondere Raad der St. Vincentiusvereniging in het Dekenaat Middelburg en in samen werking met het Zeeuws Katholiek Centrum zijn plannen in voorbereiding voor de stichting van een R.K. school voor buitengewoon Lager Onderwijs voor Walcheren en Zuid-Beveland. Een commissie bestaande uit Broeder Arthur te Hulst, mej. v. d. Hauvel te Sas van Gent en de heer C. Buissing te Vlissingen zal deze plannen uitwer ken. Ook W. Zeeuwsch Vlaanderen zal in de plannen worden betrokken. BENOEMING CHK. LYCEUM. Tot lerares Engels aan het Chr. Ly ceum voor Zeeland te Goes—Middei- burg werd benoemd mej. G. A. van Nes te Tilburg. Vlissingen VERGADERING CHR. BESTURENBOND. De Chr. Besturenbond te Vlissingen vergaderde in het Geref. Jeugdge- bouw onder voorzitterschap van de heer J. Marijs. De nieuwe districts bestuurder van het C.N.V., de heer Leusinl:, hield een inleiding over „Rechtsvorming in het bedrijfsleven". Spr. wees er op, dat de Bedrijfsorga nisatie een plant is van Christelijke bodem. De gehele schepping is een organische samenbinding aldus spr., hetgeen wel het sterkst spreekt in het gezinsleven. Het gezin kan zich alleen maar ontplooien in vrijheid, gebonden aan Gods wet. Zo ok op sociaal en maatschappelijk gebied. In de loop der jaren is een rechtsgemeenschap ontstaan, vastgelegd in collectieve contracten. Deze rechtsgemeenschap is thans uitgegroeid tot een bedrijfs- gemeenschap. Spr. wees er op, dat de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie nooit door de overheid kan worden op gelegd, doch door het volk zelf gedra gen moet worden. Op zeer duidelijke wijze besprak de inleider de samen stelling van de Sociaal Economische Raad, Bedryfs- en Productschappen en de vertegenwoordiging daai'in van overheid, werkgevers en werknemers. Tenslotte wees spr. nog op de prin cipiële verschillen, die ook in deze be langrijke zaken bestaan tussen het N. V.V. en de Chr. vakbeweging. Op de ze inleiding volgde nog een drukke bespreking. BINDINGS-AVOND „MERCURIUS" De afd. Vlissingen van de Neder landse Bond van Handels-, Kantoorbe dienden en Handelsreizigers Mer- curius hield Woensdagavond in Con cordia een bindingsavond. •Een amateur-goochelaar vermaakte de aanwezigen met zijn manipulaties. De districtsbestuurder de heer K. F. Pieterse droeg een verhaal van Her man Heyermans en enkele humoris tische anecdoten voor. OVER HET LEVEN DER TROPISCHE VISSEN. In café Kiviet te Vlissingen sprak de Arnhemse kunstschilder P. H. van Gijn voor leden van de aquarium ver eniging „De Purperkop" over het le ven van de tropische vissen in hun na tuurlijke omgeving. Op humoristische wijze lichtte spr. toe, dat de gewone aquariumhouder niet volledig op de hoogte is van de natuurlijke levens omstandigheden van de vissen, die hij houdt. De heer van Gijn besprak daar na de verscheidene voeder- en kweekmethoden. Geïllustreerd met enkele voortreffelijke lichtbeelden vertelde de heer van Gijn waar de vei-schillende vissoorten leven en hoe levensomstandigheden in de tropen voor de vissen zijn. Middelburg Ernstig verkeersongeval te Middelburg. Op de hoek van dc Noordpoort straat en de Herengracht te Middel burg viel een ernstig verkeersonge val voor. Toen een motorrijder, die op de duo een passagier vervoerde, dit gevaarlijke kruispunt passeerde, botste hij tegen een van de Korte Herengracht komende autobus der N.V. Stoomtram Walcheren op. Zo wel de motorrijder als de duopassa gier werden tegen de grond gewor pen en liepen ernstig letsel op. Toe vallig passeerde juist dr. J. C. Si mons, die eerste hulp verleende. De beide personen, W. uit Oost- kapelle, die een gecompliceerde beenfractuur en een hersenschud ding had en B. uit Vrouwenpolder, die een zware hersenschudding op liep, werden in bewusteloze toestand naar het nabij gelegen gasthuis ver voerd. De politie neemt aan, dat verzuim tot het verlenen van voorrang de oorzaak van het ongeval is. AMBACHTSCHOLIEREN LEREN: VEILIGHEID VOOR ALLES Machine's zijn handig, maar gevaar lijk en ieder, die er in zijn werk mee omgaat, moet dan ocjk voortdurend op zijn qui-vive zijn, wil hem geen ern stig letsel overkomen. De vakman van morgen leert de machine's gebruiken op de ambachtsscholen en het is dus begrijpelijk, dat hem daar reeds het belang van de veiligheidsvoorschrif ten en van de geregelde controle op zijn materiaal wordt ingeprent. Nodig is dat zeker, want ook op ambachts scholen komen wel ongelukken voor, waarbij in de meeste gevallen ogen en handen worden gekwetst. Er be staat zelfs een speciale verzekering voor de leerlingen tegen schadelijke gevolgen van ongevallen. In de afgelopen dagen hebben alle leerlingen van de Ambachtsschool te Middel bui-g in een der lokalen een reizende tentoonstelling kunnen be zichtigen, uitgaande van het Veilig heidsmuseum te Amsterdam en de Bond van verenigingen tot het geven van Nijverheidsonderwijs. Het was maar een kleine expositie, doch zij was uitermate nuttig. Er lagen tal van gebruiksvoorwerpen als hamers, tangen, cirkelzagen, moersleutels e.d. uitgestald, die niet op tijd door nieu we vervangen waren, doch ook mate riaal. dat aan alle eisen voldoet. Eén afdeling was gewijd aan de veiligheid van de stroomvoorziening, waarbij men kon zien hoe gevaarlijk onjuiste aansluitingen en onvoldoende geïso leerd materiaal kunnen zijn. Elders trokken speciale werkschoenen met 'n stalen neus, handigë stofmaskers en veiligheidshandschoenen de aandacht. Tenslotte kon men zien hoe men het onveiligste én hoe met het veiligste kan lassen. GESLAAGDE UITVOERING VAN CHR. KWEEKSCHOOL. De leerlingenvereniging „Animo" van de Chr. Kweekschool te Middel burg heeft het" bijzonder talrijke pu bliek, dat naar het Schuttershof was gekomen om daar de jaarlijkse feest avond bjj te wonen, niet teleurgesteld. De toekomstige onderwijzers en on derwijzeressen boden een gevarieerd en aantrekkelijk programma aan, waarvan het toneelstuk in drie bedrij ven „In andermans schoenen" wel het voornaamste was. Voor zo'n feest avond was dit blijspel van D. de Gruy- ter uitermate geschikt. De inhoud van het stuk is heel simpel. Een studente in de rechten zit in moeilijkheden en gaat in een pension als tweede meisje dienen.-Hoewel zij probeert haar ont wikkeling niet te tonen, wekt haar houding toch argwaan bij de zoon des huizes, die na een langdurig verblijf in de tropen, met verlof is. Na allerlei komische ontwikkelingen, waarbij de auteur goed de verscheidene pension gasten typeerde, bekent de jonge stu dente haar daad. Natuurlijk komt er dan een gelukkig einde en zij gaat met de zoon mee terug naar de tropen. Er was veel zorg aan het stuk be steed. Décors en vooral de typeringen van de personen waren uitstekend, zodat de opvoering dan ook een groot succes werd. Er werd echter niet alleen toneel gespeeld op deze avond. Een leerlin- ^enkoor onder leiding van de heer J. rtijn zong een cantate van J. Vier- danck en enkele Animoleden brachten aardige Zuid-Afrikaanse liedjes. Mej. N. Verstrenge speelde viool, op de pia no begeleid door mej. R. v. Westen. Ook speelde deze uitstekende violiste nog een aardig Bretons volksliedje en een gedeelte uit Die kleine Nachtmu- sik van Mozart.waarbij ze zich zelf op een mondorgeltje begeleidde. In het openingswoord had de voor zitter van „Animo", de heer J. Oranje, o.m. welkom geheten de directeur der school, dr. K. Huizenga en de leraren met hun echtgenoten, de lerares en de afgevaardigden van zustervereni gingen. Dr. Huizenga sprak in zijn slotwoord zijn dank uit voor wat de leerlingen hadden gepresteerd. Hij zag in défee geslaagde avond een teken van de vooruitgang. Westkapelle NOODWONINGEN NAAR WIERDEN Op de hoek Smidstraat-Zuidstraat te Westkapelle, waar de nieuwe Ned. Herv. kerk komt, worden thans enke le noodwoningen afgebroken. Inmid dels is voor deze noodwoningen weer een bestemming gevonden. Zij zullen geplaatst worden te Wierden in Overijssel. Geslaagd voor radiotelegrafist tweede klasse de heer J. J. FliDse. leerling van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. Geslaagd voor dipl. motordrijver H. Hendrikse, leerling van de „De Ruyter school" te Vlissingen. DEMONSTRATIE HAWKINS PRESSURE COOKER Dinsdag 28 Februari in het Concertgebouw. 10 uur, 15 uur en 16.30 uur. Gratis toegangsbewijzen kunnen noj tot hedenavond 6 uur aangevraagi worden. Speciaalzaak VAN DER MADEN Kleine Markt 1, Tel. 2605, Vlissingen. MIDDELBURG. Vandaag Gemeentehuis: Raadsw.ga- denng, 2 uur; Electro. Walt Disney's De Drie Caballeros en Robbeneiland, (a. L). 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Pauline in gevaar, (14 jr.), 8 uur. Morgen. Schuttershof: Natuurkundig Ge zelschap. 8 uur; Electro: Remember Pearl Harbor, (18 jr.), 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Vandaag. Alhambra: „Thuiskomst" 7 en 9 uur; Luxor: „De terugkeer van Frank James" 8 uur; café Starter le denvergadering .Het edele ras", 8 u. Morgen. Alhambra: „Na regen komt zon neschijn", 7 en 9 u.; Luxor: „Draecken- wJJck", 8 uur. Kapple veroverde West- Zeeuwsch-VIaanderen. Met een ongekende geestdrift is Kappie Zaterdag in West-Zeeuwsch- Vlaanderen ontvangen. Vijfmaal ach tereen was het ruime Ledeltheater te Oostburg geheel gevuld met de be wonderaars van onze zeeheld en zijn trawanten, waarbij vanzelfsprekend de jeugd overheerste. Maar ook vele minder jeugdige personen genot li volop van de avontur van de Mail, Kappie en Signor Rivaldi. Uit volle borst is er gezongen en vooral het liedje „Wij varen mee" werd op één slag populair. Ook de goochelaar prof. Pirogo had over ge brek aan medewerking niet te klagen en zijn zeer geslaagde experiment |i werden met grote aandacht gevolgd. Toen de Maat na de pauze in de han den viel van negers en slechts op het uiterste nippertje door Kappie en sig nor Rivaldi kon worden gered, bereik te het enthousiasme zijn hoogtepunt. Het succes van deze voorstellingen was mede te danken aan de prima or ganisatie. Woorden van lof moeten wjj richten aan de chauffeurs van de S.B. M. voor de wijze, waarop zij vele hon derden kinderen uit Wcst-Zeeuwsch- Vlaanderen naar en van Oostburg hebben vervoerd. Verbetering van de haven Walsoorden. Aanbesteed werd de verbetering van de haven te Walsoorden. Er werd als volgt ingeschreven: J. A. Leys, Kapelle 257.000; F. Bakker, Rottehdam 317.000; L. v. d. Klippe en J. Lagasse, Vlissingen 265.000; A. Verhagen, Breda 254.440; H. Temmenga, Vught 270.000; \A. v. d. Straaten, Hans- weert 285.000; G. v. Hoek, Delft 267.900; T. A. Swets, Hardinxveld 309.700; N.V. Visser en Smits, Papendrecht 263.000; N.V. Ver- jaat, Puttershoek 316.000; Z. Ned. Asphaltmij., Volgelwaarde 276.000; P. de Waal, Hontenisse 293.000; J. Hogersteger, Wemeldinge 270.000; A. en D. v. d. Werf, Scherpenisse 278.000; M. v. d. Vel den, Bruinisse 288.000; Th. W. Bleylevens, Made 271.650; H. E. v. Deest, Gouda 264.800; J. M. Dekker, Brouwershaven 280.000; Fa. C. Nederveen en Zn., Rotterdam 257.000; van Dongen en- van Ho ven, Dordrecht 279.800; J. Peil, Zuldland 292.000; Guis en Rietveld, Rotterdam 267.000; E. Blok, Rot terdam 256.900; A. J. Bleylevens, Breda 272.800; D. Verstoep, Den Haag 277.600; Fa. Rietveld en Verdoom, Papendrecht 297.800; C. v. d. Klippe, Vlissingen 269.800: J. M. Dekker en Zn., Papendrecht 304.000; v. Splunders Aannemers mij., Ridderkerk 266.300. Zaterdag ontving het gemeentebe stuur van Goes bericht van de Prov. Dienst van de Wederopbouw en Volks huisvesting, dat deze gemeente krach tens de bepalingen van de beschik king een twintigtal goedkope wonin gen mag bouwen. Aan de hedenavond in openbare vergadering bijeenkomende gemeente raad hebben B. en W. verzocht mach tiging te verstrekken om tot aankoop c.a. onteigening van de benodigde gronden over te gaan en voor het bouwrijp maken credieten toe te staan van resp. 5645 en 20.000. Verder wordt voorgesteld deze twin tig woningen van gemeentewege te doen bouwen en hiervoor een crediet van 142.000 toe te staan. Deze woningen komen op een ter rein in de Poel achter de Zuidvliet- straat. Het bureau van Gem, werken heeft voor deze woningen, welke dus buiten het bouwvolume om worden gebouwd, een tweetal typen van 247 m3 inhoud ontworpen. De huizen krij gen beneden één vrij grote en één kleine kamer alsmede een keuken."Bij het ene type is de grote kamer aan de voorzijde en bij het andere aan de achterzijde geprojecteerd, in verband met de ligging ten opzichte van de zon. Op de bovenverdieping komen twee behoorlijke slaapkamers en een kleinere kamer. De jaarlijkse Rijksbij drage voor deze woningen is op 120 per woning berekend. Algemene indruk: kwaliteit matig. Vrijdag werden in een aantal Walcherse dorpen de jaarlijkse, keuringen van niet- stamboekwaardige stieren gehouden van wege de Prov. Commissie ter bevordering van dc Rundveefokkerij en ter uitvoering van het Zeeuws stierenreglement. De al gemene indruk van de aangevoerde die ren was matig: er zijn nog te veel min derwaardige fokstieren. De uitslag van de keuring luidde als volgt: Souburg 4 stieren aangevoerd, 3 goedgekeurd, n.l. Teppema's Frans van C. M. Jasperse, Grietje's Jacob van R. W. Kodde en Jan van J. Barendse te Rit- them. De kwaliteit was vrij goed. Koudekerke: aanvoer 9 stieren, waar van 5 goedgekeurd, t.w. Benno van J. Reynierse. Patijn van Jos Vos. Teppema's Govert van J. Simonse, Cornells van P. Verhage en Frans n van J. A. Wisse. Over het algemeen was hier de kwaliteit vrij matig met enige uitzonderingen. Biggekcrke: aanvoer 2, goedgekeurd: 1 n.l. Nico van de wed. A. Janse. Meliskerke. aanvoer 6, goedgekeurd: 5, t.w. Adema v. d. Parel en Adema II v. d. Parel van W. de Buck, Bernhard van J. Francke, Pieter van A. Louws en Theun van A. de Visser, In het algemen een ruim voldoende collectie met enkele stie ren van behoorlijke bouw en goed type. Aagtekerke: aanvoer 5: goedgekeurd: 1. (Dirk van J. Wisse). De kwaliteit was hier slecht. Westkapelle: aanvoer 1 (af- gek., Domburg en St. Janskerkc: geen aanvoer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2