NIEUWS UIT ZEELAND Zeeuwen moesten nog een nachtje aan boord van de „Pasteur" blijven DE PAARDENFOKKERIJ MAAKTE JAAR VAN DEPRESSIE MEE Thans is er enige opleving De „Jagersfontein" Ir. D. W. Stolp verlaat Zeeland Malversaties te Koewacht Zware straffen voor daders van roofoverval W00 militairen na vlotte reis in Amsterdam aangekomen ZEKERHEID OVER TERUGKEER MARINE NAAR VLISSINGEN? Gewapende botsing op Java. Ook Souburg heeft een goedkoop bouwplan. j^-genda 2 PROVINCIALE ZÈEUWSE COURANT ZATERDAG 25 FEBRUARI 1950 „Het afgelopen jaar was voor de p aardenfokkerij en houderö een jaar van depressie. Thans echter is gelukkig enige opleving merkbaar. Een be. duidend aantal paarden in de laatste verlopen maanden naar Duitsland uitgevoerd. De prijzen beginnen aan te trekken en al mag men nog aller, minst spreken van een winstgevende paardenfokkerij, is er toch vooruit gang te constateren". Aldus sprak de voorzitter van de afdeling Zeeland van de Kon. Ver. ,,Het Nederlandse Trekpaard", bjj de opening van de in het „Schuttershof" te Goes gehouden algemene vergadering die o.m. werd bijgewoond door de voorzitter, jhr. J. v. Vredenburgh, en de secre taris van de Z.L.M., mr J. F. G. Schlingemann. De wederzijdse erkenning van het Belgische en het Nederlandse stam boek, zo meende de voorzitter, stond er goed voor, maar het hoofdbestuur van het Belgische stamboek heeft het voorstel van haar dagelijks bestuur tot nu toe niet aangenomen. Van Gedep. Staten was een schrijven ontvangen, waarin meegedeeld werd, dat aan de Prov. Staten is voorgesteld, de subsi die over 1950 op 2250 te handhaven, doch deze met 1951 met 750 te ver minderen en met 1952 weer met een zelfde bedrag te verminderen, om in 1953 de subsidiëring geheel te beëin digen. Dit voorstel is reeds in de on langs gehouden zitting van de Prov. Staten behandeld. Een definitieve be slissing is nog niet genomen. Gehoopt wordt, dat Gedep. Staten intussen hun voorstel zullen herzien in een voor de afdeling gunstiger zin. Binnen afzien bare tijd zal men hierover een onder- boud met Gedep. Staten hebben. Wordt het voorstel, zoals thans is ge formuleerd, aangenomen, dan bete kent dit, wanneer daartegenover geen andere nieuwe baten zouden toevloei en, voor de zo nuttige premiekeurin gen een gevoelige aftakeling of wel licht zelfs het einde. KEURMEESTERS Reeds een drietal jaren geleden is door het bestuur de wenselijkheid uitgesproken om enige daarvoor voe lende jonge fokkers of a.s. fokkers, als adspirantkeurmeesters de merrie- premiekeuringen naast de vaste jury te laten meemaken. Verleden jaar is men er in geslaagd, iemand te vinden, namelijk de heer R. J. Scheele te Wissekerke. Deze proef is uitstekend geslaagd. Het lag in de bedoeling, hieraan een keine uitbreiding te ge ven, door bijv. ook eens iemand te laten meekeuren uit Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze wijze van handelen is door alle kring vergaderingen goedgekeurd, behalve door de kring Oost Zeeuwsch-Vlaan deren. Mede met de kosteneihtvlya deren. Mede met het oog op de kos ten der Nat. Tentoonstelling werd sin O.-Zw. Vlaanderen aanbevolen 't re servefonds aan te spreken. Na behan deling van de ingekomén stukken bracht de secr.-penningm., de heer A Cappon, het jaarverslag uit. Het aantal leden liep van 2535 terug naar 2473. Uitvoerig werden de verschei dene keuringen besproken. DIEPTEPUNT. De paardenfokkerij bevindt zich nog op een dieptepunt voor wat de afzet betreft. Dank zy de door het dagelijks bestuur van de Kon. Ver. ontwikkelde activiteit zijn er naar verschillende landen wel enigszins contingenten geëxporteerd, maar deze aantallen waren toch weinig bevredigend. Voorts werd o.m. in dit jaarverslag de mechanisatie bespro ken. De samensteller vroeg zich af of vele kleine bedrijven niet veel voordeliger zouden werken als ze hun beschikbare paardentrekkracht ge zamenlijk zouden aanwenden. Het zal voor veel toekomstige boeren noodzakelijk zijn zich weer wat meer met het trekpaard te bemoeien. De exploitatierekening geeft een nade lig saldo van 9864,35. De balans gaf een totaal bedrag van 33.993,18. De begroting 1950 werd goedge keurd tot een totaal bedrag vari 11.650. Als bestuursleden werden herkozen de heren C. v. Hoeve, A. v. Hootegem, I. v. Maldegem, P. A. Stellaert en gekozen de heer A. N. (vervolg van vagina 1) NAAR NEDERLAND. In Augustus 1947, negen jaar. nadat de opdracht tot de bouw was gegeven, begon de sleepboot „Zwarte Zee", na dat het casco zeewaardig was gemaakt, de reis naar Nederland, met de ..Elandsfontein" achter zich aan. EN NU! Twee en een half jaar later is het nu. En wie er thans half Februari is het nu wij dit schrijven een kijk je neemt aan boord van de „Jagers fontein", want deze naam heeft de „Elandsfontein" intussen gekregen, die kan twaalf jaar nadat de bouw begonnen werd zyn ogen nauwelijks geloven. Elfhonderd man ploeteren er om de „Jagersfontein" tijdig zover gereed te maken, dat 28 Februari inderdaad de proeftocht kan worden begonnen. Het schip een waterverplaatsing van 17.800 ton. De lengte bedraagt 147% meter, breedte 19 meter, holte 11% meter. Het is -en dubbelsehroefmotor- schip, dat door twee dieselmotoren van totaal 11.400 P.K. een snelheid kan bereiken van 16% knoop, „De Schelde" zwoegt en legt de laatste hand aan het werk. En eerst daags kiest de „Jagersfontein" zee. Voor de technische proefvaart. Zal dit het einde zijn van de harde roman tiek in de lange wordingsgeschiedenis van dit schip? De lotgevallen van een schip, dat vaart, liggen in de schoot der toe komst verborgen. Maar menige Scheldeman zal de „Jagersfoontein" volgen op haar toch- tehen. En dan terugdenken aan de v.-onderlijke historie, die aan de eer ste uitvaart voorafging. Steendijk. Tot commissaris werd herbenoemd de heer A. F. J. Aer- noudts en als afgevaardigde naar de algemene vergadering van de Kon. Vereniging de heren P. Scheele en A. Wisse met als plaatsvervanger de heer C. de Fester. Als jurylid voor de stamboek-merriekeuringen werd benoemd de heer R. J. Scheele te Wissekerke. Bij de besprekingen van de keurin gen stelde de heer Dekker uit Axel voor om de verplichte hengstenkeu- ringen voor Oost en West Zeeuwsch- Vlaanderen in Axel te centraliseren. Besloten werd een en ander nog eens in de kringen te bespreken en zo no dig later met een voorstel te komen. Besloten werd dat. Zeeland weer zal medewerken aan de Nat. tentoonstel ling 1950 in Den Bosch. Vervolgens deed Jhr. J. van Vre- denburch nog enkele mededelingen over het ontwerp „Nieuwe Paarden- wet". De Vereniging zal hier een af wachtende houding moeten aannemen Zowel de Kon. Ver. als de afd. Zee land hebben zich steeds sterk gekant tegen de wijziging van de P&arden- wet, het geen ook deze middag weer tot uiting kwam. Landbouworganisa ties, die aanvankelijk iets voor de nieuwe wet bleken te gevoelen, zijn hier thans ook van teruggekomen en achten liaar niet meer nodig omdat er geen overvloed aan paarden meer is. Tenslotte werd accoord gegaan met een voorstel om de afdracht van het dèkgeld van het stamboek van 1.— tot 2.50 te verhogen. De consulent der Z.LJM., lr. D W. Stolp, gaat Zeeland verlaten. Met In gang van 1 Mei zal hij benoemd wor. den tot wetenschappelijk onderzoeker op het gebied van de waterhuishou ding in de tuinbouw by de afdeling van de Directie van de Landbouw. Evenals voor de landbouw wil men ook voor de tuinbouw een onderzoek instellen naar het meest gewenste grondwaterniveau. Hiertoe zal een commissie in het leven worden.geroe pen onder leiding van de inspetceur voor tuinbouwkundig onderzoek, ir. G. de Bakker, die wetenschappelijke leiding zal geven. Ir. Stolp zal dan het onderzoek verrichten. De waterbe hoefte van de verscheidene tuinbouw- gewassen zal nagegaan worden. Wan neer men dit weet, zal moeten worden nagegaan wat de optimale grondwa terstand voor deze gewassen is, gedif ferentieerd naar de verschillènde tijd vakken. Dit onderzoek zal allerminst gemakkelijk zijn, daar men op de proefvelden steeds sterk afhankelijk blijft van de regenval, de waterafvoer e.d. Vele vragen zullen bij dit ónder- zoek nog moeten worden opgelost, bijv. hoe aan het optimum van de grondwaterstand kan worden voldaan. Voor alle gebieden zal dit verschillend zijn. In Zuid-Holland, waar men over zoet water beschikt, kan dit gemak kelijk, in tegenstelling bijv. tot Zee land. Een andere vraag, welke beant woord moet worden is, of kunst matige beregening of eventuele be vloeiing technische en economische perspectieven biedt. EEN VERLIES Intussen mag het vertrek van ir. Stolp voor de Zeeuwse landbouw ze ker een verlies genoemd worden. In de drie jaren, die hij hier werkzaam is geweest, heeft hij zich in verschil lende functies zeer verdienstelijk ge-' maakt. Behalve consulent van de ZLM was hij o.m. leraar aan de Rijksland- bouwwinterschoól, lid van het dage lijks bestuur van de commissie wa- terbevloeiing en bezitting, lid van dc commissie van beheer van "t bedrijf s- laboratórium voor grondonderzoek te Goes, emigratiecommissaris van het Alg. Landbouwemigratïécomitè. se cretaris van de DVG en van de com missie van drinkwatervoorziening, als mede oud-bestuurslid van dé land bouwkundige kring., Ook de redactie van het Zeeuws Landbouwblad en de verzorging van de winterprogram- ma's van de afdelingen van de ZLM heeft veel van zijn tijd gevraagd. De Arrondissementsrechtbank te Middelburg veroordeelde Vrijdagmor gen de daders van de geruchtmakende roofoverval op een hofstede ln de Hol- laerepolder nabij Oud-Vossemeer tot zware straffen. De 38-jarige. exploi tant J. A. F. en de 21-jarige yscoven- ter T. H„ beide uit Rotterdam, die de woning gewapend binnendrongen, werden resp. veroordeeld tot gevan- gevangenisstraffen van 3 jaar en van 2 jaar met aftrek. De 47-jarige groen tehandelaar M. J. V. uit Rotterdam kreeg wegens uitlokking en mede plichtigheid een gevangenisstraf van 5 jaar met aftrek Tribunaalüd uit Axel niet strafbaar geacht. Vrijdag heeft de Arrondissements-recht- .bank te Middelburg uitspraak gedaan in de zaak tegen de landbouwer G. W. uit Axel, destijds lid var. het Terneuzense Tribunaal. De tenlastelegging het aan nemen van een belofte hem gedaan door de zakenman Van der P. om een gelds bedrag te overhandigen, wanneer hij in strijd met zijn plicht als Tribunaallid ten gunste van deze Van der P. Invloed zou uitoefenen werd bewezen verklaard. Verdachte kon echter niet strafbaar ge acht worden, reden waarom hij ontslagen werd van rechtsvervolging. Ditzelfde was het geval met de com- missionnair L. Q, uit Terneuzen, die be middelingsdiensten had verricht. Belangstelling voor Kappie. De belangstelling voor de Kappie:voor- stellingen van de P.Z.Ct. is in West- Zeeuwsch-Vlaanderen overweldigend.Meer dan 4000 kaarten voor deze voorstellingen werden uitgereikt. Vandaag Zaterdag komen 2250 bezoeksters en bezoekers naar het Ledel-theater te Oostburg, waar de eerste serie voorstellingen gege ven wordt- Wij mogen wel even consta teren. dat West-Zeeuwsch-Vlaanderen verhoudingsgewijs aan de top staat wat betreft het aantal uitgereikte kaar ten I Weer gemoedelijke toespraak van minister Schokking. (Van onze speciale verslaggever) De tanden nog even op elkaar jongens! Dat waren de woorden, die minister Schokking sprak tot de militairen die Vrijdagmiddag met de „Pasteur" in Amsterdam aankwamen. Eigenlijk waren deze woorden gericht tot slechts een deel van de jongens, want on danks het feit, dat dit prachtige schip - het grootste dat tot dusver de sluizen van IJmuiden passeerde eerst om twee uur aan de kade van de Mij. Nederland gemeerd lag, kon toch nog een goede 2000 man de helft van het totaal gedebarkeerd worden en, zoals de minister het uit drukte, voor de deur thuis gebracht worden. Maar er bleven ook bijna 2000 jongens aan boord tot Zaterdagmorgen en voor hen was het natuurlijk inderdaad nog even de tanden op elkaar. Het Is wel sneuin het vaderland terug maar nog niet van boord en naar huis toe. Gemeente-ontvanger voor rechtbank te Middelburg. Naar wij vernemen zal de 39-jarige ge meente-ontvanger E. J. M. V. uit Koe wacht op. 3 Maart voor de Rechtbank te Middelburg te rechtstaan. Hem wordt het volgende ten laste gelegd: In 1947 zou hij betaalstaten voor kwar- tiergeld, zakgeld, enz., verband houden de met evacuatie-steunverlening, hebben vervalst door in de kolom „handte kening geëvacueerde of vluchteling (of gemachtigde)" een handtekening te plaat sen, luidende resp. H. M. Borgers en J. G. Pijpeling, als zouden deze de in de kolom vermelde geldsbedragen hebben ontvangen èp ten bewijze daarvan hebben getekend. Qe z.g. door Borgers getekende staat vermeldde een totaal bedrag uit te betalen zakgeld van f 13.50. de tweede stait een -totaal bedrag van f 19.50, wel zeer geringe bedragen dus. Dit geld zou hij zich hebben toegeëigend. In hétzelfde jaar zou hij zich geldbe dragen van f 220 en van f 329. bestemd om als zakgeld te worden uitgekeerd aan in het Anthonius Gesticht verblijvende personen, hebbett toegeëigend. GEKNOEI MET ÈFFECTEN. Wij vernemen voorts, dat op 3 Maart te Middelburg terecht zal staan de 28-ja- rigë administrateur fi. P. 'A„ vroeger te' Sas van Gent; thans te Amsterdam. De ze wordt: ervan beschuldigd zich in 1947 een groot aantal effecten, toebehorende aan anderen, welke hij of althans P. Augusteijn's Bank te Axel in verband met de bepalingen van het Besluit Effec- tenregistratle in 'open bewaring had ont vangen. wederrechtelijk te hebben toe geëigend. Voorts zou hij zich in Februari 1948 een bedrag van f 3950.toebehorende aan het Comité Vierde Eeuwfeest Sas van Gent, hebben toegeëigend. Hij had dit geld ontvangen van de fa. D. Hudig Co., makelaars in assurantiën te Rotter dam, teneinde aan genoemd comité uit te keren. Gemeenteraad yan Oudelande tegen samenvoeging. De gemeenteraad van Oudelande heeft zich Vrijdag uitgesproken tégen de samenvoeging van deze gemeente met de gemeenten Hoedekenskerke en Baarland. B. en W. noemden de sa menvoeging van gemeenten een mo degril. Besloten werd niet in te gaan op de details van de grenswijzigings plannen, maar die plannen in hun ge heel af te wijzen. ZOMEREXCURSIE VAN DE Z.L.M. Het secretariaat van de Z.L.M. zal nagaan of er belangstelling bestaat voor een zomerexcursie, waarbij o.m. een tocht naar Denemarken zal wor den overwogen. FIETSENDIEF VEROORDEELD. De werkman J. H. W. C. uit Vlissingen werd wegens diefstal van een fiets te Groede door de Arrondissements-recht- bank te Middelburg veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Waarschijnlijk in groter omvang dan vóór de oorlog. Bouw van nieuwe P.Z.E.M.- De belangstelling voor de aankomst van de „Pasteur" was bijzonder groot, niet alleen van de zijde der autoritei ten, die in groten getale aanwezig wa ren, maar ook van de zijde van het publiek. In IJmuiden stonden al mensen bij de sluizen, over de kanaal dijk fietsten velen met het schip mee naar Amsterdam en daar stond achter het Centraal Station een grote menig te om voor een feestelijk welkom te zorgen. Op de Javakade was de Kon. Over de gewapende botsing bij Bekani (Java) wordt nog het volgen de gemeld: Volgens het communiqué van de mi litaire gouverneur werd, nadat het convooi de hindernissen bij de con trolepost van Bekasi gepasseerd was, een chot gelost, uit een der wagens. Dit vuur werd beantwoord door een wachtdoende soldaat, waarna ook door de T.N.I.-post bij het station van Bekasi op het convooi werd gescho ten. Het vuren hield nog vijf minuten aan. De verliezen aan Nederlandse zij de bedroegen een dode, drie zwaar gewonden en twee lichtgewonden. Westerling zou te Singapore vertoeven. In gewoonlijk betrouwbare kringen te Djakarta is gisteravond verklaard, aldus Reuter, dat kapitein Westerling Woensdag j.l. per vliegtuig uit Indo nesië naar Singapore is vertrokken. Zijn vrouw, die met de kinderen Don derdagavond uit Indonesië vertrok, heeft aan Charles Stuart van de Nieuw Zeelandse radio meegedeeld, dat hoge Nederlandse officieren hem hielpen ontsnappen. Stuart zegt dat de familie Westerling zich acht dagen te Djakar ta heeft schuil gehouden. Mevrouw Westerling was zijn gast onder de naam „mevrouw Péters" en hij ver nam haar ware naam pas bij haar ver trek. Militaire Kapel opgesteld en toen de „Pasteur" in het zicht kwam sehalde de Marseillaise over het IJ. In weinig meer dan een kwartier hadden de sleepboten de Oceaanreus voor de kade gebracht en direct daar na volgde de officiële begroeting. Kapitein R. J. E. M. van Zinnig Bergman las een boodschap van H. M. de Koningin voor en daarna sprak mi nister Schokking, die o.a. vergezeld was van. minister Spitzen en van de Franse ambassadeur in ons land, de heer J. P. Garnier, de jongens toe. Hij deed dat zoals men dat langzamerhand van hem kent: eenvoudig en zonder omhaal van woorden, rechtstreeks van hart tot hart. De minister vertolkte de dankbaar heid van de regering, herdacht de ge vallen kameraden en wees de man nen op het geheel andere léven, dat hen nu wacht. Er moet weer gewerkt worden in de gewone maatschappij én dat eist aanpassings-vermogen. Daar bij moeten jullie weten, aldus de mi nister, dat de man in overall evenzeer gewaardeerd wordt als de man achter het bureau. We moeten nu industriali seren en daarvoor hebben we flinke kerels nodig. De minister wees de jongens verder op de moeilijkheden, welke hen on getwijfeld ook wachten. De aanpas sing aan het gezinsleven, aan het werk en aan het meisje. Misschien ook aan een correspondentievriendin? Kijk dan nog eens even goed uit voor je toehapt, aldus waarschuwde de mi nister, en denk er ook om dat er niet alleen pin-up girls en zoals jullie dat noemt „moordgrieten" zijn, maar ook lieve en degelijke meisjes. De minister zei tot dekjongens, die nog een nacht aan boord moesten blij ven, en daartoe behoorden ook de Zeeuwen, dat een andere regeling niet mogelijk was. Er is gedaan wat ge daan kon worden maar er zijn ten slotte grenzen aan elke organisatie. Het officiële gedeelte werd besloten met 'n korte begroeting van de mili tairen door kolonel C. F. Pahud de Mortanges namens Prins Bernhard. UITSTEKENDE REIS Aan boord hebben we een ogenblik kunnen spreken met de commande rend officier van dé troepen, kolonel J. T. H. van Weeren en met de Franse tweede gezagvoerder van de „Pas teur", Marcel Brouazin. Beiden toon den zich zeer voldaan over het ver loop van de reis en over het gedrag van de mannen. Een prachtige reis was het onder bijna ideale weersom standigheden en de stemming aan boord was puik. Hoe is het ook anders mogelijk met zo'n prachtig schip dat je in 17 dagen van Djakarta naar Amsterdam brengt! De „Pasteur" is niet voor niets een van de snelste schepen ter wereld. Alleen de beide Engelse „Queens" winnen het vah deze Fransman. Voor de jongens, die nog aan boord moesten blijven was het de laatste avond zo gezellig mogelijk gemaakt. Een galgenmaal, dat klonk als een klok, een goed. glaasje wijn trou wens gedurende de gehele reis kre gen de jongens op dit Franse schip een halve liter wijn per dag en daarna een gezellig cabaret-program ma. Dat hielp de laatste avond bekor ten en daarna maar bijtijds naar kooi om Zaterdag vroeg te kunnen opstaan voor de debarkatie. Tussen de bedrijven door hebben we ook met- Zeeuwse jongens gespro ken. Je vond ze in alle afdelingen en by alle onderdelen. Eerlijk gezegd hadden ze allen een beetje de sm. in! maar dat nam niemand hun kwalijk en ze namen de onvrij willige verlenging van het verblijf aan boord tenslotte zoals je dat van Zeeuwse kerels kunt verwachten: Zonder al te veei gemopper. nog even de tanden op elkaar! VOL GOEDE MOED. Een soldaat uit Westkapelle bleek vol goede moed om in zijn oude vak van bouwkudig opzichter weer aan de slag te gaan. En zo was het eigenlijk met alle anderen. Namen noemen? Laten wij dat niet doen. Er waren im mers meer dan 150 Zeeuwen op de „Pasteur", maar oi' ze nu uit Kèpelle kwamen of uit Souburg, uit Hoofd plaat of uit Brouwershaven of uit Oost Zeeuwsch Vlaanderen, ze waren alle maal blij, dat die 30 of 34 maanden ér- op zaten. Opvallend was hoe belangstellend ze waren naar de toestanden in Zee land. Er kwamen steeds weer vragen als: hoe staat het met de boulevard, is de tram al vervangen door de bus, vragen over sportkwesties enz. Veel ervaringen zijn ze rijker ge worden maar vol goede moed staan ze nu voor een nieuw begin, de bakker uit Hoofdplaat en de fruitkweker van Kapelle, de timmerman uit Souburg en de kantoorbediende uit Hulst; ze gaan weer aan de slag. Maar natuur lijk niet dan na eerst eens flink te hebben genoten van de zes weken verlof, die ze na deze zware tropenja ren heus wel verdiend hebben! centrale. Zoals bekend heeft de N.V. P.Z.E.M. het voornemen om in de komende ja ren de Electrischè. Centrale te Vlis singen té .vernieuwen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling om dit te doen op het tegenwoordige terrein der Centrale, maar bij nadere bestu dering achtte de directie het beter de nieuwe Centrale op een ander terrein te bouwen in verband met het inne men enz. van koelwater. De directie van de P.Z.E.M. wilde daarom deze nieuwe centrale bouwen op het opge spoten terrein ten Noorden van de Prins Hendrikweg. De Marine heeft echter .ook belangstelling voor hetzelf de terrein. By nadere, bestudering van de techni sche mogelijkheden bleekdè PZEM er geen bezwaren in tezien, dater op voorlopig nog niet opgespoten terrein zou worden gebouwd. De nog beschikbare grond ten Noorden van het opgespoten terrein, gelegen tus sen de spoorweg en het Kanaal bie den aan de PZEM voldoende ruimte voor centrale met bygebouwen en een kolenopslagplaats. B. en W. van Vlissingen stellen daarom aan de Raad voor dit terrein ter grootte van ongeveer 7 ha. aan de P.Z.E.M. af te staan tegen een nader te bepalen koopsom. Voorts stellen B. en W. voojr te be sluiten een deel der terreinen ten Noorden van de Prins Hendrikweg, waarvan de juiste groottte nader zal worden bepaald, te zijner tyd aan de Staat te verkopen ten behoeve- van de Stichting van Marine-etablissemen ten. B. en W. wijzen er op, dat de ge meente, indien niet alle tekenen be driegen, thans zékerheid kan verkrij gen over de terugkeer van de Marine opleiding naar Vlissingen, naar 'alle waarschijniykheid in een omvang, welke die van vóór de oorlog zal over treffen. De burgemeester van Souburg, de heer A. H. S. Stemerding, heeft thans officieel bekendgemaakt, dat- ook zijn gemeente een plan heeft tot de bouw van eenvoudige en billijke woningen buiten het woningvolume om. Nog vóór dat het bericht over de Bussumse en Kruiningsé plannen verscheen werden daarover reeds be sprekingen gehouden en een aanne mer werd bereid gevonden billijk te bouwen. Na geruime tijd van voorbereiding is het plan. thans gereed. Het voldoet volkomen aan de bouwverordening en iedere woning heeft haar eigen aan sluiting op riolering, enz. Verwacht mag worden, dat via de Centrale Woningdienst ook andere Waleherse plattelandsgemeenten vol gens dit ontwerp zullen bouwen. De burgemeester deélde dit mede in zijn Nieuwjaarsrede, welke hij Vrij dagmiddag in de raadszitting uit sprak. Hij verklaarde, dat de groei van Souburg een hoogtepunt bereikte toen het inwonerstal de 6000 passeer- Wat de zweminrichting betreft, kon de burgemeester meedelen, dat juist dezer dagen het verenigingsbestuur bij B. en W. een plan heeft ingediend, dat waarschijnlijk in de eerstvolgende raadsvergadering aan do orde komt. AFSCHEID A. J. ARENDSE De burgemeester herdacht het over lijden van het raadslid de heer J. Goedbloed en dankte tenslotte ieder, die aan het belang van de gemeente meewerkte. Zyn rede werd beant woord door het oudste raadslid, de heer L. Ch. Janssen. In de raadszitting, waarop wij nog nader terugkomen, werd afscheid ge nomen van liet lid de heer J. A. Arendse, die per 1 Maart ontslag heeft gevraagd wegens vertrek naar de N.O. Polder. De burgemeester sprak hem toe en zeide, dat het schei dende lid sedert 3 September 1935 met onderbreking van enige jaren zijn beste krachten aan de gemeente heeft gegeven. In zyn dankwoord zeide de heer Arendse te menen, dat hy zoveel lof niet heeft verdiend. In plaats van dhr. Arendse (A.R.) werd tot nieuw raads lid benoemd de heer VV. Huson, wiens geloofsbrief in orde werd bevonden. Middelburg WAARBORGING VAN DE PROV. KASGELDEN De Veréniging voor Christelijk B.L. O. op Walcheren is kort geleden over gegaan tot de bouw van een nieuwe school te Middelburg. Tot voorlopige dekking der stichtingskosten wenst zij een kasgeldlening aan te gaan met de Provincie Zeeland groot 175.000 voor de duur van 12 maanden tegen het. door de regering vastgestelde ren tégamma (134% per jaar),.' Tot het verstrekken van deze Kas geldlening is een voorstel gedaan aan Ged. Staten. De provincie zal slechts bereid zyn deze kasgeldlening te verstrekken mits een of meer der aan de gemeen schappelijke regeling deelnemende gemeenten zich garant stellen vooi' de betaling van rente en aflossing. Het bestuur der vereniging heeft zich tot B. en W. gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat de gemeente Middelburg zich garant stelt. Het college is daartoe gaarr s bereid en stelt de raad voor tot deze garantie te willen besluiten. Vlissingen FEESTAVOND VOLKS ONDERWIJS. Het succes, dat de Vlissingse To neelgroep van de Nederlandse Ondei - wyzersvereniging tijdens de feest avond van de Vereniging Volksonder wijs behaalde, was volkomen verdiend. Er werd evenals bij de voorstelling in Middelburg vlot gespeeld en daardoor kreeg het blijspel van Jan Niemeyer een goede vertolking. De heer A. van Schyndel dankte hen voor hun medewerking. De heer J. van Driel, bestuurslid van de Rotterdamse afdeling voor de Vereniging van Volksonderwys, sprak een kort propagandistisch woor'd. Kv gaven zich hierna 38 leden on. voorzitter, de heer I. J. Lute in r!<\~klc mede. dat het percentage Icevlinffën van de openbare scholen in Vlissingen 42 van het totaal aantal leerlingen bedraagt. Het landelijk* percentage bedraagt 27 ZONDAGSDIENST DOKTOREN Voor spoedgevallen is te Middelburg te bereiken de heer W. Feikema, arts. Dam 16, tel. 2993; te Vlissingen: de heer G. J. M. de Greef, arts te Vlis singen, Koudekerkseweg West 13, tel. 2121; te Koudekerke, Westkapelle en Zoutelande: dr. M. Huygens, De Wie zei, Westkapelle. tel. K 1188, 316; te Veere, Serooskerke en Oostkapelle: de heer M. A, v. d. Sluijs, arts te Veere. APOTHEKEN. Middelburg: Apotheek v. d. Harst Korte Delft 12, tel. 2789; Vlissingen Apotheek van Ockenburg, Walstraat, tel. 2010. VLISSINGEN. Vandaag. AlhambraThuiskomst7 en 9 uur; Concordia: Feestavond „Da: men is denken". 8 uur; Luxor: „De terugkeer van Frank James", 7 en 9 uur. Morgen. Alhambra: zelfde als vandaag, 3. 7 en 9 uur; Luxor: als vandaag. 3, 7 en 9 uur. Nagekomen advertentiën. Wii onderhandelen over Uw brief. Vind bedrag nogai hoog. S.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2