N NIEUWS UIT ZEELAND Q Tegen PU gen! ZAL NEDERLAND GELD LENEN AAN INDONESIË WEK DE GAL IN UW LEVER OP GEMEENTERAAD VAN BAARLAND GEKANT TEGEN OPHEFFING Het dorp zou onthoofd worden WALCHEREN L.J.G. HOUDT KADERDAGEN TE K0RTGENE 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 24 FEBRUARI H Rentebetaling en aflossing zullen verzekerd moeten zijn „Ongetwijfeld zal Nederland bereid zjjn Indonesië te helpen. Men moet van Indonesische zijde zich echter realiseren dat dergelijke hulp hier te lande begrepen en aanvaard moet worden. Men zal overtuigd willen worden van de noodzaak van de hulp cn indien deze van financiële aard is verze kerd willen z\jn van de richtige betaling van rente en aflossing. De verstrekking van een lening aan Indonesië is overige:/ een aangelegen heid, die de Nederlandse regering niet zonder meer zou kunnen doen. Zij moet door het parlement worden goed gekeurd", aldus verklaarde minister L. Götzen in een interview met Aneta. „Wij voelen van onze kant natuur lijk de grote aanvangsmoeilijkheden, waarin de R.I.S. verkeert. Voor Ne derland is het echter van grote bete kenis dat de toekomstige ontwikke ling van de Verenigde Staten van In donesië zich in goede banen begeeft. Ik wil in dit verband wijzen op de on zekerheid voor het Westerse bedrijfs leven, welke ontstaat door allerlei ge beurtenissen en daden, waarvan de dagbladen gewag maken, zoals de ontmanteling van suikerfabrieken in het Djocjase het vragen van vrijwil lige bijdragen in de Oosthoek van Java ;'het dubbele en drievoudige be sturen die volgens de berichten in verschillende streken bestaan de toenemende smokkelhandel enz. Der gelijke factored geven althans voor het ogenblik de indruk, dat orde en rust nog niet overal zo volledig zijn hersteld als voor een ongestoorde eco nomische ontwikkeling nodig is". ..De kwestie van het verstrekken van financiële hulp is dan ook een aange legenheid, die rustig van weerskanten bekeken moet worden, zodat men alle zijden van het vraagstuk kan over zien". Minister Götzen verklaarde voorts, dat er nog geen officieel verzoek van de regering der V.S.I. inzake een le ning is ontvangen. Advertentie U tuit 's morgens „kiplekker" uit bed springen, fclke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, bet bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Uit de overeenkomsten van de R.T. C. blijkt al, dat de R.I.S. ten aanzien van betalingen aan Nederland be paalde verplichtingen op zich heeft genomen. De exportopbrengsten zijn echter nog niet van die aard, dat het daardoor mogelijk is de betalings balans sluitend te maken, hetzij door rechtstreekse goederenhandel, hetzij door driehoeksverkeer. Een overbrug- gingsrégeling zou hier op haar plaats kunnen zijn. Op of ten tijde der aan staande ministerconferentie, zal deze kwestie vermoedelijk ook wel ter sprake worden gebracht. Wanneer en in welk tempo de beslissing zal val- len, is nu nog niet te zeggen. Minister Götzen bevestigde, dab het in de bedoeling ligt de ministerconfe rentie op 20 Maart te doen aanvan gen, doch hijzelf zal, tezamen met minister .van den Brink en de plv. se cretaris-generaal van financiën, mr. van den Dries, waarschijnlijk enige dagen vroeger vertrekken voor het voeren van bepaalde besprekingen, in de eerste plaats met de Hoge Com missaris. n MTTEhRVIS" PÖEDER5'CACHETS -TABLETTEN Beschadigje knslvaarde/ naar Ternejzen. Enkele dagen geleden had de kust vaarder „Delta" van de redery Da vids uit Delfzjjl een aanvaring met een Engelse kolenboot op de Theems. Het schip zonk vrij spoedig. Men heeft thans kans gezien, het vaartuig te lichten cn het naar de Londense haven te slepen, waar de grote gaten, door de aanvaring ontstaan, voorlo pig gedicht werden. Het schip wordt thans naar Nederland gesleept en zal op een scheepswerf te Terneuzen de finitief worden hersteld. Het wordt vandaag in Nederland verwacht. Ontscheping Zeeuwen aan boord van de „Pasteur". De uit Zeeland afkomstige militai ren aan boord van de „Pasteur" zul len morgen in de loop van de dag ge- debarkeerd worden. „Koningin Juliana" had machinepech. Doordat een storing in de machine kamer ontstond, moest één reis van de „Koningin Juliana" tussen Vlissin- gen en Breskens komen te vervallen. De storing kon spoedig worden opge heven. De gemeenteraad van Baarland heeft Woensdagavond vergaderd onder leiding van de loco-burgemeester de heer C. J. Mol voor het uitbrengen van advies aan de Gedep. Staten over de wflziging van de gemeentelijke inde ling in het Zuidelijke deel van Zuid-Beveland. Vier jaar geëist tegen „internationale oplichter". Dc officier van justitie bü de Am sterdamse Rechtbank heeft tegen de internationale oplichter Wreszynskl, vier jaar gevangenisstraf geëist met aftrek van één jaar voorarrest. Dat geschiedde tegen het eind van de vijfde zitting van het proces. De oorzaak van de lange duur was het verhoren van ongeveer veertig getui gen. De „internationale oplichter", zoals één der kroongetuigen Wreszynskl noemde, was reeds in 1940 eveneens voor oplichting in Amsterdam ver oordeeld. Toen zijn straf uitgezeten was, waren de Duitsers de macht hebbers in ons land en daardoor moesten deze beslissen over zijn uit wijzing. Hij kwam in contact met 'n hoge Duitse politieambtenaar en later raakte hg als slachtoffer der Duitse Jodenvervolging in gevangen schap te Westerbork. Hieruit wist hij echter te ontsnappen en hij dook in Amsterdam onder. Na de bevrijding beweerde hij in staat te zijn van „zwart" geld, „wit" geld te maken bij de geldzui- vering. Hij accepteerde bedragen van tientallen duizenden guldens, maar „wit" geld werd niet geproduceerd. Verdachte weet dit aan het feit, dat hg in 1946 te Brussel was gearres teerd. Hij had voor het „zwarte" geld ponden gekocht en deze bleken vals. In Brussel werd hij tot gevan genisstraf veroordeeld en na de straf te hebben uitgezeten, werd hij aan Nederland uitgeleverd. De officier van justitie zei in zijn requisitoir: „Er zijn allerlei duidelijke aanwijzingen dat verdachte humbug maakte en zwendel pleegde; volslagen fantasie en volslagen bedrog". Verdachte is slim en geslepen, een man, die de wereld kent en weet wat er te koop is. Deze man was dan ook nimmer te goeder trouw. IEUWS m een O T E D O P Voor een militaire rechtbank te Ro me is een proces begonnen tegen ex-maar- schalk Grazlani, Prins Bernhard is Donderdagmorgen om 7 uur met ziin eigen Dakota van Cu racao naar Mexico vertrokken De Sowjet-schrijver liga Ehrenburg is een visum voor verblijf in Frankrijk geweigerd. Toen de bemanning van het Franse ontdekkingsschip „Commandant Charcot" direct na aankomst in het Zuidpoolgebied op het ijs ging voetballen, speelden pinguins het partijtje mee. Door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is medegedeeld dat in de loop van de volgende week een missie naar Zuid-Oost-Azi8 zal zenden, om voor bereidingen te treffen voor het verlenen van technische bijstand aan gebieden in dit gedeelte van de wereld.. Unaniem waren de leden van de Baarlandse gemeenteraad tegen het plan van Gedeputeerde Staten om tot herziening van de gemeentegrenzen in het Zuidelijke deel van Zuid-Beve land te komen door ondermeer het grootste deel van de gemeehte Hoede- kenskerke en van Baarland saam te voegen met Oudelande. Opgemerkt werd dat Baarland wordt onthoofd en Hoedekenskerke gehalveerd. Zonder hoofdelijke st'emhiïhg v?èrd daarom op voorstel van de loco-bur gemeester, de heer C. J. Mol besloten een afwijzend advies aan G.S. te zen den. In dat advies wordt allereerst bezwaar gemaakt tegen de wijze, waarop de plannen bekend werden. DE MOTIEVEN Wat de motieven betreft, die G.S. aanvoeren voor de samenvoeging van een aantal gemeenten, wordt opge merkt, dat de bewering als zouden kleine gemeenten tezamen de proble- stuurskracht hebben, niet bewezen is. Gewezen wordt op de gemeen schappelijke regelingen, waardoor kleine gemeenten tesamen de proble men oplossen. Directeur Fokker in verzet tegen zijn ontslag. Op 22 Januari 1949 werd de be stuurder van de Fokkerfabriek, de heer J. E. van Tyen, door het be heersinstituut ontheven van zijn functie in de leiding van het bedrijf, omdat hij naar 't oordeel van het in stituut „technisch-onbekwaam" was en omdat het moeilijk was met hem te onderhandelen. De heer Van Tyen is hiertegen in verzet gekomen, waardoor de zaak Donderdag werd behandeld door de raad van rechtsherstel. Mr. Lubbers, die de heer Van Tyen vertegenwoordigde, beschuldigde het beheersinstituut er van „in ambte lijke overmoed te hebben gehandeld toen het volgens wens van de rege ring de heer Van Tyen ontsloeg." Deze had sinds 1935 de leiding van het hele bedrijf in handen en zich als een zeer bekwaam man doen kennen. Na de oorlog kwam hij in botsing met departementale groe pen, die, volgens mr. Lubbers, de beslissing over de toekomst der eigen vliegtuig-industrie vertraagden. „Het voorstel om tot een fusie te komen met drie Nederlandse vlieg tuigindustrieën liep op niets uit, de regering wilde te veel invloed, het geen in een particulier bedrijf, naar de mening van requestrant, onwen selijk is." Mr. Lubbers vroeg de raad van rechtsherstel de beslissing van het beheersinstituut inzake het ontslag van de heer Van Tyen te willen ver nietigen. Namens het beheersinstituut trad op mr. E. Van Haersma Buraa, die naar voren bracht, dat de heer Van Tyen vóór zijn ontslag een brief had geschreven, waarin hg zelf om zfln ontslag vroeg en voorstelde te wor den benoemd tot gedelegeerd com missaris. De heer Van Tyen bleek de tech nische bekwaamheid te missen voor een goede leiding van de fabriek. De twee vliegtuigtypes, die door de Fokker werden ontwikkeld, de S 11 en de F 25. voldeden niet. Optredende voor de aandeelhouders sprak mr. A. P. M. Hoogenbergh. Het §aat niet aan, dat de aandeelhouders e dupe worden van de dwingelandij van het beheersinstitut, zei hij. Strenge critiek oefende hij uit op het beleid van de Fokker-directie en op het beleid van de regering. „Men heeft te hoog willen grijpen en het resultaat is grote verliezen." Financieel voordeel is bij een samen voeging van gemeenten niet te beha len, hetgeen de Grenswijzigingscom missie Zeeland enkele jaren geleden reeds constateerde. Ook de kleine gemeenten hebben blijk gegeven met haar tijd te kun nen meegaan. GEVOLGEN moet voor funeste worden. Doordat" men raadsleden uit ver schillende delen van de nieuwe ge meente krijgt zal de samenwerking niet gemakkelijk zijn. Elk der oor spronkelijke delen zal voor zich zelf willen opkomen. Pas na verloop van een generatie zal vergroeiing geconstateerd worden. In die tussentijd zal er minder ge presteerd worden, dan de oorspron kelijke gemeente had kunnen doen. Een motief voor de samenvoeging is, dat ter provinciale griffie minder begrotingen en minder rekeningen na gekeken behoeveu te worden, maar zo vraagt het gemeentebestuur van Baarland, is de gemeenschap er voor de administratie of is de administra tie er voor dc gemeenschap. De conclusie luidt daarom: Met alleen het materiële belang van de provinciale administratie ten gun ste van een eventuele samenvoeging wenst deze gemeente voor de volle 100% haai' zelfstandigheid te behou den en wijst er nadrukkelijk op dat wat historisch is gegroeid, niet in één slag kan worden weggevaagd. ELLEWOUTSDIJK B. en W. van Ellewoutsdijk hebben aan de raad een prae-advies doen toe komen waar in de plannen van Ge deputeerde Staten zeer ingrijpend worden genoemd. Men zou daarom mogen verwachten aldus B. en W. dat Ged. Staten gegronde motieven voor dit plan aanvoeren. Dit is echter niet gebeurd. Genoemd wordt wel het streven naar grotere en daardoor krachtiger gemeenschappen. Dit is evenwel een vaag motief, zo zegt het prae-advies omdat het altijd moei lijk zal zijn aan te tonen, dat gemeen ten boven 1000 inwoners meer be stuurskracht aan de dag leggen dan die beneden 1000 zielen. Dit motief kan zeker niet gelden voor de samen voeging van Ellewoutsdijk en Driewe gen, aangezien bij samenvoeging van deze gemeenten nog maar een klein zielenaantal wordt verkregen. Voor wat de bestuurskracht van Ellewouts dijk betreft wordt verwezen naar het geen tot stand is gebracht na de gro te verwoesting. In het prae-advies wordt voorts gewezen op het eigen karakter van Ellewoutsdijk en op de. gemeenschappelijke regelingen van de Bevelandse gemeenten. Dr. R. W. van Diffelen Nederland. Flats en plantsoenen te Terneuzen. In zijn zitting van Donderdagavond besloot de gemeenteraad van Terneu zen aan de woningbouw-vereniging „Werkmansbelang" uit de gemeente kas een voorschot te verstrekken van 436.000 voor de bouw van vijf woon- flats. Voort# besloot de raad na een vrij langdurige besloten vergadering tot de aankoop van ongeveer 40.000 m2 grond voor de aanleg van plant soenen volgens het uitbreidingsplan der gemeente. ONDERSCHEIDING. Door de minister van Oorlog is aan J. Slabbekoorn te Bath het Ereteken voor Orde en Vrede toegekend wegens dienst in Indonesië. De onderscheiding werd hem door de burgemeester overhandigd. RINGAVOND CHR. MEISJESVERENIGINGEN. Woensdagavond werd in de Prins van Oranje te Goes een drukbezochte ringvergadering gehouden van de Ring Goes e.o. van de C.J.V.F. onder leiding van de presidente, mevr. Jeb- binkPaap uit Kapelle. Na een bijbelinleiding van de pre sidente over Mattb. 8 18—22, bracht de penningmeésteresse, mej. J. de Vrieze uit Kloetinge de jaarverslagen uit. Het was een goed ringjaar en de rekening gaf een batig saldo te zien. Vervolgens ws er samenzang onder leiding van mej. W. A. ten Kate uit Utrecht, secretaresse van de C.J.V.F. Na de pauze voerde de afd. 's Heer- Abtskerke het toneelstukje „Het pop penspel" op, opnieuw gevolgd door samenzang o.l.v. mej. ten Kate. Hier na sloot mevr. Jebbink deze geslaagde ringavond. in Te Amsterdam is uit- Indonesië aangekomen dr. R. W. van Diffelen, tót voor kort gedelegeerde van de Ho ge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië en in die fupetie ge plaatst by de dee'staat Pasoendan in West-Java. De heer van Diffelen is oud-Middelburger. Bij zijn aankomst verklaarde hij, dat hij in het afgelopen jaar enige malen steekproeven nam om na te gaan of er wapens werden gesmokkeld naar Westerling. Er is daarvan niets gebleken. Ook werd Westerling door geen enkele officiële instantie ge steund. Wel is driemaal overwogen Westerling uit het land te zetten. Een opheffing van de deelstaat Pasoendan achtte de heer van Diffelen niet in strijd met de Nederlandse belangen. Op het ogenblik behoort de heer van Diffelen tot het ambtenarencorps van de V.S.I. Uitbrekfng zaadteelt in Zeeland. LEZLYG VAN DE HEER M. MÜRRE TE MIDDELBURG Donderdagmiddag werd in het Schuttershof te Middelburg de jaar vergadering gehouden van de Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting op Wal cheren. De voorzitter, de heer Jac. Wisse, deelde mede, dat het jaarverslag in boekvorm aan de leden zal worden gezonden. De vereniging heeft niet slecht „geboerd": vorig jaar begon zij met 40 leden, thans telt zij er 157. De door haar belegde praatavonden le verden een ledenwinst van 73 perso- sonen op. De penningmeester kon de boeken afsluiten met een batig saldo van 482.85. Een belangrijk deel van de bijeen komst was gewijd aan de fjjnzaden- teelt, waarover de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst-assistent de heer M. Murre een lezing hield. Hij wees erop, dat de teelt van tuinbouwzaden in ons land is opgeschoven van het Noorden naar het Zuidwesten. In 1949 wérd in Nederland op 12.000 ha. zaad geteeld, waarvan in Zeeland 2700 ha. (in 1946 1800 ha.). Deze provincie, vroeger op de tiende plaats, is daar door op de tweede plaats gekomen! In Groningen werkt een contraet- zaadtelersvereniging. die zich echter niet met de afzet belast. Spreker zei- de zich weieens te hebben afgevraagd of ook in Zeeland een dergelijke ver eniging geen reden van bestaan heeft. Uitvoerig behandelde de heer Murre de contractzaadteelt. Pas in 1947 wer den op initiatief van de landelijke „Zaadteeltcommissie" de oude voor waarden in overeenstemming met de handelaren aanmerkelijk gewijzigd. De niet-bonafide handel wordt daardoor bestreden. Momenteel wordt opnieuw aan een wijziging gewerkt. Vele zaadtelers weten van het be staan der algemene voorwaarden niets af; waardoor zjj afhankelijk zijn van Prinsesjes werkten in de trein Sommen maken in de sneeuw. De Koningin en de Prinsesjes zijn thans met vacantie in Sankt Anton, maar het schoolwerk gaat door voor de prinsesjes. Dat constateerde de A N.P.-verslaggever, die meldt: Toen de Koningin door de vers ge vallen sneeuw verder liep in de rich ting van de skilift, zijn wij een kijkje gaan nemen bij de prinsesjes, die in een coupé van de koninklijke trein op haar huiswerk „buffelen". Het eerste, dat' Beatrix tegen ons zei, toen we binnenstapten, was: ..Denk erom, we moeten verder wer ken hoor" en ze boog zich metterdaad dieper over haar boeken en dreunde de elfde les van haar Franse leer boekje op. Het is een ideale oplossing geweest de trein mee te nemen, waarin zoveel werkcoupé's zgn ingericht. De leer boeken liggen er links en rechts. We hebben één zo'n boek even opgepakt en er een ogenblik in gekeken. In het rekenboek van prinses Beatrix vonden we: 2/5 van mijn knikkers is 30 knikkers. Hoeveel knikkers heb ik? Maar dat zijn sommen, waarvoor prinses Beatrix haar hand niet meer omdraait. In haar hoofd zal het wel gonzen, als ze naar de oneindige sneeuwvlakten daar buiten kijkt: „Hoeveel vlokken zijn er nodig om een vierkante meter van de Galzig met een laag sneeuw van drie deci meter te bedekken?" maar dat staat er niet. Beatrix zit te zwoe gen op de puzzle hoeveel men moet betalen voor een kilogram thee, gemengd van twee soorten, waarvan de ene soort 3 per kilogram kost en de andere soort 2 per 45 kg. We hebben Beatrix even aangekeken en hebben zo het vermoeden, dat ze wel hetzelfde heeft gedacht als wij: waar te wereld kan men 45 kg. thee krij gen voor twee gulden? En met zulke problemen moet je je bezig houden, wanneer je 1200 kilo meter van Nederland verwijderd zit in die heerlijke omgeving die een do rado is voor ieder, die op ski's kan staan. Maar er wordt niet van de regel af geweken. Elke dag van half negen tot half elf is het voor de prinsesjes studeren geblazen. Elke week stuurt mevrouw Pennink het werk van de meisjes op naar de school van'Kees Boeke. Prinses Beatrix leert sneller dan Irene, zegt mevrouw Pennink en de kleine Margriet gebruikt haar vingers nog bij het rekenen. En zo studeren de prinsesjes geza menlijk in de koninklijke trein, die voor het stationnetje in Sankt Anton staat, elke ochtend twee uur lang. Trix is met een opstel bezig over haar belevenissen hier in Sankt An ton. Dat kost haar geen moeite, want vorige week maakte ze er nog een van56 velletjes. Een brief aan haar vader geldt ook als opstel en de brief, waarmee prinses Beatrix thans bezig is. bedreigt het record van de 56 velletjes ernstig. de mate van betrouwbaarheid van de handelaar. De bonafide handel juicht het overigens zeer toe, dat via Wage- ningen wordt geteeld d.w.z., dat het zaad aldaar in het proefstation wordt gecontroleerd. Het. is niet waar, zoals wel eens beweerd wordt, dat de zaad teler daardoor niet aan zijn trekken komt. Evenmin is het juist, dat de analyse van Wageningen zou tegenval len. Dc heer Murre vestigde er nog de aandacht op, dat, wanneer men een contract met een handelaar heeft lo pen, men niet zonder diens voorkennis de ploeg in het land mag zetten, wan neer het daarop geteelde gewas dreigt te mislukken. Spreker ging ver volgens nog in op de koolzaadteelt. Ee.i' en ander verduidelijkte hij met foto's en kaarten. Na afloop werd een aantal vragen gesteld. Westkapelle „HET GROENE KRUIS". Onder voorzitterschap van dokter Huygens hield „Het Groene Kruis" te Westkapelle een algemene vergade ring. De voorzitter sprak er zijn vol doening over lilt, dat deze nu in het nieuwe wijkgebouw gehouden kon wórden. Uit het financieel verslag van de penningmeester bleek, dat de ont vangsten van het „Het Groene Kruis" en die van de t.b.c.-bestrgding. samen .f 13.152.71 bedroegen en de totale uitgaven 9145.50. De aftredende be stuursleden K. v. Roog'ên Az. en P. Minderhoud Kz.. werden herkozen. Uit liet jaarverslag van de secretaris bleek, dat de wijkverpleegster in to taal 4337 ziekenbezoeken had afge legd. Domburg GEITENFOKVERENIGING. De Geitenfokvereniging te Dom burg hield haar jaarvergadering in café „De Rode Leeuw". Het ledental was teruggelopen van 16 op 12, met een gezamenlijk aantal geiten van 25. *Us bestuursleden werden de heren A. TrieUer Dz. en J. Pattenier herkozen. De lieren Adr. Provoost' Pz. en J. Lourénsé," werden als bestuursleden gekozen. Tot lid van de kascommissie werdde heer P. Provoost Jz. benoemd. Besloten werd ook voor 1950 de contri butie op 2 te stellen. Scbeepvaartberïcnten Vlissingen aangekomen: 22 Febr. sleep boot Richard van Antwerpen: Progres van Amsterdam: Elisabeth van Rotterdam; 23 Febr. Jo van Hansweert. Vlissingen vertrokken: 22 Febr. Progres naar Brugge: Elisabeth naar Le Havre; 23 Febr. Jo naar Londen. Gepasseerd naar Antwerpen: 22 Febr. Netty van Lissabon; 23 Febr. Lemsterkerk van Rotterdam: Jaarstroom van Amster dam; Beta van Rotterdam; Setas van Lon den. Gepasseerd van Antwerpen: 22 Febr. Zi eemeeuw naar zee; Meike naar Rotter dam; Bloemfontein naar Amsterdam; Irene naar Londen. Ceres naar zee van Hansweert. 23 Febr. Regeja naar Amster dam. Algemene vergadering Groene Kruis. Als datum van de algemene verga dering van de Prov. vereniging Het Groene Kruis is voorlopig gekozen Zaterdag 10 Juni 1950. Zg zal gehou den worden te Tholen. Aan de beurt van aftreding en ter stond herkiesbaar zijn de hoofdbe stuursleden: jhr. R. Röell, dr. J. Nieu- wenhuijse en A. de Lange. Tractor vloog in brand. In Waterlandkerkje is dank zij snel ingrijpen een ernstige brand voorko men. Toen de tractormachinist, de heer C. de Nood, zijn tractor startte om met dorsen te beginnen, vloog deze plotselinge brand. Snel reed hij de tractor naar buiten, zodat de schuur buiten gevaar was. Enkele ar beiders probeerden het vuur in de tractor met water te blussen, maar dat mislukte. Een van de dorsers, de heer P. de Kramer, slaagde er echter in, met een schuimblusapparaat, de vlam men te doven. De tractor bleek niet noemenswaard beschadigd. Mechanisatie gemeente-reiniging te Goes. In verband met de mechanisatie van de gemeentereiniging te Goes, hebben B. en W. aan de raad een crediet ge vraagd van 52.500.— voor aanschaf fing van een foltrommelwagen en de daarbijbehorende emmers. Elk gezin zal zo'n emmer in bruikleen ontvan gen. In verband daarmee zal een recht op het ophalen van huisvuil worden geheven. Voor de eerste emmer wordt 1.50 per jaar en voor de tweede en derde emmer elk 2.50 per jaar ge heven. Voorts wordt nog een recht naar de huurwaarde geheven, dat loopt van 1.50 per jaar bij een huurwaarde van 156 tot 208 tot 9 per jaar bij een huurwaarde boven 601 per jaar. Voorts hebben B. en W. aan de raad voorgesteld niet 40 montagewo ningen te bouwen zoals aanvankelijk het plan was, maar vijftig. ARBEIDSVOORWAARDEN IN DE TUINBOUW. In de Staatscourant van heden is opgenomen de eerste wijziging van de regeling der lonen en arbeids voorwaarden voor de tuinbouw in Zeeland. Door deze wijziging vallen thans boomkwekers onder deze re geling. SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN. De gemeenteraden van 's Heer Arends- kerke en Heinkenszand zullen Maandag a.s. resp. 2.30 uur en 7 uur in openbare vergadering de plannen voor de nieuwe gemeentelijke indeling in de Zak van Zuid-Beveland bespreken. De raad van Borssele komt hiertoe Dinsdagmiddag 2 uur bijeen. Tc Breda slaagde voor het, examen costumière mej. M. Boone te Arnemuiden. legenda MIDDELBURG. Vandaag Schuttershof: Uitvoering Chr. Kweekschoolver. Animo, 8 uur; Mer- curius: Vereniging van huiseigenaren: huurverhogingen, 8 uur; Schouwburg: Hengelaarsver. Middelburg, lezing over de Willem Barendsz, 8 uur; Elec tro: Walt Disney's „De drie Caballe- ros" en „Seal Island", (a.l.)). 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Pauline in gevaar" (14 jr.). 8 uur. Morgen Bioscopen: zie vandaag; St. Pieterstr. 15: Ledenvergadering Cen traal Genootschap, 4 uur. Zondag Eelclro: 3.30. 7 en 9.15 uur; Schouwburg: 2,30 en 8 uur. De taak van de Landbouw- jongeren. De Landbouw Jongeren Gemeenschap organiseerde Donderdag en vandaag haar provinciale kaderdagen te Kortgene. wel ke speciaal gewijd zijn aan de bestude ring van de vraagstukken ter activering van het organisatieleven. Op de eerste dag sprak de voorzitter van de afd. N.-Beveland. de heer K. Bu- walda een openingswoord, waarin hij een beschouwing gaf over het afgelopen jaar en vaststelde dat het nodig is dat de L. J. G. tot meer activiteit komt. De eerste inleider, de heer J de Lan ge, secretaris van de Tuinbouwcommis- sie, der Z.L.M. gaf in zijn causerie over „Zelfstandig Jongerenwerk" hiertoe ver schillende wegen aan. Hij wees hierbij op het grote belang dat de agrarische be drijfstak straks in de toenemende strijd met industrie of massa, als één man pal staat voor zijn rechten. Er zal in de toekomst gebrek zijn aan jonge krachten, die niet alleen in staat zijn de ouderen te vervangen, doch ook het tekort aan te vullen. De Jongeren-or ganisatie zal deze krachten moeten op brengen. Daarom ls bét zaak dat de Jon geren zich op deze taak voorbereiden. Dit kan op velerlei wyzen, o.a. door het or ganiseren van een cursus voor in het openbaar spreken, door het om beurt door elk lid in de afdeling doen behande len van een door het Secretariaat op te geven onderwerp, het opstellen van vraag punten voor de afdelingen enz. Van pri mair belang is het ook, dat de verenigin gen in plattelandsgemeenten in één grote dorpsgemeenschap worden ondergebracht om gezamenlijk naar buiten op te tre den. Dan kan men iets goeds en groots brengen. In verband met de emigratie is ook het organiseren van cursussen in vreemde ta len gewenst. Al is men nooit van plan te emigreren, dan kómt voor de alge mene ontwikkeling, kennis van vreemde talen zeer goed van pas. Belangrijk is eveneens de uitwisseling van jonge boe ren met andere provincies of andere landen. Verder wees spr. op het Volks- hogeschoolwerk en het nut van het bestu deren van soc. econ. vraagstukken. Ook achtte hij het gewenst, dat zonder de zelfstandigheid aan te tasten de mogelijk heid tot samenwerking met gelijkwaardi ge of ouderenorganisaties benut wordt. Meerdere belangstelling voor landbouw kundige vraagstukken is eveneens van belang. ACTIVITEIT. Na een gedachtenwissellng, hield de heer M. C. J. Kosten, streekvoorzitter van Tholen en St. Philipsland vervolgens een inleiding waarin hij eveneens de jongeren tot meerdere activiteit aanmoedigde. D. leden moeten actief meeleven in het werk van de organisatie. Voorts gaf deze sprc ker verschillende richtlijnen aan waar aan het bestuur z.i. moet voldoen. He: hoofddoel moet zijn de jongeren op te lelden voor het organisatieleven. In de middagbijeenkomst hield verder mevr. Huisman—Griep een beschouwing over boekbesprekingen. Zij zette hierbij uiteen hoe een boek besproken dient te worden, waarna z$ een zeer interessan' bespreking gaf van ..Het verjaagde water'' van Den Doolaard. De eerste dag werd besloten met een gezellige avond, waar een programma be Staande uit muziek van- de L.J.G.-o: kesten. toneel, zang en declamatie werd uitgevoerd. Het huwelijk van WILLEBOORD DE WITTE en RIGTSJE TANNETJE DE RIJCKE, wordt Zaterdag 25 Febr. a.s. te Westkapelle voltrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2