Nieuws uit Zeeland I PLOOIROKJE VOOR DE SCHOOL KLANKEN uit DE AETHER Kappie en de wonderlijke schelp Lekker en vol van smaak, zacht-smeltend op de tong. LETTY'S moeilijke KEUZE 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 23 FEBRUARI WALCHEREN Middelburg BLINDE TELEFONISTE. De Provinciale Griffie te Middelburg zal spoedig de eerste in Nederland zijn. w een blinde telefoniste werkzaam is. Als zodanig is, zoals wij reeds gemeld hebben, benoemd mej. N. Osté, een Vlissings meisje. Eenige tijd geleden wendde het Provin ciale Bestuur zich tot het Gewestelijk Arbeidsbureau met de mededeling, dat er op de Griffie plaats was voor een telefo niste. Het G.A.B. legde een lijstje over van blinde werkzoekenden, waaruit mej. Osté werd gekozen. Vóórdat zij haar arbeid kan beginnen moet de telefooninstallatie op de Griffie gedeeltelijk worden omgebouwd. Hierme de is reeds een begin gemaakt, maar het wachten is nog op enige onderdelen. Uiteraard krijgt mej. Osté eerst nog een kleine opleiding. Vlissingen GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd: handbescher mer; grijze want; zakmes; ring met 2 sleu tels; duimstok; wit met blauw gebreid wantje; baret; huissleutel. Inlichtingen zijn aan het Politiebureau te bekomen betreffende de adressen van hen, die de navolgende voorwerpen heb ben gevonden en aan huis in bewaring hebben genomen: doos met kleurtjes; da mes handschoen; groene gebreide dames handschoen; dasspeld; grijze herenhoed; 1 paar blauwe wanten; bruine herenhoed; bruine dameshandschoen; l paar glacé he renhandschoenen; 1 paar bruine heren handschoenen; horlogeketting; portemon- naie met inhoud; bruin lederen heren hand-schoen; jongens petje; kinder klompje; slot van autoportier. Arnemuiden VERGADERING ARJOS Onder leiding van de heer K. J. Ste- ketee vergaderde Arjos „Idenburg" te Arnemuiden. Ds. Deenik te Oostkapel- le hield een inleiding over de „Anti- Revolutionnairen en de sociale kwes tie". Na deze heldere uiteenzetting volgde een geanimeerde bespreking. De voorzitter dankte daarna ds. Dee nik voor zijn werk, dat hij namens het provinciaal verband der Arjos heeft verricht De heer A. Dekker gaf een politiek maandoverzicht. Serooskerke EINDLES CURSUS C.J.B.T.O Van de cursus in „Landbouwwerk tuigen en motoren", die in de afgelo pen winter was georganiseerd door de afdeling Serooskerke van de C.J.B.T.O. werd de eindles gehouden. De cursus werd gegeven door de heer Linden- berg. assistent bij de Rijkslandbouw- voorlichtingdienst te Kruiningen. Door de Rijkslandbouwconsulent werden aan alle deelnemers de heren P. Jpzi- asse Lzn., W. Louwerse, W. Huijssoon, J. Langebeeke, P. Louws, P. Christi- aanse, J. Maljaars, W. Ton, J. d. Her der en J. de Visser Hzn., allen te Se rooskerke (W); J. Francke, Jac. Lou werse Jzn., W. Goedbloed, C. Goed- bloed en A. de Nooijer te Gapinge en S. Vreke te St. Laurens diploma's uit gereikt. Verder werd deze avond gevuld met vertoning van lantaarnplaatjes. Even eens voerden nog het woord burge meester Dregmans en namens de C.B. T.B. de heer P. J. Abrahamse. Zoutelande „IN DIENST DER KERK". De Hervormde Mannenverenlging „In dienst der kerk" te Zoutelande hield haar derde jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. Kruit, opende deze met gebed, waarna de secretaris 'n overzicht gaf van hetgeen er in het afgelopen jaar ge beurd is. De ere-voorzitter. ds. J. F. Wa nner, besprak hierna 1 Cor. 6 12. Na de pauze werden diverse vragen gesteld en gaf de penningmeester zijn financieel overzicht. Ds. Wagener sloot de avond met dankgebed. ZUID-BEVELAND Wolfaartsdijk GEMEENTEAVOND Te Wolfaartsdijk werd in de kleu terschool een Ned. Herv. gemeente avond gehouden, waar ds H. Ponsteen sprak over de nieuwe kerkorde en enkele andere vragen op kerkelijk gebied werden behandeld. Er was voor deze avond goede belangstelling. Kapeile JAARVERGADERING C.J.M.V. „OBADJA". Vrijdag- en Zaterdagavond hield de C.J.M.V. „Obadja" te Kapeile haar 59ste jaai-vergadering in haar gebouw. De voorzitter, de heer P. Vermaire, opende de beide bijeenkomsten en sprak over de taak van de C.J.M.V. Uit het jaarverslag bleek, dat het le dental gelijk gebleven is. Er werden .voordrachten gehouden en er was een 'improvisatie-wedstrijd. Na de pauze werd een toneelstuk in vier bedrijven opgevoerd ..Levenswen ding". Op zeer verdienstelijke wijze werd dit stuk gespeeld. Ds. Jebbink hield de dagsluiting. Kattendijke VERGADERING AANDEEL HOUDERS „HET HAVENTJE" In de zaal van de heer Spruit te Kattendijke vergaderden de aandeel houders van de weegbrug „Het Ha ventje". Het afgelopen jaar werden totaal 9.294.433 kg. goederen ge wogen. waaronder 5.713.260 kg. sui kerbieten. Het financieel verslag meldde een batig saldo van 247.70. Als bestuursleden werden herkozen de heren G. v. d. Vliet en C. Nagel- kerke. Als voorzitter werd gekozen de heer W. P. Lepoeter. Het weegloon werd weer bepaald op hetzelfde be drag als vorig jaar. Tot weger werd benoemd de heer A. v. Waarde. Het bestuur deelde mee. dat naar een re serveweger zal worden uitgezien. Borssele OEFENING KWEEKT KUNST De muziekvereniging „Oefening kweekt Kunst" te Borssele gaf een uitvoering voor haar donateurs. De leiding berustte bij de heer r. H. de Punder. Behalve een zevental muziek nummers stond op het programma een samenspraak, een voordracht en een toneelspel in drie bedrijven geti teld: „Het verleden keert weer". Vooral met dit laatste had men veel succes. Goes JAARVERGADERING „SLA RAAK" De Lawntennisclub „Goese Sla Raak" kwam in hotel „Centraal" in jaarver gadering bfleen. Aanwezig waren 17 leden. Na het jaarverslag volgde de rekening van de penningmeesteresse. Er bleek een batig saldo van 253.21 te zjjn. Na een uitvoerige discussie werd besloten dit jaar weer deel te nemen aan de competitie van de Kon. Ned. Lawntennisbond. Na stemming werd het bestuur als volgt samengesteld A. J. Henderikx, voorz., A. L. Kampman, secretaris; mevr. B. MerisonDingemanse, pen ningmeesteresse J. Merison en W. Gabriëlse, commissarissen. In de wed- strgdcommissie werden gekozen de heren J. Schaap, J. de Wilde en H. Kampman. Evenals vorig jaar gaf zich weer een aantal leden op voor de training door de trainer van de K.N. L.T.B., de heer van Vliet. Ten behoe ve van de juniorleden werd besloten een ondersteuning uit de kas te ver strekken. Dit jaar zullen weer onder linge wedstrijden worden georgani seerd. De baan verkeert in slechte toe stand. De Stichting Sportbelangen zal daarom worden gevraagd hierin voor de aanvang van het seizoen, verbete ring te brengen. Door het gemis aan gravelbanen kunnen in Goes nooit provinciale kampioenschappen of tournooien worden gehouden. FILM OVER ZONNEGLOREN In de Chr. Kleuterschool te Goes werd Dinsdagavond een film vertoond over de tuberculose-bestrijding. Ds. C. Metselaar opende deze avond, waarna de consultatiebureauarts van Goes, dokter J. M. van Daal een inleidend woord sprak. Spr. wees er op, dat het aantal patiënten dat. geruime tijd invalide is tengevolge van deze chro nische infectieziekte, toch nog ontstel lend groot is. Dank zij een uitgebreide staf van medische deskundigen en ver pleegsters wordt te midden van de Soesterbossen een 350 tal patiënten behandeld. Van het leven en werken in het gro te sanatorium „Zonnegloren" bij ve len uit Zeeland niet onbekend werd op het doek een duidelijk beeld gege ven. De film werd door de talrijke aanwezigen met aandacht gevolgd. Voor ideale reiniging van elk kunstgebit, ook plasti Tast de natuurlijke kleur van kunstgebit niet aan! PRODENTA AMERSFOORT KW/H.J Wemeldinge FEESTAVOND CJMV In het jeugdgebouw te Wemeldinge vergaderde de plaatselijke afdeling van de CJMV onder voorzitterschap van de heer J. Poelman. De secretaris deelde mee, dat 1 Januari de Chr. Jongensclub zich verenigd had met de CJMV, echter met dien verstande, dat de leiding apart blijft. Aan het einde van het aantrekkelijke en vlot uitgevoerde programma werd de me dewerkers en medewerksters dank gebracht. Ds. Oost sloot deze geslaag de avond. 's Heer Abtskerke UITVOERING KORFBALCLUB „DE POEL". De korfbalclub „De Poel" te 's-Heer Abtskerke hield haar jaarlijkse uit voering. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mee, dat de club in de derde afdeling kampioen was gewor den. De juniorenafdeling voerde op vlotte wijze de klucht „De jas"op, en de senioren het blijspel „Het hoedje van Marinus". In beide stukjes demon streerden de korfballers niet alleen op het sportveld tot goede prestaties te komen. Het talrijke publiek amuseer de zich dan ook kostelijk. 's Heerenhoek SCHIETWEDSTRIJD Uitslag van de schietwedstrijd op de liggende wip bij de heer W. Westdorp te 's-Heerenhoek. De hoofd vogel werd geschoten door C. Bek, Soranus, Heinkenszand, die ook de eerste klep schoot. De tweede klep schoot de heer P. Rijk van St. Sebas- tiaan uit Heinkenszand. De eerste zij- vogel schoot de heer P. Driedijk van St. Sebastiaan uit Heinkenszand, de tweede zij vogel H. Paree van Concordia te 's Heerenhoek. De eerste kal schoot de heer L. de Jonge van Concordia te 's-Heerenhoek, de tweede H. de Jonge, Zeelandia te Ovezande, de derde J. de Jonge. Vrije schutters te 's-Heerenhoek en de vierde J. van Zunderen van Concordia te 's-Heeren hoek. De meeste vogels schoot de heer L. de Haes van de Batavieren te Goes. FEUILLETON door MARY BURCHELL 42 „Neen, Letty. Ik geloof, hoe dan ook, dat Edenfield zonder jou erg onvolle dig zou zijn", verklaarde hij ernstig. „Jij vormt een heel voornaam deel van het plan". „Ik begrijp je niet!" riep ze half wanhopig protesterend. „Je spreekt, alsof.alsof met mij trouwen maar een bijkomstige omstandigheid is. Als of ik maar een soort werktuig ben". Nu lachte hij zachtjes. „Nee, lieve kind. Met jou trouwen zou helemaal gedh bijkomstigheid zijn", verzekerde hij. Toen vatte hij haar even bij de kin, tilde haar ge zicht omhoog en keek haar vast aan. „Je zegt, dat je liever dan iets ter wereld op Edenfield wilt blijven. Goed, Letty. Dat kun jeop zekere voorwaarden. Die voorwaarden stel ik niet omdat ik er plezier in heb. het uiterste van je te vergen. Ik deel je alleen de condities mee, waarop noem het. als je wilt. een overeen komst ik Edenfield voor je kan kopen. Nu staat het aan jou, te be slissen, of liever dan wat ook anders op Edenfield wilt blijven of dat je het liefst hoe zal ik 't zeggen je on afhankelijkheid wilt bewaren". Opnieuw bleef Letty zwijgen. Ze begreep nu volkomen wat hij bedoel den met te weten wat je wilt. Natuurlijk stelde ze, theoretisch ge sproken. haar onafhankelijkheid op zeer hoge prijs. Nooit in haar leven had ze er over gedacht, te zullen trouwen om een andere reden dan uit liefde tot een man, die voor haar de enige ter wereld was. En om het maar ronduit te zeggen: nooit had ze aan iemand anders in die zin gedacht dan aan Alec. Evenwel. Alec was niet voor haar bestemd. Niets was de laatste dagen duidelijker gebleken dan dit pijnlijke feit. Alec was niet voor haar en dus ja wat? Kwam het er heus veel op aan met wie ze trouwde en zelfs óf ze trouwde? Bijna onmiddellijk verwierp Letty zulk een wanhoops-opvatting. Na tuurlijk kwam het er op aan.Alleen wie, behalve Alec, kon zo iets ver- lokkends aanbieden als wat Rufus Ar- ling haar nu aanbood? ..Maar je kunt toch nietzo maar voor een huis gaan trouwen", mom pelde Letty half voor zich heen. „Zelfs niet voor Edenfield". „Er zijn vrouwen voor minder ge trouwd", constateerde Rufus Arling wat droogjes. „Ja, dat weet ik. Maar. Letty hield op. Ze had willen zeggen: „maar geen vrouwen zoals ik", plotseling -echter vroeg ze zich af. of dit wel waar was. Geen enkele van die ge makkelijke kleine gemeenplaatsen scheen hier meer van pas. Men had gevraagd, onzekerheid en „balling schap" te ruilen voor een leven, dat ze lief had en op hoge prijs stelde. Maar als ze die verleidelijke ruil aanging, moest ze Rufus Arling tot echtgenoot nemen. Was dat zo onmo gelijk? „Ik had nooit aan jou als echtge noot gedacht weet je", riep ze, een maal zover met haar gedachten, uit. „O. neen? Welnu, ik weet niet zeker of ik ooit aan mijzelf in die rol ge dacht heb" zei hij glimlachend. „Waaromwaarom dan nu?" De vraag drong zich verwarrend, onweer staanbaar aan haar op. „Daareven zei je. dat het om allerlei redenen was. Maar ik moet er wat van weten. Heus, ik moet! Het is alsof ik met 'n vreem de zou dienen te trouwen". „Maar ik bèn geen vreemde". „Dat is zo. Misschien was het ge makkelijker als je 't wèl was", zei Letty, met een soort nieuwe oprecht heid. Hij lachte even, alsof hij deze logica waardeerde. „Wehui dan, Letty, ofschoon ik van nature een zwerver ben.... ja ze had vergeten, dat jiij uiteraard niet altijd bij haar zou zijn! „heb ik er" de laatste tijd dikwijls over gedacht, dat ik een eigen thuis moet hebben, om er na een reis terug te keren. En een thuis behoeft geen prachtig ingericht landgoed met een staf van bedienden te zijn", voegde hij er bedachtzaam aan toe. „Edenfield bevalt me beter dan enig ander huis, dat ik ooit ge kend hebik begrijp, dat je er zo op gesteld bent. Er is maar- één wan klank hier op het ogenblik", ging hij kalmpjes voort „en dat is je stiefmoe der. Ik zal heel blij zijn, als ik het goed van haar kan kopen en we weten dat, wanneer ik van mijn reizen te rugkom, ik de rust, de schoonheid en de gezonde atmosfeer van Edenfield zal vindenen jou, die op mij wacht". (Wordt vervolgd). 24 Februari HOOG WATER LAAG WATER U.+NAP U.J-NAP u.- NAP u.—NAP Vlissingen 6.15 1.53 18.47 1.45 12.27 1.78 Terneuzen 6.40 1.75 19.10 1.68 0.23 1.79 12.56 1.99 Hansweert 7.05 1.90 19.38 1.85 103 1.93 13.33 2.13 Zierikzee 7.27 1.17 19.57 1.19 0.57 1.33 13.23 1.58 De meeste meisjes hebben graag een plooirokje. Geen wonder, ze staan altijd vief en ze zijn zo lekker wijd! Hier heeft U een patroontje ervan voor de leeftijd van 7 jaar. Wilt U het van gebruikte stof maken, dan kunt U zo nodig meerdere naden in de plooien verwerken. We sluiten de zijnaden, in de linker werken we een spltje af voor drukknoop- of trekslui- ting, en zomen de onderkant. Dan leg den we X op. vallend de plooien in; de afstand ertussen is van boven 4, van onderen 5 cm., de plooidiepte van MiDOLNVÓOR M .ACHTER boven 7 en van onderen 6 cm. De bovenrand naaien we tussen een band die dubbelgevouwen 3 a 4 cm. breed is en 72 cm. lang (4 cm. overslag). In deze band maken we van voren en van achteren, plm. 8 cm. vanaf het midden, twee knoopsgaten. Draagt Zus een blouse in de rok, dan zetten we hierop in de taille, die aan de binnenkant met een opgestikte reep stof versterkt wordt, de knopen, waaraan het rokje bevestigd wordt. Heeft ze een truitje boven de rok. dan zorgen een paar galgen, van knoopjes voorzien en op de rug gekruist, er voor, dat de rok op zijn plaats blijft. Maakt U het rokje van geruite stof, neem dan voor de variatie het voor baantje eens schuin. Het wordt dan 17 cm. breed, zodat de naden aan weerszijden in de plooi vallen. VRIJDAG. Vanavond geeft het Radio Philharmo- nisch Orkest een concert onder lei ding van Albert van Kaalte. Uitge voerd worden de Suite nr. 2 in b van Bach, de Symphonie nr. 30 in D van Mozart en Koorfantasie in c opus 80 van Beethoven voor pianokoor, en or kest. (Piano Fred Boshart. koor: Groot Omroepkoor) (H. I 21.25). Hilversum I: 7. 8, 13. 19. 20 en 23 Nws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Londens Philh. Ork. 7.45 Een woord voor de dag. 8,22 Te Deum Laudamus. 8.45 Solistenconc.; 9.15 Ochtendbezoek bij onze Jonge zieken. 9.30 Het Lamoureux Ork. 10,30 Morgen dienst. 11 FluitrecitaL 11.30 Harmoniemuz. 12 NCRV-koor. 12.30 Mededelingen ten be hoeve van land- en tuinb. 12,33 Bach-pro- gr. 13,15 Haipensemble. 13,35 Promenade Orkest 14.10 Viool en violoncel. 14.40 Van oude en nieuwe schrijver*. 15 Nederlands Kamerkwartet. 15.40 Holland, land en stad. 16 De negen Zapakara's. 16.30 Ne derlands Kamerkoor. 17 A'dams Kamer muziekgezelschap. 17.30 Under de Fryske Flagge. 17.45 Goede winterfoto's. 18 Geestelijke liederen. 18,15 Democratie en welvaart. 18,30 Regeringsuitzending. 19.15 Regeringsuitzending. 19.40 Vandaag. 20.15 Youth for Christ Rally. 21.15 Radio Philh. Orkest. 22,15 Orgelspel. 22,45 Avondover denking. 23.1524 Selectie uit selecties. Hilversum II: 7, 8, 13, 18, 20 en 23 Nws. 7,18 Operetteklanken. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9 Zweeds progr. 9.30 Wa terstanden. 9.35 Italiaans progr.. 10.05 Mor genwijding. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Omroepk. 11,05 Vliegen vangen. 11,25 Jan Vogel en zijn ork. 12 Orgelspel. 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinb. 12,33 Sport. 13,15 The Avroleans. 13.45 This is America. 14 Kookkunst. 14.20 Covent Garden-ork. 14.35 Viool en piano. 15 Boekenschouw. 15.20 Omroep Kamer- ork. 16 De Ramblers. 16,30 Tussen twaalf en zestien. 17 Z. Amerikaanse klanken. 17,20 Wij en de muziek. 18.15 De VATtA feliciteert. 18.35 Vincentlno. 19 Denk om de bocht. 19,15 Silvestri kwartet. 19,30 Cur sus gelovige mensen. 20.10 Röntgenkwar- tet. 20.30 Mensen aan het werk. 21 Men vraagten wij draaien. 21,25 Aether- forum. 21,55 Bultenl. weekoverz. 22,10 Pennies from heaven. 22,45 Avondwijding 23.15—24 Philadelphia Orkest. PROGRAMMA RADIOCENTRALE 3. 7 (Brussel VI.) Nws. 7,05 Franse volks liedjes, gr. 7.30 Kroniek van de dag. 7,40 Ochtendgymn. 7,50 „Alberada del gracioso" v Raved, gr. 8 Nws. 8,05 Mor- genconc. gr. 9 Nws. 9.05 Lichte gram. muz. 10 (Eng. LP) Nws. 10,10 Verzoekpr. v, d. huisvr., gr. 11 Andrew Fenner, or gel. 11.30 (NWDR) Pianoduo. 12 (Brussel VI.) Zuid-Afrik, muziek, gr. 12.30 Weerbe richten. 12.32 Ork. Eddy Ferrari. 13 Nws. 13.15 (Brussel Fr.) Gevar. gr. muz. 14 (Eng. HS) Nws. 14.15 PopuL progr. 15 (Eng. LP) Victor Silvester en dansork. 15.30 Militair ork. 16 Gr. muz. 16,30 Joe Loss en ork. 17 Fred. Alexander ep zijn ensemble. 17.30 (Kootwijk) Djakarta. 18 (NWDR) Geraldo en ork 13.30 (Brussel VI.) Voor de soldaten. 19 Nws. en sport- overz. 19,30 Filmrevue. 19.45 Filmmuz., gr. 19.50 Radiofeuilleton. 20 (Brussel Fr.) Gevar. progr. (om 20.35 „Allo Paris ici Bruxelles"). 21.35 Litteraire causerie. 21.50 Gram. muz. 22 (Brussel VL) Nws. en Kroniek. 22,15 Verzoekprogr., gr. 23 Nws. 23.05 Rustige gr. muz. 23.30 Lichte gram. muziek. ZON EN MAAN. 24 Februari. Zon: op 7,38 onder 18,20 Maan: op 9.48 onder 1.54 26. Kappie en Slgnor Rivaldi stonden nog aan de verschansing te kijken, toen er in eens een paar vinnen boven het water uit staken. ..Dat is vast en zeker de visman!" zei Kap pie. „Hij zal de doos met de zoutstaaf wel gevonden hebben! Nu zal alles wel dik in orde zijn, en nu kun nen we tenminste weer rustig verder varen!" ..Wat vismankerel?" vroeg Signor Rivaldi met een ongeruste klank in zijn stem. „Laat hij wegverdwij nen!" Toen ze zich weer omkeerden, zagen ze de Maat met een vuurrood gezicht achter 't stuur rad staan, dat hij met veel moeite probeerde om te halen. ..Het stuuf1 werkt niet meer!" jammerde hij. „Er zit geen beweging meer in! Daar heb je de ellende alik wist het wel!" Kappie liep meteen naar de telegraaf toe, want hij merkte, dat de „Kraak" ineens bijna niet meer vooruit kwam. „Vreemd!" zei hij. „De telegraaf staat op „Volle kracht vooruit", en we liggen bijna stil. Er moet iets niet in orde zijn in de machinekamer!" „Ellende en narigheid!" zei de Maat huilerig. „Ik zei het al! Wat zal er nu gaan gebeuren!" Signor Rivaldi voelde zich helemaal niet meer op zijn gemak. Hij dacht aan de zoutstaaf, die nog in zijn hut lag, en de gewone schelp, die hij in de doos had gedaan en in zee had ge gooid. „Zal deze schurkviskerel deze vaartuig nu laten zinkverdwijnen onder die zeewater! Carambissima!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 4