Meyer Schwencke met 22 getuigen voor de perszuivering JIMMY BROWN, sportheld no.1 Van collaborateur tot illegaal persman Zeeuwse Almanak 25 JAAR DAMMEN INVLISSINGEN AANTAL WERKLOZEN STEEG TOT BIJNA 84.000 DONDERDAG 23 FEBRUARI PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „De Sultan van Marokko" voor de Kadi, DEN HAAG, 22 Februari. Terwijl Nederland zich langzamerhand opmaakt voor de viering van het eerste lustrum der bevrijding houdt de Commissie voor de Perszuivering haar laatste zitting. By na vijf jaren nadat hy op een Canadese tank gezeten, als een jubelend journalist van het illegale dagblad „Het Parool" deelde in de triomf der bevrijders, staat Arie Meyer, zich noemende Meyer Schwencke, voor de zuiverings commissie, die zijn collaboratie met de Duitsers zal hebben te beoorde len. Want gedurende de eerste drie jaren der bezetting is Meyer Schwen cke die vóór de oorlog een weinig betekenend persbureau had gans iets anders dan illegaal journalist geweest! Hij behoorde tot de weinige vertrouwenslieden van Goebbels' zetbazen, die naar Nederland waren gekomen om de pers te nazificeren. De Duitsers gaven hem tal van func ties; hij beheerde daarenboven een propagandadienst, een drukkerij en enige uitgeversbedrijven. Zijn invloed op het nieuwe departement van Volksvoorlichting (waar later Blokzijl de lakens ging uitdelen) was groot en in de bureaux van het Rijkscommissariaat was hij, in zijn mar tiale SS-laarzen, een dagelijkse gast. Er is in die jaren gefluisterd, dat de Duitsers bij hun komst in Neder land reeds terdege wisten, wat ze aan Meyer Schwencke hadden, maar hoe wel vaststaat, dat hij o.m. relaties on derhield met nazi-figuren in Tsjecho- Slowakije, is omtrent zijn voor-oor- 't Kan raar lopen A. Meyer Schwencke, geld en eerzuchtig als slechts weini gen, was volgens de tenlasteleg ging: Vóór de oorlog: Directeur der Ver. Perebureaux, uitgever van Duitse brochures, vriend van Europese Nazi-figuren. In de oorlog (le helft): S.S.- man, leider propagandastaf der S.S., „Sonderbeauftragte Wehr- macht Rekl. Bureau", offici euze leider van persraad etc., leider V.P.B., Peter Kaiserver- lag, Victoria, de Schouw en Neuropa; vermoedelijke V-man voor perszaken. In de oorlog (2e helft): Helper van de topleiding der organisa tie „Het Parool". Na de oorlog: Reporter van „Het Parool" en organisator in het Oosten des lands. Daarna arrestant. logse activiteit vrijwel niets bekend geworden. Dat zal wel voor altoos ge heim blijven van deze gladde man, die zich een kapitaal verwierf door serviele dienst aan de Duitse propa ganda. En die, toen de krijgskansen keerden, een veilig onderdak meende gevonden te hebben bij de leidende fi guren van Het (illegale) Parool. Meyer Schwencke heeft, als man van invloed, dit blad in moeilijke om standigheden grote diensten kunnen bewijzen. Ongetwijfeld zal hem dit LANDS WIJS - j LANDS EER Wij, in Zeeland, we leven ons eigeii leventje en we voelen ons er goed bij. We menen zelfs, dat iedereen dat le ventje met onze maatstaven zal me ten. Maar wat goed is, is niet altijd goed en wat slecht is niet altijd slecht, zodra men andere maatstaven aan gaat leggen. De Eskimo's leggen an dere maatstaven aan. Toen Ernenek voor het eerst blanke mannen in zijn jachtvelden zag ver schijnen, trilde hij van nieuwsgierig heid en hij besloot om zijn vrouw Asiak en zijn kinderen in zijn slede te laden en de blanken een bezoek te brengen. Het bezoek was een bittere teleur stelling. Toen Ernenek de eeuwenoude Eskimogewoonte volgde en in de ba gage van zijn gasten begon te snuffe len, sloeg iemand hem ongenadig op zijn vingers. Daarna liet een ander hem whiskey drinken en daar werd hij ziek van. Hij concludeerde, dat de blanken onprettige lui waren. Hij draaide de bezoekers zijn rug toe, bouwde in de buurt een ijshut en ging slapen met zijn gezin. De volgen de morgen werd hij vroegtijdig wak ker door de komst van een ongenode gast. Terwijl deze man zorgvuldig alles in de hut schetste, haalde de gastvrije Ernenek zijn meest uitgele zen lekkernij voor de dag: een zorg vuldig gekauwde brei van caribou, ogen, sneeuwhoendersmest, vogel- speéksel en gestoofde berenhersens. De bezoeker weigerde met walging. Toen kreeg mevrouw Asiak een ge lukkige inval: JMisschien heeft hij geen honger. Misschien heeft hij lust om te lachen met een onwaardige vrouw!" Ernenek commandeerde „Maak jezelf mooi!" Verheugd kamde Asiak haar haren met visgraten en smeerde haar ge zicht vol gesmolten modder. Toen echter Ernehek aanstalten maakte om te verdwijnen en Asiak de bezoeker tedere attenties,wilde bewijzen, pro beerde de vreemdeling te vluchten. Woedend greep Ernenek hem bij zijn jas. ,jHoe durf je een man zo te bele digen?" schreeuwde hij en sloeg de blanke de hersenpan in... En stél u nu voor: Zo iets in Zee land! ten goede worden aangerekend. Maar tegenover dit goede staat veel, heel veel, dat een landverraderlijk karak ter draagt. Niet minder dan twee en twintig getuigen zullen er vandaag en morgen hun verklaringen over af leg gen, ten overstaan van de commissie, die gepresideerd wordt door mr. E. J. G. Vonkenberg. Het was Woensdagochtend tegen negen uur ongewoon druk in het De partement van Onderwijs aan de Prinsessegracht, waar de zittingen worden gehouden. Er waren veel persmensen, veel belangstellenden. Veel figuren ook die een rol speelden in een nog niet zo lang achter ons liggend verleden en die thans opge roepen worden om getuigenis te ge ven. Het mag een geslaagde grap der historie heten, dat dit alles gebeurt in 't gebouw, waarin Meyer Schwen cke toen de Duitsers daar perscon ferenties hielden en toen Blokzijl er zijn zetel gevestigd had zulk een groot woord voerde. Het voormalige departement van Volksvoorlichting, de plaats zijner vroegere onvader landslievende bedrijvigheid, werd ook de plaats zijner berechting. Ruim vijf jaren is het geleden dat hij voor het laatst door de marmeren gangen van dit oude patriciërshuis liep. Vijf jaren, die hij doorbracht eerst als „illegaal" pennevoerder, daarna als geïnterneerde, vervolgens als verpleegde in eën tweetal psycho- pathengestichten, waar hij de rol van „Sultan van Marokko" speelde, korte tijd als voortvluchtige en ten slotte als gevangene in de bijzondere straf ge- De verboden plaats in het Nederlands recht. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet houdende nade re voorzieningen met betrekking tot de beschermging van gegevens, waar van de geheimhouding door het be lang van de staat wordt geboden. Het wetsontwerp beoogt, een meer doeltreffende strafrechtelijke bescher ming van staatsgeheimen mogelijk te makejj dan de bestaande bepalingen toelaten. Het thans ingediende ontwerp gaat in verschillende opzichten verder dan dat van 1940. Rekening is gehou den met de sindsdien gewijzigde om standigheden. met de ervaringen, ge durende de laatste oorlog opgedaan, en met name ook met de wetgeving op dit gebied in Engeland en Ameri ka. Zo is de figuur van de „verboden plaats", die in het onderhavige ont werp wordt uitgevoerd, ontleend aan de Engelse „Official Secrets Act". Het „totale" karakter van de moderne oorlog moet noodzakelijkerwijs ge paard gaan met een uitgebreider be scherming van gegevens, objecten en plaatsen dan waarvoor eertijds aanlei ding bestond. Helderziende wekt opzien in West-Vlaanderen. De Nederlandse helderziende Peter Hurkos, die op 't ogenblik een rond reis maakt door West-Vlaanderen, heeft veler aandacht op zich weten te vestigen. Als men de Vlaamse bla den geloven mag. doet hij sensatione le onthullingen. Tijdens eèn séance in Nieuwpoort heeft hij namelijk me dedelingen gedaan over een moord op een jachtopziener, die in 1948 in Oost- duinkerke veel opzien baarde. Hurkos kreeg een voorwerp, dat aan de jacht opziener had toebehoord, in handen en gaf daarop een vage omschrijving van de moord en van de plaats, waar het lijk begraven zou zijn. Hij voor spelde verder, dat de schuldige ge grepen zou worden. De bevolking vraagt zich nu af of de aanwijzingen voor de politievan nut zullen zijn. Prof. dr. F. de Vries voorzitter van de Soc. Econ. Raad. Verwacht mag worden, dat de re gering als voorzitter van de binnen kort te stichten Sociaal Economische Raad zal voordragen prof. dr. F. de Vries, hoogleraar in de staathuishoud kunde aan de Gemeentelijke Univer siteit in Amsterdam. Prof. de Vries was vroeger hoogleraar aan de Econo mische Hogeschool in Rotterdam. vangenis te Scheveningen. Het zijn vijf wonderlijke jaren geweest voor de wonderlijke man, die vandaag te recht staat. De molens van het recht hebben langzaam gemalen voor Arie Meyer Het verslag van de zitting kan men elders in dit nummer aantreffen. „Dammen Is Denken" een kwart eeuw geleden opgericht Slechts twee jaar had Vlissingen geen damclub, toen in 1928 het Verenigd Vlissings Damgenootschap na een 14-jarig bestaan werd opgeheven. Op 26 Januari 1925 kwamen weer enige damliefhebbers bijeen en stichtten een nieuwe damclub: de Vlisslngso damclub „Dammen is denken." De ver eniging begon voorspoedig, zy telde meteen al dertien leden, maar dit ongeluksgetal had toch geen Invloed op de prestaties van D.I.D. In 1926 werd het kampioenschap van Zeeland behaald en dit prolongeerde de jon ge club tot 1931. In deze jaren werd tweemaal, in 1926 en in 1930, een lid van de club individueel kampioen van Zeeland. Het clublokaal Concordia werd aan gehouden en in een particuliere wo ning in de Noordstraat trainde en speelde men verder. De heer Keymel, toentertijd penningmeester, metsel de de archieven in de kelder van zyn huis in. Helaas heeft deze trou we DID-er de - bevrijding niet over leefd. Hij is omgekomen in Oost burg, waarheen hij geëvacueerd was. Hoewel de bekerkast bij het bombardement verloren ging, kwam het archief toch ongeschonden uit zyn schuilplaats. Zaterdag zal de vereniging het 25- jarig bestaan feestelijk herdenken, 's Middags wordt er in Concordia ge recipieerd en 's avonds zal er een feestuitvoering zijn. Daar zal ook nog één van de oprichters aanwezig zijn: de heer L. Goedbloed, die als voorzitter de club 25 jaren geleid heeft. Altijd is de club in de hoofdklas- van de Nederlandse Dambond blij ven spelen en al heeft ze nadien het kampioenschap niet meer be haald, steeds speelde zij een niet ge ringe rol en beneden de vierde plaats werd nooit een competitie beëindigd. De eerste wedstrijd werd al op 22 April gespeeld tegen de Middelburg se damvereniging, die reeds enkele jaren bestond. T.oen was er nog maar één tiental, later is er nog één bij gekomen, even heeft de club nog drie tientallen geteld. Dit duur de echter drie jaar en nu doen weer twee tientallen in de damcompetitie mee. ILLEGAAL. Enkele jaren is de clufr toch offi cieel opgeheven. Dat was. toen in 1943 de eis kwam, zich bij de Kul tuurkamer aan te sluiten. DID be sloot toen illegaal verder te gaan. Kaapstad in Zuid-Afrika heeft zich in de na-oorlogse jaren zo snel ontwik keld, dat de enorme stadsuitbreiding 'n gevaar voor 't natuurschoon is ge worden. Men heeft daarom een commissie in het leven geroepen, om te on derzoeken of de Tafelberg niet tot monument kan worden verklaard. Dan zal de berg onder verordeningen voer monumentenzorg kunnen worden be schermd, op ongeveer dezelfde grondslag als dit geschiedt door de Neder landse Rijksdienst voor Monumentenzorg. Werkgelegenheid werd in 1949 met 16.000 plaatsen uitgebreid. De sociale voorlichtingsdienst van het ministerie van Sociale Zaken heeft een overzicht uitgegeven van de arbeidsvoor ziening en werkgelegenheid in het vierde kwartaal van 1949. met een terugblik op geheel 1949. In het vierde kwartaal 1949 nam het aantal werkloozen toe met ruim 42,000 (hetgeen verband houdt met het winter seizoen) en steeg daardoor tot 83,771. De stijging vai^iet aantal werklozen ln het jaar 1949 bedroeg rond 17,000. Hierbij moet in aanmerking genomen worden, dat zich in 1949 circa 2000 perso nen voor het eerst als werkzoekende b(j het Arbeidsbureau lieten inschrijven, of schoon zij reeds eerder werkloos waren. Voorts moesten in 1949 84.000 jeugdigen in het arbeidsproces worden ingeschakeld, terwijl slechts 48,000 personen de arbeids markt verlieten. Daar verder ruim 5000 mannelijke beroepsbeoefenaren in 1949 emigreerden, blijkt de werkgelegenheid met 16.000 plaatsen te zijn uitgebreid, voornamelijk in de industrie. In het vierde kwartaal van 1949 werden door bemiddeling van het arbeidsbureau 2,489 gedemobiliseerden geplaatst, terwijl 2.617 gedemobiliseerden uit de inschrij vingsadministratie werden afgevoerd, om dat zij zelf een betrekking vonden of b.v. tot 'een Rijkswerkplaats voor vakontwik keling werden toegelaten. Van de 3613 ge demobiliseerden, die per ultimo December als werkzoekende stonden ingeschreven, waren er 2963 werkloos. Van de 37,272 ge demobiliseerden, die zich sinds 1 Januari 1947 als werkzoekende bij de gewestelijke arbeidsbureaux lieten inschrijven, wer- Politie en T.N.I. slaags met onruststokers bij Tegal. T.N.I. en politie hebben dezer dagen in het gebied van Tegal 700 onrust stokers overrompeld. Na verwoede ge vechten werden vele bendeleden ge arresteerd, de overigen vluchtten in de bossen, maar verzamelden zich weer tot een sterke eenheid. Op drie plaat sen raakte de bende wederom slaags met de achtervolgers. Te Klampok bij Tegal troffen T.N.I. en politie 70 mishandelde bewoners aan. Hier werd de beul van de Daroel Islam neerge schoten. Te Tegal werden zes leden van de Daroel Islam gearresteerd. Aan de zijde van T.N.I. en politie werden twee personen gedood. Staatslening-1950 voltekend. De minister van Financiën maakt be kend, dat de inschrijvingen op de 3li Vo Nederlandse staatslening 1950 het ge vraagde bedrag van f 200 millioen hebben overschreden. Teneinde de toewijzing te vergemakkelijken is de agent van het mi nisterie van financiën te Amsterdam met enkele grote inschrijvers overeengekomen het bedrag van hun inschrijvingen iets te reduceren, opdat aan de overige inschrij vers de gevraagde deelneming in de le ning kan worden toegestaan. 14. Onverstoorbaar reed Jimmy verder en hij trok zich niets aan van de nieuwsgierige blikken die de mensen naar hem wierpen. Hij zag in de verte een stadje liggen en besloot daar naar toe te rij den in de hoop dat daar als baanveger een stukje brood te verdienen viel. Hij moest trouwens niet aan brood denken. Dan liep het water hem om de tanden, zo'a honger als hij had. Toen hij in het stadje was beland, merkte hij dat daar 'n formida bele drukte heerste. Er liepen honderden en nog eens honderden mensen rond met schaatsen onder de armen, met dikke truien aan en wollen mutsen op, vrouwen en mannen, jongens en meisjes, en allen hadden maar één onderwerp van gesprek: de volgende dag zou de Elfstedentocht gehouden wor den. Franse kijk op een telefoto-zender De foto's van de aankomst van de Nederlandse Koninklijke familie in Sankt Anton, die in de Nederlandse bladen verschijnen, zijn met de draag bare fotozender van A.N.P.-foto te Amsterdam naar Nederland overge seind. Het is de eerste maal na de bevrijding, dat foto's met de enige Nederlandse draagbare tele fotozender uit het buitenland naar ons land tele fonisch zijn overgebracht. Bij vorige telefotozendingen uit andere landen werd steeds gebruik gemaakt van in het buitenland aanwezige permanente fotozenders. De Franse douane, bekeek de om vangrijke ingewikkelde telefoto-appa- raten, die in vier koffers waren ver pakt, met onmiskenbare achterdocht. Na een uur confereren besloot men 't vervoer van de Sender door Frankrijk toe te staan, mits een Franse firma, die als douane-agent optreedt, het re gelmatige vervoer over het Franse grondgebied garandeerde. Daarvoor was nodig een opgave van de waarde van de apparatuur, doch daar deze niet bekend was, besloten de Fransen deze te schatten. Na een tweede uur van levendige conferenties was men het er over eens, dat een dergelijk apparaat minstens een millioen francs moest kosten. De provisie, die de Franse firma voor de garantie krijgt, hangt af van de aard der goederen, waarvoor de garantie wordt afgeven, dus werd een dik boek opgeslagen, dat veel weg had van een schriftuur uit de Napoleontische tijd. Het woord „telefotozender", in het Frans emet- teur de telefoto", was echter toen nog onbekend en daarom zocht men naar iets, dat er enigszins op leek. De tele fotozender werd dan ook kennelijk tot de aanverwante artikelen gere kend en na een minutieuze en gecom pliceerde berekening werd besloten, dat voor de paar uur vervoer per au to over de Franse wegen voor de Ne derlandse telefotozender 10.000 Franse francs moest worden betaald Daar de employé's van de Neder landse bank doorgaans met dergelijke apparaten niet op reis plegen te gaan, was daarmede bij de deviezen-toewij zing niet gerekend. Men poogde dan ook op de prijs „af tc pingelen", doch dit bleek niet eenvoudig te zijn. Tenslotte besloten de Fransen de zen der nog eens te gaan bekijken. Toen plotseling viel hun oog op 'n proeffoto, die op de rol van de zender zat gemonteerd en een aantrekkelijke jongedame afbeeldde „Oh, elle est jo- lie" klonk het en op slag slaagden de onderhandelingen dan ook, want een apparaat, dat binnen acht minuten 'n zo mooi meisje naar alle delen van Europa kan zenden, verdient de con sideratie van elke Fransman. Daarom werd de prijs van de Nederlandse render dan ook op een half millioen francs gesteld en werd de provisie eveneens, gehalveerd, waarop de Franse cUmane de zender en het meis je met weemoed in hun hart over hun grenzen lieten vertrekken. den er tot eind December 1949 19.629 of ca. 53 pet. geplaatst. De overige 47 pet. konden voor het overgrote deel bij hun vroegere werkgever worden herplaatst. Het aantal ingeschreven minder-valide mannelijke personen steeg in het 4e kwar taal van 5.956 tot 7.005. het aantal minder valide vrouwelijke personen daalde van 239 tot 236. De stijging van het aantal in geschreven mannen vindt voor een be- langr^k deel haar oorzaak in het toene mend vertrouwen van de zijde der min- der-validen in de bemiddeling door het arbeidsbureau. Op 31 December 1949 waren in Neder land 29.760 mannelijke vreemdelingen in loondienst werkzaam, waaronder 6088 grensarbeiders. EMIGRATIE. Gedurende het verslagkwartaal emi greerden 3,203 personen, waaronder 1,490 mannelijke beroepsbeoefenaren. In 1949 emigreerden in totaal 5.321 mannen bo ven 15 jaar: ruim 46 pet. naar Canada, ruim 19 pet. naar Australië, bijna 17 pet. naar de Ver. Staten van Noord-Amerika en 9 pet. naar Zuid-Afrika. Circa 45 pet. der emigranten is afkomstig uit de agrari sche beroepen, 10 pet. uit de metaalnij verheid. 7 pet. uit de bouwvakken en 20 pet. uit de losse ongeschoolde arbeiders. Het Wereldgebeuren Diplomatieke breuk Voor het eerst na de oorlog zijn de Ver. Staten overgegaan tot de scherpste maatregel jegens een land behoudens een militaire actie: het volledig verbreken van de diploma tieke betrekkingen. Bulgarije heeft als eerste volksdemocratie een nota in deze zin uit Washington gekre gen, maar ook de verhouding met de andere Russische satelliet-staten in Oost-Europa is dermate gespannen, dat meer nota's verwacht kunnen worden. Hongarije staat zeer zeker als tweede op de nominatie voor 'n breuk in de betrekkingen. De Amerikaanse stap is verras send noch verwonderlijk, veeleer rechtstreeks uitgelokt. De Ameri kaanse diplomaten in Oost-Europa worden de laatste maanden zelfs niet meer met een minimum aan de ge bruikelijke hoffelijkheid en voorko mendheid behandeld. De beschuldi gingen van spionnage en sabotage stapelen zich op, het personeel van de ambassades loopt dagelijks het risico van arrestatie en uitwijzing. De druppel, die in Bulgarije de emmer deed overlopen, was het verzoek van Sofia om gezant Burton Heath te rug te roepen. Door inwilliging van dit verzoek zouden de Amerikanen stilzwijgend de juistheid van de be schuldigingen tegen hem hebben er kend. Het prestige van Washington eiste welhaast hier het been strak te houden en het desnoods op een breuk te laten uitlopen. De Bulgaarse regering heeft niets gedaan om een dergelijke breuk te vermijden; de Amerikaanse protes ten en bedreigingen heeft ze naast zich neergelegd. Klaarblijkelijk is het om welke reden dan ook de op zet, om de Amerikaanse diplomaten uit Oost Europa te verjagen. De tegenmaatregel, het uitwijzen van Oosteuropese diplomaten uit Ameri ka, wordt daarbij op de koop toe ge nomen. Is er dan werkelijk sprake van spionnage-activiteit in de „volksde mocratieën". geleid vanuit de Wes terse ambassades? De bekentenissen tijdens de jongste processen, die te gen Robineau en tegen Vogeler en Sanders, schijnen het te bewijzen. Nog steeds is het raadsel van deze sinistere bekentenissen, gepaard gaand met psychologisch onbegrij pelijke zelfbeschuldigingen, niet op gelost. Naar de vorm wordt recht ge sproken volgens de in het betrokken land gangbare regels en krijgen de beklaagden derhalve alle gelegen heid tot verweer. Het merkwaardi ge evenwel is, dat zij zich niet in verbinding mogen stellen met land genoten, voor zover ze dan buiten landers zijn. Een poging om Vogeler te doen verdedigen door een Ame rikaanse advocaat, mislukte. De practijken tijdens de verhoren vóór het eigenlijk proces blijven dus ver borgen. De publiciteit, die aan de processen wordt gegeven, is eenzij dig; de mogelijkheid tot contröle blijft achterwege. Onder deze om standigheden heeft de Britse rege ring officieel doen weten, dat zij aan de bekentenissen van de Britse zakenman Sanders geen enkele waarde toekent, doch deze als afge dwongen beschouwt. Wat de represaille-maatregelen betreft gaat Londen echter voorzich tiger te werk. Voorlopig geldt, dat voor elke Brit, die uit Oost-Europa gewezen wordt, een communistische diplomaat aanwijzing krijgt Engeland te verlaten. Of Londen daarmee op den duur kan volstaan blijft de vraag. De ene maatregel lokt de andere uit, zodat een volledig afsnijden van de diplomatieke banden tussen Oost- Europa en het Westen in het ver schiet ligt. J- Geen Sint Nicolaas, maar St. Pieter. In het Friese dorp Grouw is men altijd wat laat met de Sint Nicolaasviering. Of liever: men kent Sint Nicolaas er eigenlijk niet eens. De Grouwster kinde ren kennen Sint Pieter als hun grote vriend, die elk jaar op 21 Februari naar him dorp komt en cadeautjes brengt. Grouw is waarschijnlijk de enige plaats, waar deze folk lore nog levend is gebleven. Men heeft daar Dinsdag weer het Sint Pietersfeest gevierd en het was voor „vreemdelingen" een wat vreemd gezicht, in de tweede helft van Februari de „Sint Nicolaas-étalages" te zien, waarin banket, chocolade en suikergoed liggen. Dinsdagmiddag was het niet alleen feest voor de school jeugd. maar voor het hele dorp. Want Sint Pieter onderscheidt zich in zoverre van het Sint Nicolaasfeest, dat het niet zo zeer in de familiekring wordt gevierd, maar waarschijnlijk omdat het iets typisch van Grouw is meer 'n dorpsfeest is, waar jong en oud aan deel neemt. 's Avonds gaan vooral de jongeren het dorp in, waar op verschillende plaatsen spe len als sjoelen en balwerpen worden beoefend. Men kan daar dan wild en gebak mee winnen. Boekenweek 1950. Zoals gebruikelijk zal er ook dit jaar een boekenweek worden georga niseerd, nl. van 25 Februari tot en met 4 Maart 1950. Het „Geschenk" is ditmaal een novelle „De zaak Beuke- noot". Achter in dit boekje worden 'n aantal auteursnamen vermeld. Evenals vorige jaren zal men naar de naam van de schrijver (ster) kunnen raden. Voor de jeugd is er een gedichtenbun deltje „De muze op reis", gedichten bijeengebracht door Han G. Hoekstra, en Victor E. van Vriesland. Voor de jongste kinderen is er tenslotte een „foutenrekening", van 'n boekwinkel, waarin een aantal zaken foutief zijn voorgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3