NIEUWS UIT ZEELAND N GEITENHOUDERIJ IN ZEELAND GAAT STERK ACHTERUIT DIT JAAR 220.000.000 MEER BELASTINGINKOMSTEN IEUWS to een O T E D O P Geen einde van de Middelburgse bruggenmisère WALC «EREN DORPSHUIS TE GRIJPSKERKE IN GEBRUIK GENOMEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 23 FEBRUARI Vier jaar geleden nog 4183 leden, thans slechts 1571 over. Geitenfokkers bijeen in Middelburg. Steeds minder Zeeuwen voelen am bitie om geiten te houden en als ge volg daarvan gaat het ledental van de geitenfokverenigingen hard achter uit: van 4183 in 1946 tot 1571 in dit jaar. Vooral St. Philipsland en Noord- Beveland vertonen een sterke terug gang. Een en ander brengt mee, dat het voor de Vereniging ter Verbetering van het Geitenras in Zeeland moei lijker wordt om zich te handhaven. Deze sombere klanken werden ge uit door de secretaris van deze ver eniging, de heer C. den Engelsen, tij dens de Woensdag in de Bogardzaal te Middelburg gehouden jaarvergade ring, die goed bezocht was. De ope ning geschiedde door de voorzitter, de heer M. J. Rottier, die speciaal de Gedeputeerde de heer C. Philipse als vertegenwoordiger van de Provincie verwelkomde. Hij deelde voorts mede. dat op de balans nog een schuld staat van 387.50 -egens de destijds onder de leden uitgeschreven obliga tielening. Het bestuur zal de leden vragen of zij nog op aflossing prijs- stellen. De heer Den Engelsen constateerde in zijn verslag, dat de economische noodzaak van de geitenhouderij voor velen vervallen is. Toch schaffen te velen al te lichtvaardig de dieren af Voor weinig moeite en kosten krijgt men goede, gezonde melk en iedere geit is in staat het weekinkomen van zijn eigenaar met 3 te verhogen Bovendien is het houden van geiten een voldoening gevende liefhebberij. De spreker verklaarde, dat de bokken- houderij zeer kostbaar is en daardoor in moeilijkheden geraakt. Hij wekte echter de leden op zich niet door het dekgeld te laten afschrikken, want de kosten halen zij er zeker uit. Thans zijn er in Zeeland 46 dekbokken en dit aantal zal waarschijnlijk in het komende dekseizoen nog geringer zijn De vereniging doet een ernstig be roep op de leden om de plaatselijke verenigingen in stand te houden. Overigens verbeterde de kwaliteit van de bokken; van de 62 in Zeeland zijn er 39 van gecontroleerde moeders. Het is wenselijk, dat méér geiten, die als bokkenmoeders in aanmerking komen, worden gecontroleerd. SLECHT SLOT GERAAMD. De vereniging heeft nu voor het eerst een klein exploitatieoverschot; dit is te danken aan de subsidies en donaties. De toekomst ziet er echter door de verhoogde lasten en het in gekrompen ledental somber uit. Een nieuwe contributieverhoging durft het bestuur niet door te voeren. Het aantal geiten op de keuringen liep weinig terug: de kwaliteit van de aangevoerde dieren was goed en zeer goed. Met ere moeten Noordgou- we, Noordwelle en St. Jansteen, ge noemd worden: ondanks het geringe ledental van de verenigingen werden practisch alle aanwezige geiten ter keuring gebracht. Op Walcheren en Schouwen stijgt de belangstelling voor de fokgeiten, in Zeeuwsch-Vlaanderen daalt deze. Er zijn thans 35 geiten in het stamboek ingeschreven. Tenslotte zeide de heer Den Engelsen, dat de melkcontróle nog niet op het gewenste peil is gekomen en dankte hij de be heerder van het fokstation, de heer Boone. voor de door hem verrichtte arbeid. Voordat de vergadering begon, was een bezoek gebracht aan dit fok station. De rekening-1949 had in inkomsten en uitgaven een totaal van 6104.25 met een winstsaldo van 12.48. Voor 1950 wordt echter een verlies ge raamd van 460.-. De subsidie van de Provincie wordt geraamd op 1350, die van de gemeenten op 300. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren J. Meerman, Souburg en J. Nyholt, Koudekerke, als plaatsver vangend lid de heer M. Kleinepier. Boudewjjnskerke. PROEF MET K.L De directeur van de Prov. Gezond heidsdienst voor Dieren, dr. G. Wa genaar. hield 's middags een interes sante lezing over kunstmatige insemi natie bij geiten. De mogelijkheden hiertoe bestaan, doch men dient er uitsluitend toe over te gaan om het ras te verbeteren en om dekbesmet- ting tegen te gaan. De uitvoering zou kunnen geschieden door de rundvee- inseminatoren. daar het hier slechts seizoenarbeid betreft. Dr. Wagenaar gaf de raad bescheiden te beginnen. Zijn causerie gaf de vergadering .veel stof tot spreken. Men was van gevoelen, dat de K.I. niet moet wor den toegepast, wanneer in een be paalde plaats nog een dekbok aanwe zig is en de dekkosten niet te hoog zijn. Besloten werd het bestuur een proef met de K.I. bij geiten te laten nemen. Dr. Wagenaar deelde mede, dat t.b.c. bi.i geiten vrijwel niet voorkomt. Men schat het aantal gevallen 2 op de 1000. De voorzitter memoreerde, dat in Sept. a.s. in Den Bosch een nat. geitenexpositie wordt gehouden. Tijdens de geitenkeuringen zal men de geschikte Zeeuwse „candidaten" uitzoeken en de eigenaars vragen, of zij genegen zijn hun beestje in te zen den. De heer Philipse zegde toe, dat hij de Provinciale subsidie voor het vol gende jaar warm zal verdedieen. Hij had nu gehoord welke moeilijkheden moeten worden overwonnen om de „koe voor de werkman" te kunnen behouden. Lichter uit Zeeland zorik te Antwerpen. Opvarenden werden gered. Het 223 ton metende motorschip „Succes" eigendom van de fam. De Koster te Hansweert, is Maandagmid dag in een der Antwerpse havens ge ramd door het Griekse stoomschip Agios Spiridon en direct daarop ge zonken. De ..Succes" lag naast het Belgische s.s. Elisaoethville om lading in te ne men. die bestemd was voor Neder land. Aan boord bevonden zich schipper F. van Zanten met echtgenote en de knecht A. Kosten. Zij konden met veel moeite gered worden. De knecht kwam zelfs onder het zinkende schip terecht, maar door dat het kapseisde werd hij weer naar de oppervlakte van het water ge stuwd. De drenkelingen werden aan boord van de Elisabethville gebracht. De schade aan het motorschip moet nog nader vastgesteld worden. Ver moedelijk zou Donderdag getracht worden het schip te lichten. Vlissingers gaan in 1951 naar Scarborough. Thans is bij de Sportuitwisselings- commissie de definitieve uitnodiging uit Scarborough ontvangen voor een bezoek van een Vlissingse „sport- party" aan Scarborough in de zomer van 1951. Deze uitnodiging is ge accepteerd. De gastheren hebben reeds bericht, dat zij willen trachten voor de Vlissingers een trip te orga niseren naar de grote tentoonstel ling, welke dan in Londen wordt ge houden. De overval op het distributie kantoor te Kloosterzande. De bijzondere strafkamer te 's-Her- togenbosch heeft vonnis gewezen in de zaak tegen P. j. A. uit Den Haag, aan wie ten laste was gelegd het ver raden van'twee illegale werkers, die betrokken waren bij de overval op het distributiekantoor in Kloosterzan de. Er was tegen A. zeven jaar ge vangenisstraf met ontzetting uit de kiesrechten geëist. De bijzondere strafkamer sprak A. vrij. EERSTE KAMER Goud en sieraden werden naar Duitsland gesmokkeld. VOOR EEN TON IN BESLAG GENOMEN. Een Duitser en drie Amsterdam mers zijn door ambtenaren van de douanerecherche en C.C.D. gearre steerd. in verband met een enorme smokkelarij van goud en sieraden naar Duitsland, aldus meldt „De Volkskrant". Er is in totaal voor een ton aan gouden sieraden in beslag genomen. Onder de Amsterdammers bevinden zich twee broers, die een café in de Leidsestraat drijven. De Duitser kocht het goud en de Amsterdammers smok kelden het over de grens. Het onder zoek in deze zaak is nog gaande. De douane vermoedt, dat de arrestanten ook automobielen smokkelden. Wordt op P.T.T., Ned. Spoor wegen en K.L.M. bezuinigd De heer Rip (A.R.) uitte als eerste spreker in de zitting van Woensdag van de Eerste Kamer de klacht, dat de zware belastingdruk een rem is voor uitbreiding van de industriële capaci teit. Een groot deel van de tegen waarde der Marshall-hulp diende voor schulddelging te worden gebruikt, tegenwaarde der Marshall-hulpdien» de voor schulddelging te worden ge bruikt. Minister Lieftinck zei bij de beant woording der sprekers, dat er z.i, geen enkele reden was om de alarmklok te luiden ov§r de geldcirculatie. Deze is tot dusver zeer standvastig, mede door de invloed van de Mars hall-hulp zal volgens ruime bereke ning over 1949 1250 1280 millioen en over 1950 1220 a 1240 millioen gul den bedragen. Het voorstel van de heer Pollema om deze bedragen te ge bruiken voor aflossing van schuld bij de Nederlandse Bank bestreed de mi nister uitvoerig. In de overeenkomst met de Ver. Staten staat aflossing van nationale schuld op de derde plaats Eerst komen uitgaven voor projecten of programma's tot ontwikkeling van de productiecapaciteit en uitgaven voor onderzoekingen. Het is zeer waarschijnlijk, aldus de minister, dat de betalingsbalans na 't ophouden van de Marshall-hulp in evenwicht moet worden gehouden door een evenwichtige handelsbalans. Dit zal een grote productie-inspanning eisen. De devaluatie heeft een ongunstig effect op de begroting van 180 mil lioen waaronder voor het landbouw- egalisatiefonds 20 millioen, voor pensioenen en salarissen 100 milli oen en voor gevolgen der R.T.C. 160 millioen. Aannemende, dat de belast ingont- werpen dit jaar nog in werking ko men, rekent men voor 1950 op een vermeerdering der belastinginkoms- sten van f 220 millioen. Het nadelig saldo wordt dus 220 millioen. In verband hiermede wordt de begroting thans aan een algehele revisie onder worpen. Nagegaan zal worden of in de sectoren van de k.l.m., p.t,t. en NecL Spoorwegen bezuinigingen mo gelijk zftfn. Voor 1950 betekent de devaluatie 'n extra tegenvaller omdat het bedrag De rechtbank te Rotterdam veroor deelde de daders en medeplichtigen aan de op 14 September gepleegde roofover val op de Boerenleenbank te IJsselmon- de tot gevangenisstraffen, variërend van 3Va tot 1 Jaar. De 31-jarige Fransman Camille Bacquet is na een verblijf van vijf jaar in het Oost-Duitse concentratiekamp Bu- chenwald te Berlijn aangekomen. Hy is vrijgelaten toen het kamp door de Russi sche autoriteiten werd opgeheven. De ledenvergadering der export groep verf van de vakgroep Verf machtig de Woensdag het bestuur der exportgroep een proces aan te gaan met de Duitse Bondsstaat over vergoeding der aan de belangen der Nederlandse verfindustrie toegebrachte schade. Woensdagmiddag maakte een één- motorig De Havilland jachtvliegtuig uit Gilze-Rijen in de Uiterwaard van Maas by Everassclt, een noodlanding we gens motorstoring. De bestuurder bleef ongedeerd en het toestel werd licht be schadigd. „Sibajak" met emigranten naar Australië. Midden April zal de Sibajak een reis naar Parth en Melbourne (Australië) ma ken met 850 emigranten aan boord. Het aantal gegadigden ls veel groter. Daarom ls er een regeling voor de volgorde van toewijzing gemaakt Op de eerste plaats komen tn aanmerking de emigranten, die in December door plaatsgebrek niét meer met de „Volendam" konden meegaan. Vervolgens ls de ..gezinshereniging" aan de beurt. Tot deze categorie behoren de familieleden, voor wie de „kwartierma ker" in Australië huisvesting heeft ge vonden en die ene bewys daarvan by het Arbeidsbureau hebben ingeleverd, overige plaatsen worden toegewezen naar volgorde van aanmelding, die reeds ge schied is. Verwacht mag worden, dat de reis van de „Sibajak" niet de enige vervoersgele- genheid van dit jaar zal zyn. Wie zich voor Australië gemeld heeft, kan rustig afwachten. Hy zal tydig van het arbeidsbureau berichtontvangen. van 160 millioen voor de R.T.C. dit jaar verrekend wordt. Voor Nieuw-Guinea heeft minister Lieftinck bewilligd in een voorlopig crediet van 5 millioen. Wat het fiscale noodrecht betreft zeide hij, dat de nodige soepelheid door de ontvangers zal worden toege past wanneer een paar aanslagen kort na elkaar zijn ontvangen. Met de door de heer Vixseboxse voorgestelde her vormingen kon hij niet instemmen. Naar minister's inzicht heeft de Spaarraad de juiste snaar geraakt. De begroting van Financiën werd hierna z.h.s. stemming goedgekeurd. De Carnavalsoptocht van Bergen op Zoom. Het hoogtepunt van de Bergen op Zoom- se carnavalviering is ongetwijfeld de gro te carnavalsoptocht geweest, die Dinsdag middag om 2 uur by het station begon te trekken. Buitengewoon veel yver. ver nuft en toewijding was door de Bergena- ren aan de dag gelegd om van deze op tocht een fleurige stoet te maken. De werkzaamheden aan Bergen op Zooms aloude „Peperbus", de uit de 16e eeuw datererende stadstoren die bij de restauratie ruim IV2 meter is verhoogd, en het dempen van de haven waren dank bare onderwerpen voor velen om in beeld te brengen. Ruim drie kwartier duurde het alvorens de stoet, waarin ook diverse muziekgezelschappen meetrokken, was gepasseerd en al die drie kwartier hebben de duizenden genoten. Te half vijf arriveerde de stoet weer op de Markt waar de prijsuitreiking ge schiedde, waarby Prins carnaval zich nog eens tot de Bergenaren richtte om aan zyn voldoening over het schitterend ver loop van het carnaval 1950 uiting te ge- Verenigingsgebouw geopend. Te Vrouwepolder is het nieuwe ver enigingsgebouw officieel geopend. Burgemeester van Liere voerde hierbij het woord en sprak woorden van hulde tot de initiatiefnemer, de heer A. Hoefkens. Hierna werd een gevarieerd programma uitgevoerd van muziek, samenspraken, voordracht enz. Tal van verenigingsafgevaardigden spraken woorden van gelukwensen. Na afloop sprak de heer Hoefkens woorden van dank. Het gebouw is geschikt voor alle doeleinden en voorziet in een grote be hoefte. Er zijn ongeveer 200 plaatsen aanwezig. Stationsbrug niet in het voorjaar gereed. Naar w'y vernemen zal de verwach ting, dat de Stationsbrug te Middel burg in April of uiterlyk in Mei gereed zou komen en do Zeeuwse hoofdstad dan verlost zou zyn van de bruggen misère, niet in vervulling gaan. De metalen bovenbouw zal namelijk niet in het voorjaar, doch eerst in het najaar afgeleverd worden. Wel zal de onderbouw in het voorjaar gereed zjjn, maar daaraan heeft men natuurlijk niets, zolang de bovenbouw er niet is. Dit bericht zal voor de Middelburgse bevolking een bittere teleurstelling zijn. Herhaaldelijk werd door de be voegde instanties verzekerd, dat de brug in het voorjaar van 1950 klaar zou zijn en algemeen meende men dan ook, dat men deze zomer van de brug genmisère verlost zou zijn. Op zijn vroegst zal het nu September worden, vermoedelijk echter nog later Voor Middelburg als toeristenstad een strop twintig duizend sigaretten in beslag genomen. Ambtenaren van de Invoerrechten en Accijnzen te Terneuzen hebben aan boord van het motorschip „Ward" uit Groningen, 20.000 Engelse sigaretten in beslag genomen. De sigaretten wa ren bestemd voor de proviandering van de „Ward". De deviezenbepalin- gen waren echter niet geheel in acht genomen. Nieuw advies voor de candidatenlijst K.V.P. Het bestuur van de kring Walcheren der K.V.P. heeft in een Woensdag avond te Goes gehouden vergadering besloten het advies voor dé samen stelling der candidatenlijst provinciale verkiezingen ongeldig te verklaren. In verband daarmee zal Zaterdag a.s. in Terneuzen eerst de Kringverga dering bijeenkomen om te beslissen Of de helft, dan wel het totaal der te ver wachten zetels zal worden geadvi seerd. Terstond daarna zal de verkie- zingsraad vergaderen om het nieuwe advies op te stellen. benoemingen provincie Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben benoemd: by de Prov. Stoom bootdiensten: Tot kapitein H. van Damme, M. Duurinck, C. J. Grootenboer, W. J. de Koster. A. M. van Peenen en J. H. Hamelink; tot stuurman A. Blommaert, J. Dingemanse, H. M. v. d. Doe, J. C. Duivendijk, A. v. Lammen, J. Michiel- sen P, J. Moens, J. Verrijzer en C. Potters; tot ponton-steigerknecht D. Jong man; tot hulpmachinist 2e kl. H. Ver- kaart; bij de Provinciale Planologische dienst tot planoloog Th. J. Wester hout, Scheepvaartberlc'nten Vlifsingen aangekomen: 21 Febr. Nettie van Calais; S.N.A. 1 van Antwerpen; Con fident van Sfax. Vlissingen vertrokken: 21 Febr. sleep- boot Schelde naar St. Nazaire; Nettie naar Middlesbrough; S.N.A. 1 naar Duinker ken; Fido naar Wismar; Meeuw naar New port; 22 Febr. Ostmark naar Bremen. Ad miraal Nelson naar Treport; Confidenza naax Norm an haven. Gepasseerd naar Antwerpen: 21 Febr. Regeja van Londen; Mary v. New Castle; 22 Febr. Hecuba van Rotterdam; Prlns Willem 4 van Amsterdam. Gepasseerd van Antwerpen: 21 Febr. Leerdam naar Rotterdam: Stad Arnhem naar Rotterdam van Gent; Alblasserdyk naar Houston; Stuyvesant naar Amster dam: Akkrumdijk naar Rotterdam; Me rel naar QUeensbrough; 22 Febr. Prinses Margriet naar Cork; Eban naar Vlaardin- gen: Helena naar Londen; Breda naar Amsterdam. Middelburgse dienst weigeraar stond terecht. lastige figuur in werkkamp Sèdert geruimen tijd worden de jon ge mannen, die een beroep deden op de dienstweigereraarswet en wier be zwaren werden erkend, tewerk gesteld bij de D.U.W. in Drente waar zij ont ginningswerk moeten doen. De jonge' dienstweigeraars veroorza ken echter ook bij d§ D.U.W. allerlei moeilijkheden. Woensdag stonden 26 jongelui te- vecht voor de politierechter te Assen, omdat ze onwillig waren geweest. De geschillen liepen over de verlofs regeling. Een aantal dienstweigeraars wilde op Maandagmorgen niet aan het werk, omdat deze Maandag bij het gebruike lijke verlof zou horen. De Officier van Justitie achtte de overtreding der dienstweigeringswet bewezen en eiste in deze zaak tegen de 23-jarige student J. d. J. uit Mid delburg een boete van 15 of tien dagen hechtenis. De zaak werd aange houden in afwachting van het arrest van de hoge raad, waarin de al dan niet juistheid van de tewerkstelling zal zijn vastgelegd. Een ander conflict betrof de tewerk stelling bij vorst. Toen de gewone D. U.W.-arbeiders vorstverlet kregen, wilden ook de dienstweigeraars er het bijltje bij neerleggen. De Officer van Justitie ging naar 't kamp om de jongemannen te waar schuwen, dat ze in arrest gesteld zou den worden. Ze gingen toen aan het werk. De 23-jarige Middelburgse student had ook in deze affaire een leidende rol gespeeld. De Officier eiste een week gevangenisstraf tegen hem. Onderscheiding voor 36 jaar trouwe dienst. In een intieme by eenkomst op het bu reau van de Nat. Reserve te Goes, werd Woensdagmorgen de gouden medaille voor 36 jaren trouwe dienst bij de Kon. Landr macht uitgereikt aan de aöj.-administra- teur J. L. Deynen uit Middelburg. De uitreiking had eigenlijk reeds in 1943 moeten plaats vinden, doch door de om standigheden kon dit eerst thans geschie den. Adjudant Deynen is nu sedert 1948 op het districtsbureau van de Nat. Reserve werkzaam. Nadat overste de Feyter de bijeenkomst van superieuren en naaste medewerkers van de jubilaris had geopend, deed ka pitein Kloosterman voorlezing van het desbetreffende K. B. Hierna heeft Overste de Feyter in een hartelijke speech adj. Deynen gehuldigd voor zijn prachtige staat van dienst bij de Kon. Landmacht. Voorts sprak hij zijn bijzondere waar dering uit voor de nauwgezetheid en opge wektheid waarmee adj. Deynen thans zijn werk op het bureau van de Nat. Re serve verricht, waarna hy hem het onder scheidingsteken op de borst spelde. Ook mevr. Deynen werd in de hulde betrok ken. Na het officiële gedeelte werd de jubilaris een draagmedaille aangeboden, terwijl zyn echtgenote bloemen ontving. Adj. Meier vertolkte de gevoelens van de collega's, terwijl 2e luit. Los namens de bij de Nat. Res. in Zeeland gedetacheerde luchtdoelartillerie dank zegde voor de wij ze waarop adj. Deynen dit onderdeel ad ministratief verzorgt. samenvoeging van gemeenten De gemeenteraden van EUewouts- dyk en Driewegen zullen resp. Maan dagavond half zes en Dinsdagavond zeven uur in openbare vergade ring bijeenkomen ter bespreking van de door g.s. voorgestelde plannen tot samenvoeging van deze gemeenten. Vlissingen dankbetuiging aan de heer a. o. f. w. c. gasinjet. Bij Koninklijk besluit is aan de by Koninklijk "besluit van 6 Maart 1946 eervol ontslagen commissaris van po litie te Vlissingen. A. O. F. W. C. Ga- sinjet alsnog dank betuigd voor de diensten, gedurende een lang dienst verband in een hogere polili functie verricht. aardstralen en hun invloed In het Strandhotel te Vlissingen hield de wichelroedeloper, de heer j. H. Esvelt. Maandag voor leden van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen een lezing over ..De aardstralen en hun verband met de gezondheidstoe stand van mens en dier". In het kort lichtte de'heer Esvelt de verschillende invloeden, die de bo- demgestelheid op de gezondheids toestand van mens en dier kan heb ben, toe. Hij illustreerde zijn betoog over de invloed van de aardstralen met énkele voorbeelden. Het voornaamste gevolg van de aan wezigheid van aardstralen is volgens de heer Esvelt, dat zij het weerstands- „Weer een bewijs, dat kleine gemeenten niet aan verval van k achten lijden". Hartelijke toesproken vele gelukwensen. Het was Woensdag een vreugde volle dag voor Gx\jpskerke. Op plech tige wijze en in tegenwoordigheid van vele autoriteiten en dorpsgenoten werd 's middags het geheel ver. bouwde en vernieuwde dorpshuis in gebruik genomen, waardoor de ge meente niet alleen een keurig, gezel lig verenigingslokaal, doch tevens 'n aardige ruimte voor de Chr. kleu terschool en een aan alle eisen vol doend wyk- en consultatiebureau voor het Groene Kruis r\)k is gewor den. De openingsbijeenkomst in het ver enigingslokaal werd ondermeer bijge woond door de heer a. Schout namens het Prov. bestuur, mej. J. A. Glazs, inspectrice van het kleuteronderwijs, Hornstra namens de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cul tureel Werk, de heer G. A. de Lange, secretaris van de prov. Zeeuwse ver- „Het Groene Kruis", Walcherse bur gemeesters en vele anderen. De Com missaris der Koningin in de prov. Zee land had een schriftelijke gelukwens gezonden. De bijeenkomst stond onder leiding van burgemeester H. U. Bouwman, die wees op het belang van het gebouw voor de dorpsgemeenschap, een cul tureel centrum voor de streek, dat er een nieuw bewijs van vormt, dat de kleine Walcherse gemeenten niet aan verval van krachten lijden. Hij dankte allen, die aan de totstandkoming van het dorpshuis medewerkten, in bet bijzonder de commissie tot verdeling van de gelden uit het fonds Noodge- bleden, welke het mogelijk maakte, dat het wijkgebouw kon worden in gericht. „Grijpskerke gaat een glorieuze tijd tegemoet", meende de volgende spre ker, de Gedeputeerde a. Schout, die zelf in dit dorp heeft gewoond. „De eerste zorg moet terecht de babies en kleuters gelden; gaat dat goed, dan kan verder gebouwd worden". Als voorzitter van de Stichting Zeeland vond de heer Schout het een genoegen te kunnen constateren, dat Grijpsker ke een centrum heeft gekregen, dat voor het dorp en zijn bewoners van de grootste betekenis kan zijn. zorg voor de jeugd. Mej. Glasz was van mening, dat de gemeente nu een kleuterschool bezit, die gezellig en goed ingericht is en behoorlijk is uitgerust, een oord, waar de kinderen het naar hun zin zullen hebben. Waar kleuterscholen tot stand komen, geeft men er blijk van iets voor de jeugd over te hebben. Zij fe liciteerde de ouders van Grijpskerke met deze aanwinst en dankte het ge meentebestuur voor de geste om een lokaal van het dorpshuis ter beschik king te stellen van de Chr. kleuter school, die zij een goede toekomst toe wenste. Dokter P. J. Bom prees het nieuwe wijkgebouw, dat hij de erenaam van medisch centrum wilde geven. Hij zei de te hopen, dat het plaatselijke Groe ne Kruis door dit bezit zal groeien en bloeien. Hierna bezichtigden de aanwezigen het gebouw, waarvan de inrichting ieders instemming en lof verwierf. Vervolgens voerden nog enkele spre kers het woord. De heer De Lange wenste namens het Prov. Groene Kruis, Grijpskerke geluk met het wijk gebouw en verklaarde gaarne te wil len zien. dat andere gemeenten óók zover kunnen komen. Ook de heren J. J. Huijssen namens de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Walcheren. A. W. Cevaal als oud wethouder en vertegenwoordiger van de Z.L.M. en A. P. Koster namens de plaatselijke afdeling van de C.B.T.B. brachten gelukwensen over Voordat de bijeenkomst werd gesloten richtte de heer J. de Wolf nog een hartelijk dankwoord namens de gehele burgerij tot het gemeentebestuur. Zoutelande JAARVERGADERING GEITENFOKVERENIGING. De geltenfokvereniging „Ons Belang" te Boudewynskarke hield haar Jaarverga dering onder voorzitterschap van de heer J. Sturm. Uit het jaarverslag van de secre taris bleek, dat het ledental ls vermin derd met 16 leden, en thans 60 bedraagt. Het aantal geiten is met 45 stuks vermin derd. De penningmeester deelde mede, dat het batig saldo bedroeg f 72.41. Als bestuursleden werden gekozen de heren C. v. Sluys Czn. en J. Maljaars. Tot bokhouder en afslachter van de jonge bokjes is benoemd de heer K. Klei nepier. Tot afgevaardigden naar de Pro vinciale vergadering werden benoemd de heren K. Kleinepier en A. Dommisse. Het dekgeld werd vastgesteld op f 3.—; voör niet-leden bedraagt dit f 10.—. Na uit voerige besprekióg besloot men geen kunstmatige inseminatie toe te passen. vermogen van de mens ondermijnen en hem zodoende meer vatbaar voor ziekten maken, dan anders het geval zou zijn. Tot slot gaven de heren Esvelt en W. P. v. Aartsen uit Middelburg, een demonstratie van hun methoden bij het wichelroedelopen. Middelburg DAM IN DROOGDOK VERDWIJNT. De directeur van Gemeentewerken te Middelburg besteedde namens B. en W. aan het herstel van oorlogsschade aan kademuren, beschoeiingen, remmingwer- ken en dergelijke. De inschrijvingen luidden: J. van Wie- ringen, Alphen a. d. Rijn. f 22.150.J. Geschiere, Middelburg, f 22.500.Aann. bedr. „Zeeland" N.V., Middelburg, voor f 23.660.—; E. G. Lindenbergh. Vlissingen, f 23,750.S. A. Versluijs, Middelburg, f 23,990.P. de Voogd, Veere, f 25.950.—; C. v. d. Klippe, Vlissingen. f 28.870.—; K. W. Dekker. Veere. f 29.650.—; L. W. Dek ker. Vlissingen, f 30.550.M. v. d. Velde. Bruinisse. f 30.690.—; L. v. Boven. Elle- woutsdyk. f 31.111.—; J. M. Dekker. Brou wershaven. f 32,'000. By dit werk is inbegrepen het oprui men van de dam in het droogdok. Zoals bekend diende deze dam er voor om ty- dens de inundatie van het eiland een re servoir voor bluswater te vormen, daar by eb vrijwel alle waterleidingen leeg stroomden. NAAR SURINAME. De heer H. Vermey te Middelburg is met ingang van 1 April a.s. benoemd tot technisch-ambtenaar by de N.V. Neder- landsch-Indische Gas Maatschappy te Pa ramaribo (Suriname). geslaagde uitvoering van juliana In het Schuttershof te Middelburg brachten de pijpers, tamboers en hoornblazers van het Tamboers- en Pyperscorps „Juliana" een talrijk pu bliek een bijzonder geslaagde Juliana- avond. Deze avond stond geheel on der leiding van de heer H. Joziasse, die met vlotte conferences de ver scheidene onderdelen van het gevari eerde programma aan elkaar voegde. Pijpers, tamboers en hoornblazers van dit keurige korps toonden op attrac tieve wijze hun kunnen. V'eider voer den de leden van Juliana enkele schetsjes op, die bijzonder in de smaak vielen. Een van de hoogtepun ten van deze avond was het histo risch overzicht van dit korps, waar bij op originele wijze de belangrijkste gebeurtenissen nog eens werden opge haald. Na de pauze gaven de tamboers 'n geslaagde demonstratie van hun trommelvirtuositeit. Een daverende finale besloot deze kostelijke feest avond. In zijn openingswoox-d heette de voorzitter van het korps, de heer A. Minnaard nog in het bijzonder de wnd-bui*gemeester, de heer J. W. Kögelei*. de wnd.-commandant van de COAK, luitenant L. H. v. d. Veen. het bestuur van Uit het Volk, Door het Volk en de besturen van enkele zus- terkorpsen welkom. vroeg dag voor padvindsters. Woensdag was het „Baden Powell- dag", een herdenkingsdag van de pad- vindsters en kabouters, 's Morgens vroeg kwamen de meisjes, die de ge hele dag in uniform liepen, bijeen op de Markt, waar met een kle'ne plech tigheid de dag geopend werd. De vlag werd gehesen en de meisjes werden met sneeuwklokjes getooid. Arnemuiden vergadering c.m.b. De Christelijke Metaalbewerkers- Bond afd. Arnemuiden vergaderde in het verenigingsgebouw onder voor zitterschap van de heer A. Poortvliet. De Districtsbestuurder de heer J. Lod der lichtte de nieuwe wijzigingen van de C.A.O. toe. De voorzitter besprak het komende jubileum van de C.M.B, in Nederland. KERKNIEUWS. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Goes D. L. Aangeen- brug te Dordrecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2