PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerika breekt met Bulgarije Goes is meer dan verzorgings centrum van de Bevelanden D£ BILT Ruzie met fataal gevolg. Vrouw door haar man vermoord Vandaag KONINGIN EN DE PRINSESJES IN SANKT ANTON AANGEKOMEN POLITIEMANNEN PROTESTEREN TEGEN ONTSLAGREGELING Een „Jimmy Brown" bracht paniek in winkelwijk. VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 45 Directie: F van de Velde en F. fa den Boer AdJ W de Pagter. Hoofdred.: O. BaUintyo. Pl.verv.: W. Leertouwer en A Bossharat ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; t 3.90 p kw.; £r. p. p. t 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 22 Febr. '50 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 2.30. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» van 1—5 regels 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vllsslngen Walstr 58-«0 tel 2355. 4 lijnen (bgg. 2358); M'bucg Londense Kaai 29 tel 2077 en 2924 - Goes L. Vorststr. 63. tel. 2475 tbg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerljstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardslr. C ISO, tel. 2t. Alle diplomatieke vertegenwoordigers zullen worden teruggeroepen Vogeler tot 15 en Sanders tot 13 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Amerikaanse regering heeft besloten de diplomatieke betrekkingen met Bulgarije te verbreken, omdat dit land zich niet wenst te houden aan de normen van diplomatiek fatsoen. De Ver. Staten zullen bijgevolg hun vertegenwoordigers uit Bulgarije terugroepen en de Bulgaarse vertegen woordigers moeten Amerika verlaten. Verleden maand al dreigde Washington de betrekkingen te zullen ver breken, tenzij de Bulgaarse regering haar verzoek om torugroeping van de Amerikaanse gezant te Sofia, Donald Heath, zou intrekken. Dit is niet ge beurd, zodat de bedreiging ten uitvoer is gebracht. Sofia had terugroeping van Heath gevraagd, omdat hij „persona non grata" was. Hij werd ervan beschuldigd in con tact te hebben gestaan met Rostov, de communistische leider, die in De cember wegens verraad werd terecht gesteld. De Bulgaarse bladen bewe ren, dat de Amerikaanse legatie een centrum van spionnage-activiteit is en dat de gezant voortdurend agenten ontvangt. Vijf Bulgaren zijn reeds ge arresteerd op beschuldiging inlichtin gen te hebben verstrekt aan Donald Heath. In diplomatieke kringen te Londen wordt verwacht, dat de breuk met Bulgarije zal worden gevolgd door 't afbreken der betrekkingen met Hon garije. Het spionnageproces te Boeda pest tegen Vogeler en Sanders heeft in de Ver. Staten veel kwaad bloed ge zet. Er wordt op gewezen, dat de Amerikaan Vogeler niet door een Amerikaanse advocaat verdedigd mocht worden, hoewel daartoe pogin gen in het werk aijn gesteld. VOGELER EN SANDERS VEROORDEELD Inmiddels zijn Vogeler en Sanders veroordeeld tot 15 jaar en 13 jaar ge vangenisstraf. Zoltan Rado en Imre Geiger, twee Hongaarse beschuldig den in het proces, zijn ter dood ver oordeeld. De Hongaar Domonkos en de Ka tholieke priester Istvan Just, kregen ieder tien jaar gevangenisstraf en de Hongaarse grayin Edina Dory 5 jaar. De advocaten tekenden tegen de vonnissen van alle zeven hoger be roep aan. Vilmos Olty, de president van het Gerechtshof, deelde mee, dat de beroepen zullen verwezen worden naar het Hoog Gerechtshof en vroeg de aanklager Alapi, of hij accoord ging met de vonnissen. Alapi verklaarde de doodvonnissen te aan vaarden maar achtte de andere straf fen niet streng genoeg. Verder heeft de president van het gerechsthof confiscatie van het bezit in Hongarije van Vogeler en Sanders bevolen en hun uitwijzing na het uit zitten van hun straffen. De schuld Jongeman stond terecht wegens doodslag op zijn vader. In de middag van de 21ste October van het vorige jaar kwam de huis schilder A. B. in totaal overspannen toestand bij zijn broer. A. B. ver telde dat hij z\jn vader had doodge slagen. De politie werd in de arm ge nomen en deze vond in de ouderlijke woning de deerlijk gewonde vader. Hjj overleed twee dagen later. De Arrondissemntsrechtbank in Den Haag behandelde Dinsdagmor gen deze zaak. Getracht werd een beeld te krijgen van wat er op die bewuste middag in de woning van B. was voorgevallen. De getuigen charge P. A. B. en diens oom zeiden dat de huiselijke omstandigheden in het gezin B. al jaren uiterst slecht waren, zodat de moeder wegens zenuwoverspan ning moest worden opgenomen. Uit het verhoor van de verdachte bleek, dat op de bewuste middag ruzie had gekregen met zijn vader. Er ont stond een vechtpartij, waarbij hij in zijn angst de vader tegen het hoofd had geschopt. De officier van justitie, mr. Kem per, noemde verdachte een oppassen de hard werkende jongen die een harde jeugd heeft gehad. Bij verrassing is de vader het slachtoffer geworden van de zoon. Hij achtte A. B. niet strafbaar in de zin der wet en vroeg vrijspraak van de ten laste gelegde doodslag, doch achtte toebrengen van letsel bewezen. Gezieif verdachtes debiliteit 'wenste hij heral echter te ontslaan van rechts vervolging en wilde hij aan de recht bank' overlaten op welke wijze deze zojr beschikken over de mogelijkheden om verdachte te doen opnemen in een krankzinnigengesticht voor de tijd van een jaar, of ter beschikking te stellen van de regering. Hazardspelers met steungeld als inzet. De Zwijndrechtse politie heeft een inval gedaan in een huis, waar gele genheid werd gegeven tot het beoefe nen van een hazard-spel. Het gezel schap gokkers werd gearresteerd. Na dat een volledige bekentenis was af gelegd, werden zij weer op vrije voe ten gesteld. Tot de hazard-spelers be hoorden lieden, die speelden van het geld, dat hun door Maatschappelijk Hulpbetoon voor de instandhouding van hun huisgezin was verstrekt. van de beklaagden was bewezen door hun eigen getuigenis, door documen ten en door getuigen. De eigenlijke opdrachtgever van de veroordeelden noemde Olty de gezamenlijke staf chefs te Washington, die „voorberei dingen treffen om de wereld in een nieuwe oorlog te storten". De Britse regering noemde Dinsdag in een officiële verklaring de beken tenis van Sanders het resultaat van een sinistere techniek van ondervra gen onder pressie. ,De feiten, lie aan de regering be kend zijn, maken het zeker, dat zijn getuigenis een samenvatting van ver draaiingen en leugens was. Hy kan geen natuurlyk motief hebben gehad deze voor de rechtbank te uiten". Echtelijk drama in Loosduinen. Gistermorgen omstreeks vüf uur is de 26-jarige C. W. van der Ark, ge boren Lunenburg, in haar woning aan de Kykduinsestraat te Loosduinen vermoord. De vermoedelijke dader, de 28-jarige J. W. van der Ark, echtge noot van het slachtoffer, is voort vluchtig. In de woning, waar zich het drama afspeelde, wonen behalve de familie van der A„ bestaande uit man, vrouw en een dochtertje van vier jaar, ook de bejaarde ouders van het slachtof fer. alsmede haar 36-jarige broer. Om kwart voor vijf hooide de grootmoe der, die in de voorkamer sliep, een licht geschreeuw. Zij stond op en ging naar de slaapkamer van haar dochter. Toen zij de deur van de slaapkamer opende, zag zij haar dochter ernstig gewond op bed liggen. Het vier-jarig hevig ontstelde dochtertje, lag dicht tegen haar moeder aan. Op het bed lag een bi.il. De grootmoeder maakte dadelijk alarm, maar haar dochter was niet meer te helpen; zij overleed spoe dig. Volgens de politie leefde het echt paar reeds geruime tijd in onmin; de man had omgang met een andere vrouw. Sinds Donderdag was hij niet meer thuis geweest. Het vermoeden bestaat, dat hij zich toegang tot het huis heeft verschaft door verbreking van een keukenruit aan de achterzij de. Hij staat ongunstig bekend. Z.K.H. Prins Bernhard heeft tydens zyn bezoek aan Rio de Janeiro de lunch gebruikt by de Braziliaanse president Dutra in diens zomerverblyf Petropolis op de heuvels boven Rio. Prins Bernhard overhandigde de pre sident het grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw' en hy ontving de „Cruziero do Sul", het grootkruis van de Zuidelijke kruisorde, wat de hoogste Braziliaanse onderscheiding is. is het de geboortedag van George Washington (1732); is het negen jaar geleden dat Duitsland met zijn Afrika- corps in Noord Afrika begon be opereren. .J Bevrijdingsdag en Koninginnedag. De ministerraad heeft bepaald, dat ook dit jaar de bevrijding zal worden gevierd op 5 Mei, op welke dag de rijksdiensten van één uur des n.m af gesloten zullen zijn voor zover de dienst zulks toelaat. Aan de lagere publiekrechtelijke lichamen zal wor den verzocht een overeenkomstige ge dragslijn te voeren, hetgeen insluit, dat niet op andere dagen aan het per soneel vrij af zal worden gegeven Het is voorts te verwachten, dat van de zijde van het College van Rijksbemiddelaars een algemene ver gunning zal worden gegeven om de werknemers in het particuliere be drijfsleven ook een halve dag vrij te geven. Tenslotte wordt er de aandacht op gram van Prins Bernhard, die zijn gevestigd, dat de verjaardag van H. beste wensen voor een voorspoedige M. de Koningin dit jaar zal worden j reis zond. gevierd op de eerste Mei. 1 Prinses Beatrix heeft tijdens Hartelijke begroeting door de bevolking. Het was half elf precies Dinsdagochtend toen de Bazel-express het grensstation Buchs aan de Zwitsers-Oostenrykse grens binnenreed met onmiddellijk daarachter een locomotief en twee koninklijke rijtuigen. De drie Prinsesjes gluurden nieuwsgierig uit het venster en wezen elkan der de besneeuwde toppen van de bergen aan. De barometer, die Maandag al op 9 stond, had het bij het rechte eind gehad en de miezerige regen daalde dan ook gestadig neer. Er waren maar weinig mensen op het grensstation, hoogstens een dozijn Zwitsers, die de koninklijke familie toewuifden. Omdat de trein met 40 minuten vertraging was binnengelo pen, duurde het oponthoud in Buchs slechts tien minuten. Enige Oostenrijkse autoriteiten en een vertegenwoordiger van de Fran se bezettingsmacht maakten hun opwachting by de Koningin en daar op ging het in snelle vaart door naar Sankt Anton. Onderweg in de trein hoorden we nog een paar bijzonder heden van de treinreis, de eerste, die de koninklijke familie mee deze nnov kat kiilfanlanri mnnlrt tocht een officiële taak verricht. Dat was in Visé waar zij van de stationschef een bouquet anjers in ontvangst nam, bestemd voor haar moeder, die juist enige ogenblikken rust genoot. In Bazel kwam de directeur van het stations restaurant de Koningin en de Prinsesjes enige bussen wagens naar het buitenland maakt, seler Lekkerli" aanbieden. De Prin- In Bazel overhandigde de Neder- landse consul de Koningin een tele- de Pensionnering op 55-ja ige leeftijd „onsociaEl" en „onchristelijk". Resolutie aangenomen. yt' en twintig honderd politieman nen', onder wie vele Zeeuwen, hebben Dinsdag tijdens een congres van de Centrale van polltle-organisaties in de Dierentuin te 's-Gravenhage krachtig geprotesteerd tegen de maatregelen tot inkrimping van het politiecorps. Uitvoerig werd het pen- sionheringsvraagstuk besproken en tot slot werd met algemene stemmen een resolutie aangenomen. In zijn openingswoord verklaarde de congresvoorzitter, de heer-A. Leeuwis, dat de inkrimpingsmaatregelen bij de politie, onder het politiepersoneel gro te onrust hebben veroorzaakt. „Vroeger adjudant van politie, thans rijwielbewaarder", aldus kenschetste de heer G. van Netten voorzitter van de Bond van Christelijke politieambte naren. de gevolgen van het ontslag op 55-jarige leeftijd. Hij zette uiteen, dat in de huidige omstandigheden een po litieman. die gemiddeld op 25-jarige leeftijd in dienst treedt, in de regel slechts aan 30 dienstjaren komen kan. Gezien het feit dat men vroeger 2% pensioen per dienstjaar kreeg, en het pensioen thans is vastgesteld op l'iG: per dienstjaar, ontvangt het personeel dat nu op 55-jarige leeftijd wordt ont slagen, een pensioen dat ongeveer 50% minder is dan voorheen. Ten ge volge daarvan zijn de gepensionneer- den gedwongen allerlei betrekkingen te aanvaarden, die het aanzien der po litie schaden. Het standpunt van de minister van justitie, dat pensionne ring op 55-jarige leeftijd mede aanbe veling verdient, omdat men op die leeftijd gemakkelijker 'n baantje kan vinden, heeft zeer veel ontstemming gewekt. .AAN ARMOEDE PRIJSGEGEVEN". „De arbeidslust" en arbeidsvreugde gaan teloor bij deze regeling", zo verklaarde de heer J. Körner, voor- zifter van de R. K. Politiebond. Hy noemde de ontslagregeling „onsoci. aal" en onchristelijk" en voor. zag er grote gevaren van. Het poli tiepersoneel zal thans aan armoede worden prysgegeven In Roosendaal werd een brigadier van politie, gehuwd. 8 kinderen, ge- pensionneerd. De man had met zijn 29 dienstjaren een salaris genoten van 420,Thans heeft hij op 55-jarige leeftijd 164.pensioen, waarmede 10 personen onderhouden moeten wor den. Het congres nam met algemene stemmen een resolutie aan waarin ge vraagd werd ontslag van het politie personeel op 60-jarige leeftijd en vóór het bereiken van het 61ste levensjaar alleen dan ontslag als de betrokkene tenminste 35 voor pensioen geldende dienstjaren heeft of als hijzelf tegen ontslag geen bezwaar heeft. Verder bij pensionnering toekenning van ten minste 2% van de pensioengrondslag per dienstjaar. hebben zich onderweg niet verveeld daar was alles te nieuw voor. In een slaapwagen de nacht door te brengen is haar best beval len. Prinses Beatrix en Prinses Ire ne sliepen in één coupé, Prinses Ire ne boven en Prinses Beatrix onder. Prinses Margriet deelde een slaap- coupé met de 6-jarige Eleonore van Maasdijk. Het kleine stationnetje in Sankt Anton puilde uit van de mensen, toen de trein om kwart voor twaalf Sankt Anton binnenreed, na een rit van twaalf minuten door de tunnel van de Arlberg. Amerikaanse, En gelse, Franse. Oostenrijkse en Ne derlandse welkomstkreten weerklon ken, toen de Koningin en de Prin sesjes, omstuwd door een honderd- koppige menigte in skitenue, het smalle weggetje afliepen, dat naar Hotel Post leidt. Prinses Margriet, die aan de hand van mevrouw Pennink haar intrede in Sankt An ton deed, raakte byna verloren in de menigte, die de vorstelijke gas ten omringde tot voor de ingang van het hotel. En daar was de dorps muziek, die op nog geen twee meter afstand van de Koningin haar blaas instrumenten deed schallen. Na deze begroeting begaf de Konin gin zich naar haar hotel. Beschouwing van B. en W. over Rapport Pr'ov. Plan. Dienst en E.T.I. De functie van Goes beperkt zich niet tot een verzorgingscentrum van de beide Bevelanden, maar is op vele terreinen het centrum van geheel Zeeland en soms nog wel van een groter gebied. Om de toekomstige ont wikkeling van Goes geheel te kunnen overzien zal men moeten beschikken over een meer uitgewerkt rapport, dat op verschillende kwesties dieper in gaat en de Goese handel en verkeer aan een meer diepgaand onderzoek on derwerpt. Dit zijn de voornaamste bezwaren die B. en W. van Goes hebben tegen het rapport van de Prov. Planologische Dienst en het Econ. Technol. Instituut over de sociaal-economische structuur van Goes, waarin o.m. was gecon cludeerd dat de economische structuur van deze gemeente in hoofdzaak biyist te worden bepaald door haar positie als verzorgingscentrum van Noord- en Zuid Beveland. In hun uitvoerige beschouwing aan de gemeenteraad, merken Burge meester en Wethouders tevens op, dat zij de praemisse dat in de centrum functie in de eerstkomende decennia geen wijzigingen van ingrijpende aard zullen optreden, onaanvaardbaar achten. Dientengevolge is ook de bevol kingsprognose voor hen niet aanne melijk. De rapporteurs hadden verder de behoefte aan industrieterreinen tot 1977 op 6 4 7 ha. becijferd. Er is thans reeds meer dan 3% ha. in optie gevraagd, zodat dit ook nooit voldoen de kan zijn. Zo is het eveneens met de berekening van de toekomstige woningbehoefte. Tegen verplaatsing van de indu strieterreinen naai' de Kromme Poel hebben B. en W. ook overwegende be zwaren. De rapporteurs wilden geen „bos" over de spoorlyn, doch dit be zwaar geldt in veel sterkere mate voor een industrieterrein over de spoorlijn zo wordt opgemerkt. Of het voorstel van de rapporteurs om een recreatiegebied ten N. van de Heernisseweg kan worden verwezen lijkt, zal afhangen van de toekomsti ge ontwikkeling van Goes. De aange geven terreinen zijn niet in eigendom van de gemeente en liggen zelfs ge deeltelijk op het grondgebid van Kloetinge. Een en ander kan pas wor den beoordeeld, als een nieuw groot ontwikkelingsplan voor Goes is vast gesteld. Een opdracht tot het ontwerpen van een dergelijk plan in groot verband, wordt voorbereid. Hoewel B. en W. het rapport als 'n gedegen stuk werk beschouwen, dat zijn nut zeer zeker zal afwerpen, mer ken zij op dat dit een beperkte strek king heeft. Het is uitgebracht ter bepaling van behoefte aan recreatieruimte en moet ook in dit licht worden gezien. BESTAANSMOGELIJKHEDEN Uitvoerig gaan B. en W. in hun be schouwing de huidige bestaansmoge lijkheden van Goes na, waarbij zij ver schillende gegevens in het rapport genoemd nader bekijken. Hierbij wordt t.a.v. de landbouw opgemerkt, dat het rapport wel zeer uitdrukkelijk de grondarmoede van Goes bevestigd, doordat cultuurgronden aan andere bestemming moesten krygen. Een op lossing daarvoor te vinden is een le vensbelang voor Goes en daarmee te vens voor de gehele streek. Mogen de instanties, die hierby betrokken zijn, bereid zijn op korte termijn een op lossing te bevorderen, aldus B .en W. In de beschouwing worden verschil lende bedrijven genoemd, die een functie in geheel Zeeland en daarbui ten vervullen. Ook aan de handelson dernemingen in landbouwproducten moet een"stuwende betekenis worden toegekend. De export van zaaigranen enz. is van groot belang. Ook de landbouw producten voor binnenlandse con sumptie nemen een belangryke plaats in. Op de Goese beurs wor den soms op één dag voor meerde re millioenen guldens verhandeld. Goes moet als het levende centrum voor geheel Zeeland op het gebied van handel en verkeer worden ge zien. Steeds meer nationaal belangryke be drijven vestigen hier hun depots voor Zeeland. Dat bij de overige handel wel bedrijven met een stuwend karak ter voorkomen, wordt door de rappor teurs toegegeven, doch de betekenis van deze bedrijven wordt volgens B. en W. wel zeer licht aangeslagen. Ook bij het verkeer zien rappor teurs de functie van Goes h.i. te be perkt en soms onjuist. Er wordt byv. totaal geen rekening mee gehouden dat Goes in belangrijke mate een door voorstation is ook voor de goederen, die niet met de spoorwegen worden verladen. De praktijk bewijst, dat Goes als verkeerscentrum naast de Bevelandse tevens voor Walcheren. Schouwen- Duiveland, Tholen en O.Z. Vlaande ren van zeer grote betekenis is. Wat vervoers mogelijkheden betreft staat Goes voor Zeeland aan de spits. In Januari jl. byv. werd vanuit Goes practisch naar alle delen van de we reld geëxporteerd. Gewezen wordt verder o.m. op de veiling, die behoort tot de grootste veilingen van Nederland, en beteke nis heeft voor een gebied, dat veel verder dan de beide Bevelanden reikt DE VESTIGING VAN OVERHEIDSDIENSTEN B. en W. zyn het ook niet eens met de rapporteurs dat de overheidsdien sten, die na 1940 in Goes gevestigd zijn. dit deden omdat Middelburg ten gevolge van oorlogshandelingen geen voldoende ruimte bood. Men kwam volgens hen naar hier, omdat men na 1930 pas goed is gaan beseffen hoe centraal Goes ligt. Ook op onderwijs gebied ontwikkelt Goes zich voortdu rend. De centrumfunctie zal nog een gro te verandering en versteviging onder gaan. GOES ALS INDUSTRIE CENTRUM Als hoofdbezwaar voor de industri ële ontwikkeling van Goes beschou wen de rapporteurs de vrij excentri sche ligging van Goes. In hoeverre deze excentriciteit doorslaggevend zou zyn valt te betwijfelen in aan merking genomen de industriële ont wikkeling van O.Z. Vlaanderen. Wan neer Amsterdam en Rotterdam als centra worden genomen, steekt Goes juist gunstig af tegen overig Zeeland. Brj herhaling geven B. en W. daar om in hun beschouwing als hun me ning dat de ontwikkelingsmogelijkhe den van Goes veel groter zijn dan in het rapport is vermeld. Brusselse dames vluchtten weg. Een acht-jarige gorilla heeft Dins dag een drukke winkelwijk te Brussel in rep en roer gebracht. De aap, Pa- tiki genaamd en behorend tot een va riété-gezelschap. was uit zijn kooi ge broken en bewoog zich aanvankelijk ongemerkt tussen de menigte. Hij werd pas gezien toen hij probeerde een dame. die voor de etalage van een meubelwinkel stond, de schoenen uit te trekken. De dame sloeg alarm en onmiddellijk daarna begonnen ook andere vrouwen te gillen en stormde alles de winkels binnen. Acht politiemannen waren spoedig ter plaatse doch slaagden er niet in de gorilla te pakken te krijgen. Deze snelde een porseleinwinkel binnen. De winkelier bood hem rustig een stoel aan en Patiki ging zitten en amuseerde zich met potlood en papier, welke op de toonbank lagen. Toen de inmiddels gewaarschuwde verzorger van Patiki binnenkwam en de gorilla met een snelle beweging wilde grij pen, wist de aap weer te ontkomen, daarbij een servies brekend. Er volgde een jacht van een half uur op Patiki. De aap klom in lan taarnpalen en op hekken en tenslotte slaakte hij een gil, tikte op zijn kop en ging vrijwillig terug naar de zaal, waar hij op had moeten treden. Het voorlopige parlement van Oost- Indonesië werd maandagochtend in plech tige zitting ontbonden. MINDER WIND. Geldig tot Woensdagavond. In de loop van de dag geleidelijk toenemende bewolking, voornamelijk in het Zuiden van het land, maar bij na overal droog weer. Zwakke tot ma tige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Weinig verandering in tem peratuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1