PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Europa's eenheid wordt alleen tnet de lippen beleden Tram of bus op Schouwen DE BILT Drama op druk verkeersount te Groningen Regering R.I.S. weigerde steun ondernemingen. Verf exporteurs zeer ontstemd over de Duitse regering Auto te water vrouw redt inzittenden. KONINGIN EN PRINSESJES NAAR SANKT ANTON VERTROKKEN Westerling naar Singapore? E.T.I. rapport wil alles bij het oude laten VOORSPÉLT: 192e Jaargang - No. 44 DagbJaa, uitgave van de firma provinciale Zeeuwse Courant. Directie- F van de Velde en F. b den Boer Adj W de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintyn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct pei week*: 3.90 p kw.: £r p p. i 4.15 0er kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 21 Febr. 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 2.50. Lngez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» van 1—5 regels f 1,—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur VUsslngen Walstr 58-60. tel 2355, 4 lijnen (b.g.g. 2358); M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes; L. Vorststr. 63, tel. 2475 ifeg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Maurltsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerljstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr C 160. tel. 26 Opinie-onderzoek met mager resultaat Alleen oud-minister Spaak drong aan op daden. De voorzitter van een Amerikaans comité voor een verenigd Europa, Donovan, heeft onlangs 27 West-Europese politieke leiders schriftelijk om hun mening gevraagd over de kansen op Europese eenheid. De meeste antwoorden, o.a. die van Churchill en Adenauer bleven beperkt tot algemeenheden, zoals de thans gepubliceerde uitslag van het opinie onderzoek" leert. Alleen oud-minister Spaak liet een ander, een scher- Jper, geluid horen. Spaak was in zijn antwoord weinig te spreken over de wijze, waarop het in de practijk toeging met de zozeer noodzakelijk geachte samenwerking. De assemblee van de Raad van Euro pa had tot udsver weinig kunnen be reiken, omdat de Europese ministers naar believen de besluiten terzijde stelden en aldus de aanvaarde resolu ties een nette begrafenis gaven. Ook economisch mankeerde er nog al wat aan de samenwerking. Bij de devaluatie had elke regering slechts aan haar eigen belangen ge dacht. „daarbij trachtend voor zich zelf een maximaal aantal voordelen te verkrijgen zonder zich te bekom meren om het gemeenschappelijk Europese welzijn. Deze uiting van ecohomiseh egoïsme heeft het effect van een koude douche op het enthousiasme gehad en heeft aangetoond, dat er nog een groot ver schil is tussen woorden en daden". Het antwoord van onze minister president Drees was weinig brillant. Hij zei. dat een begin was gemaakt met het vrijmaken van de handel en dat Nederland bereid was naar beste krachten samen te werken. Minister Stikker toonde zich voor zichtig en gematigd. Hij zeide in zijn antwoord de ongerustheid over de langzame vorderingen in de richting van de Europese eenheid niet te de len. Hij geloofde vast. dat de Europese Man doodde vrouw met messteken Om half een Maandagmiddag heeft zich op de hoek van de Kraneweg— Friese Straatweg te Groningen een drama afgespeeld. Een man, een ze kere O. uit Groningen, heeft, of schoon op het kruispunt een grote drukte heerste, zijn vrouw met een padvindersmes van het leven beroofd. Hij bracht haar een wond aan de halsslagader toe, waarna het slachtof fer dood neerviel. De man trachtte zich toen eveneens door het doorsnij den van zijn halsslagader van het leven te beroven. De politie, die spoe dig ter plaatse was, bracht hem in le vensgevaarlijke toestand naar het Academisch Ziekenhuis, waar hij kort na aankomst overleed. De politie staat nog voor een raadsel en stelt een uit voerig onderzoek in. Bedrag van 100.000 voor de T.N.I. niet geaccepteerd. Dc regent van Panaroekan, die zich heeft belast met de inzameling van gelden ten behoeve van de T.N.I., heeft in overleg met de regering der RJ.S. een bedrag van 100.000 niet geaccepteerd. Met deze som gelds zou een aantal ondernemingen, in over leg met deze organisatie, de T.N.I. in dit gebied steunen. De weigering is geschied in ver band met de vele verkeerde uitleggin gen, die de laatste tijd zijn gegeven aan de financiële hulp, welke door de ondernemingen aan de T.N.I. zou wor den verleend. Men is van mening, dat aanvaarding van deze eerste betaling de veronderstelling zou wekken, dat de ondernemingen tot deze betalingen worden gedwongen. Ondernemingen, particulieren en bedrijven, die in het jongste verleden naar hun mening on der dwang financiële steun hebben verleend, zullen dit geld kunnen te rugontvangen. Duitse terroristen stonden opnieuw terecht. Van de drie Duitsers, die tijdens de bezetting in de Noordelijke provincie een ware- terreur hebben uitgeoefend, hoorde Maandagmorgen de 44-jarige Robert Lehnhoff bevestiging van de door het Groningse Bijz. Gerechtshof uitgesproken doodstraf tegen zich eisen door de procureur-fiscaal bij de Bijz. Raad van Cassatie. In zijn conclusie ten aanzien van de beide andere Duitsers Friedrich Bellmer en G. Haase vroeg de procu reur-fiscaal vernietiging van het von nis (eveneens doodstraf) en verwijzing van de zaak naar de Bijzondere Straf kamer van de Leeuwarder Rechtbank. regeringen, behalve die. welke zich opzettelijk van een vereniging op voet van gelijkheid uitsloten, hard en ern stig werkten om de noodzakelijke een making te verwerkelijken. „De grootheid van het te verwerke lijken doel vereist een zo diepe bestu dering van de problemen, dat het niet gerechtvaardigd zou zijn. indien wij, gedreven door idealisme, zonder vol doende overleg zouden handelen", zo verklaarde hij. Premier Attlee verklaarde, dat de Britse regering ..het tot stand brengen van een gezonde Europese economie als een van de fundamentele oogmer ken van haar politiek beschouwt." Algemene conclusie van het opinie onderzoek: alle staatslieden zeggen de eenheid van Europa met hart en ziel na te streven. De woorden zijn echter goedkoper dan de daden. Generaal-majoor Donovan is niet veel wijzer geworden. Vandaag vonnis voor Vogeler en Sanders. AMBASSADEUR CHAPIN NIET BETROKKEN IN DE ZAAK Naar aanleiding van een desbetref fend bericht in „De Waarheid" heeft de Amerikaanse gezant in Den Haag tegengesproken, dat hij vroeger in Hongarije de Amerikaanse spionnage- dienst geleid heeft. Dit zou de Ame rikaan Vogeler, die thans in Boedapast terecht staat, tijdens het proces ver klaard hebben. De ambassadeur, Sel- den Chapin, deelt mee, slechts één keer.Vogeler ontmoet te hebben vooi onderhandelingen over de verkoop v. bezittingen in Hongarije der „Stan dard Electric", waarvan Vogeler ver tegenwoordiger was. Maandag heeft de openbare aankla ger te Boedapest tegen Vogeler en de Britse zakenman Sanders straffen „overeenstemmend met hun misdaden" gevraagd, doch niet de doodstraf. Twee der vijf terechtstaande Honga ren hoorden wel de doodstraf tegen zich eisen. Vogeler zei. dat hij zijn daden te gen de Hongaarse volksrepubliek be treurde. ..Ik weet, dat ik gestraft moet worden, doch ik hoop dat het Hof mijn verzoek om clementie in overwe ging zal nemen". Sandefs liet zich in gelijke geest uit. De vonnissen zullen vandaag wor den uitgesproken. OÓGGETUIGE VERSLAG ENGELAND BNEDERLAND Woensdag a.s. zendt de Vara van 3.50—6.15 uur een ooggetuige-verslag uil van de wedstrijd Engeland B tegen Nederland. Verslaggever is ir. Van Emmenes Handelsverdrag met Nederland wordt niet nagekomen. Het bestujr van de exporteursafdeling binnen de vakgroep verf over weegt een plan om de YVestduitse bondsstaat een proces aan te doen wegens het niet voldoen aan in een handelsverdrag vastgelegde verplichtingen. In krffigen van de "Nederlandse verfindustrie is men zeer ontstemd over deAv\jze, waarop de Duitsers trachten zich te onttrekken aan de bepalingen, van liet het vorig jaar tussen Nederland en Duitsland gesloten handelsver drag. Een van die bepalingen was, dat Nederland ongelimiteerd zou mogen exporteren, met uitzondering van en kele artikelen, waarvan een lijst was opgesteld. Verfproducten kwamen op die lijst niet voor. Aanstonds na de sluiting van het verdrag begonnen de Nederlandse verffabrikanten een campagne om de Duitse markt als afzetgebied te her winnen. Er werden vertegenwoordi gers in Duitsland aangesteld, ver koopsorganisaties in het leven geroe pen, contacten met oude zakenrela ties hersteld en nieuwe contacten ge legd. Er kwamen na enige tijd al or ders binnen en enkele fabrieken be gonnen met de uitvoering daarvan. De Nederlandse regering verzeker de de verfimporteurs, dat hun pro ducten zonder enige beperkingen kon den worden geëxporteerd. De Duitse regering stak echter een spaak in het wiel. In een officiële pu blicatie verbood zij de banken het af geven van invoervergunningen voor lakken, vernissen en verven, onder 't voorwendsel, dat in Nedei-jjpd geen uitvoervergunningen werden ver strekt. Later werd de officiële publicatie gedeeltelijk ingetrokken, doch niette min bleek men van Dujtse zijde niet bereid het handelsverdrag na te ko men. Door he( moedige optreden van de echtgenote van een caféhouder is het leven van twee personen gered, die in een personenauto te water raakten. In de buurt van Akkrum moest Maandagmorgen een rij auto's voor de open brug over de nieuwe vaarweg van Groningen naar het IJsselmeer wachten, toen een auto uit Leeuwar den, waarin zich twee mannen bevon den, kwam aangereden. De remmen weigerden, zodat de bestuurder met een flinke zwaai om de reeds wach tenden reed en dwars door de afslui ting in het kanaal schoot. Doordat de schipper juist het anker liet vaUen kon een botsing met het schip, dat juist de brug zou passeren, worden voorkomen. Mevrouw Fokkinga de echtgenote van een caféhouder, die bij de brug woont, zag het ongeval gebeuren. Zij snelde op kousevoeten de woning uit, sprong in een roeiboot en wist de in zittenden te redden. Het bleek later, dat de twee drenkelingen, beiden 20 jaar oud, geen rijbewijs hadden. Mae West viel flauw. De filmactrice. Mae West (58 jaar) is vorige week tijdens een toneelvoor stelling flauw gevallen. De dokter verklaarde, dat zij aan uitputting leed. Besprekingen in Den Haag tussen vertegenwoordigers van de Duitse verfindustrie en de vakgroep verf le verden geen resultaat op. De Nederlandse regering is er nu toe overgegaan de verfinvoer uit Duitsland stop te zetten. Do Duitsers zijn schijnbaar -van mening, zo werd van bevoegde zijde medegedeeld, dat zij het handelsverdrag alleen hoeven na te leven voor zover het hun goed dunkt. Aangezien vele Nederlandse verf fabrikanten door de houding van de Duitsers grote schade hebben geleden onderzoekt het bestuur der export- groep verf de mogelijkheden om na mens haar leden de Duitse bonds staat een proces aan te doen, teneinde schadevergoeding te verkregen. Ministerraad besprak status Suriname en Ned. Antillen. Maandagmiddag Heeft de minister raad een schets voor een statuut, rege lende status van Suriname en de Nederlandse Antillen in het Konink rijk der Nederlanden, besproken. De vergadering werd bijgewoond door de heren mr. dr. R. H. Pos, alge meen vertegenwoordiger voor Surina me en M. P. Gorsira, vertegenwoordi ger van de Ned. Antillen. Carnavalvierder reed na dodelijke aanrijding door. In de nacht van Zondag op Maan dag heeft een automobilist, nadat hij op de weg Zwolle-Hasselt de 19-jari- ge electriciën H. de Rijk had overre den, zijn rit vervolgd zonder zich om het dodelijk gewonde slachtoffer te bekommeren De i'ijkspolitie vond 20 meter van do plek, waar het ongeluk gebeurd moei zijn. een afgerukt nummerbord. Hier door kon de dader worden opgespoord. Het was een Zwolse automobilist, d'^ een carnavalsfeest had meegevierd. Prins Bernhard op Curasao. Prins Bernhard is in zijn eigen Da kota i op Curagao aangekomen voot een niet-officieel verblijf van enige dagen I hebben, begaf de Koningin zich in de gereed staande trein. Zij was gekleed j in een plastic regenmantel. De Prin sesjes, die ieder een eigen roodleren koffertje droegen, hadden grijze bont manteltjes aan. De reis gaat met de Koninklijke trein, bestaande uit een stoomlocomo- H.M. Koningin Juliana en de drie oudste prinsesjes zyn van het station Baarn vertrokken voor de vacantiereis naar Sankt Anton. Ondanks de hevige regen opende de Koningin voor hef vertrek ccn der ramen van het salonrijtuig om afscheid te nemen van de leden van de hof houding, die Haar uitgeleide doden. Voor het geopende raam H.M. de Koningin, prinses Beatrix en mevrouw van Maasdijk, de echtgenote van de algemeen secretaris van H.M. de Ko ningin. Ali Khan brak aen been. Prins Ali Khan, de echtgenoot van Rita Hayworth, heeft Zaterdag bij "n ski-ongeluk zijn been op drie plaatsen gebroken. Het troepenschip „Kota Inten" is op 16 Februari met 1625 passagiers van Tand jong Priok naar Nederland vertrokken. Vriendinnetjes namen afscheid met serpentines. Luide knallen van donderbussen en hartelijke goede reis-wensen klon ken Maandagmorgen omstreeks zeven uur over het station Baarn, toen de Koninklijke trein zich in beweging stelde en H.M. de Koningin met de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet de vacantiereis naar Sankt An ton aanving. Enkele persoonlijke vrienden uit Baarn en vriendjes en vrien dinnetjes van de Prinsesjes hadden voor dit hartelijke en onofficiële af scheid gezorgd. En dat het in goede aarde viel, bleek wel uit de glunde re gezichtjes van de Prinsesjes, die verrast door serpentines die door de geopende ramen het statierijtuig in dwarrelden lachend een „tot ziens" terugriepen. Het was vijf minuten voor zeven I tief, twee salonrijtuigen en een baga- Loen de hofauto voor het station gewagen. De laatste rijdt tot Visé. Baarn stopte en de Koningin en de Daar worden de §alonrijtuigen achter Prinsesjes naar de Koninklijke wacht- de internationale D-trein naar Bazel kamer kwamen. Na even met de gekoppeld. In de wagons wordt daar vrienden, die zich daar op dit vroege I de nacht doorgebracht en Dinsdag uur verzameld hadden, gesproken te middag komt het hoge gezelschap in Sankt Anton aan. Daar wordt dan juist carnaval gevierd en de Prinses jes hopen zo vertelde ons de alge meen secretaris van het Koninklijk huis, mr. dr. I. G. van Maasdijk dat zij nog iets van dit feest kunnen mee maken. De heer van Maasdijk, dienS echtgenote en dochtertje Eleonora, een vriendinnetje van Prinses Mar griet. en mevrouw M. A. Pennink, de verzorgster van de Prinsesjes, vormen het gevolg van de Koningin. De kleine Prinses Marijke, die eer gisteren drie jaar werd, maakt de reis niet mee. Zij 'blijft bij haar grootmoe der, Prinses Wilhelmina, met wie zij Maandagmiddag naar het paleis Het Loo ging. Op het station te Baarn waren ver scheidene autoriteiten van de Spoor wegen, o.a. de president-directeur ir. F. Q. den Hollander, aanwezjg. SANKT ANTON IN AFWACHTING. De staatssecretaris" Klaterski, zal hedenochtend de Koningin namens de Oostenrijkse bondspresident Karl Qenner begroeten. Er is hard gewerkt om de kamers in het hotel op tijd in gereedheid te krijgen, In de kamer van de Koningin is een telefoon geplaatst en een ver tegenwoordiger van Philips uit We nen heeft vier radio-toestellen naar Sankt Anton gebracht Er zijn niet overmatig veel Neder landers In Sankt Anton. In hotel „Post" zijn er niet meer dan acht. Hielpen de smokkelaars hem? Volgens welingelichte kringen te Djakarta gelooft men, dat Wester ling, die de jongste opstand tegen de Indonesische republiek leidde, uit In donesië naar Singapore is vertrokken. Westerling heel niet verzocht om 'n visum voor Singapore, maar men weet, dat hij contact heeft gehad met smokkelaars, die tussen Sumatra en de kust van Malakka hun werkterrein hebben liggen. Volgens onbevestigde berichten zijn vrouw en kinderen van Westerling verleden week op weg naar Istanboel naar Singapore gevlogen. Uit berichten van de geheime dienst blijkt, dat Westerlings troepen om Bandoeng verstrooid 'raken en zich aansluiten bij guerilla-benden op West-Java. Alle orkesten van het district Auer- bach (Saksen), hebben besloten alleen dansmuziek te spelen, die „past bij de Duitse geest". Alle musici, die niet deel nemen aan deze strijd tegen de Ameri kaanse dans, zullen geboycot worden. „Het onderzoek heeft de tram aangewezen als het meest gewenste vervoermiddel op de hoofdlijn van Schouwen en Duiveland. Dit bracht echter niet mee, dat de gedachte, dat het eiland deel uitmaakt van het st reekvervoergebied der Zuid-Hollandse eilanden, kan worden aanvaard." Tot deze conclusie kwam drs. ai. C. Verburg in het rapport, dat hjj op verzoek van de Vereniging van Burgemeesters en Secretarissen op Schou wen en Duiveland uitbracht over de vraag of tram- dan wel auto-vervoer was te prefereren voor dit eiland. Hjj wenst overigens dc particuliere autobusdienst in West Schouwen gehandhaafd te zien. In zijn beschouwingen heeft de heer Verburg zich niet beperkt tot de te genstelling tram-bus, maar het per sonenvervoer in zijn geheel bekeken. Voorts heeft hij een economisch-geo- grafische beschrijving van het gebied gegeven voorzover, dat nodig was voor een voorspelling van de ver- voers-ontwikkeling. TRAM OF BUS. Zoals men weet bestaat er op Schouwen en Duiveland verschil van mening over de vraag of het ver voer met trams of met auto's moet geschieden. De tramdienst wordt onderhouden door de R.T.M., die voorts nog een autobuslijn exploiteert op het tra ject ZijpeZierikzee (Ouwerkerlc). De heer C. H. van Oeveren onder houdt een autobusdienst in Weste lijk Schouwen. Voor een inzicht in het perso nenvervoer is kennis van de beroeps indeling der bevolking nodig. Het blijkt op Schouwen en Duive land, dat de industriële bedrijfsklas- sen een bescheiden groei vertonen, waartegen over de werkgelegenheid in de landbouw achteruitgaat (241 personen minder in 17 jaar). Ook de visserij had minder mensen nodig. De handel nam in betekenis toe en heeft nog enige groeimogelijkhe den. Ook op recreatiegebied zijn op Schouwen nog mogelijkheden. Resumerend concludeert de rap porteur, dat de moderne produc tiemethoden in vele gevallen tot uitstoting van arbeidskrachten hebben geleid. De ongunstige economische structuur gaf voor het eiland aanleiding tot emigratie. Terwijl de bevolking van geheel Nederland in de laatste 50 jaren met 1/3 toenam, is die op het eiland stationnair gebleven. De verdeling van grondbezit (twee derde van de landbouw-bedrijven zijn groter dan 20 ha.) zal waarschijn lijk leiden tot verdere mechanisatie en afstoting van arbeidskrachten. Geconcludeerd mag worden, dat er geen aanleiding is om grote verwachtingen te koesteren van de bevolkingsontwikkeling en dat de vervoers-behoefte niet sterk zal toenemen. Het blijkt, dat het vervoer op de tramlijn Burgh-Zijpe-Steenbergen na Dec. 1946 regelmatig achteruit ging zonder dat tendenzen tot een nieuw evenwicht waarneembaar waren. De achteruitgang en de seizoen fluctuaties zijn wat het vervoersge bied van de R.T.M. betreft dezelfde als in overig Nederland, maar van de örie vervoersgebieden der R.T.M. vertoont Noord-Zeeland het laatste jaar de grootste achteruitgang. Verwacht mag worden, dat de ge motoriseerde fiets voor de vervoers maatschappijen een nadeel zal blij ken. De busljjn van de heer van Oeve ren toont een gunstiger beeld, want daar heeft het veTvoer zich onge veer op hetzelfde niveau gehand- naafd. Voor de toekomst wordt verwacht dat de tramlijn op Schouwen een jaar vervoer van 400.000 reizigers zal hebben en een stijging van de seizoenfluctatie tot 30 VOORKEUR? Het rapport neemt dan de vraag in beschouwing of het vervoer per bus of per tram de voorkeur zou verdie nen. De rapporteur is van mening dat er op het eiland zelf vanwege de snelheid geen motief bestaat om aan de autobus de voorkeur te ge ven en dat tramreizigers meer com fort hebben dan busreizigers. De busmaatschappij „De Eilanden", die gegadigde voor een concessie is, biedt voor vervoer SchouwenRot terdam een iets snellere dienst, maar tegen hogere prijs. Wat het opvangen van de grote vervoersstoten betreft meent de rap- Treden er economische veran- porteur, dat de tram in het voordeel deringen op en dat is gewenst j is en hij acht een grote uitbreiding dan zal slechts op een langza- van het vervoerspark, waarover de me ontwikkeling gerekend kun- busonderneming „De Eilanden" be nen worden. Een uitzonderingschikt, noodzakelijk indien zij het hierop kan gevormd worden door gehele vervoer op en naar Schouwen het recreatief vervoer. wil opvangen. VRACHTVERVOER. In het rapport wordt ook de aan dacht geschonken aan het vracht vervoer van de R.T.M. Het blijkt, dat de tram slechts 30 rV van de bieten afvoert en dat afschaffing van de tramtractie voor bietenVer- voer van weinig belang is. Fruit van West Schouwen wordt niet meer per tram vervoerd. Men prefereert de auto. In het algemeen zijn de diensten van de R.T.M. voor het vrachtver voer zeker niet onmisbaar. OPMERKINGEN. De conclusie van het rapport gaven wij hierboven reeds weer. Uiteraard bevat het uitvoerige rapport nog tal van mededelingen, tfie wij in dit be knopte overzicht niet konden vermei den. Het viel ons echter op, dat enkele punten, die naar onze mening wel overweging verdienden, in het rapport niet wei-den behandeld. Wij noemen daarvan 1. de veelal ongunstige ligging van de tramstations op Schouwen en Duiveland; 2. het feit, dat de noodzakelijke verbreding en verbetering van wegen op het eiland wellicht vertraagd wordt, wanneer de tram het wegver voer verzwakt 3. de aversie, die het reizend pu bliek heeft tegen de plattelands tram, welke aversie er toe geleid heeft, dat in overig Zeeland de trams zijn ver dwenen; 4. het gevaar, dat Schouwen en Duiveland voor langere tijd blijft zit ten met een vervoermiddel, dat een uitstervend Karakter heeft. WISSELEND BEWOLKT Geldig tot Dinsdagavond Geleidelijk tot matig afnemende wind uit Noord-Westelijke richting. Wisse lende bewolking, afnemende buiïgheid en iets lagere temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1