PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De „zaak der generaals" houdt in Frankrijk de gemoederen bezig 0£ BILT ,,De Abend" meldde complot tegen Stalin. SCHERPE AMERIKAANSE CRITIEK OP DE REDERING ADENAUER PRINSES MARIJKE KREEG EEN POPPENWAGEN ZEEUWSE DORPEN GEVOELEN BEHOEFTE AAN DORPSHUIZEN Nationaal kabinet mèt de Anti Rev. Pariii? 192e Jaargang - No. 43 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. B. den Boer. Adj W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntljn. Pl.verv.s vv. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; t 3.90 p. kw.; £r. p. p. t 4.15 0er kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 20 Febr. 1950 ADVERTENTIEPRIJS; 18 ct. pe: mm. Minimum p. advertentie f 2.50 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 58—60. tel 2355, 4 lijnen (b.g.g. 2358); M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 (b g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Maurltsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerljstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 2b Peyré, een duister individu Commissie van onderzoek veroorzaakt opschudding. De „zaak der generaals" in Frankryk is uitgegroeid tot een nationaal schandaal nu een parlementaire commissie van onderzoek bezig is het dek sel van de pot te lichten en hetgeen daaruit komt even verwarrend als stuitend is. Zoals bekend is de zaak aan het rollen gebracht door het ont slag van de generaal Revers en Mast, die ervan worden beschuldigd opzet telijk geheime gegevens over Indo-Cliina te hebben gepubliceerd terwille van persoonlijke belangen en ambities. Daarachter steekt echter een net van intriges, dat schier niet te ontwarren is. Er schijnen ook politici bij betrokken te zyn geweest. Op het ogenblik is een centrale fi guur in het schandaal een zeker Peyré een gewezen collaborateur, die op het ogenblik veilig in Brazilië zit en niet naar Frankrijk over kan komen, om dat hij aan een maagkwaal lijdt. Peyrés schijnt in weerwil van zijn dubieus verleden, in nauwe relatie te hebben gestaan met de generaals Re vers en Mast. Dank zij een certifi caat van de vroegere chef van de ge nerale staf is hij na de bezetting vrij gesproken, hoewel hij als agent van de Gestapo te boek stond. Generaal Revers' gaf hem namens de generale staf belangrijke opdrach ten en begon zyn brieven aan hem met „mijn beste vriend", hetgeen wel duidde op een merkwaardige amicali- teit. Revers gebruikte Peyré, die steeds voorzien was van een aantrek kelijk cheque-boekje, als tussenper soon voor het arrangeren van bespre kingen met ministers en een lieer zelfs voor het aanknopen van relaties in de Ver. Staten. Op zichzelf is het al vreemd, dat een chef van het leger de bemidde ling van een burger nodig heeft om bij zijn minister toegang te krijgen. Peyré zou verder volgens een ge tuigenis van oud-minister Coste-Flo- ret een stroman zyn van Corsicaanse zakenlieden, die grote belangen heb ben in Indo-China. Diezelfde oud-minister heeft ook de socialisten op de korrel genomen. Hij heeft gezinspeeld op betrekkin gen tussen socialistische politici en Peyré. De naam van een vakbonds bestuurder. Bouzanquet en van oud minister Le Troquer is in dit verband genoemd. Verder staat wel vast, dat oud-minister Ramadier als toenmalig minister van Defensie getracht neeft het dossier over de generaals „in de doofpot te stoppen door Revers en Mast slechts disciplinair te straffen. EEX SPELBREKER Een complicatie bij het onderzoek is, dat het enige communistische lid in de parlementaire commissie, dag in dag uit brokstukken uit de ter tafel gebrachte stukken doorgeeft naar de Humanité, in welk communistisch or gaan dan ook dagelijks onthullende artikelen over de zaak verschijnen. De voorzitter van de parlementaire com missie heeft Zaterdag zelfs openlijk het communistische lid van een un faire wijze van handelen beticht. Hij heeft een geheim document, dat de commissie wilde bespreken, geopend, gelezen en aan de pers verstrekt. Hij meende, dat -iet alleen de commun- nistische bladen gelegenheid gegeven moest worden het document te publi ceren en gaf het daarom vrij. Het dociunent is een brief van ge neraal Revers over zijn betrekkingen met Peyré. Revers beweert, dat hij Peyré nodig had om inlichtingen te krijgen over wijzigingen op belang rijke regeringsposten en om te we ten te komen, hoe men over hem dacht. Revers beweert verder, dat hij het slachtoffer is van een perscampagne en dat men hem wil dwingen namen te noemen van „vooraanstaande per sonen", opdat deze prooi zullen wor den van politieke tegenstanders. Veel licht on de zaak werpt de ver klaring van Revers niet. Verspilling van steun en gebrek aan activiteit. Adviseurs van de Hoge Commissarissen in Duitsland hebben een memo randum opgesteld. waarin een verslag van de YVestduitse regering ovear de economische'toestand in het land van nul en generlei waarde wordt ge noemd. In hot memorandum wordt scherpe critiek uitgeoefend op de regé- ring van Adenauer, omdat ze de buitenlandse hulp verspilt door een bui tensporige consumptie toe te laten en passief blijf tegen de steeds stygende werkloosheid. Half Februari werden in Duitsland reeds 2.018.000 werklo zen geteld! „Tabinta" bracht 1000 man naar huis. Zondagmorgen om half tien begon in de Amsterdamse haven de notsche- ping van het troepentransportschip m.s. „Tabinta". dat Zaterdagavond in de hoofdstad aankwam. Aan boord be vonden zich ongeveer duizend man, het 3-14 R.I., en een bataljon bestaan de uit soldaten van verschillende on derdelen, o.a. van de L.S.K. Tegen 't middaguur was de debarkatie voltooid en waren allen met bussen op weg naar hun haardsteden. Namens H.M. de Koningin las haar adjudant, kapitein J. C. Bühvmann, 'n boodschap voor. Minister Schokking vertolkte de dank van de regering en zeide o.m. zichzelf zo langzamerhand tot het vaste kadepersoneel te rekenen. Met deze boot en met de „Johan van Oldenbarnevelt", die Dinsdag wordt verwacht, repatriëren de lbatste on derdelen van de 7 December-divisie. Artsen-organisatie en Ziekenfondsverzekering. De Kon. Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst heeft in Amsterdam ■vergaderd en in 'n motie als haar oor deel uitgesproken, dat de geneeskun dige verzorging van het Nederlandse volk en de geestelijke volksgezond heid door de jongste verhoging van de loongrens voor de volledige zie kenfondsverzekering in zijn tegen woordige vorm in verschillende op zichten opnieuw ernstig schade lijdt. De vergadering 'heeft aan het hoofd bestuur aanwijzingen gegeven om trent het standpunt, dat ingenomen moet worden bij de onderhandelingen met ziekenfonds-instanties, welke door de nu ontstane situatie noodzakelijk zijn geworden. Ook Amerikaan Vogeler bekende schuld. Ook de Amerikaanse zakenman Ro bert Vogeler, die te Boedapest terecht staat op beschuldiging van spion- nage en sabotage, heeft schuld be kend. Hy vroeg om een milde straf en verklaarde zeer veel spijt te hebben van zyn handelir^n. De president v?n de rechtbank zei- de dat het Hof rekening zou houden met deze verklaring. Vogeler zeide, dat de Amerikaanse geheime dienst personen, die in ge vaar verkeerden te worden gearres teerd, had geholpen uit Hongarije te ontvluchten. Hy was in de Ver. Staten ojgeleid tot agent. Vooraanstaande officieren te Leningrad zouden er bij zijn. Volgens het Bcrlynse blad „Der Abend" is te Leningrad een complot ontdekt tegen Stalin. Het blad ver meldt als bron „kringen in de omge ving van de Russische bestuurscom missie in Duitsland", doch tot dusver re is het bericht in geen enkel opzicht bevestigd, zodat de waarde ervan twijfelachtig mag heten. De leider van het complot zou maar schalk Govorof zijn. Bijna 200 voor aanstaande officieren, regerings- en partijfunctionarissen zouden er bij be trokken zijn, onder wie leden van het politiek directoraait van het Rode Le ger, functionarissen van het gemeen tebestuur te Leningrad en zelfs van het ministerie voor Staatsveiligheid. De ontdekking van dit complot zou ge leid hebben tot het her-invoeren van de doodstraf voor spionnage en sabo tage. De tot nog toe gearresteerde sa menzweerders worden beschouwd als aanhangers van Sergei Kirof, de thans afgezette functionaris van het Polit bureau. Het doel van het complot zou ge weest zijn, een grotere niet-federale Sowjet-Russische republiek te vor men met Leningrad als hoofdstad. Deze ondergrondse beschouwde de beloften van de Sowj et-leiders als leu gens en vreesde, dat de expansie-poli tiek van Stalin en Malenof de Sowjet- unie op de rand van oorlog zou bren gen", aldus het blad. Woningbouw met lagere Rijksbijdrage. Zoals bekend, is op het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting een groot aantal plannen ingediend, waarvoor in navolging van het zg. plan-Bouma met een lagere jaarlijkse bijdrage per woning kan worden volstaan. Ten aanzien van deze goedkope woningbouw is in de Staatscourant een financiële regeling verschenen, .waarin de bijdragen zijn vastgelegd. Evenals voor deze laatste het geval is, zullen de. huren zich moeten bewegen op een peil van 130 pet. der huren, welke op 31 December 1949 golden voor soort gelijke voor 27 December 1940 tot stand gekomen woningen. De exploitatiekosten zullen eveneens niet hoger mogen zijn dan het bedrag dat deze huren opbrengen, vermeerderd met de gefixeerde-bedragn. Deze bijdrage is ia een bijlage bij de mi- nisterële beschikking aangegeven en vari eert van f 80.— tot f 130.— afhankelijk van type en grootte der woningen. Voor de door praticulieren te bouwen wo ningen zal op soortgelijke wijze een af- 7.onderlijke maatregel worden getroffen. Prins Bernhard kon per radio meeluisteren. Prinses Maryke zag Zaterdag op de morgen van haar derde verjaardag, haar hartewens vervuld een mooie poppenwagen. Dol gelukkig was Ma rijke met dit geschenk van haar zus- "es en maar weinig minder enthousiast bewonderde ze het geschenk van haar moeder een draaibaar poppenhuis. Met honderden prentbriefkaarten en brieven stroomden tal van cadeaus uit het gehele land naar het Konink lijk paleis. Kostbare geschenken, doch ook héél veel kleine cadeaus uit alle delen van het land een houten be weeglijke hond, een ketting van schelpjes, eigengemaakte prenten boeken, enz. De vuurtoren van Westkapelle was in de oorlog een gemakkelijk mik punt. Het bovenste ijzeren gedeelte is deerlijk gehavend uit de stryd gekomen. Klinkers, metaalbewerkers en schilders z(jn om beurten bezig ge weest met de herstelwerkzaamheden. Het noodücht, dat nog steeds brandt," kan thans binnenkort worden vervangen door het grote licht. Op deze fo to ziet U vuurtorenwachter Waterman, die met zorg het dubbele Ienzenstel met een sterkte van 1500 watt en een straal van 35 km, de dagelijkse poetsbeurt geeft. De bewering, dat dit vraagstuk niet op te lossen is noemen de adviseurs een voorwendsel om maar helemaal niets te doen. Het is verontrustend, zeggen zij verder, dat alvast wordt geteerd op een toekomstige export door invoer van niet dringend nood zakelijke goederen. De Westduitse re gering zou een program op moeten stellen voor vergroting van de export doch laat de zaak maar rusten. Het vraagstuk van de acht millioen vluchtelingen zal onopgelost blijven, tenzij meer huizen worden gebouwd. De Duitse redering beweert, dat gro tere investeringen in de huizenbouw de werkloosheid nog zou vergroten. Die bewering is echter onjuist, omdat er nog vqorraden genoeg zijn in Duits land en gelden vrij kunnen komen door minder verspilling. Het was oorspronkelijk niet de be doeling dit scherp critische memoran dum, dat vol verwijten staat aan de regering Adenauer, te publiceren. Dit is evenwel toch gebeurd tot pijnlijke verrassing van de autoriteiten in Bonn. Deze troostten zich met de veronder stelling, dat het memorandum niet de instemming had van de Hoge Com missarissen zelf. Dat ging echter niet op, want een Amerikaanse woord voerder verklaarde nadrukkelijk, dat dit wel het geval was. Het Britse blad „Daily Post" meld de Zaterdag, dat mogelijk de bezet ting van Duitsland in 1951 zou eindi gen. Amerikaanse functionarissen zouden dit vertrouwelijk aan kanselier Adenauer hebben medegedeeld. Het bericht is echter te vaag om er veel geloof aan te 'schenken. Nog steeds verklaringen over „praten met Staling STAPPEN BIJ MOSKOU OP KOMST Senator Tom Conally, voorzitter van de Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen, heeft op een persconferentie verklaard, dat het tijdstip van een openhartige conferen tie met Rusland over de controle op atoomwapens, misschien nabij is. Hij voelde het meest voor een ver gadering van de ministers van buiten landse zaken 'an Rusland, Engeland en de V.S. Als de conferentie misluk te, zouden de Ver. Staten duidelijk moeten maken, dat zy in elk geval de grootste en beste bommen zouden ver vaardigen. Harold Stassen, de republikein die indertijd zonder succes solliciteerde naar het presidentschap, heeft presi dent Truman verzocht te streven naar een conferentie met de Russische lei ders over Azië en de waterstofbom. Hij gaf zelf toe, dat de kans van sla gen van een dergelijke conferentie niet bijster groot was. Als zij mislukte, moesten de Ver. Staten alle middelen te baat nemen om het Russische volk van nieuws te voorzien. Het socialistische Hogerhuislid Lord Strabolgi noemde het in een ver kiezingstoespraak zo goed als zeker, dat de Westerse mogendheden nieuwe stappen bij de Sowjet-Unie zullen on dernemen, om tot overeenstemming te geraken. De Franse premier Bidault, heeft in een rede te verstaan gegeven, dat Frankrijk geen genoegen zou nemen met uitsluiting bij mogelijke bespre kingen. M.W.O. voor korporaal der mariniers. Bij K.B. is de korporaal der mari niers J. de Koster benoemd tot ridder vierde klasse in de Militaire Willems orde. Hij heeft zich onderscheiden tij dens zuiveringsacties op Oost-Java in October 194S. Om te voldoen aan de vraag naar goedkope scheepsgelegenheid voor emi granten. heeft de Holland-Amerika-lijn besloten nog deze zomer het s.s. „Volen- dam" een vijftal reizen naar Canada en de Ver. Staten te laten maken. Treinbotsing cp Long Island. Op Long Island, ongeveer 30 km., ten Oosten van New York, zijn Vrij dagavond laat twee stampvolle passa- gierstreinen op elkaar gereden, door dat een der treinen door een onveilig signaal reed. Er zijn 29 doden en minstens honderd gewonden. Naar schatting bevonden zicK in de twee treinen 400 passagiers. Joseph Keifer, de bestuurder van de trein, die de aanrijding veroorzaakte, is gearresteerd. Zij komen de dorpsgemeenschap ten goede. De sterke opbloei van het plattclandsvcrenigingsleven heeft er in Zee- Land toe geleid, dat in verscheidene dorpn de behoefte ontstond aan een dorpshuis voor vergaderingen, uitvoeringen enz. Aan die behoefte kon niet altyd worden voldaan, want met de stich ting van een dorpshuis zijn gewoonlijk vrij aanzienlijke bedragen gemoeid en de plaatselijke gemeenschappen zijn veelal te klein om deze gelden op te brengen. In sommige kringen heeft men gedacht aan rykssteun voor 't stichten van dorpshuizen. Dat denkbeeld is financieel wel aantrekkelijk, maar 't getuigt van een zekere gemakzucht. Men moet niet alle moeilijkheden willen afschuiven op het ryk en men loopt een grote Jeans, dat de regering deze nieuwe taak zal afwijzen, omdat ze belangrijker zaken heeft af te doen. Vroeger was dit royale gebouw een school, oorspronkelijk daterende uit de Franse tijd. Zo'n echt gezellige ouderwetse dorpsschool, maar van niet te onderschatten afmetingen, 't Gebouw werd eigendom van de Her vormde diakonie, die het echter in clusief een grote schuld, welke er cp rustte, na verloop van tijd overdroeg aan de gemeente. Toen werd er een openbare school is gevestigd, maar deze begon in de negentiger jaren (de stichting van de Chr. school!) een kwijnend bestaan te lijden en werd tenslotte opgeheven. TWEE PLANNEN. Woensdag opening van vernieuwd dorpshuis in Grijpskerke. Het stemt daarom tot grote vol doening, dat er Zeeuwse gemeenten zijn. die ondanks de financiële moei lijkheden zelf de hand aan de ploeg geslagen hebben en tot die gemeen ten behoren ook Souburg en Grijps kerke. In Souburg zal over enkele weken het fraaie verenigingsgebouw „Het Zwaantje" zijn deuren openen en in Grijpskerke wordt Woensdag a.s. het geheel herstelde en verbouwde dorpshuis op enigszins feestelijke wijze in gebruik genomen. Het zal tevens onderdak bieden aan de plaat selijke vereniging „Het Groene Kruis" en aan de stichting „Chr. Kleuterschool Grijpskerke". OUDE SCHOOL. Het nieuwe Grypskerkse dorps huis, dat burgemeester H. U. Bouw man ons dezer dagen liet bezichti gen, staat aan het Kerkplein dus in het midden van de dorpskom. Nadien heeft het pand voor aller lei doeleinden gediend. De ruimte aan de rechterzijde werd postkantoor, in de mobilisatie werden Nederlandse militairen in het gebouw gelegerd en later zetten Duitsers enItalia nen er hun laarzen. Het grootste lo kaal werd na de bevrijding gebruikt voor vergaderingen, maar het ver keerde in abominabele toestand. Er moest iets aan gedaan worden en toen nam men het wijze besluit om het gehele pand te verbouwen en er een Dorpshuis» van te maken, dat aan alle eisen zou voldoen. Het eerste plan, dat door de archi tect J. W. Alsma uit Serooskerke werd ingediend, is niet uitgevoerd: het was te duur. Het grote lokaal zou verlengd worden en er zou een podium in worden aangebracht, ter wijl boven het voorportaal een gale rij was gedacht, waardoor het aan tal zitplaatsen kon worden uitge breid. Toneel en galerij zijn in het tweede, thans uitgevoerde plan, ver vallen, maar de zaal heeft toch een lengte van 12 meter, waardoor cir ca 150 Grijpskerkers er een plaats kunnen krijgen. Zij is licht en gezel lig, mede dank zij de vier grote ra men in de ene muur. Aan de andere zijde bevinden zich de toiletten en een keukentje, dat goede diensten kan bewijzen bij bruiloften en recep ties. Een ruime hal vormt de entrée tot de zaal; Aan de rechterzijde hiervan is het gemeentearchief ondergebracht, aan de linkerzijde ligt een bestuurs- kamertje, dat momenteel ondermeer kantoor is voor de kassier van de Boerenleenbank. Hier weer naast is de garage voor de brandspuit. Het lo kaal, dat eertijds werd gebruikt als postkantoor, herbergt thans de kleu terschool. Het is een vriendelijk ver trek, waar de peuters zich best thuis- voelen. ,De grote kamer op de boven verdieping tenslotte wordt het „me disch centrum" van Grijpskerke. Hier ligt het domein van het Groene Kruis. Er zijn „uitkleed-boxen" in aange bracht, daar het vertrek tevens con sultatiebureau is. Tenslotte kan het zo nodig ook gebruikt worden door de Schooltandverzorging, de School, artsendienst en door de dokter ais spreekkamer. FONDS NOODGEBIEDEN. De inrichting van de kleuterschool, zo wel als wijkgebouw is mogelijk ge worden door de tweede uitkering aan Grypskerke uit het Fonds Noodgebie- den. Daaraan is het te danken, dat met name het wykgebouw goed ..ingespannen", dat het Groene Kruis zich uitstekend van zijn taak kan kwijten. En ook dat komt de dorps gemeenschap ten goede! Een kinderpartijtje was er niet, daarvoor was het jarige prinsesje nog te jong. Wèl heeft een deputatie van het wapen van de Verbindingsdienst, waarvan Prinses Marijke petemoei is, op het paleis Soestdijk aan het jarige Prinsesje een geschenk aangeboden. Het Prinsesje zelf. dat in elke hand een klein bezempje droeg, toonde maar weinig belangstelling voor het officiële vertoon. Het geschenk, dat de deputatie aanbood, bestond uit een étui, waarop het embleem van de ver bindingsdienst, de naam Maryke en de datum van deze verjaardag waren gegrafeerd met een zilveren lepeltje en vorkje. DE PRINS LUISTERDE MEE. Prins Bernhard kon Zaterdagavond laat in zijn vliegtuig op weg van Rio de Janeiro »aar Mexico een ogenblik echt thuis'zyn. Met goedkeuring van H.M. de Koningin hebben n.l. enige reporters van de wereldomroep enige tijd het verjaardagsfeest van Prinses Maryke bijgewoond en daarover het een en ander voor de microfoon ver teld. De reportage werd via de korte- golfzender van de Wereldomroep naar Paramaribo uitgezonden en door de Surinaamse radio-organisatie gere- layeerd, zodat de Prins haar in zijn vliegtuig kon opvangen. Prins Bernhard vertrok naar Mexico. Prins pernhard heeft Zaterdag ge zwommen en gezeild in een baai van Rio. Zaterdagavond woonde hij een carnavalsfeest bij v. d. Golden-Room- nachtclub op het strand van Copaca- bana. Zondag vertrok de Prins weer naar Paramaribo. De laatste officiële plichten van Prins Bernhard in Brazilië waren een receptie in de tuin van de Nederland se legatie te Rio en een banquet in zijn hotel, waarop hij de versierselen van dé Orde van Oranje Nassau uit reikte aan 21 Braziliaanse hoogwaar digheidsbekleders. Wij hebben tot 1952 de tijd om dit te overwegen, meent prof. Romme Op de tweede en laatste dag van de partijraadsvergadering der K.V.P. le Utrecht sprak de voorzitter der Katholieke Tweede Kamerfractie, prof. mr. C. P. M. Romme, over de staat kundige toestand en het parlementaire werk. Prof. Romme zag in de ver klaring van A.R.-zijde over de be reidheid tot samenwerking en de vor ming van een nationaal kabinet de be doeling, om tijdig de aandacht te vra gen Voor deze bereidheid en hij was van mening, dat de A.R. handreiking met begrip moet worden ontvangen. „Wij hebben tot 1952 de tijd om aan de hand van de komende ervaringen te overwegen of de reële mogelijk heden aanwezig zijn en de voor- en nadelen te bestuderen van een natio naal kabinet, of van een kabinet, dat een flinke loyale oppositie tegenover zich ziet", aldus prof. Romme. Bij de keuze tussen het primaat van binnen- en buitenlandse politiek, zou spr. het accent willen leggen op de binnenlandse politiek. Wij moeten in de binnenlandse politiek het voor beeld geven van onze zin voor recht en rechtvaardigheid, speciaal op so ciaal terrein, en deze zin uitdragen op internationaal terrein. Mr. J. M. L. Th. Cals werd Staatssecretaris van O., K. en W. Het lid der Tweede Kamer, mr. J. M. L. Th. Cals uit Nijmegen, is be noemd tot staatssecretaris bij het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De nieuwe staatssecretaris werd op 18 Juli 1914 te Nijmegen geboren. Hij studeerde aan de rechtsgeleerde facul teit van de R.K. Universiteit te Nij megen en is sedert 1941 als advocaat in zijn geboorteplaats gevestigd. Hij is voorzitter van de Mijnindustrieraad en voorzitter van de Katholieke Jeugdraad voor Nederland. Arrestatie in Djakarta. Chairoel Saleh, de leider van uc linkse groep van Barsan Bamboe Roentjing, die een der meest actieve figuren :s geweest bij de vrijheidspro clamatie van 17 Augustus 1945, is in de omgeving van Djakarta gearre steerd. Dc woordvoerder van de rege ring der R.I.S. gaf geen antwoord op de vraag op welke gronden deze arre statie is geschied. VOORSPELT: MEER BEWOLKING. Geldig tot Maandagavond. Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen, voornamelijk in de Noordwestelijke helft van het land. Aanvankelijk zwakke, la ter .tot matige en aan de kust tot krach tig toenemende wind tussen Zuid en Zuid- West. Zacht voor de tijd van het jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1