NIEUWS UIT ZEELAND SNELLE DIESELS TUSSEN VLISSINCEN EN NIJMEGEN Betere werking van 4 beroemde geneesmiddelen. Chefarine 4 CANADA-DAG IN MIDDELBURG WALCHEREN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 18 FEBRUARI 1950 Met enkele even snelle stoomtreinen er tussen. Op werkdagen practisch een uurdienst. Er lopen de laatste tijd allerlei ge ruchten over de a.s. zomerdienstrege lingen van de Nederlandse Spoorwe gen en de vrees is al uitgesproken, dat deze dienstregeling, alle goede voorne mens en beloften ten spijt, nu niet di rect een verbetering zou worden. Mis schien zelf wel het tegendeel Wij hebben daarom inlichtingen ge vraagd aan de N.S., waar men ons het volgende mededeelde: Volgens de ontwerp-dienstregeling voor de a.s. zomer zal er tussen Vlis- singen en Nijmegen een diesel-electri- sche pendeldienst worden gereden, welke op werkdagen vrijwel een uur- dienst wordt. Van 's morgens 6.20 uur af rijden er althans 13 treinen naar Nijmegen, die in het ontwerp-spoor- boekje met D.E. gemerkt staan. De laatste van deze treinen vertrekt om 20.30 uur uit Vlissingen. Wel is er nóg later, om 22.35 uur een trein, maar die gaat maar tot Roosendaal en geeft daar aansluiting tot Rotterdam, waar men dan om 0.43 uur aankomt. Met de eerste ochtendtrein is men om 8.43 in Rotterdam, om 9.08 in Den Haag en om 9.59 in Amsterdam; met de laatste trein (die van 20.30 uur n.l.) om 23.03 in Den Haag en om 23.59 in Amsterdam. In omgekeerde richting, van Nijme gen naar Vlissingen dus, rijden er op werkdagen 11 D.E.-treinen, waarvan de laatste om 23.18 in Vlissingen aan komt. Om deze trein in Roosendaal te „halen" moet men om 19.33 uit Am sterdam vertrekken. RIJTIJDEN De rijtijd tussen Vlissingen en Nij- Advertentie HOOFDPIJN! «st Mijn hardt Hoofdpijnpoeders. 45 ct. Mijnharde Hoofdpijnubietten. 75 ct. Hei urgentie-rapport van de V.V.V.-comraissie Vlissingen. Spelen en wedstrijden bij de Oranjemolen (vervolg van vagina 1) Ook dringt de commissie er in de paragraaf op aan de jaarlijkse kermis in het zakencentrum van de stad te blijven houden en dan liefst zoveel mogelijk geconcentreerd. Met name door de vertegenwoordigers van het Horecabedrijf en de middenstand werd nog met nadruk gewezen op de in deze kringen gevoelde wenselijk heid in de Kermisweek en op andere feestdagen het tapverbod op te hef fen. OPENLUCHT-THEATER ACHTER DE ORANJE MOLEN. Gewezen wordt op de mogelijkheid om op het terrein achter de Oranje molen een openluchtspel, folkloristi sche spelen, ringrijderijen of sport- feesten te geven de commissie acht dit terrein van nature zeer geschikt voor openluchttheater op de wen selijkheid van enkele goede cabaret voorstellingen, van vocale- en instru mentale uitvoeringen in de openlucht, en van verlichting van de fontein in het Bellamypark, de St. Jacobstoren, de Gevangentoren, de Oranjemolen en het standbeeld van Michiel de Ruy- ter. In de Gevangentoren zou men, zodra deze hersteld is, bijv. een museum of een tentoonstelling kunnen inrichten; ook acht men het mogelijk hier een diorama op te stellen, bijv. in de geest als het diorama van Walcheren dat voor de oorlog werd vervaardigd en dat nog steeds in Brussel aanwe zig moet zijn. En öp de toren denkt de commissie zich een uitzichtpost met enkele verrekijkers. Voorts acht de commissie ook het organiseren van kleine wekelijkse ex cursies over Walcheren onder deskun dige leiding een attractie voor de bad gasten. PROPAGANDA Ten slotte is er nog een paragraaf „andere desiderata", waarin enkele meer algemene wensen naar voren worden gebracht, zoals grotere ver spreiding van de V.V.V.-folder. waar aan het bestuur nog een speciale pro- paganda-actie in Brabant voor „Vlis singen, dè badplaats van Brabant" toevoegt, betere inrichting van het badbedrijf, net tijdig gereed maken van het nieuwe Strandpaviljoen, doel treffende reclame voor de toeristen- dienst van de Mij, „Zeeland", soepele douane-controle voor de Belgische ple zierboten, goede, directe verbindingen met de Belgische badplaatsen en het uitgeven van een eenvoudige week agenda voor de badgasten. En dan nog een belangrijk, maar veel omstreden puntde openstelling van de winkels gedurende enige uren op de Zondagen en een latere open stelling van de winkels op Zaterda gen In het seizoen. TERSTOND AANPAKKEN. Men ziet heter is veel ouds bij, maar er zijn ook tal van nieuwe ideeën, die een ernstige poging zeker waard zijn. De commissie vraagt de uitvoering van haar suggesties ter stond en met kracht ter hand te ne men en bijv. voor elk punt enkele per sonen aan te wijzen, die zich speciaal met dit onderdeel belasten. Deze laatste suggestie is inderdaad zeer aanbevelenswaardigeen dergelijke werkmethode voorkomt, dat één of enkele personen te veel hooi op hun vork moeten nemen en ongetwijfeld zal ieder er een eer in stellen, het aan hen toevertrouwde onderdeel tot een zo goed mogelijk resultaat te voeren. En dat kan de badplaats Vlissingen alleen maar ten goede komen Oesters en mosselen voor de microfoon. De reportagedienst van de Avro be zocht Vrijdag Yerseke met de geluids wagen tot het opnemen van enkele reportages over de mossel- en oester kwekerijen en de conservenindustrie. De zangvereniging „Nieuw Leven" verleende medewerking door enkele liederen uit te voeren. Kaassmokkelarij tot klaarheid gebracht. Kort geleden hebben wij gemeld, dat op het erf van een winkelier te Sint Jansteen een partij kaas in beslag was genomen, die bestemd was om naar België te worden gesmokkeld. Uit het verdere onderzoek in deze smokkelaffaire is gebleken dat men hier op het spoor was van een groot kaassmokkelcomplot. De hoofdperso nen bleken te wonen in Rotterdam en in Kemseke (België). Het blijkt, dat totaal reeds 12000 kg. kaas naar Bel gië was gesmokkeld. De winkelier in St. Jansteen fungeerde als tussenper soon. Hij ontving de kaas van een Rotterdamse leverancier en des nachts haalden de mannen, die de kaas naar Kemseke brachten, de partijen uit zijn schuur. Enkele dagen geleden zijn de Ne derlandse en de Belgische verdachten bij de grens te Clinge met elkaar ge confronteerd. megen bedraagt plm. drie uur en een kwartier, die tussen Vlissingen en Roosendaal, waar men in de electri- sche trein voor Holland moet overstap pen, voor sneltreinen één uur en ze ven, voor stoptreinen één uur en twaalf minuten. Dit is dus een echte „Diesel-tijd", zodat het stoommateri- eel, waarmede-men de dienst Vlissin gen—Nijmegen gedeeltelijk nog zal moeten onderhouden, toch van een kwaliteit dient te zijn, dat men er mee „tegen de Diesels op" zal kunnen rijden. De spoorwegen zullen echter 'n groot deel van deze dienst werkelijk met diesel-electrisch materieel rijden. Voor de richting Utrecht, Gooi of Amersfoort zal men in Den Bosch moeten overstappen in de electrische trein, voor Eindhoven en Zuid-Lim burg in Breda of Tilburg. In Nijmegen vindt men aansluitende treinen voor Arnhem en het Oosten en Noorden van het land. Wanneer bij pijnen of griep een ander middel faalt, neem dan eens Chefarine „4". De 4 bestanddelen zijn elk stuk voor stuk al wereldberoemd. Haar samen in één tablet werken zij nog beter. Het ene middel ver sterkt de werking van Het andere, zodat de totale werking wei bij zonder krachtig en weldadig is. TEGEN PUNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN I 0.75 Commissaris der Koningin bezocht toneelopvoering te Kortgene. „DE HAVEN" VAN DRS. L. LOCKEFEIR. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot heeft Vrijdagavond in gezel schap van zijn echtgenote in Kortgene de voorstelling bijgewoond van het spel „De Haven" van drs. L. Locke- feir. dat werd opgevoerd door het Zeeuwsch-Vlaams-toneel in de Stads- wijnkelder. Deze toneelavond was be legd door de afdeling Kortgene van de Maatschappij tot Nut van het Alge meen. Na-synchronisatie voor de speelfilm ,-De dijk is dicht". De nieuwe Nederlandse speelfilm „De dijk is dicht", geschreven en ge regisseerd door A. Koolhaas, wélke rolprent zich voor een belangrijk deel afspeelt op Walcheren, verkeert thans in het stadium van na-synchronisatie. Een premièredatum is door de maat schappij. die de film in roulatie brengt, de N.V. Polygoon te Haar lem, nog niet vastgesteld. Men hoopt „De dijk is dicht" echter binnen af zienbare tijd geheel gereed te hebben. Advertentie DAMES! HAMEA GELE maakt Uw handen zacht als zij. Emigranten moeten niet a Heen vakkennis, maar ook doorzettingsvermogen bezitten. Dat de emigratie momenteel de belangstelling van zeer vele Zeeuwen heeft, bleek onlangs reeds uit het overweldigende bezoek aan een orien- tatiebijeenkomst van het Gew. Arbeidsbureau 4e Middelburg. Vrijdag be legde de Chr. Emigrantencentrale in Nederland een soortgelijke bijeen komst in het Schuttershof te Middelburg, een vergadering, die geheel gewijd was aan Canada, en ook nu was het bezoek zeer groot. Opvallend was het aanzienlijke aantal jongeren, die poolshoogte kwamen nemen. alle vruchtbare grond wordt benut, het is evenzeer geboden, dat het „overschot" van onze bevolking af vloeit door middel van de emigratie. In 1948 zowel als in; 1949 vertrok ken ongeveer 16.000 Nederlanders, waarvan circa 12.000 uit de land bouwsector, d.w.z. 4500 k 5000 boe ren. IETS TERUGSCHENKEN. De heer Cnossen legde er de na druk op, dat alleen de persoonlijke eigenschappen van de emigrant be palen of hij al dan niet zal slagen. Het is zeer noodzakelijk, dat hij zich vóór zijn vertrek grondig voorbe reidt op de grote stap, die hij gaat ondernemen, dat zijn vrouw even eens voor emigratie voelt en dat hij iets van de Engelse taal kent. Door zettingsvermogen en geestelijke kracht zijn nog voornamer dan de vakkennis. De emigrant draagt een grote verantwoordelijkheid: wanneer hij en zijn gezin in Canada een flin ke indruk maken, brengt dit mede, dat boeren aldaar eerder genegen zijn om nieuwe emigranten op te ne men. De Nederlandse boeren zijn in Canada welkom, maar zij dienen zich volkomen aan te passen en moeten Nederlandse boeren zijn in Canada welkom. Deze „Canada-dag" wei-d geopend door de voorzitter van de afdeling der Emigratiecentrale, de heer A. L. Louws .Na voorgegaan te zijn in gebed en een gedeelte uit de Bijbel te hebben gelezen, wees hij er met veel nadruk op dat men niet te licht moet denken over emigratie. Vooral het eerste jaar is het leven in den 'vreemde allerminst rozengeur en maneschijn. Maar is men flink en gaat men met God en ere, dan mag men er op vertrouwen te slagen. In de morgenbijeenkomst werd 't woord gevoerd door de heer T. Cnos sen, directeur van de Centrale Stich ting Landbouwemigratie. Hij begon zijn levendig en boeiend betoog, dat hij uitbreidde met vele voorbeelden uit de praktijk, met een uiteenzetting over de noodzaak van emigratie. De bevolkingsaanwas in ons land is zó groot dat in 1966 op de 33.000 m2 grond van Nederland 12 mill, mensen een bestaan moeten vinden. Wanneer het gehele IJsselmeer is ingepolderd, zullen daar 200.000 mensen kunnen wonen en werken, maar...... alleen decInemcn aan hcf volleven met in 1946 nam het bevolkingsaantal reeds met 200.000 personen toe. Het is dus een dwingende noodzaak, dat Proces Boedapest tegen Vogeler en Sanders. Te Boedapest is een proces begon nen tegen de Britse en Amerikaanse zakenlieden Edgar Sanders en Robert Vogeler. Tezamen met vijf Hongaren worden zij beschuldigd van spionnage en sabotage. In de tenlastelegging wordt ver klaard dat Vogeler een agent is van behoud van Nederlandse waarden. Het moet zó zijn, aldus de heer Cnossen, dat Canada door openstel ling van de grenzen hulp biedt aan het overbevolkte Nederland en aan Nederlandse boerengezinnen, maar dat deze laatsten dot/r werk en in vloed, belijdenis en wandel Iets te rugschenken aan de mensen, temid den waarvan zij komen te wonen. Emigratie is een stuk geschiedenis van het mensdom; zij is een roeping en een opdracht! EEN STEM UIT CANADA. In de middagvergadering sprak de heer C. J. M. de Bruin, secretaris van de Chr. Emigrantencentrale, de Amerikaanse veiligheidsdienst en over de geografische gesteldheid vaii Sanders een vertegenwoordiger van de Britse geheime dienst. Sanders is vertegenwoordiger te Boedapest van de „Standard Electric Company". Vogeler is vice-president van de te New York gevestigde „Inter national Telegraph Compagny". Kort na de aanvang van de eerste zitting bekende de Britse zakenman, Sanders, zich schuldig te hebben ge maakt aan spionnage en sabotage. De Hongaarse beschuldigde Geiger deed hetzelfde. Hij verstrekte daarbij tal van bijzonderheden over zijn op treden. De Amerikaanse geheime dienst zou hem hebben opgedragen de details te melden van alle overeen komsten, die tussen Philips in Eind hoven en de Hongaarse regering zijn gesloten. Canada en vertoonde een interessan te geluidsfilm o\fer de landbouwbe volking en haar arbeid aldaar. Tot zijn gehoor behoorden twee Neder landse boeren, die in Canada een bestaan hebben gevonden en die thans voor korte tijd in ons land ver toefden: de heren Deurlo, afkomstig van Tholen en Mol, afkomstig van St. Philipsland. De eerste vertelde in kort bestek iets over zijn wel en wee in Canada, waarna een drietal filmpjes, die iets lieten zien van zijn boerderij en de omgeving, werden fedraaid. Na afloop werden hem nog iverse vragen gesteld. Ook in de ochtendvergadering had de heer Cnossen reeds vele vragen moeten beantwoorden. De bijeenkomst werd met dankgebed gesloten. Zuid-Nederlands sanatorium Zoals wij reeds meldden is te Breda in een vergadering opgericht de in terkerkelijke protestantse stichting Zuid Nederlands Sanatorium. De ver gadering werd gehouden in hotel „Het Zuid". In deze vergadering werden 60 commissarissen benoemd. Tot voor zitter werd gekozen ds. mr. F. C. M. Boenders, Hervormd predikant te Oïs- terwijk, tot secretaris ds. K. Veenstra, Gereformeerd predikant te Klundert. Voorts zijn benoemd de volgende be stuursleden: A. J. van Heel, bankdi recteur te Goes; ds. Dacosta, Her vormd predikant te Oudenbosch; mej. J. Kleinood te Eindhoven; dr. J. H. v. Eldik te Schuddebeurs; H. Beek te Breda; E. W. Sprey, notaris te Dor drecht; P. van Til, Geref. predi kant te Middelburg; E. G. v. d. Rest, apotheker te Dordrecht; J. Beekman, te Eindhoven; D. Kodde, burgemeester van Zoutelande (Z); en dr. J. D. Edens, arts te Eindhoven. De functies worden later verdeeld. Het college van com missarissen werd gekozen door ver schillende Protestantse Kerken uit het Zuiden van ons land en België. Een visotter in een konijnenhok. De heer S. te Sluiskil die konijnen fokt voor zijn genoegen, voert altijd de beestjes zelf. Daardoor was hij de eerste, die ontdekte, dat zich bij zijn langoren in het hok een onbekend dier had aangesloten. Het deed wat onwennig, maar wendde geen pogin gen aan om het hok te verlaten. Buren konden hem inlichten, dat het een visotter was. Een schot uit een geweer maakte een einde aan het le ven van de visrover. Zijn lengte be droeg 75 cm. UITBREIDING POMPSTATION OSSENDRECHT. De N.V. Waterleiding Mij. Zuid-Be veland heeft Vrijdag onderhands aan besteed het uitbreiden van het ma chinegebouw te Ossendrecht. Inschrijvers waren: A. de Bruyne en J. van Riet, Goes, voor 67.450; J. B. Smout, Ossendrecht, voor 69.300; J. de Jonge. Bïezelinge, 71.350. Vlissingen RAADSVERGADERING OP 24 FEBRUARI EN 3 MAART. Zoals gemelc!, komt de gemeente raad van Vlissingen Vrijdagmiddag 24 dezer bijeen. De agenda bevat niet veel belang rijke agendapunten. Aangezien enke le belangrijke onderwerpen door B. en W. nog niet voldoende konden worden voorbereid, zal op 3 Maart nog een vergadering moeten volgen. De ver gadering van 24 Februari kon niet worden uitgesteld, aangezien de ver goedingen voor het onderwijs (bedra gen per leerling) vóór 1 Maart moeten zijn vastgesteld. De agenda voor 24 Februari bevat voorts o.m. een voorstel tot het doen beplanten van het mic'f-inplantsoen aan de Bloemenlaan, tot het verhuren van het pand Zëilmarkt 3 als troep lokaal aan de Vlissingse padvinders en tot bouw van 24 montagewoningen en verkoop van de daarvoor benodigde grond by de President Rooseveltlaan (voor de R.K. Woningbouwver. St. Willibrord)dit worden 16 enkelvou dige en 8 duplexwoningen. BESTUURDERSBOND In het Concertgebouw te Vlissingen werd Donderdag de laatste kadercur sus van de Vlissingse Bestuurdersbond in dit winterseizoen gehouden. De heer Bleeker hield deze avond een inleiding met als onderwerp; „Wat willen wij?" In het kort besprak in leider de economische toestand en de vooruitzichten. Hij zette hierbij het standpunt van het N.V.V. uiteen. Na de pauze beantwoordde spreker enkele vragen. WERELDGEBEDSDAG VOOR VROUWEN Op de eerste Vrijdag in de lijdens weken, dit jaar dus op Vrijdag 24 Februari, wordt jaarlijks over de ge-' hele wereld een Gebedsdag gehouden, waarop door Christenvx-ouwen van alle gezindten eendrachtig de noden van onze wereld aan God opgedragen worden. De liturgie voor deze samen komst is in de gehele wereld dezelfde en wox-dt ieder jaar in een ander land samengesteld. De liturgie voor dit jaar is van de hand van miss Michi Kawai, de dfcrichtster van een Chris- tenschool voor meisjes in Japan. In Vlissingen wordt deze gebeds samenkomst gehouden op 24 Febru ari om 8 uur in de Lutherse kerk, Walstraat. In het voorbereidingscomi té zitten afgevaardigden van alle Pro testantse kérken en van het Leger des Heils. Middelburg RING WALCHEREN HERVORMDE VROUWENVERENIGINGEN De ring Walcheren van de Her vormde Vrouv/envereni gingen kwam in het Kerkcentrum te Middelburg in een zeer druk bezochte vergadering bijeen, onder leiding van haar presi dente mevr. Spijkerboer-van Walsum uit Souburg. Mej. Timmerman, alg. secretaresse der Hervormde Vrouwengx-oepen, sprak over „Vrouwenrecht en Vrou wenplicht". Onder leiding van mej. A. Cysouw te Groede, werden enige liederen gezongen. Mevr. Sickesz te Vlissingen gaf ten slotte in een levendig verslag een be schouwing over het afscheid van mej. Barger op de „Ernst Sillem Hoeve", waarbij ook de Koningin aanwezig was. NIEUWBOUW BIJ DE VITRITE. Op het terrein van de N.V. Vitrite Fabriek te Middelburg, waarop vorig jaar nog een inmiddels gesloopt oud gedeelte van het fabrieksgebouwen complex stond, is thans een grote fa briekshal vex-rezen met een oppervlak te van 800 m2. Deze is practisch ge reed en hoopt men binnenkort in ge bruik te nemen. Ook de bedrijfsruimte voor de bijt- serij kwam tot stand; hierin worden momenteel de machine's opgesteld. Voor de garderobes en toiletten is een nieuwe ruimte geprojecteerd, wel ke' in een grote behoefte zal voorzien Binnenkort wordt begonnen met hei slopen van een eveneens in vervallen toestand verkerend gedeelte van de fa briek, op welke plaats een nieuw en modern complex zal worden opgetrok ken met een oppervlakte van onge veer 1000 m2. Van de overzijde van het kanaal af zal men na het gereedkomen van de nieuwbouw een fraaier uitzicht hebben op de fabriek dan thans het geval is. WONINGEN OPGELEVERD. Donderdag zijn de laatste zeven wo ningen van het complex van 31, dat bij de Vlissingse wegPoelendaleweg te Middelburg wordt opgeti-okken, voor de eerste maal opgeleverd. Dezer dagen zullen dus al deze midden standswoningen betrokken zijn. CHR. JONGENSCLUB Voor de leden van de Chr. Jongens club te Middelburg werd in het C.J. M.V.-gebouw een filmavond gegeven, veizorgd door de P.T.T. Men vertoon de films over de telefoonverbinding Nederlancf-Zwitsex-land. over een.ka- belleggïng tussen Terneuzen en Élle- woutsdijk en over Radio Schevenin- gen, die bij het jeugdig publiek bij zonder in de smaak vielen. De heer Van der Knaap gaf een uiteenzetting over telefoon, post- en telegrafie. FILMAVOND Voor de leden van de ondervak- groep Pensions van de Bedrijfshoreca werden door de Stichting vakonder wijs van de Bedrijfshoreca in café- i-èstaurant „De Huifkar" te Middel burg enkele films vexi,oond. De heer J. L. W. Herten zette in een helder betoog de noodzakelijkheid van een vakopleiding uiteen. Daarna werden rolprentexx van verscheidene bedrijven getoond, die door de aaixwezigen met grote aandacht werden gevolgd. OOGST VAN DE STRAAT De Commissaris van Politie te Mid delburg maakt bekend, dat op zijn bureau de volgende gevonden voor werpen zijn gedeponeerd: diverse huissleutels, jongensjas, groene shawl, 1 paar kinderwanten, blauwe want, witte kinderwant, groene japoncein- tuur, dop van benzinetank, autosleu teltje, pakje en schoenen. Zij zijn af te halen Zatei-dagavond tussen 19 en 20 xuir. Op het politiebureau ligt voorts een lijst van gevonden voorwerpen, die door particulieren in bewaring worden gehouden. O.- en W.-Souburg GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Oost- en West- Souburg is tegen Vrijdagmiddag 2 uur in openbare vei-gadering bijeen geroepen. De agenda vermeldt o.a. een voorstel tot wijziging van de verorde ning op de heffing en invordering van reinigingsrechten, een voorstel tot vaststelling van een gemeenschappelij ke regeling wat betreft de toelating van kinderen op de openbare middel bare scholen in Middelburg en een voorstel inzake de herziening van de jaarwedderegeling voor wethouders. Zoutelande Subsidie voor toren-restauratie. In de jongste raadsvergadering van Zoutelande sprak burgemeester D. Kodde een nieuwjaai-si-ede uit. Daaruit bleek, dat de bevolking is teruggelopen van 1025 tot 1005. De woningtoestand baart zorg. Er is een vex-mindering met 53 woningen, terwijl er slechts 12 zijn herbouwd. De land bouw heeft een goed jaar gehad, ter wijl ook het vreemdelingenverkeer toenam. Het aantal nachtverblijven whs in Zoutelande het hoogst van de provincie. De waterafvoer baart nog steeds zorg. Er is een gebouw voor vereni gingsdoeleinden aangekocht. Als blijk van eensgezindheid noemde de voor zitter het feit, dat op één na alle voor- stellen in de raad zonder stemming zijn aangenomen. Medegedeeld werd. dat Gedep. Sta ten subsidies toezegden in de kosten van de törenrestauratie tot een ma ximum van 2910. De heer L. Vos nam zijn herbenoeming als lid van het Burgerlijk Armbestuur aan. De vei-goeding per leerling voor de lagere school wex-d voor 1950 vastge steld op 20.teiwijl medewerking werd toegezegd inzake aanschaffing van gordijnen voor de school. RONDVRAAG. Bij de rondvraag infoi-meerde de heer de Visser of er iets bekend is over het leggen van de electrische kabel van Boudewijnskerke. De vooi'z. antwoordde, dat de distx-ictsouzichter niet kon zeggen of er kabel zou ko men of reeds aanwezig was. De bouw van het transformatox-enhuisje werd aangevraagd. De heer Gabriëlse wilde het bordje Rijwielpad bij het begin van de Duin weg vex-plaatsen tot waar het pad van de weg afgaat, terwijl de heer Riemens klaagde over de slechte af watering van de Duinweg by de wo ning van de veeai-ts. De voorzitter wilde dit regelen bij het verstraten. Tevens vroeg de heer Riemens of het bouwvolume reeds is toegewezen. De voorzitter antwoox-dde ontkennend. Er is wel om meer gevraagd, want er is niet genoeg voor de dubbele woning, welke gebouwd zou kuxxnen worden. Ooslkapelle „SOKANUS" START WEER. Donderdagavond werd in het café „de Vriendschap" te Oostkapelle een vergadering gehouden om tot herop richting van een plaatselijke schiet vereniging te komen. Men besloot om de oude vereixiging „Soranus", waar van enkel de naam nog bestaat, weer nieuw leven in te blazen. Verscheidene personen gaven zich hiertoe als lid op. Het oude bestuur zal voorlopig zijn functie bltfven waarnemen. KUNST. Het „Ballet der Lage Landen". De dans als kunst staat in de Beve- landen blijkbaar niet hoog aangeschre ven, want het „Ballet der Lage Lan den", dat yrij dag in het Schuttershof te Goes optrad, kon niet veel bezoe kers trekken. Dat was jammer, want het werk van deze groep jonge men sen was een volle zaal dubbel en dwars waard. Het programma bood grote verschei denheid, o.a. balletten op muziek van Sibelius, Chopin, de Falla, Tsjaikows- ky en Dvorak. Reeds spoedig bleek, dat het „Ballet der Lage Landen" met ixitstekend werk kwam. Het wax-en Hanny Bouman en Jo- han Mittertreiner, die direct na liet begin met een volmaakt bewegings spel kwamen in de „Valse Triste" van Sibelius volgens een choreografie van Peter Leoneff. Het was merkwaardig de muziek van Sibelius op deze wijze te „zien" interpreteren. Merkwaardig en verrassend: een vrouw ziet in ge dachten het beeld van haar gestorven geliefde, waarbij de herinnering zo sterk wordt dat ze bijna meent, dat hij is teruggekeerdOpeens echter realiseert ze zich, dat dit slechts schijn is Overigens mene men niet, dat het „Ballet der Lage Landen" uit louter zwaartillende lieden bestaat. Integen deel. Greetje Donker en Karei Poons bijv. gaven op muziek van Eric Satie een luchtig gevalletje: nl. een ver loofd paartje, datzelfde span pas ge trouwd en tenslotte langer getrouwd! Dan was er voorts het idyllische en vrolijke „Familieleven", waarin de ouderlijke liefde van twee stukken wasgoed voor hun wasgoed-kind werd uitgebeeld en tenslotte op muziek van Dvorak: „Bx-uidsboeket", een channan- te geschiedenis van twee jongedames, die ruzie krijgen om een jongeman. De begeleiding der balletten werd verzorgd door de pianist Wolfgang Wijdeveld. Deze had geen eenvoudige taak, want hij moest eigenlijk een vol ledig orkest vei-vangen Daarom kon zijn spel xiiet zo verzorgd en afge werkt zijn als men het wel zou wen sen. Als solo speelde hij de „Danse ri- tuelle de feu" van de Falla. Het publiek dankte aan het slot van deze dansavond de medewerkenden met een gul applaus. de K. Advertejitie Zondag 2.30 uur, terrein Bosweg, E.M.M.—ROBUR. Admiraal de Ruyter In Hongarije geëerd. Enige tijd geleden brachten wij een artikel over het „De Ruytermonu- rnent" in de Hongaarse stad Debrec- zep. Wij- vernemen thans uit Honga rije, dat de figuur van Admiraal Mi chiel de Ruyter nog steeds door de Px-otestantse bevolking wordt geëerd. Zeer onlangs werd een grote straat naar de Ruyter genoemd. Op Hervor mingsdag werden in de Protestantse Kerken van Debreczen herdenkings- dxensten gehouden en werd door de gehele Protestantse jeugd een krans gelegd bij het monument. Voorts wer den er tal van toespx*aken gehouden Zoals wij destijds reeds mededeelden zijn nog rechtstreekse afstammelingen in leven van een der Hongaarse pre dikanten, die destijds door de Ruyter werden bevrijd. Radar bij Aniwerpen. Op de rechteroever van de Schelde tussen de Belgische sluis en de Kruis- schanssluis bij Antwerpen zullen bin nenkort proeven worden genomen met radarapparaten. Vex-wacht wordt dat deze toestellen in de toekomst de navigatie op de stroom en in de Ant- wei-pse haven aanmerkelijk zullen vergemakkel ijken. Nationale Reserve in Vlissingen heeft mannen nodig. „De opbouw van de Nationale Re serve in Zeeland gaat langzaam", zei burgemeester mr. B. Kolff Vrijdag in een bijeenkomst, die „Steun Wettig Gezag" te Vlissingen had belegd, „maar het werk wordt met grote ijver voortgezet en ovex-ste de Feijter kon reeds goede vorderingen meldden. Wat Vlissingen betreft, zijn thans in de zaal de eerste geüniformeerde mi litairen van de Nationale Grenswacht aanwezig. Er moeten zich echter nog velen melden voor de luchtdoelbatte- x-ij, die in Vlissingen gestationneerd wordt en ook de hulppolitie heeft nog vele mensen nodig". Na deze korte in leiding van burgemeester Kolff hield de burgemeester van Willemstad, de heer C. A. v. d. Hooft, een gloedvolle -rede, waarin hij wees op de noodzaak van de Nationale Reserve in verband met de afweer van het communistische gevaar en de bestrijding van de vijfde colonne. Na afloop van deze rede wer den enkele vragen gesteld o.m. dooi de voorzitter van de afdeling Vlissin gen van de Bond van oud-oorlogsvi-ij- willigers, de heer P. v. Zutphen, waar na de heren v. d. Hooft en Kolff nog gelegenheid hadden op deze oorlogs vrijwilligers een beroep te doen. Tot slot werden er enkele constructieve films vertoond. Zeeuwse typografen voor cursus naar Roosendaal. Deze week begint in de Nijverheids school te Roosendaal een practische en theoretische typografencursus van drie jaar, waarvoor in vakkringen grote interesse bestaat. Deze cursus, welke gegeven wordt in de onlangs in gebruik genomen nieuwe gebouwen, zal n.l. gevolgd worden door typogra fen, die eex-tijds werden opgeleid te Dordrecht, Tilburg, Breda en in de fehele provincie Zeeland, Door com- inatie van theorie en practyk (deze laatste moest tot nu toe voox-namelyk in de bedrijven verkregen worden) hoopt men een eind te maken aan de achterstand, welke in genoemde plaat sen opgeleide typografen tot nu toe hadden op hen, die te Amstei-dani en Utrecht de cursussen volgden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2