PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Deelstaat Madoera ineengestort Vlissingen moet plezant worden BILT Duizenden demonstranten verjoegen weerloze parlementsleden Deze week „PRINS BERNARDO" ONTVING IN RI0 DE BRAZILIAANSE PERS Studiecommissie der V.V.V. deed vele suggesties voor het a.s. seizoen Vandaag DE VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 42 Dagblad, ongave van de firma Provtnciaie Zeeuwse Courant. Directie; F van de Velde en F. B. den Boer Adj W de Pagter. Hoofdred.. Ci. Bailmtyn. Pl verv.i VV Leertouwer cn B. A Bossharat ABONMBMEN 1'SPRIJS 32 ct. peT week: f 3-9° P tw.; £r p. p. 1 4.15 Dflr kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 18 Febr. 1950 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie t 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regelsl: van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur VUsslngen Waistr 58- -«0 tel 2355, 4 lijnen (b.g.g. 2358); M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes. L. Vorststr. 63, tel. 2475 <b g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. Scène als lijdens een Parijse volksopstand. De negara Madoera heeft opgehouden te bestaan; een klein stootje was daarvoor voldoende. Een menigte van duizenden demonstranten heeft Woensdagmorgen in de plaats Pamekasan de wali negara en de parlementsleden van de deelstaat afgezet en Madoera een deel gemaakt van de Republiek. Volgens het verslag in „Berita" verliepen de gebeurtenissen als volgt: Begonnen werd met het verwijde ren van de-haamborden van het par lement, het parlementssecretariaat en het kantoor van de commissaris voor Madoera, Indrakasoema. werden nieuwe bordjes aangespij- kerd met het opschrift (in het Indo- nesich)volksvertegenwoordiging residentie Madoera en op het kan toor van Indrakasoema: „regent van de Republik Indonesia." Vervolgens drong men de vergaderzaal van het parlement binnen onder het schreeu wen van bubar bubar (hetgeen be tekent: afgelopen). Er ontstond gro te verwarring. Na korte tijd capitu leerden de parlementsleden voor de eis tot aftreden. Hierna trok de me nigte, verscheidene parlementsleden meevoerend, naar het paleis van de wali negara. Zij eiste, dat de wali zich zou tonen en verlangde een ver klaring, dat hij onmiddellijk zyn mandaat ter beschikking zou stellen. Het staatshoofd verscheen echter niet. De menigte werd steeds meer opgewonden en drong, 'ondanks de verklaring van zijn secretaris, dat de wali negara reeds was afgetre den, het paleis binnen. Op dat mo ment trad de regent van Pamekasan naar voren; hy verzekerede, dat het staatshoofd inderdaad zijn mandaat ter beschikking had gesteld en dat hij als regent der Republik Indone sia de leiding van het bestuur over- Er j nam. De demonstranten namen ge noegen met deze verklaring en de woedende stemming sloeg over in vreugde. De regent werd op de schouders genomen en door de de monstranten geïnstalleerd in het kantoor van Indrakasoema. Overal zag men rood-witte vlaggen. Indrakasoema deelde Vrijdagmid dag in een telefonisch onderhoud met de correspondent van Aneta te Soerabaja mede, dat het bestuur van de negara inderdaad door de regent van Pamekasan in naam der Repu blik Indonesia is overgenomen, dat geen incidenten voorkwamen en dat het bestuur normaal functionneert. Even werd er deze week een hoogst bedenkelijke sensatie veroorzaakt door een blad, dat zijn lezers vergast te op een verhaal over onbekende vliegtuigen, die in het holst van de nacht over Schiphol zouden zeilen. Het verhaal bleek een sprookje: offi cieel weet men van niets. En de vraag is dus gerechtvaardigd, of een krantenredactie nu waarlijk niets be ters te doen heeft, dan haar kolom men met dergelijke, tallozen veront rustende nonsens te vullen. Voor het overige kwam het nieuws vrywel uitsluitend uit het buitenland. In het binnenland trok slechts de scheepsramp bij Den Helder de aan dacht waarvan een Finse vracht boot het slachtoffer werd. Eens te meer bleek, hoe gevaarlijk de zee blijft en hoe gevaarlijk de kust. Het buitenland was de leverancier van groot nieuws. Dr. Fuchs, de Engelse atoomspecia list van Duitse origine, legde voor de Londense rechtbank een volledige be kentenis af. Hij was communist, hij vluchtte uit Nazi-Duitsland naar En- feland, hij werd Engelsman en nam eel aan het atoomonderzoek, maar toen hij en zijn medewerkers grote ontdekkingen deden, aarzelde hij geen ogenblik, begon een dubbel spel te spelen en zorgde, dat de Russen op de hoogte kwamen van de nieuwste vin dingen. De manier, waarop dit verraad ont dekt werd, is een roman op zichzelf. Amerikaanse en Engelse geheime agenten achter het IJzeren Gordijn kwamen tot de conclusie, dat de Rus sen op de hoogte waren van de nieuwste stand van het Anglo Ame- rikranse atoomonderzoek. Voorzich tig begon men na te gaan, waar het lek kon zitten en welke geheimen ver raden werden. Toen men eenmaal aan de weet kwam, wat de Russen wisten, stond tegelijkertijd vast, dat het lek moest schuilen onder de groot3te ge leerden, die met atoom- en waterstof- onderzoek bezig waren. Nu ging men na, wat over de specialisten bekend was. Alles wat met atoom-spionnage verband hield, werd uit de dossiers gehaald. En daarbij deed men een ver rassende ontdekking: enkele jaren ge leden werd voor het eerst een geval van atoomverraad ontdekt, in Cana da. Daarbij waren Russen betrokken en in 't notitieboekje van één van die Russen stond de naam Fuchs geno teerd. Zonder één verdere bijzonder heid. Destyds was dit feit aan de aandacht ontsnapt. Nu werd het eens klaps een reden om Fuchs gangen na te gaan. Fuchs viel door de mand. Hij blijkt een doorgewinterde communist te zijn. En de Engelse en Amerikaan se regering zullen wel tot de conclusie zijn gekomen, dat men niet voorzich tig genoeg kan zijnWat baat atoomonderzoek, als de tegenstander onmiddellijk op de hoogte is Churchill zorgde voor groot nieuws door zijn bereidverklaring om het nog eens met Stalin op te némen over de garantie van de vrede. Hij vond wei nig byval. Met name in Amerika. Tru man meent, dat Stalin maar naar Amerika moet komen, als lrij praten wil. En wy nuchtere Nederlanders menen, dat Churchill de verstandigste is van die twee. Overleg kan geen kwaad. En als de Amerikanen eens wat beter aan den lyve ondervonden hadden wat een oorlog is, en als zij bij voorbaat wisten, dat waarschijn lijk hun land slagveld zou worden, dan zouden zij vermoedelijk wat minder lichtvaardig over een oorlog spreken. Amerika en Engeland praten. Sta lin handelt. Een dertigjarig bondge nootschap met communistisch China en een greep naar Vietnam, ziedaar de jongste resultaten. Wy zijn nieuws gierig, waar de Amerikanen Stalin in Oost Azië eigenlijk een halt willen toeroepen. Hedler ir.oet opnieuw terecht staan. Wolfgang Hedler, de voormalige af gevaardigde van de Duitse Partij, wiens vrijspraak door een Duits Hof een storm van protesten heeft doen ontstaan, zal thans op 24 Februari voor een zuiveringshof moeten ver schijnen. Hedler wordt beschuldigd van on juiste invulling van een denazificatie- formulier en van het propageren van nationaal-socialistische beginselen. De protesten tegen de uitspraak van de rechter zijn nog steeds niet be daard. De arbeiders van twee grote fabrieken te Hannover hebben Vrijdag een proteststaking van een uur gehou den. De Joodse gemeenschap te Ham burg heeft tegen de uitspraak in een telegram aan de Westduitse regering geprotesteerd. Het Westrduitse departement van Ju stitie is inmiddels begonnen met het ontwerpen van wetten „ter beveili ging van de staat". Belastering van staats-organen, het lidmaatschap van teken de staat gerichte partijen en op hitsing tot klassen- of rassenhaat zal strafbaar gesteld worden. Twee arbeiders door trein gegrepen. Vrijdagmiddag omstreeks twee uur zijn onder de gemeente Nootdorp twee spoorwegarbeiders overreden door de trein uit de richting Gouda naar Den Haag. Beiden werden gedood. Men neemt aan, dat de arbeiders, die daar aan het werk waren, ten gevolge van de sterke wind de waarschuwingssei- nen niet hebben opgemerkt. Misschien in April geen paspoort meer voor België. Voor het toeristenverkeer tussen België en Nederland zullen paspoor ten vermoedelijk met ingang van 1 April a.s. niet meer nodig zijn. Belgi sche reizigers kunnen van die datum volstaan met hun identiteitskaart, de Nederlandse met het z.g. bewijs van Nederlanderschap, zo bericht het Ant werpse Handelsblad. Tot deze maatregel was reeds in December jl. in principe besloten. Technische moeilijkheden, o.a. bij de aanmaak der voor de Nederlanders nodige bewijzen van Nederlander schap. hebben het niet mogelijk ge maakt bovengenoemde maatregel zo als gehoopt was, op 1 Maart te laten ingaan. Verwacht wordt dat de nieu we regeling op 1 April zal ingevoerd kunnen worden. Minister Götzen ï'eikte Vrijdag posthume onderscheidingen uit aan hen, die vielen in heldhaftig verzet tegen de Japanners. Zachtste Februari-dag sedert 1899. Het K.N.M.I. deelt mede Vrijdagmiddag zijn in ons land tem peraturen gemeten als maar zelden zo vroeg in het jaar voorkomen. De hoogste temperatuur bedroeg 17 gra den en werd op het vliegveld van Zuid-Limburg genoteerd. Het koudst was het in Den Helder, waar de tem peratuur niet boven 9 graden uit kwam. In de Bilt werd 15.9 graden be reikt. een waarde, die in de laatste 100 jaar slechts ee f naai is overtroffen, nl. in 1899,'toen op 10 Februari een temperatuur- van 18,5 graden werd geregistreerd. Leeuw viel temmer aan. Vrijdagmorgen is de eigenaar van 't dierenpark op de Paauwberg te Val kenburg. die bezig was met de dres suur van zijn nieuwe leeuwengroep, bestemd voor. circus Strassburger, plotseling door een der dieren aange vallen. Tijdens de dressuur sloeg een anders rustige leeuw plotseling zijn rechterklauw uit en hoewel de dres seur zich nog zo ver mogelijk naar achteren wierp, werd hij ferm aan de linkerhand geraakt, zodat het bloed er uit spoot en een pees ernstig ge raakt werd. Sinds de ramp van 1944 heeft men in Westkapelle niet stilgezeten en werden tal van nieuwe huizen gebouwd. Een foto van één der herbouwde straten. De Prins voorstander van federatief Europa. Prins Bernhard heeft Yr\jdag te Rio de Janeiro een persconferentie ge houden en daarop enkele politieke gebeurtenissen besproken. De Prins verklaarde zich volgens het verslag van Reuter voorstander van en fede ratief Europa en van maatregelen, die de uitwisseling van goederen en het betalingsverkeer kunnen vergemakkelijken. De Prins zeide niet aan de mogelijkheid van een nieuwe oortog te ge loven. Hij meende, dat de aan Indonesië verleende onafhankelijkheid ze kere verliezen voor de Nederlandse economie heeft veroorzaakt. „Maar wy zijn goede wienden en moeten trachten economische kwesties door een nieuw verdrag te regelen." De Prins nam de pers voor zich in met de opgewekte antwoorden in Engels. Frans en zorgvuldig geleerd Portugees, die hij op het kruisvuur van vragen gaf. De pers noemt hem nu „Prins Bernardo de innemende." Toen de verslaggevers vernamen, dat de jongste dochter van de Prins Zaterdag jarig zou zijn, stonden zij op en dronken een glas champagne „op Marijke." Prins Bernhard lichtte de journa listen voor zover de tijd dit toeliet over de Nederlandse toestanden in. Hij deelde mee, dat de Nederland se productie reeds bijna het voor oorlogse niveau heeft bereikt. De industriële productie bedraagt om streeks 90 procent der vooroorlogse, maar zij zou tot boven de 100 pro cent kunnen worden gebracht, wan neer de arbeidslonen en de ontred dering, veroorzaakt door de oorlog, dit niet verhinderden. Onze fabrie ken en installaties hebben echter te lang gewerkt en moeten vervangen worden. „K.V.P. is beslist geen kerkelijke partij" Rede van partij-voorzitfer Andriessen. De voorzitter van de Kath. Volks partij, de heer W. J. Andriessen, heeft Vrijdagmiddag de partijraadsverga dering in Utrecht geopenR met een rede, waarin hij enkele opmerkingen maakte over het karakter van de K. V.P. Hij achtte het onjuist en in de practijk ook hoogst gevaarlijk om de partij te zien als instrument van de Kerk. Dit zou er toe kunnen leiden, dat de kerk verantwoordelijk zou wor den gesteld voor de politiek van de partij of haar vertegenwoordigers, met al de gevolgen, ook voor de kerk, daaraan verbonden. De K.V.P. is een zelfstandige partij, die haar eigen ver antwoordelijkheid draagt, haar eigen program vaststelt en dit poogt te ver wezenlijken. Een geestelijke adviseur heeft zjj niet. Het is nodig, dat ook van de zijde van de partyleiding dit onomwonden wordt gezegd, teneinde èn in eigen ge lederen èn daarbuiten verwarring en misverstanden te voorkomen. Maar al§ de K.V.P. geen kerkelyke partij is, wat is ze dan wel? zo vroeg de heer Andriessen. Een partij, wier optreden steunt op katholieke begin selen en de katholieke zedenleer als richtsnoer j&n handelen heeft, aldus is het antwoord. Bult de natuurlijke gegevens zoveel mogelijk uit Wat kan er in het a.s. seizoen gedaan worden om Vlissingen als bad plaats voor de vreemdelingen aantrekkelijker te maken? Dit was de vraag, welke de in het vorig najaar ingestelde „Studiecom missie V.V.V. Vlissingen" zich heeft gesteld nog vóór zy begon aan haar eigenlyke taak: de bestudering van de toekomstmogelijkheden voor de ont wikkeling van de badplaats. En haar antwoord op deze vraag heeft de commissie aan het bestuur van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer aangeboden in de vorm van een urgentie rapport, dat Woensdag 1 Maart in de jaarvergadering van de V.V.V. nog nader aan de orde zal worden gesteld. Dit urgentie-rapport is eigenlijk een uitgebreid verlanglijstje geworden, een lijstje van desiderata, welke de commissie voor uitvoering vatbaar acht, mits al deze punten terstond en met kracht ter hand genomen worden. Wanneer we het lijstje nader bezien, ontdekken we, dat de commissie in hoofdzaak twee groepen van verlan gens onderscheidt: meer amusement, Vlissingen moet om het in de taal' van onze Belgische vrienden te zeggen, een plezante stad worden en uitbuiting van de natuurlijke gege vens. Deze laatsten zijn in Vlissin gen ruimschoots aanwezig, maar men moet ze weten uit te buiten. De studie-commissie doet op dit punt dan ook verschillende suggesties, waarvan een „oude bekende" het doortrekken van de wandelboulevard van de haven tot de duinen, natuur lijk weer bovenaan staat. Maar daar naast wenst men goede wandelwegen óm de stad en liefst ook gelegenheid om per fiets tochtjes te maken over de Scheldedijk in Oostelijke richting, zo mogelijk als onderdeel van een rij- wieltocht om het hele eiland Walche ren. NOLLEPEER Het bestuur van de V.V.V., dat aan het urgentie-rapport waarvoor het zegt zeer erkentelijk te z'yn nog in een aanvullingsnota enkele sug gesties toevoegt, Komt nog met een zeer goede gedachte. Het wil name- iyk van het restant van de oude Nol- led ij k een natuurlijke wandelpier ma ken, welke inderdaad uniek zou zjjn, en een zeer bijzondere attractie kan opleveren. Verder wijst het bestuur bij dit punt op de wenselijkheid van een ver- biilding van de oude stad met het sta tion over de te egaliseren kruin van de Oranjedijk en de sluizen en het egaliseren en verharden van de duin toppen van de z.g. Tweede Duinen tot Zwanenburg in verbinding met de wandelpaden in het toekomstige .re creatiecentrum" op de plaats van 't oude Nollebos. Dan wordt er gevraagd om het doen terugkeren van de mogelijkheid tot het maken van zeetochtjes Ged. Staten zijn op deze suggestie inmid dels al ingegaan en hebben, zoals be kend. reeds toegezegd in deze richting nog dit seizoen een bescheiden begin te maken en liefst ook hervatting van de aantrekkelijke bootverbinding Vlissingen-Terneuzen. Tot geen prijs wil de commissie de vermaarde Scheldebekerwedstrijd uit het oog verliezen en ten slotte dringt de commissie aan op spoedige aanleg van 'n jachthaven, zo mogelijk in het centrum van de stad de Vissershaven is helaas in middels door deskundigen reeds als ongeschikt van de hand gewezen en het organiseren van al dan niet ge- illumineerde gondelvaarten van de Vissershaven r.aar het strand v.v. Of dat in vei'band met de gevaarlijke stromingen en de scheepvaart ver antwoord zal zijn AMUSEMENT. Om dan terug te komen op de eerste „groep" verlangens meer amusement De commissie zou blijk baar graag zien, dat er in Vlissingen in het seizoen meer gelegenheid zou zijn om een dansje te maken en vraagt dan ook om aan elk Horecabedrijf, dat daarvoor volgens de bevoegde instan ties geschikt is deze laatste res trictie is een toevoeging van het V.V. V.-bestuur uit zijn aanvullingsnota op aanvraag een dansvergunning te geven. Verrër wordt gevraagd om in het algem en tegenover deze be drijven zo soepel m%elijk op te tre den, evenals tegenover de Belgische muziekmaatschappijen, welke van tyd tot tijd hier komen pot-verteren en dan graag ook eens in de stad een nummertje blazen. Een jaarlijks strand-vuurwerk zou men graag op het hoogtepunt van het seizoen zien afgestoken, bijv. op de verjaardag van de Prins of Prinses Irene, en voorts denkt men ook aan kinderfeesten voor het kroost van de badgasten èn voor de Vlissingse jeugd natuur- lyk op 't stx-and, festivals, 'n sport week, wieier- en motorwedstrijden, een wandel-tweedaagse (dit laatste is weer een „aanvullend" idee van het V.V.V.-bestuur), harddraverij, enz. vervolg op pagina 2) Koningin en Prireves gaan Maandag naar St. Anton. Weer terug voor de Prins thuis komt. H.M. de Koningin hoopt de vaean- tiereis naar .St. Anton aanstaande Maandag te aanvaarden. De prinses jes Beatrix, Irene en Margriet zullen haar moeder vergezellen. Tydens de afwezigheid zal H.K.H. Prinses Wilhelmina zich met het toe- zioh op haar jongste kleinkind, Prin ses Ma.'tjke belasten. De Koningin is voornemens medio Maart naar Neder- iland terug te keren teneinde Prins I Bernhard bij zijn aankomst in het va- derland te kunnen begroeten. De heen- en terugreis zullen per Konin klijke trein worden afgelegd. Gedurende het verblijf buitenlands van de Koningin, kunnen requesten en andere verzoeken op de gebruike lijke wijze geadresseerd worden aan het Paleis Soestdijk. De Koningin had plezier op feestavond van voetbalclub. Koningin Juliana woonde Vrijdag avond een feestavond bij van de voet balclub van het Koninklijk Staldepar tement. K.S.D., die te 's Gravenhage werd gehouden. ,.Ik wil gaarne ko- j men", zo had Hare Majesteit de invi tatie van haar personeel beantwoord. ..maar dan als een gast gelijk andere gasten". En zo was het ook: de Koningin, op genomen in de ongedwongen feeste lijke sfeer van deze avond lachte en zong mee, en de ten tonele gebrachte schetsjes, dans- en muzieknummers hadden haar volle aandacht. Urk komt bij Overijsel. Bij de Tweede Kamer is de indiening te verwachten van een wetsontwerp tot uitbreiding van de gemeente Urk en indeling dier gemeente bij de pro vincie Overijsel. Thans behoort Urk bij de provincie Noord-Holland. Te Kampen is de 62-jarige W. L. bij het aanbrengen van een antenne van het dak van zijn woning gevallen. Het slacht offer werd zwaar gewond en is enkele uren later in het ziekenhuis overleden. wordt Prinses Marijke drie jaar: is het 50 jaar geleden dat de Ned. Herv. Kerk te St. An- naland in gebruik werd geno men. MORGEN: wordt de Zweedse ont dekkingsreiziger Sven Hedin 85 jaar. De debarkering van de „Tabinta" en de „Zuiderkruis". Het troepenschip „Tabinta" wordt heden in de namiddag met repatri ërende militairen uit Indonesië in de haven van Amsterdam verwacht. De ontscheping van de opvarenden begint, behoudens onvoorziene om standigheden, Zondag 19 Februari, des morgens te 9.00 uur. Het troepenschip „Zuiderkruis" zal in Rotterdam debarkeren en niet in Amsterdam, zoals abusievelijk in een uitzending van het strijdkrachtenpro gram is gezegd. De opvarenden verzochten het A.N.P. telegrafisch hiervan mededeling te doen. Sprekende over de uitwerking van de Indonesische onafhankelijkheid op het Nederlandse economische leven, merkte de Prins op: „Het is zeer moeilijk de omvang daarvan te be palen. daar het vraagstuk nog niet geheel is opgelost. Er moet nog een voorlopige overeenkomst tot stand komen over wat zal worden terug betaald en Hoe dat zal geschieden en over de toekomstige uitwisseling van goederen en de terugvloeiing van inkomen naar Nederland." Over West-Indië zeide de Prins: „Suriname heeft veel om naar de Ver. Staten te exporteren. Daar de valuta van Suriname te laag ge waardeerd is, is het handelsverkeer tussen Suriname en Nederland zeer moeilijk." Toen men de Prins een vraag stelde over de mogelijkheid van Ne derlandse immigratie in Brazilië, gaf hij een uiteenzetting over het vraag stuk der overbevolking in Neder land en voegde er aan toe: „Wij moeten beslist ergens heen gaan. maar dan naar landen, waar wij ons het gemakkelijkst kunnen vestigen en werk vinden." Na de persconferentie bracht de Prins een bezoek aan de persclub. Hy raakte daardoor twee uur ten achter bij zijn overladen morgen programma, dat nog een officieel be zoek aan het vlootarsenaal en een lunch met de burgemeester van Rio de Janeiro vermeldde. Prins Bernhard naar Californië en Washington. Prins Bernhard zal op 2 Maart in de Ver. Staten aankomen voor een reis van een week langs de Westkust. De. Prins zal waarschijnlijk vliegtuig fabrieken in Californië bezoeken en daarna twee dagen haar Washington gaan. Verwacht wordt, dat de Prins Truman en Acheson zal ontmoeten. KORTE PREDICATIE EEN HEILIG MOETEN. „Moest de Christus niet déze dingen lijden Lukas 24:26a Aanstaande Zondag beginnen de Lijdensweken weer. Zeven weken lang worden we weer bepaald bü het onuitsprekelijke lijden van de Zoon van God. In den geest zien we de Man van smarten weer gaan op zijn „via dolorosa", van Gethsemané via Gabba- tha naar Golgotha. We staan voor een onbegrijpelijk raadsel. Waarom al deze onzegbare smart? Het moest.' De opgestane Christus zegt 't zelf tot zijn verbijsterde disci pelen: Moest de Christus nief deze dingen lijden?" Waarom moest dat dan? Laten wij 't maar héél eenvou dig zeggen: Anders moesten wij zelf een dergelijk lijden ondergaan! Schrikt U daarvan? Maar dan kent U uzelf niet en dan kent U God niet. Uzelf niet in Uw verwerpelijkheid als zondaar en God niet in Zijn heiligheid en óók niet in Zijn liefde. Zó heilig is God, dat hij de zonde (eer Hij ze ongestraft liet blijven) aan Zijn lieve Zoon met de bittere en sinadelijke dood des kruises gestraft heeft. Maar óók: Zó liefdevol is God, dat Hij dit grote offer: de overgave van Zijn eigen Kind, voor ons ge bracht heeft. Is 't niet om te duizelen? Of kunt ge u niet vinden in deze wonderlijke bloedtheologie? Ik denk aan een uitspraak van Prof. de Har- tog, over het misverstand omtrent het Evangelie van het verzoenend sterven iwn Christus. De mensen zeggen: die God is zo hard, Die moet eerst bloed zien, eer Hij vergeeft. Maar het is juist andersom. Hij laat de mensen niet bloeden, maar Hij heeft in Chris tus Jezus zelf gebloed. Golgotha is de bloedstorting, niet van de kant van de mens, maar van de kant van God. Is dat niet het onbegrijpelijke won der van Gods liefde? Alzo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij Zijn enig geboren Zoon gegeven heeft tot in de kribbe, tot aan het kruis en tot in het graf, opdat een ieder, die in Hem gelooft, niet verderve, maar het eeuwige leven hebbe. Wie zou niet neerknielen bij het Kruis en ontroerd instemmen met de dichter „Duizend, duizend maal, O Heer, zij U daarvoor dank en eer!" Middelburg, J. VAN WOERDEN MEER BEWOLKING Geldig tot Zaterdagavond. Droog en aanvankelijk nog zonnig weer, doch later vanuit het Westen opkomende bewolking. Matige wind uit Zuidelijke richtingen. Zeer zacht voor de tijd van het jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1