PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Chorchills „vredesplan" met weinig geestdrift ontvangen DE BILT Verkiezingsstunt of echt gemeend Vier jongens brachten in Den Haag opschudding teweeg DESERTEURS OP HET EILAND „ONRUST" GEÏNTERNEERD MIDDELBURG'S STADHUIS WORDT AFGEBOUWD Regering gaf toestemming 192e Jaargang - No. 40 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj W de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntijn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr p. p. 1 4.15 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 16 Febr. '50 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adrés Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur VUsslngen Walstr 5860. tel 2355, 4 lijnen (b.g.g. 2358); M'burg Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2 Goes. L. Vorststr. 63, tel. 2475 tb g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerljstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C Truman vertrouwt de Russische beloften niet meer. De reacties op Churchill's pleidooi in een verkiezingsrede voor nieuwe onderhandelingen met Stalin als laatste poging om tot beëindiging van de „koude oorlog" te komen zijn tot dusvur weinig geestdriftig. Minister Bevin zinspeelde op „een verkiezingsstunt", premier Attlee achtte het een zaak voor de Ver. Naties en president Truman zei in een interview geen vertrouwen meer te hebben in eventuele Russische beloften. De pre sident had weinig hoop, dat de Russen zich aan enig accoord zouden houden. Minister Bevin verklaarde even eens in een verkiezingsredevoering, dat hij op zijp post zich geen stunts kon veroorloven. Hij kon slechts voortgaan met „standvastige en grondige onderhandelingen." Ik doe wat ik op het ogenblik het beste acht. Bevin verklaarde Woensdagavond in een radiorede, dat indien de Sov jet-Unie de geringste wijziging van standpunt toonde, Engeland bereid zou z\jn besprekingen te beginnen met het doel de mogelijkheid van 'n oorlog uit te banner. Het vraagstuk van internationale controle van de atoomenergie kan niet worden opge lost door bravour-voorstellen. Wij moeten blijven werken voor overeenstemming door middel van de commissie van atoomenergie der V. N., aldus Bevin. Hij zeide voorts, dat Engeland voortdurend met Amerika voeling hield over de vraagstukken van de atoomenergie. Tot dusver had iedere poging van de V. S. en Engeland om tot internationale con trole. te komen, schipbreuk geleden. De Sovjet-Unie is een gesloten boek en haar volk wordt op het ogenblik De Gemeentegrenzen op Walcheren In de loop van Dinsdag is de rust in het gemeentelijk leven op Walche ren eensklaps teruggekeerd. Vóór 15 Februari zouden de gemeenteraden hun oordeel formuleren over de denk beelden, door Gedeputeerde Staten ontwikkeld over de gemeentelijke her indeling van Walcheren. Gemeente raad na gemeenteraad vergaderde, dag in dag uit stonden de kranten vol over de beraamde grenswijzigingen. Nu ligt het oordeel der gemeenten er. Een gunstig onthaal hebben de sug gesties van Gedeputeerde Staten niet bepaald genoten. Welwillend oordeel den slechts de gemeenten Middelburg, Domburg, Westkapelle, Nieuw en Sint Joosland, Arnemuiden en Veere, het geen nog niet wil zeggen dat zij er geen enkel bezwaar tegen hadden. Uitgesproken afwijzend luidde even wel het oordeel van Sint Laurens, van Grijpskerke, van Meliskerke, Bigge- kerke, Serooskerke. Aagtekerke, Oost- kapelle, Zoutelande, Koudekerke en Vrouwenpolder. De stand is dus 610. Een ander oordeel was nauwelijks te verwachten. In Zeeland meer nog dan elders hecht men aan wat histo risch gegroeid is en ran het voortbe staan van de gemeenten zoals die se dert mensenheugenis bestaan. Boven dien is men bevreesd, dat bij samen voeging van gemeenten de belangen der bewoners van verdwijnende en tot buurtschappen of bev/oningscen- tra gedegradeerde gemeenten in het gedrang zullen komen. Reeds bij voor baat stond vast, dat men er de voor keur aan zou geven om alles bij het oude te laten en de bestaande ge meentegrenzen te handhaven. Immers: de scheiding tussen de Walcherse plattelandsgemeenten is opvallend sterk. Terwijl elders in den lande de samenvoegingsproblemcn veelal ont staan doordat grote, zich snel uitbrei dende gemeenten de kleintjes opslok ken zeer vaak is zo'n kleine ge meente dan reeds „geestelijk en prac- lisch samengegroeid" voor de feitelij ke annexatie aan de orde komt is dit op Walcheren niet het geval. Ge- isoleerd liggen de plattelandsgemeen ten over het eiland verspreid en iedere bewoner voelt zich sterk verbonden met zijn eigen gemeente. Men staat dientengevolge afwijzend tegenover iedere samenvoegingsge dachte omdat samenvoeging steeds ge paard zal gaan met deling der be stuursbevoegdheid met andere ge meenten, tegenover welke men zich vreemd voelt. De vraag is nu, wat Gedeputeerde Staten met deze afwijzende adviezen zullen doen. Zij kunnen natuurlijk zeggen, dat niet met overtuigende ar gumenten werd aangetoond, dat hun suggesties verwerpelijk zijn. Inder daad berust het verzet, dat zich ma nifesteert, voor een groot gedeeltq op gevoelsoverwegingen. Zelf brachten Gedeputeerde Staten eigenlijk alleen het argument der grotere bestuurs kracht van samengevoegde gemeen ten in het geding, een argument, dat bovendien nog bestreden werd. Wat weegt nu zwaarder, de hang naar vasthouden aan het bestaande bij de gemeente, of het argument, dat Ged. Staten aanvoeren. Het zal een moeilijke beslissing zijn waarbij evenwel het geringe inwo nertal van vele gemeenten in Zeeland zeer veel gewicht in dc schaal zal leg gen, te meer omdat ook van rege ringswege aandrang wordt uitgeoefend meer van de buitenwereld afgesloten dan ooit. Als vrede echter haar doel is, evenals het ons doel is, is inspec tie en contröle van de atoomenergie geen te grote prijs. Attlee had eerder verklaard: „Of het enig nut zou hebben om langs andere kanalen dan de Ver. Naties te pogen een overeenkomst te bereiken, is een onderwerp van overweging. Ik sluit het voorstel van Churchill niet uit, maar voor het ogenblik is het een kwestie van de Ver. Naties." Een hoge Amerikaanse ambtenaar zei: Amerika is bereid de hangende kwesties met de Sovjet-Unie te be spreken en alle mogelijke deuren open te laten voor een uitwisseling van gezichtspunten. Een dergelijke bespreking moeter echter geen zijn van twee mogend heden, die in een onderonsje over de vitale belangen van andere regerin gen en volken beschikken. Intussen heeft de rede van Chur chill een nieuwe noot gebracht in de Britse verkiezingsstrijd. Tot dusver was alleen de binnenlandse politiek onderwerp voor de wederzijdse pro paganda. Churchill heeft nu ook de buitenlandse politiek erbij gehaald. De correspondent van de New York Times schrijft: Het Britse volk wil werk, huizen en beter voedsel. Doch boven alles wil het vrede. Daarop heeft Churchill gespeculeerd. GERUCHTEN OVER ACHESON. Uit de omgeving van de conferen tie van Amerikaanse diplomaten te Bangkok verluidt, dat de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Dean Acheson, waarschijnlijk binnen zes of acht weken zal aftre den. Dr. Philips Jessup, de reizende ambassadeur van president Truman, zou AcheSon dan vermoedelijk opvol gen, aldus een bericht van Reuter. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bestempelde het bericht als „nonsens." „Overvallertje" spelen met een alarmpistool. Vier baldadige 18-jarige jongens, kantoorbedienden van beroep, hebben Dinsdagavond de binnenstad van Den Haag in opschudding gebracht. Het begon met een „aanslag" op een jon ge man, die voor de ingang van het Asta-theater stond, en op wie uit een anto drie maal nit een pistool werd gevuurd. De jongeman wankelde, strompelde naar een wachtende taxi en reed weg. Een restaurantportier waarschuwde de politie en in de kortst mogelijke tijd waren radiowagens, een onderzoe- kingsgroep en andere manschappen aanwezig. Temidden van het samenge stroomde publiek werd een ondertzoek begonnen naar patroonhulzen, bloed sporen en andere aanwijzingen, die tot ontsluiering van de vermeende aan slag zouden kunnen bijdragen. Inmiddels werd de politie opnieuw gealarmeerd voor vier jongelieden, die in twee taxi's door de stad raasden en in sommige straten de zaak met gillen, schreeuwen en schieten over hoop zetten. Zij hadden het speciaal op vrouwen voorzien. Alras suisden de politiejeeps door de straten. Kort nadien bracht een der jeeps taxi's en delinquenten triomfan telijk naar het bureau Buitenhof. De „avonturiers" vertelden, dat zij, na gebruik van een slap likeurtje per hoofd, in een zodanige stemming wa ren geraakt, dat zij met behulp van 'n alarmpistool ..overvalletjes" waren gaan spelen. Zij hadden daartoe een paar taxi's gehuurd. 1 Hevige brand te Rijswijk. EEN GEWONDE Woensdag brak brand uit in een werkplaats te Rijswijk van de N.V. Auto Service. De brandweer was spoedig ter plaatse. Zij kon niet verhinderen, dat de garage en enkele daar staande auto's een prooi der vlammen wer den. De naast de auto-werkplaats ge legen winkel ,,'t Wolhuis" geraakte eveneens in brand. Deze winkel werd eveneens door het vuur verteerd. Bewoners van de eerste verdie ping, die, doordat de brand in hoofd zaak aan de straatkant woedde, niet langs die kant konden vluchten, zyn aan de achterzijde uit een raam ge sprongen Eén hunner, mevr. J., werd daarbij aan het achterhoofd gewond en moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. om gemeenten beneden de 1000 inwo ners samen te voegen. Drie dingen kunnen Gedeputeerde Staten nu doen: le hun suggesties tot definitieve voorstellen maken; 2e voorstellen indienen, die rekening houden met de ingebrachte bezwaren: 3e afzien van de gemeentelijke her indeling. Wij vermoeden, dat het provinciaal bestuur aan de tweede mogelijkheid de voorkeur zal geven. Eri dan aan drang uit zal oefenen, dat ook de de tails grondig door de gemeenteraden zullen worden bekeken. Ditmaal heb ban de meeste gemeenteraden volstaan met een principiële afwijzing van de opheffing van gemeenten. Construc tief commentaar op de suggesties van Ged. Staten bleef vrijwel uit. In ieder geval: Gedeputeerde Staten zien zich thans voor ingewikkelde problemen gesteld. Het zal niet'ge makkelijk zijn om een meer bevredi gen plan voor een gemeentelijke herindeling te vinden. De vier jongens, zijn voor hun stre ken met een procesverbaal wegens er gerlijke baldadigheid en het veroor zaken van vals alarm beloond. Ver volgens heeft de politie vier paar ou ders uitgenodigd om hun minderjarige bengels van het bureau te komen ha len. De uittocht' vond omstreeks mid dernacht plaats. Het alarmpistool bleef eenzaam op het politiebureau achter... Zes weken voor smokkelende fotograaf Geen politieke motieven gebleken Voor de Haarlemse economische politierechter verscheen Woensdag de 44-jarige J. Thiessen, directeur van een fototechnisch laboratorium te Bandoeng en een relatie van Wester ling, die op 2 Februari jl. op Schiphol werd gearresteerd, onder verdenking van deviezensmokkel. Hij werd er van beschuldigd dat hjj 300 dollar, tachtig gulden en voor een waarde van dui zend tachtig gulden aan Indonesische rupia wilde uitvoeren. Voorts had hij in September 1949 per brief 305 dollar en duizend rupia uitgevoerd. Boven dien was hem nog de uitvoer van een microscoop met projector ten laste gelegd. Verdachte gaf alle ten laste gelegde punten volmondig toe. Uit verklaringen van verdachte is niet komen vast te staan, welke her komst het gesmokkelde geld had. Met nadruk zeide de officier, dat „uit dit dossier niets anders dan egoïstische motieven bleken en geen politieke". Hij eiste zes weken gevangenisstraf en vijfhonderd gulden boete, plus één gulden boete voor het smokkelen van de microscoop. Voorts vroeg hij on middellijke gevangenneming. De politierechter deed uitspraak conform de eis. Verdachte werd ter zitting gevangen genomen. Twee bommenwerpers en een straaljager neergestort. Een Superfort B-29 van de Ame rikaanse luchtmacht is kort na opstij gen van een vliegveld in Montana neergestort. Acht mannen kwamen om het leven en zeven ontsnapten aan de dood. Het toestel vloog in brand. Een staartloze straaljager, bekend onder de naam van „vliegende vleu gel", is Woensdag bij een proefvlucht op hoge snelheid in de lucht geëxplo deerd. Het vliegtuig was een van de twee proeftoestellen van het Britse ministerie van bevoorrading. Het lijk van de piloot werd in een bos teruggevonden. Een B-36 bommenwerper met 17 man aan boord heeft in Columbia 'n noodlanding moeten maken door ijs- vorming en brand in een motor. Waarschijnlijk is het toestel in het ijskoude water voor de kust terecht gekomen. Later is gemeld, dat alle in zittenden gered zijn. VOORSPELT: ZACHT Geldig tot Donderdagavond. Half tot zwaar bewolkt, maar over wegend droog weer. Meest krachtige, Zuidwestelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. Prins Bernhard op 10 Maart in Canada. Prins Bernhard zal 10 Maart voor 'n bezoek van enkele dagen in Ottawa aankomen. Hij zal in het gouverne mentshuis verblijven als gast van de gouverneur-generaal van Canada, Viscount Alexander. Van New York af zal de prins zijn eigen Dakota be sturen naar de luchthaven Rockliffe. Moeder sprong met 2 kinderen uit brandend huis. Een politieagent ontdekte Woensdag morgen een begin van brand in een café te Wijk-Maastricht. De gealar meerde brandweer was spoedig ter plaatse. De bewoners die op de etage boven het café woonden, zagen zich door de brand iedere uitgang ver sperd. De moeder met twee kinderen als mede een caféganger konden zich slechts redden door uit de eerste ver dieping op een geïmproviseerd spring- zeil te springen. De caféhouder moest zich op de dakgoot in veiligheid brengen, waar hij later door de brand weer uit zijn benarde positie werd gehaald. TWEEDE KAMER i Westerling trachtte geld uit Nederland te krijgen. Geen samenwerking van Benelux-parlementen. Woensdag is in de Tweede Kamer het Kamerlid Burger (Arb.) terugge komen op een mededeling van de voorzitter in de vergadering van 23 December, waarin sprake was van de parlementaire samenwerking tussen de Benelux-landen. Als onderwerp, dat zeer geschikt zou zijn om met die samenwerking te beginnen was o.a. genoemd de regeling van het interna tionale privaatrecht. De heer Burger vroeg hoe het daarmee stond. De voorzitter zeide. dat hij zich had gewend tot de minister van justitie. Diens antwoord was echter afwijzend. Er is geen medewerking van de mi nister te verwachten om het voorover leg tussen de commissies uit de drie parlementen tot stand te brengen. De regering zal op korte termijn een staatscommissie instellen, welke in studie zal nemen de vraag in hoeverre en op welke terreinen de parlemen ten ingeschakeld kunnen worden bij het internationale overleg en de voor bereiding van tractaten. De heer Van der Goes van Naters (Arb.) kreeg gelegenheid een vijftal mondelinge vragen over de actie van de voormalige kapitein Westerling te stellen aan de minister-president. In antwoord op deze vragen deelde minister Drees mede, dat het aantal deserteurs 330 bedroeg, onder wie slechts enkele Nederlanders. 140 wa ren er van het korps speciale troepen, 190 waren federale recrutcn. Zij zijn in de nacht van 23 op 24 Januari ge deserteerd. Hoe de desertie is geschied zal moeten blijken uit een nader on derzoek. Dezelfde dag hebben zich nog 298 man gemeld. Daarna meldden zich nog enige anderen. Dat de opstandelingen over Neder landse wapens beschikken vloeit voort uit het feit, dat de deserteurs wapens en uitrusting hadden meegenomen. De deserteurs, zo deelde de minister president mede, fijn reeds ter verant woording geroepen. De meesten zijn geïsoleerd op het eiland „Onrust". Het resultaat van het onderzoek zal de Kamer ter kennis komen. De minister-president kon geen ant woord geven op de vraag hoe er geld ter beschikking is gesteld. Wel is ge bleken. zeide hij, dat Westerling ge tracht heeft geld uit Nederland te krij gen. De Kamer is daarna voortgegaan met de behandeling van het wetsont werp tot tijdelijke verhoging van de uitkeringen van de noodwet-Drees en van bepaalde renten en toeslagen. De beraadslagingen werden tot een nader te bepalen dag geschorst in verband met enkele amendementen. De behan deling van de benzinewet is uitgesteld tot begin Maart. De nieuwbouw van het Middelburgse stadhuis zal verryzen rondom een „buitenhof", die een lust voor ogen zal zyn en van waar men o.m. een prachtig gezicht zal hebben op de achtergevel van de gerestaureerde Vleeshal." Rechts zijn de gebouwen van Maatschappelijke Zorg zichtbaar. Naar wy vernemen heeft de regering thans toestemming verleend voor de afbouw van het gehele stadhuiscomplex te Middelburg. Zoals bekend is de restauratie van het Gothische gedeelte van het stadhuis in volle gang en staat het wel vast dat dit deze zomer in gebruik zal worden genomen. die van vier zijden voor het publiek toegankelijk zal zijn. namelijk van de Helm af. door een poort, van de Noordstraat uit, van de doorbraak af en door een poort aan de zijde van de Engelse kerk. De galerij, de kantoren van de dienst voor Maatschappelijke Zorg en het ontvangersbureau zullen worden opgetrokken in grijze baksteen. Achter het Gothische gedeelte sluit zich zoals wij reeds vroeger meldden een geheel nieuw gebouwencomplex aan. Het Gothische gedeelte zal uit sluitend dienst doen voor representa tieve doeleinden. Achter dit Gothi sche gedeelte komt aan de Noord straat de secretarie te liggen, die zal worden opgetrokken in steen van vrijwel dezelfde kleur als het Gothi sche gedeelte. Deze gevelwand wordt afgesloten door een conciërgewoning op de hoek van de Noordstraat en de nieuwe doorbraak naar de Penning- hoek. Hierop sluit langs deze doorbraak een overdekte galerij aan, die op haar beurt eindigt bij een nieuw te bouwen ontvangerskantoor. Langs de Helmzijde sluit hier weer op aan een vleugel, waarin zal wor den ondergebracht de gemeentelijke dienst voor Maatschappelijke Zorg. Deze vleugel zal de fraaie Gothische achtergevel van de Vleeshal vrijlaten. Er ontstaat aldus een vierkant van gebouwen rondom een open plaats, die als buitenhof wordt aangeduid en Volksraadpleging in België op 12 Maart. De volksraadpleging in België over de terugkeer van koning Leopold zal worden gehouden op 12 Dlaart. Prins-Regent Karei heeft Woensdag het uitvoeringsbesluit ondertekend. Paasikivi herkozen als president van Finland. Paasikivi is voor de komende perio de van zes jaar tot president van de Finse republiek herkozen. Van de 300 kiesmannen stemden er 171 voor zijn candidatuur. 67 op de volksdemocratische candidaat Peli- lcala en 62 op de candidaat van de agrarische partij Kehkonen. EERSTE KAMER Dr. Drees niet pessimistisch over de Benelux. Woensdagmiddag zette dr. Drees in de Eerste Kamer zijn afgebroken rede voort. Hij zeide allerminst pessimistisch tè zijn over de Benelux, hoewel zich bezwaren hebben voorgedaan. Wat de aanstaande grondwetsherziening betreft deelt de minister mede, dat de samenstelling van de betreffende staats commissie zeer spoedig is tegemoet te zien en dat minister van Schaik het voor zitterschap dier commissie zal bekleden. Voorts besprak de minister nog het so ciaal-economisch beleid. Ten aanzien van de staatssecretarissen merkte hij op. dat in de eerste plaats de betrokken ministers dienen te beoorde len. hoe op hun departement de taakver deling zal zijn. Bij Sociale Zaken was de heer Van Rhijn reeds bij de wetgeving nauw betrokken en dus al gegroeid boven de administratieve taak van de secretaris generaal. Ontploffing in ciosetruimte. De heer M, te Bussum, begaf zich met een brandende sigaret naar het toilet. Toen hij binnenkwam vloog plotseling een steekvlam uit het clo set omhoog, waardoor de haren en kleren van de man schroeiden en het interieur van het toilet beschadigd werd. Uit het onderzoek bleek, dat het closet niet luchtdicht op de riolering- afvoerbuis aangesloten was. Methaan gassen uit de riolering vermengden zich met de zuurstof uit de lucht, waardoor het gas explosief werd. De sigaret deed de rest. Als men over enkele jaren op de hoek van de Noordstraat en de door braak Noc-rdstraat-Penninghoeksingel zal staan, zal de nieubomv van het Middelburgse stadhuis een aanblik bieden als op bijgaande perspectiefte kening. Zowel de gevel aan de Noordstraat als de galerij langs de door braak komen op deze tekening goed tot hun recht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1