PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dertigjarig „vriendschapsverdrag" tussen Moskou en Peking 0E BILT Port Arthur, Mandsjoerijse spoorweg en Dairen door de Russen opgegeven Vandaag CHURCHILL WIL ZO MOGELIJK MET STALIN PRATEN J- r VIER BEDIENDEN OVERZAGEN EEN EENVOUDIGE REKENFOUT „OPHEFFING VAN ST. LAURENS BETEKENT AFBRAAK PLEGEN" VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 39 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F van de Velde en F. S den Bo« Adj W de Pagter Hoofdred.: G. Ballintijn. Pi.verv.: W. Leertouwer en H. A Bossharat ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; t 3.90 p. kw.; fr p. p. t 4.15 per gw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 15 Febr. '50 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur Vllssingen Walstr 58—60. tel 2355, 4 lijnen (b.g g. 2358); M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 Goes: U Vorststr. 63. tel. 2475 (b g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerljstr. 2 - Zlerikzee: N. Bogardstr, C 160. tel. 26 En zij lenen hun Chinese r ode broeders 300 millioen Amerikaan se dollars. De Sovjet-Unie en het door de communisten veroverde gedeelte van China hebben Dinsdag een 30-jarig vriendschapsverdrag gesloten en te vens twee aparte overeenkomsten getekend inzake leningen en Mands- joerjje Aan deze overeenkomsten zijn twee maanden besprekingen te Moskou voorafgegaan tussen Mao Tse Téeng, leider van het nieuwe China, Tsjou-En-Lai, zijn minister van buitenlandse zaken, en Sovjet- Russische regeringsautoriteiten. Het verdrag, dat meer dan een vierde der wereldbevolking „in vriend schap" verbindt, werd evenals de beide overeenkomsten door Mao Tse Toeng, Tsjou-En-Lai en Wysjinsky, de Sovjet-Russische minister van buitenlandse zaken, ondertekend. In het verdrag wordt bepaald, dat de in 1945 met Tsjiang Kai Sjek gesloten overeenkomst vervalt. De volledige souvereiniteit van Bui- ten-Mongolie wordt bevestigd. De Sovjet-Unie en China komen over een „de wederopkomst van imperi alisme en agressie van Japan of enige andere mogendheid te voorko men". Indien één van beide partijen door Japan of met dit land verbon den mogendheden wordt aangevallen en in staat van oorlog verkeert, zal de andere partij onmiddellijk met alle ter beschikking staande midde- i len militaire hulp verlenen. De twee overeenkomsten hebben de volgende inhoud: De Sovjet-Unie geeft China een lening op lange termijn ter waarde van 300 millioen Amerikaanse dol- lars voor aankoop in de Sovjet-Unie van industriële- en spoorweguitrus ting. De terugbetaling moet Decem ber 1954 aanvangen. MANDSOERIJE. De Mandsjoerijse spoorweg komt weer onder Chinees beheer. De Sov- jet-Russiche troepen zullen de vloot- basis Port Arthur in Mandsjoerije verlaten en de Sovjet-Unie zal zijn belangen in de havenstad Dairen opgeven. Deze bepalingen worden van kracht na de ondertekening van het vredesverdrag" met Japan of uiterlijk 1952. Beide landen zullen „in samenwerking met hun gealli eerden van de tweede wereldoorlog" een vredesverdrag met Japan trach ten te verkrijgen. De Sovjet-Unie zal China zonder vergoeding de Ja panse ondernemingen in Mandsjoe rije overdragen, die in handen waren gekomen van Sovjet-Russische eco nomische organisaties. Na de ondertekening werd een afscheidsdiner voor Mao Tse Toeng en zijn gezelschap gegeven. Maar schalk Stalin zat aan het hoofd van de tafel. Men verwacht, dat Mao binnenkort uit Moskou vertrekt, maar voor zijn terugkeer naar Pe king nog verschillende gebieden van de Sovjet-Unie zal bezoeken. IS ER MEER? In diplomatieke kringen te Lon den beschouwt men het nieuwe ver- Ex-nazi wilde aanslag op dr. Heuss plegen. Westduitse regeringsinstanties von den het Dinsdag nodig geruchten te ontkennen, dat een aanslag was be raamd op president Heuss. Het bericht berustte op een vergissing, zei een woordvoerder. Enige uren later bleek het toch weer niet helemaal een ver gissing te zijn. De politie te Bonn be vestigde namelijk, dat twee maanden geleden een fanatieke ex-nazi was ge arresteerd, die volgens een aanteke ning in zijn notitieboek van plan was president Heuss te vermoorden. De bekendmaking van deze arrestatie werd „een indiscretie"genoemd. Deviezen voor Zwitserland zonder loting. Volgens een mededeling van de Neder landse Bank is van het deviezencontin- gent voor Zwitserland nog een vrij be langrijk bedrag in Zwitserse francs over gebleven, dat alsnog voor wintersport- en voorjaarsreizen in Februari en Maart van dit jaar toegewezen kan worden. Aanvra gen hiervoor kunnen tot nader order bij de déviezenbanken en bij de erkende reis- bureaux worden ingediend. De toewijzing geschiedt zonder loting en zonder wacht tijd in de volgorde van het binnenkomen der aanvragen. Zolang het deviezencon- tingent toereikend is, kan dus zonder meer op toewijzing van een bedrag van maximum Zw. fr. 500.per persoon (van 3aar en ouder) gerekend worden, in dien men althans in 1950 nog géén rels- deviezen heeft opgenomen. Truman ambieert een derde ambtstermijn. President Truman heeft er in toe gestemd zich in 1952 opnieuw candi- daat te stellen bij de presidentsverkie zingen. Aldus verklaarde de ondervoorzit ter van de democratische partij in Califomië na een onderhoud met de president drag in vergelijking met dat van 1945 als een soort anti-climax en is men van mening, dat de voornaam ste overeenkomsten, die bij de be sprekingen bereikt worden, niet in het verdrag zijn opgenomen. Men veronderstelt te Londen, dat tijdens het verblijf van Mao Tse Toeng en Tsjou-En-Lai te Moskou de gehele politiek van beide landen ten aanzien van Japan met zijn Ame rikaanse bezettingstroepen en ten aanzien van de onafhankelijke rege ringen van Zuid-Oost-Azië herzien werd en plannen gemaakt werden voor de bestendiging en uitbreiding van het communisme in Azië. Het ging weer warm toe in de Italiaanse Kamer. In de Italiaanse Kamer is het Dins dag weer zo warm toegegaan, dat zes afgevaardigden zich bij de parlemen taire E.H.B.O.-post moesten laten be handelen voor bijtwonden. blauwe ogen en builen. De minister van Arbeid was door een communistische afgevaardigde in zijn duim gebeten. Aanleiding tot de vechtpartij was een opmerking van de ministerpresident, die bij de com munistische fractie ergernis verwekte. Zij hieven een gehuil aan en stormden naar de banken van hun politieke te genstanders De minister met de ge beten duim was degeen. die tijdens het handgemeen een afgevaardigde de weg naar premier de Gasperi wil de versperren. De voorzitter schorste eerst de ver gadering voor een kwartier en vervol gens de afgevaardigde, die het eerst klappen wilde uitdelen voor vele kwartieren. Deze verliet de Kamer onder luide toejuichingen van zijn communistische partijgenoten. REGERING KRIJGT VERTROUWEN. De Italiaanse Kamer gaf de chris ten-democratische premier, de Gas peri, met 314 tegen 189 stemmen haar eerste officiële vertrouwensvotum. De christen-democraten, republikeinen en rechtse socialisten stemden voor de regering, de communisten, de linkse en centrum-socialisten, monarchisten en neo-fascisten tegen. is het acht jaar geleden, dat Singapore door de Japan ners werd veroverd; is het zes jaar geleden, dat de Abdij van Monte Cas- sino, het oudste klooster in Italië, door een luchtaanval werd verwoest. „Uiterste krachtsinspanning". Winston Churchill heeft Dinsdag in een verkiezingsrede te Edinburgh la ten doorschemeren; dat hij, mocht hij na de algemene verkiezingen weer pre mier worden, persoonlijk bij Maar schalk Stalin stappen zou doen, ten einde „in een uiterste krachtsinspan ning" te pogen een eind te maken aan de koude oorlog. Prof. Einstein is „een oude bedrieger". Prof. Einstein is een „oude bedrie ger" en een „handlanger van de com munisten", die al lang geleden uitge wezen had moeten worden. Hij heeft niets uit te staan met de ontwikke ling van de atoombom. Aldus verklaarde Maandag de Ame rikaanse democratisch afgevaardigde, John Rankin als commentaar op zijn jongste rede. De onzin, die prof. Einstein thans uitkraamt over een wereldregei*ing, aldus Rankin, komt eenvoudig neer op het uitvoeren van communistische orders. (Hierbij zij aangetekend, dat de V.S. het project van de atoom-bom aanvatten, nadat prof. Einstein pre sident Roosevelt tijdens de oorlog had geschreven, dat de vervaardiging van een bom mogelijk was en had gewaar schuwd, dat de Duitsers hierin zou den kunnen slagen. Prof. Einstein richtte Zondag een waarschuwing tot de mensheid om 't oorlogvoeren te staken, daar zij an ders van de aardbodem zou worden weggevaagd door het geweld van de moderne wapens). v. Ooievaar vlugger dan de autobus. Een aanstaande moeder uit Froombosch, die in een autobus naar Groningen onderweg was, werd onderweg, volgens het Nieuwsblad van het Noorden, door de komst van de ooievaar verrast. Bij aankomst te Gro ningen telefoneerde men by de halte aan het Damsterdiep di rect om een ziekenauto. Chauffeur Medema uit Wagen borg en conducteur Moedt uit Siddeburen namen echter na enig wachten het kloeke besluit de ooievaar voor te zijn dooi de aanstaande moeder met de bus naar het ziekenhuis te brengen. Op de hoek van de Oostersingel echter won de ooievaar de race. De baby werd geboren. Toen reed men in al lerijl naar het academische zie kenhuis, waar men zich verder over moeder en jongegeborene ontfermde. "N. Eerste Kamerlid dr. Bierema overleden. Het Eerste Kamerlid dr. S. E. B. Biere ma Is Dinsdagmiddag te Usquert overle den. Hij was vele jaren lid en fractie voorzitter van de liberalen in de Tweede Kamer en sinds 1948 vertegenwoordigd hij de V.V.D. in de Eerste Kamer. Churchill herinnerde aan zijn vroe gere betrekkingen met Stalin en zeide onwillekeurig terug te moeten komen op het denkbeeld van nieuwe bespre kingen met de Sowjet-Unie. Hij voelde zich aangetrokken tot het denkbeeld om in uiterste krachtsinspanning de kloof tussen de twee werelden te overbruggen, zodat elk haar eigen le ven zou kunnen leiden, zo niet in vriendschap, dan toch tenminste zon der de gehate koude oorlog. Church ill sprak weer als zijn overtuiging uit, dat de Amerikaanse superioriteit op het gebied van atoomwapens, zo niet nagenoeg het monopolie van dit ver schrikkelijk wapen, de zekerste waar borg voor de wereldvrede was. De Russische communistische wereld had verreweg de grootste militaire macht, zei Churchill. De V.S hadden echter de atoombom „en naar men ons ver telt, nu ook een duizendmaal grotere manifestatie van deze verschrikkelijke macht". (De berichten over Russische vorde ringen op het gebied der atoomwapens schenkt Churchill dus niet veel ge loof) 4 Mei nationale herdenking. De Raad van Ministers heeft goed keuring gehecht aan het plan van de commissie Nationale Herdenking om op 4 Mei aanstaande weer een alge mene herdenking te houden van hen, die voor de vrijheid van het vader land gevallen zijn. Herdacht zullen worden de militairen van de Neder landse strijdkrachten, de zeelieden, de verzetsstrijders, de geallieerde mi litairen en alle overigen, die waar ook ter wereld in de jaren van de jongste oorlog te land, ter zee of in de lucht voor de vrijheid van het ko ninkrijk zijn gevallen of als Neder lander df Nederlands onderdaan ten gevolge van tegen hen gerichte vij andelijke actie zijn omgekomen. De wijze, waarop deze herdenking zal plaats hebben, wijkt niet af van vorige jaren. Lichting 1950 in dienst Echter uitstei op ruimere schaal. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Fens <KVP) over de oproe ping in werkelijke dienst van de voorjaarsploeg der lichting 1950 heeft de minister van Oorlog o.a het vol gende geantwoord: Het bericht, dat de voorjaarsploeg van de lichting 1950 niet in werkelijke dienst zal worden geroepen, is niet juist. Deze ploeg is wel van beperkte sterkte. De daarbij ingedeelde dienst plichtigen zijn in hoofdzaak bestemd voor de officiers- en onderofficiersop leiding. Elke lichting, ook de lichting 1950. wordt beschouwd als een reservoir, waaruit naar behoefte wordt geput, zowel voor de voorjaars- als voor de najaarsploeg. Er wordt gelegenheid gegeven tot het kenbaar maken van voorkeur voor een dezer ploegen, dit heeft slechts ten doel zoveel mogelijk rekening te kunnen houden met de maatschappelijke belangen van de in geschrevenen. Nu de voorjaarsploeg van de lich ting; X950 een geringere sterkte heeft dan de najaarsploeg. is het ook daar om niet mogelijk in alle gevallen met de opgegeven voorkeur rekening te houden, omdat anders de druk van de dienstplicht te onevenredig zou wor den verdeeld. Toezegging van vrijstelling wegens broederdienst kan niet worden gege ven. De minister is echter bereid zo veel mogelijk rekening te houden met de belangen van hen. die broers in dienst hebben of gehad hebben. Bovendien is de minister bereid om voor 1950 op ruimere schaal dan tot dusver, uitstel van eerste oefening te verlenen, zowel ten behoeve van stu die als van zakelijke belnagen. In de omgeving van de Garoet heeft de T.'N.I. een zuiveringsactie ingezet te gen de Daroe-Islam, welke actie een suc cesvol verloop heeft. Oude man schuldig bevonden aan oplichterstrucje. De Amsterdamse rechtbank heeft Dinsdagmiddag een merkwaardige zaak behandeld. Terecht stond een 71-jarige gepensionneerde gemeen teambtenaar, die ervan beschuldigd werd een bijkantoor- van de Neder landse Bank in de hoofdstad te heb ben opgelicht voor 1000. Hij had aan het loket 20 bankbiljetten van 100 ingeleverd en op de wisselno ta vermeld, dat hij terug moest ont vangen 100 biljetten van 10 is 2000 en SO a 25 is f 1000. Geen der vier controlerende bankbedien den had de rekenfouten bemerkt. Verdachte ontkende echter hard nekkig schuldig te zijn .Hjj zei nim mer in het bijkantoor te zijn ge weest. U weet toch, zei de president, dat in Uw woning 40 biljetten van 2,50 zijn aangetroffen, gebundeld in een bandje van de Nederlandse Bank? Van een leverancier ontvangen, zei De vorst die korte tyd in onze gebie den heerste, heeft plaats moeten ma ken voor een periode mqt talrijke regenbuien. Door de hevige regenval van de laatste paar dagen is liet riviertje de Dinkel in Noord-Oost Twente buiten zyn oevers getreden, met alle nare gevolgen van dien. De rijweg tussen Denekamp en Ootmar- sum staat onder water en is derhalve voor vrijwel alle verkeer gestremd. Het enige vervoermiddel wat uitkomst brengt in deze overvloed van water, is paard en wagen. Ook het peil van de Waal is de laatste dagen sterk gestegen. Twaalf jaar voor Robineau. De Franse burgers Robineau en Druet, die tezamen met vier Polen te Stettin terecht hebben gestaan op beschuldi ging van spionnage. zijn respectieve lijk tot twaalf en tien jaar gevangenis straf veroordeeld. Een der Polen is ter dood veroordeeld. De andere drie kregen gevangenis straf. Talrijke inwoners beluisterden krachtige protest redevoeringen van Raadsleden. „Laat Walcheren toch eindelijk eens tot rust komen Hoezeer de inwoners van St. Lau rens meeleven met do strijd van de gemeente om liaar zelfstandigheid te behouden, bleek Dinsdagavond, toen het bekende voorstel van Ged. Sta ten in openbare raadszitting in be handeling kwam. De toch reeds ver grootte publieke tribune was nauwe lijks ruim genoeg, om alle belangstel lenden te bevatten. Zoals te verwach. ten was, wezen de raadsleden una niem het voorstel om de gemeente in tweeën te snijden en het. ene deel by Middelburg, liet andere by Seroosker- ke c.a. te voegen, als onaanvaardbaar af Nadat de voorzitter, burgemeester J. W. van 't Hoff, het prae-advies van B. en W. had voorgelezen (wij be steedden daaraan reeds uitvoerig aan dacht in ons blad van 7 Februari), vroeg de heer J. Riemens (AR) het woord. „Om wat is gedaan door onze voorvaderen teneinde de gemeente St. Laurens te brengen tot wat zij nu is, moeten w ij alles doen wat mogelijk is om onze zelfstandigheid te handha ven", meende deze en wierp in dit verband een interessante terugblik op het verleden van de gemeente en op de vele verbeteringen, die in de loop der jaren tot stand kwamen. Wat de toekomst betreft: St. Laurens heeft 'n uitbreidingsplan, waarin gebroken is met de lintbebouwing. Rondom 't ge meentehuis liggen de mogelijkheden voor het grijpen en daar kan zich in de toekomst een dorp ontwikkelen. Ook Brigdamme is met St. Laurens samengegroeid; het zou bij Middelburg niet passen. De heer Riemens vond, dat grenscorrecties zeker wel in aan merking komen doch daarbij dient het te blijven. Mevr. P. L v .d. Voorde-Bossehaert (Gem. Be!.) wees er op, dat door het voorstel het bestaan van vorenigin. 'gen en sociale instellingen bedreigd wordt Zo zullen ongetwijfeld de Groene Kruisafd. Serooskerke—St. LaurensVrouwenpolder en (1e Ver. voor Chr. wijkverpleging op Walche- rens N'.W. deel in grote financiële moeilijkheden geraken Het gevolg zal zijn, dat. de hulpverlening door de wijkverpleegster niet meer in die mate kan geschieden als thans. Ver- enigiiigen zullen uiteengerukt wor den. Spr besloot: ,,Maak geen huts- pufc van Ingrediënten, die elkaar moeilijk verdragen, want dat geeft iets met een rare smaak!" FUNESTE GEVOLGEN De heer J. Marinissen (AR) merkte op, dat driekwart van het inwoneraan tal lukraak bij een stad worden ge voegd, d.w.z. een plattelander wordt ineens tot stadsmens gemaakt. Dit is onmogelijk; men zal zich altijd achter- uitgesteld gevoelen. Het agrarisch ge deelte van St. Laurens wordt groten deels bij Middelburg gevoegd, wan neer het plan werkelijkheid wordt. De politieke verenigingen in het dorp raken hun zelfstandigheid kwijt. De leden moeten zich aansluiten bij de stad en daar is hun invloed maar ge ring. Ook de landbouworganisaties zouden een klap krijgen. Wanneer de burgerlijke gemeente zou verdwijnen, zou de Hervormde Gemeente dusdanig worden getroffen, aldus de heer J. Koole (CH), dat haar voortbestaan op het spel wordt gezet. Er rest een kleine groep rond de dorpskerk, die de stoffelijke belangen der gemeente niet kan dragen. Het zelfde geldt in mindere mate ook voor de Geref. Kerk. De herindeling zal voorts funest werken voor wat betreft de Chr. School. Het onlangs grondig verbeterde schoolgebouw zou niet meer bezet kunnen worden. De heer K. A. Hamelink (Gem. Bel.) begon een boeiende betoog met te ver klaren, dat op een paar uitzonderin gen na. alle bewoners van Brigdamme ,.St. Laurenaar" willen blijven. Hij bracht vervolgens een aantal gevoels argumenten naar voren, die z.i. zeker ook gewicht in de schaal kunnen leg gen. Laat men geen historisch ge groeide gemeenschappen verbreken en de bewoners degraderen tot on mondige kinderen. In de kleinste ge meenschappen leeft de sterkste bur gerzin, en dankt zij de grote saamho righeid worden alle moeilijkheden overwonnen. Moet de typische ver schillende geaardheid der Walcherse dorpen worden opgeofferd aan een mogelijke kleine bezuiniging? „Walcheren leeft al tien jaar in 'n tyd van onrust- Laat het. nu toch eindelijk eens tot rust komen!" „AFBRAAK" Tenslotte gingen de beide wethou ders in op het argument van G.S., dat kleine gemeenten te weinig bestuurs kracht hebben. De heer K. Wouterse (CH) wilde het college uitnodigen eens te komen zien. wat St. Laurens heeft gepresteerd. De bewoners heb ben bezetting, inundatie, evacuatie ge dragen, doch annexatie aanvaarden zij niet. De heer P. Boon (AR) meen de, dat, wanneer G.S. de volkskracht van de plattelanders en de bestuurs kracht van de resp. gemeenten willen breken, zij vooral dit plan ten uit voer moeten brengen. Het had hem verbaasd, dat zij thans met dit voorstel kwamen. „Wil men ons remmen in de voortgang van de vele werkzaamhe den, die deze tijd vraagt?" vroeg hij zich af. „Laat men de bezwaren van de gemeenten toch goed bestuderen alvorens tot afbraak over te gaan'. Vervolgens werd besloten B. en W. te machtigen Ged. Staten van de bezwa ren tegen het plan in kennis te stel len. de verdachte, maar welke leveran cier het was wist hij niet meer. Als getuigen werden de vier bank bedienden gehoord. Eén van hen, wiens taak het bij de bank is de verwisselnota's te controleren, had een half jaar na de oplichting een man langs de bank zien lopen, in wie hij de oplichter meende te her kennen. Hij had de politie gewaar schuwd en deze had daarop de ver dachte gearresteerd. Hij beweerde tijdens het verhoor er geen moment aan te twijfelen of de verdachte en de persoon, die des- tijds geld kwam wisselen, waren de- zelfde. Deze getuige weigerde ech- j ter de eed af te leggen, naar hij zeide om godsdienstige redenen. Een tweede bankbediende kon igeen positieve verklaring afleggen. De verdachte iiad wel dezelfde fi guur als de man, die geld kwam wisselen. De derde en vierde bank- 1 bediende herkenden de verdachte niet. Deze gaf zelf als commentaar: Het moet een persoonsverwisseling ;zijn. Ik ben onschuldig. Bezwarend waren echter de getui- fenissen van twee grafologen, dr. C. van Ledden Hulsebosch en L. jDeen. Beiden hadden onafhankelijk 'van elkaar een rapport uitgebracht en waren daarin tot de conclusie gekomen, dat de verwisselnota zon der twijfel door verdachte was inge vuld. Verdachte gaf hierop als commen taar: Ik vermoed, dat de grafologi- sche wetenschap nog niet zo ver ge vorderd is. dat vergissingen niet meer kunnen voorkomen. Het is nog niet zo lang geleden, dat zo'n ver gissing een onschuldig man noodlot tig is geworden. In zyn requisitoir achtte mr. L. H. Feitsma, officier van Justitie, de herkenning door verscheidene ge tuigen en de verklaring van de gra fologen, tezamen met de bijkomende omstandigheid, dat bij verdachte thuis 6 maanden later 40 gebundel de rijksdaalders waren aangetroffen, voldoende bewijs. Ik zou niet alleen op de verklaring van de grafologen willen afgaan, zeide hij voorts, want inderdaad is nog in een vrij recent geval gebleken, dat uiteraard ook schr -ftkundigen zich kunnen vergis sen. Hij eiste 8 maanden gevangenis straf tegen de verdachte, voor wie behalve diens schone strafblad en rijpe lèeftrjd hij weinig goeds wist aan te voeren, gezien het feit, dat hij hardnekkig blijft ontkennen. Het was de pleiter een raadsel, hoe iemand met blanco strafregister met een dergelijk trucje opzettelijk naar de grote Nederlandse bank zou lopen om daar te proberen of bij de strenge controle van 4 bankbedien den misschien een bedrag van 3000 zou worden uitbetaald voor de verstrekte 2000. Hij bestreed de getuigenverklaringen in zoverre, dat hij het onmogelijk achtte, dat iémand, die dagelijks tientallen men sen voor een loket ziet verschijnen, na 6 maanden nog één van die men sen zou kunnen herkennen, terwijl die toevallig op straat voorbij wan delde. Zonder twijfel lopen er in Amster dam minstens enkele honderden ruim 70-jarige manne nrond met een klein grijs puntbaardje. De raadsman vertelde tenslotte, dat hij verdachte in ernstige over weging had gegeven eerlijk te be kennen, omdat er in het dossier „ernstige aanwijzingen tegen hem" aanwezig waren. Verdachte had hem daarop steeds geantwoord: „U kimt van mij onmogelijk verwaehten. dat ik iets ga bekennen, waaraan ik vol komen onschuldig ben." Arrestaties in verband met Westerling's actie Zondagavond is te Bandoeng ge arresteerd Pandji Scenario, lid van 't parlement van Pasoendan, destijds lid van de delegatie van Pasoendan ter R.T.C. Zaterdagavond waren reeds gearresteerd de commisarissen van politie van Pasoendan Joesoef en Dja- kanoem en het echtpaar Soenario. De heer Soénario is commissaris van po litie te Bandoeng, Hoewel er in verband met deze in hechtenis nemingen geen officiële in lichtingen werden verstrekt, wordt in Bandoeng algemeen aangenomen, dat de arrestaties verband houden met de af f aire-Westerling. Geredde bemanning van de „Karhula" weer naar huis. De Finnen, die de ramp van de „Kar hula" overleefd hebben, zijn Dinsdag met een toestel van de Finse Luchtvaart mij. ..Aero" naar Helsinki teruggekeerd. Alleen de beide verstekelingen bevinden zich nog onder de hoede van de Amster damse vreemdelingenpolitie. Zij zullen binnenkort per schip of trein naar hun land terugkeren. TIJDELIJK REGEN Geldig tot Woensdagavond. Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen. Matige, langs de kust tot krachtig toenemende wind tussen West en Zuid. Ongeveer de zelfde temperature».

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 1