Crème, klapperolie en parfum DE AVOND VAN 23 FEBRUARI ZAL SPANNEND WORDEN Zeeuwse Almanak JUTTEN LANGS DE SCHELDE DINSDAG 14 FEBRUARI 1950 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Papoea-meisjes munten uit in natuurlijkheid ZE WINNEN HET VAN HAAR EUROPESE ZUSTERS. (Van onze Amsterdamse correspondent). Ergens in de binnenstad van Amsterdam verliet een beeldschone vrouw een schoonheidssalon. Er steekt geen sarcasme of achterbakse Ironie in dat woord beeldschoon. Zy w&s beeldschoon, leek dit althans. Tal van ogen volgden haar. Ogen van mannen en ogen van vrouwen. De eerste cate gorie zeer bewonderend. De tweede iets minder spontaan en welwillend. Die beeldschone vrouw kwam kennelyk en kenbaar juist van onder een schoonheidsbehandeling vandaan. Ze straalde en schitterde, fonkelde en glorieerde. Duur en kostbaar schreed ze daar langs ons, het gewone volk heen. Langs ongeschoren kantoorklerken, grauwe slenteraars en bood schappende huismoeders. Ieder keek en ieder dacht er het z^jne van. Zo ook schrijver .dezes. Hy herinnerde zich weer een dag, i ergens aan de Noordkust van Nieuw Guinea. De dag toen we door en langs Amsterdamse Schoonheids-Hoge school een vrouw maar schoon ver mag te maken. Er is veel vraag naar schoonheid in Amsterdam, als men ziet hoevele instituten daar zyn, in de binnenstad en in de buitenwij ken. Die meisjes aan de Waropenkust van Nieuw Guinea dansen, na het feest, 's avonds om de geestenbeelden en dan is de geur van de klapperolie verwaaid en het klei allang kapot- gebarsten op hun gezicht. Die beeld schone dame in de Amsterdamse city zal er, na dat feest waar ze waar- schynlyk heenging, niet veel anders uitzien. Dan zal ze weer zichzelf zyn, een beetje dor en een beetje verfom faaid, met al die restanten van Elisa beth Arden's toverlaboratorium. DE MORAAL De moraal van dit alles? Dat er niet zó heel veel verschil bestaat tus sen het meisje van de Waropen, met die scabiuslijnen en de gekleurde klei, en haar zuster in de Amsterdamse Leidsestraat. Ze hebben er beiden het zelfde doel mee, ten slotte. Alleenhet gaat dat meisje in Waropen natuurlijker af. Aan haar IN DE „BINNENLANDEN' VAN AMSTERDAM. j Ergens in de wildernis van Amster- de baaien en eilanden voeren van ae dam-Centrum liep dus die beeldscho- is niets kunstmatigs. Aan haar is Waropen. Daar wonen papoea s, die j ne vrouw, waarmee we zijn begonnen. alles natuur. Ziedaarhet verschil. ganselijk met zo lelijk zyn als onze Qok voor haar was het een bijzondere En waar men met vreugde naar zo'n lagere schoolboekjes ons dat maar j dag. Misschien moest ze wel naar een kind uit de wildernis kan zien en S'groot en belan§TÖk feest- Misschien zich verheugen kan over haar ijver Gro}e if If mooige- moest ze gefotografeerd worden voor om zich te tooien met datgene wat vormde benen en brede borsten. Met >t een of ander doel. Misschien moest de aarde haar geeft daar kan men heldere ogen en met intelligente ogen. 2e zjCh presenteren aan wie weet welk 1 alleen met verbijstering en ontstelte- belangTÖk hoogadellijk personage. En nis het uiteindelijk resultaat vaststel- aer Zljn natuurliJk nog honderd andere len van een schoonheidssysteem la wat zeDgen op een mogelijkheden te noemen, waarom 'n - aw», vrouw zich in een schoonheidssalon begeeft. Ze zag er volmaakt uit. Alle moge lijke en niet-mogelyke systemen en bewerkingen had ze ondergaan in die schoonheidssalon. Het haar was ge verfd en de nagels lagen als vurige, loerende dierogen boven op de vinger toppen. Het gezicht was louter tover. Dat gezicht had alle bewerkingen on dergaan, die behoren by „face lifting- and-beautyculture" (aangezien het niet zo'n héél jonge vrouw meer was). Ze zal bestraald geweest zijn en ge- maquilleerd. Alle cosmetische toverij en en mysterieuze crêmebehandelingen eiland, waar de uiterlyke verschijning van de zwakke sexe voor het op Westerse normen ingestelde oog niet altijd even strelend en aangenaam is. Maar in de Waropen is dat anders. Aardige meisjes, frisse kinderen, die de kunst verstaan om prima voor de dag te komen. En zoals ze daar ston den, in hun speciale meisjes-prau wen, deinend met hun kralen- en schel penschortjes, met hun hoogopgebon- den haar, dan was dat, óók voor de Westerling, een zeer genoegelijk en zeer aangenaam gezicht. Ook al blijft het dan vreemd, dat zo'n meisje ge- kleurde klei nodig heeft in haai' zai zy hebben ondergaan. Urenlang schoonheids-arsenaal. Ook al is dan j zaj zij daar gezeten hebben, met tien de geur van klapperolie in die herme tische haarbossen niet direct te ver gelijken met Coty of Piver. Ook al is het dan enigszins extravagant om een bepaald soort huidschurft, die zich openbaart door honderden fijne lijntjes op de huid, nog eens extra versterkt te demonstreren. Die papoea-meisjes in de Waropen deden haar best zich op him voorde ligst te vertonen. Ze hadden olie no dig, klei en kraaltjes. En de mannen en de jongens, de stokoude wyfjes en de moeders keken toe. De mannen, die niet zo lang geleden op sneltocht gingen; en de vrouwen, die de ge snelde koppen rookten en verder con serveerden als zinvolle en ziele-ster- kende attributen voor behuizing. Die dag werd er niet gesneld, en geen man van de Waropen ging op zeeroof uit. Het was feest en de mooie meisjes lieten zien hoe weergaloos knap en schoon zo'n zwart meiske kan zijn. Met klapperolie en klei besmeerd. En met die vreemde scabius-tekeningen op haar lenig lijf. tallen handen rond en op en over haar, teneinde zo schoon te worden als de Elisabeth Arden, waaraan elke waar achtigheid ontbreekt, en dat in een tijd van cellofaan en plastic, van kunstzij en nylon, de allerlaatste res tanten der menselyke waardigheid poogt weg te nemen. De bestuursleden van de Vakgroep «Ml '.t!) Schoonheids-Instituten, (die bestéét zullen 't met deze lezing niet eens zijn. En men zal heus wel in Amsterdam, gezien de opbloei van steeds meer van deze bedrijven, ook steeds meer gekochte schoonheid kunnen aan schaffen. Hetgeen dan precies past in 'n tijd, die aandoenlijk ver is afge dwaald van datgene waar het ééns eeuwen en eeuwen geleden, allemaal begonnen is: de n-.tuur. De natuur, die in het hart van Amsterdam en ver daarbuiten, voorgoed verdwe nen is. Vetklezingsvaria uit Engeland. (Van onze Londense correspondent! Alle grote Londense hotels en restaurants zijn reeds boordevol geboekt voor de avond van 23 Februari, de dag waarop Engeland ter stembus trekt Men verwacht, dat togen middernacht het grootste deel der uitslagen bekend zal zyn; zy zullen op grote borden in de restaurants, lobbies en bars worden bygehouden. Het Savoy hotel alleen al heeft 100 mensen van zyn personeel voor deze taak aangewezen. In de meeste hotels worden speciale gala-avonden georganiseerd, die tot drie uur 's nachts zullen duren, 't tijd stip waarop waarschijnlijk de einduitslag bekend zal worden. In het Dor chester hotel in Parklane, dat er een luisterrijke feestavond van maakt, compleet met de verkiezingscabaret, zullen de uitslagen op een speciaal Vergiftiging met rattenkruit. De Tegelse politie is overgegaan bioscoopdoek geprojecteerd worden in de grilroom. P'toÏÏSSS Vandi?e3rv^?eXM I End. wordt, dit zij'haar man M.W. op 29 dI« normaal hun programma om elf 30 Augustis 1948 vla te eten heeft 's avonds eindigen, zullen die r«t. avond tot twee uuï s nachts open- gegeven, waarin een hoeveelheid rat- tenkruit was verwerkt. De man is ernstig ziek geworden en in een zie- blijven en de uitslagen la minute onder orkestbegeleiding op het doek kelims opgenomem Tengevolge van vertonen. Op Trafalgar Square, Loa- deze vergiftiging is hij geruime tijd den s grootste plein, zal de gemeente- reeds geheel verlamd en bijna geheel 1 raaa blind. De vrouw had reeds lange tijd cle echtelyke woning verlaten. een enorm met schijnwerpers verlicht bord oprichten, waarop de In de badkamer gestikt. De 27-jarige mej. K. Meyer uit Ave- reest, dienstbode bij de fam. Bakker in Almelo is bij het nemen van een bad gestikt door gassen uit de geyser, die uit de afgesloten badcel niet kon den ontsnappen. HET NIEUWE HOEDJE. Het werd met een hark uit de sloot gevist. Het nieuwe hoedje. Zij had reeds weken lang de dringende be hoefte gevoeld aan een nieuw, kleu rig, sierlijk hoofddeksel. H ij had de hand aan de koorden van de beurs gehouden, maar was uiteindelijk be zie eken. Toen was Zy de stad inge gaan en had het hoedje gekocht en des avonds moest er een visite afge legd worden en dus moest het nieuwe hoedje óp. De wind ging te keer als een dolle man en joeg over het nog altijd kale Walcheren met een aantal Beauforts, dat verbijsterend was. En toen de visite voorbij was en het uur van scheiden had geslagen, werd het hoedje op het welgevormde hoofd ge plant. De voordeur ging open. De wind zette zich eens extra scherp en sloeg gierend zijn klauwen uit naar het nieuwe hoedje. Het was aardedonker, maar dat bleek geen beletsel. Met een nierlyke boog vloog het dopje het luchtruim in en verdween, was on zichtbaar. Weg. Verdwenen. Een paar tientjes. Zomaar weg. Er heerste onsteldenis. Autolam pen moesten te hulp komen om lwt landschap te belichten. Toen het hoedje op het landschap onzichtbaar bleef, werd ook het water beschenen. En daar drééf het! In een sloot. Op de klotsende golven. Ondersteboven. Als een schip zonder roer. Er werd een hark uit een schuurtje opgediept. De tanden werden in het hoedje geslagen. Het werd naar de wal gesleurd. En uitgeschud. Z ij keek zuur. H ij keek nog zuur der. Het hoedje droop. En is bedorven. Lamme stormwind'. Voor de familie Churchill is deze verkiezing byna een familiebedryf ge worden. Want behalve ,,Pa" Winston, die te Woodfort zijn Lagerhuiszetel moet verdedigen, staan zijn zoon en twee schoonzoons eveneens als candi- daten in andere districten. Randolph Churchill, z'n zoon is Conservatief can i didaat te Devenport, schoonzoon Dun- can Sandys dito in 't Londense dis- ^Var,tiei' kwartier jtrlct Strcatham cn zyn andere schoon- zullen worden bygehouden. zoon, kapitein G. Soames, de echtge- noot van Churchill's jongste dochter De Conservatieve Party verspreidt I Mary, is Conservatief candidaat te als nieuwste stunt per post millioe- j Bedford, nen kleine boekjes, waarvan het om- slag bedrukt is met een patroon van blauwe zeepbellen en het opschriftInmiddels heeft de Londense poli- ..reinict uw handen van het snniniis-1 tie een extra versterking van 24 man .reinigt uw handen van het socialis me". Binnenin bevinden zich vier vloeiblaadjes van zeep, die een zwaar geparfumeerd schuim opleveren, wan neer men ze met water tussen de handen wrijft. De eerste serieuze voorspelling om trent de verkiezingsuitslag, berekend aan de hand van huis aan huis gedane navragen door colporteurs, werd zo juist uitgegeven door de Labour Par ty. Tijdens een persconferentie deelde Morgan Philips, de secretaris der par tij, mede, dat Labour de overwinning al in zijn zak heeft. Hy weigerde een schatting te geven omtrent de (even tuele) meerderheid van zetels. De alge mene indruk in Labourkringen is een ter, dat men met een meerderheid van 60 tot 70 zetels uit de strijd te voorschijn zal komen. Dit zou La bour's vorige meerderheid van 140 zetels dus bijna halveren. DE VROUWEN DER LEIDERS De vrouwen der partijleiders en eanaiuaten zyu ai evenzeer in net ga reel als hun echtgenoten. Mevrouw Violet Attlee fungeert evenals tijdens de verkiezingen van 1945 als cnauf- feuse voor haar man op zijn ver moeiende spreektocht door het gehe le land. Volgens Attlee brengt het hem geluk aan als zy chauffeert. Zal zij hem dit jaar weer in hun oude iHumber, model 1936, als overwinnaar naar Buckingham Palace ryden om door de koning ontvangen te worden? Mevrouw Attlee is ervan overtuigd. Ook mevrouw Churchill staat haai man flink terzijde. Zij bewaakt het fort het Conservatieve districts hoofdkwartier te Woodfort. Noord oost Londen, waar Churchill candi daat voor is terwyi de Bulldog zelf op tournee is door heel Engeland. Evenals haar tegenpool mevrouw Att lee, is mevrouw Churchill een onver moeibare figuur. Dag aan dng beant woordt zij "te Woodford duizenden vragen van weifelende kiezers, waar onder vele huisvrouwen. Het is haar toevertrouwd. Mevrouw Churchill is doorkneed in de politiek. laten aanrukken ter bescherming van de BBC, zodat geen politieke grap- De geredden van de „Karhula" het Finse schip, dat Zondagmorgen op de wat op krachten na hun hachelijk avontuur. Geheel links zittend de kapitein Haaksgronden verging, komen weer an 't vergane schip, H. Grönstrand Communistische demonstratie in de Franse hoofdstad. Ongeveer 25.000 communisten heb ben Zondag te Parijs gedemonstreerd „voor de verdediging van de vrijheid en de strijd tegen de oorlogsstokers". Zij trokken met vlaggen en spandoe ken door de boulevards. Drie muziek korpsen liepen in de optocht mede. Er werden veel Franse nationale vlag gen meegedragen en zeer weinig Rus sische, aldus Reuter. Van een tribune sloegen Maurice Thorez en andere vooraanstaande Franse communisten de optocht gade. In Toulon ging het minder rustig toe. Hier raakten communisten en po litie slaags toen een deel van een op tocht door een nauwe hoofdstraat wilde. jas de kans zal krygen opeens tot een miorofoon door te dringen en inbreuk te maken op de strikt neutrale pro gramma's. Zo angstvallig bewaart de BBC zyn neutraliteit, dat alle poli tieke moppen van radiokomieken tot 23 Februari streng verboden zyn op straffe van boete en schorsing. Elke politieke party heeft echter zes maal een half uur zendtijd toegewezen ge kregen, waarin de partyleiders ver kiezingsredevoeringen mógen houden, met uitzondering van de communis ten, aan wie de BBC geen zendtijd heeft toegestaan. Op een volgepakte bijeenkomst te South Kensington zwaaide de Conser vatieve candidaat met 'n bankbiljet van een pond in de lucht. „Onder het socialistische bewind", zo schreeuwde hij, „is dit pond nog slechts zestien shillings en vier pennies waard". Stem van achter in de zaal: „Geef op dat pond man, hier zijn zestien shilingen en vier pennies er voor in de plaats." (Een pond is twintig shil lings). Tijdens een byeenkomst in het Oost-Londense district Stepney, over wegend Labour, deed de Conservatie ve candidaat zyn best om zich hoor baar te maken. Tot een felle Labour- juffrouw op een stoel sprong en gilde: „Als je myn man was, deed ik vergif in je koffie". Prompt kwam onder grote hilari teit het antwoord van de candidaat: „Mevrouw, als ik uw man was dronk ik het op". (Nadruk verboden) Rattenplaag op Schiermonnikoog. Als een van de onaangename ge volgen van de bezetting, gaat het eiland Schiermonnikoog nog steeds gebukt onder een rattenplaag, welke vooral deze winter wel zeer groot is. De ratten zijn destijds binnen geslopen met het aangevoerde materiaal voor de bunkerbouw en hebben zich daar na snel vermenigvuldigd. Ze veroor zaken grote schade aan de duinen en aan de waterkeringen. Door vorst en koude zijn ze nu naar het dorp gedreven, waar de bewoners van het eiland hen evenwel een war me ontvangst bereiden. Avond aan avond is een aantal mannen bezig brood te snijden en met vergif te be sprenkelen. Politie en jachtoppziener belasten zich dan met de uitleg van het rattenvoedsel. Bovendien hebben zich in de dui nen van het eiland duizenden bastaardsatijn-rupsen genesteld. Ook deze diertjes kunnen een ware plaag worden. Schip op de Maas gezonken. Bij Niers zijn door de sterke stro ming in de Maas twee schepen in bot sing gekomen. Een der schepen, dat met kunstmest geladen was, kreeg een zwaar lek en zonk binnen 5 minuten. De twee opvarenden konden zich in veiligheid stellen. ICL.M.-toestel ter beschikking van Prins Bernhard. Zaterdagmorgen is de K.L.M. DC 6 „Koningin Juliana" van Schiphol naar Barranquilla in Columbia ver trokken. Dit. vliegtuig zal in Zuid- Amerika enige tijd ter beschikking staan van Prins Bernhard voor zijn bezoek aan Rio de Janeiro. Nieuwe bevelhebbers voor Belgische troepen. In het opperbevel van het Belgische leger is een reorganisatie tot stand gekomen met het doel de strijdkrach ten gemakkelijker te kunnen inpassen in 't algemene Westerse verdedigings stelsel. De staf van de legersstrijd- krachten wordt afgeschaft. In plaats daarvan heeft de minister van Lands- verdediging de volgende militairen voor het opperbevel aangewezen: Luitenant-generaal Piron als opper- I bevelhebber van de Belgische ge- vechtsklai'e troepenmacht en van het bezettingsleger, generaal-majoor Ro- senbaum tot bevelhebber van de bin nenlandse verdedigingsstrijdkrachten, generaal-majoor A. Tromme tot be velhebber van de aanvoerbasis. Speuren tussen aanspoelsel De vorst heeft de abnormale vorderingen van een aantal vroeg ontwik kelde planten met kille stem een halt toegeroepen. Het heeft geen zin om nu naar volgelingen van de eerste sneeuwklok jes te zoeken. Evenmin om te speuren naar elzen en hazelaars, die, als die éne vroegeling van vóór de vorst hun katjes reeds laten uiteenzakken. Zie Zwerfmans dus bezig met een heel oud en altyd weer animerend be- dryf. De yzige Oostenwind op de ademhaling vergezeld hem. Zó kan men zomer en winter, langs dyken en stranden, mannen zien sjouwen, wie het blykbaar niet alleen te doen is om èen luchtje te scheppen. Neen, zo nu en dan ziet men ze met rechte of stompe hoeken van hun baan afwyken en bukkend een of ander voorwerp onderzoeken. Dan wordt iets opgeraapt, in de zak of de fietstas opgeborgen en de „jutter" zet zyn tocht voort. Zwerfmans houdt er van zo nu en dan in het vel van zo'n jutter te krui pen. Het valt hem byzonder gemak- kelyk, want de overgang van het speu- i-en naar levende objecten in de na tuur, tot het zoeken naar vreemde aanspoelsels, is niet groot. Men kan ook beide combineren. Hier langs de beschoeiingen van de Scheldedyk liggen al dadelyk de grote citrusvruchten, meest gehalveerd en uitgeperst, soms nog compleet, maar dan met een of meer tekenen van on- deugdelykhêid. Dan de vele ledige „tins" van Players en andere merken cigaretten. Kan men het helpen, als men juttersverlangens in zich voelt opkomen om nu eens te boffen met het vinden van een wei-afgesloten boorde volle bus Er kan toch een onhandige matroos over de reling zijn busje heb ben willen openen, terwijl het tot zyn i schrik over boord viel? MATTEN. Natuurlyk zyn er de oude rietmat ten, fragmenten van bamboestokken, poten van stoelen, fruitkistjes. Die ?aan straks wel de een of andere ietstas in. Ginds, lui in het zachte bed van knoopwier, ligt een fles, zéér bekend van voren. Flessen móet elke jutter even gaan bekijken. Al verraadt de vorm u direct: Bols u moet niet vergeten, dat de fles de postbode is van zeelieden, in nood verkerenden, zekere maniakken en wie niet al meer. Niet, dat ik zo'n postiljon vond, maar men heeft mij toch al eens een daarin gevonden briefje laten vertalen. Een fleswekt steeds een echt span nend juttersgevoel. al is het negenen negentig en drie kwart van de hon derd keer mis, zoals ook nu. Hé. wat ligt daar? Een vreemd ge val. Ik heb die uitheemse plant toch meer gezien. Maar natuurlijk, een Bromelia Men komt in de verleiding er een villaatje bij te denken met een aan bloemen toegewyde huisvrouw, maarhet zal waarschijnlijk een man zyn geweest, die met de zorg voor deze prachtplant was belast en die ze minachtend over boord wierp, toen ze verschijnselen van heimwee begon te vertonen, gevolgd door de onafschei- deiy ke bleekzucht. DE KRAAI. Daar vliegt een bonte kraai op. Niet van harte. Hij zat tegen de dyk loe rend ineengedoken en ging eerst op de wieken, aarzelend en omkijkend en met langzame vlucht op nauwelijks twee meter afstand. Aha Achter die steenhoop ligt een zacht bedje gespreid van brede witte donsveertjes en daarachter (neen, niet er in ligt het sterk aangevre ten kadaver van een jonge zilver meeuw. Daarmee zijn de trage bewe gingen van de kraai voldoende opge helderd. Deze grysrok blykt zyn lugu bere maaltijd even node te verlaten, als gyzelf, lezer, ongaarne opstaat van het heerlijk gekluif aan een ge braden eendje. Men kan het een bonte kraai toch niet kwalijk nemen, dat hij niet in staat is zyn boutje op dezelfde smakeiyke wijze toe te bereiden? Over maaltyden gesproken: het gaat me watertanden, als ik enkele spyslystjes lees, bedrukt met een fraai oud-Hollands schilderijtje. Hol- land-Afrika-lijn staat erop èn M.S. „Oranjefontein". Het jargon van een uit negen gangen bestaand menu is mij even onbegrijpelijk, als die vreem de vrucht met de dikke kromme ste kels, die ik er naast ontdek. Oók van dat schip? Die gaat nu eens in mijn fietstas. DE ZEEKOET. Nog eenmaal sta ik by 'n dode, ook reeds door kraaien uitgehold. Ditmaal een zeekoet, te kennen'aan zyn zwart witte pakje, zijn lange spitse snavel en de gelobde zwempoten. Geen olie- dan een winterslachtoffer? Het kille zonnetje verwarmt tot zacht oranje, het dreigt echter geheel te verdwynen. Plotseling wordt de wind scherper, de lucht koeler, het licht zwakker en over de schuimys- pakketten op het slik schuift een bre de glansstreep naar de wat verkleum de jutter aan de dyk. Die begrijpt, dat hij de wulpen en eenden maar bij de slikken moet laten; dat het tijd wordt weer normaal burger te worden, met als laatste juttersverlangen: de war me kop koffie aan de haard by moeder de vrouw. Barend Zwerfmans. Het Wereldgebeuren Adenauer's positie verzwakt De parlementaire positie van het kabinet-Adenauer is aanzienlijk ver zwakt, aldus schrijft de correspondent van het A.N.P. te Bonn. Als oorzaken van deze verzwak king worden genoemd de meningsver schillen inzake de sociale kwesties, de toenemende activiteit van de vak bondsvleugel van de Christelijke par tij, waardoor he tde kanselier steeds moeilijker wordt de eensgezindheid in zijn eigen partij te behouden, cn tenslotte de slechte pers, die Ade nauer persoonlijk in de laatste tijd gehad heeft. In de afgelopen week heeft de rege ring tweemaal een directe nederlaag moeten lijden. De gevoeligste slag werd haar toegebracht aan het einde van het debat over de werkloosheid. De Bondsdag heeft toen niet zijn goed keuring gehecht aan het door de kan selier ontvouwde regeringsprogramma tot het besteden van 3.4 milliard aan werkverschaffingen, voornamelijk wo ningbouw. Daarentegen stemae de Bondsdag in overgrote meerderheid voor een voorstel der socialistische op positie, waarin de regering werd op gedragen een program te ontvouwen met het doel tot volledige werkgele genheid te komen. De socialisten verwachten overigens niet, dat de regering met drastische wijzigingen van haar oorspronkelijke program zal komen. Ook zij beseffen, dat een volledige tewerkstelling aller arbeidskrachten een zaak op zeer lan ge termijn zal zijn en in werkelijkheid zou moeten betekenen een oplossing van het vraagstuk van het nog altijd groeiende leger van vluchtelingen. Belangrijker dan het besluit zelf is dan ook de merkwaardige wijze, waarop het genomen werd; een groot deel der christelijke fractie was niet aanwezig en de rest onthield zich van stemming. Adenauer heeft het resul taat dan ook terstond toegeschreven aan onverantwoordelijke „luiheid" van zijn fractiegenoten. De indruk bij het publiek is echter anders. De pers neemt in het algemeen aan, dat de afwezige leden een soort demonstra tie tegen de regering hebben willen houden. Niet weinigen onder de af gevaardigden der C.D.U. waren na melijk met de socialisten van mening, dat de regering al te traag is geweest in het krachtig aanpakken van de werkloosheid. Men leidt eruit af, dat Adenauers moeilijkheden in eigen kring toenemen. Dit alles, gevoegd bij de uiterst scherpe critiek, die de kanselier per soonlijk in een belangrijk deel van de pers moet ondergaan naar aanleiding van door hem gedane uitlatingen, die de internationale politiek raken, en naar aanleiding van hoogst onzeker genoemde voorlichtingsmethoden, heeft de opvatting doen postvatten, dat het huidige kabinet in feite alleen voortleeft bij gebrek aan beter. De grondwet staat namelijk niet toe de regering ten val te brengen, wanneer niet een andere coalitie bereid staat om het bewind over te nemen. Het enig denkbare alternatief voor de huidige Christelijk-liberale rege ring zou een Christelijk-socialistisch bewind zijn. De kansen op zulk een oplossing worden voorlopig nog uiterst gering geacht. Inbrekers liepen rechercheurs in de armen. Zaterdag in de late avond hebben vier Amsterdamse rechercheurs die tezamen surveilleerden, in de Prins Hendriklaan twee bekende inbrekers op heterdaad be trapt. Deze mannen waren door het uit snijden van een ruit aan de achterzijde het huis binnengedrongen. Zij hadden een bedrag aan geld en een hoeveelheid sieraden gestolen en toen zij door de voordeur het huis weer verlieten, liepen zij in de armen van de politiemannen. Minder straf geëist voor jeugdig delinquent. Tegen een thans 29-jarige instrumer. tenmaker uit Den Haag, die op 19-jarige leeftijd tot de S.S. toetrad. 2 jaar in Rusland vocht en later in Nederland Jo den arresteerde, werd thans voor de Bijz. Raad van Cassatie 16 jaar geëist. De pro cureur-fiscaal wilde rekening houden met de jeugdige leeftijd, waarop verdachte tot de S.S. toetrad. Door het Bijz. Gerechts hof was hij tot 20 jaar veroordeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 3