N NIEUWS UIT ZEELAND ARNEMUIDEN WENST GROTER GEDEELTE VAN SLOEPOLDER WALCHEREN Tien jaar voor Jan Dekker. Moge'ijkheden voor mossel export naar Frankrijk. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 14 FEBRUARI 1950 Ontworpen grens door kreek onaanvaardbaar. Gemeente stelt geen prijs op de Johannapolder. De gemeenteraad van Arnemuiden behandelde Maandagmorgen het voor stel van Ged. Staten tot herindeling van het gemeentelijk grondge bied op Walcheren. Men besloot aan Ged. Staten te adviseren niet de se- hele Johannapolder bü Arnemuiden te voegen, doch wel deze gemeente het Rapenburgerpoldertje en een gro ter gedeelte van de Zuid Sloe-polder te geven, De voorzitter, burgemeester J. Lan- gebeeke, wees erop, dat Arnemuiden zijn zelfstandigheid behoudt. Het plan van G.S. houdt voor deze gemeente slechts enige grenscorrecties in. Op twee punten is echter afgeweken van de op 18 October jl. gevraagde cor recties. Men begrijpt niet, waarom de Jo hannapolder bij Arnemuiden wordt gevoegd. De gemeente heeft hierbij geen enkel belang. Tenzij Ged. Staten steekhoudende redenen kunnen aan voeren, wil men het college adviseren, deze toevoeging niet door te laten gaan. G.S. zijn ook niet ingegaan op het verzoek om het kleine Rapenburger poldertje (11 ha.) bü Arnemuiden te voegen. De in het Sloe aangebrachte gren zen scheppen een situatie, die vrijwel gelyk is aan de toestand, welke thans geldt voor de Nieuwekerke- en de daarachter liggende Suzannapolder en welke door Ged. Staten als onge wenst wordt aangemerkt. Ook hier wordt de grensscheiding gelegd midden in een zg. kreek, welke wederzijds begrensd wordt door bouw landen. Binnen afzienbare tijd zal de ze grenslijn door dichtplocgen ver dwijnen. De bewoner van de nieuwe hofstede in de Sloepolder op het aan de ge meente Arnemuiden vroeger en ook thans nog behorende grondgebied, zal het dorp Arnemuiden niet anders kun nen bereiken dan over een omweg over het grondgebied van Nieuw- en St. Joosland. Dit euvel is alléén vol doende uit de weg te ruimen, door toe voeging aan Arnemuiden van het Ra penburgerpoldertje en de kavel grond in het Sloe, gelegen ten Noorden van het verlengde der nieuwe, in aanleg zijnde weg tussen de Rapenburger- en de Nw. en St. Jooslandpolder. 'S HEER ARENDSKERKE. Ook de toewijding van gronden in het Sloegebied aan 's Heer Arends- kerke komt het college van B. en W. voor de toekomstige bewoners van het Noordelük gedeelte der nieuwe pol der zeer oneconomisch en ongewenst voor. De practijk beeft altü'd aangetoond dat dc bewoners van nieuwe gronden de volksgemeenschap zoeken, die het dichtst nabij ligt. Ook uit dit oog punt bezien spreekt er volgens B. en W. alles voor, dat Arnemuiden een grotere toewijzing van het Sloegebied verkrijgt. De heer J. L. Joosse was van me ning. dat de gemeentegrenzen moe ten liggen langs de straten, watergan gen en dijken. Het verzoek om een groter deel van de Sloepolder te ver krijgen is dan ook volkomen gemoti veerd en houdt niet in, dat men land- rovertje wil spelen. Ook de heer Jac. Scheele deelde deze opvatting. De voorzitter vond het vreemd, dat in de Nieuwerkerkepolde. wèl éen dichtgeploegde kreek als grens werd afgekeurd, terwijl G.S. nu voorstellen een andere kreek, die óók spoedig gesloten zal worden, een afscheiding in de Sloepolder te laten vormen. FINANCIEEL BELEID KLEINE GEMEENTEN. Hierna ging hij nog nader in op de strekking van het voorstel van G.S. Roofoverval te Blericum. Te Berlicum. bij 's-Hertogenbosch, zijn Zondagnacht om 2 uur drie of vier gemaskerde mannen de woning binnengedrongen van H. van Boxtel. De bewoner, die gerucht hoorde, stond op, maar hij werd, nauwelü'ks aan de deur gekomen, neergeslagen, terwül zijn echtgenote met een revolver be dreigd werd. De telefoon werd onklaar gemaakt en twee of drie personen doorzochten het huis. Met een buit van meer dan 1000 verdwenen de overvallers in het nachtelijke duister. De politie heeft met speurhonden een uitgebreid onderzoek ingesteld. IEUWS in een O T E D O P Twee Chinese broers die van hun schip kwamen, werden in Pernis in een taxi aangehouden. Onder het kussen trof xnen pakjes aan. die in totaal anderhalf - kllogram opium bevatten. Aan boord vond men nog 200 gram. Zaterdagmiddag is een met zand ge laden schip in het Zwartewater ln de omgeving van de Noord-Oostpolder ge zonken. Aan boord was 1e schipper S, met vrouw en kind. Deze wisten zich in een roeibootje te redden. Te Zeist is overleden ir. W. F. H. van Rijckevorsel, oud directeur der Ne derlandse Spoorwegen, welke functie hij van 1938 tot 1946 vervulde. De verenigde vergadering van de bei de Kamers der Staten-Generaal tot be noeming van een regent en een voogd voor het geval van erfopvolging tijdens de minderjarigheid van de troonopvolger kan vandaag nog niet worden gehouden. Hij vestigde er de aandacht van de Raad op, dat het financieel beleid in de kleine gemeenten veel betere resul taten geeft dan in de gróte plaatsen het geval is. Ritthem met zü'n 700 inwoners heeft een sluitende begro ting, terwijl Vlissingen en Middel burg in grote zorgen zitten. Van hogerhand worden de salaris sen van het gemeentepersoneel in kleine gemeenten te 'laag gehouden, waardoor het gevaar ontstaat, dat men zich met onvoldoende vakkundig personeel moet behelpen. Bij samenvoeging van gemeenfen wordt wellicht onvoldoende rekening gehouden met de aard der bevolking. Voorts merkte de voorz. op; dat vele kleine gemeenten een bestuursappa raat hebben opgebouwd, waarop gro tere plaatsen jaloers kunnen zyn. Hü herinnerde tenslotte aan de gemeen schappelijke regelingen van de Wal- cherse gemeenten, waaruit blijkt- dat deze hun taak tenvolle begrijpen.Zal het bestaan van de jonge stichtingen door de herindeling van het gemeen telijk grondgebied niet in gevaar ko men? Hierna werd met algemene stemmen besloten Ged. Staten in bovenom schreven geest te adviseren. Twee jaar minder dan bij de eerste veroordeling. De Raad van Cassatie in 's Gra- venhage heeft de vroegere .Ge machtigde van de leider" in Zeeland Jan Dekker veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf met aftrek voorar rest (sedert April 1945 tot 11 Febru ari 1950) Zoals men zich zal herinneren werd Dekker in eérste instantie veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf en werd bij de behandeling in Cassatie 7 jaar tegen hem geëist. De raad van Cassa tie heeft zich echter niet met deze eis kunnen verenigen. Contingenten snel uitgeput. Het vervoer van verse mosselen per vrachtauto naar Frankrijk opent nieuwe perspectieven voor de afzet van Zeeuwse mosselen. Grote gebie den, die vroeger niet voorzien kon den worden van het verse product, zijn thans wel bereikbaar en het ge- volg daarvan is dat de mosselafzet snel toeneemt. Geconstateerd móet worden, dat de met Frankrijk afgesloten contracten die uiteraard begrensd zyn door de toegestane deviezen veel te klein zijn. Wanneer het aan het Aan- en Ver koopkantoor gelukt een contract af te sluiten voor de levering van b.v. 2 millioen kg. mosselen dan is dat een prestatie die is toe te juichen. Maar de bestellingen zijn dan direct zo groot, dat wat b.v. voor 'n maand is be doeld in veertien dagen is afgeleverd. Men spreekt dan, dat het contingent weer is uitgeput. En uit een oogpunt van deviezen" schijnt het niet moge lijk, grotere contingenten af te sluiten. Zo werd de handel reeeds een week weer ongunstig beïnvloed, door het uitgeput raken van het contingent, dat pas einde Januari van kracht was ge worden. Door de kwekers te Bruinis- se werden aan de handelaren afgele verd 3050 tonnen mosselen. België gin gen 650 zakken. Rechtstreeks naar Frankrijk 500 zakken. Enige mosselzaadvissers vertrokken nu de kans van invriezen al kleiner wordt weer naar het hoge Noorden om op de Waddenzee mosselzaad te gaan vissen. Mr. F. B. Evers te Middelburg overleden. Op 75-jarige leeftijd overleed Maan dagmiddag nog vrij onverwacht na een korte ongesteldheid mr. F. B. Evers, oud-advocaat en procureur te Middelburg, een, mede als gevolg van zijn arbeid voor tal van instellingen, algemeen bekende en gewaardeerde figuur in de Zeeuwse hoofdstad. Mr. Focco Bemardus Evers werd op 25 April 1874 in Arnhem geboren. Toen hij zes jaar oud was kwam hij naar Middelburg, waar hij achtereen volgens de lagere school en het Gym nasium bezocht. Hierna studeerde hij rechten in Leiden en toen hij ae meestertitel had verworven, vestigde hij zich als advocaat-procureur in zijn woonplaats. Mr. Evers vond tevens tyd tot net vervullen van diverse bestuursfunc ties. Vele jraen maakte hijdeel uit van het Burgerlijk Armbestuur van welke instelling hy van 1933 tot 1941 voorzitter is geweest. Tot aan de opr heffing in 1949 was hij voorzitter van de Armenraad, terwyl hij tot zyn dood voorzitter was van de commis sie tot samenwerking by de leniging van byzondere noden. In de jaren vóór de eerste wereld oorlog trad mr. Evers op als secreta ris van de Voogdijraad. Voorts had hü bestuursfunctie's bü de Godshuizen (zün büzondere belangstelling' ging uit naar het Oude Mannen- en Vrou wenhuis, waarvan hij regent was), bü de Nutsspaarbank en bü de com missie tot spijsuitdeling aan behoefti ge Middelburgers. Ook is hij lid ge weest van de Raad van Beroep voor de Directe Belastingen. In 1947 legde de thans ontslapene zijn praktük als advocaat en procu reur neer. De begrafenis is vastgesteld op Don derdagmiddag op de Algemene Be graafplaats. De stoet vertrekt om 2 uur van het sterfhuis. Weg wordt genoemd, naar Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot Nu op Walcheren druk wordt „herverkaveld" en daarmee veel nieuwe wegen worden aange legd, moet vrijwel elke gemeen teraad beslissingen nemen over namen voor deze wegen. Meest al gaan de raden accoord met de door de herverkavelingscom missie in samenwerking met de Rijksarchivaris ontworpen na men In Aagtekerke ondervond één naam echter tegenstand. Volgens de commissie zpu de weg van Westkapelle over Aag tekerke naar Middelburg Mi nister Mansholtweg moeten he ten. r.-.j. Maandag had de raad hier over te beslissen, maar hy kon er zich niet mee verenigen. Men zocht naar 'n andere naam en opeens kwam burgemeester Bosselaar met het voorstel om de weg te noemen naar de.man, dife, zo veel voor Walcheren heeft gedaan. Hij stelde voor de weg jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembrootweg te noemen, omdat de Commissaris der Koningin in Zeeland in Westkapelle in Zee land zün intrede heeft gedaan en als het ware over deze weg naar Middelburg is gekomen, om daar Commissaris der Ko ningin te worden. Haven van Brouwershaven had goed jaar. In de raadsvergadering van Brou wershaven heeft burgemeester C. Ggst er op gewezen, dat de financiële resultaten van de gemeente over het jaar 1949, vooral dank zü de hogere opbrengsten van de haven, tamglyk gunstig zyn geweest. Uit 't jaaroverzicht bleek, dat was ont vangen voor- havengeld f 3436.23: aan kaaigeld: f 4080.26 en aan marktgeld f 572.51. Het bedrag aan havengeld wérd ontvangen voor 35028 ton scheepsruimte. Het bedrag aan kaaigeld is ontvangen i'oor 19.381.961 kg. bieten; 3.858.805 kg. stro en hooi; 352.185 kg vlas; 1.416.893 kg. voederaardappelen e.d.; 38.361 kg. hel aardappelen, kolen, uien, granen en peulvruchten en 1.136 tón grint en zand. Besloten werd voorts de naam Bur- gerüjk Armbestuur te veranderen .in „Burgerlijke Instelling voor Maat schappelijke Zorg". EEN MOOIE GESTE. Het bestuur der Vereniging tot werkverschaffing aan Zeeuwse blin den te Middelburg ontving van één Middelburgse firma een gift. Het be drag betrof de restitutie van ingele verde kolenbonnen. Notaris J. L. Hertogs te Middelburg begraven. Maandagmiddag werd op de Algeme ne Begraafplaats te Middelburg on der grote belangstelling het stoffelijk overschot van notaris J. L. Hertogk die vorige week op 56-jarige leeftijd in het Gasthuis overleed, ter aarde besteld. Van hun belangstelling getuigden vele vrienden en relaties. Wij merk ten ondermeer op de notarissen J. L. v. d. Harst, mr. P. Loeff, R. Batten en B. A. van Verre, de voorzitter van de Polder Walcheren, mr. R. W. Graaf van Lynden, mr. A. J. van der Weel en anderen. Een aantal pachters was eveneens naar de begraafplaats gekomen om hun notaris de laatste eer te bewijzen. Nadat de kist, die met vele bloemstuk ken was bedekt, boven het graf was geplaatst, bracht de oud-notaris, de heer J. C. Blaupot ten Cate namens de familie het verzoek van de overle dene, dat niet gesproken zou worden, kenbaar. Vervolgens werd de kist in de groeve neergelaten, waarna de heer Blaupot ten Cate namens de fa milie dankte voor de betoonde belang stelling. Motor tegen huis gereden. TWEE ZWAAR GEWONDEN Zondagavond reed in de Damstraat te Yerseke een motorrijwiel, waarop dé heren J. Leendertse uit Wisseker- de en C. v. Liere uit Yerseke zaten, ter hoogte van het postkantoor tegen het huis Van de heer Eckhardt. Beide rijders werden van de motor geslin gerd en bleven op straat liggen. De heer Leendertse is met een schedel- basisfractüur en de heer van Liere met een ernstige hoofdwond in het ziekenhuis „St. Joanna" te Goes qp- genomen. De toestand van de heer Leendertse was Maandagavond nog ernstig. Nieuwe huishoudschool in Zeeuwsch Vlaanderen. Naar wy" vernemen maakt de N.C. B. plannen om te beginnen met de op richting van een R. K. Huishoud school te Heikant of Koewacht. De 'plannen hiervoor zün al in een vergevorderd stadium terwijl tér plaatse verdere besprekingen zy'n ge voerd. De gemeenteraad hoeft enkel nog maar het desbetreffende be sluit te nemen en Zeeuwsch Vlaande ren zal weer een goed ingerichte huis houdschool rijker zijn. Middelburg Korte openbare zitting V3n de - gemeenteraad. Maandagavond kwam de gemeente raad van Middelburg In spoedeisende vergadering bijeen. De agenda ver meldde slechts één punt, te weten de hernieuwing van een besluit tot aan koop van gronden nabij de Griffioen. Een eerder genomen besluit hiertoe werd door Gedeputeerde Staten niét' goedgekeurd, aldus lichtte de voorzit ter, wnd. burgemeester J. W. Kögeler, toe, daar men het eerst wilde bezien in het licht van de gehele grondpoli- tiek van Middelburg. De hiertoe strek kende gegevens zyn aan het college gezonden en op grond daarvan zal het besluit van de raad opnieuw worden bekeken en beoordeeld. Een en ander bracht mee. dat een hernieuwd besluit moest worden genomen. Nadat nog enige leden informaties over het voorstel hadden ingewonnen, werd dit zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De gemeenteraad ging vervolgens in besloten begrotingszit ting. Op de te Tilburg gehouden Zuidelijke kamp-tentoonstelling van konijnen be haalde P. J. den Hollander met zijn Ha vanna's, in de klassen rammen oud, rarrt- men en voedsters "jong, de drie kam pioen spr ij zen, terwijl J. Nyholt met zijn zwarte kleur dwerg ram oud, eveneens de kampioensprijs in die klasse behaalde. Beiden zijn lid van „Nut en Sport" .te Middelburg. Aagtekerke RAAD WIL UITBREIDING WATERLEIDINGEN ET. In zijn Nieuwjaarsrede bracht bur gemeester.' J. Bosselaar Maandag in de gemeenteraad van Aagtekerke 't waterleidingsprobleem van deze ge meente naar voren. De waterleiding,' die in 1948 is aangelegd, voldeed in 1949 zo uitstekend, dat men nu met ongeduld zat te wachten op de ma terialen waarmede het net uitge breid zou kunnen worden. Spr. hoop te, dat het dreigende gevaar van opheffing van de gemeente afge wend kon worden. Bij de behande ling van het voorstel tot het vergro ten van het voorschot aan de scho len, werden financiële bezwaren naar voren gebracht, maar tenslot te werd het voorstel toch aangeno men. Ook het verzoek om deel te ne men aan een gemeenschappelijke regeling voor Maatschappelijk Werk op Walcheren ontmoette financiële bezwaren. De bijdrage voor Aagtè- kerke zou bü deelneming op onge veer 0,10 per inwoner komen. Op voorstel van de heer S. dë Visser werd besloten het verzoek nog even aan te houden, men zou dan later bij een voldoen van de regeling na der kunnen beslissen. Met de aansluiting bij het Insti tuut Bestuurswetenschappen kon de raad accoord gaan, evenals met de nieuwe jaarwedderegeling voor wet houders en de aanvraag van de brandweer commandant om een te lefoonaansluiting. Bij de rondvraag kwamen, behou dens enkele vragen over verbete ring van wegen en voetpaden, die door de burgemeester werden toege zegd. de overeenkomst met de brand weer in Domburg en de waterleiding ter sprake. De heer S. de Visser meende, dat de overeenkomst met Domburg weinig zin heeft wan neer men hulp van Aagtekerke af- wijst. Naai- het oordeel van de voor zitter kon men hier aan weinig doen. De heer W. de Visser informeerde naar de waterleiding. De voorzitter kon alleen de mededeling doen, dat Zodra de materialen aanwezig wa ren, men de uitbreiding terstond zal voortzetten. Vlissingen ,,'T IS VASTENAVOND Het „Róoms-Toneel" te Vlissingen heeft Zondagavond in het Concertge bouw zijn vele vrienden een vrolyke avond bezorgd met het Cabaret ,,'t Is Vastenavond". Het is een avond ge-i worden met een gezellige sfeer vol' vlotte éénactertjes, die vaardig en met esprit op de planken werden ge bracht. Alle dames en heren leverden uitstekend werk, maar vooral het spel in de schetjes „Het geschenk", „Verse vis" en „Alles komt van bo ven", viel zeer in de smaak. Toen Koning Voetbal over de plan ken van het Concertgebouw rolde hoorde men supporters van „Walche ren" en de „Zeeuwen" en ook bij de andere nummers behoefde men zich werkelijk niet af te vragen of men wel in de Scheldestad was. De regie was bij de heer Schroote in- goede handen, terwijl ook het or kest voortreffelijk werk leverde. Waardering moet men ook hebben voor de 'wijze waarop het toneel was ingericht. Met deze avond heeft Rooms-Toneel bewezen, dat het in staat is een vro lijk cabaretprogramma te brengen. Dat dit in de smaak viel van de talrijke bezoekers was te merken aan het dankbare applaus. Er werd in de pauze een collecte voor de Niwin gehoudey. Nieuw- en St. Joosland MUSSENBESTRIJDING WORDT GESTAAKT. De afd. Nieuw- en St. Joosland van de Z.L.M. hield in „De Rode Leeuw" haar jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer C. A. Polderdijk. De secreta ris memoreerde iii zijn jaarverslag de goéde oogst in 1949 en het lage gehalte van de bieten. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek, dat in 1949 méér was uitgegeven dan ontvangen en in ver band hiermede kwam een voorstel uit de vergadering om de mussenbestrtjdfng te staken. Dit werd aangenomen, zodat de inlevering van mussen en eieren vanaf heden niet meer mogelijk is. Een rapport over de vraagpunten der Z.L.M. betref fende gemeentelijke uitbreidingsplannen en' chemische onkruldbestrijding was door de héren C. A. Polderdijk en D. A. van Nieuwenbuijzen samengesteld en voorgelezen 'en besproken. Het zal aan de Z.L.M. worden doorgezonden. De voorzitter richtte hierna een woord van afscheid tot de heer P. Maljaars die naar de N.O.P. vertrekt. Nadat nog enige tijd het grote nut van de voorlichtingsdienst was besproken, sloot de voorzitter deze zeer gezellige ver gadering. Gapinge PA ARD OP HOL. Zaterdagmorgen sloeg het paard van de heer P. Langebeke Pzn. te Ga pinge op hol, het voertuig, dat het trok, in razende vaart door het dorp slepend. Met enige moeite slaagde men erin het dier tot stilstand en bedaren te brengen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Optimisme over seizoen 1950 bij V.V.V. Haamstede. In Hotel Bom te Haamstede hield de Vereniging van Vreemdelingenver keer haai- jaarlijkse vergadering, on der voorzitterschap van jhr. R. Röell, die de vooruitzichten voor 1950, ge zien het grote aantal aanvragen dat nu reeds binnenkomt, goed noemt. Het verkeer naar en op Schouwen zal deze zomer belangrijk verbeterd worden, doordat vanuit Holland een uursdienst zal gereden worden met electrische treinen tot Rosendaal, waarop dan -aansluitende bus- en tramdiensten zullen komen. Aan het vliegveld zal wellicht reeds in dit jaar begonnen worden, waardoor het mis schien mogelijk wordt ook dit voor het verkeer naar ons eiland in te schake len. De Prov. Bootdienst naar het eiland zal waarschijnlijk eveneens uit gebreid worden, terwyl ook de bus dienst van v. Oeveren meer diensten zal gaan rijden. De plannen voor een z.g.n. Natuur- wacht met Vogelwacht verkeren in een vergevorderd stadium en zullen binnenkort werkelfllcheid worden. Aan het jaarverslag ontlenen wij, dat het aantal verkochte toegangs kaarten voor de Domaniale duinen bedroeg 1651. De voorzitter wees er op, dat de dui nen op enkele plaatsen in een slechte toestand verkeren, o.a. bij de Vuurto ren en tussen de Verklikker en de Oude Hoeve, waardoor de flora en de fauna daar erg achteruit gaat. Op voorstel van de voorzitter zal V.V.V. by de betreffende instantie's op deze toestand wyzen Ook komt er een wandelkaart voor onze omgeving, waaraan reeds lang gebrek bestaat, die dus in een behoef te zal voorzien, waarom V.V.V. aan de totstandkoming hiervan medewer king zal verlenen. Ir. W. Kakebeeke lid bestuur T.N.O. Bij K.B. is, te rekenen van 8 No vember 1949, herbenoemd tot gewoon lid van het bestuur van de landbouw organisatie T.N.O. ir. W. Kakebeeke, directeur van deN.V. Batbpólders te Rilland. Man gewond bij begin van brand te Middelburg. Maandagavond vloog een petro- leumtoestel in de bovenwoning van het perceel Molstraat 17 te Middel burg, bewoond door de familie O., in brand. Onmiddellijk werd van het kantoor van de Raad van Arbeid uit de brandweerkazerne gebeld, waar het alarm „uitslaande brand" werd gegeven De brandweer rukte uit met de spuit en (Je ladderwagen, doch behoefde geen slangen te ontrollen, daar de heer O. het brandende petroleumtoe- stel uit een raam aan de achterzyde van de woning had geworpen. Hij liep daarbij brandwonden op aan zijn handen en moest zich ,onder behande ling stellen van eeh arts. Wordt Kleine Markt aantrekkelijker gemaakt Naar wij vernemen overweegt het gemeentebestuur van Vlissingen de Kleine Markt wat aantrekkèlyker te maken. Men wil dit doen door de kiosk enigszins naar het midden te ver plaatsen en enige bomen te planten. De plannen verkeren echter nog in een beginstadium. Se<rooskerke JAARVERGADERING C.B.T.B. De afdeling Serooskerke (W.) van de C.B.T.B. heeft haar jaarvergade ring gehouden. De leiding berustte bij de voorzit ter, de heer P J. Abrahamse. Deze opende de vergadering met schriftle zing en gebed en roerde vervolgens een groot aantal belangrijke vraag stukken aan. Hij wekte tenslotte op tot krachtige medewerking in de standsorganisatie. Hierna volgden de jaar verslagen van secretaris en penningmeester. De penningmeester bleek een batig saldo te hebben, waarna de secretaris de wederwaardigheden van de vereniging vertelde. Na de bestuursverkiezing en het nut tigen van chocolademelk, sprak de heer Knibbe over de „Principiële zij de van de Eigendom". Een uitgebrei de digcussie volgde hierop. Namens de C.J.B.T.O. dankte de heer Joziasse voor de hulp die de jon gerenorganisatie van de C.B.T.B. ontvangt, terwijl hy verder dë belan gen van de C.J.T.B. aanbeval. St. Laurens CHR. SCHOOLVERENIGING BIJEEN. Vrijdagavond hield te St. Laurens de Chr. Schoolvereniging haar 45e jaarvergadering in de consistorie van de Ger. Kerk onder voorzitterschap van de heer K. Otte. Deze herinnerde er aan, dat de vereniging 45 jaar be staat, men zal dit feit herdenken, wan neer de school 40 jaar bestaat. De secretaris de heer G. A. Kole bracht het jaarverslag uit. Het bleek, dat de vereniging 134 leden telt en dat er in 1949 87 leerlingen de school bezoch ten. In de plaats van mej. Oldeman wérd benoemd voor Vhandwerkón- derwijs mej. E. M. Flipse. Het hoofd der schóól herinnerde aan het goedgeslaagde schoolreisje met bijna alle kinderen naar Breda en Oostërhout. Tót voorzitter werd gekozen ds. C. Boon en 'tot bestuursleden herkozen de heren C. Joosse en J. Mesu. Geko zen werdén in de vacature Kole en Vreeke de heren S. Francke on C. Geldof. De penningmeester de heer C. Joos se bracht het financieel verslag uit, waarin werd gewezen op de grote steun van het gemeentebestuur, vooral bü de verbouwing van het schoolge bouw. Tenslotte nam de heer K. Ot te afscheid als voorzitter. De 2e voorzitter de heer E. P. Da- vidse dankte de afgetreden voorzitter I namens bestuur en vereniging, waarna Ds. Boon eindigde met dankgebed. Schip aan de grond bij Boulevard de Ruyter. Dinsdagmorgen om precies acht mi nuten óver zes is het Nederlandse s.s. „Blijdendijk", ter hoogte van het Leu- genaarsnoofd te Vlissingen aan de grond gelopen. De „Blijdendijk" is een in 1943 in Amerika gebouwd Liberty- schip. Het meet 7231 ton en was op weg van Antwerpen naai' Rotterdam. Om half negen is de „Blydendijk" op eigen kracht vlot gekomen. De heer C. P. Vogelaar overleden. OUD.LID GEDEPUTEERDE STATEN Enkele uren na het overlijden van zijn enige zoon, is Vrijdagavond te Krabbendijke in de ouderdom van 82 jaar overleden, de heer C. P. Voge laar, die in Zeeland een ruime be kendheid heeft genoten. In de plaats zijner inwoning heeft deze bekende fruitkweker, van 1894 tot 1935 deel uitgemaakt van de ge meenteraad voor de A.R. party- Van 1917 tot 1923 was hij tevens wethou der van Krabbendijke. Daarnaast was hij van 1910 tot 1939 lid van de Prov. Staten, waarvan de laatste vier jaren ook lid van het college van Gedep. Staten. In de Geref. Kerk heeft hij eveneens verschillende functies be kleed, o.a. ouderling. Voorts was hij vele jaren bestuurslid van de Veiling, het schoolbestuur, voorzitter vans de Boerenleenbank en van het Waterschap Krabbendijke. Hoewel de heer Vogelaar zich de laatste jaren in verband met zün ouderdom uit veel werk had terugge trokken, beschikte hy nog over een helder verstand en was voor velen een zeer gewaardeerde vraagbaak. Een bijzondere belangstelling legde hij aan de dag voor polderzaken. Voor zijn vele verdiensten werd hy destijds onderscheiden door de benoe ming tot Ridder in de Orde van Oran je Nassau. De teraardebestelling zou hedenmor gen 11 uur plaats vinden. A.R, kiesverenigingen. Het provinciaal comité van de A.R. Kiesverenigingen heeft te Goes verga derd onder voorzitterschap van dr. K. Huizenga. Het dagelijks bestuur be staat thans uit de heren: dr. K. Hui zenga, A. I. Catsman, A. A. van Eeten, F. de Koeijer, A. Schout, E. Tange en R. Zuidema. Besproken werd de actie voor de a.s. Statenverkiezingen. Er zal te Mid delburg een openbare vergadering worden belegd, waar het Tweede Ka merlid de heer J. Schouten zal spre ken. De jaarvergadering van het pro vinciaal comité "zal op 6 Mei te Goes worden gehouden en in die vergade ring zal de heer A. Schout een inlei ding houden over de problemen van de middenstand'. Sneltreinverbinding Rotterdam Vlissingen. Naar wij vernemen zullen by" de aanvang van de nieuwe dienstrege ling der Ned. Spoorwegen op het tra ject RotterdamVlissingen enige Die- selelectrische treinen worden vervan gen door „stoom"treinen. die precies op dezelfde tijden zullen rijden als de Diesels. Deze treinen zullen getrokken worden door zware sneltreinlocomo tieven serie 3700 (Jumbo). De perso nenwagens zullen comfortabele stalen wagens zijn. De N. S. moesten deze wijziging ii overweging nemen door het gebrek aan Diesel-electrische treinstellen, Zeeuws-Brabantse turnkring De Zeeuws-Brabantse Turnkring heeft Zondag vergaderd te Breda on der voorzitterschap van de heer F. G. Lemmers uit Vlissingen. In zijn ope ningswoord memoreerde de voorzitter het vertrek van de heer J. Rosenboom van de vereniging Medioburgum, die als technisch lid waardevol werk deed. De heer Amsing werd gehuldigd, die 27 jaar voorzitter van Olympia te Tholen was. Een nieuw lid heeft zich voor de turnkring aangemeld: de vereniging „De Zeemeeuwen" te Haamstede. Tenslotte deelde de voorzitter mede dat een fonds is gevormd voor de aan koop van een kringvlag. De heer R. van Roo uit Middelburg bracht als se cretaris het jaarverslag uit. Het leden tal nam toe tot 4189. De aanwas ont stond doordat het aantal kleutermeis jes van 152 op 1107 kwam. Nadat de belangstelling van alle le den was gevraagd voor het nationale turnfeest te Eindhoven op 29 Mei a.s. werd het program voor het nieuwe verenigingsjaar besproken. Men wil deelnemen aan een adspi- rantenturnfeest te Gent en aan het Belgische bondsfeest te Brussel. Olym pia te Kapelle wil een kringuitvoering met adspirantenwedstrijden organise ren op 24 Juni. De verenigingswed- strijden zullen vermoedeyk in Decem ber worden gehouden en men wil proberen voor Goes te komen tot or ganisatie van een voorturncursus 2c en 3e graad. Bü de bestuursverkiezing werd de heer P. Sturm uit Goes gekozen als technisch li'd. Onder de films, die aan het eind der vergadering vertoond werden, was de film van het gouden jubileum der ver eniging Thor te Sas van Gent. Meelfabriek te Middelburg wordt afgebroken. Werklieden hebben eindelük een be gin kunnen maken met de afbraak van de hoge meelfabriek op het in dustrieterrein te Middelburg. Zoals men zich zal herinneren werd deze fabriek verwoest toen kort voor de bevrijding een munitiebootje in het kanaal door Walcheren in de lucht vloog. Het silhouet van de ruïne ont sierde sindsdien* de gehele omgeving. Wij vernemen, dat het puin van de ze afbraak gebruikt zal worden by de aanleg van nieuwe Walcherse wegen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1950 | | pagina 2